Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Archeologové našli hrob z doby kamenné. Kostra patřila asi homosexuálovi

Pět tisíc let starý hrob muže, zřejmě transsexuála nebo homosexuála, objevili archeologové v Terronské ulici v pražských Dejvicích. Hrob pochází z pozdní doby kamenné. Pohřbený muž patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která se na českém území vyskytovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jaromir Benes

Diletantská popularizace "transsexuála" poškozuje archeologi

Pracuju v oboru archeologie už 27 let, poblikoval jsem i několik prací na téma kultury se šňúrovou keramikou. Hrob kultury se šňůrovou keramikou z Prahy Terronské (obracejí se na mě lidi, co jako tomu nálezu říkám) je interpretační lapsus, učiněný bez určení pohlaví antropologicky, ale hlavně bez testů DNA. Vždyť v případě DNA jde pohlaví (biologické) určit přesně a u staré DNA to jde taky, byť to musí potvrdit dvě na sobě nezávislé laboratoře: není Y-chromozom = není to muž. Jen na základě změny opozice ritu a výbavy nelze nic podobného tvrdit. Lze argumentovat změnou sociální persony, ale to musí mít spolehlivě podložené především argumenty fyzickoantropologickými a nestavět to jen na anomálii ritu a hrobové výbavy a tím jen na anomálii společenské. Takto podaná "popularizace" dělá z archeologie zdánlivě méněcenný obor a přitom to tak není. Vím: pěna dní odplave, ale společnost nabyde dojmu, že archeologové jsou tak trochu mimo.

0/0
9.4.2011 14:59

moš

Zázračné znalosti našich archeologů.

Nejlepší vědci v oboru ,stačí jediný pohled na polohu kostry a znají sexuální orientaci.Je to zázrak našich vysokých škol,které již několik let učí pokrokové metody multikulturalismu.Již příští rok rozdojí tito noví studenti kozla.

0/0
8.4.2011 23:56

sivtom

Jo

Možné to je, myslím si že homosexualita byla, je a bude......určitě to není výmysl moderní doby, ani náhodou.

0/0
8.4.2011 23:26

prasivy pes Muki

Primy predchudce svalnateho burtika Lautnera.

;-)

0/0
6.4.2011 14:09

jugina

možná

je to celé daleko jednodušší. Nemusel být ani buzík, jenom ho pozůstalí něčím párkrát tak naprdli, že se několikrát obrátil v hrobě, No a po poslední takové obrátce zůstal v poloze v jaké ho dnes našli. 

0/0
6.4.2011 12:22

rytíř Smyl Flek z Nohavic

?

Proč mu neříkají Lanta?

0/0
6.4.2011 11:34

bapial88

Podle mě homosexualita není normální

Jako homosexuálové mi nevadí, ale normální to není. Normální je mít ženu a děti, které pak budou mít další děti atd.

Spíš by mě zajímalo co tu homosexualitu způsobuje, protože z hlediska přírody je nemožnost reprodukce slepá větev vývoje.

0/0
6.4.2011 11:06

ignacius01

Re: Podle mě homosexualita není normální

zenu ani deti nemam - homosexual nejsem ... jsem normalni? ;-D

0/0
6.4.2011 11:10

OskarPokorny

Re: Podle mě homosexualita není normální

To není pravda (už jsem to dole psal) ve skutečnsoti má evoluční biologie na to odpověď - prostě nositel tohoto znaku (pokud se nerozvine) má lehkou evoluční výhodu nad nenositeli tohoto znaku. Ono je to hrozně komplikované, ale pokusím se to trochu zjednodušit. Prostě představte si, že je rodina, kde dcera má onen gen (nebo skupinu genů) co nesou homosexualitu, ale ty geny jsou latentní zatímco její bratr homosexuál je. - Většina zdrojů rodičů jde tedy do jejích dětí (i když jsou opět nositelé těchto genů) a při výchově a hmotném zabezpečení občas i strejda bez vlastních dětí pomůže. - tyto děti mají pak evoluční výhodu nad vrstevníky (větší hmotné zabezpečení, větší pozornost prarodičů ale i bezdětného strýce) - ono je to komplikovanější ale ve zkratce to takhle je.

