Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Může se Egypt stát skutečnou demokracií? Odpověď teprve přinese čas

Americký profesor politických věd Michael Mandelbaum v následujícím textu vypočítává, jaká je vůbec startovní pozice Egypta po odstoupení prezidenta Husního Mubáraka, zda tato země má šanci být demokratickou zemí a co může být na cestě k tomu vážnou překážkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rindt

...

Můžu se zeptat co je tzv. skutečná demokracie? Asi jsem toho zatím málo načetl. Zatím žádnou takovou neznám. Možná západní Evropa do konce 80. let

0/0
23.2.2011 12:37

jakub T

sama demokracie není zárukou svobody

 Demokracie neznamená pouze možnost volit -  základem fungující demokracie je občanská společnost, respekt k zákonu, nezávislá justice, rovná práva menšin, svoboda slova, pohybu a sdružování, existence dobrovolných občanských spolků a zájmových sdružení,  všeobecně zdílený respekt k odlišnému názoru, náboženská tolerance atd. - to  vše znamená, že větší část společnosti zdílí určité hodnoty, které toto vše podmiňují.

Oproti tomu jsou orientální společnosti hodnotově ukotvené v bigotním náboženském učení, jehož základem není jednotlivec, jako je tomu v judaismu nebo křesťanství, ale umma - náboženská obec. V samotném  hodnotovém základu orientálních společnosti je tím  předjímána nadřazenost náboženského práva nad jednotlivcem, uplatňovaná  s větším nebo menším  důrazem, což je v  rozporu s první  premisou svobodné společnosti - s  duchovní, mravní a  náboženskou svobodou. Egypt se možná v dohledné době stane demokracií, svobodnou společností  ovšem nikoliv.

0/0
23.2.2011 6:49

capka

Pohled do Egypta

Jak to tam teď skutečně vypadá? Hrozí turistům nebezpečí? http://www.studentpoint.cz/187-zajimave-destinace/3032-exklusivne-z-egypta-vsude-uz-je-klid-jenom-turisti-zatim-nikde/

0/0
17.2.2011 17:56

pivak

Islam a demokrocie?

To se vylucuje.

0/0
17.2.2011 13:10

MeGab

V arabské zemi demokracie?

To leda, pokud by se všichni tamní Arabové zřekli víry, protože v případě jejich přestoupením ke křesťanství by se z Egypta stal stát křesťanských fanatiků.

0/0
17.2.2011 12:49

nenovak

Hlavně že v Evropě je dokonalá volná soutěž

Ona ta volná hospodářská soutěž například v Německu zas tak volná není. Spíše se jedná o korporativistický kapitalismus, kdy německý stát umetá cestičku svým chráněncům jako VW, Siemens, Krupp a mnoha dalším (v minulosti velice nechvalně proslulým) a současně prostřednictvím byrokracie hází velice účinně a elegantně klacky pod nohy jejich konkurentům, takže ti si tam neškrtnou. A na co nestačí stát, tak toho němečtí bratři v cechu jednoduše bojkotují, takže se na německý trh stejně cizinec nemá šanci dostat. Maximálně jako prodavač kebabu. Takže řekněme, že ten Egypt je volnosoutěžní ekonomikou tak na 10% a Německo na 40% oproti ideálu.

0/0
17.2.2011 12:48

Krysařík? Ano!

Mnoho štěstí.

Tedy hlavně v tom, ať to u vás s tou svobodou a demokracií nedopadne jako v Čechystánu.

0/0
17.2.2011 12:43

Najdete na iDNES.cz