Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kvůli dramatu o postřílených Němcích se v Novém Boru chystá demonstrace

Hlučná demonstrace, které se zúčastní podle pořadatelů nejméně sto odpůrců pomníku zastřeleným Němcům, se chystá na podvečer středy 23. února před divadlo v Novém Boru. Ve městě bude ten den hostovat ústecké Činoherní studio s kontroverzní hrou místního autora Jana Tichého, 32 hodin mezi psem a vlkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

buranumdopamatniku

lepsi to uz nebude

Cesi nejsou mentalne  schopni pochopit (ne vsichni) co po skonceni valky na civilnim nemeckem obyvatelstvu napachali.  40 let bolsevismu vzal lidem  schopnost chapat hloubku svych cinu.

0/0
23.2.2011 21:46

barb.udo

Re: lepsi to uz nebude

... a hele buran ...

... a zase žvaní nesmysly ...

0/0
24.2.2011 11:00

moš

Téměř všichni žijeme v místech,kde po válce tekla krev.

Je na nás,abychom si přiznali,že tekla mnohdy zbytečně.Ti z našich předků,kteří na smrti žen,dětí a starců mají svůj díl viny si to dusivé trauma většinou odnesli na věčnost.Do poslední chvíle ty scény vytěsňovali ze své mysli,ale oni je nakonec dohnali.My potomci přímou vinu neneseme,přišel však čas,aby na místech krvavého násilí vyrostly našima rukama kříže na znamení toho,že jsme pochopili a poučili se.

0/0
22.2.2011 16:41

136N

Re: Téměř všichni žijeme v místech,kde po válce tekla krev.

 Na znamení čeho ? Poučili se v čem ? To že jsme byli obětí ? Toho že jsme trpěli ? Toho že nám byla takřka zakázána mateřština ? Aha , jak jsem psal jinde : Oni to nacisti snámi myslely dobře , ale my jsme je špatně pochopili .

0/0
22.2.2011 17:51

moš

Re: Téměř všichni žijeme v místech,kde po válce tekla krev.

Podle Vás je šestileté dítě nacista?

0/0
22.2.2011 18:38

136N

Re: Téměř všichni žijeme v místech,kde po válce tekla krev.

Zabité a upálené děti nacisty byli méněcení , nebo bolševici ? Postřílení a zmrzačení čeští obyvatelé pohraničí byli méněcení nebo bolševici ?

0/0
23.2.2011 15:36

pavel.61.

Re: Téměř všichni žijeme v místech,kde po válce tekla krev.

R^ vidím to podobně. Proč dělat ze msty na nevinných přednost?

Komunismus je ze stejné levicové líhně s nacismem a fašismem. A ani tam se nám nedaří slušně se vypořádat s minulostí, potrestat zločince a trošku pomoci obětem

0/0
23.2.2011 13:58

mlandova

No jistě!

A co Alsasko-Lotrinsko (dnes leží ve Francii)? Po 1. sv. válce připadlo tohle německé území Francii, v roce 1940 chtěli Alsasané taky tak nějak "Heim ins Reich", takže se stalo součástí Německa a v r. 1945 připadlo zpět Francii. Francouzi zde tedy mohli po válce v roce 1945 s naprosto stejnou argumentací jako Češi provést etnickou čistku, předválečný i válečný vývoj zde byl srovnatelný s vývojem v Sudetech, Francouzi měli dokonce i svoje Lidice. Mohli tedy po válce stejně jako Češi uspořádat na své Němce konečné řešení ve formě etnické čistky. Nic takové neudělali (naopak, např. už v roce 1954 zřídili na svém území německý válečný hřbitov La Cambe). Po r. 1945 dostali Alsasané prostě francouzskou státní příslušnost a váleční zločinci byli odsouzeni. Nikdy zde nedošlo k masakrům civilního obyvatelstva ani pochodům smrti, Alsasané nebyli nikdy přesídleni a jejich majetek nebyl zabaven. Vzorem pro etnickou čistku v ČSR totiž nebyla opatření západních mocností, ale stalinské represe.

