Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Začal velký boj o přežití knih. Zdražení zabije tituly, které nenesou

Už více než 48 tisíc lidí se připojilo k internetové Výzvě na obranu knih. Chtějí docílit toho, aby vláda udělila výjimku pro knihy, které mají také zdražit kvůli zvýšení sazby DPH. Vydavatelé, knihkupci i literární odborníci varují: knihy nejen podraží, ale bude se jich také vydávat méně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dzolendzo

knihy=rozum člověka....někdy

Ať se u knih DPH zvýší....a platy nemůžou???...člověk maká od rána do noci aby vydělal ...dělá přesčasy...stará se o rodinu...potřebuje levné potraviny(české!!!) zaplatit nájem, elektřinu, vodu, plyn, internet, telefon, ošacení...a kde potom zbydou peníze na knihy, co mladí se sotva do toho podívají...a pak to leží někde v poličce...a roky se toho nedotktnou...mám rád knihy, ale z knih se nenajíme...když na to budou peníze, tak si klidně koupim....radši ať si je kupují naši hnusní politici....co jsme si je vlastní hloupostí zvolili;-O[>-]

0/0
9.3.2011 13:19

mARKETAVIK

češi jsou národ p..tomců

Češi jsou už teď beztak hlupáci, národ zelinářů a taxikářů - během válek a okupace byl silný odliv mozků do ciziny nebo do hrobů. Když se bude nenápadně ekonomicky tlačit  na to, aby nečetli, ale čučeli na lacinější tv nebo do kompů, zařadí se na své místo Evropě lépe. Stejně tam směřují. Vzdělané národy jsou třeba Britové. Tam je DPH na knihy 0 procent - a my je stejně nikdy nedohoníme, tak co. Číňané jsou taky montéři světa, my budeme pucfleci, a co, stejně tady od tohohlenároda není co čekat. Každý národ má takovou vzdělanost, jakou si zaslouží. Lepší bude knihy vůbec zrušit, nebo zdanit 100 procenty. Každý má dělat k čemu je předurčen a Češi vzdělanci Evropy stejně nikdy nebudou.

0/0
9.3.2011 13:13

RomanL

No, možná to dopadne tak,

že autoři budou prodávat svoje díla na webu sami za pár korun. Noční můra nakladatelů a prodejců knih. Uvidíme...

0/0
9.3.2011 11:35

vit.kucik

Pochybuji, že by se tento hysterický článek...

...byť jen dotkl reality.

Když se před lety snížilo DPH u pohostinství, prakticky žádný hostinský finální cenu jídla nesnížil (každý lamentoval, že i tak má malou marži). Když se poté DPH zvýšilo, zvedli jej všichni. Do restaurací přitom lidé nezačali chodit o to méně a kvůli DPH jistě žádná nezkrachovala. CO z toho plyne? Že ekonomické zákonitosti nefungují tak triviálně, jak knihkupci nebo tento článek líčí. Kniha sice není řízek, ovšem její finální cena a prodejnost podléhá podobným zákonům. I knihy mají svoje substituty a ty svoje hladiny nákladů na přechod, apod. , takže pochybuji, že by zvýšení ceny o 15% plošně nutilo čtenáře přejít na pornografii nebo bylo příčinou "zhloupnutí národa". Pokud by měl zhloupnout, pak to nebude jistě kvůli DPH...

0/0
8.3.2011 23:44

kan

Já to řeším...

... Ebooky v angličtině. Bohužel ale zároveň pracuji jako překladatelka knih, takže tohle mě docela děsí. Ale co s tím jeden nadělá? Na druhou stranu, možná jde naší vládě o to, aby se mladí lidé naučili anglicky a mohli tudíž číst knihy v originále. Co když je to taková plíživá, skrytá strategie? ;-)

0/0
8.3.2011 20:43

Táta medvěd

Re: Já to řeším...

Nevím proč by Češi v Čechách měli číst knihy v angličtině.:-/

0/0
8.3.2011 20:46

kan

Re: Já to řeším...

