Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Srdce mi rvou osudy znásilněných dětí, říká šéfka Lékařů bez hranic v Kongu

Rebelové a zřejmě i vojáci znásilnili během konfliktu v Kongu nejméně 200 tisíc žen. Útočí nejen na ženy, ale i na děti a muže. Násilí se vrací v rozsahu, jaký nemá v posledních letech obdoby, varuje v rozhovoru pro iDNES.cz šéfka mise Lékařů bez hranic v Kongu Annemarie Loofová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

M113

ekonomické zájmy západu v africe

Za tuhle situaci v Kongu může západ.Všichni víme co se nachází na vychodě Konga a západ má o tyhle suroviny eminentní zájem.

0/0
22.3.2011 10:31

Coldboy

Re: ekonomické zájmy západu v africe

Hloupost. Dokud nepřestaneme sebemrskačsky obviňovat sami sebe za utrpení lidí v Africe, tak jim nikdy nepřiznáme svobodu. Takhle vlastně říkáme, že jsou to takoví chudáci, že ani nemohou být zodpovědní za své činy. To je ta nejhorší forma rasismu. To co se tam děje, je agrese konžských obyvatel proti jiným konžským obyvatelům. A dokud je nenecháme, ať si to vyřeší sami, budou pořád odkázáni na pomoc zvenčí. 

0/0
22.3.2011 11:14

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: ekonomické zájmy západu v africe

R^

0/0
22.3.2011 12:16

vymrzovac2

No a co jako ?

dáma by chtěla přeskočit dějiny ? I v našem pásmu byli kdysi lidé na úrovni dnešních popisovaných afričanů. Bylo běžné, že žena byla pod ochranou muže, takže požívala z jeho strany určitých výhod, zatímco on užíval určitých výhod od ní. Protože však války vedli většinou muži, ženy si na druhé straně svých mužů více vážily...............něco na tom bylo, ne?;-)

0/0
22.3.2011 9:53

xaeris

Rasistický smolík, aspoň že tak

Zvláštní život vede tahle baba.Okolo ní jen samý sex a násilí a ona to jen ve dne v noci bedlivě sleduje a se vztyčeným ukazováčkem si z toho jako rve srdce.Možná  ji to dělá i trochu dělá dobře, co my víme, konečně kdo z nás je normální.Ještě že v tom nejedou žádní bílí kolonizátoři, to by bylo teprve pošušnáníčko............... 

0/0
22.3.2011 7:59

vymrzovac2

Re: Rasistický smolík, aspoň že tak

taky mě napadlo jestli má vlastní děti? Normální matka pomáhá svým vlastním dětem, aby se v budoucnosti lépe uplatnily na trhu práce, když už máme tu všeobecnou krizi,že?  Tahle to zjevně neřeší a pomáhá konkurenci (výraz použit, protože jsme všichni zvonili klíčema za kapitalismus volného trhu;-))

0/0
22.3.2011 9:58

Kidkid

Re: Rasistický smolík, aspoň že tak

Jo, dokud tam byli bílí kolonizátoři, tak tam byl klid a pořádek. Kolonizátory vyhnali a vládnout sami si neumí. Jen se pobíjet a znásilňovat. Kdyby chtěli, tak mohou prodávat jak suroviny, taky ovoce a a dobře se uživit. Nechtějí, tak nač jim pomáhat? Evropa tam dodává potraviny a oni mají jen natažené ruce a nesnaží se. Tak u mně mají smůlu.

0/0
22.3.2011 10:06

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Tady

nebude bezletová zóna a bombardování ??? A proč nééé ???

0/0
22.3.2011 7:39

Dýzl

Re: Tady

Hned mne to také napadlo, že jim ten zakrslý žobožrout nepomůže.

