Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Udělá z vás policejní akademie advokáta? Soud stále váhá

Už přes rok leží na Nejvyšším soudu spor, který může změnit tvář české advokacie. Absolvent policejní akademie Jan Peška se totiž jako jediný člověk v Česku stal na sklonku roku 2009 advokátním koncipientem i bez vystudování klasické právní školy. Po rozhodnutí Městského soudu v Praze ho na seznam musela zapsat advokátní komora, ta ale podala dovolání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hujerroku

a pak co?

dovolíme absolventům PA dělat advokáty, ve spisech budou zvěrstva, nebo budou nedej bože i soudci (nebo státními zástupci)..to pak justice půjde do kytek totálně..

co takhle udělat kozla zahradníkem a feťáka šéfem lékárny? 8-o8-o

0/0
13.3.2011 18:26

černej oes

Proboha,

neprobírají na věhlasné policajtské akademii také něco o zdravotnictví?

0/0
13.3.2011 0:49

bernstein1

Re: Proboha,

možná by s policejní akademií člověk moh dělat i fotbalovýho trenéra... nebo ministra zemědělství;-D

0/0
13.3.2011 11:41

černej oes

Re: Proboha,

Vlastně cokoli. Třeba i zvěrokleštiče.

0/0
13.3.2011 11:44

modrá straka kradačka

Re: Proboha,

no určitě je abslolvent PA sofistikovanějším právníkem, než chemik ministrem financí.

0/0
13.3.2011 13:03

černej oes

Re: Proboha,

Tak to je bez debaty. Škoda, že se ten náš nedržel svého kopyta. Kdyby se třeba pokoušel vynalézt dynamit...

0/0
13.3.2011 13:06

lukim

Tak hlavně,

že to mohou dělat všichni z Právnické fakulty v Plzni!! Tam je holt všechno O.K.Rv!!

0/0
12.3.2011 20:58

Mihulka

Re: Tak hlavně,

Být právník je výsada a čest. Taxikář z Teplic jistě aspirovat na advokáta nebude. Mašinfíra Gross také  nebude skutečným advokátem ani koncipientem. Konečně - byl by sám proti sobě. ;-D Prostě PF v Plzni je off topic.

0/0
12.3.2011 21:06

konstruktér problémů

Re: Tak hlavně,

Být právník je výsada a čest? Toto příště raději nepište, nerad bych ti opět poprskal LCD svého laptopu... Ale je možné, že kdybych neznal tolik budoucích právníků/studentů PrF MUNI, tak bych vám i věřil. :-)

0/0
13.3.2011 11:37

modrá straka kradačka

Re: Tak hlavně,

No mašinfíra Gross má vystudovánu PF UK v Praze, s tit.Mgr.A doktorát v Plzni dělal ještě dávno před tou ostudou, a nařízením o archivaci dokt.práce. Praxi může v pohodě dělat i bez Plzně.

0/0
13.3.2011 13:10

Kecy Veřejné, škůdci země české

Těch JUDrů budeme mít brzy víc než bylo komunistů

a taky škody budou větší....

0/0
12.3.2011 20:52

zdeman

lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Ten spor je naprosto nesmyslnej - dostatečnou kvalifikaci má advokát prokázat při advokátní zkoušce (nebo si má AK vytvořit přijímací testy), ale posuzovat to podle typu vystudované školy je nesmysl. Znám dost intelignetní a šikovný absolventy PA, zato od některých svých spolužáků z pražských práv bych se hájit nenechal:-/

0/0
12.3.2011 20:33

Mihulka

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Podle Vašeho schématu by tedy mohlo být právnické studium pouze volitelné. Advokátní zkoušku by tak mohl skládat třeba strojní zámečník, protože předchozí vzdělání by nebylo důležité. Jen abych nezavedl diskusi jinam: nepovažuji absolventy PA za blbce. Tedy alespoň ne všechny. Ale jejich zaměření je ryze praktické.

0/0
12.3.2011 20:54

Jerry7650

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Ryze praktické by mělo být i zaměření 99% právníků z těch pravnických fakult, bohužel drtivá většina co vyleze je praxí nepoznamenaná a není schopna bez následných x let jako koncipient napsat ani základní smlouvu podle vzoru.

