Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dva tisíce otázek, sedm odpovědí. Papež poprvé vystoupil v talkshow

Svatý otec navštívil talkshow televizní stanice Rai Uno, kde odpovídal na dotazy lidí ze všech koutů světa. Pořad trval hodinu a půl. Ze dvou tisíc dotazů, které lidé zaslali do italské televize, jich pro papeže vybrali sedm. Benedikt XVI. promluvil o válkách, eutanazii i přírodních katastrofách. Pedofilii se vyhnul.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wildchild

Škoda, že se v českých médiích...

... nedočteme papežovy odpovědi, ale jakýsi novinářský výtah, který je většinou velmi zkreslený. Papež má jako jeden z významných myslitelů 20. stol. velice hluboké a neobyčejně zajímavé myšlenky ;-)

0/0
22.4.2011 20:19

iacobau

Re: Škoda, že se v českých médiích...

Máte naprostou pravdu R^

0/0
22.4.2011 20:21

wildchild

Re: Škoda, že se v českých médiích...

při psaní té 1. části původního příspěvku jsem si vzpomněl na tento článek: http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-lidovy-blesk-informuje-din-/p_spolecnost.asp?c=A101121_121219_p_spolecnost_wag

0/0
22.4.2011 20:42

gars

Ježíš taky trpěl ...

a nic neudělal, tedy byl bez viny ... proč byl tedy křižován ... protivil se přece světskému právu ... možná udělal jen chybu ... ale při jeho schopnostech to nelze předpokládat ... tak proč teda ....  to má Vatikán nějaký pomotaný

0/0
22.4.2011 19:38

iacobau

Re: Ježíš taky trpěl ...

Chytrá otázka. Církev na to odpovídá slovy samotného proroků, apoštolů i samotného Ježíše tak, že Bůh se natolik ponížil, že se nejen stal obyčejným člověkem, ale jako zcela nevinný se nechal potupně ukřižovat. Proč? Aby člověka vykoupil ze hříchu.

0/0
22.4.2011 20:10

opportunity

Re: Ježíš taky trpěl ...

Jak vidíš, nepomohlo to. A má to vědět předem.

0/0
23.4.2011 16:47

proLogos

Re: Ježíš taky trpěl ...

Ježíš se neprotivil světskému právu, Pilát jasně prohlásil, že na něm neshledává vinu, pár hodin před ním se mu Herodes vysmál a poslal kněžím zpátky (Jan 19,6).

Ježíš zemřel především kvůli náboženství. Protivil se farizejským kruhům, jejichž některá pravidla odmítal plnit a představitele nevybíravě napadal. Ti také nejvíc volali po jeho odstranění - nabourával jejich autoritu. Taky zklamal naděje mesiánských kruhů, kteří očekávali krále, co je válkou osvobodí od nadvlády římské říše.

-

Záminkou pro Kristovo odstranění bylo rouhání, když Kristus prohlásil, že je Boží Syn (Lk 22,66). V tomhle má Vatikán celkem jasno.

0/0
23.4.2011 9:48

stagger

CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

euthanázie, pedofilie, potraty nebo alespoň ochrana proti početí se mu nehodí do krámu. Právě z kolize chuti sexuálně žít a neznalosti následků a jak jim předcházet dochází k plození dušiček, které velice rychle putují k bohu. O co by bylo pro svět lepší, kdyby hlava církve prohlásila " guma je dobrá, chrání tebe i partnera a navíc se sám rozhodneš, kdy dítě chceš, protože se o něj dokážeš postarat

0/0
22.4.2011 18:46

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Zrušit celibát, povolit antikoncepci, vyrovnat se s homosexualitou, evolucí a velkým třeskem...

0/0
22.4.2011 19:06

Hackoff

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

R^

0/0
22.4.2011 19:07

honzaf

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Co je vám do toho, jestli církev má nebo nemá u svých kněží celibát?

0/0
22.4.2011 19:29

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Přináší to problémy v mnoha úrovních, jednak kněz nemá rodinu a nemůže jít příkladem, také normální člověk nemůže pořádně dělat kněze, protože má jisté potřeby a buď bude podvádět celibát nebo mu nebude celibát dělat dobře no a pak tu jsou mediálně zajímavé skandály, kdy se z kněze stane úchyl nebo knězem stane úchyl...

0/0
22.4.2011 19:48

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Celibátní život není nic až tak neobvyklého. Je to běžné v mnoha i nekřesťanských náboženstvích, kdy všechna tato náboženství mluví víceméně o tom, že člověk může svou sexuální energii proměnit ve starost o společenství lidí. Navíc byl donedávna v naší kultuře běžný i mimo náboženství (učitelky, vychovatelky, zdravotní sestry). Celibát se v křesťanství zpočátku vyskytoval především v komunitách mnichů, kteří svůj život zasvětili Bohu. Až mnohem později se stal povinným pro kněze, i když byly období, kdy se nedodržoval. Je ale zajímavé, že i v církvích, kde celibát povinný není, jej mnozí duchovní dobrovolně dodržují s tím, že dle jejich názoru je problém skloubit činnost duchovního (být všem svým farníkům nepřetržitě k dispozici) a otce rodiny.

