Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Protikomunistický odboj má šanci, že bude oceněn. I bratři Mašínové

Morálního ocenění se zřejmě dočkají lidé, kteří se i se zbraní v ruce postavili komunistickému režimu v Československu, třeba i bratři Mašínové, kteří se prostříleli na Západ. Vládní koalice má dostatečnou sílu na to, aby prosadila zákon, který připravili její poslanci a který slíbila i vláda Petra Nečase.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zeleny.ropak

Já bych do toho

zahrnul , především Tzv. "Vyšehradské jezdce". To , přece byli první odpůrci režimu. Výrok jejich vůdce před soudním senátem :" Čest práci Rudí konšelé" vešel do dějin. Soudci, co ho tehdy soudili, možná soudí dodnes.

0/0
13.2.2011 10:39

moš

Re: Já bych do toho

Vyšehradští jezdci podivná subkultura na pomezí sídlišťního gangu a městské gerily.Můžou být jedním z praktických problémů aplikace zákona.Navíc poměrně velké procento muklů uvádí jejich morální selhávání v komunistických lágrech,pochopitelně čest výjimkám.Jako komunita však nějaký vyšší cíl neměli.

0/0
13.2.2011 12:26

zeleny.ropak

Re: Já bych do toho

A, právě proto, bych byl velice opatrný , při schvalování tohoto zákona. Kdo ví, co se odehrávalo za zdmi komunistických vězení. I v současnosti jsou tu jisté pochybnosti o tom, kdo měl nebo neměl fešácký kriminál a jestli nepřipravoval půdu pro převzetí moci již tam.

0/0
13.2.2011 16:24

Rakeis

A co Mrázek

Ten vyřadil víc podporovatelů režimu.

0/0
12.2.2011 17:57

moš

Kdo bude zjišťovat spolupráci,či nespolupráci s režimem.

Do dnešních dnů přetrvávají zásadní problémy se zpřístupňováním materiálů státní bezpečnosti.Zřejmě záměrně není k dispozici kompletní pomůcka ke svazkové agendě,která by byla veřejně dostupná nebo dostupná alespoń na badatelnách.Lustraci v materiálech stb.provádí velmi uzoučká skupina lidí,přičemž pravidla postupu nejsou známa.Možnost nápravy v případě chyby nebo záměru nulová.Vzpomeňte na humbuk kolem databáze EZO po mnoha peripetiích se ukázalo,že pravdu měl Stanislav Penc.Místo pokorné omluvy ,USTR .jen přitahuje kohouty poznávání minulosti se stále stěžuje.Ředitele Pernese vyhodili ne kvůli školení VUML,ale proto,že by zajistil rovnoprávný přístup všech k archiváliím.To vadilo proto musel jít.Bratrstvo kočičí pracky ono společenství mamonu hlouposti a zatajování pro ně nepříjemných materiálů minulosti,jednoho dne odtáhne s ostudou pryč do té doby,ale ještě svobodnému přístupu k archivním materiálům pár klacků pod nohy hodí.

0/0
12.2.2011 14:14

rasta_vesta

Re: Kdo bude zjišťovat spolupráci,či nespolupráci s režimem.

je docela mozne, ze si pohranicti vojaci  vzpomenou kolik kamaradu postrileli

0/0
12.2.2011 18:01

vokroj

Re: Kdo bude zjišťovat spolupráci,či nespolupráci s režimem.

Jakou že to má nakonec Penc pravdu?

0/0
14.2.2011 12:46

vokroj

Kdo je odbojář a kdo není?

Toť principielní otázka, kterou je nutno nejprve zodpovědět a pak se s tím může dále pracovat. Jiná cesta není ...

0/0
12.2.2011 13:14

rasta_vesta

Re: Kdo je odbojář a kdo není?

Kdo je odbojář ?

0/0
12.2.2011 18:02

moš

Příležitost vést diskuzi o novodobých dějinách.

