Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lidé vyzkoušeli syntetické drogy a skončili v psychiatrické léčebně

Řeči o neškodnosti syntetických drog jsou jen báchorky. Několik lidí z Ostravska po požití těchto náhražek prodávaných jako "sběratelské předměty" skončilo v psychiatrické léčebně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bodlinka

ať si každý fetuje co je mu milé

Ale přesunutí ketaminu do přílohy 4 mě fakt vytočilo. Uvědomují si vůbec poslanci, že ketamin je nejpoužívanější anestetikum ve veterinární medicíně? Použitelné bezpečně prakticky pro všechny druhy zvířat? Jediné anestetikum registrované (a tudíž legálně k použití, protože prase je potravinové zvíře) k použití u prasat? Levné, běžná součást každé veterinární ordinace, běžná náplň kufříků výjezdových veterinářů.

Jen menšina z nich, jen větší kliniky a nemocnice, které používají opiáty pro zvířata po těžkých operacích, mají povolení k nakládání. Takže co, budeme řezat do zvířat zaživa? Hlavně aby to nemohl nikdo zneužít... takže se budeme kvůli ketaminu vyplňovat kvantem papírů, nařízení a evidencí, to by se na to člověk taky mohl vysrat a jít taky někam smažit...

0/0
8.4.2011 20:06

Pohoder

Legalizace ...

Dokavad nebudou lehke drogy zlegalizovane (alespon castecne), tak mlada hovadka budou nakupovat tyhle hnus-nahrazky. Sice travu nehulim, ale dokavad si stat bude sam zavazovat ruce, tak to bude dopadat cestou podobnych "novinek". Zlegalizovat marihuanu pro pacienty tezsich nemoci, zlegalizovat ve specialnich "kavarnach", klubech (od 18ti.) apod. a bude po problemu. Zakaz je jen zivnou pudou pro podobny chemicky experimenty (IMHO).

0/0
7.4.2011 18:21

Galczynski

Nešlo mi ani tak o

vazbu "o Brnu", která je samozřejmě přípustná (avšak neučili jsme se o ní), ale o vazbu "v Brnu", což je zhůvěřilost non plus ultra, systém nesystém ;)

0/0
7.4.2011 14:45

beertits

účinky

Nechal jsem to v drogách zkušenýho, momentálně abstinujícího narkomana vyzkoušet, byly to dva práškový výrobky z amsterdam-shopu, který měly účinkovat podobně jako perník a extáze. Prej vyhozený prachy, tak nevim, proč tam ty lidi lezou.

0/0
7.4.2011 14:42

on3.

Myslim, ze vsichni tvrdi

ze je to svinstvo. Ale kdyz ty relativne nesviske jsou zakazane :-P

0/0
7.4.2011 14:25

Lola Roflova

Zlatý

starý prověřený drogy...R^

0/0
7.4.2011 13:43

on3.

Re: Zlatý

R^

0/0
7.4.2011 14:20

bílej jezdec jede tmou

Re: Zlatý

tak tak, viva la alkohol ;-DR^

0/0
7.4.2011 18:52

CZ_Xcv

Ach ten češtin

"To jsme dosud nemohli, látky, které prodávali, byli totiž legální." Pánové tedy byli legální, co ale ty drogy ? Byly legální nebo ne?

0/0
7.4.2011 11:39

Mercutio

Dlouhé vlasy byly také trnem v oku.

Štěkne teď po nich alespoň jeden pes?

0/0
7.4.2011 11:32

Galczynski

A ne třeba v Bernu?

"Kamenné obchody prodávající tyto látky jsou ale už i v Praze, Brnu, Olomouci"

Víte kde je Brn? Má to být velké české město. Ten český vzdělávací systém pádí kupředu přímo mílovými kroky - já byl vzděláván v době, kdy jsme se učili o obrně, o Brně, ale o Brnu ne. Inu... imládí vpřed.  

0/0
7.4.2011 10:59

masculine

Re: A ne třeba v Bernu?

:-) taky mne to trklo do oka. Možná autor článku experimentoval se sběratelskými předměty.

0/0
7.4.2011 11:22

dino_na_idnes

Re: A ne třeba v Bernu?