0/0
22.3.2011 9:55

eric.bIade

Američtí černoši

Nejvděčnějšími obyvateli planety by mělo být černošské obyvatelstvo v USA, že je před půl tisíciletím Evropané odvezli do Ameriky. Ať jsou rádi, že mohou jíst hamburgery a pít kolu a prohánět se po dálnicích ve svých caddilacích, místo toho, aby žrali banány, pily močůvku a lezli v buši s kulometem na ramenou!

0/0
22.3.2011 7:11

eric.bIade

Afriku kolonizovat!

Jediný rozumný způsob, jak tuhle situaci zpacifikovat, je Afriku znovu kolonizovat. První, co se musí postavit, jsou masivní věznice, kam se třetina africké populace (kdo má doma kalašnikov) pozavírá. V těch věznicích jich pak polovina poumírá, a ten zbytek snad nějaké choutky na rebelii přejdou.

Afričan pak dostane do ruky motyku, sbíječku či hrábě a půjde makat do dolu nebo na pole a jestli se mu to nebude líbit, tak varianta vězení....

0/0
22.3.2011 7:09

wrah

Re: Afriku kolonizovat!

Obecně by bohatě stačilo kalašnikovy zabavit a zavřít tak 2% obyvatel. A zbytku vysvětlit, že u koho se najde nový kalach, ten nebude zatýkán ale zastřelen. A motyky jsou opravdu nutné, daleko nutnější než "humanitární pomoc". Polovina vesnic v africe trpí především na nedostatek vody. Ať to tam objede jedna vrtná souprava, každé vsi navrtá studnu.. A ať v jedné z deseti vesnic naučí někoho jak opravovat klasickou pumpu na větrné kolo, jako měli na divokém západě.. A nechají mu vysílačku, kterou se spojí s civilizací, pokud se ta pumpa poškodí víc než dovede opravit.. A mladé napřed než číst a psát učit právě zacházet s motykou. Dělejte to takto dva tři roky a je celá afrika soběstačná co se potravin týká. A pak má smysl je učit psát a počítat, ne dokud umírají hlady..

0/0
22.3.2011 10:35

UpsideDown

Všichni kecalové

co tu píšou o ropě a o zásazích spojenců - zjistěte si jak ohromné nerostné bohatství má Kongo. Kdyby tam někdo vlítnul s armádou, budete první kdo začne řvát že se západní imperialista snaží ukořistit zdroje chudým nebohým černouškům.

A kromě toho, že je ta země bohatá na suroviny má i fantastické tropické podnebí a je celá zelená. Představte si, že by oni chudí černoušci investovali peníze z nerostů do rozvoje infrastruktury a průmyslu ve své zemi. A že by místo znásilňování a krájení jeden druhého mačetami vzali do ruky motyky, začali obdělávat svou půdu a něco na ní pěstovat. Z Konga by byl rázem hospodářský tygr a světová supervelmoc - jenže oni jaksi místo práce preferují zabíjet a znásilňovat jeden druhého.

A co my s tim máme dělat - poslat jim peníze a jídlo, aby jim během prznění svých spoluobčanů nekručelo v břiše a aby si mohli koupit lepší zbraně? Co má tenhle srdceryvný článek vlastně za smysl?

0/0
22.3.2011 6:53

tromoua

Re: Všichni kecalové

Hezky jste to reklR^

0/0
22.3.2011 8:00

woad

Re: Všichni kecalové

proč ti ten článek vadí. nebo ti došlo, že suroviny pro některé technické vymoženosti jsou placeny krví? nikdo se asi nezeptá Nokie, jestli zrovna suroviny pro elektroniku v jejích telefonech nepocházejí z konžských nalezišť? a jestli tě ten článek pobuřuje tak jej nečti.

0/0
22.3.2011 8:03

UpsideDown

Re: Všichni kecalové

Mě toho pobuřuje víc, než jen ten článek. :-P Pobuřuje mě, že zatímco lidi v evropě dřou jak volové, platí složenky, starají se o své děti... tak nějaký dobytek v Africe dělá bordel, vraždí jeden druhého a pořizuje se kupy dětí o které se nestará. A Evropané se ohromně dojímají nad tím, jak černoušci trpí a jsou schopní do Afriky ještě posílat peníze a jídlo.

