Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie bez dat od operátorů částečně oslepne, detektivy čeká víc práce

Ústavní soud svým rozhodnutím, že operátoři a internetoví provideři už nemusejí půl roku uchovávat data o zákaznících, neudělali radost policii. Pro detektivy jsou totiž podobné informace velmi cenné a nemají je čím nahradit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Graetar

Výborně

Špiclování a lezení ostatním lidem do zadků zase dostalo trochu přes prsty R^

0/0
26.4.2011 12:34

Blucher

Velký bratr

Uschovávání údajů u operátorů, tak jak si to představuje PČR, je zásahem do soukromí.  Je to totéž, jak kdyby na poště musel každý odevzdat kopii dopisu, nebo pohledu, no apošta by je po učité době zlikvidovala. Pošta by sledovala, kdo, odkud ,  komu a kam něco posílal.

0/0
26.4.2011 11:22

Laya

Naprosto v pořádku

Nechci se, bůh chraň, zastávat operátorů; ale myslím si, že právě jim jsou kompletní záznamy komunikace více-méně k ničemu. A mají-li nadále povinnost (co už se dá dělat) případné záznamy umožnit pořídit, popř. v odůvodněných případech ohlídat a předat, tak nevím, na co si kdo má co stěžovat. Pokud to orgánům tolik moc pomáhá, šetří čas a prostředky, tak ať si to tam ošéfují vlastní silou a za svoje. Proč by to globálně formou ''třeba to na něco bude'' za ně měl nařízeno fízlovat někdo, komu je to šumák.

Nehledě nato, že se třeba potom v záznamech nebude moci zpětně šťourat (zřejmě za malé všimné) kdejakej hejhula. O čemž IMHO svědčí např. až okatě časté autentické záznamy hovorů různých znelíbených starostů a jim podobných smolařů; kteří měli pech v tom, že holt momentálně upadli v nemilost nějaké bezostyšné investigativní vši v hlavních zprávách televizí. A to nezřídka zřejmě hlavně proto, že se krátce předtím na tom zdálo něco divného divačce z jižních Čech (a měla námět na reportáž).

0/0
26.4.2011 8:41

srst

a proč data nemůže uchovávat sama policie?

pokud je to jen o tom, že operátoři nemusí uchovávat, ale předávat stále musí, tak proč sakra si policie každý den nestáhne data od operátorů a na své náklady si je někde neuchová?

0/0
26.4.2011 7:24

mystery

Miluju

lidi, kteří se rozčilují nad uchováváním dat operátory a pak ta data vezmou a šoupnou je na facebook. Je to sranda, ta hra na ochranu osobních údajů.:-)

0/0
25.4.2011 20:57

abraxas94

Když už chcete použít kvůli anonymitě předplacenou kartu

tak si taky nezapomeňte koupit novej telefon. Jinak vás vyhmátnou podle IMEI...

0/0
25.4.2011 20:34

harius

Já mám nápad !

Měl bych nápad, co kdybychom všem těm "slušným lidem", kterých je tu celá halda, jak vidím, nabídli, aby se dobrovolně přihlásili k odevzdání osobních dat. Jako že by se  zaznamenávalo úplně všechno, jejich pohyb, komunikace přes mobil a internet, možná by mohli odevzdávat i zápis (nahrávky) svých soukromých rozhovorů v práci a v hospodě a hlásit všechny milenky, dopravní přestupky, zahozené vajgly, sexuální libůstky atd. A protože jsou to slušní lidé, tak by jejich data mohla být přístupná komukoliv, přece se nemají čeho bát. A nás ostatní, neslušné lumpy, bych automaticky prohlásil za zločince a preventivně zavřel. K čemu je komu osobní svoboda, že jo.

0/0
25.4.2011 18:41

Thorough

Re: Já mám nápad !

Přístupné komukoliv? To jsi ale tak celkem dost mimo, ne?

