Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chalupa nabízí peníze na farmářské trhy. Obcím chybí spíš kanály

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce podpořit oblíbené farmářské trhy. Vyhlásil proto průběžnou výzvu k žádosti o grant na zřizování takových trhů po celé České republice. Města i obce to vítají. Přiznávají však, že mnohem více je teď pálí nedostatek pošt, chybějící kanalizace nebo chodníky. V malých obcích navíc farmářské trhy nepotřebují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Motůrek

A legislativa a kontroly?Je to poctivost?

A jak se zaručí, že ty produkty na farmářském trhu jsou opravdu z místní farmy a né z Lidlu za rohem?

Je to hezká věc a jistě podporovaná,

krásná idea: slunce, louka, volně se pasoucí kráva, poctivý farmář co jí osobně podojí, udělá sýr dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a starých původních receptů,...... český česnek vypěstovaný na české půdě bez chemie a pálivý jako čert plný svěží vůně,..... domácí vejce od volně se pasoucích slepic,..... vše poctivé, místní, usměvavé staročeské...............

A je tomu opravdu tak? Kdo to zaručí? Poctivost lidí? Poctivost těch lidí, kteří musí vysvětlit obyčejným lidem, že ta cena v Lídlu, které konkurují, nemůže být taková za kvalitní produkty? Že to domácí, bio, něco stojí a musí to toho farmáře uživit?

Je to o poctivosti farmářů a hlavně i o zákazníkovi!! - zda dokáže ocenit a poznat tu kvalitu a vážit si něčí práce a poctivosti.

0/0
29.3.2011 9:18

buxus

Re: A legislativa a kontroly?Je to poctivost?

Já si myslím, že tady to spěje k lepšímu. Máte pravdu, že výběr musí v prvé řadě zajistit zákazník. Ale ono se to už děje. Dost pravidelně na farmářské trhy chodím a všiml jsem si, že u některých prodejců - třeba uzenin - stojí fronty, zatímco u jiných, kteří prodávají stejné výrobky, nikdo není. To je myslím pro prodejce velmi důrazné varování. Kvalitu si hlídají třeba i prodejci vína. V Praze je spousta vinoték (nemluvě o ostatních prodejnách, kde lze víno koupit), ale přesto se víno na farmářských trzích za mírně zvýšenou cenu prodává dobře. Půjdou-li s kvalitou dolů, nemají šanci.

0/0
29.3.2011 9:31

Indi.HK

Hlavně by se měli

podpořit farmáři. Ale ne dotacema, ale narovnáním trhu.

0/0
29.3.2011 8:43

albert10

Re: Hlavně by se měli

Pro farmáře je to podpora v tom, že trhy vytváří prostor, kde mohou svoje produkty prodávat za násobky běžných výkupních cen. Vím, že to není jednoduché, ale je to určitě impulz i pro supermakety, že by mohl být zájem i o dražší zeleninu, pokud bude dobrá. Zemědělcům by to pomoct mohlo.

0/0
29.3.2011 9:12

Jan Motůrek

Re: Hlavně by se měli

podpořit je můžou ale i zákazníci, kteří si budou vybírat a odmítat a nebude vždy na prvním místě cena.

0/0
29.3.2011 9:19

general_Pinochet

...

Melete nesmysly. Každý soudný člověk pozná, co je z Lidlu a Kaufu a co ne. Tady spíše bude proti marketová lobby, protože na trhu jsou čím dál tím víc vidět důchodci a matky s dětmi, o kterých nás media neustále informují, jak mají hluboko do peněženky a trpí hlady. Koupí si jitrnici a prejt, k tomu špekáčky za 100-150 Kč za kilo a jsou spokojený. Příště dojdou zas. Mám s tím zkušenosti, protože je navštěvuji několikrát týdně. Bochník chleba stojí 25-40 korun, ale v utěrce zabalený vydrží 8-10 dní a je chutný, chutná po kvásku a chlebu. Kupte si španělský česnek v Kaufu nebo Albertu a potom českej paličák na trhu a ihned poznáte rozdíl. Domácí rajčata, papriky, jahody by nepounal jenom hotentot, kterej má zničený chuťový a čichový vjemy. Takže ty mrčiči se spíše cítí ohroženi, protože do jejich večerky, kde je zboží ARO dorazí méně lidí.