0/0
6.4.2011 11:17

OskarPokorny

Re: Podle mě homosexualita není normální

Teď když to po sobě čtu tak mi připadá, že je to hrozně nesrozumitelné, ale takhle v diskuzi se to hrozně špatně vysvětluje a já jsem spíš zvyklí na verbální přednášky.

0/0
6.4.2011 11:19

Antonín, topič

Re: Podle mě homosexualita není normální

Těch důvodů, proč má děti jen jeden ze sourozenců je celá řada. Navíc, homosexualita není překážkou zplození potomka, že.

0/0
8.4.2011 11:24

sivtom

Re: Podle mě homosexualita není normální

Já jsem homosexuál....Jsem tedy nenormální?? Pro každýho vypadá ta "normálnost" jinak....to co je pro vás normální je pro mě opak..... Taky vám neříkám že jste nenormální.....

0/0
8.4.2011 23:25

OskarPokorny

Obor

V tomto případě se archeoložka zachovala značně nevědecky. Prezentuje jednu z možných teorií (bez dalších důkazů) jako nezpochybnitelný fakt. Ona si prostě vzala jednu z mnoha etnografických analogií (jakou jsem již psal dole) a bere ji rovnou jako důkaz. Bohužel to se v humanitních oborech stává velmi často a je to přesně ten důvod, proč se na humanitní vědy vědci z těch exaktnějších dívají skrz prsty. K archeologii (stejně jako k mnoho dalších humanitním vědám lze přistoupit exaktně, ale to už není tak líbivé a mediálně slibné, jako střílení hezkých teorií (navíc které dělají hezký titulek) od boku. Celé toto vyjádřejí je značně neprofesionální a poškozuje obor, ve kterém ona osoba pracuje jako celek.

0/0
6.4.2011 9:53

Neumětel

Re: Obor

Jinak se nedostane do médií. Tak se udělá "senzace", média se na to vrhnou. O skutečné vědecké výsledky se novináři nezajímají.

0/0
6.4.2011 9:58

ignacius01

Re: Obor

staci si precist clanek pozorneji ... pisou nejspis - nebo asi. a ukazuji proc se domnivaji ze by to tak mohlo byt ... to je trosku rozdil nez nejake kategoricke tvrzeni nemyslis?

0/0
6.4.2011 10:36

beef-eater

Re: Obor

Neprofesionální je to v tom smyslu, že při čtení takového článku čtenář to "asi" a "nejspíš" nebere moc v úvahu a bere to za hotovou věc. Když napíše Drábová do novin, že příští týden by možná, asi dejme tomu za shody určitých okolností mohl bouchnout Temelín, tak to "asi" a "možná" taky nikdo nebude brát v úvahu a vypukne panika.....

0/0
6.4.2011 13:11

ignacius01

Re: Obor

no ja ti nevim ... ale neni to chyba ctenaru? ze proste nedovedou cist? a taky preci jako ctenar musim brat v uvahu kde ten clanek ctu... kdyz ho ctu na netovym denniku, tak to je jen takovy upozorneni - novinka. kdyz se chci o tema zajimat vic, tak musim na odborny weby nebo do odbornejch casaku ... to je jako ta hysterie kolem atomovych elektraren. lidi videj co chcej a hystercej ...

0/0
6.4.2011 13:52

KarelKiller

Proboha.

No to je zase debata. Paní doktorka Semrádová by si měla dát pozor, co se novinářům řekne, protože i jí je určitě jasné, že je to jen jedna z teorií a že genderové poměry v pravěku a přesný význam pohřebních rituálů nelze pouze z archeologických pramenů odvodit. Etnografické paralely dokazují, že spoustu rituálů byť jen dnešních nebo nedávno zaniklých neevropských civilizací jsou pro nás dnes a tady zcela nepochopitelné, natož důvody, které mělo eneolitické obyvatelstvo pohřbít toho chudáka tak, jak ho našli.

Nejedná se o žádnou "prohomosexuální" nebo "genderovoě korektní" masáž, jak se domnívají někteří paranoidní jedinci níže, jenom jistá archeoložka neprozřetelně utrousila svou teorii (nutně ovlivněnou naší dnešní mentalitou) před novináři a ti zase píší senzace.

0/0
6.4.2011 9:44

Lobo - krotitel nanotermitů

Re: Proboha.

Je to archeoložka. Nemůže vědět, v co zmutuje taková poznámka po zpracování novináři a diskutéry idnesu.