Jen svobodná diskuze o uplynulých 70 letech může přinést rozhřešení.Není možné odpuštění bez pokání.Není možné soudit zločin,když neznám jeho příčiny.Podivně málo lidí chce znát celou pravdu o vlastních dějinách,neuvěřitelně mnoho lidí chce dějiny škatulkovat.Proč je Horáková hrdinka a Mašín padouch vadí snad,že Mašíni přežili a nemlčeli.Náš stát zaměstnal stovky úředníků,aby hledali pravdu o dějinách,dělám to také a nikdo mě neplatí.Po těch pár letech Vám musím říci,že Vámi placení úředníci před Vámi dějiny zamlčují nechtějí,aby jste znali pravdu.Pravda je nepohodlná věc nedá se řídit.Dvacet let utajují úředníci tohoto státu pravdu o novodobých dějinách přestože jsou placeni za její zpřístupnění.Mám pocit,že někteří jsou placeni za její utajení.Běžte po stovkách do badatelen archívu a vezměte si pravdu o dějinách této země je naše bohatství.Žádný Žáček nebo Herman nám nemůže rozkazovat co si máme o vlastní minulosti myslet.Utajovači archívů jsou jako bolševici.

0/0
12.2.2011 12:25

spolíčko

no super a je to tady

dejte ještě mašíny do dějepisu a máte pro děti návod k tomu, aby si zastřelili svého komunistu a byli za to ještě oceněni, že bojují proti komunismu, opravdu nechápu myšlení poslanců koaličních stran, už vidím, jak se budou ozývat potrestaní žijící vrahové policistů či lidí (členů KSČ), že je vlastně vraždili z přesvědčení a budou se domáhat požitků válečných veteránů, ten zákon je zase ušit čísi horkou jehlou, ono stačí už jen to, že se k němu nejvíc hlásí mladej Benda, který má kmotrovský titul z plzeňských práv a pak např. blondýny z VV, které si o dění jen přečetli a nemají o tehdejší situaci ani ánung, ti mrtví aby se v hrobech několikrát otočili co se tu na zemi děje, v zákoně by mělo být přesně uvedeno za co budou pobírat požitky a za co ne, tedy určitě ne za to, že vraždili

0/0
12.2.2011 11:57

Toman10

Mašínové ?? To snad ne..

Horáková a podobní ano, Mašínové nikdy. Odkdy se individuálně prostřílení přes hranice (s nevinnými obětmi) bere jako odboj a hrdinský čin? To už přesahuje onu pomyslnou hranici....P.S. Nikdy jsem nevolil komunisty

0/0
11.2.2011 13:15

kuk..vykuk

Fraška o ničem.

Rv

0/0
12.1.2011 17:21

pavel.61.

Re: Fraška o ničem.

každý národ má své hrdiny. Komunisti tuhle kontinuitu přerušili. Bez hrdinu není národní hrdosti, bez ni není sebedůvěra. A možna tu ani nikdy nebyla....

0/0
12.1.2011 17:24

vokroj

Re: Fraška o ničem.

každý národ má své kořeny a od nich se historicky vyvíjejí hrdinové ...

0/0
12.2.2011 14:11

Mozna Fcera i Dnes.cz

Re: Fraška o ničem.

Na ceskou republiku se vetsina obecnych pravd nezvtahuje. Co jinde ve svete funguje, v CR nefunguje a nikdy nebude, totuz ani tohle nemuze fungovat. Komunisti vsude kam vlezli narodni hrdiny zlikvidovali jako prvni vec, aby nerozptylovali obyvatelstvo. I proto komanci povrazdili, nebo pozavirali letce z RAF a dalsi hrdiny ze zapadni fronty. 40 let jsou 2 generace a kdyz pripoctu i tech dalsich 20 postbolsevickych, tak to mame 3 zparchantele generace bolsevicke luzy, ktere se tezko narod asi tezko zbavi..Rv

0/0
13.2.2011 16:33

Griffon2ID

a co protinacistický odboj?

Je zajímavé, že o protinacistickém odboji se takovéto diskuse nevedou a o správnosti činů jím vykonaných se nepochybuje, ačkoli má rovněž "na účtě" určité "vedlejší ztráty" na životech. Přitom oba režimy byly stejně zrůdné (ten komunistický snad i zrůdnější) a postavit se jim se zbraní v ruce bylo v obou případech extrémně nebezpečné a v obou případech vyžadovalo ohromnou dávku odvahy a schopností... Čím to asi bude? Že by tím, že se u nás už dvacet let měří v případě nacismus vs. komunismus dvojím metrem?

