Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Libyjští rebelové vyrazili na západ, Kaddáfí drtí odpor v Misurátě

Libyjští povstalci zaštítění vzdušnou podporou mezinárodní aliance táhnou na západ. Podle svého mluvčího už stanuli na předměstí přístavu Briga. Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí opět spustil ofenzivu proti Misurátě, poslední povstalecké baště na západě země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

magelan

Pročpak má ten Gaddáfího voják na rukou

gumové rukavice? To mívají spíše zdravotníci. Těžko si umím představit, že by gumový rukavice nosili běžní vojácí, proč by to dělali, těm by tohle spíše překáželo.. spíš bych řekl, že si tam ten novunář nafotil nějakého zabitého zdravotníka a nyní o něm mluví jako o Gaddáfího zločinném vojákovi... Rv

0/0
27.3.2011 19:26

ruleta_

No rebelove porazili....

Po odrazeni utoku na Bangazi (odrazeni = stahnuti Kadaffiho jednotek pote co na ne zautocilo spojenecke letectvo) se Kadaffiho jednotky stahli na Adzedabiji a obsadili pristupove body, rebelove ihned po osvobozeni Bengazi utocili na Adzadabiji a byli odrazeni (na BBC slo video kdy dostali celkem drsne na frak, preci jenom toyotama proti tankum to moc neslo) toto trvalo cca  tyden...kdy opet spojenecke letectvo toto vyresilo a klicove postaveni bombardovalo.

0/0
27.3.2011 16:24

Petr Kubík

Libyjští rebelové vyrazili na západ. Nejvyšší čas.

0/0
27.3.2011 13:39

magelan

Re: Libyjští rebelové vyrazili na západ. Nejvyšší čas.

A až vyrazí na EU, budete tohle říkat taky?

0/0
27.3.2011 19:27

svalnatý buřtík Lautner

Diktátor Kaddáfí

Diktátor Kaddáfí žádá o příměří. Pokud některá strana konfliktu požádá o příměří, je si vědoma skutečnosti, že v blízké budoucnosti bude poražena R^

0/0
27.3.2011 12:24

magelan

Re: Diktátor Kaddáfí

Otázka je, jak by ses choval Ty, kdyby se polovina světa rozhodla, že se jim ČR hodí s jiným režimem a najednou by tu bylo to bombardování. Možná by se našla za pár let i nějaká dostatečně početná minorita, která by se ujala funkce rebelů... Možná by se ůměli ve Francii proti Sar. vzbouřit muslimové taky aby byla nějaká legrarce...

0/0
27.3.2011 19:35

muad666

Prrý násilí v Benghazí

Kdyby to proběhlo u nás po listopadu, mohla si společnost projít katarzí a nemuseli jsme dnes řešit zloděnu na všech levelech státní správy.

0/0
27.3.2011 11:26

woodward bob

Re: Prrý násilí v Benghazí

u nás po listopadu by se nic takovýho nestalo. kdyby jo, vládnou tu komouši dodnes. naštěstí soudruzi (nejspíš správně) usoudili, že se na armádu nedá spolehnout.

0/0
27.3.2011 11:28

muad666

Re: Prrý násilí v Benghazí

Z čeho usuzujete, že by se u nás nic takového nemohlo stát? Když to šlo v Rumunsku proč ne u nás? Vymést tu rudou a skrytě rudou chásku ze země, nemuseli jsme se dnes potýkat s problémy jako jsou odbory, stávky a akce "Děkujeme a odcházíme".

0/0
27.3.2011 11:35

woodward bob

Re: Prrý násilí v Benghazí

hergot, jak dlouho žiješ v týhle zemi? v roce 89 už na komunismus nevěřili ani komunistický náčelníci a jakmile jim velkej bratr odepřel podporu, měli na vybranou buď  to postavit všechno na svoje vlastní bodáky anebo se stáhnout do bažin. pokud by měli po ruce dostatečný, spolehlivý síly k násilnýmu potlačení nepokojů, určitě by je použili. jenže spoléhat se na to, že českej branec, sloužící za 90 Kč měsíčně, bude střílet do neozbrojených lidí, by bylo mírně řečeno "odvážné". Pokud by měli dostatek spolehlivých jednotek a dali se do toho natvrdo, demonstranti by se rozprchli a režim by se potácel dál. možná ne až dodnes, ale nějakej čásek by ještě vydržel.