V zemích subsaharské Afriky trávim služebně už čtvrtý rok svého života a chudí černoušci mě skutečně nedojímají. Afrika má fantastické podnebí, ohromné nerostné bohatství, spousta těch zemí by mohla vypadat lépe než Dubaj - jenže jaksi, ehm, přístup místního obyvatelstva tomu brání. A čemu pomůžou takoví Lékaři bez hranic? Co na stávající situaci zlepší? Dneska si pobrečí nad tím, jak zachránili malého černouška, zítra malý černoušek vezme AK-47 a vystřílí sousední vesnici... tomu říkám pokrok.

Kdyby radši pomáhali doma v Evropě...

0/0
22.3.2011 8:43

woad

Re: Všichni kecalové

hmm..... jen mě překvapuje, že při vší té bídě ti vadí zrovna lékaři bez hranic. oni aspoň pomáhají lidem v nouzi. a  tvé logice se zachráněným dítětem a kalašnikovem moc nerozumím. podle stejné logiky je tedy lepší nechat umřít dítě i u nás, protože co když z něj vyroste vrah, když ho zachráníme. myslím, že jsou daleko horší instituce a projevy "pomoci" např. česká zahraniční rozvojová pomoc (MPO , Mžp) , která je z velké části vlastně skrytou dotací firmám spřátelenými s ministerskými úředníky. a nebo v lepším případě státní cestovní kanceláří.

0/0
22.3.2011 9:10

UpsideDown

Re: Všichni kecalové

A u nás se snad hromadně znásilňujem navzájem? U nás pobíháme v ulicích s mačetama v ruce? U nás si lidi pořizují 10 dětí, aby se o ně nestarali a nechali je na pospas osudu?

Když budete makat a starat se o své obydlí, zatímco soused bude od rána do večera chlastat a dělat bordel - začnete mu nosit jídlo, uklízet mu byt, prát mu oblečení a dojímat se nad jeho smutným osudem? Jaký je smysl a logika téhle vaší pomoci?

0/0
22.3.2011 9:28

UpsideDown

Re: Všichni kecalové

Ještě jinak: potkal jsem francouze, co si v západní africe pořídili pole a začali tam pěstovat banány a ananasy a vydělávat na tom spoustu peněz; potkal jsem holanďany v Ghaně pěstují kytky, vozí je do holandska a vydělávají na tom spousty peněz; dána co si tamtéž zařídil rybářství, chová tilapie a vydělává spoustu peněz... znám několik bílých zimbabwanů, kterým hyperinflace sežrala veškeré jmění, o bydlení a pole přišli, s holým zadkem utekli do různých zemí Afriky a tam se jim opět daří a na svých farmách sklízejí úrodu 4x do roka (a vydělávají spousty peněz ;). V Nigérii jim vláda dokonce dává půdu zdarma a prosí je aby tam přišli a farmařili.

Tak jak je možné, že těm zlým bělochům všechno roste jak o závod a vydělávají peníze, zatímco chudáci černoši kňučí že se maj blbě? Není to diskriminace? Že by sluníčko v africe svítilo na kytičky jen bělochům? Nebo prostě někdo chce makat, zatímco někdo se lopaty štítí?

0/0
22.3.2011 9:37

Retarda

Re: Všichni kecalové

Také mám zkušenosti z Afriky a musím souhlasit. Práce jim tam smrdí, takovým způsobem, až to není možné. Najmout dva pohunky do firmy, pak probíhalo tak, že z 40 lidí přihlášených k pohovoru, přišlo 20, z nich se vybrali 4, druhý den přišel do práce jeden a i tomu trvalo celý den udělat práci na hodinu, další den nepřišel i ten...