Nebo jen umí česky a rád použije i méně častý tvar, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=260, sekce 3.5: "U většiny jmen končících na -no můžeme užít obě koncovky; často však bývá jedna z koncovek frekventovanější, což závisí na faktorech uvedených v odstavcích a), c), d) v bodě 2. V příkladech je častější podoba (podle ČNK) uvedena na prvním místě, např. v bahně / v bahnu, v Brně / o Brnu..."

0/0
7.4.2011 12:28

dino_na_idnes

Re: A ne třeba v Bernu?

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=260, sekce 3.5

 "U většiny jmen končících na -no můžeme užít obě koncovky; často však bývá jedna z koncovek frekventovanější, což závisí na faktorech uvedených v odstavcích a), c), d) v bodě 2. V příkladech je častější podoba (podle ČNK) uvedena na prvním místě, např. v bahně / v bahnu, v Brně / o Brnu..."

Pokud jste se tedy o Brnu neučili, je to sice důvod k obžalobě vzdělávacího systému, ale tak nějak jinak, než vyznívá z Vašeho příspěvku. :-P

0/0
7.4.2011 12:26

AnalProbe

Re: A ne třeba v Bernu?

R^R^R^

0/0
7.4.2011 13:08

Galczynski

Nešlo mi primárně o

vazbu "o Brnu", která je přípustná (avšak neučili jsme se o ní), ale o vazbu "v Brnu", což je zhůvěřilost non plus ultra, systém, nesystém. ;)

0/0
7.4.2011 14:46

beertits

Re: A ne třeba v Bernu?

No já nevim, mně nepřipadá, že by autorovi bylo 20, takže mi tvá poznámka o českém vzdělávacím systému připadá nemístná.

0/0
7.4.2011 14:32

KYNG.SAZE

ahoj

psychiatricke lecebny jsou predevsim prebouchane alkoholiky a ted pozor-i lidma kteri alkoholu neholdujou ale pouze zijou s clovekem ktery alkoholu holduje...o agresivnich opilcich kteri pachaji trestnou cinost ani nemluvim...;-)

0/0
7.4.2011 10:40

KYNG.SAZE

Re: ahoj

ale zas na druhou stranu-u nas se proti alkoholu dost bojuje.....teda proti tomu nezdanenemu...;-D;-D;-D;-D

0/0
7.4.2011 10:46

beertits

Re: ahoj

Já taky bojuju proti alkoholu. Po 15 velkejch spolu bojujeme tak, že mě ten šmejd ani nenechá v klidu nastoupit do auta, jet si na benzínku pro cigára a pro bagetu a domu.

0/0
7.4.2011 14:50

Isaac Rokosowski

Alkohol :(

Nechápu proč stejně nenakládají s alkoholem. V nemocnici končí na náledky alkoholu více lidí než po těchto drogách, za volantem už vůbec nemluvě. Násilí v rodině pod vlivem alkoholu, či rozvrácené rodiny v důsledku alkoholu také nejsou Bohužel vyjímečné, ale to nějak nevadí :-/ Nejsem pro úplný zákaz, ale myslím si že všechny tyto syntetické drogy ( alkohol nevyjímaje)by měli být prodávány pouze ve specializovaných prodejnách, za velmi přísných pravidel (věkovích) atd. Ale samozřejmě stačí to nekupovat a nepožívat, když to člověku vadí :-) 

0/0
7.4.2011 10:05

doktor_bota

Re: Alkohol :(

1) Alkohol není syntetická droga, stejně jako řada jiných drog.

2) Se specializovanými prodejnami bych i souhlasil, bohužel to není zvládnutelné ani logisticky, ani z hlediska bezpečnosti.

3) Výraz "bohužel" se píše s malým "bé", o hrubkách a stylistických chybách nemluvě.

4) Věk kupujícího absolutně nezaručí, že konzumenty nebude jeho harém +/- patnáctiletých lízátek.