0/0
22.2.2011 15:33

barb.udo

Re: No jistě!

... máte pravdu, odsun Němců byla chyba ...

... měli být internováni v táborech a odtud odváděni k řádným soudům ...

... takových 1 000 000 x 15 let nucených prací by republice pomohlo ...

... ale především ty biliony z válečných reparací jsme těm vrahům nechávat neměli ...

0/0
22.2.2011 15:39

mlandova

Re: No jistě!

Mám takový dojem, že Němci zaplatili veškerým svým majetkem, který jim ČSR zabavila.

0/0
22.2.2011 15:59

barb.udo

Re: No jistě!

... ano, to byla záloha na reparace ve výši 0,5% ...

0/0
22.2.2011 16:02

barb.udo

Re: No jistě!

... propadnutí majetku by mohlo být vhodnou součástí trestu odsouzených ...

... a za trestnou činnost spojenou s rozbitím republiky, účastí v ozbrojených složkách nepřítele a obdobnou trestnou činnost by byl odsouzen skoro každý dospělý muž ...

... a za trestnou činnost související s majetkem odsunutých Čechů ten zbytek ...

0/0
22.2.2011 16:07

mlandova

Re: No jistě!

Za činnost spojenou s rozbitím čs. republiky? A kdy se vlastně Češi omluví za rozbití Rakouska-Uherska? Jak mi vysvětlíte, že podle této logiky Češi směli chtít žít v Československu a Němci chtít žít v Německu nesměli? Btw. ze strany Německa bylo ČSR dosud  zaplaceno 14,5 milionu USD plus zabaven majetek za necelých 80 milionů USD, víte o tom? A tušíte něco o tom, kolik Čechů vlastně po Mnichovu v Sudetech zůstalo a při následujícím sčítání lidu se normálně přihlásilo k české národnosti?

0/0
23.2.2011 9:21

barb.udo

Re: No jistě!

... rozbití Rakousko-Uherska trestné nebylo. To, co dělali sudetští Němci bylo. Byli by tedy dle platných zákonů odsouzeni a potrestáni. Práce a majetkové tresty by republice pomohly nejvíce a tak by asi byly aplikovány ...

... pokud nám Německo zaplatí reparace, zamázneme všechny dluhy a pár let nebudeme muset pracovat ...

0/0
23.2.2011 11:51

mlandova

Re: No jistě!

Ano, toto je čistá pravda a mučením lidí v komunistických kriminálech jsme bojovali proti imperialistům, viďte? Z čeho, prosím, usuzujete, že jedno trestné nebylo a druhé ano? Vlastizrada na Rakousku-Uhersku byla v pořádku, ale vlastizrada na Československu nebyla? V obou případech přece bojovaly menšiny o autonomii, menšinová a jazyková práva.

0/0
23.2.2011 13:32

136N

Re: No jistě!

A co takhle rozbití Království Českého co jít dál do historie a dělat si nároky na zemi v hranicích Jana Lucemburského a Karla IV. ?8-o

0/0
23.2.2011 15:40

barb.udo

Re: No jistě!

... vždy se soudí dle aktuálně platných zákonů ...

... v roce 1945 by Němci souzení dle tehdy platných zákonů dopadli velmi špatně ...

... pro ČR by bylo lepší, pokud by naprostá většina německých dospělců odpracovala 10 let nucených prací a odevzdala majetek ...

... po řádném soudu a dle platných zákonů ...

