Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud otevřel případ složitého porodu, při kterém se téměř udusilo dítě

Soud řeší případ prezidentky Unie porodních asistentek Ivany Königsmarkové, která podle žaloby neoprávněně vedla složitý domácí porod, při němž se dítě dusilo. Lékaři novorozence sice nakonec zachránili, chlapec ale podle spisu utrpěl nevratné poškození mozku, protože neměl dost kyslíku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

log-out

Názor doktory

Ještě pro ty, co tvrdí, že žádný doktor by v životě nikdy nedoporučil porod doma, tak si přečtěte tady ten názor. Psala ho doktorka - "porodnice" (dle nového gendrového manuálu :-)) (ačkoli to z názoru není poznat, vím o koho jde - respektive moje žena mě na ´její příspěvek upozornila, já ji moc neznám)

http://www.rodina.cz/1/nazor13204744.htm

0/0
17.1.2011 23:34

blondie76

Re: Názor doktory

Ale no tak, máte rád statistiky, kolik procent porodníků - gynekologů by doporučilo domácí porod? Pořád opakuji: není vyřešená legislativa. Možná až bude, pak se situace změní

0/0
18.1.2011 7:43

log-out

Re: Názor doktory

Věřte mi, že v legislativě problém není. Pokud by byl, vyřešil by ho jednoduchý reverz. Problém je v tom, že doktoři často více věří svým zažitým postupům, než výsledkům vědeckých studií. Také  myslím, že v tom bude kus "doktorské auroely" - že přeci ostatní nejsou dosti kvalifikovaní. Stejný problém byl v okamžiku, kdy se kompetence k vedení fyziologických porodů v nemocnici přesouvali z doktorů na PA. 

Trvalo to nějakou dobu, než doktoři uznali, že to jde i jinak a také k tom,u bylo potřeba hafo studií, které kupodivu prokázali, že porod v nemocnici s PA má lepší výsledky než porod v nemocnici s doktorem.

Těch doktorů, co doporučují porod doma je rozhodně menšina. Ale i mezi "domorodci" se v ČR pár doktorů najde, natož mezi těmi, co porod doma podporují, nebo alespoň nezavrhují. 

PS: Tím nechci nějak paušálně plivat na doktory - znám spoustu sqělých dokotů i dokonce porodníků. Oni musí mít "konzervatismus" v popisu práce.

0/0
18.1.2011 12:51

log-out

Re: Názor doktory

PS: Ten odkaz jsem sem dal hlavně kvůli (tuším) Howardovi, kterej sliboval, že když mu někdo ukáže doktora, kterej doporučí porod doma, tak mu dá tisícovku.

Můžu Ti Howarde poslat číslo účtu? :-) :-) :-)

0/0
18.1.2011 12:52

barbu do

Od března, kdo nechce rodit doma ...

... může rodit ve sklepě ...

0/0
15.1.2011 21:49

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: Od března, kdo nechce rodit doma ...

;-D

0/0
16.1.2011 17:38

tigrakrajtovita

log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

kterého k rodičce nepustíte?... Dokud se něco nestane, a pak pro změnu křičíte : "doktore dělejte něco" a utečete? Kolik porodnic vás k porodům nepustí byste také mohla vypočítat, že?

0/0
15.1.2011 20:38

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Jestli mě považujete za v oboru vzdělanou porodní asistentku, tak mě to vcelku těší, ale jsem jen poučený laik.

Zbytek příspěvku jsem nějak nepochopil, zdá se mi, že jediný, kdo tady na někoho řve, jste Vy... :-)

0/0
15.1.2011 20:46

incisivus

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

dole píšeš o zodpovědnosti při porodu ve špitále. Ano, i tam je to ten, kdo porod vede, tedy klidně bába. Jen ta profesionální pomoc při komplikacích je proklatě blízko. Dává nesrovnatelně větší šance na uzdravení jak mámě, tak mrňousovi než situace řešená dojezdem rychlé při porodu doma. Shodneme se? :-)

0/0
15.1.2011 21:01

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Ano souhlasím. Jen bych nepsal profesionální, ale lékařská, protože PA v nemocnici je také přeci vysokoškolsky vzdělaný profesionál. Není to vůči nim slušné. :-)

Zároveň ale tvrdím, že porody doma nekončí hůře než porody v porodnici. Na podporu svého tvrzení mám několik vědeckých studií (od doktorů, uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech).

