Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Tibet má nového exilového premiéra. Dalajlamu nahradí právník z Harvardu

Novým tibetským premiérem v exilu se stal dvaačtyřicetiletý právník z Harvardu Lozang Sanggjä. Ve funkci nahradí duchovního vůdce Tibetu dalajlamu, který se v březnu vzdal politických funkcí. Očekává se, že Sanggjä bude ohledně autonomie Tibetu radikálnější než dalajlama, uvedla agentura Reuters.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jeremiae

...

Mohl by mi někdo z přispěvatelů, kterým tak moc leží v želudku teokracie, objasnit, v čem je lepší náš systém, úžasně demokratický, zkorumpovaný a nepružný? Nějak si totiž nepřipadám v pozici, že bych z tohohle svrabu měl právo kritizovat jiná zřízení... Předem děkuji! 

0/0
1.5.2011 17:09

ctenar1970

Indie pripravuje vyhostit imigranty z Tibetu

Pry VH chce je vsechny do Ceska.;-D

0/0
28.4.2011 8:09

blanka

Všechno se mění...

takze pomijivost se tyka i pozice dalajlamy...uvidime, jak se situace vyvine, myslim, ze od nas situaci tezko posoudime...

0/0
27.4.2011 13:47

l.g

špatná zpráva pro Tibet

Tibet tímto ztrácí aureolu výjmečnosti exilového vedení, kdy exilová vláda nemohla nic fakticky dělat, ale měla obrovskou duchovní převahu. Navíc Dalajlama měl celkem slušný mandát. Lobsang Sangay zvolený 27 tisíci tibeťany (a to ještě některými s otazníkem) nemá mandát v podstatě žádný. Tibet má 5 milionů obyvatel a ti by ho i ve svobodných volbách nezvolili ani náhodou (60% tibeťanů jsou již původem Chanové). Je to asi tak, jako kdyby si starosta Mělníka dělal nárok na post premiéra ČR, protože byl v Mělníce zvolen nadpoloviční většinou hlasů. To je dramaticky odlišná pozice oproti Dalajlámovi. Exilová vláda se tak dostává po bok třeba exilové vlády v Barmě. Jinými slovy po ní neštěkne ani pes.

Pekingu se vyčkávací taktika "až bude Dalajláma starý" docela vyplácí. Iluze o nějaké "opravdové autonomii" se tímto krokem opět vzdaluje. Navíc radikálnější postoj může být pro Tibet velmi nebezpečný. Pekingu to dá jen záminku k drastickému řešení situace v Tibetu.

0/0
27.4.2011 10:18

minolt

Re: špatná zpráva pro Tibet

naprostý souhlas, jen ten Mělník bych možná vyměnil za krajanský spolek někde ve Vídni.....

0/0
27.4.2011 10:21

Philosopher

Re: špatná zpráva pro Tibet

Tak určité riziko tu je, ale počkejme. Dalajláma stále zůstává duchovním vůdcem a třeba Lobsangovi pomůže ...

0/0
27.4.2011 10:30

;-)

Re: špatná zpráva pro Tibet

Na druhou stranu má Tibetská exilová vláda v čele poprvé alespoň nějak zvoleného lídra. Mít v čele absolutistického teokrata a ohánět se demokracií na každém kroku je absurdní.

0/0
27.4.2011 10:51

l.g

Re: špatná zpráva pro Tibet

Všiměte si, že o teokratickém původu Dalajlámovy pozice se taktně nikdy moc nemluvilo. Vždy se mluvilo o porušovíní lidskách práv, což ještě nesegreguje formy vládnutí na "dobré" a "špatné". To, že ve své podstatě je teokracie ještě zrůdnější systém než ten autoritářský čínský nikdy nikdo moc neventiloval. Vždy se hovoří jen o "svobodě pro Tibet" a nikdy se nikdo nezmiňuje o tom, že by v případě získané svobody (rozuměj nezávislosti na Číně) vznikla v Tibetu demokratická společnost.