0/0
23.2.2011 15:56

Pribinacek

z webu http://2010.ivancena.cz/

Hrdinství a smrt ostravských skautůDo konce 2. sv. války zbývalo posledních několik dnů. O Ostravu již měsíc probíhaly boje a nebylo se tedy čemu divit, že Němcům hořela půda pod nohama. Nastává čas vykonat poslední - zbavit se vězňů. Otevírají se i cely v budově gestapa na Fifejdách s vězněnými skauty. Dostanou se snad po týdnech vyslýchání a mučení na svobodu? „Čelem ke zdi, ruce za záda a svázat drátem!“ Cesta nebere konce a drát se zařezává čím dál tím víc do rukou. Kdy to už skončí? Brzy. 24. dubna 1945 a následujících pět dnů byl starý židovský hřbitov v polské části Těšína svědkem otřesné podívané. Před vykopanými hromadnými hroby klečeli svázáni odbojáři. Zaznělo několik výstřelů a pak už ticho přerušoval jen hluk bezvládně se svalujících těl. Naposledy tam, vedle jiných, vydechlo osmnáct příslušníků skautské odbojové skupiny.

0/0
22.2.2011 8:40

mlandova

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

A co jste tím chtěl, prosím, říci? Představte si, že naprosto stejně otřesné podívané se dopustili pro změnu Češi jen o pár dní později kupříkladu v Postoloprtech. Naposledy tam, vedle jiných, vydechlo 763 německých civilistů. Pomsta na civilním obyvatelstvu vážně není omluvitelná ani předchozí okupací a podle Ženevské konvence není msta žádnou polehčující okolností, tudíž jsou Češi za své zločiny na Němcích naprosto stejně zodpovědní jako Němci za zločiny svoje. Němci ovšem, narozdíl od nás, svoje zločiny nepopírají, případné projevy neonacismu potírají jako opravdu žádný jiný stát na světě a nacisty nemají jako parlamentní stranu. Chápete ten rozdíl?

0/0
22.2.2011 10:07

136N

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

 Chápete ten rozdíl , být vyhnán a nemoci si vzít své věci , odejít stím co mám na sobě , bát zda někdo s výkřikem Du behmische schweine nevpálí kulku do zad ? Zeptej se mé matky , mého děda jak si to pakovali s Teplicka . Zeptej se mého staršího kamaráda , jak Ordneři prokopli břicho jeho těhotné matce která na následky zemřela . Ano řvali "Heim ins Reich" , Eine heimatt , eine Fűhrer , že byli odsunuti  ? Vždyť to chtěli , že byly ekcesy při odsunu ? Jak , to měli ti co byli vyhnáni ordnery , ti co přišli o nejbližší v pohraničí , v koncetrácích jim děkovat ? Plně je chápu .

Byla to odplata . Jinak : kdo byli ti co vítali jednotky Wehrmachtu , ti co byli s páskou NSDAP aktivní proti českému obyvatelstvu v pohraničí ?

0/0
22.2.2011 17:47

136N

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

Po porážce aktivní jako Werwolfové s podporou mírumilovného německého obyvatelstva. 

Ano , kdo seje vítr , zpravidla sklízí bouři .  Jen Ti co jsou zavázáni jako některý expresident za majetky , jen ti co se chtějí jako novodobí spasitelé a snaží zasloužit o novou úpravu dějin ve prospěch Bývalého agresora.

0/0
22.2.2011 17:47

mlandova

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

Když se před rokem 1918 tvořily podmínky vzniku ČSR, slíbil Masaryk mocnostem, že umožní na tomto území Slovákům (kterých tu žily 2 miliony), Němcům (těch tu žilo 3,5 milionu), Maďarům právo na sebeurčení. To ovšem nebylo dodrženo v dohodnutých intencích v podstatě ani u Slováků. Naopak, násilně se čechizovaly nejen Sudety, ale částečně i Slovensko. Myslím tedy, že nebylo lze se divit Němcům ani Slovákům, že k ČSR nevzhlíželi jako k vlasti, která je chrání a dává jim plná práva.  