0/0
27.3.2011 11:42

Marconi01 second edition

Re: Prrý násilí v Benghazí

A když by je použili, OSN by zavelela a na pomoc by nám přišlo NATO?????

0/0
27.3.2011 11:45

woodward bob

Re: Prrý násilí v Benghazí

je otázka, jestli by tehdy gorby ve své velkodušnosti zašel tak daleko, že by takové rozhodnutí v RB nevetoval. ty máš nejspíš pocit, že pokud nemůžeme zlikvidovat diktaturu ve velmoci a jejích satelitech, tak se nesmí sáhnout vůbec na žádnýho diktátora. jenže tak to nefunguje.například kim čong il bude spokojeně tejrat svoje poddaný, dokud od něj čína nedá ruce pryč. to je fakt a nikdo  tím nic nenadělá. ovšem pokud by například v KLDR vypukla revoluce a čína se kimů odmítla zastat, pak není vyloučeno, že i tam osn  pošle vojska na ochranu lidí před zvlčilým diktátorem. (to se ale nestane, kimové nejsou takoví magoři, jakmile by jim začala hořet koudel, seberou svých pár miliard a najdou si někde fešáckej exil). co e týče kaddáfího, pokud se teď a tady naskýtá příležitost sejmout jednoho z nejhporšíh hajzlíků, jem za to rád a nšpekuluju o tom, že bychom měli nejdřív porazit diktaturu v číně. 

0/0
27.3.2011 12:01

magelan

Re: Prrý násilí v Benghazí

Jestli Vám připadají odbory, stávky a podobně jako něco co by se mělo zlikvidovat, tak si jděte do nějaký totalitné země. Navrhuji severní Kreu nebo některé státy USA. Práva zaměstnanců,odbory a možnost se ozvat to je něco co si generace před Vámi vybojovaly docela těžce a že se to těďka czce zrušit by Vám připadalo správné? To jste pěkný (dosaďte si slovo, nua které je tu ban)

 

Obvykle nepřeju nikomu nic špatného ale lidi jako Vy by občqas zasloužili aby, pokud se zákoník práce nastaví podle ODS aby se jim stalo že v padesáti je někdo vyhodí zpráce nebo zkrachuje firma a budou bez pomoci postupně hladovět, prodávat co mají a skončí někde pod mostem. Než by jste umrznul, možná by jste si na tohle vzpoměl... 

 

Ale to by bylo pozdě. Tak se zkuste na svět podívat ne dětskýma očima ale reálnýma očima, nebude vždy vše v životě vycházet a nebudete věčně mladý...

0/0
27.3.2011 19:32

Marconi01 second edition

Re: Prrý násilí v Benghazí

To je zajímavé, na Rumuny šel Ceausescu s tanky a nikdo jim nepomáhal, museli si to vybojovat sami. Kdyby to u nás vzalo divočejší obrátky, taky se na nás všichni vykašlou.

0/0
27.3.2011 11:36

muad666

Re: Prrý násilí v Benghazí

Ale vybojovali si to, zatímco my jsme to ukecali a ještě to hrdě nazvali samet. A dnes toho litujem protože u moci stejně zůstali souzi. Kdyby tu byl příklad z minula tak by si to rozmysleli nás okrádat, kdyby věděli, že můžou špatně skončit.

0/0
27.3.2011 11:43

Marconi01 second edition

Re: Prrý násilí v Benghazí

Ale jo, my ve sporu nejsme.

