Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Právníci: Protestující lékaři porušují zákon, mohlo by jim hrozit až 16 let

Podle některých právníků protestující lékaři v čele s Lékařským odborovým klubem porušují akcí "Děkujeme, odcházíme" zákon. Doktoři prý hromadnými výpověďmi za vyšší plat společnost a ministerstvo vydírají. "Dopouštějí se také trestného činu ublížení na zdraví," míní advokát Jan Černý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

clay

Heger lže

Pojišťovny v ČR loni vybraly na pojistném 151,1 miliardy korun, což je oproti roku 2009 nárůst o osm procent!!!!! Při stávajícím růstu HDP, růstu odvodů a zaměstnanosti není zde důvod vycházet ze stavu roku 2009. Je možno vycházet z roku 2010 s mírným nárůstem.....Pojišťovny mají na uspokojení nároků lékařů k dispozici dostatek prostředků.

0/0
5.2.2011 2:48

clay

kancelář ODS Raupachové a Kancelář mafie Kubíčka

;-D

0/0
5.2.2011 2:46

Jst1951

Pro právníka LOK

podal jsem trestní oznámení, v němž mimo jiné zdůrazňuji vyhrožováním smrtí a to v názvu akce "náš exodus - váš exitus" navíc jde o šíření poplašné zprávy a sice v tom smyslu, že pokud odejdeme, vy zemřete, může v někom vyvolat až panickou hrůzu a strach;-O

0/0
4.2.2011 20:27

clay

Re: Pro právníka LOK

další psychopat ;-D

0/0
5.2.2011 2:47

nafouknutá bublina

Re: Pro právníka LOK

Jakýpak psychopat? Je Vám 70, 80, event. 90 let, abyste věděl, jak se asi musí tito lidé cítit, když slyší neustálé hrozby ze strany pánů doktorů nebo vidí černou sanitku? Zřejmě to vůbec nemůžete posoudit, jinak byste mluvil jinak. Vzpomeňte si na to, až budete v těch letech, o kterých se zmiňuji.

0/0
5.2.2011 12:46

jahana

Ten LOK právník vystudoval v Plzni?

"Na hrozící situaci jsme upozorňovali delší dobu, takže bylo možno se na ni připravit".Toto je argument lokařského právníka, proč akce LOKu nemůže být trestná. Děti z 3.B. už se chechtají až se za břicha popadají, jen ta M:Engele sqadra si furt mele svou.

0/0
4.2.2011 19:34

želvaželva

Že to není vydírání ? Já klidně půjdu svědčit, že sanita

s nápisem "Náš exodus, Váš exitus !" u mne probudila obavu, že pokud vážně onemocním nebo budu mít úraz, exnu bez pomoci. Mám strach a pořád na to musím myslet. Mám z toho depku. Svírají se mi ruce. Dokonce o tom diskutuji na netu. Asi tomu právníkovi napíšu a nabídnu mu svoje svěděctví...

0/0
4.2.2011 19:00

kenitsok

Re: Že to není vydírání ? Já klidně půjdu svědčit, že sanita

Ještě bych přidal tr.čin šíření poplašné zprávy(viz sanitka).Proč se nevyučili ti doktoři, co stávkují hrobníkem. Pak by bylo všechno v pořádku. Nejvýš by na ně mohl vlítnout hygienik.V

0/0
4.2.2011 19:05

Jst1951

Re: Že to není vydírání ? Já klidně půjdu svědčit, že sanita

ano spárvnjě,podal jsem trestní oznámení v tom smyslu.Půjdete svědfčit?

0/0
4.2.2011 20:28

nafouknutá bublina

Re: Že to není vydírání ? Já klidně půjdu svědčit, že sanita

Vyjádření  "Musela by vzniknout těžká újma nebo by jí muselo být hrozeno." je opravdu směšné právě proto, že ta sanita je jasným důkazem toho, že tou těžkou újmou JE HROZENO. 

0/0
5.2.2011 12:51

Trepifajksl ,Peklič Veřejný

No s tím Kubíčkem to naši pisálkové přehnali

http://www.novinky.cz/krimi/66643-advokat-kubicek-ktery-hajil-i-kajinka-musi-na-psychiatrii.html

0/0
4.2.2011 18:35

nafouknutá bublina

Re: No s tím Kubíčkem to naši pisálkové přehnali

No a co? Jen omezenci si myslí, že každý, kdo jde k psychiatrovi je blázen.

