Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Víceletých gymnázií výrazně ubude. Zlepší se výuka, věří Dobeš s hejtmany

Počet osmiletých gymnázií by se měl v příštích letech výrazně snížit. Ministr školství Josef Dobeš se s krajskými hejtmany dohodl, že na tyto školy bude odcházet jen polovina z dnešních 10 procent dětí z ročníku. Mělo by to zvýšit kvalitu vzdělávání. O rušení a slučování škol budou ale rozhodovat jednotlivé kraje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

felia

Vzdělatelnost

To, jaké bude mít vaše dítě známky ovlivňuje předvším způsob, jakým přijímá vzdělávání, jeho vzdělatelnost. Vzdělatelnost dítěte nejvíce ovlivní rodiče v nejútlejším věku tím, jaké požadavky na dítě mají, jak podnětné mu vytváří prostředí. Velký vliv mají i nejnižší školní ročníky. Asijské děti mají výborné výsledky proto, že tam nebylo popřáno sluchu různým pedagogickým výzkumníkům. Děti si tam nehrají, ale soustavně opakují učivo, převládá dril a memorování. Tím se příznivě rozvíjí paměť i schopnost se soustavně vzdělávat. Učitelé na střední škole už neudělají žádné pokroky s obtížně vzdělatelným studentem. Gymnázií je u nás příliš. Z těch soukromých se staly jakési "blbšulky", na které dávají bohatší rodiče svoje hloupější potomky aby měli maturitu.

0/0
1.2.2011 20:16

běhavka

To

je fakt "gól". Redaktor píše o rybníkářské škole ve Vodňanech, přitom je to rybářská škola. Je vidět, že redaktorem může být i úplný b-b.

0/0
1.2.2011 15:06

Antonín, topič

No, to já nevím,

ale celkem bych rád viděl nějaký diagram mentálního procesu, který vede k závěru, že když inteligentní lidi vrátíme mezi průměr, tak se kvalita vzdělávání zlepší. Osobně považuji můj dávný přestup ze standardní ZŠ na školu s rozšířeným vyučováním matematiky a přírodovědných předmětů za jeden z nejlepších okamžiků v mém životě.

0/0
1.2.2011 10:17

tom-2718281828459

Re: No, to já nevím,

problém je, že je gymnázií moc. I na některá pražská gymnázia se hlásí méně lidí než mají volných míst. v maloměstech je to ještě mnohem horší.  V této situaci nelze udržet vysokou úroveň gymnázií a neschopní studenti potom brzdí ty schopnější.

0/0
1.2.2011 10:24

Kulhánková, dcera

Re: No, to já nevím,

Na osmiletá gymnázia je soustavně přetlak poptávky. Takže to jste vedle. Navíc, za pár let přijdou husákovi vnuci, a potom co?

0/0
2.2.2011 8:07

Kaien

Nejasný cíl

Připadá mi, že naše vládnoucí "elita" nemá zcela jasno, jak by měla vypadat reforma školství a čeho jí vlastně chtějí dosáhnout. Nejdřív by si měli ujasnit, co si představují pod slovním spojením "kvalita vzdělávání" a jak by to vlastně mělo vypadat. S rušením některých gymnázií problém nemám (samozřejmě v první řadě těch špatných). Obávám se, že si ministr a spol. myslí, že pouhým zrušením nebo sloučením škol úroveň zvýší. Tímto způsobem může změnit rozmístění studentů, nicméně na zvýšení úrovně je zapotřebí daleko rozsáhlejších změn. Navíc slučování škol se povést může a nemusí. Zvláště taková válka původních a nových pedagogů (následek neúspěšného sloučení) může vést školu k úpadku (smutné v případech, kdy se slučovaly dvě dobré školy). Není přeci jenom primárním důvodem ušetřit peníze?

0/0
1.2.2011 8:35

hrabě Artstetten

Tato levicová vláda škodí víc a víc.

Kolektivisté a glajchšaltéři chtějí ve jménu jakési "rovnosti" (která ve skutečnosti neexistuje) zničit místa, kde je vyšší pravděpodobnost, že z nich vzejde elita. Opravdová elita je základem národa, a mají z ní užitek všichni - i ti, kteří k ní nepatří.

0/0
1.2.2011 8:12

josefbad

proti proudu

Kvalitu vzdelavani zlepsime tim, ze ty lepsi skoly zrusime nebo omezime. A ty deti, na ktere se nedostane zustanou mezi temi nevzdelavatelnymi individui, ktera zustavaji na zakladkach. VYBORNE pane ministre! VYBORNE!