0/0
23.2.2011 10:10

mlandova

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

Víte, ani to, co uvádíte, nemůže být pro nikoho alibi, aby po válce vraždil civilisty. Když mi někdo v zeleném svetru zabije příbuzného, půjdu a "na oplátku" zastřelím někoho jiného v zeleném svetru? Promiňte, ale to nebude žádná "odplata", ale obyčejná lidská zhovadilost, utržená ze řetězu. Tady se po válce vypustila lůza, tolerovalo se násilí (smutné je, že nikoliv na těch, co tu prováděli zlo, ti byli dávno pryč) a dokonce je ochráněno zákonem. To nás nešlechtí. Tušíte, proč vlastně chtěli ti Němci tehdy do Říše a co tomu předcházelo? V obsazených Sudetech opravdu po Mnichovu zůstaly statisíce Čechů, o kterých se nemluví. Představa, že Němci vyhnali po Mnichovu ze Sudet všechny Čechy, autorům komunistických učebnic dějepisu naprosto vyhovovala. Zeptám se Vás tedy jinak a znovu, líbí se Vám naši komunisté v parlamentu?

0/0
23.2.2011 9:44

136N

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

Líbí , proto že je demokracie a dostali hlasy od svých voličů . Kdyby tam byli tak jako za první republiky členové NSDAP a byla to vůle voličů zakážem ji ?  Ale staré zub za zub , oko za oko platí a platit bude i když si to nechcem přiznat .

0/0
23.2.2011 15:46

mlandova

Re: z webu http://2010.ivancena.cz/

A Vy vycházíte z toho, že komunistická strana bez ohledu na Zákon č. 198/1993 Sb. o protiprávnosti komunistického režimu je "demokratická" jen proto, že 1) ještě nebyla zakázána a 2) lidé ji volí?  No, sněte dál.

0/0
24.2.2011 7:13

janbes

pomník

Všechny je svlékly do naha a postříleli je jako psi. Mezi zastřelenými byla i místní pošťačka... Důležité je, že se o tom teď hovoří. Přiznat si minulost a poklonit se všem padlým.. Konflikt může existovat pouze v hlavách lidí s nevyspělým vědomím.. Válka skončila.

0/0
21.2.2011 22:00

keblaklabek

Re: pomník

Napsat svléklY do naha,když se údajných "masakrů" účastnili především muži, může jen člověk s nevyspělým vědomím.

0/0
22.2.2011 7:06

liptoncz

Válka je hnus...

Můj nejlepší kamarád je vnukem Němců narozených na Českolipsku. Jeho rodina po válce v květnu 1946 odešla dobrovolně do Německa, protože zde cítila silné protiněmecké nálady. Současně si jeho rodina byla vědoma toho, že je to důsledek války a tato rodina to přijala pokorně. Ano, taková byla doba. Jeho rodina neměla a nemá žádné majetkové nároky, mají svůj život a své problémy.  

0/0
21.2.2011 18:33

pavel.61.

tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

svůj národní socialismus, provedli denacifikaci a všem se omluvili.

A my si své chyby nedokážeme ani přiznat a omluvit se za ně!   My se neumíme vyovnat ani s naším komunismem!  Jsem sice hrdý na to že jsem Čech  ale nevyrovnání s minulostí cítím jako naši hanbu. Nezbývá mi než si Němců vážit.

0/0
21.2.2011 16:15

PBJ

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

co se týká denacifikace, velice se pleteš, až na pár jedinců většina např. úředníků a soudců i přes svou minulost zůstala v úřadech. Z druhé strany stačilo vidět jen příslušníky německého sporadického odboje proti Hitlerovi, tito lidé nevypydali, že by je ostatní Němci dvakrát moc milovali, mizerné penze, mizerné postavení  na rozdíl např. od vdovy po Heydrichovi. Takže se s tím obdivem moc nepřetrhni, abys  se  trefil do správného otvoru.

0/0
21.2.2011 16:22

pavel.61.