0/0
22.4.2011 20:28

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

celibat byl zaveden povinne hlavne kvuli tomu, aby se zastavilo rozmelnovani majetku cirkve dedenim na potomky knezu.... nesetkal jsem se s mnoha vericimi, kteri by toto popirali...

no a dal fyzicky: knezi v celibatu jsou rezervoary na sperma?

0/0
22.4.2011 20:49

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

To co píšete je pouhé klišé. Kněz není majitelem kostela ani fary, dokonce i auto má často služební. I v katolické církvi není všude povinný, o ostatních křesťanských církvích ani nemluvě. A rozhodně tu problém s dědictvím není.

Na druhou otázku odpovím jinou otázkou - jaký je rozdíl mezi zvířetem a člověkem?

0/0
22.4.2011 20:53

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

ale je, knez ma taky prijem a pokud nema dedice, vse co mel v drtvi vetsine odkaze cirkvi, coz nebyl pripad knezi s detmi... tim se pak majetek cirkve prakticky vubec nesnizuje. (zrejme kazdej by si pral mit firmu, ktere by zustaval majetek vsech zamestnancu).

odpoved: clovek je podmnozina zvirat

0/0
22.4.2011 21:01

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Jak jsem psal, v mnoha církvích žijí kněží v manželství, a konečně v katolické řeckého ritu také a problém zde není. Jestli kněz odkáže svůj majetek (pokud jej už za života nerozdá, což se běžně děje) církvi nebo někomu jinému, na tom tolik nesejde.

K odpovědi - máte na víc, nevím proč se tak shazujete.

0/0
22.4.2011 21:15

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

povinny celibat byl zaveden ve stredoveku z vyse uvedenych duvody, tehdy cirkev mela jine postaveni i prijmy... jak rikam, malo ktery verici to popira... (pokud vy, tak jste snad prvni ktereho ¨vidim¨).

Ano, spolecny prvek cirkvi: nadrazovani se nad ostatni, precenovani vlastni dulezitosti... a vesmes cim hloupejsi clovek, tim vyse nad ostatnimi zviraty se citi... to je smutny

0/0
22.4.2011 21:23

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Celibát byl propagován už v samém počátku křesťanství (viz sv. Pavel), později jej ctili poustevníci, pak mniši a teprve pak byl aplikován povinně na všechny kněze. Ne vždy se ale dodržoval. Ale ve východní církvi a v protestanství vůbec nebyl a není povinný. Je to snad malý důkaz?

Společný prvek církví - nadřazování se? Jak kdo, vždycky se najde blb, který se povyšuje. Ale jedna ze základních pouček křesťanství = Kdo se povyšuje, bude ponížen. Tak tak;-)

0/0
22.4.2011 21:39

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Hele, je špatně, že se někde celibát nedodržuje nebo to je dobře? Protože pokud uznáváš, že to jde (A lépe) bez celibátu, tak to je snad dobrý důvod pro jeho odstranění jako historického nesmyslu, ne?

0/0
22.4.2011 22:50

proLogos

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Kněží a řeholníci jsou (mají být) z lidí nejblíž Bohu. Proto se taky největší mírou mají vzdát tohoto světa (Jan 15:19). Pravidla přijetí ke kněžství jenom zacilují na ty lidi, kteří si sami v sobě udělali pořádek - a služba Bohu je pro ně priorita.

Tuším, že v každé z ortodoxních církví se biskupský post neslučuje s aktivním manželským životem. U reformovaných církví je to jinak.

0/0
23.4.2011 16:37

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Celibát není u všech katolických duchovních povinný a je docela reálné, že bude ještě více zdobrovolněn. Antikoncepce je taková sporná otázka, ne tak zásadní, za jakou jí mnozí mimo církev považují. Homosexualita je brána v církvi jako odchylka od normy a jako určitý hendikep, se kterým se člověk musí naučit žít. Homosexuální křesťan je nahlížen jako jakýkoli jiný křesťan, pouze je mu zapovězeno sexuálně žít s jiným mužem či zakládat "alternativní rodiny" a vychovávat děti. Ale svoboda nikomu ubírána není, každý se musí rozhodnout sám. Evoluce jako dílo katolíka Darwina není nic, s čím by křesťanství obecně mělo problém, neuznávají ji pouze určité skupiny, jako např. kreacionisté. Velký třesk jako fyzikální (a velmi pravděpodobnou) hypotézu o vzniku materiálního světa velká část vzdělaných a alespoň trochu vědecky orientovaných křesťanů přijímá.

