Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministr Dobeš plánuje povinnou maturitu z matematiky

Ministr školství Josef Dobeš navrhuje už od roku 2013 povinnou maturitu z matematiky. Obávaný středoškolský předmět si nyní studenti mohou vybrat dobrovolně. Když se v říjnu testovaly státní maturity, matematiku nezvládl každý druhý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Flory

Hmmm...

Viděl jsem lehčí verzi maturity z matematiky a to musí zvládnout na 90% absolvent základní školy. Navíc to v podstatě není žádná matematika, ale jen kupické počty a trochu logického a principiálního uvažování... A poněvadž dělám doktorát z aplikované matematiky, tak bych taky mohl říct, že literatura mi je k ničemu, ale netvrdím to... Znalost jazyka českého zase vypovídá o úrovni Vaších komunikačních schopností. Matematika je v podstatě taky jazyk a jde jen o to, aby populace v určitém věku měla určitou úroveň v obou - snižováním úrovně dojde jen k degradaci národa... A mimochodem vím, že dost hudebníků má výborné matematické myšlení, takže to není ani tak o zaměření...

0/0
9.3.2011 14:30

venenum

Povinná maturita z matematiky

Konečně !

0/0
7.3.2011 9:02

Flory

Re: Povinná maturita z matematiky

R^

0/0
9.3.2011 14:14

Chytry.Levicak

v tom případě

mnoho talentovaných studentů, kterým matika nejde jí kvůli toho nesloží...byrokraci je u nás neuvěřitelná.

0/0
4.3.2011 10:35

Alca666

Re: v tom případě

Mnoho talentovaných lidí musí už dnes skládat maturitu z cizího jazyka, přestože na něj nadaní nejsou. A rozhodně to nekončí tak, že by neodmaturovali...A to státní podoba maturity z cizího jazyka je mnohem drsnější než státní podoba maturity z matematiky (minimálně té lehčí verze)...........

Jaký je sakra rozdíl mezi tím, když někomu enjde matematika a někomu nejde jazyk? A přesto mají ti první výhodu.....

0/0
4.3.2011 11:29

eltanin

Re: v tom případě

A když bude talentovaný na matematiku, bude vyhrávat matematické soutěže a já nevím co, a bude míř problém se složením maturity z češtiny, tak řeknete taky "byrokracie" nebo "má se víc snažit, blbec"? Co to dotáhnout k dokonalosti a navrhnout, aby nebyl žádný povinný maturitní předmět? ;-)

0/0
4.3.2011 13:02

bjuty

Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

Nebude zavedení povinné maturity zbrklé rozhodnutí? Je nutno položit si otázku,zda je nezbytné,aby humanitně zaměřené školy maturovaly z matematiky.Předpokládá se,že tito studenti si vybrali tento typ škol,právě i zdůvodů netrápit se z matematikou a ani se nepředpokládá,že by ji šli po maturitě dále studovat.Od toho tu jsou jiné typy škol.

Nemyslím si, že by tito lidé měli ve výsledku nižší úroveň vzdělání,než ti, co matematiku intenzivně studují.Jak budou tito studenti maturovat z matematiky,když jí mají jen dvakrát týdně,na rozdíl od průmyslovek, gymnázií,ekonomek.

Já sám jsem prošel humanitním oborem i na vysoké škole.Jsem úspěšný ve svém oboru i přesto,že jsem z matematiky nikdy nematuroval( díky bohu).

                   Kdo je výborný v matematice,chce se jí věnovat,studovat,tak ať prokáže své vědomosti při maturitní zkoušce a následně třeba i při přijímacím řízení na vysokou školu.

0/0
3.3.2011 22:22

Mr.ZinZabelin

Re: Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

Zvláště v dnešní technické době a kultuře je nutné technické a hlavně logické myšlení. Není to jen o spočítání výplaty či půjčky, násobilku zvládá každý. Ale studium matematiky vede člověka k uvědomění, že svět je systematický a naučí ho řešit jakékoliv problémy odlišným a daleko logičtějším a efektivnějším způsobem, než lidé, kteří letmo zavadili jen o počty na ZŠ.

Věřte, že jsem tomuto předmětu kdysi také nemohl přijít na jméno, člověk to ocení až zpětně.

