Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lázně za státní peníze končí, pacienti si zaplatí jídlo i ubytování

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce změnit pravidla pro pacienty, kteří se jezdí za státní peníze léčit do lázní. V budoucnu by si většina z nich měla platit ze svého alespoň ubytování a jídlo. Dnes dají pojišťovny na lázeňskou péči přibližně tři miliardy korun. Podle hrubých odhadů by ministerstvo mohlo uspořit necelou polovinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Antonín, topič

Chytré,

chronici, kteří jsou rádi, že vyžijou, si už lázně nedovolí, ono to ubytování není zrovna laciné.

Nic proti šetření, ale škoda, že ten vejlupek ministerskej nechce hrábnout do korupce a ušetřit tak násobky sumy, o které je v článku řeč. Asi by přitom moh dostat po pazourech, že.

0/0
1.4.2011 11:11

slamka

S tím nic neuděláme, to jsou čeští politici.

Musíme si zvyknout, že do práce si budeme nosit francouzské hole. Po ránu do sebe hodíme nějaký ten švýcarský prášek za ušetřené peníze, co měly padnout na dovolenou.

Do práce budou chodit lidé nemocní nebo staří, kteří čekají na důchod a jsou levní. Do důchodu v 70 - letech. A nepřizpůsobiví budou chodit do lázní. To budou jediní, kteří se tam dostanou, kteří na to budou mít nárok. Ten, kdo zaplatí nájemné, zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně, na lázně mít nárok nebude.

0/0
1.4.2011 11:33

Jean-Jacques

Re: Chytré,

myslím, že nemáte představu, kolik lidí, kteří "v tom umí chodit" se dostane do lázní "na křížek" a nejednou na úkor toho, kdo by to opravdu potřeboval a nemá na to.

0/0
1.4.2011 13:17

Big.M

Re: Chytré,

R^

0/0
1.4.2011 13:18

Antonín, topič

Re: Chytré,

To nevylučuji, ale naivně jsem doufal, že boj s korupcí vypadá jinak.

0/0
1.4.2011 13:24

Jean-Jacques

Re: Chytré,

Kdybych to neodposlechl právě od oněch "křížkařů" přímo v lázních, tak bych si také naivně myslel, že o tom rozhoduje doktor podle závažnosti zdravotního stavu.:-/

0/0
1.4.2011 13:27

slamka

Aha, sociálně slabších rodin. Neplatit nájem, neplatit lázně

tím chtěl básník říci, že každých 5000 nepřizpůsobivých dluží na nájemném 1 000 000 000 Kč. Tak škrtneme lázně těm, co pracují a platí nájemné a zdravotní pojištění. Není tedy důvod pracovat legálně. Fakt je lepší upadnout, brát životní minimum a občas pracovat načerno. A to nejlépe za hranicí republiky.

0/0
1.4.2011 10:54

zeleny.ropak

Je to jedna z mála věcí,

se kterou ním souhlasím. V lázních jsem byl třikrát, vždy za dovolenou a za podmínek jako v nemocnici. Vždy po zákroku, který vyžadoval lázeňskou rehabilitaci. Kolik   tam bylo tzv.  křížkařů se nedá spočítat. Většina tam byla proto, že dokázali uplatit doporučujícího lékaře a většinou to byli prominenti z vyšších kruhů. Když stejné podmínky, tak i v tomhle směru.

0/0
1.4.2011 7:58

orwelg

Re: Je to jedna z mála věcí,

A vyjste si to všechno hradil, nebo tam byl taky jako křížák. Třikrát v lázních to je dost. Já mám za sebou 3 operace, ale ani jedny lázně.

Možná jste nepochopil, že tady jde o to, že křížek skončí i pro nejtěžší případy. Kdo pojede do Poděbrad nebo do Kladrub na příspěvkové lázně nebo na rekreaci. Mně je to jedno, já lázně zatím nepotřebuju a ze všech operací jsem se dostal bez nich. Snad také proto, že jsem si vždy výrazně připlatil za lepší metodu operace /v soukr. nemocnici/, abych byl dřív zdráv a mohl dřív do práce.

