Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chceme stejné platy i pro učitele bez vysoké, žádají školské odbory

Školské odbory dnes zahájily petiční akci, v níž projevují svůj nesouhlas se systémem odměňování učitelů a učitelek. Žádají smazat rozdíly v platech pedagogů s vysokoškolským vzděláním a kantorů bez něj. Těm bez vysoké školy by se tedy mělo přidat, neberou se totiž ohledy na léta praxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zbyněk76

Kvalifikovanost

Celý problém je ten, že si u nás může zákony každý vykládat po svém. Zákon o pedagogickcýh pracovnících jasně stanovuje, kdo je kvalifikovaným pedagogickcým pracovníkem, a kdo není. Zásadním argumentem pro kritiky je, že za stejnou práci stejný plat. Ale již nikdo nepátrá po tom, jak uměle byl prodlužován termín pro nekvalifikované pedagogy, aby si mohli svoji kvalifikaci na vysoké škole dodělat. Kvalifikovanost musí být jedním z klíčových kritérií pro odměňování. Nebo by jste důvěřovali lékaři s atestací v oboru oční, kdyby Vám měl odoperovat kyčelní kloub? Já tedy osobně ne.

Nesmyslů, co odbory vymyslely bylo mnoho - proplácení suplovaných hodin dvojnásobkem, i když není naplněn úvazek, nestandartní určování místa provádění nepřímé práce atd. Zamysleme se už a přestaňme ze sebe dělat hlupáky. Jistě máme nárok na slušnou mzdu, ale někdy se snažíme toho dosáhnout velmi pro společnost nepochopitelnými kroky a tím své povolání srážíme v očích veřejnosti ještě hlouběji než je.

0/0
29.3.2011 8:46

medvěd brtník

odbory se vždy nejvíce bojí odměňování dle kvality práce

a nyní se na kvalitu práce najednou odvolávají . Kdyby  ale někdo řekl ,snížíme tabulkové platy na 50%  a vše ostatní půjde dle kvality práce na osobní ohodnocení ,  půjdou učitelské odbory do stávky. Považte  tu hrůzu aby někoho hodnotil ředitel školy to by přece byla šikana . Těm co křičí  nejde o odměňování dle kvality jejich práce  ale opět jen o tabulky  s tím rozdílem , že vzdělání půjde nahradit rutinou tj. roky praxe. Jde o klasickou závist - máme stejné žaludky chceme stejné peníze. Uznávám, že vysoká škola není vše a znám dost blbců s vysokou školou i dost středoškoláků kteří vysokoškoláky nasazením a zkušenostmi získanými lety praxe převyšují . Soukromý sektor  kvalitu práce většinou ocenit umí ,ve státním si odboráři stále vydupávají tabulkové platy.  TAKŽE VY VŠICHNI CHYTŘÍ A SCHOPNÍ UČITELÉ NEKRITIZUJTE ZA STÁVAJÍCÍ SYSTÉM ODMĚŇOVÁNÍ  VLÁDU , MOHOU ZA NĚJ JEN A JEN  VAŠI SOCIALISTY MYSLÍCÍ ODBORÁŘŠTÍ  ŠÉFOVÉ A VAŠI  MÉNĚ SCHOPNÍ KOLEGOVÉ , KTEŘÍ SE ZA  NĚJ SCHOVÁVAJÍ .

0/0
24.3.2011 4:09

lidaopl

Kdo je vlastně učitel?

Vysoká škola z nikoho učitele neudělá, ani kdyby měl 2 VŠ, není to záruka kvality jeho práce. Pouze praxe a zkušenosti ukážou, kdo je a není učitel. Která VŠ je pro učitelské povolání přijatelná, když ne pedagogická fakulta zakončená magisterským titulem? Myslíte si, že pak záleží na tom, zda zde studujete "obor'' či ''aprobaci" ?

0/0
16.3.2011 14:26

-hp-

Poslanci

Poslanci maji stejne platy, at uz maji vystudovane 3 vysoke skoly nebo jen zakladni vzdelani, at jim je 70 nebo 21 roku. Nikomu z diskutujicich to nevadi??

Nekteri poslanci volebni obdobi odsedi a odklikaji na hlasovacim zarizeni, jini se aktivne zapojuji do tvorby a uprav zakonu. Maji za tu aktivitu priplatky??

