Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Baťa židy nezachraňoval a naopak je kvůli ziskům propouštěl, tvrdí historik

Jan Antonín Baťa cíleně nezachraňoval své zaměstnance židovského původu před nacisty, když je odesílal do zahraničních poboček své firmy. Historik Vít Strobach tvrdí, že Baťa získal nálepku "českého Oskara Schindlera" neoprávněně. Baťa podle něj naopak židy z firmy propouštěl, aby neohrozil postavení své firmy na trhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Antiblb

Bádání

Bádání jednotlivce, prezentované českým médiem. Sami si učiňte obrázek. Osobně věřím, že T. Baťa některým lidem pomohl.

Možná to byl vedlejší produkt ekonomických zájmů, o kterých pan historik hovoří, ale prostě jim pomohl. Troufnu si tvrdit, že jestliže zachránil život byť jediný, ohroženého člověka, zaslouží si uznání. Metály a posmrtné tituly jsou vedlejší a nic nevynášejí. Jen provokují určité lidi k vyvinutí úsilí je svým způsobem diskreditovat. Klamem a nekompletními informacemi, které zavání manipulací se tu dnes prezentuje kde kdo. Věřím, že pan historik probádal co mohl a poté uveřejnil vlastní názor. Já ho mám jiný a jsem pevně přesvědčený, že krom vynikajícího podnikatele byl T. Baťa i člověk s větším Č, než většina podnikatelů dneška. Myslete více, blbněte méně.

0/0
1.2.2011 10:25

Peťulák2

Ale tak ono se to dá vždycky vykládat dvěma způsoby...

Pro příklad: Aby nebyl podezřelý a mohl za války fungovat dál a lidi měli práci, tak se tvářil, že jenom a pouze expanduje do zahraničí, posílal tam i nerasové případy a zachránil tím hromadu Židů. A navenek třeba ještě remcal, že tam tu špínu nechce. Jaké lepší krytí chcete vymyslet?

Nebo opravdu mohl expandovat a zachraňoval vlastně mimochodem. I tak má zásluhu na záchraně lidí.

0/0
25.1.2011 9:46

ToskanskyDedek

Pani "Vedkyne" z Gottwaldova ma asi revmatitidu

Pani "Vedkyne" a badatelka z Gottwaldova ma asi revmatitidu

''

a rada by se pozvala na nejake zidomilne symposium k Mrtvemu mori. Ale Statu Israeli uz stavkuji i diplomate, protoze nemaji na vyplaty.

''

Navic i jejich dojna krava = USA = nejenze krachuje, ale zaziva jednu diplomatickou porazku za druhou a plivance do zbankrotovanych predatoriskych gesichtu: Čínský klavirista Lang Lang měl něco jako kulturní vložku při slavnostní večeři pořádané Bílým domem na počest čínského prezidenta Hu Jinta. Zhruba v šesté minutě své produkce začal hrát známou anti-americkou píseň My Motherland z korejské války z filmu Bitva v šanghajských horách. Melodie i film jsou v Číně velmi známy. Čínský prezident Hu později řekl, že ji okamžitě poznal. Zpráva neuvádí, zda ji poznal i prezident Obama a přítomní diplomaté USA. Také se neví, zda její zařazení zvolil Lang Lang v posledním okamžiku sám,nebo zda to byla dobře připravena provokace. V každém případě to vypadá, že Číňan ukázal Američanům, kdo je pánem

0/0
24.1.2011 23:06

ToskanskyDedek

Re: Pani "Vedkyne" z Gottwaldova ma asi revmatitidu

Takze doporucuji radeji konjunkturne neco o hodnych ceskych kapitalistech, zachranujicich rude sikmooke Cinany pred danovymi uredniky, nebo neco na ten zpusob - k vyletu do Shanghaje na nakupy...

''

http://www.therightperspective.org/2011/01/24/china-humiliates-us-at-white-house-dinner/

''''

Se svetem, vlastnenym Cinskou lidovou republikou, vedenou R^Komunistickou stranou CinyR^ to tedy nemusi byt tak spatne - prosperita, humor a milosrdenstvi:-)

0/0
24.1.2011 23:08

wiki5

Re: Pani "Vedkyne" z Gottwaldova ma asi revmatitidu

pokud umite cist vic zdroju nez ten co se vam hodi, pak nikdo nikomu nic neukazal a je to jen vase zbozne prani

0/0
25.1.2011 6:48

pk08

Re: Pani "Vedkyne" z Gottwaldova ma asi revmatitidu

bože ty jsi magor k pohledání

0/0
25.1.2011 9:13

Horst.Skalický

Tomáš Baťa měl k Židům kladný vztah

Pěkně o Židech mluvil, tedy vlastně psal. Já jsem četl jeho knihy ve kterých o Židech psal přátelsky. Dokonce si od Židů půjčoval peníze ale pamatoval na Navrátila, takže taky Židi měli Tomáše Baťu rádi coby spolehlivého dlužníka. Nevím už jak Jan Antonín, ten se o Židech moc nezmiňoval.