0/0
4.3.2011 8:00

jakoupredzdivkusemkurvadat

Re: Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

Matematiku mám rád, ale k čemu bude například hudebníkovi nebo zdravotní sestře znalost limit a derivací nebo analytické geometrie či komplexních čísel?

0/0
4.3.2011 9:47

eltanin

Re: Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

A k čemu bude matematikovi nebo chemikovi znalost Shakespearea? Krom toho mám pocit, že v té lehčí státní maturitě byly jen samé základy, které by měl zvládnout absolvent devítiletky a limity a derivace nebyly ani v té těžší.

0/0
4.3.2011 13:05

venenum

Re: Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

nižší úroveň vzdělání nepochybně mají, je třeba si to umět přiznat, bohužel

0/0
7.3.2011 9:03

Flory

Re: Musí mít opravdu každý maturitu z matematiky?

Naprostý souhlas! R^

0/0
9.3.2011 14:17

Mr.ZinZabelin

"Matematika je jazykem přírody."

A ovládat její základy (což středoškolská matematika je) by měl každý maturant, o tom se snad nemusí diskutovat.

0/0
3.3.2011 17:07

modrá straka kradačka

Nevím co se tady kdo diví?? V Klausově tržním hospodářství

je důležité "Má dáti - nedá!R^

0/0
3.3.2011 14:26

(gbd)

Re: Nevím co se tady kdo diví?? V Klausově tržním hospodářství

Není podstatné samotné "DAL", ale je dobré vědět i "kolik" a hlavně "komu".

0/0
3.3.2011 14:41

modrá straka kradačka

Re: Nevím co se tady kdo diví?? V Klausově tržním hospodářství

No což, taky pravda!

0/0
3.3.2011 15:26

killian

.....

Spíš by se u maturity měli zaměřovat na to, ať na ní nemá akreditaci každý obor jako například kuchař s maturitou, automechanik, cukrářka, švadlena. Právě tyto obory si myslím, že jsou právě příčinou poklesu maturity. Podle mě by maturitu měly mít akorát gymnázia, obchodní akademie, průmyslovky, zdravotní školy, pedagogické a například cestovní ruch. Když budou dělat ale maturitu i sutdenti/učni z první skupiny, tak se musí snížit i nároky pro druhou skupinu aby nevyházeli skupinu první. Celá tato reforma chtěla udělat zdola, tj. první si ujasnit které typy škol mají mít maturitu a poté zadat příslušná kritéria

0/0
3.3.2011 13:37

(gbd)

Re: .....

Já bych nebyl tak přísný. Prostě "kuchař s maturitou" by byl ten, který umí vařit a má k tomu maturitu z češtiny+angličtiny+matematiky.

0/0
3.3.2011 14:13

JTR1

Re: .....

ale pouze pokud to bude na stejné úrovni jako třeba na gymplu ;-)

0/0
3.3.2011 14:14

(gbd)

Re: .....

Samozřejmě! Předpokládal jsem (jednoúrovňovou?) "státní maturitu".

0/0
3.3.2011 14:16

killian

Re: .....

ano, ale jestliže chci mít stejné vzdělání jako ti co jsou na gymplu nebo na obchodní akademii, tak bych měl mít podobný rozsah znalostí

0/0
3.3.2011 14:15

(gbd)

Re: .....

Samozřejmě.

A pro porovnání by tu byla právě ta maturita. Kdo by nebyl schopen "prolézt" z češtiny nebo angličtiny či matematiky, skončil by školu prostě s výučním listem.

0/0
3.3.2011 14:19

JTR1

Re: .....

a a a vo tom to je ;-)R^ 

0/0
3.3.2011 14:20

killian

Re: .....

Mě jde spíše o to, že tento způsob je drastičtější, jelikož člověk, který třeba nemá na maturitu a chce dělat kuchařinu, šel na kuchaře a teď tuto maturitu neudělá. Pokud by se postupovalo způsobem opačným, který jsem napsal výše, tak by se zde nemusela dělat taková selekce a ničit lidem zbytečně život

0/0
3.3.2011 15:00

JTR1

Re: .....

já z těch jeho příspěvků cítím ironii ;-)

0/0
3.3.2011 15:23

veskawesi

podle me je to dobre

i clovek, ktery se pozdeji bude venovat humanitnim oborum by mel prokazat urcitou miru rozhledu a schopnosti.

pokud mu nejde matematika, bude se ji muset ucit. pravidelne se matice venovat.