0/0
29.3.2011 8:39

buxus

Re: ...

R^ Už jsem si myslel, že jsem tady s tím názorem sám. Jasně, že se na farmářských trzích vyskytují také podvodníci. Jenže je nesmysl všechny házet do jednoho pytle. Přesně jak říkáš - většina prodejců ti dá ochutnat - už to pomůže při orientaci. A když tam člověk chodí pravidelně, tak už má některé prodejce odzkoušené. Tohle oni vědí taky. Některým se vyplatí riskovat pro krátkodobý tisk, jiní mají zájem trvalých zákaznících.

A v prvé řadě podepisuji co říkáš - přece má každý svou chuť - když mu to nechutná, nebo je to chuťově stejné jako od Lídla, nebo malé zlepšení kvality neodpovídá velkému cenovému zvýšení, no tak to nekupuji.

0/0
29.3.2011 8:49

albert10

Re: ...

Přesně tak.  Nechodím na trhy sice pravidelně, ale párkrát jsem tam byl a rozdíl v kvalitě u produktů, které jsme kupovali, byl jasný. Bohužel je dost lidí, kteří třeba čerstvou mrkev a rajčata nikdy nejedli, takže mají pocit, že nic lepšího než je v supermarketu nelze koupit. I klobás, sýrů, jogurtů nebo moštů by to snad měl ale poznat každý. Pozitivní je, že je opravdu hodně lidí, kteří jsou ochotni si za kvalitní produkty připlatit. Bohužel je ale zatím málo výrobců, kteří jsou schopni a ochotni je dodávat. Ale výroba potřebuje čas, aby se této poptávce přizpůsobila a věřím, že se to časem zlepší.

0/0
29.3.2011 9:09

Jan Motůrek

Re: ...

z čehož plyne, že se především musí změnit i zákazník. Chtějí kvalitu a nízkou cenu, ale většina především tu nízkou cenu, čímž pak ani kvalitu již nepozná.

0/0
29.3.2011 9:21

albert10

Re: ...

Obecně vzato ano, ale zájem v Praze o tyto trhy je obrovský, převyšuje nabídku producentů, a ten zájem tu nevznikl v důsledku trhů, byl tu už předtím. To znamená že zákazník se do značné míry už změnil, ale chyběla odpovídající nabídka (a chybí pořád).

0/0
29.3.2011 9:26

buxus

Re: ...

R^ Jo tak to je. Jinak jsou zde ale i další problémy - v zimě nelze pravidelně prodávat zeleninu a ovoce, nebo jen omezený sortiment (cibule, česnek) atd.

0/0
29.3.2011 9:33

3032

Dávejte pozor na to co kupujete

Možná časem budou Farmářské trhy dobré, zatím je to bída. Za všechno můžou naše zlodějské vlády, které prakticky zlikvidovaly naše zemědělce. I na trzích jsou dobří prodejci spolu s podvodníky, biobedýnky jsou předražené.

Celkem slušný přehled o tom jaká svinstva jíme je na serweru www.chemievjidle.cz

0/0
29.3.2011 7:29

Fiter

Re: Dávejte pozor na to co kupujete

Nevím jak ty trhy fungují jinde,ale u nás jsem viděl,jak tam jeden prodejce nabízel klobásy koupené v akci v Kauflandu za bioprodukt.Takže pozor na to,ne všichni jsou poctiví.

0/0
29.3.2011 8:25

Gaston

Re: Dávejte pozor na to co kupujete

Možná by bylo vhodné oživit farmářské trhy nějakým vhodným kulturním programem.

Takové koupání nepoctivých prodejců v koších v řece nebo alespoň v kašně by nemuselo být marné.

