Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vědci se bouří: Šéf šumavského parku je amatér a zlikviduje jej

Nový šéf Šumavského národního parku Jan Stráský rozdmýchal spory, když prohlásil, že je třeba kácet i v bezzásahových zónách. Popudil tak vědce z Akademie věd a ekologické aktivisty. Ti bijí na poplach, že park je v rukou amatéra, který jej zničí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

brachy123

Vedci ++

Kazdy chce aby na Sumave nastala zmena za par dni. Lidi vidi dnesek a vcerajsek a stym konec. Jak krasne to bylo, jak dobre to bylo, jak zle to je...

Selsky rozum: brouk zere drevo, brouk to drevo spracovava, brouk dela bopky, bopky su hnuj, hnuj potrebuje les, bez stromu a dreva ani houby a ani ostatni breberky ktere rozkladaji drevo nemaji co rozkladat, lesni puda bez zivin, oslabene stromecky, zadne stromecky. Kolobeh prirody. Z ceho ma zit ten les i kdyz je sezranej - ale rozkladajici se - kdyz tohle vsechno vememe tak konec. To je ako lednicka kteru nenaplnis a pak chcipnes hlady....

0/0
28.3.2011 21:37

Lisak Bystrouch

kůrovec Stráský

Vážení, je třeba se trošku zamyslet a uvědomit si, že vědci rozhodně kůrovce v jeho šíření nepodporovali - on je totiž tenhle brouček přirozenou součástí smrkových monokultur, které zde pán tvorstva v honbě za ziskem z kvalitního a rychle rostoucího smrkového dřeva vysázel :-) Kůrovec pouze obnovuje přirozenou skladbu lesa, kde krom smrku má být i jedle, buk atd., sice to dělá dost drsně (alespoň z našeho pohledu), ale tak to v přírodě chodí už miliardy let že;-) Osobně na Šumavu pravidelně jezdím a můžu potvrdit, že kůrovcem sežrané lesy se samovolně obnovují, vyrůstá zde zdravý nový les, smíšený les, jaký zde původně vždy byl, než přišel člověk. To, co se chystá udělat p. Stráský bude horší než-li kůrovcová kalamita s orkánem Kyrill dohromady. Ze zákulisí vím, že se zde především hraje o pozemky, jejichž cena několikanásobně vzroste, když Stráský prosadí zmenšení NPŠumava při zámince boje proti kůrovci, kapsu si tak namastí místní papaláši, kteří je mají už dávno zkoupené.

0/0
16.3.2011 12:31

rebbe

Pan Stráský asi ruší teplá místečka v kancelářích

což samozřejmě u Zelených i ČSSD neprojde. Stát má peníze vydávat a ne křečkovat!  O Šumavu zaručeně nejde, jestli těmi lesy bloumá 50 vědců, nebo 3, výsledek bude stejný, jenom to bude levnější. I vyhazovače a hlídače je třeba zredukovat na nutnou míru. Zatím je Šumava volná zóna pro politiky, občané tam vítáni nejsou. Což tak spravovat Šumavu jsko všechny lesy, odborníky a řemeslníky, pouze není v zóně Národního Parku třeba vydělávat na dřevě, je tam prvotní úkol chránit přírodu. Vyhazovat však peníze na nepotřebné  zaměstnance je také nesmysl.

0/0
15.3.2011 20:03

patrizio

Vědci na Šumavě ?

Jací vědci pečují o Šumavu ? Vždyť se každoročně ztrácí před očima!!!Desetitisíce uschlých staletých stromů svědčí o nějaké vědecké práci ? V Bohmerwaldu a v Bayerwaldu se vše krásně zelená a všude se dostanete po upravených turistických či cyklistických stezkách.Na Smrčinu,Plechý,Třístoličník,Luzný....Z české strany však ani náhodou.Dříve to nedovolovali ostražití komunisté,dnes zelení teroristé ! Pokud Správa národního parku Šumava a její"vědecká rada"mají za úkol Šumavu zdevastovat a zničit,daří se jim to znamenitě a lidé typu Stránského jim musí být na obtíž.Pokud však mají šumavskou přírodu chránit,pečovat o ni a využívat jejího bohatství,bude jen ku prospěchu Šumavy zrušení současného NP Šumava včetně  jeho početné vědecké rady. 