Ve své době předválečného Československa byli Židi negativně vnímáni taky u nás mezi československou veřejností, takže kamárádit se Židy a veřejně vyžadovalo určitou společenskou statečnost a nezávislost, což Tomáš Baťa byl. Statečný a nezávislý, především charismatický podnikatel ale taky politik, jakého bychom potřebovali dnes, když je naše republika v takovém svrabu.

0/0
24.1.2011 21:58

modrá straka kradačka

Re: Tomáš Baťa měl k Židům kladný vztah

K těm slintům jsi si ani jiný nick než Horst nemohl vymyslet!

0/0
24.1.2011 22:32

Horst.Skalický

Re: Tomáš Baťa měl k Židům kladný vztah

Jméno Horst mám v občance a křestní knize. Omlouvám se :-P

0/0
24.1.2011 22:37

kosobecny

Re: Tomáš Baťa měl k Židům kladný vztah

Fux? :))

0/0
24.1.2011 23:15

Horst.Skalický

Baťa vyhazoval komunisty.

Tomáš Baťa měl ve své několikatisícové firmě 8 (slovy osm) komunistů. Když přebral firmu Jan Antonín, první co udělal, vyhodil všechny komunisty, takže Jan Antonín neměl ve své firmě žádného komunistu a věděl proč.

0/0
24.1.2011 21:48

hany1

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Nějak mi to nejde dohromady jako" super" podnikatel, který hodnotil zaměstnance pouze podle toho co umí. Tak kde je pravda?

0/0
24.1.2011 21:58

ceItic

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Pravda je, že člověk nemůže být současně inteligentní, slušný a komunista

0/0
24.1.2011 22:01

hany1

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

A jinak zdravý?

0/0
24.1.2011 22:05

koutlosh

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Zdravý být může, ale komunista je fakt průšvih ;)

0/0
25.1.2011 7:48

Poslední____Mohykán

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

;-DR^

0/0
25.1.2011 8:04

james.blond.007

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

R^

0/0
25.1.2011 1:38

Peťulák2

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Tak větší pitomost už jsem dlouho nečetla...ačkoli dlouho...tady na idnesu vás je...

0/0
25.1.2011 9:48

Horst.Skalický

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Komunisti toho mnoho neumí a Baťa to dobře věděl. Proto všichni komunisti v počtu osm pracovali na kopání železničního náspu z Vizovic do Valašské Polanky. Nic jiného jim svěřit nešlo než krumpáč, lopatu a kolečka. Po tragické smrti pana Tomáše nový továrník Jan Antonín je vyhodil všechny, protože oni zas tak dobře nekopali, jen kecali a za to je Jan Antonín narozdíl od Tomáše nebyl ochoten platit. On byl totiž větší držgrešle než pan Tomáš.

0/0
24.1.2011 22:04

hany1

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Poněkud ubohé!

0/0
24.1.2011 22:07

Horst.Skalický

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Co je ubohé? Že vyhazoval komunisty anebo že jich osm zaměstnával?

0/0
24.1.2011 22:09

hany1

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

tvůj komentář

0/0
24.1.2011 22:10

Horst.Skalický

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Jo tak Hany, já to mám ze skutečně hodnověrného zdroje od jednoho z těch osmi komunistů, který u starého Tomáše Bati pracoval na stavbě trati. Coby dědek to nám mladým vykládal na jednom podnikovém školení. Dotáhl to daleko po Vítězném únoru. Jezdil po školách a podnicích vykládat jak se měl u Bati zle a jak potom vyletěl protože za plkání ho Jan Antonín nebyl ochoten platit.

Víš Hany, Zlín vlastně tenkrát Gottwaldov nebyl od nás tak daleko a na té trati v době krize dělal kdekdo, takže víme o jeho pracovní morálce. Kecat, to jo, agitovat ale mozol spíš na bradě než na ruce od lopaty.

Víš, on pan Tomáš byl takový lidový šéf, rád si poplkal s dělníkama a tak si nejspíš těch osm soudruhů vydržoval aby mu měl kdo tlachat hlody a on mohl potom diskutovat. Pak se zabil v letadle a Jan Antonín byl jiného názoru. Ten na tlachy tolik nebyl a platil jenom za práci ale na tu komunisti moc nebyli, tak dostali vyhazov. Město bot není od nás zas tak daleko abych se to od pamětníků nedozvěděl.

