Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Úder v Libyi, to je sedm hodin v kokpitu, říká britský pilot

Zatímco francouzští a američtí piloti startovali k prvním misím nad Libyí z letadlových lodí a základen ve Středomoří, jejich britští kolegové v tornadech to měli o poznání těžší. Vyráželi převážně z domovských základen na Britských ostrovech. Během každé mise tak strávili minimálně 7 hodin v kokpitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ugly Slimer is back

žoldáci si stěžují

Chudáci žoldáci stěžující si na dlouhou úmornou práci. No tak to nemusí dělat!!! Nezajímá mě pocit žoldáka. Vlády NATO ho poslaly na práci tak ať maká a je zticha. Pokud by po příletu zemřel na vyčerpání nehnu brvou. Bylo to jeho rozhodnutí a vůle zůčastnit se napadení a útoků jakéhokoliv státu . Nezajímají nás podobné zprávy. Není to žádná osvoboditelská ani vlastenecká akce, je to intervence a ozbrojené vměšování.;-O

0/0
2.4.2011 12:20

Lvy

No tak zase to přehánějí trošku...

Chápu, že sedm hodin se může zdát někomu hodně, ale většina z toho času je přelet, zkuste si jet nonstop v autě třeba 24h, to se prostě nedá srovnávat.

0/0
2.4.2011 12:04

jorbl2

Re: No tak zase to přehánějí trošku...

;-D

0/0
2.4.2011 13:16

santos

Chlapi! Zdá se že začínáme vyhrávat ......

:-):-):-)

0/0
2.4.2011 9:03

Standa.Trn

Re: Chlapi! Zdá se že začínáme vyhrávat ......

Jenomže co vlastně máme považovat za výhru? Zničení Kaddáfiho, který udržoval jaký taký pořádek ve Středozemním moři a umožnění vlády kdovíjakým islamákům? Opravdu je toto výhra?

Za výhru bych považoval možnost zřízení evropských vojenských základen v Libyi a tím kontrolu na severní Afrikou, jenomže právě o tom se neuvažuje, takže proč se tam do toho angažujem, když vítězství kohokoliv vychází prakticky nastejno?  

0/0
2.4.2011 9:36

jrc

Jsou to hrdinové!!!

Nemyslím piloty, ale občany Libye!

Přesto, že jich je pouze cca 5 miliónů, dokáží se bránit agresi a bombardování mnohonásobně silnějšího agresora,

který bombarduje a zabíjí Libyjce! To je neuvěřitelné!

Kdyby Kaddafí neměl na své straně většinu občanů Libye, tak by ho už dávno odstranili. Ostatně jejich životní úroveň a zabezpečení, včetně bezplatného zdravotnictví, přesahovala úroveň některých států EU! Nelze se proto divit, že má na své straně většinu občanů!

Libyjci se nedají porazit a válka je zlo!!!EU!!

0/0
2.4.2011 0:26

Carlos21

Re: Jsou to hrdinové!!!

boze muj...

0/0
2.4.2011 1:38

Ludo Balazec

Re: Jsou to hrdinové!!!

Libya vo vasom podani mi pripomina socialisticke Ceskoslovensko. Tiez vsetci milovali Husaka, lebedili si ako im je dobre a bojovali za svetovy mier.

0/0
2.4.2011 14:29

Inconvenient truth hurts999

Tak Scotte, povrazdi co nejvic civilistu, at

si zaslouzis metal a muze te vystridat jinej reznik, ktereho plati nase dane..R^R^

0/0
1.4.2011 23:37

ps3

Re: Tak Scotte, povrazdi co nejvic civilistu, at

No tvoje daně určitě ne drápale. Mimochodem když se ti nelíbí že na tebe padají bomby tak vytáhni hlavu z kaddáfího prdele a nekydej hovadiny o civilistech.