Ale jsou skutečně vážně  nemocní lidé, na které to tvrdě dopadne. Lidé, kteří  pracovali a vytvářeli firmám zisk a státu HDP. Těm teď upřeme zdravotní péči. Ve zdravotnictví se rozhazuje za platy lékařů, farmaceutické firmy a předražené vybavení. Šetřit se bude na skutečně nemocných starých lidech a samozřejmě na dětech. Dneska 3 tisíce za brýle, když máte tři děti, které je potřebují každý rok a od pojišťovny dostanete 3 stovky, tak to se člověk musí hodně otáčet.

0/0
1.4.2011 8:55

Antonín, topič

Re: Je to jedna z mála věcí,

Tak kupujte levnější brýle.

0/0
1.4.2011 11:09

slamka

Jeden zmetek se posmíval mrzákovi na kolečkovém křesle

A ten mrzák mu s úsměvem řekl. Jen počkej frajírku, sejdeme se v lázních. A tak se taky stalo.

A tobě zmetku teď říkám. S úsměvem. Jen počkej frajírku, sejdeme se u očního.

0/0
1.4.2011 11:28

Antonín, topič

Re: Jeden zmetek se posmíval mrzákovi na kolečkovém křesle

Šetřete expresivními termíny a prokažte, že nelze koupit brýle pod tři tácy, jestliže si to myslíte. Já jsem tak drahé brýle v životě neměl.

0/0
1.4.2011 12:08

Big.M

Re: Jeden zmetek se posmíval mrzákovi na kolečkovém křesle

no, syn má brýle od mala, většinou tak 2 tisíce stojí - ony jsou hrozně drahé obroučky, jak rostl, tak pochopitelně potřeboval nové

0/0
1.4.2011 13:29

zeleny.ropak

Re: Je to jedna z mála věcí,

Jen pro vysvětlenou. Pacient na křížek měl pobyt plně hrazen pojišťovnou a nešlo mu to z dovolené. Dostával 90% mzdy. Nekřížkový byl v podstatě na dovolené, akorát měl nemocenskou pojišťovnou hrazeny léčebné procedury a pobyt typu standard. Nadstandard si musel zaplatit.

0/0
1.4.2011 13:19

Jean-Jacques

Re: Je to jedna z mála věcí,

Ubytování si musí ten, kdo nejeden "na křížek", ale na tzv. příspěvkové lázně, uhradit také celé. Ten doplatek za nadstandard ubytování je právě u křížkových lázní.

0/0
1.4.2011 13:24

slamka

Já jsem po pracovním úrazu, 4 operace kolene, šrouby

a bez lázní bych možná nechodil. Možná taky ano. Na kole a na spinningu takoví chcípáci jako ty šmejde na mě nemají. A v posilovně jsem už taky něco "odnosil". Kréťo, slepejši - ty nic neumíš, jsi shniloba a nevíš, co je to dřina v lázních, kdy člověk dělá vše a jde za hranici svých sil. Asi teď přijdu o body a ty kréťo si to ani nepřečteš. Všichni se v lázních flákají, ale jen ty jsi tam pro svou podrázáckou povahu nesbalil ani jednu babu a teď se raduješ, že někomu vezmou možnost vrátit se do života.

Ale řeknu ti jedno. Škaredý škarohlíd jsi a škarohlídem zůstaneš a budeš mít navždy škaredý život se škaredou babou, která má stejně škaredou povahu jako ty, šmejde.

0/0
1.4.2011 11:21

Jean-Jacques

Re: Já jsem po pracovním úrazu, 4 operace kolene, šrouby

V si radši dejte hodně studenou sprchu.8-o

0/0
1.4.2011 13:21

slamka

Zmetku jeden podělanej, 3x v lázních sis užil

a teď se raduje, že to zruší těm, co to potřebujou. Jiní mají problém se tam dostat jednou. Je to prostě pražák.

0/0
1.4.2011 11:25

zeleny.ropak

Re: Zmetku jeden podělanej, 3x v lázních sis užil

Tak teď nevím, proč jsi v lázních nebyl. Asi na tvoji diagnózu nejsou. V Lázních Jeseník, sice magory také léčí, ale na tebe by asi ani "Skotské střiky" nestačily. Přečti si ještě jednou můj příspěvek a zpětně to, co jsi vyplodil. Nikdo, nikomu lázně neupírá, akorát se tam nikdo, bez důvodu nemůže válet. Je to o doktorech, protože jen on může doporučit a prosadit léčbu. Nevím ale proč by někdo , kdo je léčen v nemocnici a platí tam za pobyt, měl platit a v lázních ne. Pokus se mi to vysvětlit. Samozřejmě, pokud ti to tvůj zatemělý mozek dovolí. Hnido.