0/0
24.1.2011 22:30

modrá straka kradačka

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Pravda, ještě by od něho Němci nechtěli ty holínky a plynové masky brát. Kdyby zaměstnával komunisty a Židy.

0/0
24.1.2011 22:38

Horst.Skalický

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Komunisty v počtu osm vyhodil nový továrník Jan Antonín krátce po převzetí firmy v roce 1932 a nebylo to za Německa. Tenkrát vládl Tomáš Guaerigue Masaryk, Hitler přišel až zadlouho a je škoda že se Tomáš Baťa zabil. Byl by jistě po Masarykovi prezidentem a lidi ve Zlíně věří že by to bylo jinak s námi. Hitler by to neměl tak snadné. Tomáš Baťa byl podnikatel, bojovník a nikoli kapitulant jak soudruh prezident Beneš.

0/0
24.1.2011 22:50

kosobecny

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

kdyby.. :/

0/0
24.1.2011 23:17

Pribinacek

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Možná měl Tomáš Svatopluk pravdu, když psal román "Botostroj", který pak Baťa nechal zabavit.

0/0
25.1.2011 9:08

Horst.Skalický

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Komunista Svatopluk se nejmenoval Tomáš ale jmenoval se Turek Svatopluk. Jeho literární prvotinu Botostroj nenechal zabavit Baťa, takovou moc on zas neměl v demokratickém Československu. Vydávání knihy Botostroj bylo soudně zakázáno na základě procesu, který se táhl od 1933 do roku 1938. Soud v něm shledal nepravdy, pomluvy a neopodstatněné urážky na cti. Obdoba dnešního zákona na ochranu osobnosti. V demokratickém zřízení můžeš napsat cokoli ale nesmíš nepravdami poškozovat zájmy spoluobčana, takže Turek Svatopluk jako správný komunista ve svém románu lhal, psal nepravdy, pomnluvy a urážky ale u soudu mu to neprošlo a tak nesměl knihu vydat

Vynahradil si tu potupu po únorovém převratu 48, kdy podle tohoto obskurního románu byl natočen dokonce i socialistický film. Neviděl jsem, nemrzí mne, dle referencí ztráta času ale kdo chce, může shlédnout. Jen Ty Pribinačku ve mně vyvoláváš dojem že jsi ten Botostroj ani nečetl, když nevíš ani jak se jmenuje ten slavný spisovatel jen vaříš z vody

0/0
25.1.2011 9:52

weselka

Re: Baťa vyhazoval komunisty.

Film Botostroj je paskvil nejhrubšího zrna, ale stálo za to se na něj podívat, aby člověk věděl, čeho je komoušský režim schopen.

0/0
25.1.2011 13:35

hany1

Babička vždycky říkala:

Baťovky nosil plebs.

0/0
24.1.2011 21:39

Ten co vypálilil Atlantu

komunistický hnojník

jen přijeďte do zlína vy komunističtí z*a*a*s*r*a*n*c*i a já vám to osobně ručně vysvětlím;-€

0/0
24.1.2011 21:36

michal II

Re: komunistický hnojník

Snad do Gottwaldova, ne?

0/0
24.1.2011 22:20

JCage.

Re: komunistický hnojník

to ma byt vtipne?Rv

0/0
25.1.2011 8:50

modrá straka kradačka

Re: komunistický hnojník

A co na to bereš??;-D

0/0
24.1.2011 22:34

james.blond.007

Re: komunistický hnojník

vypadá to, že nic... a nebo je to příliš slabé nebo naopak silné ;-D

0/0
25.1.2011 1:48

JirkaVonErzgebirge

Každá mince má dvě strany

Baťové zaměstnávali spoustu lidí. Postavit se za židy by bylo možná hrdinství. Jak by ale vysvětlil těm tisícům svých zaměstnanců, že půjdou cugrunt, jenom proto, že si pan továrník zachoval čistý štít? Propuštění několika (desítek?) lidí byl pravděpodobně kompromis, jak zachovat svůj podnik a tím práci ostatním. Kdo jste četl jeho myšlenky, ten to pochopí.

0/0
24.1.2011 21:35

james.blond.007

Re: Každá mince má dvě strany

R^

0/0
25.1.2011 1:49

nestačímsedivit

To už nyní

nikoho nezajímá!

0/0
24.1.2011 21:14

JirkaVonErzgebirge

Re: To už nyní

Proč sám sebe nazýváte "nikdo"? Že by sebekritika?