A proč ne? Netvrdím, že by neměly vycházet knihy v češtině, to chraň Bůh. Lidé potřebují rozvíjet mateřský jazyk. Ale znát cizí jazyky mi připadá naprosto přirozené. Já se jich učila 7, včetně japonštiny a latiny. A kromě toho mě ebook vyjde na $7.99 i levněji, což není ani 150 Kč. Spoléhat se jenom na to, co vyjde u nás, mi připadá strašně... omezující.

0/0
8.3.2011 20:56

bernstein1

Re: Já to řeším...

milá kolegyně, na druhou stranu zdražit knihy a připravit nás o práci mi taky připadá omezující;-)

0/0
9.3.2011 11:46

Jan Motůrek

Knihovny

Ono vůbec nebude na škodu, když se knihy poněkud proberou a některé zmizí.

A kdo se bude chtít vzdělávat tak se bude vzdělávat i na dále.

Je to jen čistě účelová spekulace. Naopak můžu říci, že konečně lidi ušetří za některé balasty ;) . A nehledě na to, že kvalitní vzdělané knihy lze běžně půjčit v knihovně ;)

0/0
8.3.2011 14:32

katdub

Re: Knihovny

A kde podle vás ty knihovny na nákup dražších knih vezmou? Už nyní bojují s napnutými rozpočty a snižují nákupy novinek.

A celá tato "kulturní" politika se dotkne právě kvalitních knih, protože jejich výroba je drahá, již nyní mají problém vycházet bez grantových podpor. 50% z ceny knihy spolknou obchodní řetězce a distributoři a vydavateli na všechny náklady s vydáním knihy spojené zůstává zbytek. Bohužel bulvár a červená knihovna zvýšení DPH asi skutečně přežijí, leckdy ušetří i na jazykové korektuře:-)

Stále si nikdo neuvědomuje, že náš knižní trh je malý, kvalitnější knihy vycházejí v nízkých nákladech a mnohé se prostě do budoucna nevyplatí. To je smutná pravda.

Kdyby ruku v ruce s tímto ekonomicko-kulturním terorismem šel program na podporu kvalitní české kultury a literatury vůbec, který by zvýšení DPH nějakým způsobem vyvážil, neřekla bych ani slovo. Jenže o něčem takovém jsem neslyšela a bohužel asi ani neuslyším.

0/0
8.3.2011 16:58

Psí zadek

Re: Knihovny

S tím, že by některé knihy mohly klidně zmizet, bych i souhlasila. Ovšem problém je, že ty knihy, které já bych na trhu v klidu oželela, právě nezmizí a zmizí naopak knihy, u nichž je dobře, že mají šanci vyjít. Co se týče knihoven - když nějaká kniha nevyjde, těžko si ji někdo bude moct půjčit v knihovně.

Do této problematiky až tak nevidím, ale upřímně řečeno to, že se zařadíme po bok Albánie, Ukrajiny a Bulharska, mě velkým nadšením nenaplňuje.

0/0
8.3.2011 19:18

Wojcek

Je to klasický lobismus knihařů...

Je to klasika, každý brání svůj byznys. Nejvíce se mi líbí argumenty, že to pohřbí vzdělávání :o) V dnešní době je v ke vzdělání daleko potřebnější počítač a ten má jaké DPH??? ;-) A proti tomu nikdo neprotestuje :-P

0/0
8.3.2011 13:09

mazlikuzlik

Re: Je to klasický lobismus knihařů...

A jejda:-). Snad také nejste jeden z těch, co studuje na wikipedii;-). Upřímně - internet a PC jsou fajn, ale snadno tam člověk narazí na celou řadu bludů a nesmyslů. U renomovaného autora tohle většinou nehrozí.

Dalo by se namítnout, že články jsou přístupné, ale tam zase musíte vynaložit poměrně velké množství času, abyste vyhledal ty správné a pokud možno ty zásadní, které se k dané problematice vztahují.