0/0
2.4.2011 0:08

24569

*

;-D Chudinka - lidi dělají třeba 12 hodin u soustruhu a mají za to často kulový. Přitom jsou pro společnost mnohem víc potřební než nějaký letrec s ocelovým pt..kem!    VÁLKA JE VŮL!!!!!!

0/0
1.4.2011 23:30

EU Man

Nestěžuj si...

nikdo tě nenutí dělat to

0/0
1.4.2011 21:37

Standahammer

Re: Nestěžuj si...

Nebude tak dlouho trvat a tihle hoši budou takovými sebevědomými frajery vzýváni jako zachránci. Arabové té ropy nemají zase na tak dlouho a nezapomeňme, že to je to jediné, co je živí. Pět set let nic nového neumějí vyrobit ani vyvinout, nechtějí dělat. Jakmile dojde ropa, celé národy se jako hejna sarančat zvednou a půjdou tam, kde si myslí, že jim dají pečeného holuba do huby. Hádej kde to je?

A pak nám zbude jediná šance: pomocí našeho obrovského technologického náskoku je prostě zmasakrovat, nebo tu do pár let máme ten jejich svinčík s koncem jakéhokoliv pokroku taky. Pak budou tihle kluci takovým pose..m jako jsi ty moc dobří. Není to žádný nepravděpodobný scénář, to je jistota. Jen záleží na jediné věci:  kdy?

0/0
1.4.2011 22:51

EU Man

Re: Nestěžuj si...

Hezký sloh...

Když tomu tak je, proč tam tedy "děláme pořádek" a nenecháme je vymydlit se navzájem. Jak to, jestli je pravda, historii jsem nestudoval, že byl západem v minulém století lybijský vůdce  dosazen k moci a ten samý západ proti němu teď bojuje.

Není to malinko jako v Afgánistánu, kdy nejprve Západ pomáhal Afgáncům a teď proti nim bojuje, protože jim přerostli přes hlavu? Jsou opravdu ti povstalci tou správnou stranou, které pomoci? Není trošku kontraproduktivní teď s jedněmi bojovat proti druhým a nakonec bojovat proti těm prvním? Není v tom náhodou něco jiného?

A nakonec... šáhnu do svědomí zdejších diskutérů veškeré bojové akce  po světě schvalují: Byli by jste ochotní vzít zbraň do ruky a jít bojovat za vlast? Kdyby jste byli jednou z bojujících stran?

Mimochodem...co třeba Egypt na konci roku. Tam se to mydlilo taky a nějak jsem neslyšel chřestění zbraní konfliktu 

0/0
2.4.2011 0:32

Standahammer

Re: Nestěžuj si...

Na tvoji první otázku odpovím velmi zkratkovitě: protože na USA si někdo moc vyskočil a oni museli ukázat, jak jsou velcí a silní. Ukázali ale jen to, jak velcí jsou blbci! Nenacházím prostě na současné americké politice žádnou chytrost mimo pár jedinců jako generál Petraeus, ale toho zavolali po osmi letech střílení po civilistech, protože taliban to jsou civilisté. Odpovědi na tuto jednoduchou otázku jsou velmi rozshálé a mimo technické možnosti této diskuse.

Afghánistán byla další ukázka americké blbosti. CIA slepá nenávistí k Rusku nepochopila, že Rusové kolosálně šlápli vedle a že se sami znemožní a namočila Americe ruky až po krk do sranic. řečti si o Rusko Afghánské válce něco, to byla šňůra jednoho přehmatu za druhým přičemž ten následný chtěl napravovat ten předešlý.

K sáhnutí do svědomí o tom, zda by někdo vzal do ruky kvér: postavím to jinak. Vidíš kam jsme už se svým myšlením došli? Ty by jsi v případě ohrožení své vlasti rozvažoval.

0/0
2.4.2011 8:14

Standahammer

Re: Nestěžuj si...

