Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ať si změní adresu soused, dohadují se lidé ze zlínských půldomků

Rozhodnutí zlínské radnice přečíslovat tradiční baťovské půldomky vyvolalo mezi mnoha jejich obyvateli spory. Nemohou se shodnout, kdo z nich si nechá původní číslo popisné a kdo si pořídí nové. Se změnou je totiž spojená i výměna většiny dokladů, což se lidem nechce absolvovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

231

Tak to přečíslujte všem.

Ať jsou na tom všichni stejně blbě.

0/0
24.3.2011 9:25

jpgjpg

Aby bylo jasno

Tak aby bylo jasno.

- neni mozne mit v jednom katastralnim uzemi vice budov se stejnym cislem popisnym, coz prave tyto dotcene puldomky maji, protoze desitky let se takto "blbe" tyto prodavali jako dva domy

- cislo popisne se sklada z max. 4 cislic, zadne pismena (narozdil od cisel orientacnich, ktere pokud vim ani ve Zline nemame)

- existuji i puldomky (vlastnim jeden takovy), ktere jsou v katastru zavedeny jako jeden dum, ktery ma dve jednotky, tech se planovana zmena netyka (v podstate jako bezny panelak)

Jedinou otazkou je, zda je mozne prevest tyto dva samostatne puldomky na jeden dum se dvema byty, ale predpokladam, ze pokud je to vubec mozne, tak to bude vyrazne slozitejsi nez si vsude zmenit nove cislo popisne.

0/0
23.3.2011 23:27

Libor76

Re: Aby bylo jasno

pokud zjistíme, že nějaký zákon neodpovídá realitě, změníme zákon nebo budeme násilím překrucovat realitu a dělat lidem problémy? Blbý dotaz, v česku, což? :-(

0/0
24.3.2011 8:02

hrcprcsalala2

Re: Aby bylo jasno

Požadavek jedno popisné číslo = jeden dům je násilné překrucování reality a dělání lidem problémů? 8-o Chyba není v zákoně, chyba je v tom, že zlínská realita je úchylka mimo realitu.

0/0
24.3.2011 9:43

dan.ny

Postavte se nesmyslným zákonům

Skutečně se divím, co si všechno necháváte v Česku líbit. Tohle je typická česká totalitární buzerace zvolených zastupitelů ať na místní či národní úrovni. Obraťte se jak na vládu ČR, na své poslance a senátory, krajské a městské zastupitele a zastavnte toto absolutně nesmyslné terorizování znuděnými úředníky, kteří vytvářejí legislativu a rozhodnutí jen proto, aby vykázali činnost. Buzerují tím občany, a dokonce štvou proti sobě i dlouholeté sousedy. Takový nesmysl! Tomuto je třeba se rozhodně postavit. Všichni postižení, seberte, dejte se dohromady a sepište petici a žádost o změnu zákona. Dokonce bych požádal i soud, aby pozastavil platnost zákou, který takovýmto hrubým způsobem absolutně zbytečně zasahuje do soukromí občanů. Lidé tu nejsou pro vládu. Vláda je tu pro lidi.

0/0
23.3.2011 18:30

stonozka

Re: Postavte se nesmyslným zákonům

U nás na takové akce nejsou lidé zvyklí... Pořád doufám a věřím, že časem se to naučí... Nouze naučila i Dalibora housti... A mimochodem, souhlasíš s válkou v Íráku a s napadením Libye? Pokud ne, už jsi kontaktoval svého kongresmana?

0/0
23.3.2011 19:13

hrcprcsalala2

Re: Postavte se nesmyslným zákonům

Ten zákon je dobrý a ve prospěch občanů, není důvod ho měnit ani pozastavovat. Že to někteří prosťáčci nechápou, na tom nic nezmění.

0/0
24.3.2011 9:48

stonozka

Los

No a nešlo byto vyřešit losem? Nebo podle délky osazení - bude to na tom, kdo v dvojdomku bydlí kratší dobu.