Vubec me neprekvapuje, ze to vcera podporili politici socdem a ze to podporuji hejtmani - socdem vyhovuje co nejvetsi pozet nevzdelanych jednotlivcu, kteri v dusledku potrebuji nejake formy podpory statu.

0/0
1.2.2011 7:57

Muf007

Re: proti proudu

toho bych se opravdu nebál, že by chytří neměli šanci se vzdělat. Dobrá, možná se díky konkurenci, která už dávno není když je míst víc než žáků, nedostanou na svou první a vysněnou školu (gympl ?!). Nicméně nepochybuji o další pestré nabídce. A upřímně, podívejte se kdo se dnes dostává na VŠ. Nevidím jediný důvod, proč by chytré dítě řekněme s maturitou ze střední školy či nástavby učňáku nemohlo na jednou na vejškou. Sám pár takových znám a byli to dokonce staří bardi. Když dnes vidím jak ze základky berou na některé gymply trojkaře a čtyřkaře, a jsou za ně rádi, že mají plnější stav. Nemám pro tyto školy slitování. Redukce středních škol je prostě nezbytná. Kde jsou ty časy, kdy to byly školy výběrové !!

0/0
1.2.2011 8:58

felia

Re: proti proudu

Máte pravdu. Problém ovšem vězí v tom, že plat kantora závisí na tom, zda nechává projít do vyšších ročníků i děti nevzdělatelné. Tím zvýší počet studentů i mzdový normativ. Proto zůstává tolik nechytrých dětí mezi studenty

0/0
1.2.2011 20:22

Mateří kašička

Zlatý komunisti,

ti ještě dokázali něco naučit. :-P

0/0
1.2.2011 7:48

josefbad

Re: Zlatý komunisti,

to spis diky tomu, ze na skolach nebyla tak velka demokracie (nebo anarchie?).

A navic se vic chodilo do skoly. V dnesni dobe maji podzimni prazdniny, pololetni prazniny, velikonocni prazdniny, nejake to reditelske volno a hned je to o dva tydny vyuky mene.

0/0
1.2.2011 8:08

felia

Re: Zlatý komunisti,

Komunisti neučili, ti dělali ředitele, zástupce, předsedy odborů a inspektory

0/0
1.2.2011 20:24

TarasBulba

Kvalita výuky ?

Ten problém s kvalitou výuky a rozdíl v úrovni absolventů není až tak způsoben nižší kvalitou jiných středních škol ale zcela zoufalým stavem na školách základních. Ty dnes produkují pologramoty. Třeba v deváté třídě se nedělá celý rok skoro vůbec nic a to je pak ten rozdíl oproti osmiletým gymplům samozřejmě znát.

0/0
1.2.2011 7:43

nezavislypolitologamater

Každá rozumná vláda podporuje vzdělání svých občanů

té naší však zřejmě vyhovují "nádeníci" z kterými lze lépe manipulovat ....

0/0
1.2.2011 7:41

tom-2718281828459

Re: Každá rozumná vláda podporuje vzdělání svých občanů

napřed se zamysli, gymnázia mají být výběrová, dnes se tam dostane každý čtyřkař. Stačí pár takových studentů a stáhnou celý gympl na úroveň základky.

0/0
1.2.2011 10:27

okold

blobost

Ani se nedivím, vycházejí z něj chytřejší děti a to se vládním úředníkům jednak nelíbí a jednak nehodí. I poslední průzkumy ukazují, že jsou co se vzdělanosti týče jejich absolventi nejlepší. Takže bych je zrušil všechny a přidělal více Zvláštních škol!!!

0/0
1.2.2011 6:46

Josef Svejk

Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Bylo to velmi krušných 8 let, plných nervů, stresu, zklámání, neúspěchů. Tedy ty poslední 4 roky jsem si tam už jako úplnej ichtyl nepřipadal, protože kromě předmětů, se kterými jsem se strašlivě trápil, jsem naopak začal vynikat v jiných, například v němčině. Po maturitě jsem zamířil na ČVUT a tam projíždím jako nůž máslem. Tedy makám taky furt jak blázen, ale díky přípravě z  osmiletého gymplu tuhle vysokou zvládám bez nějakých zbytečných komplikací a jsem tam šťastnej, ostatní absolventi osmiletých gymnázií jsou na tom taky dobře, zatímco absolventi jiných středních škol studium velmi často opouštějí. Tak mi prosím vysvětlete, jak může rušení víceletých gymnázií zlepšit výuku. ???