Stejně tak jako drtivá většina absolventů už ani netuší obsah většiny zkoušet co měli před rokem.

Váš příklad si ce zní absurdně, ale pokud by se například uvedlo, že človek bez absolvování některé Právnické fakulty musí být koncipientem ne 3, ale třeba 5let, tak si jsem jistý že pokud by byl někdo ochoten tohle absolovat za často minimální mzdu a apak zvládnul hodně těžké advokátní zkoušky, může být lepším advokátem než ten vystudovaný, protože evidentně má o to opravdu velký zájem.

0/0
12.3.2011 21:59

Mihulka

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Teorie je taková, že škola by měla poskytnout vědomosti a kon. praxe umění je aplikovat. Ergo koncipient by opravdu měl být jakýmsi "sluhou", ovšem před složením advokátní zkoušky již nejméně stejně dobrým a erudovaným právníkem jako "jeho" advokát. Někdo je průbojný a "pálí mu to", někdo je spíše moula. Na rozlišení moulů a profíků je tu trh. Advokát je obdařen právy, kterými jiný občan není (třeba zastupování před NS, ÚS, ověřování pravosti podpisů na některých smlouvách ap.). Je proto žádoucí, aby byl alespoň důvodný předpoklad, že svá práva i své povinnosti chápe. Jistě, mnoho právníků - amatérů by jistě dosáhlo stejně dobré výsledky jako absolventi právnických škol. Těmto připomenout ožnost studia a možnost zastupovat kohokoli v netrestních řízeních jako obecný zmocněnec. Neprávníci také mohou vykonávat činnost poradců podle ŽZ... Stručně řečeno - dobrých právníků nebude nikdy dost. Ale jejich okruh by se něměl rozšiřovat přibíráním advokátů z pouze příbuzných oborů.

0/0
12.3.2011 22:35

Jean-Jacques

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Má to takový drobný zádrhel. PF vyučuje právo v celé šíři a kontextu a to, ať se vám to líbí nebo nelíbí, se následně pozná. I ten největší trouba z práv má lepší předpoklad pro poskytování právních služeb než někdo, kdo se naučil pár paragrafů. To je velmi dobře patrné na absolventech VŠ neprávnických směrů nebo na laicích zajímajících se o právo. Myslí si, že tomu rozumí, ale ve skutečnosti je jejich řešení problému založena na vytržení z kontextu. Nicméně souhlasím s tím, aby se do výuky na právnických fakultách dostalo více praxe. Také by podle mého prospělo, kdyby více vyučovali odborníci z praxe a teoretici, kteří na fakultách často sedí od promoce, na několik let akademickou půdu opustili a šli povinně do praxe.

0/0
13.3.2011 8:11

Jean-Jacques

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

No to by musel být koncipientem tak 10 let a musel by skládat advokátní zkoužky či justičky ne ze , resp.4 oblastí, ale aspoň z 40.:-/ Odborné profesní zkoužky totiž nejsou zaměřeny na zjišťování všech vědomostí potřebných pro výkon právnické profese, ale na to, jak si kandidát prohloubil školní vědomosti právě v těch vybraných oblastech.

0/0
13.3.2011 8:20

Toranoko

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

A proc ne ? Uz je podle me nacase, aby realne znalosti a predpoklady znamenaly vic nez nejake potvrzeni o tom, ze jsem stravil tam a tam tolik casu tim a tim...

Tohle je na kazde VS, spousta absolventu ji proste nejak "proleze", nezridka ani ne vlastnimi silami..

Osobne pro me dosazene vzdelani neznamena zas tak extra informaci - daleko vic me zajima, co ten clovek opravdu umi. Samostudium (i v ramci skoly) ze zajmu je podle me vzdycky efektivnejsi a v drtive vetsine i rozdahlejsi nez nejake rizene osnovy.. byt mozna obcas uzeji zamerene. Stejne se pak v praxi zamerite na to, co vas zajima..