0/0
22.4.2011 20:21

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

takze homosexualum je neco ¨zapovezeno¨ a ¨zakazano¨ (neco, co nezasahuje do zivata nikoho jinyho nez dvou lidi, kteri s tim souhlasi) a zaroven neni nikomu odepirana svoboda?

0/0
22.4.2011 20:45

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Křesťanská morálka není je o tom, že nesmím druhého zabít či okrást. Dává společnosti určitá pravidla, ale každému také svobodu k tomu, aby se rozhodl, zda je bude respektovat.

0/0
22.4.2011 20:50

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

ja myslim, ze mnohem nemoralnejsi je odsuzovat homosexualy (i pouhym zvednutym obocim, nebo netolerantnim postojem) nez byt homosexualem...

navic v bibli je jasne napsano, ze homosexual musi byt zabit. To mi neprijde moralni ani v jednom svatym pismene.

0/0
22.4.2011 20:58

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Máte pravdu. Být homosexuálem vůbec není nemorální, zato odsuzovat někoho za to, že homosexuálem je, to je velmi nemorální. Jasně, někteří křesťané to dělají, ale je to v zcela proti křesťanské morálce.

Když mluvíte o Bibli a zabíjení homosexuálů, máte na mysli zřejmě pentateuch, starozákonní, řekněme v očích křesťanů poněkud "překonaný". Ale i tam jde pouze o odsuzování sexuálního života mezi osobami stejného pohlaví, nikoli o odsuzování homosexuality jako vrozené dispozice.

0/0
22.4.2011 21:04

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

a kolik procent homosexualu myslite zije nesexualne?

tusim, ze je to spis v Leviticovi, a pak v novem zakone je pripominka v ¨Rimanum¨

0/0
22.4.2011 21:10

Suska

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

navic, pokud povazujete Stary Zakon za ¨ponekud prekonany¨, proc stejne tak nevidite Novy Zakon, vzdyt je to dva tisice let stara kniha... (Stary Zakon z hlediska moderni humanity nemuze moralne prijmout snad ani trilety dite. Novy Zakon je pokrok, ale z dnesniho pohledu taky zastaraly. Navic se spatne veri tem pohadkovym ukazum, pocinaje neposkvrnenym pocetim. Luter, Gandhy,... moderni socialni pokroky.. proc krestani ignoruji, ze moralka se posouva a Novy Zakon je tezce neaktualni?). Jezis udelal velky kus prace, ale byl to clovek, hodny zapamatovani a uznani jeho velkych zasluh na poli humanity, ale stejne jako Luter, Gandhy a spol...

0/0
22.4.2011 21:20

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Jestli mluvím o překonání, či spíše jinému chápání Starého Zákona, tak je to právě díky Novému Zákonu (viz slova Ježíše). Starý zákon obsahuje různé literární žánry, ale když to hodně zjednoduším, tak je velmi dobově a kulturně podmíněný (čili pro jeho pochopení je nutné znát kulturní a historické reálie) a určený primárně židovskému "publiku".

S Novým Zákonem je to zcela jinak. Je určen všem a představuje nejen klíč ke Starému Zákonu, ale především jasné poselství a morální pravidla, která ze své podstaty jsou prostě daná a neměnná, tedy alespoň pro ty, kteří věří v Ježíšovo božství. Síla křesťanství je právě v tom lpění na stejných morálních pravidlech. Jejich posun = konec křesťanství.

Pohádkové úkazy nejsou pro člověka skutečně věřícího až tak podstatné. Mimochodem, víte co ve skutečnosti znamená termín Neposkvrněné početí? Napoví nezkrácený název - Panna Maria, počatá bez poskvrny dědičného hříchu (tedy s Ježíšovým početím to nemá nic společného).

0/0
22.4.2011 21:33

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Relevantní by byla otázka Kolik homosexuálů křesťanů nežije sexuálně? A já bych odpověděl (světe div se!) nevím.

Taky si myslím, že to je v Levitiku (3. z pěti Mojžíšových) a u Pavla.

0/0
22.4.2011 21:23

iacobau

Re: CO JINÉHO OD PAPEŽE ČEKAT

Jdete na to od konce. Církev hlásá zodpovědnost, rozumnou zdrženlivost (třeba před manželstvím) a také ochotu přijmout dítě, které se má narodit. Co se týče vámi zmiňované ochrany, není to nic zásadního v učení církve. Někteří křesťané ji používají, někteří ne. Ovšem o neznalosti následků sexuálního se v dnešní společnosti asi mluvit nedá.

0/0
22.4.2011 20:13

Najdete na iDNES.cz