0/0
15.3.2011 11:52

Lisak Bystrouch

Re: Vědci na Šumavě ? ti nejlepší :-)

Jací vědci o ni pečují? ti nejlepší ;-) Rozhodně dané problematice rozumí více než Stráský a jemu podobní. Je mi líto, že se na Šumavě nedostanete "všude" kam se Vám zlíbí po upravených cyklostezkách a turistických stezkách, ale právě O TO JDE, což Vám zřejmě uniká. Hlavním cílem NPŠumava je zachovat přírodu a místní ekosystém v přirozených podmínkách, bez zásahů všudy přítomného člověka, který už toho poničil více než dost. Pokud chcete moderní cyklostezky, zajeďte si do Bohmerwaldu a Bayerwaldu, není to daleko. Osobně doufám, že se pana Stráského podaří včas zastavit, než zničí i tenhle poslední kousek přírody. Je pravda, že dokud byla Šumava za komunistů vojenské pásmo, tak zdejší příroda paradoxně tolik netrpěla (opomeneme-li znečištění emisemi, což ale přímo nesouvisí), osobně budu raději, když nebude protkána cyklostezkami (ač cyklovýlety miluji) a když alespoň kousek přírody zůstane přírodě. Pojem zelení teroristé je též nesmysl, pokuste se někdy trošku zamyslet ;-) hezký den

0/0
16.3.2011 14:02

ferda1

Re: Vědci na Šumavě ? ti nejlepší :-)

Já naopak doufám že vydrží delší dobu a vychová svého nástupce.

0/0
16.3.2011 20:43

Lisak Bystrouch

Re: Vědci na Šumavě ? ti nejlepší :-)

To je Váš názor a mně nezbývá, než-li ho akceptovat. Ovšem mám obavy, že pokud se Vám Vaše přání vyplní, pak se ze Šumavy stane obyčejný lunapark a příroda  - a o tu mi jde především -  dostane pořádnou ránu. Rekreovat se do všemožných wellness center a lyžovat se dá jezdit na mnoho jiných míst, tak proč ničit poslední kousek (ještě relativně) pravé přírody..

Stráského vedení pravděpodobně povede ke zmenšení chráněných území a na místo nich zde vyrostou hotely a parkoviště, to bude velká krása, že :-) Musíte pochopit, že tady už NEJDE o přírodu, ale o změnu v legislativně, která umožní Šumavu zastavět a místní podnikatelům si namastit kapsy, věřte mi, trošku do toho vidím. Pan Stráský jde na ruku místním starostům a ti, bohužel, chtějí rozvoj svých obcí na úkor přírody, takže pokud Vám jde o větší výběr hotelů a cyklostezek, restaurací a sjezdovek, pak prosím, podporujte Stráského :-) hezký den

0/0
17.3.2011 10:15

log-out

Re: Vědci na Šumavě ? ti nejlepší :-)

Tydle informace mohu potvrdit. Nevím, jestli to Stráský dělá úmyslně, nebo jen využili jeho svérázné názory, ale snaha je opravdu zmenšit rozlohu přísně chráněných území a tím umožnit zisk různým ekonomickým skupinám. Nerad Tím argumentuji, protože samozřejmě pro to důkazy nemám (snad jen nepřímé, že člověku, který ignoruje naprosto jednomyslný názor všech odborníků přes ochranu přírody o ochranu přírody jít prostě nemůže) a rád bych diskusi udržel na nějaké rozumné úrovni.

To, že to nemohu teď doložit ale nic nemění na tom, že to není pravda.