0/0
27.3.2011 11:47

woodward bob

Re: Prrý násilí v Benghazí

hm, jenže rumuni na tom byli o dost hůř. tady byli lidi sice naštvaný, ale ne zoufalí. v rumunsku byl svrab a neštovice, takže i ten výbuch odporu byl mnohem silnější. naši bafuňáři sice měli zadnice stažený, ale znali svý pappenheimský a věděli, že to zas až tak horký nebude. prostě v roce 48 jsme komoušům dali moc na stříbrným podnose a v roce 89 jsme si jich od nich zase vzali, když už ji nebyli schopný udržet. docela zajímavý je třeba čtení v peroutkově "budování státu" o tom, jak čeští líři přebírali v roce 1918 moc od rakouských úřadů. v mnoha případech peroutka píše o tom, jak protagonisté velkého října uvažovali o tom, jestli se to či ono "smí" , což v okamžiku, kdy se chystali vyrvat vládu nenáviděnému habsburkovi působí docela komicky. tady holt na ty revoluce asi není správný klima. ;-)

0/0
27.3.2011 11:54

nesnašimlobisty

Tady kolem dokola

pořád čtu od emigrantů, studentů a dalších lidí příspěvky typu jak jsme pořád levicový, že máme sklon k diktatůře a že si pořád stěžujeme. Milí zlatí pořád melete slovo demokracie a to slovo znamemá že i ten poslední má právo říct svůj názor a vy jako elita národa si pořád jenom stěžujete, vím co vám vadí ze všecho nejvíc je to internet ten dneska podá informace všem během vteřiny a nikomu se nedaří mlžit tak jak to dělali před 20 lety. Jinak přeji všem hezkou neděli.

0/0
27.3.2011 10:04

petrmoudry

Násilí v Benghází

Jestli nebylo lépe, kdyby to vměšování nebylo a v Benghází mohl být dávno obnoven normální život, kdo zaplatí škody, které všude vznikly mezinárodní agresí.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/228968-povstaleckou-bastu-benghazi-ovladlo-nasili-proti-stoupencum-kaddafiho.html

0/0
27.3.2011 9:30

woodward bob

před mnoha lety

když jsem kdysi jako čerstvej emigrant přišel na západ, mi můj bývalý spolužák vyprávěl, jak se spousta čechů - a jiných emigrantů z komunistických zemí - těžko srovnává s demokracií a jeví sklony k nejrůznějším ideologiím hlásajícím vládu "tvrdé ruky", většinou s odůvodněním, že hlavní je "pořádek" . od té doby si na to všude dávám pozor, vím, že měl tehdy jirka pravdu a často nacházím potvrzení toho co říkal i v naší postkomunitické realitě. ale snad ještě nikdy jsem nezažil tak mohutnou záplavu projevů "příchylnosti" k diktatuře jako v posledních týdnech. amerika je prohnilá, západ je prohnilej, všichni demokrati jsou prohnilý, protože mlátěj pana plukovníka kaddáfího, kterej přece měl v té Libyi "pořádek". jděte do háje!

0/0
27.3.2011 9:14

ELAPHURUS

Re: před mnoha lety

Je to tak, morálka třetí planety Země je na nule....nejhorší je, že to nikomu nevadí....Rv

0/0
27.3.2011 9:18

Larry Matejka

Re: před mnoha lety

Nálety na Libyi začaly Francie a Británie plánovat už loni v listopadu, tedy dávno před vypuknutím libyjských nepokojů letos v únoru. Tvrdí to francouzský analytik Thierry Meyssan. Příčinou byla podle něj snaha francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho ztrestat Kaddáfího za to, že se rozhodl zrušit obří zakázky francouzských firem v Libyi dohodnuté při jednání obou politiků v roce 2007 v Paříži. „Sarkozy měl velký problém s Kaddáfím, protože plukovník zrušil obří kontrakty na dodávky francouzských letadel Rafale a budování jaderných elektráren, již obě země uzavřely před čtyřmi roky,“ Někdejší líbánky obou politiků podle něj ukončil Kaddáfího kancléř Núrí Masúd al-Mismarí, který v říjnu 2010 emigroval do Francie a nyní se skrývá v Paříži pod ochranou francouzských tajných služeb. „To on navrhl Francouzům zorganizovat povstání v Benghází a svrhnout Kaddáfího. Francie požádala Brity o spolupráci na vytvoření vojenských expedičních sil. Dohodu pak obě země podepsaly 2. listopadu 2010,“

0/0
27.3.2011 9:31

woodward bob

Re: před mnoha lety

vždycky, když je potřeba potvrdit nějakou šílenou teorii, se najde analytik, kterej to předpovídal už dávno. to je taková traďice.