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

chceš  snad srovnávat denacifikaci s naším vyrovnáním se s komunismem? Tak si srovnej  důchody  stébáků, komunistické vrchnosti, komunistických soudců s důchody lidí, které komunisté oloupili a zničili jim život (ono nemuseli  všichni projít komunistickým koncentrákem, stačilo, když se nedostali na školu nebo byli vyhození z práce). A ještě mi ukaž nejakou Hitlerovu socialistickou stranu. U nás Komunistická je dokonce v parlamentu a zuby nechty bojuje proti jakémukoliv nedostatečnému narovnání. Ale možná to z rudého otvoru nemůžeš vidět

0/0
21.2.2011 17:40

mayer

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

To mám obdivovat Němce za to, že si DOKÁZALI přiznat, že rozpoutali dvě světové války ve kterých zahynuly desítky milionů lidí a možná stejně tolik bylo zmrzačeno. Zplanýrovali půl Evropy a proto je po válce všude všichni hnali a pobíjeli. To, že tady byl socialismus, jak zmiňuješ, je také především jejich zásluha. Nevím, proč bych se měl po 66 letech mrskat za to, že bylo zavražděno několik tisíc lidí. Na pozadí a v kontextu druhé světové to bohužel nebylo nic. Odsun Němců nebyl českou zvůlí. Byl zakotven v Postupimské dohodě, kterou podepsaly vítězné mocnosti.

0/0
21.2.2011 18:37

ijacek74

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

trochu to prekrucujes - nikdo nechce abys je obdivoval a abys sebe mrskal. Nicmene v dohode byl odsun, o tom, ze cestou to sem tam nekdo schyta tam myslim mnoho nebylo. A o tom jake charaktery a stranicke prislusnosti se to mstily uz take bylo receno a napsano mnoho. Jestli mas problem byt jen priznat, ze tu byli popraveni nevinni nebo bez soudu, tak s tim musis zacit u sebe...

0/0
21.2.2011 20:05

mayer

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

Vůbec nemám problém si to přiznat. Stalo se to, nebylo to pro nic za nic a je to dávno. Němcům už léta nikdo WW2 nevyčítá, tak proč si mám furt něco přiznávat. Kdo se kaje za zvěrstva 30-leté války. Celé dějiny lidstva jsou nepřetržitým válečným konfliktem s drobnými přestávkami. Musí se lidé stále obírat válkou minulou, než přijde válka další ?

0/0
21.2.2011 23:44

pavel.61.

Re: tak Němci si své chyby dokázali přiznat, odsoudili

No někde jsem slyšel, že českou návštěvu Němci zavedou do Dachau a my německou do Terezína. Rozsahem válečných a poválečných útrap je srovnatelný. Němci rozpoutali dvě světové války? Navíc ta 2. byla přímým důsledkem té 1. Já jen připomínám, že i vítězové mají máslo na hlavě a v rámci národní očisty by se mělo přiznat. Jenže my se nevypořádali ani s komunismem, natož s divokými odsuny. Zlem nebyli Němci ale socialistické experimenty, vládnoucí minulému století (nacismus, fašismus, komunismus). A tyto ideologie kryly lidi páchající jejich jménem zločiny (je jedno zda to byl Němec, Čech, Rusák..). Rozsah těch zločinů je nepředstavitelný

0/0
22.2.2011 9:59

kocourek25

Dík pane prezidente Beneši...

že jste to vyřešil. Potomci sudeťáků a jejich naši přisluhovači co dlouho mlčeli zase

lezou nahoru a vytahují na svět to co se jim z historie hodí. Tak to je . Rv

0/0
21.2.2011 9:32

pumpuj

Re: Dík pane prezidente Beneši...

To se však přisluhovači šeredně pletou, protože - plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí![>-]

0/0
21.2.2011 9:36

H8USuckers Reloaded

Re: Dík pane prezidente Beneši...

více píce republice, se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak, a Mašínové jsou vrazi a jedí malé děti, psali to v roce 1953 v rudém právu, tak to musí být pravda :-P 

0/0
21.2.2011 9:51

pumpuj

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Sudetská hydra opět zvedá hlavu a brousí si zuby na naše chaloupky. Zhyň zrádná teutónie! Ještě že máme našeho pana prsidenta a paní BobošíkovouV.