to je prece vetsi prinos nez ze umi spocitat nejake priklady.

pokud je maturita nastavena tak, ze si muzete vybirat obory, kde se nemusite tolik ucit a pripravovat, k cemu to pak  je?

maturita je test schopnosti projit tezkou zivotni zkouskou. na to pak navazujte to, ze tim padem musite ziskat znalosti

0/0
3.3.2011 13:19

killian

Re: podle me je to dobre

ale taky by její součástí měly být předměty, které jsou pro člověka potřebné. Pokud chce jít někdo studovat jazyky, tak by měl mít těžší variantu z cizího jazyka a ne aby do něho někdo cpal matematiku. Ta navíc většině z nás je absolutně k ničemu

0/0
3.3.2011 13:26

Tokamak

Re: podle me je to dobre

vím, že to bolí, ale matematika je jednou z mála dneska vyučovaných věd, které člověka naučí přemýšlet a to se vyplatí

0/0
3.3.2011 14:32

vhelsing

Re: podle me je to dobre

Az budete mit deti ci vnoucata,kteri na slozitejsi matematiku nebudou mit vlohy...a budou se chtit zabyvat necim jinym...a kvuli povinne maturite z matiky jim zustanou oci pro plac...tak si vzpomente,co jste ted napsal.

Zaklady matematiky...kupecka matematika..ano...to rozhodne ano...ale stredoskoska,pro cloveka,ktery se tomu proste venovat dale nechce...zbytecnost.

Ucit se musite pri kazde zkousce...a clovek by si mel sam od sebe volit ty predmety,ktere ho budou smerovat k dalsimu vzdelavani...a ktere mu pomuzou...To,ze chcete diktovat,z ceho ma ten clovek maturovat to nezmenite...Jen bude po gymplu a dalsich strednich skolach,kde neni moznost vyucniho listu spousta lidi se zakladnim vzdelanim....To jste opravdu pro totalni zmrzaceni vychovy?

0/0
3.3.2011 13:34

(gbd)

Re: podle me je to dobre

Dnešní "kupecká" matematika je přesně to, co by mělo stačit k maturitě. A je to o dost víc, než se naučí student na základní (devítileté) škole. Dneska je strašně moc lidí, kteří naletí na "slevu" jen proto, že si ji nedokáží spočítat.

Mám tu jeden matematický příklad "ze života":

Je tu banka, která nabízí úžasný spořicí účet s úrokem 5% ročně pro vklady do 50 000 Kč, za pouhých 160 Kč měsíčně, úrok se připisuje po měsících. Kolik získáte, pokud necháte na takovém účtu maximální částku (50 000 Kč)?

0/0
3.3.2011 13:49

JTR1

Re: podle me je to dobre

totální zmrzačení výchovy je představa že každý musí mít maturitu. A pokud budu mít vnouče (u dětí to nehrozilo), které nezvládne středoškolskou matiku, tak je prostě"blbé, natvrdlé" a bude se muset uživit jinak a zcela jistě s tím nebudu mít problém!! Dobrý např. kvalitní manuální pracovník je užitečnější než celý současný parlament se senátem a prezidentem dohromady. Né každý posuzuje člověka dle titulů :-P

0/0
3.3.2011 13:50

Alca666

Re: podle me je to dobre

Fajn, a co ti, kteří mají vlohy na technické předměty (matematika, fyzika), ale nemají absolutně hlavu na jazyky. Ti musí maturovat a později i na technických VŠ skládat zkoušky z cizího jazyka (obvykle z angličtiny), přestože to není jejich parketa. Navíc se ani v pozdějším profesním životě bez jazyka neobejdou. Ti nejsou znevýhodnění? Dle mého patří matematika (základy, nikdo by po nich nechtěl derivace a integrály, ale rovnice byť logaritmické se zvládnout dají) mezi všeobecný přehled a s trochou píle je schopný se jí naučit téměř každý (byť o sobě prohlašuje, že je antitalent - a že jsem takových při doučování viděla). Jen proto holt musí trochu víc udělat, stejně jako třeba já naopak musím víc dělat pro naučení se cizho jazyku.....

Matematika tříbí logické myšlení a to se hodí v každém oboru ;) Navíc lehčí verze státní maturity z matematiky nebyla žádná tragedie, ale dala se dle mého celkem v pohodě zvládnout......