0/0
22.3.2011 10:02

UpsideDown

Re: Všichni kecalové

To je klasika. Kdykoliv potkám cizince, který se snaží v Africe podnikat, první co ze mě vypadne je "Ježišmarja, a jak tu vůbec můžeš někoho zaměstnávat?". A odpověď je "První měsíce jsem trávil tim, že jsem všechny obvolával ať laskavě přijdou do práce, pak obcházel pracoviště a přemlouval je ať mi tu nespí. A stejně mám každý den minimálně 15% absenci a spousta lidí se na mě po pár týdnech vykašle a do práce už nepřijde".

Znám holanďana, který do svého podniku nakonec natahal bandu ukrajinců - přemlouvat každý den černochy, aby nespali, to ho přestalo bavit, tak má teď bandu makáčů z užhorodu a podnik mu prosperuje ;-D

0/0
22.3.2011 10:21

wrah

Re: Všichni kecalové

Ani se mu nedivím. Ti UK makáči sice stojí několikrát víc jak místní pracovní síla, ale opravdu pracují. UK man pracuje klidně 16 hodin deně, aby si vydělal pro svou rodinu doma. Afričan sice dostane třeba 3 dolary za den, ale jak je zvyklý, že z toho rodina vyžije týden, tak pak pár dní do práce nedojde. A pak přijde armádou vedený převrat, moci se chopí třeba takový Robertek Mugabe, zlé bílé vyžene a ze země co krmila půl afriky udělá zemi s hladomorem.

0/0
22.3.2011 10:43

Bartiqe

Re: Všichni kecalové

R^

0/0
22.3.2011 11:19

vgzp

To nejsou lidi

Zil jsem tam a i opice se chovaji lepe nez tyhle narody.Delat to nebude,jen nicit,zabijet....,je to krasna zeme,ktera je bohuzel rychle devastovana mnozici se populaci.Maji moznost pracovat v EU,velka vetsina z nich ma sanci nebo narok ziskat belgicke obcanstvi.Po prichodu do Evropy jen zatezuji socialni system,rodi deti,nepracuji....nejsou nam prinosem.Zastavil bych jim okamzitou pomoc.

0/0
22.3.2011 5:20

rundlik

Žádám okamžitý zásah vyspělého světa k nápravě situace

0/0
22.3.2011 1:48

Ajetak

Re: Žádám okamžitý zásah vyspělého světa k nápravě situace

Chytrý nápad - je to rozlehlá země uprostřed Afriky a mají tam slušné nerostné bohatství, takže by bylo kromě nákladné a složité operace a následně dlouhého konfliktu plného zabitých civilistů zlými imperialisty, na co nadávat a spousta prozřených lidí by se konečně zase mohla tvářit chytře.

0/0
22.3.2011 2:21

nazdravi

Situace v Demokraticke Republice Kongo.

Snad by se melo vypustit to slovo demokratike, je to dost ironicke, nemyslite?

0/0
22.3.2011 1:05

grimosa

jojo

maj smůlu, bejt tam ropa tak tam ani nemusej nikoho znásilnovat a je tam celá slavná spojenecká armáda.

0/0
21.3.2011 23:33

Ajetak

Re: jojo

Nějakou ropu vyvážejí. Mají také bohaté nerostné bohatství (diamanty, zlato, uran).

0/0
22.3.2011 0:11

rundlik

Jedině tam poslat Mr.Obamu,ať to tam porovná.

0/0
21.3.2011 23:09

Urb - Ledorubom v Meksike

Nemohu se zbavit jistého podezření,

že velká část tohoto vyprávění, jsou sexuální představy té paní učitelky.

0/0
21.3.2011 22:33

rundlik

Re: Nemohu se zbavit jistého podezření,

pak jste neználek situace.