0/0
16.3.2011 12:24

orwelg

Re: Poslanci

No konečně jste se odhalil. Já pořád přemýšlel, kdo to tu může psát tak nebetyčné hovadiny. A vy jste poslanec, tak to už to chápu.;-D

0/0
16.3.2011 13:50

-hp-

Re: Poslanci

Zajimava dedukce..... 8-o

0/0
17.3.2011 14:31

killian

......

Já nějak nechápu proč by potom někdo kdo chce být učitelem měl vysokou školu, když by měl stejný plat jako ten, kdo ji nemá. Proč by potom chodil na pedagogickou fakultu, seděl tam pět let a potom by z toho neměl ani vyšší plat? Navíc v dnešní době, kdy se na VŠ dostane skoro každý a se střední končí jen ti méně nadaní (alespoň z mého okolí nešli na VŠ co maturovali za 15-16) by se podle mého názoru snížila i kvalita výuky. Už dost, že na učitele angličtiny na ZS stačí mít jen maturitu z angličtiny, kterou má dneska každý, ale umí ji velmi dobře podle mne mizivé procento

0/0
16.3.2011 11:15

sampis

Re: ......

Protože škola  a to i vysoká je přípravou na povolání. Její absolvování neříká nic o kvalitě práce. Jiná otázka je, zda na určitých pozicích mohou být i středoškolsky vzdělaní lidé.

0/0
16.3.2011 11:24

WoCoGo.v2

napred rvou at jim pridaji

pak rvou ze to je nespravedlivy....to spadli z visne nebo co?

0/0
16.3.2011 9:14

Milazly

vzdělání je na nic?

Je zajímavé, že podobná stupidnost nenapadla lidi ve zdravotnictví. Ještě jsem neslyšel, že by nějaká sestra tvrdila, že za umí obvázat ránu stejně jako doktor, a tak má právo na stejnou mzdu. Školek je ale tak málo, že vám děcko vezmou jen když je předškolák a voni se hádaj o takové cipinky!!!

0/0
16.3.2011 7:43

sampis

Re: vzdělání je na nic?

Demagogie. Sestra je sestra, nikoliv lékař. Učitel je učitel. Nikde nezní titul.

0/0
16.3.2011 11:25

_M_

Řešení je jednoduché

Jednoduché řešení: Učit může pouze VŠ vzdělaný člověk, středoškolsky by mohl vykonávat podpůrné činnosti (školník, dozor v jídelně apod.) ostatní propustit.

0/0
16.3.2011 6:15

sampis

Re: Řešení je jednoduché

A jako všechna řešení hlopé. Kdo by pak učil ;-)))

0/0
16.3.2011 11:26

-hp-

Re: Řešení je jednoduché

V takovem systemu bys podle sve "inteligence" patril mezi prvni propustene...

0/0
16.3.2011 12:15

_M_

Re: Řešení je jednoduché

Jané, hlupáci se brání vyhazovu. Neboj, mohl bys dělat toho školníka.

0/0
16.3.2011 15:22

orwelg

zrušte VŠ

Tady se to vážně hemží ignoranty. K čemu má mít teda soude VŠ, já bych to odsoudil lépe. To je vážně neuvěřitelné tyhle úvahy. To je zoufalství demokracie, že každý nedovzdělaný ptmc má stejné právo do všeho kecat. Proto to u nás takto vypadá.

0/0
15.3.2011 21:16

sampis

Re: zrušte VŠ

Taky jsi nepochopil problém? Prostě jsou učitelé bez VŠ. Až budou soudci bez VŠ, pak by měli mít stejný plat jako ti s VŠ. S rušením škol to ale nemá nic společného.

0/0
16.3.2011 11:28

Avina

Školství

Řada učitelů i s VŠ učí předměty,které nemá v aprobaci,takže učí neodborně-odborně jen díky praxi.

Uč učí TV,protože aprobovaný na škole nen

Uč.učí M,protože do úvazku mu chybí hodiny,ale M v aprobaci nemá...

Takže SŠ nebo VŠ pro pedagoga?!Učit může u nás každý a všechno.

