Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Předhání Čína Ameriku? Není to zdaleka tak žhavé, jak se říkává

Jedenadvacáté století je svědkem návratu Asie k podílu na světové populaci a ekonomice, který lze považovat za historický. Roku 1800 představovala Asie víc než polovinu celosvětového počtu obyvatel a velikosti výstupu. V roce 1900 tvořila jen dvacet procent globálního výstupu – ne proto, že by se v Asii stalo něco zlého, nýbrž proto, že průmyslová revoluce proměnila Evropu a Severní Ameriku v dílnu světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Generál Ugarte - vivido

Vsem, kdo o tom neco tusi...

http://www.mises.cz/clanky/cina-roste-a-krize-se-rysuje-239.aspx

0/0
11.4.2011 9:27

mazlikuzlik

obchod

V TV jsem zaregistroval zprávu, že za první čtvrtletí tohoto roku skončil zahraniční obchod Číny schodkem ve výši 1 miliardy dolarů.

Samozřejmě - neznám historii a navíc v těchto objemech peněz to je víceméně nula, ale zajímalo by mě, jaká je skladba čínského dovozu? Je to spotřební zboží a nebo nové stroje a technologie?

0/0
11.4.2011 9:21

falda

A ještě k té chudobě:

V USA jsem nikdy nebyl (na rozdíl od Číny, Indie, Pákistánu atd.) a ani po tom nijak zvlášť netoužím, ale dovoluji si pochybovat o tom, že v USA prakticky nežijí chudí lidé, jak z článku vyplývá. Možná je to rozdílnými představami různých lidí o tom, co je chudoba. Z článku vyplývá, že autor hodnotí bohatství, resp. chudobu, podle výše příjmu. Já nepovažuji za chudé lidi, kteří žijí na venkově a jsou ve většině ohledů soběstační a nestrádají, byť mohou mít příjmy velmi nízké. 

0/0
11.4.2011 9:13

scenzorem k lepším zítřkům

Re: A ještě k té chudobě:

;-D;-D;-D;-D;-D ty jsi taky dobrý šoumen ;-D;-D

0/0
11.4.2011 10:06

falda

Porovnávání Číny s Indií

například v otázce vztahů se sousedními zeměmi jsem nějak nepochopil a vůbec už jsem nepochopil, v čem je v těchto vztazích Indie na lepší úrovni díky své v ústavě zakořeněné demokracii. Jednak Indií dle mého soudu hýbou zcela jiné síly než politické (náboženství, kastovnictví, propastné rozdíly s naprostou převahou chudých až extrémně chudých), takže nějaká parlamentní demokracie je to poslední, co tam většinu obyvatel zajímá (nehledě k tomu že cca 30 % Indů je negramotných), jednak časté spory s Pákistánem a jaderné vyzbrojování v obou zemích zejména s ohledem na vzájemný konflikt nepovažuji za příliš dobré sousedské vztahy. Čínu s Indií podle mého porovnávat prakticky nelze, každá je postavena na úplně jiných tradicích, včetně vztahu k tvůrčí práci a cílevědomosti. Nechci se nikoho doknout, ale je to něco jako porovnávat Němce na jedné straně a Romy na straně druhé. Tím netvrdím, že jedni jsou lepší a druzí horší, zkrátka jsou úplně odlišní.

0/0
11.4.2011 9:05

Najdete na iDNES.cz