0/0
8.3.2011 13:23

Wojcek

Re: Je to klasický lobismus knihařů...

Měl jsem mimo jiné na mysli psaní seminárních prací, diplomek atd. Nevím, jestli v dnešní době někdo, kromě Policie, ještě používá psacích strojů :-)

Pak se zkuste zeptat někoho, jestli se dá dnes vystudovat VŠ bez počítače ;-)

Chtěl jsem tím jenom poukázat, že každy si hřeje polívčičku jen tu svou.

Co by pak měli říkat stavaři bytů. Je rozdíl u knih na vyšším DPH zaplatit za rok odhadem o několi stokorun více, nebo na bytu zaplatit o statisíce více... A co je důležitější bydlení, nebo vzdělání???

0/0
8.3.2011 13:36

HempValley

Re: Je to klasický lobismus knihařů...

vzdelani

0/0
8.3.2011 14:21

Market17

Re: Je to klasický lobismus knihařů...

Bez vzdělání není na byt, ale bez místa k bydlení není místo na vzdělávání. Všechno jde ruku v ruce a jednoznačnou odpověď bych nehledala - pokud nemáte kde bydlet, poslední věcí, na kterou myslíte, je samovzdělávání, spíše myslíte na to, jak si vydělat alespoň na podnájem, čehož se těžko dosáhne, pokud nemáte vzdělání.

0/0
8.3.2011 15:47

papazian

Pan ministr školství by měl být odvolán, při hlasování

a řízení resortu ho mnoho věcí vůbec nenapadá a naopak přepadávají ho často nesmyslné nápady, které hraničí s diverzní činností proti zájmům republiky. Jen tak si pře představit následné procitnutí ze sna, který ho omráčil při hlasování o DPH. A nejedná se jen o knihy. K tomu zase asi tato naše fundovaná osoba dojde v další etapě svého pricitávání. To, že chce znovu zavést učební závazné osnovy je asi jediné pozitivní co zatím vykonal, trochu málo, to bych zvládl také.

0/0
8.3.2011 11:31

denny6002

"Komu není z hůry dáno,v apatyce ani knihkupectví nekoupí"

0/0
8.3.2011 11:08

pk203@klikni.cz

Kniha za 200 Kč

podraží o 10 korun....no to si jí FAKT kvůli tomu nekoupím....běžte do někam...knihy mají své za sebou, nastává éra online čtení,  Já už běžně čtu knížky na PDAčku. Dá se to tahat všude, je to lehčí a pohodlnější, dá se v tom lepší hledat atd. no a ti co si nenechají ujít ten požitek uvařit kávu, otevřít knihu a ucítit ten pach tiskařské barvy jistě tu desetikorunu za ten požitek připlatí...vždyť knihu si nekupujeme každý den.......

0/0
8.3.2011 11:02

Alcator

Re: Kniha za 200 Kč

Děkuji za krásnou ilustraci tvrzení "Národ zhloupne"... :-)

DPH 10% : Z ceny 200 Kč činí DPH 20 Kč.

DPH 20%: Z ceny 200 Kč činí DPH 40 Kč.

Rozdíl: 20 Kč.

0/0
8.3.2011 11:37

Martin V2

Re: Kniha za 200 Kč

Když už opravujete, tak u toho přemýšlejte. Kniha za 200 v sobě má 10procent DPH, stojí tedy 182 Kč.

 Po zvednutí DPH na 20, bude kniha stát 218.

Fakt drahá knížka stojí 1000Kč, po zdražení bude stát 1091Kč. Opravdu to pro někoho bude důvod si tu knihu nekoupit?

0/0
9.3.2011 8:34

mazlikuzlik

Re: Kniha za 200 Kč

Jistě - slaboduchý dívčí román možná stojí 200Kč, ale tady se bavíme např. o nízkonákladových monografiích, popř. specializované literatuře. A ty rozhodně 200kč nestojí, nevycházejí v nákladu deset tisíc a víc a jejich vydání je už dnes na hraně - z hlediska smyslupnosti a výdělečnosti takového podniku.