0/0
7.4.2011 10:29

Isaac Rokosowski

Re: Alkohol :(

ad 1) Pardon, špatně formulováno. Lepší by bylo Syntetické drogy+ alkohol.

ad 2) Troufnu si říct, že zvládnutelné to je s určitým procentem rizika stejně jako všechno ostatní.

ad 3) Z respektu k výrazu Bůh užívám velké a je mi jedno celkem jak se to většinou píše, o hrubkách nemluvě- nejsem ve škole, nepíši diktát a troufnu si říct, že člověk s troškou dedukce to pochopí i s hrubkama :-)

ad 4) To máte pravdu, minimálně to ale sníží šanci pro nezletilé atd. 

0/0
7.4.2011 11:20

doktor_bota

Re: Alkohol :(

Vůbec bych výraz "syntetické" v tomto spojení nepoužil, protože existuje řada drog přírodního původu (marihuana, kokain, obecně opiáty za ty nejznámější).

Zvládnutelné to není, protože nevidím jediný způsob, jak drogy do těch obchodů legálně získávat. Nebo má heroin, pervitin či extázi vyrábět stát? A z bezpečnostního hlediska je prakticky nezjistitelné, jestli někdo nenakupuje ve větším množství (třeba v deseti "lékárnách") právě pro děti.

Výraz "bohužel" není záležitost toho, jak jej píše většina, ale toho, jak zápis definují pravidla pravopisu - co takové "želbohu"? To by bylo ""želBohu"?. No a co se týče gramatiky, bavíme se zde písemnou formou a úroveň nezvládnutí rodného jazyka v této podobě pisatele identifikuje stejně, jako kdyby v normální společnosti mluvil jako dlaždič.

0/0
7.4.2011 12:02

Isaac Rokosowski

Re: Alkohol :(

To že je to záležitost pravidel českého pravopisu na tom stále nic nemění :-) z úcty budu psát velké B ikdyby se mi pravidla českého pravopisu zjevily ve snu :-) 

Stím dodáním jak by to stát řešil není otázka pro nás a odpověď bude složitější, ale myslím že by se to dalo vyřešit. Každopádně si mylsím, že by to bylo lepší než lahvárny, herny a hospody na každém rohu Rv

0/0
7.4.2011 12:57

thelucky1

plan B

Legalizovat. Otestovat. Prodávat v podobném režimu jako léky.

Kasírovat ty, kteří potřebujou na základě konzumace drog léčbu a nechat na pokoji zbytek, který s tím umí zacházet.

0/0
7.4.2011 9:42

;-)

Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Alespoň by zmizel organizovaný zločin a kriminalita na drogy nabalená. Každý si musí uvážit, jestli se chce přivivodit intoxikaci jedem a užít si libé pocity za cenu poškození zdraví. Jen bych mu neplatil léčbu z veřejného zdravotního pojištění. Bohužel, dnes má řada drog imige nějaké cool free aktivity, spůsobu trávení volného času který provozují i VIP celebrity. To by tímto odpadlo. Všiměte si, že žádná celebrita nečichá toluen který je volně dostupný za pár korun. Dále mi příjde paradoxní zakazovat méněškodlivé drogy a více škodlivé nechat jako legální.

0/0
7.4.2011 9:29

petis__

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Nechápu argumenty typu "ať si feťáci platí léčení sami". V tom případě by si měli sami platit léčení nemocí spojené s obezitou i tlustí lídé, co se nehýbou a stravujou ve fastfoodech. Nebo taky kuřáci, ti si taky ničí sami dobrovolně zdraví. Když už platim daně a nic z toho nemám, tak proč by mi z těch mnou zaplacených daní nemohl stát zaplatit případné léčení?

0/0
7.4.2011 9:56

;-)

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Jsem příznivcem komerčního pojištění jaké funguje v řadě zemí světa a jaké funguje v ČR pro cizince nebo pro občany ČR při cestách do zahraničí. Občan si uzavře normální pojistnou smlouvu s pojišťovnou. Platí pojistné a dle jeho výše má limity plnění. Podotýkám, že je několikanásobně levnější než české veřejné pojištění a přitom v moha ohledech i lepší. U těchto pojištění je zcela normální, že osoby provozující rizikové sporty či profesionální sportovci mají vyšší sazby. Zároveň nekryje škodné události zaviněné vlastní opilostí atd.

Je zajimavé, že u povinného ručení, cestovního pojištění či pojištění pro cizince to jde, ale u zdravotního nikoliv.