0/0
26.4.2011 0:32

Thorough

Mi se líbí jak si každý hned myslí že zrovna po něm

někdo půjde a bude ho sledovat :)) Možná jen stačí jen trochu relaxovat, paranoici :)

0/0
25.4.2011 18:32

vver440 1@klikni.cz

no, zas tak moc se nestalo

když tenhle odsáckej fízlovací systém soud zrušil. no a policajti budou muset zase něco dělat. stejně jim ty data byly k ničemu

0/0
25.4.2011 17:31

JirkanSirkan

Povině oslepit, usekat ruce a zakázat vycházení ven

Nejlepší by bylo všem usekat ruce a oslepit, protože každý kdo vidí, může kohokoliv špízlovat - a to je noční můra všech ochránců soukromí,  a když bude mít člověk co se bojí, že bude sledován ruce, může psát na internet a zanechávat tak zanechávat digitální stopy, facebook bych zakázal taky, protože doslova vysává z připojených jejich soukromí, fotoaparáty bych taky zakázal, všechno bych zakázal a chodit ven to taky, protože když se na takového člověka, co se pohybuje mimo své obydlí , nalepí nějakej fízl, tak o něm zjistí úplně všechno - kam chodí, koho zná, velikost bot, a to už mi opravdu připadá jako konec světa. Každý žijící člověk ohrožuje své soukromí už jen tím, že žije, zakázat život by bylo další přiměřené opatření ústavního soudu.

0/0
25.4.2011 17:09

FairfaxBoy

Re: Povině oslepit, usekat ruce a zakázat vycházení ven

Hezká demagogie. Jen prosím rozveď svoje tvrzení: "protože každý kdo vidí, může kohokoliv špízlovat." Pojem ''kohokoliv'' je tak obecný, že může představovat jakkoliv velkou skupinu lidí, např. všechny vlastníky mobilních telefonů. A teď mi pověz, milé JirkanSirkan, mám oči relativně zdravé, jakým způsobem můžu svýma očima špízlovat všechny, co maj mobil, zjistit kdy komu volají a kde se nacházejí?

0/0
25.4.2011 18:10

basniklidu

Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

Kriminalnici se o sva data boji.

0/0
25.4.2011 16:57

sama_pozitiva

Re: Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

Pokud někomu sděluji nějakou informaci přes telefon, tak ji sděluji právě jen tomu jedinci, kterému volám. Není důvod, aby o tom věděla policie, operátor, či někdo jiný pokud nechci.

0/0
25.4.2011 17:02

Thorough

Re: Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

Nic s tím neuděláš. Policie má dál možnost provádět odposlechy. To co se řeší se týká archivace, ne samotných odposlechů.  Ale hlavně že v tom máš jasno :))

0/0
25.4.2011 18:23

petr.n_22

Re: Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

definuj slušného člověka. Myslím, že každý má nějaké tajemství, u kterého by ho nepotěšilo, kdyby bylo zveřejněno. A vůbec nemusí jít o nic nelegálního.

0/0
25.4.2011 17:13

Martin 2011

Re: Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

Ano souhlasím. Toto platí ve slušném státě s fungujícím právním systémem. To ale ČR není!!!!!!

0/0
25.4.2011 17:48

Blucher

Re: Slusny clovek se nemusi za nic stydet.

Je to totéž, jak kdyby na poště musel každý odevzdat kopii dopisu, nebo

pohledu, no a pošta by je po učité době zlikvidovala. Pošta by sledovala,

kdo, odkud ,  komu a kam něco posílal.To by se vám líbilo?????

0/0
26.4.2011 11:23

sama_pozitiva

Bez extrémistů ani ránu

Bez extrémistů a pedofilů, by snad ani policie neměla co dělat,že? Vemte si příklad extrémismu? Co to je? Tak neuvěřitelně gumové paragrafy, které se týkají tohoto "problému", jsou snad dělány jen na to, aby bylo případnou opozici nějakým legálním způsobem sledovat, případně se zabývat nesmyslnýma virtuálníma kauzama o popírání holocaustu apod. Koho to zajímá? Ubližuje to někomu? Pedofilie, přes internet? To je snad na rodičích, aby věděli co to malé děcko dělá, ne? Dětské porno na netu? Ale kde, že? Za 13 letou praxi a práci internetem jsem nenarazil na jediný případ toho, že by se dalo na netu nalézt.