0/0
23.3.2011 18:23

papullus

Teď napíšu něco

čím naštvu hodně lidí. Za bývalého režimu jsme měli doklady, ve kterých šlo poměrně jednoduše změnit jakýkoliv údaj. A šlo to.Občanka se mimo ukončení platnosti měnila jenom ženám , když se vdaly a změnily příjmení. Nebo při zničení . A to byl hloupý a byrokratický bolševik. Podobně to bylo se všemi ostatními doklady. Ano, vím, tehdy nebylo soukr. podnikání takže nebylo třeba měnit údaje na tolika místech.  Oproti tomu dnes se vydávají značné částky na IT ve státní správě. To tehdy nebylo,vše se opravdu muselo obíhat a měnit v papírové formě. Dnes má st.správa možnost si cokoliv předat elektronicky a ne obtěžovat lidi.Stačí málo , ne snad chtít, to by možná i chtěli, ale vědět jak, to už je horší . Stačilo by mít opravdu propojené všechny úřady a st. správa by prostě beze slova a obtěžování doručila všechny patřičné dokumenty lidem a neobtěžovala je víc, než je opravdu nezbytně nutné.A zadarmo,protože ty lemply živíme z daní.Místo toho chce chemik zpoplatnit i to,co stát lidem nařizuje

0/0
23.3.2011 17:43

doktor_bota

A co je špatného na...

...1a, 1b, 2a, 2c...?

0/0
23.3.2011 17:26

hrcprcsalala2

Re: A co je špatného na...

Kromě toho, že je číslo popisné pouze číselný údaj, vůbec nic. V číslech orientačních to samozřejmě jde a běžně se to používá.

0/0
23.3.2011 17:31

hrcprcsalala2

Re: A co je špatného na...

Slovy příslušné vyhlášky: 326/2000: "(1) Popisná, evidenční a orientační čísla se barevně liší. K číslování se užívá arabských číslic, u čísel popisných a evidenčních bez jakýchkoliv dodatků. (2) Jako dodatek čísel orientačních může být použit jeden znak české abecedy bez diakritických znamének." Obdobně stanovila i předchozí vyhláška č. 97/1961. A jsou tak i nastavené všechny informační systémy, které berou číslo popisné jako číselný údaj.

0/0
23.3.2011 17:35

hafo1976

Čísla jsou komunistický přežitek

Byrokratický výmysl - dědictví minulosti, nic víc. V Anglii spousta domů čísla vůbec přidělena nemá a taky to jde. Dům identifikuje především název ulice a číslo orientační přidělované od 1 na levé straně ulice a od 2 na pravé. Pokud je ulčka krátká, nebo je na ní jen jeden dům, stačí dům zaregistrovat pod jménem rodiny, nebo podle historického kontextu. Proč to nejde u nás? Protože by někdo musel změnit zkostnatělý systém a uvažovat trochu jinak. Angličané také žijí bez rodných čísel a myslím, že nejsou o nic méně lidmi než my...

0/0
23.3.2011 17:08

hrcprcsalala2

Re: Čísla jsou komunistický přežitek

No to by skutečně prospělo právním vztahům k nemovitostem, kdyby domy nebyly evidované a odlišené jasným číslem. To by bylo skutečně skvělé, zvlášť v tuzemských podmíkách. Ježišmarjá. Rv

0/0
23.3.2011 17:11

Skřehota Veřejný AblBarta lhář

Re: Čísla jsou komunistický přežitek

ano já bzch zrušil zejména 5 tku , bývá často zneužívaní učiteli a to jsou totalitní pohůnci....

0/0
23.3.2011 17:16

KOLDAK

Další nepochopitelný byrokratický výmysl

na který doplácejí lidé. Jsem zvědav, kdy nějakou vypatlanou úřednickou hlavu napadne, že bude mít samostatné číslo popisné i každý byt v paneláku

0/0
23.3.2011 17:04

hrcprcsalala2

Re: Další nepochopitelný byrokratický výmysl

Neboj, ten už dávno samostatné unikátní číslo má, jen se ta čísla nepíšou do dokladů. :-P Teda pokud se bavíme o bytech, které jsou vymezeny jako samostatná věc, typicky v bytových domech, které nemají jednoho vlastníka, ale každý byt má svého vlastníka.

0/0
23.3.2011 17:13

jmen0.prijmeni

a v čem je problém?

Nechápu, v čem je problém? Kdyže se nemůžou dohodnout, tak bych přečísloval domy všem.

Ono stačí, když na souseda přijdou exekutoři. Oni nebudou pátrat po půldomcích. Mají adresu trvalého bydliště neplatiče a berou vše. Sousedi si ještě rádi budou měnit adresu.

0/0
23.3.2011 16:59

hrcprcsalala2

Re: a v čem je problém?