Ono i některé dětské knížky stojí 400-500Kč.

Ale souhlasím, že na šestákové romány skutečně tištěnou knihu nepotřebujete...

0/0
8.3.2011 12:55

Jan Motůrek

Re: Kniha za 200 Kč

Fakt by mě zajímalo, kolik odborných knížek si běžný vzdělaný člověk koupí za 500 Kč tak, že ho další 100 Kč navíc donutí k tomu, že se přestane vzdělávat a už si jí nekoupí.

0/0
8.3.2011 14:39

Jiricek 1

Re: Kniha za 200 Kč

;-D;-D lahváč stojí 13 korun a když bude stát 14,to znamená,že si ho nekoupím ?;-D Prostě-kdo chce,koupí,kdo nechce nekoupí -horší to je u léků a potravin,bez jídla chcípnem a budeme-li nemocní,tak bez léků také ;-D To ostatní není životně důležité .

0/0
8.3.2011 20:45

jita

bojím se

Tolik mi zdražování knih nevadí. Knihy mám moc ráda a tak raději oželím něco jiného. Ovšem podepsala jsem. bojím se toho, že se ztratí pestrost. Že to tu bude jako na Slovensku - po zvýšení daní na tisk se nakonec vydávaly jen ženské romány a pornografie. Ženské románky kupuji tak akorát jako dárky, sama jí nečtu. Tyhle pohádky mě nebaví.

Bojím se toho, že až budu potřebovat odbornou knihu, nebude. Vadí mi to, že kvůli těm co jim už přijde kniha drahá se některé vůbec nevydají, protože se to nevyplatí. Už teď jsou některé náklady velmi nízké a vydavatel na tom nevydělá. Nemyslím, aby vydělal moc, ale není to na uživení.

E-knihy mě neberou. Čtečky jsou drahé a nabídka knih do nich tady není tak velká, aby se to vyplatilo.

0/0
8.3.2011 10:38

veverkalidka

Rozrůstající se knihovničky

Nezlobte se na mě, ale předsatava toho, jak si kazdý měsíc koupím x knih, které doma nutně potřebuju, mi přijde směšná!

Ani my s manželem, ani naše děti nejsmě žádní barbaři, co nečtou. Přesto kromě dětských knih doma moc beletrie nemáme. Vesměs si pořizujeme jen velmi málo knih. Protože kam s nimi, že? Byt nemáme nafukovací! Takže jen ty perly, které nám opravdu stojí za to. A u takových knih mě nerozhodí nějaká koruna navíc. Když si chci knihu přečíst, jdu si ji vypůjčit do knihovny.

A nebojím se, že by knihovny nenakoupily dostatek knih, když budou o nějakou tu korunu dražší, jen jim možná přibude čtenářů. Což rozhodně nebude na škodu!

0/0
8.3.2011 9:44

viny.had

Re: Rozrůstající se knihovničky

Přesně tak, 100% souhlas. Kdyby se radši rvali za potraviny, teplo, dopravu, léky...

0/0
8.3.2011 10:41

Altheus

Frontální útok na vzdělanost?

0/0
8.3.2011 8:33

Koniáš

ELEKTRONICKÉ KNIHY!!!!!!

jsou levnější,skladnější,koupit se dají v kteroukoli hodinu

0/0
7.3.2011 23:04

RomanL

Re: ELEKTRONICKÉ KNIHY!!!!!!

... a ty už DPH 20% dávno MAJÍ! ;-)

0/0
9.3.2011 11:40

FoDa

Hmm... Malý zisk ?

