Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pozor, senioři! Řidiče bude varovat nová značka

U českých silnic by se do června měla objevit nová dopravní značka. Řidiče bude upozorňovat na chodce-seniory. Ministerstvo dopravy už vymýšlí její podobu. Podle dopravního experta i psychologa ale není potřeba, protože nebude účinná a bude se krýt se značkami, které už existují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dalnice

diskriminace zvířat

Pokud mohou mít důchodci svou značku, každý druh zvěře musí mít také svou. Proč by jí měl na značce zastupovat jen jelen, kterého navíc skolíte vozem opravdu vyjímečně. Spíš by tam měly být značky pozor srny, divoká prasata, zajíci, žáby, kachny, koroptve, bažanti atd... To samé i ostatní zvířata, proč jen krávy? Pozor koně, lamy, osli, poníci, pštrosi ... Aby před každým lesem nemusel být stožár značek, navrhuji je vyznačit na tabuli zóna ...:-)

0/0
23.12.2010 8:59

dalnice

nesvéprávní

u jedné hlavní silnice v Polsku jsem se setkal se značkou - s dodatkovou tabulkou "nesvéprávní". Nejprve jsem se domníval, že jen špatně překládám z Polštiny a nápis se týká rekonstrukce silnice. Ale jak jsem tak stál na červenou,  všiml jsem si několika magorů v županech vedle za plotem, co mávají každému autu jak opice a další visel na plotě a něco pořád na auta řval. Samozřejmě nesrozumitelně. Naštěstí po nás nic neházeli. Tam ta značka opravdu význam měla, protože plot šlo celkem jednoduše přelézt.

0/0
23.12.2010 8:51

Martin_Happy

značka pozor senior je na chodících zbytečná

ovšem senioři řidiči by měli mít výstražné upozornění na voze. Právě včera jeden šikula srazil chodkyni kterou sem pustil na přechodu. Prý jí neviděl. Co za ten volant leze, když nevidí? Když sem se vzpamatoval z šoku, tak mi další otevřel dveře před auto, když sem parkoval, opět se stejnou výmluvou, že mě přehlédl. A do třetice mi senior před rokem na kruháči vjel pod auto a seřval mě, že tam odjakživa byla přednost zprava, on řídí 45 let a já cucák nemám právo ho poučovat, jak se jezdí. Tito lidé NEPATŘÍ za volant. Existují i dobří staří řidiči, ale tito nebezpeční jedinci by se měli ze silnic odstranit.

0/0
21.12.2010 0:20

lolek77

Další značku bych dal před každé ministerstvo.

Byla by to výstražná značka : pozor defraudanti:-P

0/0
20.12.2010 17:13

loogieboy

:D

S ceskou mentalitou tam polovina jeste prida....Rv

0/0
20.12.2010 10:14

řešení

Re: :D

;-D;-D;-D;-DR^

0/0
20.12.2010 13:00

loogieboy

:D

S ceskou mentalitou, tam polovina jeste prida....Rv

0/0
20.12.2010 10:14

Brůžek

Zatímco v okolí škol lze v ranních a odpoledních hodinách

očekávat zvýšený výskyt dětí, v okolí domovů důchodců zvýšený pohyb seniorů  nejspíš očekávat nelze. Takže zase pěkná hovadina. :-P

0/0
20.12.2010 9:53

sousedova jitrnice

to zas někdo neví

jak by se napakoval na státní zakázce ;-€ Co takhle vyfotit v australi značku pozor klokani a vyrobit v česku pro česko za české 10 000 předražených značek ?!!

0/0
19.12.2010 14:16

vladislavjan

Re: to zas někdo neví

a proč myslíte, že vedoucím BESIPu je pětadvacetiletý violončelista. Aby ho jeho podřízení, zkušení ÚŘEDNÍCI bez problému mohli oblafnout. To je na trestní oznámení už v okamžiku  kdy tuhle značku někdo vymyslel.!RvRv

0/0
19.12.2010 18:50

Kittanya

Senioři sú enem chodci

Nevidím absolutně žádný důvod, proč vyhazovat oknem další peníze, tentokrát za zbytečnú dopravní značku. Chodec je účastník silničního provozu, který zrovna neovládá žádné dopravní vozidlo. Značka Pozor, chodec! je více než výstižná. A Pozor, senioři! je stejně zbytečná jako Pozor, děti!