0/0
1.4.2011 13:11

Jean-Jacques

Re: Zmetku jeden podělanej, 3x v lázních sis užil

Slabé místo je, bohužel, právě ten doktor.

0/0
1.4.2011 13:25

kevinbb

Ano, jeste par let

a vetsina pacientu si bude jen o laznich nechat zdat. Korunka tamhle, korunka semhle, korunka na poplatky, korunka na ruzne priplatky a vetsina radeji ty lazne odmitne jako prilis velkou financni zatez rodiny.

A ti co stale rikaji, vzdyt je to jen par korun a to preci nikoho nezabije, ano, pokud to bude jen opravdu v neco malo a rozumnych vecech. Ale toho ruzneho priplaceni a placeni je cim dal vic a to je ten problem.

Ano, cim dal vic zapadame do bahna a ja jen doufam, ze az se bude opet lamat chleba, ze se to tentokrate neobejde bez spravedlivych trestu.

0/0
1.4.2011 0:38

Černý lord

Paráda

Ještě pár roků, a pacienti, kteří budou chtít jet do lázní si je budou muset nejdříve postavit a pak teprve budou moci jet.

Jen čekám, kdy Heger se svými bezva nápady vymyslí poplatek za vydýchaný vzduch na pokoji.

Radši, kdyby zprůhlednil lékovou politiku, nákupy zdravotnických potřeb a výběrová řízení. Pak by měl tolik peněz, že by ještě pacientům platil za to, že jsou v nemocnici.

0/0
31.3.2011 22:29

hena

Nelze všechny ,,pacienty" házet do jednoho pytle

V lázních pracuji, takže mám představu jak to tam vypadá. Je spousta ,,lázeňských šviháků", kteří si do lázní jezdí zašpásovat a procedury jsou jim spíše na obtíž. Ale jsou i tací, kteří lázně potřebují. Nevidím důvod, proč by například pacienti po onkologických operacích a chemoterapiích neměli dostat lázně. Neříkám, že je voda vyléčí, ale rozhodně jim pomůžou lázně i po psychické stránce. A to je v těchto případech často rozhodující. A co děti s astmatem? Připomínám, že je v plánu navýšení regulačních poplatků na 100 korun. Tyto poplatky platí i jejich doprovod. Není až tak těžké si spočítat, kolik zaplatí např. žena se dvěma dětmi za měsíc léčby jen na těchto poplatcích. Když si k tomu připočteme lázeňský poplatek a nějakou tu sváču pro děti, není to zrovna málo. Kdyby měla platit ještě za ubytování a stravu, tak by na to v mnoha případech rodina neměla. Myslím si, že by spíše měli být pojištovnou důsledně kontrolovány a posuzovány jednotlivé případy. Omezit ANO, ale s rozumem!

0/0
31.3.2011 22:05

DahliaPinata

Re: Nelze všechny ,,pacienty" házet do jednoho pytle

R^R^R^

0/0
31.3.2011 22:24

stonozka

Re: Nelze všechny ,,pacienty" házet do jednoho pytle

Problém je v tom, že vám jde o práci. Ubudou-li pacienti, ubude i práce... a hrozí omezování pracovních míst. Brala bych názor od někoho nestranného, nikoli od zamestnance lázeňských zařízení... Mnozí tu hrají na dojemnou notu - máma s děckama, pacient po chemoterapii, chudý důchodce, který si celý živoz platil pojištění... atd. A kdo rozhodne, který z nich má větší nárok na lázeňskou pěči? Solidarita je možná jen do určité míry, pak se už jedná o vykořisťování jedněch na úkor druhých.