0/0
29.3.2011 9:09

s(h)arka

kopr za 10 kaček svazek

a jiné natě...to je pěstované, tak levně by to neprodávali,kdyby to někde koupili....

0/0
29.3.2011 7:11

navelinas

Re: kopr za 10 kaček svazek

10 Kč za svazek je dost,nákup kudrnky je 40 Kč kylo,to vím velice dobře mám jí v sortimentu.

0/0
29.3.2011 7:55

simineta

Re: kopr za 10 kaček svazek

;-D;-D;-D kylo..je dobrý .. nová jednotka hmotnosti ;-D;-D;-D;-D

0/0
29.3.2011 8:00

brezinka1

Re: kopr za 10 kaček svazek

to bude asi hodnota k bio

0/0
29.3.2011 10:12

navelinas

"farmářské trhy"

...pokaždé se bavím jak je lehké oblbovat lidi,dělám v potravinářství 25 let a když jdu přes "farmářský trh " tak se nestačím divit jak je lehké vydávat překoupené zboží za domácí.Například česnek ze Španělska nákup +- 80 Kč prodej 180-250 Kč (prodávaný jako Český paličák),to samé sýry,vajíčka a pod., většina překup bez označení a prodáváno jako domácí z bio chovu. LIDÉ NEBUĎTE HLOUPÉ OVCE!

0/0
29.3.2011 6:55

s(h)arka

Re: "farmářské trhy"

pravý parmazán - a na sýrovém bochníku  razítko Gran Moravia...cena taky luxusní a ovce kupovaly....a já se nestačila divit.;-€

0/0
29.3.2011 7:09

buxus

Re: "farmářské trhy"

Moment - a byl ten sýr chutný a kvalitní nebo ne? Jestli ne, tak příště nekupovat. Jestli ale byl dobrý a chutný, tak proč si nezaplatit víc, když v marketu mají jen laciné, ale nechutné typy?

0/0
29.3.2011 7:23

Pejsátko

Re: "farmářské trhy"

S největší pravděpodobností to byl ten samý jako v marketu, jen cena mnohem vyšší.

0/0
29.3.2011 7:29

buxus

Re: "farmářské trhy"

No - a pak doma zjistí, ře je chuťově stejný a příště už si ho za nižší cenu koupí v marketu.

0/0
29.3.2011 7:32

Larry Hagmann

Re: "farmářské trhy"

O co jde, Gran Moravia je víceméně italská firma, oceňovaná i v Itálii jako velice dobrý výrobce parmazánu... Něco o ní vím a chutnal jsem oboje...;-)

0/0
29.3.2011 9:12

buxus

Re: "farmářské trhy"

Nejsou ovce a poznají - třeba nejpozději doma - jestli koupili kvalitní zboží, nebo ne. Příště se podle toho zařídí. Je nesmysl házet všechny prodejce do jednoho pytle. Kupuji si pravidelně chlazené kuře a je to úplně jiná chuť )a velikost) než ty chudinky co prodávají v marketech - tedy tam, kam nás posíláte zpět Rv

0/0
29.3.2011 7:12

Pejsátko

Re: "farmářské trhy"

Ale jsou. Ono hodně udělá psychika. ;-)

0/0
29.3.2011 7:23

buxus

Re: "farmářské trhy"

Psychiiku nepopírám - ta na trhu jistě existuje. Příjemné sobotní dopoledne, relativně nový zážitek, to jistě člověka ovlivní a naladí. Jenže pak přijdete domů a ukrojíte si kusuzeného od řezníka, ke kterému běžně chodíte a kus od toho co jste si přinesl z trhu. Pak už žádná psychika nefunguje - jen chuť - stejná, lepší, nebo horší. A příště víte zda koupit či ne.