Kdyby raději sundali billboardy, opravili silnice (kvalitně!) a dávali dopravní značky, tam, kde je to opravdu třeba a kde ještě nejsú, udělají mnohem líp.

Za chvilu tu budeme mít značku Pozor, cigáni!, Pozor, prostitutky!, Pozor, těhule!, Pozor, jde debil!...

0/0
19.12.2010 12:54

Martin Šubrt

Re: Senioři sú enem chodci

Na rozdíl od Německa u nás žádnou zančku Pozor chodci nemáme, tak těžko může být výstižná. Máme jen Pozor přechod pro chodce a Pozor děti...

0/0
19.12.2010 21:19

Kittanya

Re: Senioři sú enem chodci

Dobře, pane rýpale, evidentně jste nepochopil smysl mého přízpěvku. Tak je to značka "Přechod pro chodce". Je jedno jak tomu každý říká, pravda je ta, že další značku se stejným významem, ale jiným obrázkem nepotřebujeme. A jestli je toto gesto jen další chabý projev nějakého úředníka, který má ukázat to, že on se celou svou pracovní dobu nefláka, tak je to velice chabý projev jeho náplně práce.

To jako, že senioři nejsou chodci? Senioři nejsou lidé?

0/0
20.12.2010 0:08

Martin Šubrt

Re: Senioři sú enem chodci

Právě, že značku Pozor chodec potřebujeme, protože stejný význam jako značka Pozor přechod pro chodce nemá. Obecný evropský trend je omezovat počet přechodů pro chodce. Jak jste si všiml, vznikají tzv. místa pro přecházení. Chodec je podle vyhlášky musí použít, takže je na těchto místech zvýšený počet chodců přecházejících vozovku. Dále máme místa, kde není chodník, zejména mimo města a chodci tam ve zvýšené míře chodí třeba na zastávku autobusu či vlaku, nebo do obchodu. Někdy ta místa jsou za nepřehlednou zatáčkou apod. Současná "místa pro přecházení" nemají ani svislou ani vodorovnou značku, takže řidič vůbec netuší, že se k takovému místu blíží. Senioři jsou chodci, tudíž je zcela nesmyslné mít značku pro ně, ale značku pro ty chodce velmi potřebujeme, protože když místo značky Pozor chodci umístíme značku Jiné nebezpečí s textem Pozor chodci, jde o zdvojenou informaci s textem, která prodlužuje reakční dobu řidiče, je dražší a ne všude stejná...

0/0
20.12.2010 9:20

Martin Šubrt

Re: Senioři sú enem chodci

Jenom abych to doplnil. Souhlasím s vámi, že značka Pozor chodec by byla více než výstižná, kdybychom ji pro výše popsané účely měli. Napadají mě ještě třeba stavební ohrady, které chodci obcházejí, okolí tramvajových zastávek s ostrůvky, místa, kde nárazově chodí větší skupiny lidí ze sportovních a kulturních akcí a nevejdou se na úzký chodník, obytné oblasti, kde nechceme značit rovnou obytnou zónu, aby řidič nemusel jet minimální rychlostí, ale aby na chodce zároveň dbal. A když už jsem u tohohle článku, třeba i místa okolo těch domů pro seniory, tedy též chodce.  

0/0
20.12.2010 9:26

dalnice

Re: Senioři sú enem chodci

Přesně tak, pozor chodci by se hodila hlavně do míst, kde končí chodník a chodci pokračují po okraji vozovky. V sousedních zemích je často doplněna dodatkovou tabulkou - cesta do školy, kulturní akce ...

0/0
23.12.2010 9:04

Mychal.B.

Co je to zase za blbost?