0/0
27.3.2011 9:41

Larry Matejka

Re: před mnoha lety

A co generál Wesley Clark? Tvrdí: "bombardování Libye je na nástěnce léta" (To mluví tentokrát o Pentagonu)...

0/0
27.3.2011 9:46

woodward bob

Re: před mnoha lety

vždyť má pravdu. Reagan bombardoval Libyi už v osmdesátých letech. proč by měli vojáci zapomínat na starý zkušenosti nebo rušit starý plány? jenže vojáci nejsou politikové a jejich úvahy nijak nesouvisí s tím, že zásah v libyi přichází právě teď a v téhle podobě. koneckonců všichni viděj, že se to amíkům spíš nehodí.

0/0
27.3.2011 9:59

Marconi01 second edition

Re: před mnoha lety

Jasně, takže nic se nechystalo. Takže je normální, že (když to přeženu) v sobotu střílí Kaddáfí do demonstrantů a v neděli večer je zahájena operace pěti armád?

0/0
27.3.2011 10:03

woodward bob

Re: před mnoha lety

právě že to takhle rychle nebylo - a ty to víš stejně dobře jako každej jinej. 

0/0
27.3.2011 10:04

Marconi01 second edition

Re: před mnoha lety

Tak jinak (asi pomaleji chápeš). 18. března schválena rezoluce, 19. března nálety. To je rychlost, co?

0/0
27.3.2011 11:05

woodward bob

Re: před mnoha lety

ano, ale k tý rezoluci se schylovalo už pár týdnů předtím - a je pochopitelný, že ti kdo rezoluci připravovali, se současně chystali i k jejímu naplnění.

0/0
27.3.2011 12:04

Marconi01 second edition

Re: před mnoha lety

A dokonce týdny předem měla válka v Libyi vymyšlené jméno, divné , že?

0/0
27.3.2011 9:58

Larry Matejka

Re: před mnoha lety

To je jen jeden dílek do skládačky... Řečičky o demokracii a lidských právech jsou vždy krásná kycí historka pro utočné, dobyvačné války, geostrategické hry, byznys a špinavou politickou hru... Málokdo, kdo zde kritizuje vybombardovávání Libye do doby kamenné je příznivcem Kadáfího nebo aurotitativních režimů... Můžeme ale třeba srovnávat Kaddáfího socialismus s tím evropským... Jeho tyranii s evropskou postdemokracií... Budeme-li činit tato srovnání bez jakékoli ideologie, budeme dostávat velmi překvapivé výsledky....

0/0
27.3.2011 9:44

woodward bob

Re: před mnoha lety

proboha, zapomeň na socialismus. kaddáfdí, a podobný syčáci si vždycky najdou nějakou ideologii, zejména když z toho kouká možnost získat mocnýho spojence. a když  spojenec vybouchne, tak se ty kecy jen trochu pozměněj a  najde se jinej ochránce. třeba saddám byl údajně baasista, což je partaj vyznávající směsku arabskýho nacionalimu se socialismem. ale ve skutečnosti to byl za mlada náčelník party rváčů, kterej baasistům pomáhal rozbíjet schůze jiných stran, podílel se na jednom atentátu a tím si získal zásluhy a začal v partajní hierarchii postupovat. jkmile se dostal dost vysoko, zbavil se všech souruhů, který by ho mohli zastínit,  odstranil prezidenta Basra, kterej ho vytáh až do funkce viceprezidenta, a od tý doby byl baasismus to, co řek saddám, čili cokoliv. kaddáfí je to samý v bleděmodrým. zrušil státní instituce, kromě ministerstva ropnýho průmyslu žádnej jinej úřad v libyi v podstatě nefunguje a on vládne prostřednictvím "výborů", což jsou partičky vypatlanejch ozbrojenců.