Rozvažoval by jsi, zda máš vzít do ruky zbraň a bránit se. Rozvažoval by jsi přesně o desetinu sekundy déle, než by tě vousatý negramota sejmul jako podsvinče. Až by ti lstivý Afghánec ještě za živa uříznul vlastní koule, nacpal ti je do huby a zašil, to oni úplně běžně nepřátelům dělají. Pro ně je to stejné jako pro tebe přečíst si noviny. Rozumíme si? To je jejich "kultura". V takové zemi se někdo lopotí stavět školy a další věci. To je bezedná studna hlouposti doby kamenné. 

Ty a tobě podobní jste už tak zhýčkaní tím co máte, že neuvažujete ani o obraně toho, co máte, co vám předci za obětování svých životů a osudů zařídili. Vy máte totiž pocit, že všecko přijde samo, že se za svobodu nemusí platit krví, že to nebolí, že vám dají všecko rodiče. Je nutné, abyste z toho vystřízlivěli dříve, než budete mít zašity vlastní koule ve vlastní hubě. 

Nerozvažoval by jsi, kdyby jsi uniknul prvnímu řádění a s klidem lstivého Afghánce by jsi vykrojil do báchora vousatého ničemy čtyřlístek.

0/0
2.4.2011 8:21

C2 H5 OH purum

chudáčkové malý (ý), jak je mi jich líto.

    Voni letěj takovejch kilometrů  (míl), do cizího státu rozflákat jeho obranný zařízení, přitom sem-tam jako vedlejšku pozabíjet pár tamních domorodců, a ani pořádně vy.....,  se nemůžou. Ale co voni by pro vývoz ejmérickej démográcie neudělali. Dyž voni už sou takový karakteří...

0/0
1.4.2011 19:13

harmonická perzistence paměti

Re: chudáčkové malý (ý), jak je mi jich líto.

Nech se vyšetřit, burane.

0/0
1.4.2011 20:22

ps3

Re: chudáčkové malý (ý), jak je mi jich líto.

Zase jsi to přehnal s chlastem.

0/0
1.4.2011 20:45

rasta_vesta

Re: chudáčkové malý (ý), jak je mi jich líto.

;-D zase jsi se poucil od tatky stalina ;-DR^

0/0
1.4.2011 20:48

BajnyPhoenix

Vyznam clanku?

To mam obdivovat "hrdiny novodobe Luftwafe? Cele je to jen o tom,ze aby mohla slapat nase ekonomika zalozena na neustalem růstu,musime ziskavat kolonie jinak se nam ekonomika ponekud zadrhne a je krize. Nejprve jsme ziskali 1/6 sveta rozbitim socialistickeho bloku a to nam vydrzelo 20 let na růst.Tak jsme si pripravili dalsi revolucicky,v blizkem zahranici Ruska nas Rusko kleplo pres prsty a porad ma celkem efektivni potivzdusnou obranu a jaderne zbrane.Tak jsme si pripravili akcicky v arabskem svete a slo to jak po masle,az najednou na jeden stat kde je vudce oblibeny a narod stoji za nim a at delame co delame,ta particka najatych zoldaku k sobe nestrahava libyjsky narod.To nastve. A tomu mam tleskat?

0/0
1.4.2011 19:10

harmonická perzistence paměti

Re: Vyznam clanku?

Žasnu nad tím, kolik opravdu duševně narušených lidí jako ty, se potřebuje pomocí naprostých nesmyslů vyjadřovat na netu.

0/0
1.4.2011 20:26

Standahammer

Re: Vyznam clanku?

Ty p..o vylízané, kdo tady rostl? Vždyť máme ty naše platy rok od roku reálně nižší? Pardon teda: děláš vůbec někde? Asi sotva, co? Jinak by jsi takovou deb.....nu o nějakém růstu nemohl vůbec z huby vypustit. Pro začátek si běž vykloktat hov..m.

0/0
1.4.2011 22:54

semafor

Chce

zaplatit přesčasy?