Souhlas, už jen kvůli exekutorům bych jako vlastník toho půldomku udělal vše pro to, aby byla dvě samostatná čísla. Zvlášť když se ve Zlíně u těchto domků dle všeho vůbec nepoužívají čísla orientační (aspoň v databázích nejsou, v reále to neznám). Pak mají skutečně obyvatelé obou půlek zcela shodnou adresu, což je děs běs, za který sice nemůžou, ale jehož důsledky by dopadly na ně. Mám-li si vybrat oběhání pár úřadů nebo sousedovic exkuci, vybírám bez váhání to první. :-P

0/0
23.3.2011 17:03

KOLDAK

Re: a v čem je problém?

Shodnou adresu má na sídlišti kdekdo. Co na to exekutor? Vybere všechny?

0/0
23.3.2011 17:05

hrcprcsalala2

Re: a v čem je problém?

Jenže na sídlišti resp. v bytovém domě to exekutor čeká a těžko může tvrdit, že si nevšiml. ;-)

0/0
23.3.2011 17:08

231

Re: a v čem je problém?

Orientační čísla v tomto krajském městě ještě neobjevili. U některých ulic např,. Tomáše Bati to je fakt lahůtka hledat jedno číslo na několika kilometrech.

0/0
24.3.2011 9:18

Pickelstein

Re: a v čem je problém?

na naše sousedky v půldomku byl exekutor, ale první zvonil u nás :) žádné hned vyrazit dveře a začít zabavovat, ale pěkně slušně se zeptal, zdali tu nebydlí paní XY, samo to byly ty 2 zástupkyně tura domácího vedle, on se mi dokonce omluvil za vyrušování a slušně odešel k nim :)

Na základě informací od agentury jedna bába povídala se dobře pomlouvá, co :)

0/0
24.3.2011 11:36

Šimpy

A co takhle?

Milý státe, přestože doteď  vše fungovalo a nikomu a ničemu nevadilo, vymyslel sis zákon, podle kterého to musí být jinak. Chceš tedy Ty něco po mně, ne já po Tobě. Takže dodám fotografie na nové doklady a Ty mi je vyřiď, obešli všechny instituce, kterých se má změna adresy týká a to vše si také uhraď. Já se dostavím na radnici pouze k převzetí nových dokladů. Když chci po Tobě, milý státe, něco já, musím si také vše tvrdě zaplatit, byť by šlo o ofocení jedné stránky na úřadě. Takže chovejme se k sobě navzájem stejně. Ostatně milý státe, platím si Tebe a Tvé instituce ze svých daní.!!

0/0
23.3.2011 16:47

hrcprcsalala2

Re: A co takhle?

Neřekl bych, že to fungovalo a nikomu a ničemu to nevadilo. Pokud ano, bylo to jen štěstí. Dva domy s jedním číslem popisným je zárodek možných hodně velkých problémů. Ale se zbytkem vcelku souhlas, byť by se samozřejmě hodil dovětek, že jsi se pak probudil s rukou v nočníku. ;-)

0/0
23.3.2011 16:50

Šimpy

Re: A co takhle?

Samozřejmě.;-D Spíš jsem to dal jako námět na zamyšlení, pokud by třeba diskuzi četl někdo z autorů zákona. Prostě návrh vytržený z reality stejně, jako jsou vytrženi z reality někteří zákonodárci.

0/0
23.3.2011 17:07

hrcprcsalala2

Re: A co takhle?

Tohle ale není věcí nějakého nového zákona. Tohle je administrativní rozhodnutí úřadů, že stav, který je už teď dlouhodobě na hraně / v rozporu se zákonem resp. dalšími předpisy, je třeba napravit. 

0/0
23.3.2011 17:10

marwal

ty maj problémy

;-D troufám si tvrdit, že "nepříjemné běhání po úřadech" abslvuje například každý, kdo se stěhuje... :-P

0/0
23.3.2011 16:19

Brundi

Re: ty maj problémy

Akoratze stehovat se nemas povinne.