Pokud se chce někdo intoxikovat nějakými jedy, je to čistě jeho věc. Jiná věc je, že nevidím jakýkoliv důvod pro solidaritu s ním, platit mu léčbu či dávat mu nižší tresty za činy které spáchá pod vlivem těchto návikových látek. Lidé se musí naučit nést odpovědnost za své jednání.

0/0
7.4.2011 10:22

Beblos

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Ryze komerční pojištění by z účasti vyloučilo všechny tělesně postižené, protože tito lidé by pochopitelně pro komerční pojišťovny nebyli zajímavými klienty - bylo by velmi pravěpodobné, že budou příliš mnoho využívat služeb zdravotního systému. Případně by pro tyto lidi bylo pojistné natolik vysoké, že by si nemohli dovolit to platit.

Co s nimi v takovém systému? Nechat je životřit?

0/0
7.4.2011 10:28

;-)

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

A ještě bych doplnil, žebych velmi rád vyděl místo absurdních regulačních poplatků jistou formu spoluúčasti. Tzn. např. 20%, maximálně však 10 000Kč. Lidé by se hned chovali odpovědněji a rozmýšleli si, co opravdu potřebují a co ne. Současný systém zdravotnictví vede k absurditám, kdy lékaři pacienta léčí jenom proto, aby si vydělali a lidé se chovají zcela nezodpovědně. Co říct člověku, který si již vážně poranil na lyžích opakovaně kolena, má je několikrát operované a už se těší jak přes varování lékařů a přátel pojede znovu lyžovat? S takovým člověkem opravdu nemám potřebu držet solidaritu.

0/0
7.4.2011 10:40

ab1536

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

by se lide chovali odpovedneji? Delate si srandu? Rozmysleli by si, co opravdu potrebuji? Oni by potrebovali lekarskou pomoc, ale nebudou na ni mit, protoze vetsina lidi uz takhle zije z ruky do huby a je pro ne neresitelny problem koupit si blbou pracku, ktera by stala cca tolik, co ta vase maximalni spoluucast. Jak si maji rozmyslet, ze jsou nemocni? Mam taky kolena v cudu...z lyzovani a jinych sportu, ale proc bych kvuli vam uz nemela stat na lyzich nebo na bruslich? Co je vam potom? Kdyz pujde nekdo na operaci oka, tak uz pak nema koukat?:-P.mam v cudu i oci, ale jeste porad vidim. Staci mi cocky nebo bryle, samozrejme, kdyz budu chtit operaci, tak si ji zacvakam, neni to nezbytne k zivotu, ale ty kolena...ty clovek jaksi potrebuje, pokud se nechce plazit, lezt po ctyrech nebo jezdit na voziku. a zanechat kvuli tomu rekreacniho sportovani, protoze na vrcholove to uz neni, to ani omylem.

0/0
7.4.2011 12:46

petis__

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Já jsem někde psal že by měli mít nižší tresty za čin spáchaný pod vlivem čehokoliv? Předpokládám že semnou souhlasíte, že by si léčení spojené s obezitou měli platit i lidé kteří mají obezitu, protože tu si v drtivé většině přivodí sami. Totéž kuřáci a ostatně i pijácí alkoholu.

0/0
7.4.2011 11:38

mimouch

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

No, myšlenka dobrá, ale v první fázi by to přineslo desítky tisíc puberťáků závislých na drogách a feťáci by se povalovali všude možně a péče o ně by stála nesmysl, který by neměl kdo platit, protože významná část populace v produktivním věku by byla na drogách. To by se potom muselo udělat nějaké "skladiště narkomanů", oplocená a střežená rezervace, kam by se občas přes plot naházely nějaké potraviny.  ;-D

0/0
7.4.2011 10:16

;-)

Re: Klidně povolme všechny drogy a jen za 5Kč

Nedomnívám se, že významná část populace v produktivním věku by se vrhla na drogy. Respektive nikoliv ti pracující. Situace by se ustálila podobně jako u alkoholu.

0/0
7.4.2011 11:24

sojkatus

To je příšnost na entou!