Co z toho plyne: doma zřejmě nenastává tolik komplikací, popř. pro většinu komplikací vzniklých doma není třeba akutní pomoc, takže se v příapdě potřeby do nemocnice dojet stihne.

Proč přes hůře dostupnou lékařskou péči jsou porody doma stejně bezpečné studie odpověď nedávají, takže se můžem jen domýšlet. Bude to zřejmě kombinace osobnějšího přístupu (včasné rozpoznání případného problému), lépe vedených porodů (absence zbytečných zásahů do procesu a medikace), menší stres rodičky, meší pravděpodobnost infekce a nevím co ještě. Ale který z těchto možných faktorů to má na svědomí, popř. je nejvýznamější, to nevím.

0/0
15.1.2011 21:11

incisivus

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

neznám uváděné studie. Ale zní to logicky. Jen opravím úvod, PA bývala nástavba ukončená maturitou. Nově asi bakalářské studium. Čímž neschazuji jejich kompetentnost poskytnout kvalifikovanou pomoc, dneska vyškolení záchranáři umějí svoji disciplinu dokonale.

0/0
15.1.2011 21:21

tigrakrajtovita

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

:-((( Proč se oháníte vědeckou studií neonatologa se tedy vysvětlilo. Stále nechápu, proč tady pácháte PR bez hlavy a paty

0/0
15.1.2011 21:23

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Nějaký argument by nebyl? Nebo alespoň prosím označte s kterým mým tvrzením nesouhlasíte.Těžko se s vámi dá diskutovat, když dokolečka opakujete nemáte prvadu, nemáte pravdu, aniž byste uvedla v čem a proč....

0/0
15.1.2011 23:18

blondie76

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Ad 1) PA sice je vysokoškolské vzdělání, přesto patří mezi nelékařské profese. Slušnost sem tedy nepleťte, ve zdravotnictví je víc vysokoškolských nelékařských profesí, lékařská profese je podmíněna titulem MUDr.

Ad 2) doma nenastává tolik komplikací, protože těhotné primárně označené za rizikové nenapadne rodit doma. Pro většinu komplikací vzniklých doma možná není potřeba akutní péče, v tomto konkrétním případě ale mohlo zřejmě být všechno jinak. Snad uznáte, že hypoxie dítěte akutním problémem je. A jak je vidět, prodlení při poskytnutí lékařské pomoci má dost závažné následky.

Ad 3) pořád nevím, jak jste došel k menší pravděpodobnosti infekce, ale budiž. Včasné rozpoznání případného problému - to snad jde i v porodnici ne? Na absenci zbytečných zásahů a medikace se můžete domluvit s tím, že k nim případně dojde v nouzi nejvyšší.

Pořád mně z toho vychází, že bezpečnost porodů doma je dána tím, že se toho odváží jen zlomek žen, které jsou navíc nejméně rizikové

0/0
16.1.2011 9:38

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

1) a co jiného píšu?? PA je profesionál, ale není lékař. Proto je její pomoc profesionální,´ale není lékařská.

2) Opakuji tu pořád dokola. Ty studie srovnávali nízkorizikové rodičky doma oproti nízkorizikovým rodičkám v nemocnici. V jedné studii dokonce dělali "párování" - vybírali typově (snad co se týče vzdělání, sociálního statusu apod.) stejné ženy, kdy jedna rodila doma a jedna v porodnici. Přesto porody doma nedopadli hůře (myslím dokonce o něco lépe), než ty nemocniční. Vzhledem k tomu, že pomoc je v nemocnici rychlejší, tak buďto není rychlost pomoci důležitá, nebo je v nemocnici těch komplikací více. Co je pravda nevím, imho to bude kombinace obou - některé komplikace nastávají častěji a u některých zas menší prodlení tak nevadí.

Ono ani v nemocnici neudělají císaře za minutu, je nejprve potřeba "sehnat tým a připravit sál", takže ten rozdíl v rychlosti pomoci není až tak veliký jak se zdá (byť souhlasím, že furt je).