0/0
27.4.2011 13:39

Englishman

Re: špatná zpráva pro Tibet

Vcházíš z předpokladu, že z faktu, že psi štěkají po dalajlámovi, nějak plyne, že štěkají po tibetské exilové vládě. To je myslím naprostý omyl a po exilové vládě neštěkne pes ani teď.

Nový premiér snímá z tibetské exilové vlády punc teokracie a navíc vylučuje možnost, že by se exilovým premiérem v budoucnosti stal nějaký komunistický aparátčík. Ne, že by na tom zase tak moc záleželo... ;-(

0/0
27.4.2011 12:06

l.g

Re: špatná zpráva pro Tibet

Do teď Dalaláma rovnalo se tibetská exilová vláda. Tato zkratka byla doteď zažitým obratem a s nikým jiným z představitelů tibetské opozice svět nikdy nekomunikoval. A přiznejme si upřímě, svět komunikoval s Dalajlámou jen díky duchovnímu rozměru jeho osoby.

Politicky z mezinárodního hlediska má Čína pozici v Tibetu zcela neotřesitelnou. Jednání světových mocností s Dalajlámou bylo vždy jen žonglování s populismem, protože na něm jako na "hodném bezbranném svatém" se dobře demonstovalo porušování lidských práv - nástroj na zvyšování vlastního morálního kreditu vlád v očích voličů.

Na člověku bez jakékoliv mezinárodní autority notabene vystudovaném na západě (tím pádem bez romanticko-lamaistické aury na kterou se táhly davy) to už tak dobře nepůjde.

0/0
27.4.2011 13:25

milan79

Re: špatná zpráva pro Tibet

Nejen vystudovaném, ale i narozeném mimo Tibet!!!!

0/0
27.4.2011 15:29

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

0/0
27.4.2011 9:08

koutlosh

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

Ono to asi není taková legrace, jako bombardovat sovětskou techniku předminulé generace někde v poušti... ;-)

0/0
27.4.2011 9:38

Philosopher

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

Co je to za hloupou otázku ?

0/0
27.4.2011 9:47

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

Myslíš tuhle: "Co je to za hloupou otázku?" ? To já nevím ,ale vídám ji často:-)

Jinak Čína podle mého Tibet okupuje, přestože ten touží po samostatnosti, zatímco všude jinde (třeba Kosovo) se osamostatnění podporuje, někdy i vojensky, tak tady nic...

0/0
27.4.2011 10:19

Philosopher

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

Ptát se na to, zda se bude bombardovat Čína, je hloupé. Přeci se běžně ví, jaké by to mělo v současnosti důsledky.

0/0
27.4.2011 10:23

l.g

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

Ono to s tou okupací není zas tak jednoznačné jak se v médiích neustále přetřásá.

Ono dokonce ani není jednoznačné, co to vlastně je Tibet.

OKUPACE =  "...je násilný čin státu nebo entity, která proti vůli jiného státu nebo entity se zmocní a obsadí jeho/její území pomocí armády".

Nezapomeňte, že v roce 1950 (v době "okupace") území dnešní autonomní oblasti Tibet patřilo oficiálně Číně, takže čínská armáda nevstupovala na úzení jiného státu nebo entity. Pouze násilně ukončila samosprávu tibetského území patřícího Číně.

Tím nechci popírat zrůdnost tohoto aktu, ale když řeknete "okupace", vypadá to, jako že Čína upírá historický nárok tibeťanům na jejich svrchované území. Takový nárok ale tibeťani nikdy neměli. Tibet nikdy nebyl žádný samostatný státní útvar. Přinejmenším z pohledu mezinárodního práva ne.

0/0
27.4.2011 14:22

CML po malé opravě

Re: Čínu nikdo humanitárně bombardovat nebude?

R^

0/0
28.4.2011 21:14

Najdete na iDNES.cz