0/0
25.4.2011 16:45

sama_pozitiva

Re: Bez extrémistů ani ránu

Usnadnění pro policii? Když to vezmu kolem a kolem, jde především o

usnadnění šmírování. Policisté by konečně měla zvednou zadky, a vylézt

na ulici (a žádné projíždění se v autíčkách). V Praze na Václaváku je

možná 100 kamer, ale ani jeden fízl, který by tam kontroloval ty černý

dealery a sprostý naháněče do zaplivanejch podniků. Bezpečnost je především o kontrole hranic, prací na ulici a vnímání blízkého okolí jedince, než na kamerách a špiclování co kde píšu, na co koukám na netu, či kam směřuji. Děsí mě, že si vůbec třeba DPP dokáže dovolit prezentovat a uvažovat o to, že bude sledovat nějakým sofistikovaný systémem sledovat v metru.

0/0
25.4.2011 16:47

Thorough

Re: Bez extrémistů ani ránu

Proč plantáš všechno dohromady? Ty se v tom moc neorientuješ, že?

0/0
25.4.2011 18:20

tošek

Twist a podobné..........

Nevím jestli to policajtům pomůže nebo nepomůže když nemohou monitorovat mobilní telefony ale spíš myslím že ne, přeci mafián a podobní nejsou úplní dementi aby si nekoupily dobíjecí karty které nejsou registrované a každý den nebo ještě častěji si jí nevyměnil a starou zahodil.Takže to spíš vypadá že přišli o možnost kontrolovat nás obyčejný lidi s fabrik a pod. kteří máme telefony na smlouvu.

0/0
25.4.2011 16:41

Cislo 2

Re: Twist a podobné..........

Přesně tak, pokud někdo jede v opravdových lumpárnách, nechá své pohůnky nakoupit 10 neregistrovaných simek a postupně je zahazuje. 

0/0
25.4.2011 16:47

barb.udo

Re: Twist a podobné..........

... jako tuhle Íčko ...

... a když mu simky došly, volal z telefonu desetileté holčičky ...

0/0
25.4.2011 18:24

Sapavlisna

Nechapu vetsinu lidi.

Co je spatnyho na tom, ze vas "monitorujou"? Když nic neuděláte, tak ty data nikdo hledat nebude, když provedete kravinu, tak taky ne a už vidim, jak lidi nemaj na praci nic jinyho, nez sedet a celej den se divat, co kdo udelal. Ja to treba vidim, jako totalni kravinu. Jasny, vsechno se da zneuzit, ale co si takhle zacit v tomhle state verit? Ja do dnes nechapu, proc kdyz si du pro novou obcanku, tak nedavam treba otisky prstu, svoje DNA a podobne? Pravni system mame uplne na prd a ted jeste pridelavame praci policajtum. Na druhou stranu na netu o sobe najdete neskutecny mnozstvi informaci pristupnejch uplne vsem a to nikomu nevadi, fakt nechapu???

0/0
25.4.2011 15:42

;:palič

Re: Nechapu vetsinu lidi.

a tohle může volit

0/0
25.4.2011 15:49

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

By me zajimalo, proc bych nemel mit volebni pravo?

0/0
25.4.2011 15:51

;:palič

Re: Nechapu vetsinu lidi.

protože slušní lidé se nemají čeho bát

0/0
25.4.2011 15:53

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Me prave prijde, ze posledni dobou se slusnej clovek musi opravdu bat a cim vetsi hajzl budu, tim lip se mam a nikdo na me skoro nemuze.

0/0
25.4.2011 15:57

FairfaxBoy

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Přesně tak, a nechápu, co komu vadí na čipování. Každý by měl být povinně očipován, a kdo by to odmítl, byl by potrestán. Je přece jasný, že by to byl zločinec, protože slušný člověk je rád, že je sledován. A navíc by policie měla dělat u každého jednou ročně důkladnou domovní prohlídku. Měli by hledat drogy, pirátská CD a DVD, nelegálně držené zbraně atd. Normální lidi se nemají čeho bát a nemůže jim vadit, že se jim fízl bude hrabat třeba v podprsenkách, jde přece o společné dobro a o vlastní bezpečnost. Musí nás přece chrátit každého před sebou samým.

0/0
25.4.2011 15:55

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Zase prosim neprehanet, ocipovat a hlidat kazdou kravinu je urcite spatne, ale na druhou stranu hledat komu ty otisky/telefonat/email patril az se neco stane je podle me taky spatne, na to se uz nikdy nemusi prijit. Nejsem pro pouzivat to pri kradezi pivniho tacku v hospode. A  kdyby byl kazdej ocipovanej, ta by to bylo takovy kvantum dat, ze cela CR by nad tim sedela a tridila data.