0/0
1.2.2011 0:14

eltanin

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Co je to "absolventi jiných středních škol"? Tam počítáte úplně všechny střední školy? No to snad ne. Když chcete srovnávat osmiletý gympl s něčím, tak jen s jinakletými gymply, ale ne se střední školou pěstění obilí. Ta totiž vychovává studenty k tomu, aby hlavně uměli pěstovat obilí a teprve až potom, aby i někteří mohli jít na vysokou. Absolvent gymnázia naproti tomu neumí nic víc než trochu rozšířené učivo základky a je připravován primárně na studium na vysoké. Když tam neuspěje, tak je k ničemu.

0/0
1.2.2011 0:30

Ruka trhu řádí jak Černá ruka

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Ano. Jsem ze čtyřletého gymplu a z ČVUT jsem vyletěl tak rychle, že jsem ani nestihl říct nashledanou ;-D Je pravda, že na gymplu byl vždycky velký rozdíl mezi lidmi z osmiletého a námi ze čtyřletého, na základce se prostě jelo o dva rychlostní stupně pomaleji :-/

0/0
1.2.2011 0:49

Kru.El

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Jen tak pro zajímovost, která je to fakulta? Hádám, že FJFI asi ne.

0/0
1.2.2011 1:33

tom-2718281828459

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

proč ne fjfi? vždyť tam jsou už všichni jenom z gymnázia?

0/0
1.2.2011 10:30

Kru.El

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Nejenom, ale hlavně tam kvůli obtížnosti málokdo studuje bez nějákých opakování a restů. Jestli se teda něco zásadního nezměnilo.

0/0
1.2.2011 15:32

běhavka

Re: Jsem absolventem jednoho takového gymnázia

Jenže na rozdíl od vás mají ti druzí aspoň na co z mladých let vzpomínat. Není výjimkou, že ti, co jdou na osmiletá gymnázia, nejsou pak venku mezi ostatními dětmi vůbec vidět, protože se jenom učí. A to taky není dobře. Ale je to jejich, vlastně spíše rodičů, volba. To neodsuzuji, jenom to dokresluji.

0/0
1.2.2011 15:13

mázaušima

Nešetřete nápady,(ne)šetřete náklady !

To bylo jásotu,to bylo chvalozpěvů,když se osmiletá gymnázia zřizovala.Jako úžasná věc,která pozvedne české školství a vzdělanost do nebeských výšin.A nyní to tedy takhle končí.Smutné vysvědčení.:-/

0/0
31.1.2011 23:43

Cindicek

Díky bohu.

Hlavně, prosím vás, zrušte většinu těch soukromých s***** ;-€

0/0
31.1.2011 23:40

celim

Re: Díky bohu.

No já nejsem úplně přesvědčený, že všechna nestátní gymnázia jsou špatná.

0/0
31.1.2011 23:42

Ruka trhu řádí jak Černá ruka

Re: Díky bohu.

on říká většinu. Možná bychom napočítali dvě, tři dobré soukromé školy...

0/0
1.2.2011 0:38

Cindicek

Re: Díky bohu.

Přesně tak. Jsem žena:-) Nechci házet všechny do jednoho pytke, ale moje zkušenosti bohužel mluví zcela jasně. Zanedlouho budu vystudovaná úča, doufám, učením si přivydělávám nějakých 8 let, troufám si říci, že mi to jde a pořád to dělám ráda. "Navštívila" jsem několik soukromých škol - jak gymnázií, tak "obyč" středních, a to je prostě katastrofa. Na soukromém gymnázium byli lidi, které bych neposlala s jejich vědomostmi a celkovým světonázorem snad ani na učňák (nic proti řemeslům - naopak!). Zkrátka průšvih.

0/0
2.2.2011 17:10

tom-2718281828459

Re: Díky bohu.

těžko říct, mám zkušenosti jen s pár lidmi se soukromých škol. Vždy vynikali především nadšením a schopností planě kecat. Pracovat neuměli.

0/0
1.2.2011 10:32

Cindicek

Re: Díky bohu.

Výstižně napsáno - naprostý souhlas!! A nebyla tam také častá věta "když si to platím, tak nemusím nic dělat.."? ;-)

0/0
2.2.2011 17:12

Lokk

Re: Díky bohu.