0/0
4.3.2011 0:02

Alca666

Re: podle me je to dobre

BTW neviděla bych to tak tragicky, že kvůli maturitě z matematiky by lidé končili jen se základním vzděláním - jen by si holt museli více máknout a napočítat dostatek příkladů, stejně jako já si musela výrazně víc máknout v angličtině...Zase alespoň mají výhodu, že se s matematikou nemusejí potkat na VŠ, to já z technické VŠ mohla být vyhozená kvůli angličtině přestože jsem matematiku a fyziku dávala v pohodě :(

0/0
4.3.2011 0:04

killian

.....

Já si myslím, že záleží od typu školy a podle uvážení studenta. Když někdo chce jít na sociální nebo humanitní vědy, tak proč by měl mít maturitu z matematiky? Přece by si ji měli udělat ti, kteří ji doopravdy potřebují jako například technici nebo ve většině případů i ekonomové, jelikož co vím, tak na ekonomce vypadne půlka lidí na matematice. Myslím si, že každý by měl mít možnost volby. Třeba já jsem na střední byl dobrý v jazycích, zeměpisu a historii, tak jsem poté pokračoval na UK v mezinárodních vztazích. Nevím proč bych v tomto případě se měl učit na předmět, který je mi absolutně k ničemu. Chtěl bych se místních zastánců matematiky zeptat, k čemu je tento předmět dobrý v reálném životě, pokud člověk tedy není matematik nebo technik. O rozvoji technického myšlení bych v našem školství nemluvil. Naše matikářka většinou byla sebestředná a jen si člověka vychutnávala, když něco neuměl. Bylo to jen biflování a nikdo nám nevysvětlil smysl těchto úkolů a jejich vzájemnou provázanost

0/0
3.3.2011 13:18

JTR1

Re: .....

maturita je jisté osvědčení o dosaženém vzdělání! To nemusí mít každý. Já měl problém s jazyky a také nebrojím proti maturitě z češtiny a cizího jazyka. A kdo nedokáže zvládnout maturitu z matiky alespoň za 4, tak je.... a nemusí tu maturitu mít!! Jistě když je geniální jinak, tak nebude mít problém i bez maturity!! Je to i o tom jak zvládnout něco co mi zrovna nevoní!!! ;-)

0/0
3.3.2011 13:25

killian

Re: .....

já si myslím, že důležitější je, aby mi maturita k něčemu byla. Než drtit studenty na těchto obecných předmětech mi připadá praktičtější, aby měli vysokou úroveň v předmětech odborných, protože ty je následně budou živit. Maturita už tak je celkem stresující, neviděl jsem člověka, který by neměl před maturitou obavy. Proč by se měl tedy učit na předmět, který nevyužije, nebo ho vyloženě nebaví. Mi třeba nějak nevyhovuje maturita z češtiny. Podle mne by měl být větší důraz kladen na slohová cvičení, pochopení textu, atd. , protože to se pak člověku na VŠ hodí. Nadrtit se co napsal kdejaký dekadentní umělec (nechci napsat opilec) moc neřeší. Stejně si ty spisovatele už nepamatuju (krom těch hlavních)

0/0
3.3.2011 13:31

JTR1

Re: .....

Takže někdo bude maurovat pouze z vaření knedlíků, jiný z opravy motoru........ A to bude pro vás OK?? A bude to maturita?? Důkaz nějakých širších vědomostí?? Proto je to maturita néé nějaký výuční list (a to ho vůbec neodsuzuji). A pokud někoho maturita tak stresuje, tak jí nemusí mít!! Proč? Protože každá zkouška na VŠ je podstatně složitější! :-P

0/0
3.3.2011 13:42

vhelsing

Re: .....

No holt na ucnovskych skolach je maturita na prd....vyucni list je myslim dostatecnym dukazem kvalifikace a ze clovek tou skolou prosel...stejne zbytek musi nabyt praxi....

0/0
3.3.2011 13:49

JTR1

Re: .....

a pak tedy budeš mít maturitu z češtiny, maturitu z matiky... a čím se to bude lišit od výučního listu???