0/0
12.1.2011 16:27

pavel.61.

Re: a co protinacistický odboj?

protože neproběhla dekomunizace společnosti na rozdíl od německé denacifikace. Komunisti si na rozdíl od nacistů žádného opovržení a případných trestů za zločiny nedočkali. Mohou si dokonce naprosto nerušeně pod pláštíkem demokracie dělat co chtějí a obětem se smějí a hrdinům spílají

0/0
12.1.2011 16:33

briza

Re: a co protinacistický odboj?

To ovsem ucelove motas pohled na odboj jako celek a pohled na Masiny jako jednotlivce. Nejak s mi nevybavuje nikdo z tech z II sv. vlaky, ktery by byl glorifikovan stejne jako Masini a protom jeho ciny byly stejne sporne.

0/0
12.1.2011 16:38

Griffon2ID

Re: a co protinacistický odboj?

Jenže ony sporné víceméně nejsou, to až neustálé propírání a spousta vyřčených polopravd a "zasvěcených názorů" v médiích způsobily, že je většina lidí okamžitě prohlásí alespoň za sporné/kontroverzní, aniž by si našli fakta.

0/0
12.1.2011 16:54

briza

Re: a co protinacistický odboj?

Kecy. Informaci je dost a clovek si muze jednotlive zdroje porovnat a udelat si vlastni nazor.

To jen fanaticti odpurci ci obhajci by nejradeji videli ten jediny "spravny" zdroj ... a pro jistotu prohlasuji vsechny ostatni za pomylene ci zmanipulovane. Ze jo?

0/0
12.1.2011 17:24

pavel.61.

Re: a co protinacistický odboj?

a dezinformační snaha StB patří kam? Různí pamětníci si pak pamatují právě tyhle informace, nebot v té době jiné nebyly

0/0
12.1.2011 17:28

briza

Re: a co protinacistický odboj?

No vzdyt to rikam, ze fanaticti zastani ci odpurci prohlasuji  vsechny ostatni za pomylene protoze pravda je prece jen ta "jejich".  ;-D

0/0
12.1.2011 17:41

JaB

Re: a co protinacistický odboj?

JaB - to, že se tobě nic "nevybavuje" ještě neznamená, že nic nebylo - Třeba " tří králové "

0/0
9.2.2011 16:42

eltanin

Suma sumárum

Když to tak vezmu kolem a dokola, tak tvrzení, že Mašínové jsou hrdinové, je vlastně nevyvratitelné. Z toho, co vyprávějí oni, tak totiž vycházejí a pokud člověk má na události jiný názor, tak je buď ovlivněn Majorem Zemanem, nebo - když dokládá své názory vzpomínkami pamětníků či nějakými dokumenty - se nechal svést na špatnou stopu, protože podlehl disinformacím záměrně šířeným prohnanou StB. (Ten, kdo tvrdí, že nějaký dokument je určitě zfalšovaný, svoje tvrzení samozřejmě dokládat nemusí.)

Z toho mi tedy vychází:

- Mašínové jsou hrdinové. - Jsou to tak významní hrdinové, že kvůli nim StB falšovala úplně všechno, i to, co se falšovat vůbec nemuselo. -Netuším, v čem se situace  "Mašínovi mluví pouze pravdu" principiálně liší od situace: "Strana mluví vždycky pravdu." ;-)

0/0
12.1.2011 16:00

venca narcis

Re: Suma sumárum

;-D                 R^ 

0/0
12.1.2011 16:03

pavel.61.

Re: Suma sumárum

úplně stačí, když řekneš že :"Mašínové jsou hrdinové".  Já jsem tolerantní. Když máš stejný názor jako já, prosím, nech si ho.

0/0
12.1.2011 16:30

JaB

Re: Suma sumárum

JaB  - podle postoje k případu bratří Mašínů hodnotím člověka, kdo se zastává jejich činů inklinuje k odvážným lidem. Ti zbabělci, co proti komunismu ani neplivli, ti samozřejmě tvrdí, že vraždili a tak obhajuji svou zbabělost. Apropó - víte, že Švejnar také Mašíny nemusí ? A to chce být prezidentem.

