Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Česko chce další památku UNESCO. Do boje vyšle velkomoravské hradiště

Hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku se bude znovu ucházet o zápis na seznam památek UNESCO. Ministerstvo kultury jej vybralo ze čtrnácti kandidátů jako svou hlavní prioritu. Areál z 9. století chce dostat do elitní světové společnosti v roce 2013, kdy uplyne 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jmhad

no to už tam mělo být

vždyť je o nějaký ten pátek starší než Praha či jiné prkotiny v Čechách:-P

0/0
14.2.2011 18:51

plk

A čím je prosím tohle hradiště unikátní?

Čím je prosím tato oblast SVĚTOVĚ unikátní, co ji činí pozoruhodnou součástí světového dědictví? Já o ničem nevím. Velká Morava, která možná byla, možná nebyla, je podle mých vědomostí hlavně mazlíčkem slavjanofilských obrozeneckých fangličkářů, jinak celkem nezajímavý a neúspěšný (přinejlepším) raně středověký státeček, jeden z mnoha ve své době.

Cyril a Metoděj jsou pozoruhodní v tom (pokud si kroniky úplně nevymýšlejí), že jejich působením se náš stát dostal málem do sféry vlivy balkánkso-východní kultury, a ztratit tak kontakt s kulturou (západo)evropskou. Jinými slovy, spíše národní memento. Ale čím je to prosímpěkně zajímavé jako světové dědictví?

0/0
14.2.2011 14:12

3ar

Re: A čím je prosím tohle hradiště unikátní?

Plkáš nevzdělanče,plkáš.

0/0
14.2.2011 14:29

good_luck!

Re: A čím je prosím tohle hradiště unikátní?

světově unikátní určitě není - ovšem, co světově unikátní vlastně je? Součástí světového dědictví je určitě.... Bohužel takovým troubům jako ty je ovšem těžké něco namítat, vy jste asi dějepis ve škole neměli - a to se učí jen ten český dějepis - Velká Morava a vznik českého státu jsou tam vylíčeny záměrně velmi mlžně.

V těchto rozměrech je neúspěšný i český stát, který vlastně existoval pod vládou čechů nějakých 400 let (867-1306), přičemž první století jejich území bylo malým okresem kdesi v území Velké Moravy, poté zvětšené cca na celé čechy  a poté přišli již jen němci různých rodů.... (samozřejmě abychom nezapomněli - ještě jednou se zařadil jakýsi Jiřík z Poděbrad abych neubíral). TAkže ten "český stát" nebyl o moc úspěšnější..... To až obrozenci vymysleli jakési historizující legendy o velevýznamnosti Přemyslovců. Ovšem ve velké většině vládnoucí přemyslovci byli poddanými - prvně velkomoravských knížat a poté římských císařů národa německého....

0/0
14.2.2011 14:36

plk

Re: A čím je prosím tohle hradiště unikátní?

Mno, tak abychom porovnali základní data: Velká Morava asi 40 let, Přemyslovci asi 440 let... To je tuším 11x déle? Ale o to přece ani nejde. Důležité je přežití státu dlouhodobě, nezávisle na jedné dynastii. Český stát v tomto ohledu fungoval celkem standardně v kontextu středověkého až novověkého střídání různých panovnických dynastií středozápadní evropy ("Římské říše").

0/0
14.2.2011 16:18

good_luck!

Re: A čím je prosím tohle hradiště unikátní?

Velká Morava - dobytí Nitranského knížectví 833 - 907, tj. existence cca 70 let. Přemyslovci 867?-1306, přitom mimo okolí Prahy se dostali až vyvražděním Slavníkovců v r. 995, Moravu ovládli až v 11. století.... Takže z těch 400 let šlo přes 100 let o malý rod kdesi uvnitř české kotliny, bez moci nad jakýmkoli zahraničním útvarem.

Pokud jde o obyvatelstvo, tak to přežilo stejně tak z Velké Moravy, stejně jako češi v čechách. Ano, jsou prameny o vyvraždění Velkomoravské šlechty Přemyslovci, ale oproti tomu o pokračování Velkomoravských sídel i v rámci polské nadvády i nadvlády přemyslovců....

mj. Polsko neexistovalo nějakéto století a přesto došlo k jeho obnově. Proto pevně věřím, že Moravský duch přežije i současný 100 letý útlak čechů a Morava se opět osamostatní....