0/0
24.1.2011 21:31

opinen

Pravda je neideologická

Těžko mohu tvrdit,jak se J.A.Baťa zachoval ve 2.s.v,pokud kolaboroval,jak píše výše zmíněný článek,měli by to lidé vědět,pokud ne,měl by se autor omluvit.To,co o Baťově rodině tvrdí bolševici,je věc druhá,jenže řada lidí si názory tvoří právě podle toho,co tvrdí komunisté,což je ovšem chyba,přece neznamená,že když bolševici Baťovu rodinu hystericky nesnášeli,že se v jejich rodině nemohl octnout někdo,kdo sehrál negativní úlohu,netvrdím,že tomu tak musí být v případě J.A.Bati,ale chceme-li se dozvědět pravdu,nesmíme se řídit tím,čím nás léta oblbovali soudruzi a tvrdit něco opačného ,než tvrdili komunisté,jen kvůli tomu,že to hlásali bolševici.Historická pravda se musí dokazovat,což je složité.

0/0
24.1.2011 21:10

kocourek25

K čemu jsou tato články ?

Nač křísit staré věci , které už stejně nic nezmění. Co bylo bylo, pokud se chce někdo

hrabat ve starých dokladech ať tak činí - ale ať objektivně informuje a nepřekrucuje pomalu 100 roků staré události. Život jde dál a už na tom nikdo nic nezmění. Pamětníci již nejsou a ti noví badatelé     no z dokumentů se dá něco zjistiti ale pak se s nimi i dá MANIPULOVAT. No a Zlíňáci jsou na to moc citliví.;-D  

0/0
24.1.2011 20:57

james.blond.007

Re: K čemu jsou tato články ?

kdosi zjevně moudřejší než jste Vy kdysi řekl, že kdo nezná minulost, je odsouzen k tomu ji opakovat

0/0
25.1.2011 1:53

Karel Prokopic

Zkusme fakta.

Když si dáte trochu práce, tak na internetu najdete pomocí zlínského archivu 

noviny, vydávané Baťou, pochopitelně Janem Antonínem.

V roce 1937 se tam Jan Antonín Baťa rozčiluje, že je obviňován z kontaktů s diktátorem Musolinim. Jeho a A. H. nazývá "džentlmenem" a zdrojem odbytu bot.

To vše tedy v době, když už se vědělo "kdo je kdo" a vpád Musoliniho do Habeše a masové pobíjení tamních domorodců se uskutečnil rok před tím.

0/0
24.1.2011 20:54

Černoušek Bubu

Zlínská kvadrarura kruhu.

Diskuze na téma Baťa dlouhodobě sleduji. Krátkozraké snahy Zlína posvětit kompletně vše kolem Baťů jsou kuriozní.. Pokud se to týká podnikání předválečného, tak jde o jasnou věc. Pokud se to týká druhé světové války, tak Zlíňáci dostávají jakési halucinace. Rodina Baťů, která podnikala po celém světě (vyvážela) se musela rozhodnout, co v případě celosvětové války, na čí stranu se dát, majetek nemá nožičky. Jeden se přesunul do závětří ke spojencům (Tomík - Kanada) těsně před válkou, s kapitálem i s lidmi, pro případ vítězství spojenců. Měl štěstí, byl na správném místě u vítězů a majetek ve světě, kromě Brazílie, připadl po válce jemu, který podporoval válečné úsilí spojenců. Druhý se uklidil do Brazílie a jeho podniky v Protektorátu pomáhaly v boji za Novou Evropu Hitlerovi. Měl smůlu, byl na straně poražených a přišel v soudech po válce o svůj majetek v Československu a ve světě mimo Brazílii. Většina majetku však zůstala rodině, ať vyhrál ten, či onen. Tak to i bylo plánováno.

0/0
24.1.2011 20:23

agoj1

Němečtí vojáci byli obuti do Baťových bot.

Je těžko představitelné, že by je mohli vyrábět také "nespolehliví" židé. To by se wermachtu blbě šlapalo na východ8-o

0/0
24.1.2011 19:42

JirkaVonErzgebirge

Re: Němečtí vojáci byli obuti do Baťových bot.

Taky že se jim sakra blbě šlapalo! Že by skrytý odboj?

0/0
24.1.2011 21:29

a+a

Re: Němečtí vojáci byli obuti do Baťových bot.

A zpátky ještě hůř utíkalo ;-D;-D;-D

0/0
24.1.2011 22:52

modrá straka kradačka

Koukám jak to tady cenzor pročistil!

Tak to se asi nedozvíme kde je pravda!:-/

0/0
24.1.2011 19:15

Bijec modrých zlodějů

Re: Koukám jak to tady cenzor pročistil!

No to víte, pravda musí zmizet .....  To že byl kolaborant neřekli komunisti v roce 48, ale bylo to dokázáno již v r.45!!!!!!

0/0
24.1.2011 20:39

Karel Prokopic

Re: Koukám jak to tady cenzor pročistil!

Dalším faktem je, že Baťu Američani zařadili na seznam válečných zločinců.

0/0
24.1.2011 20:56

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.