0/0
5.2.2011 12:53

želvaželva

I listinu základních práv a svobod lze zneužít. Tady někdo

zblbnul hlavu jednodušším lidem vidinou zdvojnásobení platů, zfanatizoval je jako kdysi ten pán z Barnau Němce a vydírá stát hrozbou smrti pacientů. Doufám, že stát najde právní rámec k jeho řádnému ohodnocení. Takové zneužití Listiny je totiž velmi zrůdný čin. A nebezpečný.

0/0
4.2.2011 18:28

Přátelský

Re: I listinu základních práv a svobod lze zneužít. Tady někdo

Nestrašte protestující lékaře, ještě pořád je u nás demokracie a můžeme proti vládě, jejíž jednání nás velmi poškozuje, protestovat. Advokát Kubíček je opravdu ten pravý, kdo si může stěžovat:-):-)!!:-)

0/0
4.2.2011 18:42

želvaželva

Re: I listinu základních práv a svobod lze zneužít. Tady někdo

Adolf Hitler se vlastně dostal k moci demokratickou cestou. Zrůdy umí demokracii zneužít.

0/0
4.2.2011 18:44

nafouknutá bublina

Re: I listinu základních práv a svobod lze zneužít. Tady někdo

"...můžeme proti vládě, jejíž jednání nás velmi poškozuje, protestovat...". Ano, můžete, ale bez vydírání a vyhrožování. Měli jste si to vyřídit s vládou a ne do toho zatahovat pacienty a lidi, kterým do toho prakticky nic nebylo. Chtěli jste, aby se báli a proto Vás podpořili, jenže se to obrátilo proti Vám. Jo, s čím kdo zachází, s tím taky schází.

0/0
5.2.2011 12:58

stryke

Dnešní medici

A ještě by měli zacálovat svoje vzdělání...je hooodně drahé... Obyčejní lidé se skládají ze svých skromných mezd, aby si jako společnost zaplatili vychování lékařů a oni se na ně potom vybodnou a ještě je vydírají... Učím na medicíně a charaktery, které tam potkávám, opravdu stojí za to. Dětičky zazobaných rodičů - lékařů - arogantní spratkové, co hledí jen na peníze, kariéru a mají vždycky ve všem pravdu. Už jako studenti medicíny se po každém dožadují uznání. Jen ať táhnou, na světě jistě existují lékaři, co u nás za naše mzdy budou tuto práci dělat rádi. Ukrajinci zahodí lopaty, opráší své diplomy, česky už umí...tak co.

0/0
4.2.2011 17:48

sorgedoktor

Re: Dnešní medici......

Dost pochybuji že opravdu učíte na Lékařské  fakultě, leda  tělocvik a nebo společenské vědy. Tyto řádky dost možná  obsahují nějaké  racionální  jádro.Ovšem  preference  studentů  z  určitých rodin byla i za minuklého režimu, nyní snad eskalace...Stupidní televizní seriály možná dělají svoje..!!

0/0
4.2.2011 18:28

nafouknutá bublina

Re: Dnešní medici......

Aby mohl posoudit charakter studentů, může být třeba jen školník. Charakter přece není znalost. Preference studentů z určitých rodin opravdu byla i za minulého režimu, kdy se studovalo jen pro titul a proto to tady vypadá tak, jak to vypadá. Ale když to pokračuje dál a dál, je to velice smutné, protože to bude trvat generace, než se to změní k lepšímu. Tedy arogance a nadřazenost ještě na dlouhou a dlouhou dobu.

0/0
5.2.2011 13:04

sorgedoktor

Re: Dnešní medici...Non iurare in verba magistri

Na lékařských    fakultách jsou také  kacíři/ katedra cizích řečí/ psychologové/ humanitní a etická  opfavidla mediciny/ atd..

       Autor těchto  řádků se mi naprosto nejeví jako znalý problematiky.

Samozřejmě že děti z lékařských rodin mají jaksi prošlapanou cestičku.Bude to i v jiných oborech..