0/0
31.3.2011 23:02

jitulka78

Re: Nelze všechny ,,pacienty" házet do jednoho pytle

dovolím si s vámi nesouhlasit, podotýkám, že nejsme sociálně slabá rodina, spíše se řadíme k těm, co nemusí obracet každou korunu, takže nehodlám nikoho vydírat chemoterapií nebo neschopnosti zaplatit pobyt v lázních, máme syna s astmatem, ptala jsem se na lázně, dostal by je v pohodě, ale: má potravinové alergie, dietu by mu 100% nezaručili, takže bych mu částečně musela stejně kupovat a vařit jídlo, takže když jsem připočítala poplatky za 3 týdny pobytu, sníženou mzdu za dobu, kterou bych musela být jako doprovod na paragrafu, výdaje na jídlo,  tak jsme něco málo připlatili a místo 1x za rok, jedeme letos 2x za léto k moři, myslím, že dalším snížením podpory lázní zauvažuje takto více matek s astmatickými dětmi

0/0
1.4.2011 7:49

Standa.Holecek

Ilustrační snímek | foto: Therme Erding

Mohu redaktory ubezpečit, že lázně Erding jsem si platil vždy sám!

Zkuste se prosím trochu věnovat práci.

Pokud je článěk o českých lázních, tak prosím i odtud obrázek!

0/0
31.3.2011 22:01

čombák

Re: Ilustrační snímek | foto: Therme Erding

:-) ;-)

kurňa, až TAM zase pojedeš,  budou se "fotit ilustrační fotky", vem mě s sebou, ty baby bych si docela rád prohlídnul LIVE ...;-) ;-D R^               ;-)

0/0
31.3.2011 22:04

stonozka

Re: Ilustrační snímek | foto: Therme Erding

Konečně! Neměla jsem odvahu se zeptat, kde byl snímek pořízený... Dík!

0/0
31.3.2011 22:58

Antonín, topič

Re: Ilustrační snímek | foto: Therme Erding

Další inteligent, který nechápe význam adjektiva "ilustrační"

0/0
1.4.2011 11:11

mikaz

Pane ministře prostudujte si ústavu

Možná to nevíte pane ministře, ale ještě pořád máme v ústavě bezplatnou zdravotní péči!!!

0/0
31.3.2011 21:44

EMS

Re: Pane ministře prostudujte si ústavu

ale péče v lázních k dispozici ze zdravpojištění bude......... za ostatní ať platí nebo ať využívají ambulantně. Lázeňská péče v českém rozsahu neexistuje nikde jinde!!

0/0
31.3.2011 21:47

adun

Re: Pane ministře prostudujte si ústavu

Priste si prectete cely clanek a ne jenom titulek. Takhle se tady jen zesmesnujete.

0/0
31.3.2011 22:05

mikaz

Re: Pane ministře prostudujte si ústavu

Zesměšňujete se spíš Vy svou neznalostí. Strava a ubytování patří rovněž do zdravotní péče.

0/0
31.3.2011 22:18

pavla40

Re: Pane ministře prostudujte si ústavu

strava patří do zdravotní péče? tak to by stát musel živit celou republiku!

0/0
1.4.2011 6:07

stonozka

Re: Pane ministře prostudujte si ústavu

V ústavě jsou i jiné věci...;-)

0/0
31.3.2011 23:03

čombák

asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

korupčníkům v současné LOUTKOVÉ vládě, ale s tímhle NAPROSTO souhlasím ...R^ 

jsi v lázních, "nebereš" vodu, teplo, elektřinu doma, doma nejíš, nevaříš, zaplať to v lázních ...! R^

0/0
31.3.2011 20:29

Gonzales_sx1

Re: asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

Jsi zdravy, platis zdravotni pojisteni Ty i zamestnavatel. Jsi nemocny, nedostanes prvni tyden nic, pak ti plati zamestnavatel a  oproti Tvym platbam maji platby tobe strop. R^ .......;-D

0/0
31.3.2011 20:33

EMS

Re: asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

čumbák ale nepíše nic o tom, aby se platila léčba.... nechápu, proč by se ze zdravotního pojištění měla hradit např. elektřina a voda....

0/0
31.3.2011 21:44

čombák

Re: asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

R^

0/0
31.3.2011 22:01

čombák

Re: asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

promiň, nerozumím ti ...:-/ ;-( :-/

0/0
31.3.2011 22:00

Antonín, topič

Re: asi takhle:v žádném případě nemůžu být obviněn z fandovství

Asi to pro vás bude překvapení, ale například u důchodců, kteří jezdí do lázní celkem často, tvoří největší výdaj nájem/bydlení, a to jaksi musíte platit, ať jste doma, nebo v lázních.