0/0
27.3.2011 9:56

Larry Matejka

Re: před mnoha lety

Fakta mluví jinak: školy zdarma, zahraniční stipendia zdarma, bydlení zdarma, 60 000 dolarů pro začínající rodinu, bezůrořné půjčky, velmi stabilní měna, vysoké výdělky pro ty, kdo chtějí pracovat... nemocniční i zdravotnický systém, o kterém si západ může nechat jen zdát, protože ho neničí pojišťovny a big pharma, majitelé farem osvobozeni od daní atd... Založit firmu v Libyi je tisíckrát snažší než ve EU, méně byrokracie atd...   

Anglo-Americká propaganda líčí Kaddáfího jako kleptokrata. Realita je taková že je jednou s nejrozvinutějších rozvojových zemí. Na řebříčku UN HDI (Human Development Index) je na 53 místě, které ji řadí mezi nejen nejrozvinutější země Afriky, ale nechává za sebou Rusko (65), Ukrajinu (69), Brazílii (73), Venezuelou (75), Tunisem (81) atd... V počtu uvězněné populace je na 61 místě hned za ČR a daleko za USA, které jsou na prvním místě... Kaddáfí je daleko štědřejší v přerozdělování ropného bohatství mezi občany, než jakákoli jiná země OPEC.

0/0
27.3.2011 10:06

woodward bob

Re: před mnoha lety

prokristapána, co tady ještě děláš, proč nejsi dávno v Libyi? inscenovaný procesy, dlouholetá otevřená podpopra terorismu, zavírání, mučení, popravy a šílenej megaloman jako absolutní vládce - to by se ti určitě taky moc líbilo.

0/0
27.3.2011 10:12

Larry Matejka

Re: před mnoha lety

Já jen uvádím fakta... V Libyi jsem byl krátce, tak si nemohu udělat celkový obraz, ale znám dost lidí, kteří tam pár let žili... Režim není ani z desetiny tak krutý jako třeba v  SA, kde to nikomu to nevadí... Ano, 2007 West Point Combating Terrorism Center Study označuje Benghazi a Darnu jako jedny z největších center pro rekrutování teroristů, kterým dnes anglo-americká propaganda říká civilisté, bojující za demokracii,... Brzezinským, CIA a Robertem Gatesem založená Al-Qaeda je geniálním tahem a globalistickou legií používanou jako skvělého nástroje a záminky k perpetuální válce i posilování hyperpolicejního orwelliánského systému. A tak je možná schizofrenní situace, kdy na jedné straně bezpilotní prostředky masakrují civilisty v Pákistánu pod záminkou boje proti Al-Qaedě a na straně druhé tuto legii chrání bezletová zóna v Libyi...

0/0
27.3.2011 10:19

Isaac Rokosowski

Re: před mnoha lety

Váš život musí být smutný pane Matějka :-/ ale ostatní umíte pobavit R^ ;-D zase výborné vtipy, jako vždy R^

0/0
27.3.2011 10:56

jamesdixon

"Díky ti Obamo,

díky ti Camerone". Proč nevolali díky ti Sarkózy? Ano, díky "zabezpečení bezletové zóny" budou lidé umírat mnohem déle a v mnohem větším počtu, než kdyby dneska byl už v Lybii týden klid. Jestli by to pro Lybijce bylo horší než, až  vládu budou sestavovat nejednotní povstalci bez jakékoli vize budoucnosti, je diskutabilní.

0/0
27.3.2011 8:43

furtspolu

Nejsem přívržencem...