0/0
5.5.2011 20:10

ferda1

Šumava 2

Do článku předtím se to nevešlo. Tím chci říct že vědci by měli lidově řečeno "držet hubu a krok" za to co na Šumavě provedli. Případně na sibiři by na ně možná něco zbylo. Na Šumavě už není co chránit, zalesnit a Národní park zrušit !! Na Vltavě tvrdí že jsou perlorodky ale nikdo je tam neviděl. Zase jenom "Co kdyby tam náhodou mohly být". Podobných blbostí je celá řada.

0/0
14.3.2011 22:21

racik123

Re: Šumava 2

Ano! Všechny vědce na Sibiř a vládnout si bude obyčejný lid!

0/0
15.3.2011 8:42

Lisak Bystrouch

Re: Šumava 2?

Vědci bohužel drželi moc dlouho hubu a krok, jak říkáte :-) je na čase začít do dané problematiky trošku více mluvit (a to říkám právě z pohledu vědce), zvlášťě teď, když se ředitelem NPŠumava stal snad ten nejnevhodnější člověk, který se jím stát mohl. Nejen, že byl zvolen naprosto neadekvátně, kdy byl p. stráský původně členem rady, která měla zvolit jednoho ze 3 zcela jiných kandidátů, a nakonec byl jmenován nepochopitelně on sám, snad ze známosti  s panem chalupou (jak to tak v Čechách chodí), to už je jedno, každopádně je toho ještě hodně, co na Šumavě lze chránit, zajeďte se tam někdy podívat ;-) Já osobně tam jezdím několikrát do roka a je neuvěřitelné, jak rychle se tamější lesy zotavují po kůrovcovém žíru, zmlazení je obrovské. Zažil jsem počátek kůrovcové kalamity a celý její průběh, kůrovec "sežral" pouhá 4% rozlohy parku, což není tak strašné, navíc tenhle brouk je přirozenou součástí smrkových lesů. Zásahy, které plánuje stráský budou pro přírodu daleko ničivější, bohužel.

0/0
16.3.2011 14:14

ferda1

Re: Šumava 2?

Tak se jeďte podívat na Plechý, Trojmeznou, Třístoličník a jsem zvědavý co mi řeknete.

0/0
16.3.2011 20:41

Lisak Bystrouch

Re: Šumava 2?

Řeknu Vám, že se mi tam docela líbí :-) Na Plechý jezdím díky výzkumu na Jihočeské univerzitě již několik let a prožil jsem tam celou kůrovcovou "kalamitu", chápu, že se pohled na šedivý uschlý les většině lidí nelíbí, ale tak to už v přírodě chodí a myslet si, že pomocí těžby les zachráníme je absurdní. Naopak jděte Vy se podívat nahoru k Plechému na Rakouskou stranu - uvidíte jen holinu, vykácený zatravněný kopec prakticky bez života, pak sejděte kousek dolů zpět k Plešnému jezeru a rozhlédněte se, všude uvidíte mezi uschlými velikány malé stromky, které díky smrti těchto starých smrků obrovskou rychlostí začínají nahrazovat uschlý les - příroda to takhle dělá miliardy let. Jenže pak nastoupí "pán tvorstva" člověk a myslí si, že bez jeho zásahu tam už nic nevyroste.. což je dost absurdní a řekněme egoistické:-) Takže vezme harvestory, lakatoše, těžkou techniku a vjede do lesa a.. na pár let zde udělá měsíční krajinu, paseku bez života. To je podle Vás lepší přístup ?

0/0
17.3.2011 10:29

ferda1

Šumava

V roce 1991 jsem poprve navštívil Šumavu na Třístoličníku, Plechém a pod. Stáli tam krásné a majestáné 150leté a víc smrky. Nějaký rok potom se začali blázni od pana Bláhy přivazovat ke stromům a začal pomalý zánik. Šumava měla smůlu že po Kirilovi se dostali k moci zelený. To je pravý začátek konce Šumavy. Naposled na podzim jsem šel z Nového Údolí do Pece. Co jsem viděl předčilo mé nejčernější myšlenky. Krásné smrky jsou pryč, místo nich je pouze uschlý les. Je to smutné kam až to zelení dovedli. Konečně přišel někdo kdo má snahu skoncovat s broukem a ne jenom zkoumat jesti uletí 300 nebo 500m. Velice si vážím pana Stráského že do toho šel a doufám že se situace začne obracet. Šumava byla vždycky kulturní krajinou a ne jak z ní chtěli udělat skanzen. bohužel lesy jsou už díky vědcům pryč. Každý obyčejný hajný řekne že napadený strom se musí odstranit a ne si nechat brouka na X ha namnožit. Rakušáci pro jistotu vykáceli podél hranice pruh aby se jim kůrovec nerozšířil.