0/0
6.4.2011 9:54

visa

Re: Proboha.

S médii se nebavit. Kdo je k případu zavolá, tomu useknout ruku i s telefonním sluchátkem (mobilem)

;-D

0/0
6.4.2011 10:08

Big.M

Re: Proboha.

;-DR^

0/0
6.4.2011 10:15

Tommyg14

.

Idnes jde fakt nehorázně dolů... za chvíli dají do nadpisu slovo homosexuál i k článku o jaderných elektrárnách, jen aby to co nejvíc lidí otevřelo a sborově nadávali na gaye v diskuzi.. Nechutný

0/0
6.4.2011 9:43

Lobo - krotitel nanotermitů

Re: .

Vliv radiace na homosexualitu by bylo zajímavý téma:-P

0/0
6.4.2011 9:56

Chosé34

Re: .

Krotitel nanotermitu je hoodně krutě hustá volačka:) to mě rozesmálo k pláči:)) borec

k článku ještě že nejsou lidi kteří smýšlí stejně neb by se tu nepaslo tolik rozdílných názorů a spousta těch co nesouhlasí s jinýma dá vědět proč:) skvělá zpětná vazba online. -můj názor na lidi co tu reáGUJíR^

0/0
6.4.2011 11:13

beef-eater

Varianta...

Nenapadlo lesbickou archeoložku Káťu, že by ta kostra mohla patřit maskulinní ženě, jejíž kostra proporcemi připomíná mužskou, ale přesto je to žena, takže leží v hrobě normálně tak jak má v souladu s pohřebními rituály? :-P

0/0
6.4.2011 9:39

_m-

Re: Varianta...

To se snad dá poznat 100%

0/0
6.4.2011 9:43

OskarPokorny

Re: Varianta...

NO z kosterních pozůstatků to 100% poznat nejde a na dražší a jistější určení určitě nemají peníze.

0/0
6.4.2011 9:44

KarelKiller

Re: Varianta...

Někdy nedá. Nevím, jaké znaky nesla konkrétní kostra, ale často si ani odborníci nemůžou být jisti.

0/0
6.4.2011 9:45

Bouše

On se zachoval anální otvor?

8-o ;-D

0/0
6.4.2011 9:35

beef-eater

A jéje...

Ajaj..., koukám, že homosexuální lobbi maká jako divá. Tak už tu máme homosexuála z doby kamenné. No ještě pár let a počítám, že se od nějakých "vědců" dozvíme, že člověk jako živočišný druh byl původně homosexuální orientace a že heterosexualitu prosadila až v novodobé historii církev a že být heterosexuál je vlastně defekt....

0/0
6.4.2011 9:30

OskarPokorny

Re: A jéje...

Ty budeš taky asi dobrý mešuge co? a) podle posledních výzkumů to vypadá, že homosexualita je nesena jedním genem (je tedy dědičná) - tzn. homosexuálové tu byli vždy jen byli více či méně "viditelní" b) evoluční biologie má dokonce teorii, o tom, že nositel tohoto genu má jistou evoluční výhodu pro ne-homosexuální sourozence, kteří tento gen nesou také, ale jen se neprojevuje a předají ho svým dětem (je to dost komplikované). c) Existuje něco čemu se říká institucionalizovaná homosexualita (tzn homosexualita ne-homosexuálů - ale pozor neplést z vězeňskou homosexualitou!!!!), kterou se nejvíce proslavila (a jejím hlavním nositelem je) křesťanská církev

0/0
6.4.2011 9:43

Lobo - krotitel nanotermitů

Re: A jéje...

Kterým genem?

0/0
6.4.2011 9:52

OskarPokorny

Re: A jéje...

Já už si to přesně nepamatuji - už je to asi 3 roky co jsem to slyšel na jedné konferenci a tam se říkalo, že to je z vekou pravděpodobností tak. Genetika není můj obor (pouze občas pracuji s jejich výsledky, které mi dají už formou závěrečné zprávy přeložené do češtiny;-))

0/0
6.4.2011 9:58

Lobo - krotitel nanotermitů

Re: A jéje...

Škoda, tohle by mě zajímalo, četl jsem o odlišnostech některých jader hypothalamu, o poruchách v zásobování mozku testosteronem v prenatálním stadiu, bylo by zajímavý, kdyby se to povedlo spojit s konkrétním genem.

