Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

NÁZOR: Proč je důležité obnovit některé tradiční obory českého průmyslu

Bez výroby a energie nebudeme nic. Tak lze heslovitě vyjádřit obsah následujícího varujícího textu někdejšího poradce ministrů průmyslu a obchodu Jiřího Hanzlíčka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

modrá straka kradačka

Nikde jsem v tom "názoru" nenašel náš zbrojní

průmysl. Který se podařilo Havlovi hned po r.1990 úspěšně likvidovat.Ve prospěch svých chlebodárců. Kteří se na uvolněné trhy hned přesunuli.Nějaké bláboly o humanitě jim byly cizí! Ostatně i některé bývalé státy SSSR. Náš poměrně úspěšný obchodní artikl. let.L-159 se stal neprodejný, poté co firmu zprovatizovali Amíci. S ohledem na jejich obchodní zájmy a pseudo říše zla.

0/0
11.2.2011 11:23

briza

Klasika

Pokdu nekdo trochu sleduje prispevky pana Hanzlicka do ruznych novin, at uz vystupuje jako "byvaly poradce ministra", "nezavisly expert", "energeticky expert" tak to temer pokazde konci presvedcovanim o nutnosti prolomit tezebni limity.

Takze zadny nezavisly expert, ale prachsprosty lobista uhelnych spolecnosti. :-/Rv

0/0
11.2.2011 10:24

grey003

V podstatě to jsou jen pěkné "řeči"

Pokud by nám ještě patřil průmysl, ale to by vlastně byl návrat do "reálného" socialismu, tak by ty "sny" možná šly realizovat. V situaci, kdy už v Česku patří většina průmyslu nadnárodním firmám, je to iluzorní. Copak oni mají stejný zájem? Copak dají na hezká slova, aniž by jim to vyneslo nějakou korunu, kterou si stejně převedou k nim, domů. Copak tu jsou nějací čeští průmyslníci sdílející stejný zájem, kromě toho, rychle se vlastní, ještě doposud prosperující, firmy zbavit a výhodně prodat ? Takže, je to hezké pomyšlení s nostalgickou vzpomínkou, leč bez další naděje na realizaci ... Možná, že je ještě jakási naděje, ale já už ji nevidím a mám ji " pohřbenou".

0/0
9.2.2011 17:31

Pišvejc

Pravda

Konečně to někdo řekl naplno. Ne nesmyslné služby, ale pouze konkurenceschopná výroba nás bude schopná uživit. Jenže prvoplánově by se musela vyhodit obrovská spousta různých manažerů a obchodníků, kteří neumí řídit ani koloběžku natož podnik a důsledkem jejichž "racionalizačních" rozhodnutí je přesun veškeré výroby na dálný východ.

0/0
9.2.2011 13:01

Naivní volič

Neříká se tomu také neokolonialismus?

Je to strašná cena za svobodu a demokracii! Nežijeme již shrbeni a utlačeni pod diktaturou proletariátu, zato stojíme hrdě a vzpřímeně až po krk ve sračkách.

0/0
9.2.2011 10:39

harier

Re: Neříká se tomu také neokolonialismus?

Ta druhou větu bych vytesal piedestal sv. Václava. Velmi výstižné a hlavně vtipné. 

0/0
9.2.2011 17:36

sasky04

Bývalý poradce

Pane Hanzlíčku, neházejte tu špínu na někoho jiného. Všechny porevoluční vlády na stavu českého průmyslu mají svůj díl viny. Ať už to je odpovědnost za vytunelované podniky (poldi apod.) nebo investiční pobídky zahraničním firmám, díky nimž veškeré firemní daně a zisk plynou jinam. Jestliže jste iks let radil ministrům, měl jste něco udělat a ne teď machrovat, jak se to mělo udělat. Nicméně je pravda, že pokud chtěly některé podniky přežít, musely inovovat a pokud to neudělaly, tak prostě skončily. Věřím, že podniky vlastněné českým kapitálem, které vznikly po revoluci už budou připraveny na nový styl řízení, na efektivitu výroby a neustálé zlepšování procesů a služeb a vyrostou z nich velké konkurenceschopné společnosti.

0/0
9.2.2011 10:04

radim36

Obnova tradičních odvětví.

Nojo.

Tradiční odvětví bude snadnější obnovit než vybudovat na zelené louce nějaké nové odvětví. Nemusí se školit lidi a nemusí se shánět klíčoví odborníci s mnohaletými zkušenostmi.