0/0
1.4.2011 17:55

_xprim01_

Re: Chce

Jo, jinak odbory vyhlásí stávkovou pohotovost. ;-)

0/0
1.4.2011 19:28

jaromir11

7 hodin v kokpitu

seď doma na zadku u maminy a bude ti lépe!

0/0
1.4.2011 17:36

wrah

Re: 7 hodin v kokpitu

A nebude si zatěžovat svědomí vraždou. Nemluvě o tom, že normálně pracující člověk maká 8,5 hodiny deně. Prostě pilot je chudinka..

0/0
1.4.2011 19:22

Mychal.B.

Re: 7 hodin v kokpitu

To, že je pilot chudinka jsem nikde v článku nečetl. Na druhou stranu, sedět 7 hodin v kuse v malém prostoru v prakticky pořád stejné pozici určitě není žádný med.

0/0
1.4.2011 20:23

mirekzelen

Re: 7 hodin v kokpitu

sednout do stroje který letí vraž..t může jen ma..r -určitě žádný hrdina který útočí z výšky!

0/0
1.4.2011 21:02

Standahammer

Re: 7 hodin v kokpitu

Tak až bude někde letecký den, zajdi si tam, popros mechaniky od Tornada GR.1 nebo prostě podobné verze, aby tě nechali si sednout do kopitu a vydrž tam, ty b..e, dvacet minut! Pak se sem přijdi těm chlapům omluvit.

Pro ostatní: sedačka ani opěrka nemají na kovové desce nic víc než koženku, je to kvůli vyloučení možného poškození páteře při katapultu, nic měkkého pod zadkem ani zády. Sedačka je koncipována navíc tak, že se nedá samozřejmě stavět do sedu nebo lehu jako v autě, nohy nemůžete ani skrčit ani natáhnout - není tam místo nemůžete si protáhnout záda, ruce, nic - není tam místo. Kdybyste byli závislí na kyslíku v prostoru kokpitu kolem vašeho těla, a ne láhvi za váma, dodýchali byste do dvaceti minut. Kokpit bojového stíhacího nebo i bitevního  letounu až na co já vím F-15 ky je dělaný  tak pro trpaslíky.

0/0
1.4.2011 23:07

mire

.

jak že tam choděj na záchod? a neříkejte mi že nijak, pochybuji že by plnej měchýř udržel tolik Géček

0/0
1.4.2011 17:29

bk89322

Re: .

Je to tam napsane, staci si precist clanek ...

0/0
1.4.2011 17:39

mire

Re: .

vzhledem k tomu že jsem čekal další aprílový článek jsem ani neměl chuť:-P

0/0
1.4.2011 18:18

wrah

Re: .

Mají pytlíky. Doufám, že je následně strkají do nějaké kapsy, jinak by při bojovém manévru bylo v kokpitu trochu vlhko.

0/0
1.4.2011 19:24

_xprim01_

Re: .

I v bojovém konfliktu musí být legrace. ;-)

0/0
1.4.2011 19:28

mirekzelen

Re: .

za královnu hrdinné království dostanou před letem dvojitý kristýr aby se nad libyí nep.....i!

0/0
1.4.2011 21:09

Standahammer

Re: .

Chlapi mají pět dvoudecilitrových neprospustných uzavíratelných sáčků plus odkládací zajistitelnou skříňku na použité pytlíčky, ženské plenky. WSO z F-15E se vrací z misí nad pět hodin vždycky poněkud vlhčí.  Ale jinak neznám žádné další letadlo, kde by se ženská se svojí prdelí dostala. 

Chlap to dělá tak, že plně upoután kolem pasu i mezi nohama zapne autopilota, nějakým způsobem v tom sedu dostane svůj váleček napřed z kalhot ven, pak ho strčí do slušivého khaki pytlíku (jenže před sebou má pět cm smyčku závěrečné fáze katapultáže, takže jak to tam dostane netuším) a lulá! ;-D Musí se trefit protože na levém stehnu má složku s briefingem mise, před smyčkou katapultu knipl s ovládáním letadla a kolem sebe základní spínače čerpadel paliva, motorů atd atd. Do toho nachcat, může se rovnou vystřelit ven. 