0/0
4.2.2011 18:33

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

maji právo vypadnout, tak ať si jdou

ale ať už se nevraceji a neškemraji o stejnou práci zpět

0/0
20.1.2011 14:16

václaf 666

Re: maji právo vypadnout, tak ať si jdou

100% souhlas!!

0/0
20.1.2011 16:29

nafouknutá bublina

Re: maji právo vypadnout, tak ať si jdou

R^R^R^

0/0
5.2.2011 13:06

ikim

CO TO JE?

DEJTE NÁM PENÍZE NEBO UMŘETE!

0/0
19.1.2011 22:33

dogi1

Re: CO TO JE?

Běžná lékařská praxe.

0/0
20.1.2011 1:51

MistrVápenky2

To je teprve začátek

Až skutečně začnou umírat nevinní pacienti, kteří jsou rukojmím stávkujících léčitelů, tak se teprve začnou dít věci. Už nyní většina lidí nesouhlasí s tímto organizovaným a nátlakovým chováním léčitelů a to procento se denně zvyšuje. Srandy je konec. Jsem logicky na straně vlády a ministra Hegera, které si ostatně léčitelé sami svobodně zvolili v parlamentních volbách.

0/0
19.1.2011 22:30

magelan

Re: To je teprve začátek

Myslím že se mýlíte. Nemohou být postiženi za to, že se chovají podle svých zákonných práv a ani za to, že se sdružují v odborech. Obojí je zákonem povoleno, a oni nemají žádnou povinnost zajišťovat zdravotní péči. To je povinost krajů nebo státu případně obcí (záleží na tom čí ta nemocnice je).

 

Chápu Vaše rozhořčení, ale skutečně to není tak jak si myslíte. A že to je koordinovaná akce? Ministerstvo, kraje a obce i ředitelné nemocnic o tom ví celý rok. A celý rok s tím dělají co? Nic. Přitom zajistit zdravotní péči je JEJICH povinnost. Měli rok na to aby se s lékaři nějak dohodli. Nevyužili to a nyní se snaží vymyslet nějakou kličku, podle které by mohli lékaře zotročit a nutit k práci nadále.

 

Prý se s nimi snaží jednat. Přijdou na jednání a řeknou "Neustoupíme ani o piď" a pak to Vám předloží jako že oni jednali a druhá strana nespolupracuje. UŽ ALE NEPŘIZNAJÍ ŽE LÉKAŘI USTUPOVALI PO DLOUHÝCH 20 LET. To by snad mohlo stačit, nebo ne?

0/0
19.1.2011 23:03

MistrVápenky2

Re: To je teprve začátek

Co taky chtít od ministerstva, které má od listopadu asi dvacátého ministra? Jinak chápu ty méně zaplacené léčitele, ale tohle je přeci jenom i na mě příliš silné kafe. Navíc chtít více peněz v době krize a na druhé straně se ostatním pracujícím a to převážně v soukromém sektoru mzdy snižují, anebo o ní přicházejí dokonce. Pak se nedivme tomu, jak se na tuto akci dívají občané, potažmo pacienti.

0/0
20.1.2011 0:10

morae

Re: To je teprve začátek

právě v době krize je na čase začít přemýšlet, kam že plynou peníze od nás pacientů. Pokud je to do mezd lékařů a sester - Ok. Pokud je to do léků, které jsou kdekoliv v Evropě levnější o desítky procent - nesouhlasím. Lékaři právě teď neříkají nic jiného, než ostatní zaměstnanci - nechtějte po nás přesčasy a vysoce kvalifikovanou práci, pokud ji neumíte zaplatit a zároveň plýtváte stejnými penězi za něco, co lze pořídit levněji. Soukromé nemocnice to pochopily už dávno a hlídají si výdaje a zároveň dobře platí dobré lékaře a sestry.

0/0
20.1.2011 2:48

morae

Re: To je teprve začátek

cssd vyhrála krajské volby na vějičku vracení poplatků v krajských nemocnicích a lékárnách. Pokud by si tyhle finance kraje nevyplýtvaly, mohli dnes jednat o udržení alespoň části lékařů - nebo o částečném zvýšení mezd všem - do doby, než to dořeší republikové ministerstvo.