0/0
6.4.2011 10:03

Titan no.1

Re: A jéje...

Xq28 - teď už vám to musí být naprosto jasné... Proč chce gen, když ani nevíte, co to slovo znamená...

0/0
6.4.2011 10:04

beef-eater

Re: A jéje...

No hele, až to tvoje "to vypadá"  a "dokonce teorii" někdo prokáže, tak se o tom můžeme pobavit. Zatím jsou to jen výmysly homosexuálních vědců, kteří se v potu tváře snaží dokázat, že jsou úplně normální....

0/0
6.4.2011 13:14

visa

Tak mám dva smazané příspěvky, zapínám zobrazování smazaných

0/0
6.4.2011 9:26

laguardia

jakypak .uzik

zenskou neco nas.alo a obratila se v hrobe

0/0
6.4.2011 9:22

woodward bob

Re: jakypak .uzik

to bude jinak. ono se z tý kostry dá poznat, jestli je ženská nebo mužská;-)

0/0
6.4.2011 9:28

beef-eater

Re: jakypak .uzik

No spíš je zajímavý, že si nějaký homosexuální archeolog bez přemýšlení hned "dosadil", že to musel být homosexuál. Že by to mohla být maskulinní žena, jejíž kostra vypadá jako mužská ho ani nenapadlo... :-P

0/0
6.4.2011 9:32

tojsouveci

Tojo

""Tyto kultury striktně dodržovaly pohřební rituály. To znamená, že ženy byly ukládány na levý bok s hlavou směřující k východu a muži na pravý bok s hlavou směřující k západu. Obě pohlaví ležela v hrobě ve skrčené poloze," vysvětluje archeoložka Kateřina Semrádová. "

.

Prostě se hrobník něčím zkouřil a spletl to. To si fakt myslíte, že tenkrát byli lidé neomylní, když dnes dokážeme zaměnit mimina v porodnici, či strčit do rakve někoho úplně jiného než by tam měl být? :-)

0/0
6.4.2011 9:22

babacek

Homosexuál

To je skutečně úžasné jak lze rozeznat po staletích i sexuální orientaci.

0/0
6.4.2011 9:04

OskarPokorny

Re: Homosexuál

Je to nesmysl - Archeoložka si pustila hubu na špacír. Možných vysvětlení této anomálie jsou desítky. Je to jen jedna teorie z mnoha možných (+možnost chyby určení pohlaví), která nejde dokázat a tak měla mlčet - tohle chování je nevědecké.

0/0
6.4.2011 9:13

babacek

Re: Homosexuál

Nevím v jakém stavu jsou kosterní pozůstatky, ale pokud v dobrém tak pohlaví lze přece určit podle pánve. :-/

0/0
6.4.2011 9:20

OskarPokorny

Re: Homosexuál

No to je problém. I když jsou pozůstatky v dobrém stavu, tak fyzičtí antropologové (kteří se tím zabývají) to mohou určit jen s určitým % pravděpodobnosti. - v tomto případě je mnohem přesnější identifikace pomocí genetiky.

0/0
6.4.2011 9:23

babacek

Re: Homosexuál

Což by dnes neměl být problém pokud mají vzorek na vyhodnocení.

0/0
6.4.2011 9:25

OskarPokorny

Re: Homosexuál

Jenže kdo to zaplatí? Toto určení může stát klidně tisíce a rozpočty těchto záchranných výzkumů jsou už často napnuty k prasknutí. Ale jinak máte pravdu to určení pomocí genetiky je jednoduché, za předpokladu, že archeologové vzorek nekontaminují svojí DNA.

0/0
6.4.2011 9:28

babacek

Re: Homosexuál

Kdo to zaplatí, tak to skutečně nevím.

0/0
6.4.2011 17:22

pavel64

Re: Homosexuál

Tak cílem je asi ukázat, že jiná orientace je úplně normální, byla tu od nepaměti, je třeba s ní počítat.

0/0
6.4.2011 9:26

beef-eater

Re: Homosexuál

Tak tak.... Časem se dozvíme, že ta "jiná orientace" je vlastně být heterosexuál... :-P

0/0
6.4.2011 9:33

Najdete na iDNES.cz