Tak v polsku je vyštípou a u nás to nejde? kde je chyba?! To bude muset někdo zemřít, aby se něco dělo? To je mi teda vláda...v Polsku si poradí a tady ne? Na co máme ty "zákonodárce"????

0/0
7.4.2011 9:19

ADix

Re: To je příšnost na entou!

Aby delali zákony díky kterým nás oškubou...něco z čeho jim sypou daně se jim ruší těžko...

0/0
7.4.2011 10:10

hnusil VII. neoblíbenec idesu

Jsem pro legalizaci.

Jsem pro uplnou legalizaci drog - cim vice fetaku se ufetuje, tim lepe pro normalni spolecnost.

0/0
7.4.2011 9:08

mara32

Re: Jsem pro legalizaci.

jo, jasně a pak fetky berou invalidní důchody

0/0
7.4.2011 13:57

ouha

Propagandaaaa

0/0
7.4.2011 8:42

Shkarohleed

Tak....

Tak a na 1. května mají páni chemici připraveny novinky,které na seznamu ještě nejsou.Budou vymýšlet náhražky a náhražky náhražek,které budou čím dál tím nebezpečnější.To,že se nové látky budou dostávat na seznam rychleji,celý proces jen urychlí,a na vymýšlení náhražek bude méně času,a o to budou tyto nebezpečnější.Misto toho,aby se dealerem relativně bezpečných drog stal stát,nebo licencovaný subjekt a vše by bylo pod kontrolou,o spotřenbní dani nemluvě.:-P

0/0
7.4.2011 8:39

Novotnak

To je názorný příklad toho, kam vede zakázování drog

čím víc drog zakážou, tím víc se jich vymyslí nových. Jenže u těch nových nevyzkoušených bude čím dál větší množství nebezpečných vedlejších účinků.By si měli šamani ve vládě uvědomit, že zakazování nikdy k ničemu dobrýmu nevedlo.

0/0
7.4.2011 8:29

rogerer

nechápu

jak si psychicky slabý jedinec může vzít nějakou drogu, nechápu jak se někdo může předávkovat.....proti drogám nic nemám, ale člověk to musí brát s nadhledem a mít v hlavě všechn ov pořádkuR^

0/0
7.4.2011 8:27

petrpetrpetrpetr

Re: nechápu

Já naopak velmi dobře chápu, že si nějakou drogu vezme psychicky slabý jedinec. Těžko si jí veme člověk, co to má v hlavě v pořádku

0/0
7.4.2011 8:32

corpusdelicti

Re: nechápu

v tom pripade je psychicky nemocnych 99% obyvatel CR :) sasku, zamysli se nekdy, vim po ranu to jde ztuha.

0/0
7.4.2011 8:35

petrpetrpetrpetr

Re: nechápu

Kdo mluví o psychicky nemocných? A kdo mluví o zákonem povolených drogách? Já se teda omlouvám, jestli jsem se dotknul nějakého citlivého tématu

0/0
7.4.2011 8:40

corpusdelicti

Re: nechápu

dobra upresnim - 99% je podle vas psychicky SLABÝCH. o zakonem povolenych i nepovolenych drogach mluvite vy, kdykoliv reknete drogy.

0/0
7.4.2011 8:45

corpusdelicti

Re: nechápu

nebo tim myslite, ze lide co si daji zakonem povoleou drogu psychicky slabi nejsou, a ti co si daj nepovolenou jsou? :) imho lol

0/0
7.4.2011 8:47

petrpetrpetrpetr

Re: nechápu

Ale vlastně je to pravda, každý člověk má nějakou neřest. Když se podíváte jak snadno se lidé nechají ovládat okolím a jak snadno podléhají společenskému tlaku. Proč myslíte, že mládež začne pít alkohol? Aby se začlenili do kolektivu. Psychicky vyrovnaný jedinec je mýtus. Čím nevyrovnanější jedinec, tím vyšší pravděpodobnost, že propadne někaé droze. Záleží jen na míře nevyrovnanosti jak destruktivní budou účinky

0/0
7.4.2011 8:50

Cynyc_

Re: nechápu

Nemohu se stále zbavit dojmu, že v podtextu hodnotíte užívání drog jako něco principiálně špatného.

0/0
7.4.2011 8:53

Najdete na iDNES.cz