0/0
16.1.2011 13:11

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

3) Jaké jsouy příčiny stejné bezpečnosti porodů odma a v porodnici se neví, to jsou jen spekulace. Nicméně to, že v nemocnici je daleko více choroboplodných zárodků a hlavně jiné, než na které má žena a tedy potažmo dítě imunitu vám potvrdí každý pediatr. V nemocnici také dítě projde rukama více lidí, než doma.

U porodů doma má rodička k dispozici vlastní PA. V nemocnci je většinou jedna PA na více rodiček. PA pečující o rodičku doma ji také daleko lépe zná (viděli se už dříve), tím s ní umí i lépe komunikovat.

Na absenci léčebných zákroků se dá v dobré porodnici domluvit, to je pravda. Ne každá rodička je ale natolik poučena, že o tom ví. A např.volit polohu jde dnes pouze v menšině porodnic (v Praze co vím tak s velkými problémy v jedné z pěti). Nicméně ty studie pochází ze zemí, kde je věda co se týče porodů trochu napřed a tedy i medikace podávaná méně často, než v ČR.

0/0
16.1.2011 13:20

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Nicméně, pokud byste chtěl tvrdit, že to, že vychází porody doma a stejně nebezpečně jako v nemocnici pouze proto, že se v nemocnici nadužívá medikace - tzn. standardně Vám ji dají a tím Vám zhorší rizika při porodu - tak by to nebyla pro nemocnice žádná dobrá vizitka....

Kolik žen se odváží rodit doma nemá na procentuální úmrtnost novorozenců vliv, nicméně např. v Holandsku to není zlomek žen, ale poměrně vysoké procento. A argument jejich menší rizikovosti vyvrací jak Holandsko (kde je to zcela normální a nikoli extrabuřt a tedy to není výsadou jen těch nejméně rizikových), tak i ona studie, kde pro vyloučení tohoto vlivu prováděli "párování".

0/0
16.1.2011 13:24

blondie76

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Nepochopila jsem první větu Vašeho posledního příspěvku: to je Vaše domněnka, ne moje tvrzení. Já jsem naopak řekla, že na absenci medikace a nadbytečných zásahů se lze v porodnici domluvit s tím, že by k nim lékař přistoupil pouze v nouzi nejvyšší.

Co se týká Holandska, mají tam domácí porody jednak lépe legislativně ošetřeny, mají hustší síť nemocnic, čili při komplikacích se tam rodící žena dostane rychleji a v neposlední řadě mají větší novorozeneckou úmrtnost než ČR

0/0
16.1.2011 14:34

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Už zas novorozencká úmrtnost. Tak znovu :-)

V ČR je daleko větší množství potratů pro podezření na genetické vady (díky tomu se např. rodí několikanásobně méně dětí s downovým syndromem). Porod dítěte s genetickou vadou samozřejmě skončí častěji špatně. Dále má ČR oproti Holandsku (a drtivé většině všech zemí) velmi nízké procento absolutní chudoby, což je také velký rizikový faktor i negramotnosti (nezvdělaní lidé - často přistěhovalci - např. často nejsou ochotni přestat kouřit v těhotenství).

A naposled, v ČR je porod definován jinak než ve většině zemí, např. porod dítěte bez známek života se označí jako porod až od kila váhy či 28. týdne, ve většině zemí to je 24.-26. týden a 500g. Takže tato čísla nejsou srovnatelná. Více viz třeba: http://www.rodina.cz/clanek6880.htm

0/0
16.1.2011 15:32

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

No jsou dvě možnosti: buďto by při ideálním postupu v porodnici byl porod bezpečnější než doma. Pak ale vzhledem k tomu, že podle všech studií tomu tak není, tak v porodnicích neposkytují takovou péči, jakou by měli. Což je poněkud tristní (a ono i samotné dohadování a hlídání, že dohodnuté dodržují je pro rodičku během porodu zátěž).

Anebo je bezpečnost stejná. Pak není co řešit.