0/0
9.2.2011 16:56

venca narcis

TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

" ... Re: Problém české společnosti v pohledu na MašínyA nenapadlo vás třeba že tuto svědecky doložená skutečnost mohla StB poněkud upravit k obrazu svému? ..."

Vendelíne, promiň, ale ty mě fakt fascinuješ  ;-D    

Můžeš mi, prosím, moc prosím, KDY a JAKÝ důvod pro falšování podkladů o roku krádeže v muzeu StB měla, copak soudruzi někdy předpokládali, že bude někdo v "tomto případu" vrtat, myslíš, že je napadlo "s předstihem 60-ti roků, že bude někdo "zkoumat, jestli ti loupeživí vrazi" kradli v roce 1946 (jak je doloženo) nebo "až" v roce 1949?

No, a po 1989 měli určitě jiné starosti, než přepisovat v archivu Polabského muzeu nějaké datumy z roku "1949 "  :-P

0/0
12.1.2011 15:43

Vendelín Nademlejnský mladčí 5

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Důvod měla před soudním procesem v roce 1955. O tom svědčí i ta údajná výpověď Václava Švédy, který se s Mašíny poznal až někdy v roce 1952

0/0
12.1.2011 15:52

venca narcis

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

buď konkrétní, JAKÝ důvod to byl? 8-o  Přece, daleko víc se muselo StB a komunistům  hodit, že začali "loupit, ozbrojovat se, ..." až po té, co "zvítězila dělnická třída" (tzn. po roce 1948) a ne v době, kdy ještě nikdo nevěděl, CO BUDE dál (1946 - v podstatě v době poprav nacistů v Norimbergu - všichni jsme byli, vyjma němců, na jedné lodi) , nemyslíš ? 8-o

0/0
12.1.2011 15:59

eltanin

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Tohle není tak úplně pravda. Když někdo páchal něco v roce 1946, tak to ukazuje, že je to kriminálník, a že tedy "političnost" jeho činů je značně diskutabilní, že toho ohánění politikou jen využívá, aby zakryl svoje zločinecké sklony. ;-)

Spíš je otázka, proč by se vůbec měla StB takhle namáhat. Zdiskreditovat váženou političku dr. Horákovou - OK, ale kluky, co podřízli spoutaného policistu, dopustili se loupežné vraždy... to je jako přislazovat med.  A ještě aby dbali na takové detaily jako jsou záznamy archivu muzea, když v jiných případech používali metody: hledáme psa. vezmeme kočku a bitím ji přinutíme přiznat, že je pes, co má psáno v dokladech je fuk, proč se tím zabývat. To je podivné.

0/0
12.1.2011 16:10

eltanin

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Teda ještě doplnění - ta moje první věta, to není můj názor, to je nabízené zdůvodnění proto, proč by mohla mít StB zájem najít nějaký kriminální čin v minulosti Mašínů před rokem 48. :-)

0/0
12.1.2011 16:20

pavel.61.

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

(nevím jak to bylo v muzeu) ale třeba proto, že potřebovali zdiskreditovat nekomunistický odboj, nebot ten komunistický, hlavně po tom, co si lidi pomatovali jak se za nacisty komunisti bili asi za moc nestál (ted se ale nechci dotknout komouše, který opravdu odbojoval a ne jen po válce někde upálil němku)

0/0
12.1.2011 16:37

eltanin

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Tak "diskreditovat nekomunistický odboj" - to spíš zpochybňovat docenta Krajinu, ne nějaké nedospělé kluky.

0/0
12.1.2011 16:42

pavel.61.

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Tři králové byli velmi populární

0/0
12.1.2011 17:15

eltanin

Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 15:17

Je tak jisté, že se ten Švéda seznámil s bratry MAšínovými v roce 1952? Citujte prosím důvěryhodný zdroj a informujte Ústav pro studium totalitních režimů, protože mají na svých stránkách chybu. Píší tam:

"Po návratu do vlasti dokončil Václav Švéda gymnázium. V roce 1946 si našel místo pomocného dělníka v podniku bratří Kasparidesů v Kolíně, kde poznal i svoji budoucí manželku Ludmilu, dceru jednoho z majitelů (v témže roce se vzali). Ludmilu adoptovali příbuzní Josefa Mašína staršího (hrdiny protinacistického odboje ze skupiny „Tří králů“), kteří vlastnili statek v blízké obci Lošany. V roce 1947 manželé Švédovi převzali správu tohoto hospodářství a v témže roce se při odhalování pomníku Josefa Mašína st. v Lošanech Švéda seznámil s jeho syny Josefem ml. a Ctiradem."