0/0
13.3.2011 13:01

Mihulka

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Jsem totiž přesvědčen, že bez předchozího studia "všech práv" není nikdo schopen chápat a mnohdy vůbec postřehnout právní souvislosti. Byl by například schopen absolvent PA hájit dědický spor, jehož počátek je v Rakousko - Uhersku? Přitom tohle není akademická diskuse, mnoho dnešních sporů má kořeny před stoletím a hlouběji.

0/0
12.3.2011 20:59

Mihulka

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Mimo profesionální oblast vje však jistě lepší šikula policajt, že blbec právník.

0/0
12.3.2011 21:00

Jerry7650

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Tohoto je bohužel schopno minimum i vystudovaných právníků.

0/0
12.3.2011 22:01

xixina

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Jak se tak dívám na Vaše příspěvky, Vy byste toho schopen určitě byl.

0/0
13.3.2011 11:02

Babul

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Mihulko, a ty si myslíš, že absolvent UK by byl schopen ten spor z dob R-U zvládnout? To jsi mě pobavil...

0/0
12.3.2011 23:31

černej oes

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Kdo by ho, podle vás, zvládl? Někdo z CEVRA, Žižkovské univerzity Komenského, nebo dokoce ještě  expert z VUMLU?

0/0
13.3.2011 0:48

Jean-Jacques

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Těší mě vaše dobrá nálasa, ale musím vám ji zkazit. I čerstvý absolvent PF by byl schopen ve věci udělat mnohem více než absolvent PA. Navíc takové případy dělají zkušení právníci a ne nějaká ucha.

0/0
13.3.2011 8:14

Babul

Re: lepší inteligentní absolvent PA než trouba z práv

Drahý ŽánŽaku, říkají ti něco jména Eduard Kučera, Zdeněk Lukeš, Červený, Mrázek atd? Ti vždycky tvrdili, že úroveň znalostí studentů VŠ SNB je podstatně vyšší než úroveň znalostí absolventů právnické fakulty UK. A řeknu ti i proč - protože studium pro ně byl jejich chleba a rovněž tak už měli rozum, daný věkem i praktickými zkušenostmi z výkonu služby. Takže nepodceňuj absolventy této školy. S PA po sametu nemám zkušenost, ale spíše bych odhadl, že se kvalita snížila.

0/0
13.3.2011 17:29

Mihulka

Policajt není advokát

Vzdělání policisty nemůže nahradit vzdšlání právníka. VELMI ZJEDNODUŠENĚ je od počátku směrováno na odlišné strany. Je jistě chvályhodné, má-li policista právnícit a povědomí, ale právnické vzdělání nahradit nelze. Co například ví policista o občanském právu? Nebo obchodním? A stejně naopak. Právník neví nic moc třeba o odebírání otisků prstů... Doba, kdy absolventi VŠ SNB je přece (doufám) dávno pryč.

0/0
12.3.2011 19:33

rasta_vesta

Re: Policajt není advokát

;-D pestujete si je ve vlade, na ruznych ministerstvech

0/0
12.3.2011 19:58

krokodýlův smrdutý dech

Re: Policajt není advokát

Doba, kdy absolventi VŠ SNB co? Ta poslední věta je nějaký prapodivný polotovar. Mimochodem - snímání otisků prstů skutečně policisté nestudují na VŠ - ať už PA či jiné. To je součástí nástupního kursu, tzv. základní odborné přípravy...

0/0
13.3.2011 8:00

svobodná socka

Ano, máme málo vyžírků!

[>-]Rv

0/0
12.3.2011 19:26

Kecy Veřejné, škůdci země české

Absolvování policejní a vojenské alademie...žádný titul

 jen tyto výhody...právo nosit uniformu a meč (teda pokud udrží žadatel moč po dobu 12 hodin).

0/0
12.3.2011 18:41

p.erk

Já jsem měl na základce občanskou nauku!

To by se taky mohlo počítat, ne ? Slavný soude!!!

