Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Armádu čeká jedenáct klíčových změn, aby přežila. Přečtěte si je

Pacient jménem Armáda České republiky bude bez léčby za deset let na umření. Trpí obřím vnitřním dluhem z minulosti a chronickým podfinancováním, do budoucna však počítá s velkými investicemi. Vojenští experti proto připravili jedenáctibodovou medicínu, kterou představují v Bílé knize obrany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hynek Vilém Jarmila reloaded

aby to nedopadlo jako na Hřebenech

http://vorisek.blog.idnes.cz/c/189293/Armada-opusti-Brdy-ale-v-jakem-stavu.html

0/0
28.4.2011 16:20

Amanita phalloides erectus

***

koupit generátor silového pole a v případě nebezpečí ho nad Českem vztyčit. Viděl jsem to v jednom komiksu a byla to docela dobrá obrana.

0/0
21.4.2011 12:29

wrah

Koncepce

Ono by možná neuškodilo dát si napřed koncepci, jestli bude česká armáda také někdy bránit český stát před invazí. Ty totiž byly za existenci čech jen dvě a ani v jedné si český voják nevystřelil. (maximálně několik jedinců, kteří jednali proti rozkazům) Takže věc případné modernizace armády je v první řadě o rozhodnutí politiků, jestli má v případě další "přátelské návštěvy" armáda bojovat, nebo jestli naše vláda rovnou napíše zvací dopis. protože, pokud není vůle opravdu bránit zem, tak je armáda zbytečná a výdaje na ní také.

0/0
21.4.2011 10:25

hafusak2

Re: Koncepce

Politici přicházejí a odcházejí - stát zůstává.

0/0
21.4.2011 10:54

Bonelord

A co třeba neplatit miliardy za hlídání dvou skladů

Armáda by měla peněz dost, kdyby všechny velmi podivně nemizely za nesmysly jako je hlídání dvou muničních skladů soukromníky za několik miliard.

0/0
21.4.2011 10:21

hafusak2

Tak jsem si po ránu opět přečetl celou diskusi,

je to fakt děs a běs. Kdekdo by armádu rušil, že je malá, že je k ničemu, že v minulosti nebojovala, že se v ní moc krade atd. Přitom je poznat, že většina příspěvků je od těch, kteří na vojně už nebyli a své vědomosti o armádě mají jen z Černých baronů, Tankového praporu, max. ještě ze Švejka. Své armády mají i Švýcarsko, Švédsko, Finsko - a také jsou to malé státy a nikdo je zrovna neohrožuje. Nikdo u nás prakticky neví o legiích v 1. světové, co dokázaly třeba legionáři v Rusku je fenomenální dodnes. Neví se o bojích s Polskem a Maďarskem v době 1. republiky. Něco málo je slyšet o vojácích ve 2. světové a to ještě přes filtr. Armáda bojuje vždy na rozkaz vlády, takže pokud někdy nebojovala, není to chyba její, ale politického vedení státu. Že se v armádě krade? Kde? U jednotek? Nebo je to jen díky tomu, že mezi dodavateli výzbroje a výstroje a vojáky je civilní politický mezičlánek, který "sedí na penězích" a tyto rozhazuje podle potřeb partajních pokladen a ne podle potřeb armády.

0/0
21.4.2011 10:02

hafusak2

Re: Tak jsem si po ránu opět přečetl celou diskusi,

Pokračování: Švýcarský autor Hans von Dach ve své knize Totální odboj /Der Totale Widerstand/ na statistikách z minulosti a ze světa dokazuje, jak je to s odbojem, kolik % lidí se stává po okupaci zrádci, kolik se zapojuje do odboje a pod. Tato čísla jsou v podstatě všude stejná, takže pomlouvat Čechy jako zbabělce je hloupost. Osobně však za těmi všemi pomluvami armády vidím jedno: Lenost a pohodlnost, neochota udělat cokoliv pro druhé, natož pro stát. Podle jedné studie u nás, kdyby třeba bylo nutné evakuovat město a lidé by byli nuceni tábořit v přírodě, tak do tří týdnů zemře téměř třetina mladých do 18 let, neboť se nedokáží přizpůsobit životu v přírodě, umí jen žít v přetopených bytech a musí mít nepřetržitý přísun jídla. Z takové generace je těžké něco udělat. A obnovit vojnu: Kdo by jim stlal postele, čistil boty a rovnal věci do skříňky? Jak by přežili, že vycházka je za odměnu a není možno mít u sebe mobily? Kolik by jich odpadlo už po 5 km pochodu? Jíst co jim nechutná?