Z knihkupectví mohou zmizet nízkonákladové tituly, kvalitní překlady, monografie nebo umělecká literatura. Ve zkratce - všechno, co přestane přinášet alespoň malý zisk. "

Nedávno tu byl v jiné diskusi rozbor výsledné ceny knihy. Pokud se nepletu, výrobní náklady a honorář autora tvořily cca 20-30% ceny. K tomu 10% DPH, čili zbývá 60-70% procent pro obchodníky. Je opravdu mrzuté, že knihy přinášejí oproti jiným odvětvím tak malý zisk ! ;-D:-/

0/0
7.3.2011 21:56

Vědma Phoebe

Národu, který nečte, se dobře vládne.

0/0
7.3.2011 21:03

zero01

Ryba smrdí od hlavy....

"Ministr školství Josef Dobeš (VV) dokonce přiznal, že když na jednání vlády hlasoval pro návrh zvýšení DPH, vliv na školy ho nenapadl."

K tomu se snad dá dodat jenom: "Jaký pán, takový krám."

Vláda, elita národa ? Odpověď bohužel nemohu napsat, neboť bych každým slovem porušil pravidla diskutéra.;-O

0/0
7.3.2011 18:24

MidnightSun

problém gramotnosti leží jinde

V zájmu zachování gramotnosti by spíše v rámci školství bylo potřeba dohlédnout na to, jestli si žáci opravdu přečtou doporučenou literaturu - ideálně z knihovny, protože mnoho titulů je sice zajímavých, ale vícekrát nečitelných. Nákup dívčích románů a komixů, které zrovna letí nevzdělá.

0/0
7.3.2011 17:26

p_min

Registroval som sa len pre túto reakciu

Článok je ukážka hrubého novinárskeho lobbingu. Že sa takto vyjadrujú ľudia z biznisu sa dá ešte ako tak zniesť. Ide predsa o ich zisky (aj keď u Tomského som trochu sklamaný). Som zo Slovenska a možno trochu namyslene si myslím, že nie som úplný tupec. Moja osobná knižnica (pre viacerých asi nie je nič moc) obsahuje cez 2000 zväzkov, takže  (aj s tými požičanými) som už pár kníh kúpil i  prečítal a pričuchol som i k vydávaniu (monografie výtvarníkov). Hovorím vám na Slovenskom knižnom trhu sa nedial po zjednotení DPH na 19% žiaden čierny piatok. Celé je to čistá demagógia dobrá akurát na to, aby luďom ako ja dvíhala krvný tlak..  

0/0
7.3.2011 15:58

doktor_bota

Re: Registroval som sa len pre túto reakciu

R^

0/0
7.3.2011 21:07

ignacius01

ty reci o snizovani inteligence, gramotnosti naroda apod.

to je jen umele udrzovany mytus ... vite jaka je realita? zajdete nekdy do knihovny nebo do knihkupectvi....

0/0
7.3.2011 14:53

ignacius01

dost mi vadi ten argument o hloupnuti

Problem je v tom, ze lide ctou obecne malo a ze ctou spatne veci. Problem neni ani zdaleka v cene ale spis ve vychove a pristupu ctenaru - tedy v tom co se da zmenit bez penez. Takova tragedie to zvyseni DPH zase neni. A to ze knizni trh ceka podobna krize jako trh hudebni taky plati bez navaznosti na sazbu DPH. Tahle ucelova argumentace me drazdi. Kdz si vezmete kolik prumerny cech koupi knih rocne tak navyseni dph odpovida zhruba tomu ze si nekoupi knih 5 ale knihy 4 ... a to opravdu nikoho financne nezrujnuje. Kdyz se podivate jak jsou v celku prectenych knih zastoupeny jednotlive zanry a knihy, zjistite ze to s tou kulturou je dost spatne uz min. 20 let a ze vychodiska a proc odpovidaji beznym trendum. Tedy imho hodne povyku pro nic.

0/0
7.3.2011 14:46

grospic

Velký Václav by mohl s předstihem vydat

rok devátý a desatý aby to stihl ještě v nižší sazbě.Beztak je vizionář a jeho myšlenky jsou konzistentní

0/0
7.3.2011 13:05

Si vis pacem, para bellum

Re: Velký Václav by mohl s předstihem vydat

;-DR^

0/0
7.3.2011 14:21

tojsouveci

Preferujme

Preferujme e-knihy, e-readery atd. Přestaňme už  ničit tolik papíru na nosiče informací, které jsou těžké, nepohodlné apod.