0/0
1.4.2011 11:13

kiram

Zneužívání lázeńské péče

K připomínce pánů doktorů Pirka a Štětiny : pokud je mi známo, návrh na lázeňskou péči pro pacienta podává ošetřující lékař pacientově zdravotní pojišťovně. Zde ji kontroluje revizní lékař pojišťovny, a pak ještě záleží na lékaři v lázních. Jestliže přes tuto trojí kontrolu projde někdo kdo léčbu nepotřebuje, je to snad vina pacientů????

0/0
31.3.2011 20:13

pedro de sančéz

Re: Zneužívání lázeńské péče

Přesně tak , proč by měli udělat něco rozumě a zapřemýšlet tak rači oškubou obyčejného člověka. Slavní byzmysmeni.

0/0
31.3.2011 20:24

MNPV

já říkám ano!!!

Lázeňská léčba snad nemůže ublížit , když zavřu obě oči říkejme tomu doplňující léčba. Pacientům s problémy pohybového ústrojí uleví většinou od bolesti ,ale  že by zlepšila zásadně a dlouhodobě zdravotní stav je málo pravděpodobné. Možná, že by mělo větší efekt zhubnutí o 20 kg.Je příjemné jít na zábal, na masáž , na elektroléčbu, hlavně mít volno, žádné povinnosti. Pokoj vám uklidí najíst dají, je to fajn. Nikdy jsem nevěřila v zázračnou moc uhličitých koupelí a skotských střiků. Ale proč ne, byly doby, kdy vám závodní lékař cpal každoročně návrh (měla jsem křížkovou diagnozu). Jako relax prima. A když bych bývala lázeňskou léčbu odmítla, tak se to překládalo jako že nemám zájem o léčení. Tak jsem jezdila pravidelně každoročně a bývalo veselo.Bylo to v době ROH dovolených, byla prostě jiná doba. S panem ministrem plně souhlasím. 

0/0
31.3.2011 20:04

rzlm

Re: já říkám ano!!!

tak do lázní se snad už nejezdí chlastat, ne??

a že sis to užila a druhým zakazuješ, to je taky fajn ODSnázor ;-D

0/0
31.3.2011 20:40

stonozka

Re: já říkám ano!!!

R^

0/0
31.3.2011 23:04

rebbe

Pletete si lázně a rehabilitaci

když pan Pirk kritizoval lázně, měl si uvědomit, že bezprostředně po bypasové operaci (nemám na mysli stenty) by pacient měl podpořit návrat plné výkonnosti svého srdce řízeným zatěžováním. Chůzí a zatěžováním ergometry lze podpořit správné srůstání a průchodnost cév. To ovšem nemá s lázněmi, kde se lidé prochází naparádění na promenádě, popíjejí minerálku a večer se baví v lokálech nic společného. Je to rehabilitační léčebný pobyt, který doplňuje práci chirurga.

České lázně znám z pobytu na vlastní náklady, dopřál jsem si rašelinové koupele v lázních Kundratice. Tam je ovšem velmi značná část "pacientů" třeba s obrovskou nadváhou, kteří si dávají ještě nášup třeba knedlíků a koprovky.Prostě využívají svůj pobyt jako levnou dovolenou. Takové lázně pacientům nic nepřinesou a plátci daní je musí financovat.

Do lázní, kde vládne kázeň a přísná léčebná péče se takovým pacientům nebude chtít. Zákaz nikotinu a alkoholu, přísný léčebný režim, to by lázeňství velmi brzo vyčistilo od parazitů.

0/0
31.3.2011 20:01

rzlm

* * *

jo a abych nezapomněl: z těch ušetřených 3mld nezapomeňte přidat doktorům ... ;-D

0/0
31.3.2011 19:49

Standa.Holecek

Re: * * *

omyl 3 miliardy padnou do čené díry kam pade každý rok cca 216 miliard. Odhad ztrátovosti zdravotnictví je okolo 30% t.j. cca 64 miliard. Ať se pan ministr nezdržuje s 3 mld. a hrábne do velkého koše...

0/0
31.3.2011 22:06

Najdete na iDNES.cz