Ale to napřed velká část pacientů raději natáhla ruku pro třicet střibrných, aby se teď rozčilovala nad hamižností těch, ke kterým se upíná, když jde o život.

0/0
20.1.2011 2:54

barbu do

Re: To je teprve začátek

... tam ovšem šlo o desítky milionů ...

... ministerstvo ovšem právě nyní přihrálo tunelářům 16 miliard ...

... a to by na výplaty stačilo na několik let ...

0/0
20.1.2011 8:46

Jan Zamazal

Re: To je teprve začátek

problem je v tom, ze ty odchody nekdo hromadne organizuje...

to by se za chvili mohli domluvit vsichni ucitele, vsichni operatori elektraren a kam se dostaneme...

0/0
4.2.2011 18:04

Labaro

Re: To je teprve začátek

Pokud jste pořádně četl článek, trestní oznámení není směrováno vůči lékařům. Těm nikdo nebrání podat výpověď, ale proti odborářům, kteří akci organizují a tím se dopouští vydírání. Výpovědi totiž podávají odbory jménem lékařů. Organizování podobných akcí je nad rámec pravomoci odborů - kdyby se jednalo o organizování stávky, tak by záležitost sporná, ale takto je to celkem evidentní.

0/0
4.2.2011 18:23

p266

Vydírání to není,

protože by lékaři museli úmyslně "hrozit těžkou újmou". Museli by tedy výslovně hrozit např. poškozením zdraví pacientů  v důsledku masového odchodu. To však zřejmě nečiní.

A spíš než nedbalostnímu (nebo dokonce úmyslnému) ublížení na zdraví by za určitých podmínek(!!!) podobné situaci mohlo odpovídat nedbalostní obecné ohrožení dle par. 273 nového trestního zákoníku. Lékaři by muselo být dokázáno, že vědět měl a mohl, že i přes úsilí zbylých lékařů v omezeném režimu léčby velmi pravděpodobně dojde k ohrožení zdraví či dokonce smrti pacientů. V současné době však podle mě mohou lékaři důvodně předpokládat, že ministerstvo zdravotnictví má dostatek času na přípravu řešení krizové situace.

Pokud by lékaři měli důvod se domnívat, že to ministerstvo zdravotnictví a ostatní lékaři to nezvládnou, asi by těžko obhájili jiné než postupné podávání výpovědi (kdy by měli ostatní více času na nalezení náhradního řešení). Např. několik set lékařů měsíčně.

0/0
19.1.2011 20:22

barbu do

Re: Vydírání to není,

... problémy s hledáním nástupců řeší výpovědní lhůta ...

... a tu si lékaři dobrovolně prodloužili na šestinásobek ...

... od března do prosince orgány zodpovědné za péči o zdraví lidu nedělaly nic ...

... a v lednu zaplatily PR agenturu, která předtím za peníze lhala o brdském radaru ...

... a s její pomocí začala zastrašovat, vydírat a lhát ...

0/0
19.1.2011 20:36

p266

Re: Vydírání to není,

Je to možné, rozhodně to nebudu popírat.

To však podle mého názoru neznamená, že by se, třeba i vinou nečinnosti ostatních pracovníků zdravotnictví (např. ředitelů nemocnic, ministerstva atd.) nemohli koncem března dostat do situace, kdy by "vědět měli a mohli", že odchodem na základě hromadné výpovědi "způsobí obecné ohrožení tím, že vydají lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví".

Ano, lékaře to značně znevýhodňuje, avšak v jejich prospěch hovoří skutečnost, že pokud ministerstvo a jiné příslušné orgány z nedbalosti neučiní maximum pro to, aby k 1. dubnu byli schopni odcházející lékaře nahradit, dopustili by se stejného trestného činu zřejmě i tyto subjekty.

0/0
19.1.2011 21:10

p266

Re: Vydírání to není,

Pokud by situace k 1. 4. tedy vypadala s pacientem špatně (bez ohledu na to, kdo situaci zavinil), měli by zůstat a místo toho volit kompromisní řešení. Např. koordinované odcházení vždy několika set lékařů měsíčně. To by jim dalo dostatečnou míru jistoty, že bude možné jejich odchod kompenzovat bez újmy na zdraví pacientů. I když chápu, že by to značně oslabilo vyjednávací pozici lékařů.