0/0
1.4.2011 23:15

Cizurator

Panavia Tornado

To je takový žihadlo, že i moje babička by zatoužila po kniplu...

0/0
1.4.2011 16:54

Angorka kocka domaci

Re: Panavia Tornado

R^ jsou, to bezesporu ;-)

0/0
1.4.2011 16:56

Veřejný Džon Zloděj von Oraprint

Re: Panavia Tornado

a co teprve vaše žena . asi ten váš knipl za nic nestojí

0/0
1.4.2011 20:31

Standahammer

Re: Panavia Tornado

To by mohla, ale svoji prdel by dovnitř nedostala. To ti dám písemně.

0/0
1.4.2011 23:16

BrainWashingtonDreistein

Špica!

Dobrá práce! Ale ještě musíte hoši přidat! Dokud z Kadáfího nezbudou jen trnky. R^

0/0
1.4.2011 16:41

Angorka kocka domaci

tornada jsou ale moc pekny potvory

;-) R^ to tedy ne ze nejsou

0/0
1.4.2011 16:28

osmera

"hrdinove" podle iVcera

teda to je zase clanek plnej blbosti. Treba "Brýle pro noční vidění umožňují létat v těsné formaci i za tmy, ale vyžaduje to zkušenosti," tvrdí

To jako ocekavali ze Kadafiho sily na ne budou utocit uz nekde u norfolku kde za tmy startovali.

Sranda to urcite neni, ale ze by potrebovali plne soustredeni celou dobu je blbost, proste soustredeni pri vzletu, pak se drzi trasy, to leti na pristroje(autopilota), pak soustredeni pri dotankovani a pak na miste ten ukol.

Zas takove hrdiny bych z nich nedelal kdyz nemeli vlastne vubec zadne nepratele a utocili na staticke cile na zemi. Snad ani pozemni protiletadlova obrana nereagovala.

Asi takove jako kdyby clovek se samopalem sel proti stredovekemu bojovnikovi s mecem.

0/0
1.4.2011 16:25

piErcE

Re: "hrdinove" podle iVcera

Jen ukazujes svou hloupost a neznalost.

0/0
1.4.2011 16:42

osmera

Re: "hrdinove" podle iVcera

hmmmm tady nam ted nekdo ukazal chytrost a znalost

0/0
1.4.2011 16:45

Cizurator

Re: "hrdinove" podle iVcera

Ale on má pravdu. Dokud nebudete školeným pilotem stíhacího bombardéru, tak víte s prominutím prd, na co si musí dávat pozor.

0/0
1.4.2011 16:56

osmera

Re: "hrdinove" podle iVcera

kdyz nekdo reaguje a rekne ze nemam pravdu a rovnou nerekne v cem tu pravdu nemam a vysvetli proc tak to beru, kdyz je to jen vykrik do tmy tak jsem si jistej ze ten clovek vi jeste mene nez vim ja.

Minimalne jsem slouzil u vojaku na letisti, takze nejaky znalosti mam (nerikam ze jako pilot)

0/0
1.4.2011 17:15

bk89322

Re: "hrdinove" podle iVcera

Tak si napr. zkus letet na autopilota ve formaci a ani nemusi byt tesna ... (Autopilot kazdeho letadla ma jinou chybu ve vysce, smerovani atd ...)

Taky bych si nebyl jistej, ze Tornado ma autopilota. Tornado je starsi letoun, to FBW mit nebude, takze taky zadneho autopilota mit vubec nemusi.

0/0
1.4.2011 17:48

_xprim01_

Re: "hrdinove" podle iVcera

No a co? Tak dá na knipl aretační tyč, nohy na palubku, do jedné ruky kafe, do druhé tácek s hemeneksem a letí to tam zhumanizovat...:-P

0/0
1.4.2011 19:27

Najdete na iDNES.cz