Značky tohoto významu se umisťují tam, kde je zvýšená koncentrace toho, na co je upozorňováno a tedy i reálná možnost střetu. Pozor děti - u škol, Pozor chodci - tam, kde je zvýšená pravděpodobnost courání chodců po vozovce (napadá mě např. obec bez chodníků...) atd. (značky Pozor zvěř, Pozor zvířata, Pozor padající kameny).

Takže tyto značky budou přednostně umístěny u domovů důchodců a u gerontologických ordinací? 8-o

0/0
19.12.2010 9:56

Martin Šubrt

Re: Co je to zase za blbost?

Kde je zvýšená pravděpodobnost courání chodců po vozovce se umísťuje značka Jiné nebezpečí, protože značku Pozor chodci nemáme... Nebo se tam dá Pozor děti, ať je klid. Ovšem o to víc je směšnější, že vymýšlíme značku Pozor senioři :)).

0/0
19.12.2010 21:22

zluta-rozinka

obávám se, ...

... že mnozí z agresorů při spatřená této značky přidají plyn  :-/

0/0
19.12.2010 9:44

AES/EBU

Je to blbost

zase jen někdo potřebuje vykázat činnost a utratit prachy. Už teď jsou silnice ověšené značkami že se v tom pomalu nedá orientovat. Příklad: ulice Na ořechovce v Praze kde na 800 m je 63 dopravních značek. :-/

0/0
19.12.2010 8:59

aroneček

myslím si,že značka Pozor senioři,

je hloupost.Stačí přece znařka Pozor chodci.Je to výstižné a jasné.Jinak bych chtěl říci,že více než senioři jsou nejhoršími lidmi,kteří jdou přes přechody mladíci s nataženými kapucemi přes hlavu a sluchátky v uších .Někteří cyklisté zase namísto toho,aby své kolo přes přechod vedli,tak bezhlavě vjedou přímo pod kola řidičů mot.vozidel. 

0/0
19.12.2010 8:09

Martin Šubrt

Re: myslím si,že značka Pozor senioři,

Stačila by, kdybychom takovou měli :-) Doporučuju panu BESIPOVI se nad tím zamyslet...

0/0
19.12.2010 21:27

Já, Claudius

Tak tady čtu tu diskusi

a zdá se, že třeba ve Velké Británii jsou podle našich diskutujících zcela mimo mísu, když tam uvedená značka funguje už desítky let. Komu vadí, že se podobná značka umístí třeba v okolí domu důchodců? Právě proto, že staří lidé se chovají nepředvídatelně, jak uvedl jden rádobymladík níže.

0/0
19.12.2010 7:29

m007

Re: Tak tady čtu tu diskusi

Ty si viděl v okolí domovů důchodců zvýšenou frekveci chodců - seniorů ? Já teda ne a ani nikdo jinej. Oni ven prostě vycházejí minimálně. Teda ven jako na ulici a přes ulici už vůbec nechoděj. Zamyslete se lidi prakticky, než plácnete kravinu. Je to samozřejmě plejtvání penězma. Lepší by bylo přece zabezpečit přechody osvětlením, úklidem sněhu atdatd....

0/0
19.12.2010 13:32

Hynek Vilém Jarmila reloaded

navíc senioři jsou tak nevypočitatelní

že pochybuju, že by se podařilo najít nějaké místo, kde přecházejí typicky. Vlastností seniorů je naopak to, že skáčou pod auto v těch nejblbějších místech a naprosto nečekaně. 

0/0
19.12.2010 3:43

Já, Claudius

Re: navíc senioři jsou tak nevypočitatelní

Onehdy mi skočil před auto na nejblbějším možném místě a zcela nečekaně teenager se slucháízky na uších...