0/0
21.4.2011 10:17

hafusak2

Re: Tak jsem si po ránu opět přečetl celou diskusi,

Pokračování. No - a tak raději ty poraženecké řeči předem, kdyby přišel nějaký okupant, tak mu dokázat, že je vlastně kamarád. Ze všech těch odsuzovačů armády by se obratem stali rektální alpinisté okupantů a jejich ochotní pomocníci: kolaboranti a udavači. Přesně takoví, jako už tu byli po r. 1939 i 1968. Je mi z nich na blití.

0/0
21.4.2011 10:21

Retarda

Armáda je v nouzi

Studentům UNOBu přestává proplácet jízdné a i platy se opožďují. Do redakce IDNES brzvy vtrhne vojenská policie, aby zjistila mojí IP adresu, protože tu vyzrazuji tajemství.

0/0
21.4.2011 8:20

milan79

Zrušme armádu

Jak tady pořád někteří píší ať zrušíme armádu, tak si laskavě uvědomte, že takto můžou uvažovat i jiné státy NATO - "nač armádu, příště bude globální konflikt, my nic stejně nezmůžeme, ochrání nás NATO" pak to může taky skončit tak, že armádu která by za něco stála budou mít jen USA jenže ti to sami neutáhnou... Rusáci sice pomalu, ale jistě modernizují, Čína modernizuje naopak pěkně rychle (kolem roku 95 měli moderních letadel, pozemní techniky a lodí kolem 5%, dnes při zhruba stejném počtu techniky je letectvo moderní podle západních standardů z víc jak 20%, pozemní vojsko z 40% a námořnictvo z 30% a v některých kategoriích mají nejvíc techniky na světě...).

0/0
21.4.2011 8:03

milan79

Re: Zrušme armádu

Navíc jestli se o armádu trochu zajímáte tak vám jistě neuniklo, že v případě USA jsou jejich tankovací letouny KC-135 na samotné hranici životnosti (měli být již dávno nahrazeny, ale nebylo čím), tráví víc času na opravách než u jednotek a je jen otázka času než se u nich projeví závada, která je trvale uzemní. Pak ztratí USA možnost tankování za letu a díky tomu o ni přijde defakto i NATO (KC-135 USAF zajišťují tankování i státům NATO). Pak dojde k oslabení operačního nasazení jednotek USA protože nebudou mít dostatečnou vzdušnou podporu...

Ano náhrada již byla vybrána (popravdě byla vybrána již před lety ale vyhrál Airbus a Boeing se tak dlouho odvolával a zalarmoval i Kongres USA, že nakonec byla zakázka zrušena) nový stroj od Boeingu, ale zatím není zavedena seriová výroba a tak si na něj ještě pár let USAF bude muset počkat, navíc vzhledem k tomu, že KC-135 létá 449 tak jim potrvá několik let při plné výrobě ty stroje nahradit...

0/0
21.4.2011 8:09

martin496

člověka tak napadá

při čtení takových a podobných článků, "Jak to asi ti komunisti dělali, že nezadlužili stát a nejen armáda měla na svou dobu špičkové vybavení?" pokud se dobře pamatuju BVP1 a snad i 2 jsou ještě z té doby, vrtulníky jakbysmet, o protivzdušné obraně darmo mluvit. kam se tedy poděly peníze za celá ta léta postkomunismu, když teď není na náhradu výzbroje pocházející z té doby? A kdyby se to týkalo jen armády, ale podobně to vypadá, kam se člověk podívá. A to ještě mají odvahu nám předhazovat zda chceme dopadnout jako Řecko? Jediný problém vidím ve vládnoucí garnituře za posledních 20 let. a pokud se jí nezbavíme, budeme mít problém všichni. A bude lhostejno, jak moc si budeme nebo nebudeme utahovat opasky. ta "verbež" zašantročí jakékoliv částky na soukromá konta.

0/0
21.4.2011 7:54

ladasan

Re: člověka tak napadá

A co ten obrovský vnitřní dluh? Upadající ekonomika a průmysl? Stačí se podívat kolik % rozpočtu dávali komanči na armádu.

0/0
21.4.2011 8:13

Atheist10

Re: člověka tak napadá

Ach jo, zkuste si o tom nejdrive neco zjistit, hlavne jak fungovalo financovani za komaru a jak ted. A hlavne si zjistete, jaka je aktualni vyzbroj armady, pak tu mozna nebudete placat nesmysly. Treba vam i dojde, proc jsme meli za komaru nekolik set! stihacich/bombardovacich letounu. :-/

0/0
21.4.2011 8:32

tetek.