0/0
25.4.2011 16:01

FairfaxBoy

Re: Nechapu vetsinu lidi.

A tak by tomu bylo správně, kdyby celá ČR seděla a třídila data, neměl by kdo páchat jakoukoliv trestnou činnost. Slušnému člověku nemůže vadit třídit data, to jen zločinci a kverulanti data třídit odmítají. A náš lid se o takové živly postará a dá jim najevo, že kdo netřídí data, ten ať nejí.

0/0
25.4.2011 16:06

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Tady je to banda blbcu. Clovek vyjadri nazor, chtel by diskutovat, ale nema s kym. Kazdej tady ten nazor hnedka shodi, dohani do extremu, placa kraviny a podobne. Pokud nedokazete obhajovat vlastni nazor, je to spatne. Pokud vlastni nazor obhajovat ani nechcete, pak zadnej nemate. Pokud zadnej nemate, chapu, ze se placaj kraviny.

0/0
25.4.2011 16:15

FairfaxBoy

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Aha, takže ty diskutuješ a vyjadřuješ svoje názory, kdežto my ostatní nediskutujeme, ale dovádíme do extrému, plácáme kraviny a podobně. Opravdu typický dvojí metr. Když neumíš reagovat na polemiku a ironii, chovej se klidně dál jako blbec a mysli si, jakou hroznou pravdu při tom máš.

0/0
25.4.2011 16:30

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Konkretne na tobe me vadi, ze jediny co sem od tebe zjistil je, ze sem blb, nemam mit volebni pravo a sem uplne mimo. Ale ze bys to trosku rozvedl? Vysvetli me, co je na tom tak strasnyho.

0/0
25.4.2011 19:45

FairfaxBoy

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Cywe, ty ani nevíš, s kým si písmenkuješ, já ti jenom řekl, že když chceš, můžeš se chovat jako blbec, a to až potom, cos prohlásil, že je tu banda blbců, prostě jsem ti nastavil zrcadlo. Patrně sis nevšiml, že ty poznámky o volebním právu mělo id ;:palič, a ne já. Jsi selfpwned, móre.

0/0
25.4.2011 21:53

petr.n_22

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Problém je, že se s tímto točte v kruhu. Čím více pravomocí komukoliv dáte (tady policii), tím více důvěry to vyžaduje.

Otázkou je, jak toho chcete dosáhnout.

Ve chvíli, kdy lze dlouhodobě důvěřovat politické reprezentaci a policii, nebyl by to tak velký problém, nicméně to asi zajistit nelze.

Také jde o to, že i "nezávadné" informace lze zneužít, lze s nimi někoho vydírat nebo veřejně znemožnit.

Příklad: data z izipu (o jejich "zabezpečení" se jisté věci vědí) - např. někdo zjistí, že daný člověk dochází k psychologovi, nebo má nějaký jiný, nepříjemný zdravotní problém, a už je ten dotyčný vydiratelý, aniž by cokoliv špatného udělal.

0/0
25.4.2011 16:34

petr.n_22

Re: Nechapu vetsinu lidi.

To samé je tady - např. se na někoho zveřejní, že ochodí na jisté "neslušné" stránky domlouvat si společnost na večer. Opět nic nezákoného neprovedl.

To samé majetková přiznání - můžeme si něco takového dovolit v zemi, kde se úspěch neodpouší a na závisti se dají vyhrát volby ?

Navíc by mohlo dlouhodobě dojít i na perzekuci lidí, kteří jen nemají ten správný multikulti-zeleně-sociální-euro názor, něž oficiální.

0/0
25.4.2011 16:34

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

No ja souhlasim, ze vsechno se da zneuzim, ale tak verim (mozna spis doufam), ze takovy data proste nemuzou bejt pristupny vsem a lidi co s nima pracuji je budou vyuzivat jen pro vysetrovani. Navic tohle vsechno lze stale delat, jen s tim rozdilem, ze az to nekdo nahlasi. To znamena, vsechno predtim je zahozeno a nelze s tim pracovat.

0/0
25.4.2011 19:51

petr.n_22

Re: Nechapu vetsinu lidi.

"Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí!"

Benjamin Franklin, před více než 250 lety. A stále to platí.