0/0
12.1.2011 16:28

venca narcis

TO: •jamski 12.01.2011 14:40

" ...Re: TO: •Vendelín Nademlejnský mladčí 5 •12.01.2011 14:04Můžu.

Ty zločiny se staly v místech, kde žiju, a dodnes tu žijí i pamětníci, kteří se s nimi osobně znali.

Takže - žádná propaganda, jen trochu jiná tvrzení, než vypouštějí do světa obhájci jejich zločinů.... "

Tak dík za vysvětlení, ale  asi blbě vidíš, nebo jsi nepozorný, jsme totiž na stejné lodi ...! ;-D  TO, co v tom mém příspěvku kritizuješ, to je citace "vendelína  pátého", pouze ta otázka je moje .. Asi jsi přehlédl ty uvozovky ...;-)

0/0
12.1.2011 14:53

jamski

Re: TO: •jamski 12.01.2011 14:40

Sorry - to jsem asi fakt přehlédl. :-)

0/0
12.1.2011 14:55

utajená milenka pana premiéra

Ďurička jste zavřeli

a Mašíny chcete vyznamenávat? Jděte někam s takovou demokracií. Rv

0/0
12.1.2011 14:50

Vendelín Nademlejnský mladčí 5

Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

je to, že většina lidí zažila dohnívající komunismus 80. let a představují si, že stejně to chodilo i v 50. letech, to znamená, že SNBáci byli normální policajti, režim sice občas někoho zavřel, ale za rok ho zase pustil, emigrovat se dalo bez problémů přes Jugoslávii a ono to nakonec tak hrozný nebylo. To je na tom to smutný, že takhle to berou i jinak inteligentní lidi

0/0
12.1.2011 14:48

kůžkař

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

A myslíš, že za války bylo taky tak špatně. Šmelilo se, na vesnicích se pálila slivovice a zabíjeli (chro chro) na černo... Hodně lidí se mělo dobře.

0/0
12.1.2011 14:50

pavel.61.

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

ano to je pravda. Ale taky si pro kohokoliv (v obou režimech) mohli nad ránem přijít a co pak následovalo bych nechtěl nikdy zažít.

0/0
12.1.2011 14:54

kůžkař

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

Jasně , na udavačství jsme v českém národě opravdu kabrňáci.

0/0
12.1.2011 14:56

utajená milenka pana premiéra

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

Dneska to zažiješ taky. Stačí když tě někdo práskne na ČEZ a ten pošle komanda.

0/0
12.1.2011 14:56

Vendelín Nademlejnský mladčí 5

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

trošku nevhodné srovnání...

0/0
12.1.2011 15:00

utajená milenka pana premiéra

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

Jak nevhodné? Zavřou tě do temného kamrlíku? Zavřou. Budou tě týrat? Budou. Budeš tam nevinně? Budeš. Odsoudí je za to někdo? Naopak, dostanou přidáno.

0/0
12.1.2011 15:05

Vendelín Nademlejnský mladčí 5

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

Já o těch případech zase tak moc nevím, ale pochybuju že si dovolili někoho týrat. A fakt že z toho měli pořádnej průšvih a ihned s těmito praktikami skončili svědčí o tom, že se to nedá srovnávat

0/0
12.1.2011 15:08

pavel.61.

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

to by byla pravda pokud by se má rodina nemohla nikoho zeptat kam mě odvezli a nesmeli by to napsat do novin nebo říct do televize a pak by jim přišla po roce zpráva že musí rodina zaplatit výlohy na me věznění a popravu 1200Kčs

0/0
12.1.2011 15:03

Vendelín Nademlejnský mladčí 5

Re: Problém české společnosti v pohledu na Mašíny

Za války to bylo podobné. Však taky většina lidí, co skutečně bojovala proti nacistům pak bojovala i proti komunistům. Stajně jako bratři Mašínové

0/0
12.1.2011 14:55

Najdete na iDNES.cz