Co se týče legislativního ošetření, tak nevidím, jaký to má vliv na bezpečnost porodu. Že má Holandsko hustší síť nemocnic víte odkud? Já hustotu sítě v Holandsku nevím, ale počet nemocničních lůžek na obyvatele máme oproti Holandsku dvojnásobný: http://apl.czso.cz/ode/tab/tps00168.htm. Pravda naopak hustota osídlení je v Holandsku větší, nicméně zas ve větší hustotě osídlení budou spíše větší nemocnice a v Holandsku nejsou.

V každém případě to by pouze znamenalo, že není dokázaná bezpečnost porodu ve větší vzdálenosti od nemocnice, nikoli nebezpečnost porodů doma jako takovou.

0/0
16.1.2011 16:02

blondie76

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

http://www.pdcap.cz/Texty/JakRodi/JakRodiZeny.html - pokud je dojezd do nemocnice do dvaceti minut, došla jsem k názoru, že musí mít hustší síť nemocnic (nebo se snad žena, která se chystá rodit, přestěhuje blíž k nemocnici?). Já bych se do dvaceti minut do nemocnice nedostala ani náhodou, a to ani při porušení všech pravidel silničního provozu

0/0
16.1.2011 16:27

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Je dost otázkou, jestli se těmi dvaceti minutami myslí celkový čas mezi zavoláním záchranky a dojezdem, nebo pouze čas mezi příjezdem záchranky a dojezdem do nemocnice.

V ČR je snaha dodržet dojezd záchranky do 15minut. Nevím, jestli se tím myslí stejné číslo, ale i kdyby to bylo jen půl cesty, tak 30min oproti 20minutám znamená, že většina lidí (v hustěji zabydlených oblastech je zpravidla pomoc blíž) by do těch dvaceti minut dojela.Samozřejmě, rodit někde na samotě 60km k nejlbližší nemocnici rozumné není, ale většina lidí bydlí dostatečně blízko nemocnice (obzvlášť např. v Praze, kde je dnes porodů doma nejvíce).

Navíc, podobné studie byly i v Kanadě, Austrálii, Velké Británii.

0/0
16.1.2011 16:37

blondie76

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Jenomže my tady rodíme i na vesnici, která je od nejbližší porodnice 40 km. Záchranka tu může být za 5 minut (ta nejbližší, pokud nebude vytížená jinde), ale do čtvrt hodiny to do porodnice stejně nestihne

0/0
16.1.2011 16:48

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Já nevím,. jaká je rozumná hranice pro dojezd, jako (ten hnusnej pragocentrickej :-)) Pražák jsem se o to zajímat nemusel, anžto máme nemocnici kousek. Je možné, že ve Vašem případě je to daleko pro to, aby bylo rozumné rodit doma, ale jistě to tvrdit nechci. Jakej je rozumnej limit dojezdové doby do porodnice nevím...

0/0
16.1.2011 17:40

blondie76

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Já to ani zkoušet nebudu, chci mít za zády někoho, kdo mi v případě nutnosti pomůže

0/0
16.1.2011 18:05

log-out

Re: log-out : také na porodním sále křičíte na rodičku i na lékaře,

Vždyť já Vás nenutím :-) jesti se cítíte lépe v nemocnici, je to pro Vás to správné místo :-)

0/0
16.1.2011 18:17

Carrallina

A co takhle zrušit pravidelné těhotenské poradny

třeba ? Ať jsem fakt jako přírodní, dřív je přece taky neměli.

BTW já bych bez doktorů o své dítě přišla, to je na tak na okraj, že vím o čem mluvím.

0/0
15.1.2011 16:38

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: A co takhle zrušit pravidelné těhotenské poradny

Souhlas a ještě zrušit očkování a prohlídky dětí a rodit přímo na poli... ;-D;-D

.

Samozřejmě s vámi souhlasím, to výše uvedené je ironie. :-P

0/0
15.1.2011 18:08

tigrakrajtovita

Populace není schopná vracet se do středověku

Rodit doma, pouze s porodní asistentkou, znamená ohrožení rodičky i dítěte

0/0
14.1.2011 16:26

LuciJe2

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

A víte, že to většinou žádné ohrožení neznamená?