Pro uč. MŠ je odpovídající SŠ-pedagogická,stejně pro uč.ZŠ 1.st. a ten zmatek na 2.st vyřeší ....8-o

0/0
15.3.2011 20:58

-hp-

Re: Školství

Na ZŠ je spis potreba umet deti zaujmout, znat zpusob, jak jim ty zakladni vedomosti predat. To zvladne lepe i kazda 18-leta holka, ktera v obdobi dospivani pracovala ve skautskem ci jinem podobnem oddilu nez sebelepe kvalifikovana stara ucitelka, ktera na deti kouka jako na "parchanty", kteri ji jen otravuji.

Latku ZŠ si kazdy prumerne inteligentni clovek pamatuje a staci se z ucebnic ci jinych materialu naucit par dni dopredu.

Od stredni skoly uz je to jinak, tam uz je potreba umet mnohem vic, umet informace HLEDAT, umet reagovat na znalosti studentu atd. I tak lze nalezt kvalitni kantory, kteri nemaji ukoncene VŠ vzdelani.

No a na VŠ? Tam uz by slo asi jen okrajove o nektere obory (napr. IT apod.)

0/0
16.3.2011 12:22

Šulivajda

Chceme stejné platy

Kdo by nechtěl?

0/0
15.3.2011 20:58

chany

Učitelka

mateřské školy se SPgŠ  byla přijata na svůj post jako PLNĚ KVALIFIKOVANÁ , má léta praxe a NAJEDNOU kvalifikovaná plně není?8-o  A podobných případů bude asi víc...;-€ a to se všichni musí průběžně vzdělávat ...

0/0
15.3.2011 20:34

23Květina

VŠ jako trest?

Takže ten, kdo bude pět let studovat, a nebude si proto moci vydělávat ani se mu nebudou léta započítávat do důchodu (přičemž ho rodiče buou pět let živit) -  má být dle odborů finančně trestán, navíc do důchodu půjde o pět let později? To si snad dělají p.r.el neboj im dočista přeskočilo. !!Dle nich se mohou VŠ pedagogické zrušit a učit mohou jít čerství maturanti.

0/0
15.3.2011 19:47

Tryskomys Muf

Re: VŠ jako trest?

Přeskočilo spíše Vám. Záleží na tom, kdo vykonává jakou práci, ne na tom jaké má vzdělání. Tabulky by měly být tudíž zahozeny nebo předělány,a hodnoceno by mělo být především dle kvality výuky, s tím, že u vysokoškoláků a lidí zkušených jsou k tomu obecně předpoklady vyšší.

0/0
15.3.2011 20:06

orwelg

Re: VŠ jako trest?

Troufnu si tvrdit, že umím vymést komín lépe, než kdajaký kominík, umím vypočítat tah komínu, prohlédnout a změřit. Narozdíl od některých kominíků se nebojím výšek. Přesto nemohu vydávat potvrzení o revizi komínu za litr - proč?

Znám kominíky, kteří odvádí bídnou práci. Znám i špatné automechaniky, instalatéry, zedníky atd - má být tedy zrušeno i jejich vzdělávání? 

0/0
15.3.2011 21:20

chany

Re: VŠ jako trest?

Špatného kominíka příště nevolejte, neplaťte.Totéž platí o dalších uvedených. A nedoporučit ostatním, pěkně nahlas!! Ocenit ty s výsledky , ty špatné nechat padnout na hubu. Jednoduché.;-)

0/0
15.3.2011 21:26

orwelg

Re: VŠ jako trest?

;-D zkuste sehnat kominíka a musíte

0/0
15.3.2011 21:51

Aloris

Napište tu petici jinak

Dobrý den, vím co to je za námahu a zodpovědnost být učitelem, ale názor, že mají být učitelé s maturitou hodnoceni stejně jako učitelé s vysokou školou je ZCESTNÝ. Víte kolik stojí vysoká škola času, úsilí a peněz? Vy tvrdíte, že si za to nezasloužíme vyšší ohodnocení? Plus to, že aby člověk dělal práci pedagoga dobře, je nutné, aby se neustále vzdělával, obohacoval se novinkami v oboru, docházel na kurzy a vylepšoval svou osobnost. Ta petice tak jak je psaná NENÍ FÉR!