0/0
21.3.2011 23:08

whitemagic

tak na to je nejlepší

pravé pravdoláskové bombardování.Pár bobm a raket a bude demokracie:-/:-/

0/0
21.3.2011 22:10

Rudla01

Re: tak na to je nejlepší

Nemají ropu, tak se o ně nikdo starat nebude...

0/0
21.3.2011 22:26

Ejsí

A co my s tím

Chápu, že tam mají problémy, ale nechápu co s tím jako teď mám dělat? Proč se o tom teď tady vlastně píše!? Mám někomu poslat peníze, nebo stačí napsat, že je to hrůza a že s tím nesouhlasím, nebo co?

Opravdu mě tento článek nějak moc neoslovil.

0/0
21.3.2011 22:00

BobTheSinc

Re: A co my s tím

Mozna se nekdo neprimo pta: "Proc ''pomahame'' Libyjskemu lidu proti Kaddafimu a proc nepomuzeme temto lidem????" ???!!

0/0
21.3.2011 22:10

LIBRI PROHIBITI

Re: A co my s tím

A kteremu libyjskemu lidu pomahame proti Kadafimu ? Tem 97 procentum,co jsou s nim ?;-D;-D

0/0
21.3.2011 22:17

BobTheSinc

Re: A co my s tím

No oficialni propaganda v mediich tvrdi, ze se pomaha civilistum....

0/0
21.3.2011 22:20

LIBRI PROHIBITI

Re: A co my s tím

Ano - to jsem cetl ve vsech novinach............................!;-D;-D

0/0
21.3.2011 23:18

procensora@seznam.cz

Sefka Lekaru bez hranic neni lekar, hmm

Asi ma ta organizace dost penez, kdyz muze misto lekare platit ucitelku! Afrika problematicka je, a dlouho. Co s tim chce delat, kdyz rodice sami prodavaji deti?

0/0
21.3.2011 21:50

Lumir_B

Ano, Kongo není pro "spojence" tak atraktivní země

..aby tam šli bránit lidská práva..:-/

0/0
21.3.2011 20:57

Shaunthesheep

Re: Ano, Kongo není pro "spojence" tak atraktivní země

neni duvod, "lidska prava" jsou poresena......zapadni firmy za daneho stavu nakupuji suroviny pro elektorotechnicky prumysl (coltan, kasiterit) za mnohem lepsi ceny, nez kdyby byl  v zemi klid.

0/0
21.3.2011 21:39

jandys73

Re: Ano, Kongo není pro "spojence" tak atraktivní země

určitě plná nerostů, vzácných kovů ... ale ty taky po nožičkách neutečou: stejně jako diamanty v Zimbabwe_

Můžeme počkat. 20-30-50 let  ... i víc ... neni důvod to řešit. Bylo by to drahé a neefektivní. __

A kdo by to měl řešit ? OSN ? Par vojáků tam mají a ti se taky se zapletli ...

0/0
21.3.2011 21:44

Kalus Top Kkt na MiniFini

No chtělo by to zásah USA a NATO

ale z dětí ropa neteče

0/0
21.3.2011 20:35

Johnny006

Re: No chtělo by to zásah USA a NATO

R^ ;-(

0/0
21.3.2011 20:49

opportunity

Re: No chtělo by to zásah USA a NATO

R^

0/0
21.3.2011 21:01

vtech

Re: No chtělo by to zásah USA a NATO

Aha, uz slysim ty vase kecy, kdyby tam USA vlitli. A v titulku vam chybi Francie, UK, Kanada a dalsi.

0/0
21.3.2011 21:56

BobTheSinc

Re: No chtělo by to zásah USA a NATO

Problem je, ze USA jeste nikdy do takoveto zeme "nevlitli".... a pan ma pravdu, z deti ropa netece :-/

0/0
21.3.2011 22:12

eric.bIade

Re: No chtělo by to zásah USA a NATO

Proč lžete? Co operace pod hlavičkou OSN v Somálsku?

0/0
22.3.2011 7:06

Najdete na iDNES.cz