0/0
23.3.2011 16:30

hrcprcsalala2

Re: ty maj problémy

A nebo ten, komu přejmenují ulici, ve které bydlí. Po revoluci docela časté, ale stále se takové případy čas od času najdou. :-/

0/0
23.3.2011 16:32

petr____22

Re: ty maj problémy

Pockej az prijde exeutor - a diky tomu, ze jedno cislo maji ted dva domky bude moci legalne zabavit majetek v obou dvou :-)

0/0
23.3.2011 16:41

hrcprcsalala2

Re: ty maj problémy

Tak černě bych to neviděl, ale ano, i tohle může být jeden z důvodů, proč by sami vlastníci domu měli usilovat o to, aby jejich dům měl unikátní číslo popisné a nesdíleli ho se sousedy. ;-)

0/0
23.3.2011 16:42

I (já)

Re: ty maj problémy

Jenže ony to nejsou dva domky, to je jen jeden, který má přístup ze dvou stran a uvnitř je rozdělen napůl. Všichni ví, že jsou to dvojdomky, neexistuje ani exekutor s tak nízkým iq, aby to nevěděl. Prostě je jedna zeď a střecha společná, aby byla levnější stavba

0/0
24.3.2011 10:28

donmiguel

zmena adresy

To je pekny Kokcourkov v tom Zline, monarchie krizena rudou byrokracii. Ja bydlim 42 let ve Svedsku, na adrese koncici cs.14A, dalsi vchod ma c. 14B. atd., holt tady jsou urady(§) pro lidi, v Cesku jsou lidi pro urady(§).

0/0
23.3.2011 16:17

hrcprcsalala2

Re: zmena adresy

Božíčku. další co nechápe rozdíl mezi číslem popisným a orientačním a dělá distančního chytráka.... Rv

0/0
23.3.2011 16:18

michal II

Re: zmena adresy

no mozna ve svedsku povazuji a a b za cislice. bohuzel v zaostalem cesku si mysli, ze to jsou pismena.

0/0
23.3.2011 17:21

DjTamme

RD a doklady

Bydlím v RD na velké parcele. Jednoho krásného dne jsem postavil druhou polovinu domu a vznikl dvojdomek. Tu druhou půlku jsme prodali a vydělali na stavbu dvou domků pro děti.

Sousední domek má stejné číslo popisné. Neboli 2764 ale ne 1 jako já ale 2. Má to ve všech dokladech a nebyl problém. To tam nemůžou udělat xxxx/1 a 2? Budou doklady měnit všichni a bude klid....

0/0
23.3.2011 16:14

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

Jaký že má ten váš a ten sousední domek číslo popisné? Nějak to z toho popisu "Neboli 2764 ale ne 1 jako já ale 2" nechápu. S lomítkem? To sotva.

0/0
23.3.2011 16:17

DjTamme

Re: RD a doklady

2764/1 a 2764/2 nechal jsem to postavit, kolaudace a pak teprve úprava pozemku v katastru. Tím pádem stejná čísla popisná a dva rozdílní majitelé...

0/0
23.3.2011 16:28

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

Tak čísla popisná s lomítkem nemáte na 100 procent zapsaná v katastru nemovitostí. To bude možná nějaká lidová tvořivost místního obecního úřadu, kterou byste měli dát brzo do pořádku, než na to dojedete. A nebo si to pletete a číslo za lomítkem je číslo orientační (které se právě za lomítkem uvádí). .

0/0
23.3.2011 16:31

DjTamme

Re: RD a doklady

No jasně....každý jsme vlastník pozemku. Ten nově vzniklý má nové číslo parcely, mě zůstalo. Ale nemovitost má jedno číslo popisné a dvě čísla orientační. Každý jsme vlastník poloviny objeku. Mohl si na to vzít hypo a je to jeho. Takových domků jsou tisíce po republice.

Jde o to že když já mám 2764 tak on nebude mít 3572 který by na něj vyšlo. Takhle máme uprostřed domku namalované číslo a na vratech každý malou cedulku. Jako vlastníci jsme i v katastru a není problém. kdyby na něj přišla exekuce zabaví jeho polovinu domu a mě je to jedno.....

A úplně stejně se můžou dohodnout i lidi tam. Dělá se to i v budovách kde z nějaký stodoly postaví dům pro děti. ty chtějí vlastní pojistku a adresu. takže mají číslo popisné a čísla orientační.

0/0
23.3.2011 16:42

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

Aha. Takže číslo popisné máte jedno. Ne dvě. Já to věděl. Prosím nemást.

"Každý jsme vlastník poloviny objeku" znamená co? Že jste podíloví spoluvlastníci, každý 1/2? Nebo že jste každý výlučným vlastníkem jedné fyzické poloviny domu s jedním společným číslem popisným?