Armáda potřebuje prioritně jednu změnu k přežití:

a to je odstranění korupce. Vojenská proti-korupční policie byla zrušena už dávno, protože měla výborné výsledky. :-/ Rv [>-]

0/0
21.4.2011 7:42

appar

ubohá armáda...

...pokud bude armádě šéfovat tahle banda nevojenských lidí, můžeme to rovnou zabalit. Nemocnice samozřejmě smysl má, je připravená pro léčbu nejen vojáků ale i civilů (opět těch, kteří si zaplatí drahý zájezd k pramenům Nilu a tam chytí nějaké svinstvo), aby nevznikla epidemie. Stihačky jsou nejspíš nanic, vrtulníky bych nechal už z důvodu využití při živelných katastrofách. Vždycky jsme jako armáda měla vynikající chemiky, biology a doktory, tak proč to nezlepšovat? Pandury bych vyměnil za staré V3S...myslím že tenhle stroj zvládl úplně všechno .Stačilo by myslet malinko ekonomicky a bylo by peněz na všechno. Zatím to vypadá, že celý cíl vlády je nahrabat si za funkční období na vily, auta a podobně. Jo, pak to stojí prachy. Kdybych tak hospodařil doma, tak by mě stará hnala!

Válka jako taková asi nebude...proč by si nepřítel ničil budovy a krajinu? Je třeba připravit ji pro "své" lidi. Takže připravím nějakou biologickou příchuť do vody a mám hned prostor. Vypráskat tu bandu z Hradu!

0/0
21.4.2011 7:02

Gamehoror

Zrušit :-)

A jak tu už zaznělo tak si nechat hradní stráž aby se neřeklo že nemáme armádu :-)

0/0
21.4.2011 4:25

beras81

Re: Zrušit :-)

naprosto souhlasím, ponechat v armádě cca 200 lidí a ostatní rozpustit, nevím proč bycom měli pořád zbrojit a chystat se na bojovky, to už tu bylo za komunistů nebo že by tam stále seděli ti samí....?! [>-]

0/0
21.4.2011 7:52

voshi

...

Vazne potrebujeme armadu? K obrane? A ma vyznam se vubec branit? Jakykoliv konflikt v Evrope bude globalniho charakteru, a tam stejne nic nezmuzeme. Jsem pro zachovani armady ve smyslu pomoci pri zivelnych katastrofach, mozna par malych, skvele vycvicenych jednotek pro nasazeni ve svete kvuli mezinarodni prestizi. Ale abychom sli s nekym do valky? To je nesmysl.

0/0
21.4.2011 2:06

Atheist10

Re: ...

Jako svrchovany stat bychom meli mit vlastni armadu. Profesionalni, v omezenem poctu i technice, ale urcite zachovat.

0/0
21.4.2011 5:03

Atheist10

hmm

Co se tyce letectva, nejlepsi a asi i nejlevnejsi variantou by bylo prodlouzeni pronajmu nebo odkud stavajicich stroju.

0/0
21.4.2011 1:31

zlouník

nová technika

Viděl bych to asi takto. Letectvo - nakoupit F35 - víceúčelový letoun páté generace, není ani moc drahý a je to ideální letoun pro naše podmínky. Vrátit ty letouny CASA a nakoupit Airbusy A400M co aspoň něco uvezou. Nerušit bojovou vrtulníkovou armádu, přestat modernizovat Mi-24 a postupně je nahradit Ka-52, sešrotovat sokoly a zrenovovat nákladní vrtulníky.

Protivzdušná obrana - ty KUBy můžeme rovnou sešrotovat, jsou prakticky k ničemu.. Pevné radary NATO tu máme takže i bez věry se obejdeme. Co místo Kubů je otázka, jelikož je to drahá sranda, možná by se hodilo nakoupit lepší výzbroj pro ty F35 a s touto otázkou počkat.

Pozemní armáda- zrušit tankovou armádu a sešrotovat BVP, objednat nové pásové transportéry NAMER (izrael).

Zrekonstruovat houfnice Dana, klidně bych to nechal slovákům, ty jejich Zuzany nejsou špatné a dát některé na podvozky T72 (které chci vyřadit) taky není špatný nápad.