0/0
14.1.2011 20:28

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Ano, 90 % porodů proběhne v pořádku. Ale stojí vám to za ty nervy? Já třeba měla překotný porod. To je takový ten "televizní". Téměř žádné bolesti a okamžitě se dítě dere na svět. V takovém případě může dojít k vyhřeznutí placenty a to je stav ohrožující život matky i dítěte. Doma bych zemřela. :-P Nikdy nevíte, co se stane. A při dnešních "vymoženostech" nevím, proč nerodit ve špitále. Jo a abych nezapomněla, se mnou tam rodila paní, jejíž dítě se téměř uškrtilo na pupeční šňůře - doma by taky zemřelo. ;-)

0/0
15.1.2011 16:00

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Ehm. 1) vědešcké studie dokazují, že porod doma je přinejmenším stejně bezpečný jako v nemocnici. Odkazy jsem tu dával.

2) Výhřez placenty je co? Pravděpodobně myslíte výhřez pupečníku a ten se nestává z překotného porodu, ale při prasknutí vody. A pouze, pokud není hlavička dítěte sestouplá do pánve (pak už k výhřezu dojít nemůže, není kudy). A v tu dobu je člověk doma, i když se chystá do porodnice.

3) Škrcení na pupeční šňůře je v drtivé většině způsobené urychlovaným porodem (pomocí oxytocínu). Pokud se porod nepopohání, tak dítě neleze tam, kde mu je to nepřijmené. Takže zrovna toto je typická "nemocniční koplikace", doma by bylo podání oxytocínu samozřejmě hazard.

0/0
15.1.2011 16:55

blondie76

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Paní měla zřejmě na mysli předčasné odloučení placenty. Hrozí masivní krvácení, které doma nevyřešíte. Jinak moje první dítě mělo omotaný pupečník kolem krku také - a přitom jsem porod urychlovaný neměla. No a jen tak mimochodem je oxytocin během porodu vyplavován do krevního oběhu i bez toho, aby byl podán uměle. Takže pokud si myslíte, že doma se rodí bez oxytocinu, tak se mýlíte

0/0
15.1.2011 17:53

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Omotaný pupečník kolem krku je vcelku častá věc a pokud porod není urychlován (ani pícháním vody apod.), v drtivé většině ničemu nevadí. Dítě samo cejtí, že dál nemůže a chvíli si počká.

Oxytocin při porodu samozřejmě v krevním oběhu je. Jeho vylučování ale řídí dítě!  Pokud cítí, že dál zatím nemůže, tak zpomalí. Pokud v tu chvíli dáte ženě dávku oxytocinu, protože "porod  nepostupuje", tak právě naženete dítě tam, kde se necítí dobře. Zaprve tím riskujete zdraví a život dítěte, zadruhé pak doktor změří ozvy, zjistí, že je dítě v tísni.... a další zbytečnej císař.

0/0
15.1.2011 18:01

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Jinými slovy: dávat ženě při porodu oxytocinem je jako když spolujezdec bude točit řidičovy volantem. Někdy tak opravdu zabráníte bouračce. Pokud ale není situace těsně před bouračkou, kdy řidič evidentně nezvládá, tak daleko spíš tím tu bouračku způsobíte....

0/0
15.1.2011 18:07

tigrakrajtovita

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Lékař nejste. Kdo jste? Nemotejte tady ženám hlavu, pokud jste placená živnostnice zvaná porodní bába, chápu. Kšeft je kšeft, ale jinak vedete nesmyslné řeči. Za rodičku je odpovědný výhradně lékař. Odkaz níže : článek nepsal porodník a je o kaisrech

0/0
15.1.2011 20:26

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Ehm..... zaprve nejsem porodní asistentka (k tomu mi kromě hafo dalších věcí přinejmenším schází také prsa :-) :-)) a za druhé už je nějakou dobu zvykem, že člověk je zodpovědný hlavně sám za sebe. A pokud je v porodnici a porod vede PA, tak je za porod zodpovědná samozřejmě ona a nikoli lékař.

Jaký článek máte na mysli nevím, dejte sem znovu odkaz.

A jaké vedu nesmyslné řeči? Co z toho co tvrdím není pravda a proč?