0/0
15.3.2011 18:59

Big.M

Re: Napište tu petici jinak

souhlasím, není to správné - ale mezi námi, školské odbory jsou poslední dobou jak slon v porcelánu

0/0
15.3.2011 19:04

our_city

Re: Napište tu petici jinak

Ty odborářky nemluví o učitelích na školách, ale o vychovatelkách, učitelkách v mateřinkách, tedy o těch, u nichž je nutnost, a tedy i ohodnocení VŠ vzdělání diskutabilní. Tímhle požadavkem se ovšem staví do roviny ten, kde skutečně učí odborným vědomostem, i ten, kdo má úplně jinou náplň práce. O kdo se zastal těch, kteří mají VŠ a praxi nejdelší, nekašlou na to, a přesto dostali přidáno 300 Kč hrubého, tudíž se od začátečníků liší minimálně? Dnes i ten příslib, že letošní peníze půjdou na zlepšení platů i těm, co už mají nějaký pátek odučeno, berou podobnými skupinovými nátlaky za své. Mám to za pár! Končím s platem 24.400 Kč hrubého tarifního platu, to tedy bude důchod :-). Ještě že mám příplatek za všechny ty aktivity, co jim věnuji každé odpoledne.Pokud bude zdraví sloužit, zavřu dveře školy a klídek, pohoda, stres minimální, o práci mám postaráno jinde.Nepotřebuji tisíckrát všemi omletých 40 dnů dovolené, když kvůli prachům mohu leda do pihele.

0/0
15.3.2011 20:23

-hp-

Re: Napište tu petici jinak

Takze pokud vam kavu v restauraci prinese nevyskoleny cisnik, tak by mel dostavat 2/3 platu sveho vyskolenehi kolegy, i kdyz Vas obslouzi lepe? Podle takove uvahy by meli i napriklad nevyskoleni herci dostavat mene za stejnou praci nez jejich vyskoleni kolegove? Mezi nevyskolene herce patri i Mistr R.Hrusinsky, J.Kemr, Z.Sverak, J.Bohdalova apod.

Nedostudovany ucitel se musi stejne pripravovat (ba i vic, kdyz nema nektere) na hodiny i pro sve znalosti, opravovat pisemne a domaci prace, zvladat vsechny sekundarni povinnosti (dozory, byrokracii). Nevyhodou uz mu je, ze nikdy nebude moci dosahnout nekterych pozic (vedouciho v danem predmetu, natoz pak zastupce reditele ci reditele).

0/0
15.3.2011 20:37

-hp-

Re: Napište tu petici jinak

(pokracovani)

Kde byly odbory zacatkem 90.let, kdy plat VŠ skoleneho ucitele byl 2.400,- a nevyskoleny ucitel mel pouze polovinu (1.200,- !!! ) za stejnou (a nekdy i lepsi) praci??

Tabulka je jen jedna, ale odjakziva byly v ruznych tridach te tabulky jine hodnoty - ucitel VS mival min. 10., stredoskolsky ucitel 9., na zakladni skole 8., v materskych 7. a ve skolnich druzinach 6., spravedlive by asi bylo, aby se plat nedostudovaneho ucitele pohyboval kolem 90% toho vyskoleneho co se tyce zakladni slozky, ale v nadstavbe by klidne mohl brat i vic - podle oboru (telocvikar ma veget proti jazykarum), kvality vyuky apod.

0/0
15.3.2011 20:37

sampis

Re: Napište tu petici jinak

Nezaslouží. Platí se za vykonanou práci. Ne za dosažené vzdělání.

0/0
16.3.2011 11:31

-hp-

Re: Napište tu petici jinak

R^

0/0
16.3.2011 12:25

orwelg

provokace

Od odborů nebo novinářů to musí být provokace. Tohle není zdaleka nejžhavější problém školství. Jen v loňském roce poklesly platy pedagogů reálně téměř o deset procent. Letos není na platy nepedagogů. Média vytvořili obrovský humbuk kolem přidávání, které ve skutečnosti nedorovnalo platy ani na úroveň roku 2009. Při plánované 2,5 procentní inflaci je jisté, že reálné platy ve školství poklesnou i letos. Nůžky mezi ostatními obory a školstvím se stále rozevírají víc a víc. O lékařích a hlavně sestrách nemluvě.

Co je však hlavní je obrovský pokles prestiže a úcty k tomuto povolání. Pan ministr si může vykládat co chce, ale výlevy některých zdejších diskutérů hovoří za vše. Policistům a poslanců si jejich 35 dnů dovolené nedovolí vyčítat nikdo. Učitelé měli 40 dnů dovolené už od Marie Terezie, až na krátké období padesátých let minulého století. Každý tomuto povolání rozumí a ví kolik hodin mu stačí denně věnovat. Zkuste takto kecat do práce třeba automechanikovi, nebo vlezte za kuchařem.