0/0
7.3.2011 11:53

s(h)arka

Re: Preferujme

ono abys mohl číst e-knihy, se taky zasviní příroda.....

0/0
7.3.2011 12:35

tojsouveci

Re: Preferujme

Taky.

0/0
7.3.2011 13:01

Gilgameš

Já mám knih dostatek...

Já se v minulých letech knihama kapku předzásobil. kupoval jsem v poměru 3 knihy koupené - 1 přečtená. Mám jich doma asi tisícovku a tak mám  pár let co číst.:-) Netvrdím, že už žádnou nekoupím, ale poněkud zvolním tempo.

0/0
7.3.2011 11:06

motýl bombardér

s

těmi kvalitními překlady bych trochu brzdil.

0/0
7.3.2011 10:42

s(h)arka

pořád se opičíme po někom...

samý modely, ale když máme udělat něco pořádnýho a můžeme - Amerika má 0% DPH na knihy, tak tam s eopičit nebudeme ;-O

0/0
7.3.2011 10:40

Si vis pacem, para bellum

Re: pořád se opičíme po někom...

Tady už přes 60let přece platí, že co je Americké, je veskrze špatné:-P

0/0
7.3.2011 14:24

rasta_vesta

Re: pořád se opičíme po někom...

;-D a ty jsi taky svedla Ctirada8-o;-D?

0/0
7.3.2011 15:42

mazlikuzlik

Nepoučitelní

Ano, bude to u nás stejné jako na Slovensku. Možná už současná vláda kalkuluje s tím, že další volby projede a vláda nová daň zase sníží... Těžko říct. Každopádně si neumím představit, že by to takhle mělo vydržet déle než 5 let.

Knihy jsou samozřejmě drahé už dnes, ale zcela nesouhlasím s argumentací, že zdražení o 50Kč přece nemůže znamenat nějaký pokles zájmu, a že tím pravým důvodem budou především vyšší životní náklady.

Můj názor je takový, že jde o určitou psychologickou hranici, za kterou už člověk zkrátka není ochotný jít. Příklad vidím např. u multikin. Dnes stojí lístek zhruba 150 - 170 Kč, když k tomu přihodíte ještě pár korun, je pak možná lepší si koupit DVD nebo BD.

Také se říká, že děti nečtou ne kvůli drahým knížkám, ale kvůli tomu že je to nezajímá. Všechno je otázka návyku. Malé dítě těžko přijde za maminkou a začne ji prosit, aby mu koupila knížku... Je třeba děti ke knize přivést. Jenže knížka velice často spadne do kategorie věcí zbytných - zvlášť v mladé rodině.

0/0
7.3.2011 10:39

s(h)arka

Re: Nepoučitelní

když je dítě k četbě vedeno, což je snadné v rodině, kde jednu stěnu obýváku zaplňují knihy - myslím kvalitní, ne nějakej brak....(i když je těžké říci,.co je brak a co ne) a přijde mu normální,že rodiče čtou knihy z knihovny a v četbě ho podporují, pak objevené kouzlo městské knihovny je nasnadě. když už knihovny nestačí a dítě má touhu knihu vlastnit...řeknete mu - že za tu cenu máte 4 dny celá rodina večeře?  Asi ano, pokud Vám nic jiného nezbyde...a bude to jedinej důvod, proč nemůžete knihu koupit..ale můžete se poptat na netu nebo v bazarech....nechtěla bych se dožít toho,že si knihu nebudu moci koupit....pro cenu nebo proto, že prostě nebude vydaná, protože by se malej náklad nevyplatil! stačí s epodívat na Slovensko,co jim tam vychází za hrůzy!!!!!

0/0
7.3.2011 10:45

Najdete na iDNES.cz