Kaddáfiho ale dosud vidím jen ničení a zabijení .Jsem velmi zvědav co se s toho vyklube. Podle vzoru Ruských bolševiků nic dobrého. V té oblasti je to vždy nevyzpytatelné co bude potom.....?

0/0
27.3.2011 7:09

duhacenzor2

Re: Nejsem přívržencem...

Vždy se mi líbí, jak obdivovatelé pučem KGB v roce 1969 dosazeného vůdce lybijské revoluce a arciteroristy Kaddáfího, začínají své příspěvky na jeho počest slovy "nejsem přívrženec Kaddáfího";-D 

0/0
27.3.2011 7:31

nezavislypolitologamater

Re: Nejsem přívržencem...

 ....a Tobě se líbí co se v Libii děje ?

0/0
27.3.2011 7:42

jamesdixon

Re: Nejsem přívržencem...

A nepřipustíte, že lidem prostě jen vadí další a další zabíjení (samozřejmě i civilistů)? A vy víte, kam tyto boje směřují, kdo bude po Kaddáfím vládnout a jakým způsobem? Pokud je vám to jasné, tak víte více než kvalifikovaní anylytici a dokonce i více, než samotní povstalci. Zkusil jste se zamyslel, co nyní v severní Africe podporujeme? Co má znamenat tahle celoarabská revoluce? Myslíte, že všude nastolí demokracii západního střihu?

0/0
27.3.2011 8:48

Ugly Slimer is back

Re: Nejsem přívržencem...

S tak dlouhým vedením mu to dojde v době, až bude mít islamisty na zahradě jeho domu. Otevře dveře a poslední co uvidí bude záblesk z kalacha.:-P

0/0
27.3.2011 9:43

woodward bob

Re: Nejsem přívržencem...

podobně začínají i proslovy různých zastánců teorie, že pořádek a přísnost musí bejt. ti zase říkají "já teda jsem pro demokracii, ale..." ;-)

0/0
27.3.2011 9:45

Marconi01 second edition

Re: Nejsem přívržencem...

Je jen trochu škoda, že v Libyi jde o demokracii až v úplně poslední řadě (na obou stranách).

0/0
27.3.2011 10:00

woodward bob

Re: Nejsem přívržencem...

v libyi jde o to, že šílenej diktátor začal vraždit. kdyby poslal na demonstranty policii a vodní děla, nikdo si ho ani nevšimne, ale co je moc, je příliš. bombardovat průvody z letadel je pakárna.  

0/0
27.3.2011 10:07

Marconi01 second edition

Re: Nejsem přívržencem...

Prosím o odkaz na to bombardování průvodů z letadel, dík.

0/0
27.3.2011 10:18

bezdůvodně_smazaný_popáté

Briga - kde to je?

Na Google maps existuje jedině Burayqah, případně Brega. Pokud takhle přejmenujeme další města, možná tím zmateme Kaddáfího, to je docela dobrá taktika.;-)

0/0
27.3.2011 3:27

JÚLlNEK.ŠÍŠAL

Lucinkóóó

jak to přesně bylo s tím vyňatým srdcem? To ho napřed zapálili a potom mu teprve kuchali srdce? To musela být práce pouze pro zapálené rebely. ;-)

A ještě mi řekni, kde jsi to slyšela. Od sousedky na pavlači nebo od staré Blažkové v krámě? ;-D

0/0
27.3.2011 0:48

LadyLucy

Re: Lucinkóóó

To je jedno odkud ale zaujalo mne, že uživatel přede mnou to slyšel bůhví odkud, ale to Vás jistě netrápí, protože to je zrovna informace, která se hodí a tak ji nebudeme dále zpochybňovat, navážíte se jen do mne, takže víte co si můžete....R^:-)

0/0
27.3.2011 1:04

JÚLlNEK.ŠÍŠAL

Re: Lucinkóóó

Mě to hlavně zajímalo technicky, jestli k té operaci použili azbestový oblek a rukavice nebo jestli mají rebelové takový zocelený lidi. :-)

0/0
27.3.2011 1:09

Najdete na iDNES.cz