0/0
19.1.2011 21:13

barbu do

Re: Vydírání to není,

... ovšem nikoli 1.4. ale 1.3. a ve skutečnosti už za měsíc ...

... doberou si dovolené ...

0/0
19.1.2011 21:19

p266

Re: Vydírání to není,

Ano, na podstatě věci to však podle mého názoru nic nemění. Hezký večer a děkuji za reakci.

0/0
19.1.2011 21:38

magelan

Re: Vydírání to není,

Ne, myslím že s kompromisem by musely doopravdy přijít OBĚ strany. A ministr první, protože on je teď v průšvihu a on má povinnost tu zdravotní péči nějak zajistit. Pokud lékaři ustoupí, tak to bude naše nadutá politická eleta pokládat (a právem) jako projev slabosti. A jak se v tomhle světě zachází se slabochy? Nakopou se do zadní části těla.

 

Lékaři to už zažili vícekrát, a napříč politickým spektrem. Slibuje každý a nesplní nikdo. Oni totiž ti politici nikdy neplní svoje sliby. Možná by jste si toho mohli už také všimnout, už těch voleb bylo hodně...  Není v zájmu lékařů si svou vyjednávací pozici oslabovat. Války se vedou proto aby jste je vyhrál. A tohle je svým způsobem taky válka. Válka o budoucnost lékařů v téhle zemi a přeneseně i o budoucnost zdravotnictví v téhle zemi.

 

Vám to, když to pro lékaře dopadne dobře, přinese nadále dosti dobře fungující zdravotnictví. To není málo. Snad by Vám tedy nemuselo vadit, že by lékaři případně dostali přidáno. Záleží na prioritách.

0/0
19.1.2011 23:12

p266

Re: Vydírání to není,

Souhlasím, kompromis. Na jedné straně si 3000 lékařů přeje odejít okamžitě, na druhé straně si zbytek společnosti přeje, aby lékařská péče nebyla narušena.

Kompromis by tedy spočíval například nikoliv v okamžitém odchodu tří tisíců lékařů, ale dejme tomu v odchodu 300-500 lékařů měsíčně po dobu 6-10 měsíců, což by bylo tempo, ve kterém by odcházející lékaři mohli být nahrazováni.  Tím by bylo splněno přání obou stran, lékařů odejít i přání zbytku společnosti týkající se zachování péče.

Chápu správně, že těch více než 3000 lékařů chce skutečně odejít do zahraničí, že?

Nebo nechtějí? Proč potom dávají výpověď?

Nebo jen výpovědí vyhrožují, aby si vymohli vyšší platy? Přestože nároky lékařů na vyšší platy podporuji, je jejich postup potom vhodný a odůvodněný? Více v dalším příspěvku.

0/0
20.1.2011 1:38

p266

Re: Vydírání to není,

Hlavním argumentem odcházejících lékařů je, že během posledních dvaceti let se pro reformu ve zdravotnictví dělo mnohem méně, než se dít mohlo.  Že vlády a poslanecká sněmovna byly nečinné. Naprosto souhlasím a je mi to líto.  Musím se však ptát, zda je tento argument ve vztahu k současné vládě opodstatněný.

Poprvné od roku 1996 totiž máme poslaneckou sněmovnu s dostatečnou většinou i (snad) dostatečnou vůlí změnu provést.

Pro podložení tvrzení uvádím: 1) Do roku 1996 zde byla vládní většina 105 poslanců. 2) V letech 96-98 patová situace 100-100. 3) V letech 98-02 vláda sociální demokracie, která na reformě zájem neměla. 4) V letech 2002-06 vláda sociální demokracie, která na reformě zájem neměla. 5) V letech 2006-2010 patová situace 100-100. Vláda ODS, KDU, SZ, které na reformě zájem měly, ale nebyly schopné jí prosadit. Pokud si dobře vzpomínáte, i jen 30Kč poplatky vedly k drtivé porážce ve volbách v roce 2008 i de facto pádu vlády v roce 2009.