0/0
3.3.2011 13:53

killian

Re: .....

napsal jsem ohledně toho příspěvěk výše. Rozhodně nejsem pro to, aby měli maturitu obory, kde by měl být výuční list. Ja osobně maturoval z odborných předmětů z práva, ekonomie, bankovnictví, marketingu (teoretická část) a praktickou část jsem měl z testu z účetnictví, kde bylo 100 položek a člověk je musel zpracovat a vyhodnotit zisk, daň atd. Ano, člověk by měl mít co možná nejširší rozhled, ale také by si měl možnost vybrat předměty, které mu budou k něčemu potřeba, což když se nechcete věnovat matematice, tak je krajně nepraktickým oborem. Také jsem měl na VŠ podstatně složitější zkoušky, ale toto je první zkouška tohoto typu a stresuje to každého. Pokud jste Vy ani na chvíli nezapochyboval, tak Vám blahopřeji, jelikož máte pevné nervy, ostatní takové nervy nemají.

0/0
3.3.2011 13:54

JTR1

Re: .....

je tam někde napsáno, že jsem neměl nervy??? Jistě každá zkouška musí obsahovat větší "nároky" než použijete v praxi! Proto je to zkouška a né nějaký doklad o proškolení. V právu, ekonomii, bankovnictví je matika pro vás nepraktický obor???  To budete ekonom asi jako soudruh Hradní profesor ;-)

0/0
3.3.2011 14:03

killian

Re: .....

mě matematika nebavila, tak jsem se dal na mezinarodni vztahy, kde ji nepotřebuju. U ekonomů se zkouškou z matiky souhlasím, protože vím jak spolužáci měli problém na VŠ ekonomkách, kde je to stěžejní předmět

0/0
3.3.2011 14:14

JTR1

Re: .....

jo a o tom zapochybování?? Vcelku jsem nepochyboval, 4 roky studia jsem neměl žádné problémy (spíše jsem byl o dost lepší průměr), takže proč bych měl vybouchnou u maturity??? Větší nervy jsem měl u zkoušek na vš (alespoň na začátku) ;-)

0/0
3.3.2011 14:19

(gbd)

Re: .....

Myslím, že "humanitníkovi" by měla stačit maturita z matematiky za "dobře". Z toho by bylo jasné, že není technicky založený, ale má alespoň základná logické myšlení (které bude potřebovat) a dokáře si spočítat "kredity", aby prolezl vejškou.

(Pozn: vyjímka pro Plzeň - někde stačí "dostatečná".)

0/0
3.3.2011 13:53

killian

Re: .....

Dobře, zavedeme teď zkoušku z historie nebo zeměpisu a dáme ji povinně na průmyslovky, aby se ukázalo, že technicky nadaní lidé mají tu špetku humanity. Podle mě je tohle kravina, každý by si měl vybrat co mu bude ku prospěchu

0/0
3.3.2011 13:57

(gbd)

Re: .....

Proč ne? No - proto, že počet povinně maturitních předmětů by měl zůstat omezený.

Jen tak získáte přehled a srovnávací měřítko. Zároveň jde opradu o "základní" část vědomostí, které by měl každý dospělý absolvent střední školy zvládnout - byť "s odřenýma ušima". A soudím, že to omezení by mělo být na tři:

čeština (a literatura),

matematika,

cizí jazyk (angličtina).

0/0
3.3.2011 14:01

JTR1

Re: .....

100% souhlas. Plus třeba nějaký volitelný odborný předmět dle zaměření školy!! Maturita musí být dokladem o schopnosti se něco naučit, mít nějaký rozhled apod. Zcela jistě je chyba chtít aby většina škol končila maturitou!! To si spíš umím představit "humanitní výuční list" ;-)

0/0
3.3.2011 14:07

vhelsing

To je totalni nesmysl...

Na co bude matika cloveku,ktery se chce venovat socialnimu studiu....myslim tim slozitejsi matika..funkce,derivace a podobne...protoze mu to bude v zivote k prdu.

To spis zavedte na zakladnich skolach tzv. kupeckou matematiku..a udelate lip....

0/0
3.3.2011 12:54

vhelsing

Re: To je totalni nesmysl...

Myslim teda presneji aby se ji vice venovali...a bude to lepsi...

0/0
3.3.2011 12:55

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

dobře

to byla kravina, když na průmyslovce nebyla povinná matika a mohla místo toho být angličtina

a vůbec proč má mít v Česku přednost angličtina před matikou

0/0
3.3.2011 12:51

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.