0/0
14.3.2011 22:12

Mysel

Re: Šumava

To si musite ujasnit, zda chcete prirozenou krajinu nebo hospodarsky les. Ty "krasne smrky" nemaji s tim prvnim nic spolecneho, jsou naopak projevem toho druheho...

0/0
15.3.2011 11:11

ferda1

Re: Šumava

Přirozený les tam byl tak před 400 lety. Potom se tam nahrnuli skláři a kolem hutě les vykáceli. Když došlo dřevo tak huť skončila a v lese se postavila nová. Proto tolik názvů Hutě, Althütten a pod. Ale jenom z nějakého plezíru nechat zlikvidovat les je blbost, kterou vymysleli zelení s Bursíkem. Jediná výhoda zlikvidovaného lesa je že jsou pěkné výhledy a nepřekáží stromy. Bohužel na hřebenech už začíná eroze. Ale proč tam potom chodit? Dívat se jak rostou malé stromky a buření, děkuji nemusím.

0/0
15.3.2011 14:36

Lisak Bystrouch

Re: Šumava

Ferdo Ferdo, beruška by ti měla vysvětlit, že lidští mravenečci na Šumavě už nadělali hodně škod, je na čase začít přírodu konečně chránit :-) Nikdo les zlikvidovat nenechal, hloupost Ferdo, kůrovec je přirozenou součástí smrkových monokultur a sem tam se zkrátka přemnoží, jako když u vás v mraveništi chytnete všichni třeba mravenčí chřipku, ti slabší nepřežijí, to je život :-) Kůrovec naopak prokázal Šumavě službu, a to tím, že umožnil tamějším lesům pozměnit skladbu dřevin, smrkové monokultury jsou zde vysázeny uměle, jejich "sežráním" má les možnost obnovit svoje původní složení, tedy stát se opět smíšeným, jako tomu bylo před příchodem tebou zmiňovaných skláříčků a tesaříčků :-D Takže Ferdo, chvíli vydrž koukat jak rostou malé stromky a brzy uvidíš, že bude Šumava zase hezky zelená ;-) Pokud Stráský prosadí kácení, tak pak teprve spláčeš nad výdělkem, harvestory a težká technika udělají ze Šumavy jednu velkou paseku, což jistě nechceš, Ferdo. Pozdravuj berušku :-)

0/0
16.3.2011 14:23

zberanek

Straníci umí všechno

Jan Stráský musí být opravdu vynikající odborník, když šéfuje tak významnému parku v cca v 70 letech. Jak vidni, být straníkem se vyplácí i po roce 1989.

0/0
14.3.2011 16:27

rebbe

Re: Straníci umí všechno

Zajímavější bude, jakými konexemi oplývali současní "vědci" bloumající za krásné platy po lese. Že nic neumí, už ukázali, za své platy nechali nejenom Šumavu, ale i okolní lesy sežrat parazitům. Máme je i na Blatensku.Rv