0/0
15.1.2011 20:53

tigrakrajtovita

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

V nemocnici samozřejmě NENÍ zodpovědná bába, to je 1.nesmysl. 2.nesmysl je plácat o genialitě porodů v obýváku bez infekce, a hodit k tomu odkaz na neonatologa a kaisrech. 3.nesmysl je konfrontace báby a záchranáře. To co předvádíte je k smíchu. Blbnete jim tady hlavy

0/0
15.1.2011 21:40

incisivus

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

v nemocnici je lékař vždy u porodu? Pokud ne, tak je zodpovědný jak?

0/0
15.1.2011 21:47

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

1) tak si prostudujte třeba toto: http://www.aperio.cz/porodnictvi/porodni-asistentky.shtml

citace: "Podle nových právních předpisů (2004) mohou porodní asistentky v ČR - podobně jako v ostatních zemích EU - pracovat samostatně, tj. bez odborného dohledu a bez indikace lékaře v případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí."

2) O jaké studii o císařských řezech mluvíte? Níže v diskusi jsem asi třikrát dával několik odkazů na studie srovnávající nebezpečnost domácího a nemocničního  porodu. Jestli se začnete chovat slušně a budete mít o studie zájem, klidně sem dám odkazy znova. Pokud budete pokračovat v nastaveném konfrontačním stylu, reagovat na Vás již nadále nebudu.

0/0
15.1.2011 23:24

blondie76

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Kdo rozhodne o tom, zda je těhotenství fyziologické? Zajímá mě to, protože jsem z článku vyčetla, že PA zodpovědná za tento porod, matce nedoporučila jít na UZ vyšetření. Netuším, proč zrovna u tohoto chlapečka došlo k hypoxii, ale třeba se to dalo předem zjistit, že mohou nastat komplikace (třeba horší zásobení dítěte placentou nebo co já vím). Pokud to dojde tak daleko, že matka ani nepřijde na prevenci, protože jí PA sdělí, že takové a makové vyšetření je zbytečné, tak je asi někde chyba ne?

0/0
16.1.2011 9:19

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Na to, zdali je těhotenství fiziologické jsou standardy. Koneckonců můžete se inspirovat přávě Těmi studiemi, která také kritéria nastavili.

Co se týče tohoto konkrétního případu, tak je klidně možřné, že PA se nezachovala správně. Taky je možné, že se správně nezachovala matka a PA zatajila, co bylo podstatné. Já nevím, jak to bylo. Proto se mi také zdá ulítlé soudit z jednoho konkrétního případu, kde mohli lidi selhat (stejně jako selhávají doktoři v nemocnici a taky to někdy skončí smrtí dítěte) o bezpečnosti porodů doma.

Konkrétně z ultrazvuku, pokud matka vůbec nebyla na UZ vyšetření, tak by to bylo velmi nebezpečné - ale to myslím, že by s ní PA rodit nechtěla. A naopak, pokud tam byla desetrát, tak jedenáctý ultrazvuk by ničemu neprospěl, naopak jsou i názory, že příliš ultrazvuku dítěti škodí (a někdy i cesta do nemocnice je pro matku zbytečná zátěž).

A kromě toho, z tohoto článku myslím nevyplývá, že jí to PA nedoporučila, pouze tvrdí, že by problém nezjistili ni v nemocnici.

0/0
16.1.2011 13:32

blondie76

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

To, že nebyl proveden UZ mi vyšlo z tohoto výroku: "Neudělala jsem žádnou chybu, byla to nezjistitelná vada, kterou by neodhalil ani ultrazvuk.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-otevrel-pripad-sloziteho-porodu-pri-kterem-se-temer-udusilo-dite-1zu-/krimi.asp?c=A110112_192733_krimi_jba

0/0
16.1.2011 14:40

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Otázka je, jestli tím myslí preventivní ultrazvukové vyšetření, nebo utrazvuk udělaný během porodu. Já to pochopil jako druhou variantu.

Vzhledem k tomu, že nikdo rozumnej by nenechal rodit doma ženu, u které by nevěděl pozici dítěte a placenty, tak bych se hooodně divil, kdyby PA nechtěla, aby šla

Btw. moje žena chodila k p. Konigsmarkový během jednoho těhotenství na kontroly (rodila pak nakonec se "záložní" PA) a pani Konigsmarková ji rozhodně od žádnýho ultrazvuku nezrazovala...