0/0
15.3.2011 18:56

Muadib

Myslím

že by bylo asi lepší, kdyby naše děti vyučovali jen vysokoškolsky vždělaní učitelé. Ti ostatní tam prostě nemají co dělat, ne? Pak asi nebude klesat úroveň vzdělání....

0/0
15.3.2011 18:49

Klotilda

Odložené stipendium

Platit učitele jen za to ,že absolvovali VŠ je nesmysl.Plat je odměnou za práci a tu musí odvést jak učitel středoškolák tak vysokoškolák.V praxi je úplně jedno jestli dotyčný učí matematiku nebo tělocvik.Točí totiž pořád čtyři desetiměsíční vyukové cykly,které ovládá, jak se tak říká i poslepu a pozadu.Problém je v objektivním hodnocení práce učitele či vychovatele.Mají vysokoškolsky vzdělaní učitelé mnohem větší autoritu,úspěšnější žáky a oblibu rodičů a přátel školy než učitelé s pouhou maturitou?Jestli ano mají mít i víc peněz.Jestli ne, studovali zbytečně pět let a mohou se akorát radovat ,že neplatili školné.Proč jim ale zbytečné vzdělání ještě proplácet?

0/0
15.3.2011 18:23

krueger

Re: Odložené stipendium

No u tech telocvikaru je pravda obcas desne videt nedostatek vzdelani.

0/0
15.3.2011 18:36

orwelg

Re: Odložené stipendium

VŠ studium je investice jako každá jiná. Její cena se již dnes pohybuje kolem jednoho milionu korun, po zavedení školného ještě stoupne. VŠ ve všech oborech mají větší mzdy, pokud se Vám to nelíbí - musíte jít také studovat.;-)

0/0
15.3.2011 18:45

Muadib

Re: Odložené stipendium

R^R^R^

0/0
15.3.2011 18:47

Big.M

Re: Odložené stipendium

Souhlas

0/0
15.3.2011 18:48

101010

Re: Odložené stipendium

R^

0/0
15.3.2011 19:01

Klotilda

Re: Odložené stipendium

Zde plat.A za co mají větší plat jestliže je středoškolák schopen odvádět stejnou práci ve stejné kvalitě?Tady se neříká ,že absolvent VŠ má větší peníze za lepší práci ale jen a pouze za to ,že vystudoval.Co se výše mezd týká ,tam středoškolák může vysokoškoláka i hodně převyšovat.Soukromá sféra platí výhradně za práci.Vzdělání je pouhý předpoklad.

0/0
15.3.2011 20:50

huggo1

Tak naco studovat VŠ

když bude stejný plat jako bez VŠ. Logika fakt odborová.

0/0
15.3.2011 18:12

opportunity

Re: Tak naco studovat VŠ

R^ jsem z učitelské rodiny a tohle mi hlava nebere.

0/0
15.3.2011 18:17

cerdan

Re: Tak naco studovat VŠ

No, třeba by mohli zvednout plat i vysokoškolským pedagogům, kteří berou mnohdy méně, ale to bude asi tím, že jsou překvalifikovaní...

0/0
15.3.2011 18:28

lokýtek

ježiš

spíš by je měli rozdělit na ty dobré, co dokáží něco naučit a na ty druhý... zbytek se doučte doma z učebnice

0/0
15.3.2011 17:57

mpes4

Řidiči, pozor!

ČESMAD právě požádal o stejný plat pro řidiče s řidičákem i pro řidiče bez řidičáku ;-D

0/0
15.3.2011 17:55

mpes4

Letecké odbory...

Těším se na den, kdy letecké odbory požádají o stejný plat pro piloty bez pilotního průkazu i pro piloty s pilotním průkazem ;-D

0/0
15.3.2011 17:55

mpes4

:-)))))))))))))

to je asi předčasný apríl ;-D;-D;-D

0/0
15.3.2011 17:54

jojuska

VS s aprobaci

Nechte ucitelum bez vysokoskolskeho vzdelani dosavadni plat a prilakejte vysokoskolaky s aprobaci lepsim platem!!

0/0
15.3.2011 17:16

Najdete na iDNES.cz