0/0
29.3.2011 7:36

navelinas

"farmářské trhy"

0/0
29.3.2011 6:46

kaythoom

už nevaří kuchaři ale chuťový inženýři z odpadu

farmáře nám už zrušíli dotacema, musíme kupuvat ty prázdné obaly v hypermarketech a ještě si to platime daněma, žádnej trh už neexistuje, vládnou korporace novodobí otrokáři

0/0
29.3.2011 6:19

pescatore

Naivita nakupujících je nekonečná,

jako podnikatel v potravinářství jsem vzteky bez sebe jak mě všechny možné instituce buzerují od cejchovaných

vah, teploty v pultech, popisech zboží,původu zboží atd. A tady se vesele prodává maso a uzeniny na sluníčku, váží

se na váze po babičce a nebo vůbec ne !!!!!  Naši pseudopěstitelé si myslí, že obyvatelé měst jsou tupá hovada a všechno vydrží. Specielně z trhů na Kubáni (Praha 10) potkávám pravidelně dva "obchodníky" v Makru jak vesele nakupují "svoje" výrobky.  Pražáci a jinoměšťáci, zamyslete se, dělají z Vás (ne všichni) pitomce.;-€

0/0
29.3.2011 6:12

Glaukom

Re: Naivita nakupujících je nekonečná,

;-D no dělají a je jich tu dost, kdo jim na to skočí. Velmi se tím bavím. ;-)

0/0
29.3.2011 6:48

pescatore

Jeden velký podvod,

0/0
29.3.2011 6:00

Rafaelou

nařízení s hora....

Farmářské trhy existovali od nepaměti.Nejdříve to byl bolševik co zrušil sedláky-farmáře,pak opět bolševik co rušil tržnice.Pak když se vše začalo vracet do normálních kolejí obsadili tržnice naši asijští přátelé s textilem.Časem když opadnul o textil zájem začali zahrádkáři a pěstitelé opět nabízet své výrobky a na lopatky je položil náš stát který vyjednal v rámci EU vynikající kvóty a pěstovaní u nás se dostalo na téměř nulovou úroveň.Další ránu zasadili super a hyper markety se svými dusičnany prolezlými plody.Jsou krásné,levné a bez chuti.Kdo by se namáhal,kdo by ohýbal hřbet na políčku aby nakonec stál na slunci celý den a snažil se prodat co v potu tváře vypěstoval.Snadnější je to koupit v Kauflandu či jinde.Ono se stačí podívat s kolika zahrádek zmizela zelenina a nahradil ji "anglický trávník" a vrčící sekačky.Kolik zemědělců místo zeleniny přešlo na pěstování biopalivových plodin.

0/0
29.3.2011 5:54

Anthemis

Olomoucké trh(něte si)y...

Hm, tak například v Olomouci se konečně též dočkáme, už od toho pátku, ovšem kdo bude chodit na trhy, které nějaký "chytrák" naplánoval na pátky od 9:00 do 16:00 hod ???...Jedno je však jasné - "normálně" pracující lidé jistě ne :-(((.

0/0
29.3.2011 5:05

DolevaP

Re: Olomoucké trh(něte si)y...

každou sobotu na staré tržnici můžeš nakoupit od malopěstitelů už desítky let ...

0/0
29.3.2011 7:28

Kovis

Re: Olomoucké trh(něte si)y...

Takových idiotů je vícero. Podívejte se třeba, jak jsou nastaveny úřední hodiny na úřadech. Pokud si nevezmete volno, tak není šance se tam dostat. A to si, pěkně prosím, můžete i vybrat - pondělí nebo středu! ;-D

0/0
29.3.2011 7:28

Urb - Ledorubom v Meksike

Farmářské trhy jsou pro obyvatele sídliště,

kteří nerozpoznají jablko uskladněné ve sklepě od jablka z MAKRO, uskladněné v ochranné atmosféře dusíku. Tak jen do paneláčníků a ještě jim napálit pořádně za teplo. Já tedy když s obyvatelem sídliště mám mluvit, tak to jako když se bavím s někým z jiné planety.

0/0
29.3.2011 1:20

Blackhawks

Re: Farmářské trhy jsou pro obyvatele sídliště,

Verte ze v panelacich zijou lide o hodne chytrejsi a vzdelanejsi nez jste vy sam....