0/0
15.3.2011 20:07

Lisak Bystrouch

Re: Straníci umí všechno

Rebbeko, současní vědci zase tak krásné platy, jak ty si myslíš, nemají - vím, to jsem vědec ;-) A kdyby jsme na Šumavu jezdili bloumat, tak to by se mi vážně líbilo, ovšem výzkum není úplně sranda, jak si nezasvěcenci zřejmě myslí, stojí hodně času a hodně úsilí, ale přináší výsledky - zkus začít číst něco jiného než Blesk nebo Hospodářské noviny, třeba pochopíš :-) Jinak ten parazit (předpokládám, že myslíš kůrovce) ke smrkovým lesům patří stejně jako třeba chřipka k člověku, slabší při pandemii nepřežijí, a stejné je to i v lese. Kůrovec měl kliku, že orkán Kyrill šumavské lesy znatelně oslabil, další suchý rok pak přinesl lesům další strádání, kterého kůrovec využil (když je teplo, lépe se množí:), takže se stalo, co se stalo, ale jelikož na Šumavu jezdím, navštěvuji i místa, kam obyčejný turista nemůže, tak dobře vím, že šumavská příroda se rychle zotavuje - jestli jí někdo dokáže zničit, tak těžba, harvestory a těžká technika, co zde nadělá nepředstavitelnou paseku, a to doslova.

0/0
16.3.2011 14:34

P.J.Šafařík-Skalinský

Suchá,leč krásná

O minulém víkendu jsem si trochu na Šumavě zalyžoval - Pláně,Zl.Studně,Zhůří, Horská kvilda, Filipova Huť,Březník atd. Fakt je, že polovina kraje je poseta suchými stromy a vytěženými plochami. Ke svému údivu jsem ale viděl, že na pasekách se chytají mladé stromky, sice opět smrky, ale zře-

telně nejde o sázený porost. Ostatně na jednom úbočí Černé hory je mladý porost smíšený - smrky,sem tam boroviced, jeřáby,břízy a další listnáče

A pokud jde o postoj obcí? Starostové budou vždy "remcat" když je stát nějakým způaobem "omezuje".  Mnozí by nejraději všechno a hned (pokud jde o majetek) prodali, zpeněžili (zvlášť když má obec vlastní pilu) a v obcích postavili to, co si oni představují. Náše ustálená představa o zelené Šumavě je zvárcená, hory budou krásné i bez dočasného porostu.

0/0
14.3.2011 12:54

clara2

hnus

Tento zločinec, který je odpovědný za ekonomický marast této republiky tam byl nasazen mafií, která ovládá šumavské obce. Viz Modrava a její pan starosta. Do několika let bude Šumava jedna vykácená planina osázená hotely a chalupami zbohatlíků.

0/0
14.3.2011 10:28

pavel.61.

Re: hnus

konečně někdo kdo mi vysvětlí, jak se z hospodářské monokultury pomocí kůrovce udělá prales. Poslouchám

0/0
14.3.2011 12:39

2mmmm_2

Re: hnus

Tak to asi budeš poslouchat hodně dlouho....nedočkáš se...

0/0
14.3.2011 21:02

pavel.61.

Re: hnus

hm. Tak ale aspon umí nadávat, že tam nesedí ekologista

0/0
14.3.2011 23:08

rebbe

Re: hnus

a co kdyby se tam začaly sázet lesy ve složení, v jakém bývaly před 400 lety? Za nějakých 60 roků by takový les mohl přežít i bez lesnické péče, dnes ale určitě ne.V

0/0
15.3.2011 20:18

Mercutio

Od pohledu odborník

takový ten typ řezníka, který tu kolektivizaci dělal podle instrukcí z kraje. Doslova a do posledního písmenka. Rozkaz je rozkaz.

Občas by mě fakt zajímalo, kdo k článkům vybírá fotky.

0/0
14.3.2011 8:42

silný kuřák

Re: Od pohledu odborník

I špatný kněz může být dobrým kazatelem.....

0/0
14.3.2011 8:50

Sarka-3

příroda ?

Šumava je uměle vysazená plantáž a jako takovou ji je zapotřebí obhospodařovat. Je to monokulturní porost, který je velmi náchylný k chorobám a škůdcům. Vykácet a zalesnit původními druhy a pak čekat cca 100 let, až to doroste - toto řešení není pro dnes žijící lidi zajímavé. A kro dnes určí, kam až se vracet ? Do doby před 100 lety ? Do časů po době ledové ? Původní prales tam není, tak co se tzv. ochránci přírody bouří ? Je to obyčejný les, který má být průmyslově obhospodařován. Argumentovat v přelidněné střední Evropě netknutou přírodou je směšné - žádná tady není.