0/0
12.3.2011 18:36

chany

Hm,

taky mi nepříjde to vzdělání plnohodnotné.Asi jako zdr. sestra- lékař....oba jsou zdravotníci, ale míra znalostí je jinde.:-/

0/0
12.3.2011 18:24

nezavislypolitologamater

Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

0/0
12.3.2011 18:17

rasta_vesta

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

;-D;-DR^

0/0
12.3.2011 18:18

Mihulka

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

Neustálé odkazy na Plzeň jsou trapné. Jednak je to již off topic, druhak jednotky či maximálně desítky "studentů" , kteří se právem tak jako tak živit nebudou (a pokud, tak jeho tvorbou... ale na to stačí být mašinfíra) naporosto utlačují do pozadí skutečnou kvalitu či nekvalitu výuky opravdových právníků.

0/0
12.3.2011 19:37

rasta_vesta

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

8-o precetl jsi si to pred tim ODESLAT ?

0/0
12.3.2011 19:56

Mihulka

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

Ano, přečetl. Odkazy na "plzeň" jsou ubohé.

0/0
12.3.2011 20:07

Krak

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

A ty? ;-D

0/0
12.3.2011 22:17

Mihulka

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

Já v Plzni nestudoval, ale v poslední doběje mi to až líto.

0/0
12.3.2011 22:40

černej oes

Re: Kdyby studoval/nestudoval v Plzni problém by neměl.

Proč? Plzeň již absolvoval.

0/0
13.3.2011 0:52

Kecy Veřejné, škůdci země české

Ano udělá

např ministr PendrekJudr Vít Bárta , absolvent Vysokej kukláčskej akademie Bratislava je skvělý advokát chudých. Nebýt kmotra Dona Bárty , ODS a TOP09 by chudé lidi nechala chcípnout hlady.....

0/0
12.3.2011 18:06

Trepifajksl - čert peklič

Re: Ano udělá

huě sterjně půjde do pekla za lhaní ...spíše je to LžiJudr Vít Bárta a bude lhaní přednášet na Veřejné akademii ABL

0/0
12.3.2011 19:53

sámvelkýmao

no

advokát kocáb snad nemá ani základní školu a podívejme se,kam to dotah............

0/0
12.3.2011 17:59

Mihulka

Re: no

Nepochopil jste téma. Kocáb není advokát.

0/0
12.3.2011 19:24

opportunity

Re: no

ale dělá Romům advokáta, když může :-)

0/0
12.3.2011 19:45

Mihulka

Re: no

Cikánům můžete dělat advokáta také. To je důsledek přesvědčení. Nikoli výsledek vzdělání.

0/0
12.3.2011 19:48

Baky

Obávám se, že je to opět nějaký novinářský blábol.

Profesní komory přijímají nové členy na základě jistých předem stanovených požadavků. Jimi jsou zpravidla patřičná délka potvrzené praxe, absolutorium školy poskytující uznané vzdělání a složení vlastní autorizační zkoušky. Článek se týká oné druhé podmínky, tedy uznaného vzdělání.

O tom, které vzdělání je a které není uznané rozhoduje komora. I v případě, že žadatel nemá předepsané uznané vzdělání, může o vstup do komory usilovat, ale bude muset kromě autorizační složit ještě tzv. rozdílovou zkoušku, v které osvědčí, že i když neabsolvoval předepsané vzdělání, požadované znalosti má. Např. veterinář se takto může stát architektem a naopak. Tedy i policajt by teoreticky mohl být advokátem.

V článku je ovšem jedna velká bota a tou je uznané vzdělání vztahované jednou pro vždy na školy, což je nesmysl. Ve skutečnosti se prověřují učební programy škol periodicky a může se stát, že některým ročníkům vzdělání uznáno je a některým není, i když jejichy absolventi pocházejí ze stejné školy.

0/0
12.3.2011 17:43

BořekŠikula

Snad to nemůže být horší než Sládkovičovo

Když může být i Hašek JUDr. studiu na stranické škole, tak proč ne i absolvnet policejní akademie? Horší než Sládkovičovo to být nemůže.

0/0
12.3.2011 15:47

tnarezub ej roznec

Re: Snad to nemůže být horší než Sládkovičovo

Nebo absolvent Vysoké školy SNB, fakulty Státní bezpečnosti, že?

0/0
12.3.2011 16:56

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.