0/0
23.3.2011 16:45

DjTamme

Re: RD a doklady

každý vlastník jedné poloviny domu se stejným číslem popisným. Tudíž exekuce což je to před čím jsem se bránil nejvíc mě ohrozit nemůže.

Tohle přece musí jít udělat i v tom Zlíně ne?

0/0
23.3.2011 17:04

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

V tom Zlíně to v současnosti přesně takto je. A je to nevyhovující stav (ve Zlíně i u vás). Ve Zlíně je to posunuto ještě dál tím, že tam (asi) nemají čísla orientační, byť to už nehraje tak zásadní roli. Jinak ten váš případ mi přijde jako pochybení úřadů, protože pokud byla ta "přístavba" zakolaudovaná jako stavebně-technicky samostatná budova, pak měla dostat nové číslo popisné.

0/0
23.3.2011 17:07

DjTamme

Re: RD a doklady

Podle dnešních pravidel nebo v době kolaudace cca. 3 roky zpět? Asi si teda budu muset zajít za advokátem aby poradil :-)

A mě tedy v tom případě hrozí co? Mojí polovinu zabavit nikdo nemůže, takže jedině postih ze strany úřadů?

0/0
23.3.2011 17:23

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

Dlouhodobě, 3 roky zpět určitě. Postih nehrozí, zabavení taky ne, ale hrozí omyly, jakmile kdokoliv kdekoliv označí dům pouze číslem popisným a už ne číslem orientačním nebo číslem pozemku, na kterém stojí. A takový omyl může být i hodně nepříjemný, přestože se nakonec vyjasní. Už jen to, že sousedi mohou mít na dokladech nebo na různých papírech údaj o bydlišti pouze s číslem popisným, může hrozit tím, že exekutor, jdoucí k sousedům, skončí i u vás. Nechci dělat paniku a tvrdit, že je třeba to hned řešit, ale ideální mi to nepřijde. Na druhou stranu, co je na světě ideální. ;-D

0/0
23.3.2011 17:30

DjTamme

Re: RD a doklady

Idelního asi moc není :-)

Štěstí bylo že když sem polovinu prodával tak jsem si nové sousedy vybíral i jako lidi takže s nima není nejmenší problém. Momentálně už je v plotě i branka. Přece nebudem chodit chlapi na hojek a ženské na Šeherezádu přes ulici :-)

Každopádně je zarážející že na to nikdo na úřadě neupozornil. Prostě časem řeknu právníkovi aby to zkontroloval a dyžtak změníme co je třeba. Vzhledem k tomu že tam máme oba sídlo firmy tak to bude asi vhodné ;-D

Díky za info a přínosnou diskuzi. Na webu se to často nepoštěstí  :-)

0/0
23.3.2011 17:36

hrcprcsalala2

Re: RD a doklady

Věř mi, že v evidencí nemovitostí je u nás takových bot, že tohle je ještě docela zanedbatelný problém. ;-)

0/0
23.3.2011 17:37

DjTamme

Re: RD a doklady

No největší bordel je stejně ve zdravotních pojišťovnách. Mám 4 zaměstnance a to je byrokracie hraničící s šikanou. Normálně i na finančák chodím raději.

Nic jdu se dívat k souseodvi na hokej :-) Hnedka můžem probrat čísla popisné :-)

Ještě jednou díky

0/0
23.3.2011 17:43

motiva

Re: RD a doklady

Ve Zlíně jsou samozřejmě na domcích i čísla orientační, my konkrétně máme 6, ale samozřejmě je to opět jedno číslo pro celý půldomek, nevím proč se ve Zlíně orientační čísla upozadila, je to hodně nepříjemné, když hledáte adtresu třeba na tř. T. Bati, které je dlouhá a z obvykle uváděného čísla popisného vůbec neodhadnete, kde se vlastně dům nachází. Jsem přistěhovalec z Liberce, tudíž místopis. který ovládají domorodci jako např. Morýsovy domy, kolektivní dům, mrakoš, 21, 31 a pod. mi hodně dlouho dělal problémy, ani mapa kolikrát nepomohla, zaplať pánbůh za mapy na internetu, tam si můžu ulici prohlédnout i v reálné podobě a vidím, kam vlastně mám jít:-)

0/0
24.3.2011 8:37

Najdete na iDNES.cz