0/0
29.3.2011 1:43

Urb - Ledorubom v Meksike

Re: Farmářské trhy jsou pro obyvatele sídliště,

Já raději budu věřit svým zkušenostem, to je jistější. V paneláku jsou tak vzdělaní, že nepoznají kupírované štěně s obvazy na uších a myslí, že je to pes s rohy. (osobní zkušenost).

0/0
29.3.2011 1:57

Glaukom

Re: Farmářské trhy jsou pro obyvatele sídliště,

Kupírování je zákonem zakázáno......týrání zvířat prý.....

0/0
29.3.2011 6:49

Kovis

Re: Farmářské trhy jsou pro obyvatele sídliště,

To spíš souvisí s tím, že je dotyčný hlupák, ne s tím, kde bydlí. Takových troubů je všude plno, nejen v panelácích. Dvě třetiny populace má podprůměrnou inteligenci, takže není až tak velký problém na někoho narazit.

0/0
29.3.2011 7:31

mactomi

emental

obavam se ze Emental je registrovana znacka a prodavat na farmarskych trzich je ho mozne tak akorat v okoli Bernu.. :-/ pokud stat hodla podporovat takove ilegalni aktivity mistnich vyrobcu, bojim se, ze brzy se dockame kampane za nase ceske sampanske nebo rum:-)

0/0
29.3.2011 0:55

Praotec

Ti Podhradni

komousi se delaji dobrou srandu z Vas tam na ulici.A mozna ze jsou to EU granty co se musi rozdat.V[>-]

0/0
29.3.2011 0:54

Věnceslav-Kolo

Farmářské trhy jsou zlodějna

Znám jednoho farmáře který jezdí na trhy a prodává tam blokový sýr, který kupuje v Lidlu a vydává ho za domácí. A lidi to prý kupují jako divý !

0/0
29.3.2011 0:09

michal II

Re: Farmářské trhy jsou zlodějna

Jenom dement nepozna produkt lidlu, navic tam se blokove syry neprodavaji, jenom vyrezy, takze je neco spatne.

0/0
29.3.2011 0:37

MW01

Re: Farmářské trhy jsou zlodějna

Jestli to je pravda, tak to je teda pěkná sv.ně. Ono se mu to vrátí, až si bude kupovat auto nebo tak nějak podobně. Spravedlnost většinou existuje...

0/0
29.3.2011 0:49

blackbo

neví co dělá pan manager

Dojdi se podívat do těch karabachů co jste tady nechali vystavět a potom dávej někomu subvence, to jsi se probudil ministře v jiné době nebo snad i režimu. Co takhle ta zelená úsporám asi nic moc velká bublina a zase splaskla jako vanrák a podobně, jděte již po necelém roce do pr....,

mám té vaší ubohé politiky po krk ......

RvRvRv chybí blitíí a to se mě chce momentálně hodně

0/0
28.3.2011 23:41

MW01

Debilní článek

co je to zase za nesmyslný článek? Je tady grant na pořádání trhů. Pár stovek tisíc celkem, předpokládám. Je to záslužná věc, ale spíš miniaturní. proč do toho taháte kanály a chodníky? Na to jsou přeci jiné programy podpory a asi milionkrát větší objem peněz. Jinak mnohem radši uvidím peníze na farmářské trhy, než debilní granty na zelené a genderové vzdělávání, které si zelení rozdávali ze SFŽP a na školství. A byly to pěkné stovky milionů. A taky mnohem radši uvidím granty na farmářské trhy, než stovky milionů, které šly z operačních programů na nákupy reklamního prostoru v médiích, že....

0/0
28.3.2011 23:38

Lionel I.

Re: Debilní článek

Ještě že máme takového poraděnka. Já se nevyjadřuju k něčemu, čemu nerozumím;-D;-D;-D:-P

0/0
28.3.2011 23:51

MW01

Re: Debilní článek

No právě...

0/0
28.3.2011 23:54

Najdete na iDNES.cz