Upřímně si myslím, že existuje mnoho kvalitních soukromích

gymnázií. Já osobně jsem vystudoval na soukromém osmiletém gymnáziu a jsem za

to rád. Měli jsme menší třídy a kvalitní pedagogy i vybavení. Nyní jsem na UK a

učivo zvládám bez problémů. To, že rodiče investují své peníze do lepšího

vzdělání svých dětí přece není zločin, nebo je?

0/0
1.2.2011 0:38

Ruka trhu řádí jak Černá ruka

Re: Díky bohu.

...je to vydět ;-D

0/0
1.2.2011 0:45

Hairy_ass

Re: Díky bohu.

Na to, jak jste měl mít to lepší vzdělání, tak vám trochu hapruje čeština. Nemyslete si, že jsem nějaký hnidopich, ale když se někdo kasá vzděláním, tak to docela bije do očí.

0/0
1.2.2011 6:54

jafava

Češtinu Vás neučili?

0/0
1.2.2011 7:03

běhavka

Re: Díky bohu.

Nemusí je rušit, stačí, když nebudou dostávat od státu příspěvek na žáka jako státní školy. To je tanejvětší zhovadilost. Když jsou soukromá, tak ať si na sebe vydělají. Takhle berou školné od žáků a ještě od státu. To je normální?

0/0
1.2.2011 15:15

Cindicek

Re: Díky bohu.

Asi tak.R^

0/0
2.2.2011 17:13

celim

Je to trochu problém!

Pokud se nezmění politika státu - platby školám za hlavu a tento systém se nějak nezmodifikuje, tak do té doby budou existovat střední školy se studenty, kteří tam přišli jako čtyřkaři. Snad by mohlo pomoci, kdyby se zrušily ta gymnázia, kde není výraznější převis zájemců. Tam, kde ten převis je, tam se obvykle jedná o kvalitní školy, které si mohou vybírat.

0/0
31.1.2011 23:21

celim

Re: Je to trochu problém!

Ještě bych doplnil svým názorem, že maturitu by mělo být možné získat jen na gymnáziu a studenti ostatních středních škol by měli dostávat jen jakési absolventské vysvědčení. V případě, že by chtěli jít studovat na VŠ, tak by si měli udělat zvlášť maturitní zkoušku a aby toho byli schopni, tak by měly být k dispozici nějaké přípravné kurzy, které by jim pomohly si doplnit znalosti z maturitních předmětů na takovou úroveň, aby pro ně nebyla maturita nepřekonatelným problémem. Ostatně toto dření na maturitu jim zase pomůže v počátcích VŠ studií.

0/0
31.1.2011 23:27

Webpawson

Re: Je to trochu problém!

musím uznat, že Váš názor, ač na první pohled šílený, lze již na ten druhý spatřovat jako rozumný. Nic nebrání udělat gymnázia 4letá a odborné střední školy na 3,5 roku s "absolventským listem". Poté by si absolventi volili mezi:

a) intenzivní půlroční praxí (aby byli plně připraveni do pracovního procesu, klidně u budoucího zaměstnavatele, naučí se za zlomek mzdy jak to chodí a na full time nebude zdržovat a brzdit, nebude dále nutná zkušební lhůta )

b) intenzivními kurzy maturitních předmětů, tedy ČJ, cizí jazyk, matematika, fyzika (pro zmíněné technické obory). Pokud by půl roku jeli intenzivně výhradně tyto 4 předměty, pochopitelně rozvrstvené na výkladové hodiny, cvičení, "oddychové" laboratoře, konverzace apod. , jsou schopni s přehledem dotáhnout znalostmi studenty gymnázií i se schopností rychle ukládat informace. 

0/0
31.1.2011 23:43

Judge Dredd je o5 tady

Re: Je to trochu problém!

To by byl celosvětový nesmysl... Proč by absolvent SPŠ měl mít jakýsi absolventský list... nebo by mělo vzniknout Průmyslové gymnázium...?

Nápad ještě šílenější než jsem čekal. RvRv

Mimochodem, dle uznávání vysvědčení z EU by potom nebyl problém zde zřizovat pobočky zahraniřních SŠ, jako tomu je dnes i u VŠ a maturita by se složila zahraniční, ale musela by se uznávat...

0/0
1.2.2011 0:07

celim

Re: Je to trochu problém!