Je jen třeba jedna "maličkost" Je jen třeba vymyslet, jak je obnovit, aby to nebylo nežádoucí konkurenční zvýhodnění jednoho před druhým.

A druhá "maličkost"  Vymyslet , jak to udělat, aby ta tradiční výroba u nás byla dnes v době levné globální dopravy konkurenceschopná s tou například čínskou. Když náklady na jednu čínskou pracovní sílu brané od průměrné mzdy se pohybují v přepočtu na naše koruny od 5 do 15 tisíc Kč měsíčně, zatímco náklady na českého dělníka se pohybují na úrovni cca 23 tisíc průměrné mzdy. Plus k tomu se musí započíst náklady na povinné odvody zdravotní a sociální, které zvyšují cenu české pracovní síly k 40 tisícům korun měsíčně.

0/0
9.2.2011 9:51

radim36

Re: Obnova tradičních odvětví.

A taky je třeba vymyslet, jak to udělat, když evropští zelení se dostali do úředních aparatů a jsou voleni na přední politické pozice a vší silou prosazují zvyšování nákladů na energii firem formou povinného podílu zelených alternativních energií, umělého znevýhodnění atomové energie, prosazují zvyšování nákladů evropských firem na suroviny formou Reachu a formou odstřelování a zákazů osvědčených chemických komponent a obecně výrobků.

Když nedokáží ani ve snu prosadit stejné věci mimo Evropu třeba v té Číně. A stejně tak nedokáží zastavit do Evropy dovoz mimoevropských výrobků , které na rozdíl od evropských nejsou výše uvedenými okolnostmi uměle znevýhodněny.

0/0
9.2.2011 10:00

Suché z nosu

Ať žije Havel!

Ať žije pan Havel! U něj doma žádejte o vysvětlení...

0/0
9.2.2011 9:45

radim36

Česká odvětví zůstala stát na místě.

No, po pravdě řečeno, ve spoustě těch tradičních oborů naše fabriky zůstaly stát na místě tak dlouho, až se ocitly úplně někde vzadu.

Třeba jak před dvěma roky krachovaly první sklárny a porcelánky, tak v televizích běžely záběry stejných strojů, jaké jsem tam viděl za socialismu před čtvrtstoletím, když jsme v jakési porcelánce kdesi u Karlových Varů byli na exkurzi.

Prostě jim stačilo, že mají práci a že furt to někdo kupuje a tk seděli na zadku a neinivestovali a nevyvíjeli. Když už jejich výrobní cena, pod kterou už nemohli jít, byla znatelně vyšší než cena stejného čínského zboží prodávaného v našich obchodech, to znamená cena zboží, kterou kdesi někdo vyrobil, pak dovezl přes půl světa, dodal z velkoobchodů do obchodů,  přitom ta cena zvýšená  o několik marží byla pořád ještě nižší než holá výrobní cena české fabriky, bylo už pozdě.

Dlouhodobá nerentabilita a špatná prodejnost vysála finanční rezervy a firmy neměly prostředky na investice do rentability a zlkevnění ceny.

0/0
9.2.2011 9:39

papazian

Re: Česká odvětví zůstala stát na místě.

Neinvestovali, protože majitelé spláceli privatizační úvěry... Chyba bylo, že se vše privatizovalo formou bankovních úvěrů, k tomu všemu obvykle krátkodobých maximálně na čtyři roky! Na dům také neušetříte za dva roky... To byl také impuls pro ty tunely, když už majitelům lehce získané majetky nemohli díky šíleným splátkám dál utáhnout, tak se snažíte zachránít co se dá... a začalo se převádět majetky jianm, vyváděl se majetek pryč... na nějaké nové stroje nebylo ani pomyšlení, k čemu také, když se vědělo, že ho nesplácený úvěr tlačí ke dnu? Ano, úvěr se dal prolongovat, ale to obvykle  vyžadovalo velký poplatek, nejlépe kamsi do kapsy. Privatizovat  se mělo postupně, žádný spěch, privatizace je prostředek, nikoli fetiš. V zemích, kde tak nechvátali , mají se dnes již lépe - viz třeba Slovinsko.

0/0
9.2.2011 10:17

nenovak

Smutné

Přitom včera psali, že průmyslová výroba vzrostla meziročně o 10%. Přitom se tu nic nevyrábí.