0/0
14.3.2011 8:24

Will83

Re: příroda ?

R^R^R^

0/0
14.3.2011 8:49

blondie76

Re: příroda ?

Jeden by až řekl, jak ty lesy dřív mohly existovat?

0/0
14.3.2011 9:35

pavel.61.

Re: příroda ?

no jo, co když po době ledové nahoře žádné lesy nebyly

0/0
14.3.2011 12:24

blondie76

Re: příroda ?

Co to s tím má společného? Třeba nebyly a pak tam samy vyrostly. Nebo si myslíte, že tam ty lesy původně někdo zasadil, aby je mohl pak udržovat? Já se jen divím, jak si může někdo myslet, že by příroda bez zásahu lidí nepřežila. Podle mého by si příroda poradila i bez umělých zásahů - a líp

0/0
15.3.2011 18:41

pliza27

no podívejme

před lety bývala šumava krásně zelená , pod ochranou ekologů , to tam dnes vypadá místy hůř jak kdysi v krušných horách . Myslím , že neodborník neudělá větší škodu jak ti to "odborníci" .

0/0
14.3.2011 6:05

luban12

Kdo má pravdu?

Ochránci přírody by nechali nejraději všechny lesy,aby se proměnily v pralesy,zakázali by tam vstup.Určitě by zakázali provoz motorových vozidel,topení uhlím,některým vadí i dřevo,plastové výrobky zakázat,svítit si očima a jíst maximálně plody které spadnou ze stromu,žaludy a bukvice by byly zakázány,protože ty jsou pro divočáky.8-o

0/0
13.3.2011 21:39

clara2

Re: Kdo má pravdu?

To je totiž jediná možná cesta jak tuto přírodu zachránit od lidské pakáže.

0/0
14.3.2011 10:29

felson

Všichni se mýlíte!

Nejlepší je na Šumavě vykácet všechny stromy a připravit tak prostor pro ledovec, který ji v důsledku globálního oteplení pokryje.

0/0
13.3.2011 19:55

KarelV

Nejvíce se komunistům vyčítalo...

že naše LESY osazovaly monokulturně - smrky - a co dnes? ... Před pár dny jsem viděl záběry z míst, kde nedávno vítr způsobil polomy a prý už nové stromky pěkně rostou - jak jinak, než zase ty SMRKY !!! ;-O

Jestli se nepletu, kůrovec listnáče nepapá !!! ;-) - proč by tedy konečně aspoň na Šumavě nemohly být lesy pořádně promíchané?! - tak, jak je to prý jedině správné...

0/0
13.3.2011 19:40

_Petr

Vědci?

Myslím,že ti "vědci" už toho dokázali na Šumavě zničit tolik,že by měli mít trochu soudnosti a měli by zalézt do svých kabinetů a přenechat to lidem,kteří tomu rozumí.

0/0
13.3.2011 19:12

Štoury

Re: Vědci?

R^R^R^

0/0
14.3.2011 12:40

Neldoreth

Nejhorší na tom je,

že ti bojovníci proti kůrovci tou težkou technikou zničí ten mladý les, co tam roste mezi umírajícími smrčinami. Ale co, kmotři tam přeci chtějí cesty, sjezdovky, lunaparky, hotely a plantáže na biomasu kterou budou dojit státní rozpočet skrze bohaté dotace.

0/0
13.3.2011 18:29

petrib

... během dvou let se počet vytěžených kubíků ... sníží

a nejenom to. Sníží se na dlouho i zalesnění protože mechanizace podpoří erozi půdy a z lokalit se odvezou kmeny, které by byli živinou pro další stromy už v tak dost chudé horské půdě.

0/0
13.3.2011 16:31

Sladek

Vratit lesy slechte at s nemi nadeli jak nejlepe umi.