0/0
21.4.2011 0:20

Thorough

Re: nová technika

Tak a teď se ještě kriticky zamysli nad tím jakými informacemi disponuješ a běž spát :))

0/0
21.4.2011 0:47

stonkeeper

Re: nová technika

koukam ze pan je odbornik:))

F-35 neni ani moc draha;-D

0/0
21.4.2011 4:00

voce

zbytečná armáda

armádu rozpustit, ušetřen peníze investovat do vědeckých projektů, školství, technologií. Kdo má nutkání hrát si na vojáčky, má šanci v Cizinecké legii.

0/0
21.4.2011 0:06

Thorough

Re: zbytečná armáda

Svrchovaný stát potřebuje armádu, ať se Ti to líbí nebo ne.

0/0
21.4.2011 0:12

xychteen

Re: zbytečná armáda

Hradní stráž může zůstat :-)

0/0
21.4.2011 0:55

GI Joe

Re: zbytečná armáda

Pokud je co branit. V nasem pripade neni co. Moderni historie CR svedci o tom ze pouziti armady na vlastnim uzemi se rovna genocide a proto nebyla nikdy pouzita k obrane uzemi. A pokud slouzi k necemu jinemu nez k obrane uzemi, tak tim je to jeste horsi. Nam staci dobre trenovana a vybavena policie.

0/0
21.4.2011 0:59

SPERO

Re: zbytečná armáda

prdlačky, naše "neohrožená armáda" by nezvládla útok eskimáků v létě natož případného agesora. Komu si myslíš že je schopna odolat s pár letadly, tanky a hromadou "zlatých" Pandurů? Z armády je pouze dojná kráva pro gaunera Kalouska. 

0/0
21.4.2011 7:51

BigBoomer

nové stíhačky

Prosím koupit místo gripenů F18 super hornet, kvalitní letadla pro kvalitní piloty, které v ČR máme. A za zrušenej radar bysme určo dostali slevu :)

0/0
20.4.2011 23:45

pavouk

Re: nové stíhačky

Skvělé. A ještě by k nim mohli koupit letadlovou loď a umístit ji třeba na Slapy :-)

0/0
20.4.2011 23:49

mortinel

Re: nové stíhačky

No jo, ale někdo na dně přehrady ukradne špunt a jsme s letadlovou lodí v pr.... na suchu...;-)

0/0
20.4.2011 23:55

tomy21

dotaz na diskutéry-"odborníky"

napište mi, kolik z vás chytráků má o dnešní armádě a jejím stavu jiné informace než z iDnesu a jiných serverů... díky vševědové. pokud tomu opravdu rozumíte, proč to nejdete dělat lépe, než tihleti?

0/0
20.4.2011 23:30

Master_Raa

Re: dotaz na diskutéry-"odborníky"

Hmm zeby tam treba pracoval nekdo ze znamych a nebo pribuzných....?  Neuverite, ale lidi co je zajimaji o vojenskou techniku vetsinou nejsou jen teoretici u casopisu...natoz jen i-dnes...

0/0
20.4.2011 23:38

Thorough

Re: dotaz na diskutéry-"odborníky"

Já si spíš myslím, že ty návrhy místních chytráků pramení z jejich neschopnosti aspoň nahlédnout na to, o jak složitou problematiku se jedná. To je ale pro člověka typické. Přečte si svou lékařskou zprávu a je z něho neurochirurg. Přečte si o tom, že existuje nějaká databáze a je z něho architekt databázových řešení. Zapojí si doma internet a je z něho odborník na všechno co na internetu najde, protože si ho doma sám zapojil  :))

0/0
21.4.2011 0:55

kaktusak

Nejdůležitější je protiletecká obrana,

protože jediný reálný agresor tradičně staví na vzdušné nadvládě.

0/0
20.4.2011 23:25

Master_Raa

Re: Nejdůležitější je protiletecká obrana,

Mno na kontinentalni strelu stejne nemame protirakety do gripenu,jedine ze by sel pilot kamikadze. Vzdusny souboj 30 migu na 10 gripenu bych taky tipoval na 30 minut... Navic tady stejne yadna armada neni, takze anexi CR lze v klidu provest pomoci klimatizovanych autobusu. Nez nasi urednici a policie zjisit ze se nejedna o nepovolenou demonstraci, ale o anexi,tak už bude stejne po všem. I kdyby jim to rekli mesic predem,tak nez dostanou tech par lidi z afganistanu tady tak je to bezpredmetne... CASA jak rikali sice pobere pesaky,ale bez materiálu. Jedine ze by jsme jim prenechali ty nejlepsi dubove klacky a kremeny.