0/0
20.1.2011 1:49

p266

Re: Vydírání to není,

Myslím si proto, že tato vláda, první po 14 letech, která má zájem i poslaneckou většinu pro realizaci reformy, mohla dostat od lékařů o něco více času k navržení komplexní dlouhodobé reformy. Pokud by k dohodě o reformě mezi ministerstvem a zástupci lékařů nedošlo třeba do 8-10 měsíců od ustavení vlády (tj. duben až červen), mohli lékaři následně provést razantní akci.

Postoj lékařů i jejich nechuť a nevíru ve změnu po dvaceti letech stagnace naprosto chápu. Ovšem, nejsem si jistý, že vinit z toho tuto vládu, aniž bychom jí dali šanci, je spravedlivé a zároveň účinné řešení problému. A tato vláda opravdu za vývoj v letech 1996-2010 nemohla (viz předchozí příspěvek). Pokud lékaři nedůvěřují ani ministru Hegerovi, mohlo se přesto s výpověďmi počkat na neúspěch dohody o reformě, dejme tomu v dubnu.

Lékařům fandím a obdivuji jejich povolání. Lékařům i pacientům přeji pro obě strany výběr toho nejlepšího řešení.

0/0
20.1.2011 1:59

želvaželva

Re: Vydírání to není,

Tady někdo zfanatizoval hlavy lékařům vidinou zdvojnásobení platu a přiměl je dát výpověď. Jedná se o organizovanou akci, jejímž důsledkem může být smrt mnoha lidí. I listinu základních práv a svobod lze zneužít ! Neříkejte mi, že snaha o rozvrat funkcí státu s tak závažnými následky není trestným činem !

0/0
4.2.2011 18:14

kenitsok

Re: Vydírání to není,

Sanitář s nápisem na sanitce Náš exodus. váš exitus teda ví, že může dojít ke smrti a vzdělaný doktor to neví.To staví váš výplod do jiného světla  a rozumným uvažováním dojde  občan s běžným IQ, že se jedná o normální vydírání. A dále si opravdu musí každý představit, že takto by mohly vadírat všechny profese. Já si to ani nechci představovat. Měl jsem o lékařích jiné mínění. Samozřejmě, že většina těch lékařů to odsuzuje, přinejmenším se toho nwemíní zúčastnit. A jsou to převážně ty kapacity, které již něco vykonaly .V

0/0
4.2.2011 19:19

wertzu

Re: Vydírání to není,

Odpověděl jste si hned v počátku Vašeho příspěvku"museli by hrozit těžkou újmou".Takže heslo "náš exodus,váš exitus" je jen taková nevinná dětská říkánka co?

0/0
4.2.2011 21:15

DocMart

Neodcházím, utíkám...

S touto zemí opravdu není něco v pořádku. právník, který může takový paskvil vypustit nejen z úst, ale dokonce i do světa.... A tohle u nás bere za svoje moudra platy, o kterých my si můžeme nechat jenom zdát.

0/0
19.1.2011 19:55

vodnicvcechach

to by me zajimalo, cim porusuje zakon ceska nekdo

kdo da vypoved ;-€ pantaticek je k smichu Rv

0/0
19.1.2011 17:04

RAA

Re: to by me zajimalo, cim porusuje zakon ceska nekdo

no výpověď si podej, ale ne hromadnou a odborovému svazu.  Dej ji přímo zaměstnavateli na dohodu a běž bez odstupného někam jinam.  Na to má každý právo. Já bych je vzala zpět jen za nižší peníz, protože jsou vyděrači a jako takoví nemohou být rovni těm, co jsou loajální.

0/0
19.1.2011 17:53

ab1536

Re: to by me zajimalo, cim porusuje zakon ceska nekdo

si muzu podat vypoved jakym zpusobem chci. do toho nikomu nic neni. a proc bych mela chodit na dohodu? co je vam do soukromeho pravniho vztahu jinych lidi s jejich zamestnavateli? nebo snad doktori maji nekde nejakou dolozku, ze maji povinne makat pro blaho naroda? vite co je nechutny? ze nekteri odborarsti bafunari kaslou na to, za co je clenove odboru plati a sami lezou sefum do zadku, ti jim nechaji jejich teple mistecko a oni se na ty, co je zvolili do cela vybodnou. takovy bych hnala jako zamestnavatel prvni, s*aci bez moralky.;-O

0/0
19.1.2011 18:11

Najdete na iDNES.cz