0/0
13.3.2011 15:48

vencac

Stav Šumavy

Jestli je něco pohromou pro 3umavu. Pak to jsou jednostranná rozhodnití od zelených stolů ala Akademie věd a ala Šchwarzenberské zámky. Uznejme že za momentální stav Šumavy mohouSchwarzenberkové, kterým byla nějaká hodnota krajinz uplně cizí. Pro ně bylo důležité hodně těžit a prodávat. Proto ta monokultura na Šumavě. (ostatně podobně zdevastovali kraj Rožumberkové) Ted máme dvě možnosti ponechat přírodu ať si poradí sama a cca za 200 let  se začně Šumava sama zvedat, nebo Šumavě sami pomůžeme a s mrnýma zásahama ekologickýma chybama ji obnovíme někdy kolem 90-120 let. Jenže ejhle na Šumavě stále žijí lidé. A i když se to Komunistům a dnes Pragocentrikům nelíbí, ti lidé potřebují nějakou práci a obživu. Ano můžeme jim zakázat těžit a jinak hospodařit, ale potom by se měla celá země probudit a pokud nechce z těchto oblastí idi vyhubyt tam tak začít cpát vysoké dotace. Já jsem zastáncem toho aby  se více než turisti podporovali trvalí osadníci  a to právě podílem na obnově Šumavy.

0/0
13.3.2011 14:22

obambiodřekykunene II.

Re: Stav Šumavy

R^

0/0
13.3.2011 14:26

kuttna

Re: Stav Šumavy

Kdo to byli ti Rožumberkové, co prý zdevastovali kraj? O šlechtě v Čechách vím celkem dost, ale o tomto rodu jsem ještě neslyšel. Znám Rožmberky, ale jejich působení ještě nikdo neoznačil pojmem devastace, právě naopak. 

0/0
13.3.2011 16:21

petrib

Re: Stav Šumavy

Rožumberkové jsou rodově blízcí příbuzní Trautnberků ;)

0/0
13.3.2011 16:33

varix

Re: Stav Šumavy

No jo, on je opravdu "velký odborník" jak přes ekologii tak i přes historii. Kromě toho, že ani neumí správně napsat jméno rodu Rožmberků, tak mu i uniklo, že tento rod vymřel počátkem 17. století (právě letos to bude 400 let od úmrtí Petra Voka) a že intenzivní těžba v šumavských lesích začala až v druhé polovině 18. století. Tedy téměř o 200 let později. Za zlatá léta plavení dříví na Šumavě je označováno období 1793-1892!

 

0/0
13.3.2011 16:39

vencac

Re: Stav Šumavy

Vašim reakcím se musim smát. Ano udělal jsem jeden překlep, ale pokud máte jedinou přdstavu o devastaci přírody jen lesy pak je mi líto vaší omezenosti. Možná by bylo dobré přečíst si něco o Krčínovi a jeho likvidaci nejúrodnějších pozemků. Se zakládáním rybníku na neprosto nevhodných místech bojují vodohospodáři ještě dnes. Viz poslední povodně v Jižních čechách. Ale to by jste musel trochu více hledat. Ostatně mě to jen potvrzuje, že můj názor je správný. A pragocentrickým turistům bych doporučil jediné nechte Šumavu na starosti těm co na ní trvale žijí a proboha střežte se jakých koli rad. Tomu kraji fakt nerozumíte.

0/0
13.3.2011 18:22

rebbe

Re: Stav Šumavy

Na Šumavě žili docela jiní lidé, než dnes. Za skopčáků tam samozřejmě nejezdily procesory, po kraji bloumali spisovatelé, básníci a popisovali krásnou, i když lidmi sázenou přírodu. Skopčáci dřevo pravidelně těžili, nahrazovali novými sazenicemi a zkrátka hospodařili. Dnes tam máme inteligenty, kteří už v kolébce věděli všechno lépe a les trpí.

Pošlete je tam, odkud na Šumavu přišli, dnes je na Šumavě už nová, druhá generace lesáků a ta to zvládne i bez dědů vševědů.V

0/0
15.3.2011 20:15

Najdete na iDNES.cz