0/0
25.4.2011 16:11

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

No jo, ale svobody se clovek musi vzdat, aspon casti. To mu zajisti ochranu. Kdyby se lidi vzdali casti svobody (nekoho okrast - jedno jestli loupezi, podvodem ci jinak - protoze ja si chci pohodlne "vydelat" prachy je prece svobodny rozhodnuti, nikdo me v tom vlastne moc nemuze zabranit) a rekli si, ze tomu druhymu to uskodi a proto se vzdaj tohodle svobodnyho rozhodnuti, nebylo by to lepsi? Jasny, porad bude obecne trestna cinnost, ale podivejte se do ostatnich statu kolem nas. Tam smi prodavac dovoli dat zbozi pred obchod, lidi si vyberou a zaplati to v obchode, protoze je normalni nekrast. A dle meho nazoru, pokud lidem seberu svobodu, pochopi ze krast je spatne, tak jim pak muzu dat svobodu mnohem vetsi. Kdyz maly dite rozbije sklenicku, dostane pres prsty, chvilku treba ke sklenickam nesmi, ale az pochopi co a jak, pak se o nej nestarate, kdyz je u sklenicek.

0/0
25.4.2011 16:25

petr.n_22

Re: Nechapu vetsinu lidi.

Naopak, pokud lidem seberete svobodu, nebudou mít ani možnost naučit se chovat slušně z vlastní vůle.

Opět, jednoduché pravidlo, možná opět citát:

Svoboda mé pěsti končí na špičce tvého nosu.

Já zastávám postoj maximálně liberálního přístupu a zákonů, ale k tomu velmi tvrdé tresty vůči těm, kdo to přestoupí. Ač se to možná odsuď nezdá, takto je to ve Spojených státech, a funguje to dobře. Tak dobře, že můžeme jen závidět (neberu paranoidní úlet patriot law, který už snad ani neplatí).

0/0
25.4.2011 16:40

Sapavlisna

Re: Nechapu vetsinu lidi.

No ameriku fakt nemusim, ale posledni dobou se mi fakt libi, ze ty lidi normalne ani nenapadne ostatni sidit, okradat a podobne. Ale prijde mi, ze toho co nesmis, je tam mnohem vic nez u nas a to me trosku vadi

0/0
25.4.2011 19:44

medved_cz

Ať se Josef Doucha přizná, kde byl 25.11.2010 v 18:49

Ať nejdříve každý ze zastánců policejního špiclování pěkně zveřejní přesné informace kde se pohyboval posledního půl roku, komu volal, jaké webové stránky si prohlížel.

Normální člověk se přeci nemá čeho bát, tak ať na sebe zveřejné stejné informace, které mají podle nich být sbírány o každém z nás.

Pokud to neudělají, jde v lepším případě o pokrytce, v horším o podvodníky a mafiány - jako ten pražský fízl co prodával odposlechy vyděračům.

0/0
25.4.2011 15:38

Thorough

Re: Ať se Josef Doucha přizná, kde byl 25.11.2010 v 18:49

Co je ti do toho? Jsou snad podezřelí že spáchali trestný čin? Trochu schopnosti rozlišovat by ti asi neuškodilo.

0/0
25.4.2011 18:27

bavlnka2.0

ano, chapu, ze policistum by nejvic ulehcilo praci

kdyby byl kazdy obcan vcetne nemluvnat ocipovan. jak pracovali policajti pred 20ti, 50ti, 100lety, to opravdu nechapu.

0/0
25.4.2011 15:26

vver440 1@klikni.cz

Re: ano, chapu, ze policistum by nejvic ulehcilo praci

dneska nepracujou, ale pomáhaj a chráněj;-D;-D

0/0
25.4.2011 15:33

Thorough

Re: ano, chapu, ze policistum by nejvic ulehcilo praci

Nevnímáš žádné změny během posledních 20 - 100 let? Jsi v pořádku? :))

0/0
25.4.2011 18:29

ensing999

Tohle super opatreni vypada jako

jedno z Johnovy protikorupcni strategie..;-D;-D

0/0
25.4.2011 15:22

;:palič

jak to chtějí koulet

v Praze.

http://www.novinky.cz/domaci/231372-dopravni-podnik-chce-monitorovat-cestujici-v-metru-prozradi-je-oblicej-i-chovani.html

0/0
25.4.2011 15:00

Najdete na iDNES.cz