0/0
9.2.2011 9:25

Žadatel

Sametová revoluce

Netečou-li při revoluci krvavé řeky, pak porevoluční vlády jsou pro občany daného státu[>-] ještě horší, než ty předrevoluční.

0/0
9.2.2011 9:23

frantiska aus Troppau

Na vině je hradní gubernátor

pamatuji, jak velkohubě prosazoval rušení učňovského školství, které jsme za komunistů měli na světové úrovni. Teď neseženeš instalatéra, pokrývače, soustružníka,zedníka atd. Rozkradený průmysl,cukrovary atd.atd.

0/0
9.2.2011 9:02

radim36

Re: Na vině je hradní gubernátor

Za propad učiliští a manuálních oborů stojí v první řadě propagace a obrovské zbytnění vysokoškolského vzdělávání.

Totiž takový instalatér, pokrývač, zedník,  pokud to má být kvalitní řemeslník, typu šéf party, který rozhoduje, co a jak se bude dělat, potřebuje taky aspoň trošku nadprůměrnou inteligenci. Musí se vyznat v dnešním materiálech a postupech, musí umět umět odmítnout všelijaké prodejce, co nabízejí módní , ale nevhodné nebo zastaralé postupy a materiály, musí umět spoustu předpisů, od bezpečnostních po základy účtování a projektování. Pokud takovou inteligenci nemá, je z něho jen čistě manuální pracovník, který pracuje jen tak, jak mu někdo druhý přikáže, za mizerné peníze a často špatně.

Jenže dnes prakticky všechny inteligentnější lidi odsává vysoké školství a na manuální obory dnes zbývají jen ti horší.

Soustružník, frézař a podobní průmysloví dělníci , pokud mají být kvalitní, tak dnes  potřebují znát a umět tolik věcí, že to už přímo na vysokou školu je.

0/0
9.2.2011 9:29

mirekzelen

po dvacetiletý devastaci

jste na to zázrakem přišli - úžasné až překvapující jaké jste hlavy!!

0/0
9.2.2011 8:59

frantiska aus Troppau

Za tento neutěšený stav je především zodpovědný

náš hradní gubernátor. On zrušil učňovské školství, které jsme měli na světové úrovni. Průmysl nechal zlikvidovat a dát do cizích rukou atd. Napáchal stoleté svinstvo.

0/0
9.2.2011 8:57

zero01

To opravdu nemá chybu

teď je zapotřebí zamyslet se nad otázkou co znamená slovo "ekonomický odborník", když se 20 let ignoruje devastace a rozkrádání státu, a teď se na to kouká, jako kdyby to bylo něco neuvěřitelného.

0/0
9.2.2011 8:53

hňup

Re: To opravdu nemá chybu

třeba se až teď, když je udělaný, co bylo úmyslem udělat, dostala jeho slova na veřejnost.  jen si vzpomeň na listopadový výkřiky " dialog, dialog..", a hned poté už " s komunistama se nemluví..."   " starý struktury brání novým trendům..."   a pod.

0/0
9.2.2011 9:39

Matyseczek

...

Nejlepší zbavení se konkurence je cizí podnik koupit, ukrást technologie, výrobu převést jinam a podnik zlikvidovat... (třeba pivovar Kutná Hora - pivo vyrábí jinde technologie a vybavení je v tahu a pivovar zavřenej.)  Nebo by mě zajímalo, kdo za pár let bude dělat zámečnické práce, soustružníky, obráběče. Stará generace pomalu dosluhuje a mladej je každej študovanej a jediný, co dovedem je klikat na pc. Montážním velkovýrobnám skončí daňové prázdniny a potáhnou... navíc, hědočechů a jinejch netahavejch parazitů je čím dál víc.

0/0
9.2.2011 8:53

I.G.Farben

 

Jak "ukrást" technologie? Když si nějaký podnik koupím, tak jsou ty technologie přece moje, nemusím je krást, prostě si je legálně převedu kam se mi zlíbí :-)

0/0
9.2.2011 8:58

mountbiker

Tady někdo objevil Ameriku !

To se mělo řešit před patnácti lety !

0/0
9.2.2011 8:44

I.G.Farben

Re: Tady někdo objevil Ameriku !

Otázka je, jak se to mělo řešit :-)

0/0
9.2.2011 8:59

Najdete na iDNES.cz