No pokud vím, tak třeba v Německu mají maturitu jen na gymnáziích a na universitu mohou jít jen maturanti. Ona také odborná maturita(je úplně jedno, jak se tomu bude říkat) je něco úplně jiného než maturita obecná (čeština, matematika, případně fyzika).

0/0
1.2.2011 0:13

Judge Dredd je o5 tady

Re: Je to trochu problém!

Tak to víte naprosto špatně... už proto, že v Německu není jednotný školský systém a každá spolková země jej má hodně odlišný...

0/0
1.2.2011 0:21

celim

Re: Je to trochu problém!

Mimochodem, tak to absolventské vysvědčení na středních školách by mělo být podmíněno znalostmi těch "lehčích " variant státních maturit. A Státní maturity by měly být jen jedny a to ty těžké. Ostatně studenti gymnázií je za "těžké" vůbec nepovažovali.

0/0
1.2.2011 0:09

Judge Dredd je o5 tady

Re: Je to trochu problém!

Výjimečně s Vámi souhlasím. Maturity by měly být jedny a přesně vystihující kvalitiativní populaci, tj. většina gamnyziantlů by měla mít 1-2, průmyslových a jim obdobných škol 2-3, ostatních středoškoláků 3-4 a absolventů učiličť s maturitou 4, resp. dát bodové rozdělení nebo procenta...

Nejspravedlivější systém.

0/0
1.2.2011 0:25

jafava

Na první pohled opravdu trochu podivné, ale když

se nad tím šlověk zamyslí, bylo by to možná lepší.

Absolventi středních odborných škol by teoreticky mohli získat zároveň i výuční list ve studované profesi. Jejich závěrečné zkoušky by se jen rozšířily o praktika a výsledkem by byl absovent, schopný okamžitého uplatnění. Na rozdíl od absolventů gymnázií, kteří bez VŠ jsou v postatě ničím, by měli ještě větší náskok.

Jak nazvat závěrečnou zkoušku a absolventy, to je ale k zamyšlení, protože by mělo být patrné, že absolvovali náročné profesní studium a nejsou jen nějakými "hej nebo počkej". V naší společnosti, která je posedlá tituly, to je citlivá záležitost, byť na první pohled zdánlivě směšná. V každém případě by to mohlo zatraktivnit technické obory. Pokud by tyto školy navíc sehnaly partnerské podniky ve vyspělých státech EU, kam by jejich žáci jezdili na praxi, nemělo by to chybu.

Osmiletá gymnázia bych nechala, v každém kraji tak jedno a jen pro vyjímečně nadané děti; ostatní, čtyřletá, by stačila v počtu jedno na okres.

0/0
1.2.2011 7:32

murdoc

...

no podle me polovina lidi co v soucasne dobe ziska maturitu by ji doopravdy mit nikdy nemela....

0/0
31.1.2011 22:58

Johny_S

Holt politici s "vizí"

Přemýšleli už o tom, že je situace zcela identická s tou, když před pár lety rušili školky a základní školy, že je prý málo dětí, a pak se nestačili divit, protože začal "baby-boom"? Ty děti nikam nezmizely. Ale možná je to součástí dlouhodobého plánu socanů, že je separace nadaných dětí nevhodná, neboť prý vyvolává "elitářství". Dětí se prý vyvíjejí lépe, když jsou ve třídě se slabými jedinci. Tohle už říkali ministři školství Eduard Zeman a po něm Petra Buzková. Nic nového pod sluncem. Věci veřejné se přibližují socanům, což je logické, protože jejich elektoráty se překrývají.

0/0
31.1.2011 22:55

tappat

skolstvi potrebuje daleko vic

nez tyhle pseudonapady. Treba to chce uplne z gruntu zmenit financovani skol - penize podle poctu studentu je naprosta hloupost, ktera vsechno brzdi. Proto gymnazia berou i studenty, kteri na to nemaji. Az bude ve skolstvi dost penez na to, aby bylo ve tride 12 deti a nikdo nemusel resit, ze kdyz dve deti vyrazime, tak nebudou penize na to a to, pak bude nase vzdelani kvalitni. Do te doby bez sance.

0/0
31.1.2011 21:44

pcechova

Doufám,

že budou aspoň tak rozumní, že nebudou rušit gymnázia s nejvyšší úrovní, jak tomu bylo v Brně před pár lety. ;-O

0/0
31.1.2011 21:36

Najdete na iDNES.cz