0/0
21.2.2011 9:56

UPA Laborec 20

Re: Dík pane prezidente Beneši...

;-D

0/0
21.2.2011 10:29

Toho_bohda_nebude

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Jo, Beneš ten to vyřešil tak dobře, že se na nás celá Evropa do dneška dívá skrz prsty. Masaryk by takovou prasečinu jako Benešovi dekrety nikdy nedopustil protože moc dobře věděl, kde Češi bez Němců skončí.

0/0
21.2.2011 9:40

nibor

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Víš o Masarykovi více než jeho nejbližší spolupracovník?:-)

0/0
21.2.2011 9:48

regulator

Re: Dík pane prezidente Beneši...

jak se na nas diva cela Evropa nam muze viset nekde, podstatne ze s nami obchoduji a jsou otevrene hranice. Kdyby nemec mel furt resit jak se na nej diva cely svet ,kdyz rozpoutal dve nejstrasnejsi  valky tak by musel bejt jeste sto let zalzylej pod zemi.........

0/0
21.2.2011 10:08

julietha

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Němec nerovná se nacista... to je jakoby snad chtěl někdo tvrdit, že VŠICHNI češi byli komunisti....

0/0
21.2.2011 11:46

PBJ

Re: Dík pane prezidente Beneši...

možná až od druhé poloviny 50. let

0/0
21.2.2011 16:13

big zed

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Pokud by tedy někdo odsun Němců v roce 1945 nepřipustil, následoval by tak jako tak rok 1948. A to by si naši soudruzi s pomocí sovětských poradců na nenáviděném ale vzdělaném a pracovitém etniku zgustli. Nepochodovali by do Bavor, ale vlakem na Sibiř, Ural nebo kopat zavlažovací kanály v Kyzilkum. O úspěšnosti přežití ve stalinské říši si nedělám velké iluze. Zavěr tedy je, že by sudetští Němci měli prezidentu Benešovi za dekrety ruce líbat.  

0/0
21.2.2011 14:44

136N

Re: Dík pane prezidente Beneši...

 Odsun byl aktem dohody Spojenců v té době . Beneš na to mohl mít velice malý vliv. 

Odsun nebyl je z ČSR ale i  Polska , Maďarska a dalších států , někde ani nemuseli provádět odsun a Němci utíkali sami . Proti odsunu Čechů z pohraničí byl tento akt velice slušný i když došlo k některým politováníhodným skutkům  .

0/0
21.2.2011 14:52

PBJ

Re: Dík pane prezidente Beneši...

Ano odsun byl, ovšem ne všeho německéh obyvatelstva, ale toho, které nebylo schopno prokázat loajálnost k ČSR před válkou. Zůstalo cca půl milionu Němců, bohužel k těm se chovali mnozí češi hůř než k těm odsunutým.

Ovšem např odsuny z Holandska a Francie mšly excesů mnohem více a řádově i krutějších, ale o tom se moc nemluví, a to ani ze strany Němců, kteří se dodnes bojí nechat auto s německou SPZ parkovat v některých částech Holandska

0/0
21.2.2011 16:29

pumpuj

cenzura

Tady vůbec nejde o to, co je v té hře, zda to byla pravda nebo ne. Tady jde o to, že se nějaký spolek snaží cenzurovat divadelní hru, pod heslem o obraně národních zájmů. Je třeba se podívat co to je za lidi, kteří proti hře protestují, především zasloužilí bolševici v čele se soudruhem Droškářem, kteří se organizují v Klubu českého pohraničí, a ten je tím pravým dědicem nacisticko-bolševických ideí.

0/0
21.2.2011 9:06

hany1

Re: cenzura

Zagugluj si trochu v historii, ať neplácáš nesmysly.

0/0
21.2.2011 9:50

Najdete na iDNES.cz