0/0
15.2.2011 9:13

Iaara

"Plk" sice mluví hlouposti, ale ty mu zdatně konkuruješ

Jiný než "český" dějepis v Česku existovat nemůže, tak jako na Slovensku slovenský, v Polsku polský atd. Každý národ se na děje své země dívá svýma očima. Hlavní je, vyhnout se lži a polopravdě. Tvůj příspěvek je ukázka toho, jak dějiny křiví moravisté. Ale čerta ďáblem nevyženeš, blbost demagogií nenahradíš.

- éra VM a počátků Čech je mlžná nikoliv záměrně, ale z nedostatku pramenů (čehož historici litují a snaží se úporně dobrat toho "wie gewesen ist")

- Svatopluk chápal Čechy jako celek, nebyl to jen jejich střed ("malý okres"), který ovládal skrze svého náměstka Bořivoje

- Lucemburkové byli Němco-Francouzi, Jagellonci byli Litvo-Poláci; naplno o Němcích na trůně České koruny lze mluvit až od roku 1526 - ovšem Habsburkové byli silně promíšeni se Španěly a Italy

- ve středověku byl každý vládce něčím poddaným (přinejmenším papeže); spolu s českými vládci (ne všemi!) byli pod panovníky SŘŘ i mnozí vládci polští, někteří uherští, dánští a angličtí (krom stovek německých a italských)

0/0
14.2.2011 16:23

good_luck!

Re: "Plk" sice mluví hlouposti, ale ty mu zdatně konkuruješ

chápu, že v česku jiný pohled na dějiny existovat nemůže. Bavíme se ovšem o Moravě a ta českem je posledních cca 60 let...., přičemž ani Palacký a Masaryk netvrdili něco takového jako ty. I tito dva kecalové mluvili na Moravě o češích národa moravského.....

řeknu to takto - dějiny moravisté nekřiví, pouze je vidí jinak, v jiných souvislostech - samozřejmě z pohledu Moravy a moravanů - tj. svébytného celku až do r. 1918, potažmo 1948. Ukažte mi kapitolu v dějepise, kde se mluví o významných osobnostech Moravského politického života? Přitom to byli lidé stejně významní jako ti čeští zástupci. Není s podivem, že tyto dějiny jsou jiné, než dějiny čechů - historicky totiž Morava měla s čechy společného pouze krále/císaře (a to ne vždy). Už jen z toho plyne rozdílný pohled na dějiny. Takže sice upřesňujete některé informace podané v mém předchozím příspěvku, ovšem 2000 znaky je těžké přesně vyjmenovat všechny krále a císaře. Takže samozřejmě šlo o zkrácení - uznávám.

0/0
15.2.2011 8:47

jeen

Jiřičko, Jiřičko

čeština pláče!

"...příští rok se budeme soustředit ..."

0/0
14.2.2011 12:50

Lokýt

Re: Jiřičko, Jiřičko

Co je špatně?

0/0
14.2.2011 12:54

Si0 po třetím zákazu

Kolik miliónů či miliard nás bude stát na úplatcích

ten "diplomatický přístup" a "určitá strategie"?

0/0
14.2.2011 12:48

papazian

V seznamu mi chybí hrázděné domy v oblasti trojstyku

Česka, Polska a SRN, o které pokud je mi známo zvláště Německo také velmi usiluje. Nevíte v jaké fázi je tento projekt euroregionu Nisa, resp. hrázděné domy lužického typu?

0/0
14.2.2011 11:02

jeen

Re: V seznamu mi chybí hrázděné domy v oblasti trojstyku

Trojstyk? 8-o   

Fujtajbl!   A domky popíliť. Vojakovi netreba hrázdených domkov...

0/0
14.2.2011 12:52

old fashioned Vince VIII.

a SazkaArena nic???

8-o

0/0
14.2.2011 10:56

papazian

Re: a SazkaArena nic???

Hušák sobě nic. Už bylo.

0/0
14.2.2011 11:02

Najdete na iDNES.cz