0/0
16.1.2011 18:21

blondie76

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

No zrovna paní Konigsmarková kdysi tvrdila v nějakém článku (možná dohledám i link), že krom pohlaví plodu umí pohmatem poznat totéž, co ultrazvuk...

0/0
18.1.2011 7:44

Brundi

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Vubec ho neznam, ale musim ho podporit, protoze vi, co rika. Dnes uz je dostupna spousta studiji o porodech doma o lekarsky vedenych porodech a o typickych nemocnicnich komplikacich. Nastudujte si to a nevychazejte jen z tendencnich clanku, co pisou na iDnes. Date mu za pravdu taky.

0/0
28.2.2011 12:14

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Předčasné odloučení placenty je jedno z mála rizik, které opravdu hrozí a které pokud nastane doma, je problém. V tom máte pravdu. Je sice pravda, že takový stav se někdy nedá zachránit ani v nemocnici, ale šance na záchranu je rozhodně větší. Na druhou stranu je třeba dodat, že existují rizika, která existují pouze v nemocnici (infekce, stres a z něho vyplývající nepostupující porod), což srovnává šance - a že předčasné odloučení placenty je velmi často taktéž způsobené infuzí oxytocinu.

Nicméně pokud měla paní překotný porod, tipoval bych to spíše než na předčasné odloučení placenty na ten výhřez pupečníku - předčasné odloučení placenty je dosti hodně řídký jev a u překotného porodu by neměl být problém se zavinováním dělohy.

Takže ano - souhlasím, že jsou rizika, která jsou v nemocnici menší. Ale na druhou stranu jsou rizika, která jsou v nemocnici větší. A dle vědeckých studií to vychází tak fifty fifty....

0/0
15.1.2011 18:05

Zná ho někdo? Ne? Pak je to on!

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Infekce nám doma v obýváku nehrozí? Jen v nemocnici? 8-o;-D;-D

0/0
15.1.2011 18:07

blondie76

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

Já bych to řekla asi takhle: buďme rádi za porodnice. Pokud někdo chce rodit doma, prosím. Ta žena by ale měla být informována o rizikových okolnostech, které předem odhadnout prostě nejdou - a předčasné odloučení placenty je jedním z nich. Může nastat i u matky s bezproblémovým těhotenstvím a pak jde o každou minutu. Infekce taky nehrozí pouze v nemocnici, hrozí i doma. Stres je při porodu běžný, stresové hormony by se určitě našly i u žen rodících doma, a to z jednoho prostého důvodu: je to jakási aktivace organismu k obrovskému výkonu, jakým porod bezpochyby je - tedy aspoň ten vaginální. Rodila jsem dvakrát ve Zlíně, po dohodě mně žádné léky nedali, měla jsem k dispozici teplou sprchu, aromaterapii, gymnastický balón a šikovnou asistentku. To vědomí, že tam je někdo, kdo by se o mě a mé dítě v případě komplikací postaral, byl k nezaplacení.

0/0
15.1.2011 18:19

log-out

Re: Populace není schopná vracet se do středověku

A ať taky jsou rodičky informovány o rizicích porodu v nemocnici. Jsou tam rizika také a dle studijí tam umírá nämlich stejně dětí, jako při porodech doma.

Já jsem rád, že jsou porodnice. Jen nejsem rád, když někdo nutí lidi, aby v nich rodili. Ať ten, kdo chce rodit v porodnici a cítí se tam jistějc, tak ať tam rodí. Je to pro něj správná volba. Ale ať tam nenutěj rodit lidi, který se tam necítěj dobře a tak je to pro ně rizikový faktor k porodu.

(A taky ať tam roděj podle nejnovějších vědeckých výsledků (tzn. např. nenutěj ležet lidi na zádech apod....). :-))

Stres při porodu rozhodně nemá být běžný. Stresové hormony blokují působení oxytocinu a čím je jich více, tím je větší šance na průšvih.

Pokud jste si našla prostředí, kde se Vám dobře rodilo, tak gratuluji, to je super. Tak to prosím neodpírejte ani ostatním, i když se třeba jejich výběr neshoduje s Vašim :-)

0/0
15.1.2011 18:34

Najdete na iDNES.cz