0/0
20.4.2011 23:33

Master_Raa

Studii zpracovalo kocilium mateřské školy

Potřebujeme stíhače akorát máme malou republiku a nemáme peníze na jejich provoz a školení obsluhy pilotů a vybavení zázení. Prodáme plovoucí transportéry a nencháme si pandur-ponorky které nesmí do lesa aby nepřišli o nápravy. Zrušíme eleitní letků bitevních vrtulníků, které jsou zcela použitelné pro obranu tohoto státu a podporu pěchoty,transport materiálu atd.... Celý svět buduje portileteckou obranu, my ji rušíme - rakety,radary. Poslední naše prvenství ve světě - portichemická jednotka spojená a lékaři - převést k civilistům a v rámci úspor pojišťoven zrušit.

Takže vnitro bude mít proti policii svou elitní jednotku baretů, při povodních se první utopí pandury a pomoc budou rozvážet soukromé společnosti svymi vrtulníky za peníze státu. V případě jakéhokoliv napadejí bude možno bojovat jen na generálním štábu, na papíře. Vidět tohle Masaryk a chlapi co za VV2 bojovali na západě nebo východě tak věřím že by se hambou zastřelili a nebo by bylo další tažení na Prahu.

0/0
20.4.2011 23:07

dehtak

Re: Studii zpracovalo kocilium mateřské školy

R^R^R^

0/0
20.4.2011 23:16

McGrinder

Re: Studii zpracovalo kocilium mateřské školy

Když jsem to četl, tak jsem též nevěřil vlastním očím 8-o

0/0
20.4.2011 23:24

dehtak

az nas nekdo napadne

tak se budem branit klackama, a nebo jim vlezeme do (_@_)

0/0
20.4.2011 22:13

Master_Raa

Re: az nas nekdo napadne

Republika uz je rozpordana, ted se jenom resi aby se pri legalizaci a oficialnim porcovani nahodu nezacalo to tupe stado chtit branit

0/0
20.4.2011 23:09

pavouk

Re: az nas nekdo napadne

Nebylo by to poprvé

0/0
20.4.2011 23:53

TheHollowmen

omg

omg, tak malo staci aby gumy zmizli z povrchu zemskeho a niekto ich che zahranovat? omg

0/0
20.4.2011 22:09

mrozik

Byl takový jeden vtip

 Jaký je rozdíl mezi Českou armádou a armádou USA - téměř žádný, obě dvě mají stejný počet úředníků na ministerstvech obrany ;-D

0/0
20.4.2011 21:45

volic_plukovnik

Re: Byl takový jeden vtip

Jaký je rozdíl mezi Českou armádou a armádou USA? Žádný, obě dvě jsou schopny se dostat do Prahy do dvou dnů.

0/0
20.4.2011 22:55

Master_Raa

Re: Byl takový jeden vtip

nesouhlasim.... pandurum se rozpadne podvozek drive ney dojedou po D1 z brna do prahy...nepamatujete snad jak zkusmo pustili 1 na kraj lesa a na 1 parezu nechal kolo i se zavesem... V cera sem jel po D1 a  cim dal tim lepsi.

Co se tyce ybztku vojaku ktere mame, tak amici 2x obkrouzi svet nez by sme je chudaky stihli v Afganistanu a Kosovu najit. Pokud by nas chtel nekdo napadnout,tak musi yautocit na kosovo a afganistan...tady nema sanci ani na domobranu.

0/0
20.4.2011 23:16

montyyjack

Pánové si už nakradli dost

Pánové si už nakradli dost. Jsem pouze pro bod č.11, případně zachovat tu nemocnici s tím, že se na chodu bude z 50% podílet NATO. Ostatní jenaprosto k ničemu.

0/0
20.4.2011 21:44

trebovsky

otevřete hangáry

a vraťte Grippeny Švédům, stejně už to překupníkům, politikům a "lobistům" hodilo dost. K tomu co je naše letectvo schopno dělat postačí L-159 a to na dalších 30 let!! A letiště se určitě 1 zrušit dá, jestli Přerov nebo Pardubice, to se bez emocí musí spočítat reakční doba k dosahu nereagujících letadel k ničemu jinému stihačky v ČR nejsou.

0/0
20.4.2011 21:33

Wild Beast

Re: otevřete hangáry

L-159 a Grippen jsou dvě naprosto rozdílná letadla, která jsou vyrobena každá pro jiný účel.

0/0
20.4.2011 21:41

Najdete na iDNES.cz