0/0
19.12.2010 7:26

papas

Re: navíc senioři jsou tak nevypočitatelní

což ukazuje na nesmyslnost značky pozor senior, vystačí ten chodec

0/0
19.12.2010 10:10

Kittanya

Re: navíc senioři jsou tak nevypočitatelní

A nejen senioři, najdú se daleko mladší pitomci, kteří neumí čučet přes cestu, ať už to sú školáci s aktovkama, co hrají střílečku přes přechod, maminy, které vrážejí kočárek do cesty, aniž by se podívaly a ještě u teho plkají s kamarádkou, maníci a tvrďačky s kapucema a sluchátkama, co si myslí, že sú supermani, 30 kilová slečna, kterú strhl na cestu 80 kilový drobeček pejsáček, ... .Ale uznávám, častěji jsem se setkala s babkama, co sa ani neohlédnú a vyrazí. Všichni tihleti se pak hrozně diví a ťukají si na čelo s vulgární poznámkou na adresu řidičů, když slyší skřípání brzd.

0/0
19.12.2010 13:00

Tauchy

Re: navíc senioři jsou tak nevypočitatelní

Měli by je umísťovat hlavně do okolí Kauflandů.. ;-D

0/0
19.12.2010 16:02

Hynek Vilém Jarmila reloaded

vedoucí BESIP Ondřej Valenta by si měl najít jinej flek

Vymejšlí blbosti a nedokáže ovlivnit stav na silnicích pozitivním směrem.

Stav silnic je katastrofální, nikdo neřeší nejen díry, ale ani chybějící vodorovné značení (zejména středové čáry a krajnice, na dálnicích třeba i tečky pro odstupy v mlze jako v Rakousku), v ostrých zatáčkách varující šipky a samozřejmě masivně chybí patníky s odrazkami snad v celé ČR.  Místo toho se na silnicích množí zbytečné značky - pamatujete na Šizáka a prohlášení, jak se provede revize značek? 8-o8-o

0/0
19.12.2010 3:36

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: vedoucí BESIP Ondřej Valenta by si měl najít jinej flek

Navíc nikdo nepracuje s řidiči, kteří se chovají na silnicích

agresivně a nepředvídatelně - nejen s těmi rychlými, co nedodržují vůbec

nic, ale i s těmi pomalými,m svátečními a nevyježděnými, kteří se chovají bezohledně z blbosti, neschopnosti řídit. Nebezpečně se dá

jezdit i pomalu, naopak vyšší rychlost nikoho neohrožuje, když se jezdí s

rozmyslem. Nikdo se nesnaží kultivovat řidiče, vysvětlovat jim, jak se má jezdit předvídatelně a myslet za volantem. BTW, proč policie neřeší chybějící zdravotní prohlídky seniorů?

0/0
19.12.2010 3:39

Prochaine

Důchodci

U Holešovické tržnice je značka, kde je napsáno "Pozor důchodci". Jakákoliv jiná značka je podle mě zbytečná.

0/0
19.12.2010 2:39

Já, Claudius

Re: Důchodci

Ovšem, všichni řidiči umějí česky.

0/0
19.12.2010 7:27

Árja

Re: Důchodci

No a v Rakousku mají schválně napsané dodatkové tabulky německy a to tam žije hodně Moraváků a Slezanů.;-)

0/0
19.12.2010 9:33

Zas ten Qíteček, cenzore

Šmarjá...

Máme málo přeznačkováno? To je zas nápad... ;-€RvRvRv

0/0
19.12.2010 1:10

Árja

Zase chlap!

Ženy se dožívají vyššího věku, proč je na značce vyobrazen muž?8-o

Jinak, tato značka je nesmysl. Kromě přechodu nemá chodec na vozovce v obci co dělat a mimo obec má být za levou krajnicí.

Policie by měla trestat chodce (ignoranty Zákona o silničním provozu) stejně jako řidiče, tzn. vysokými pokutami.

V tomto případě nejenže neznalost zákona neomlouvá ale přímo ohrožuje životy.

0/0
18.12.2010 23:41

Dyna

Re: Zase chlap!

Nerozčiluj se, to se pak nediv, že se chlapy dožívají nižšího věku;-D

0/0
18.12.2010 23:45

Árja

Re: Zase chlap!

Chápu, chlapY=ženy;-D

0/0
18.12.2010 23:54

Dyna

Re: Zase chlap!

sakra;-D asi jsem myslela ty natvrdlé;-D

0/0
18.12.2010 23:58

Árja

Re: Zase chlap!

Ale fuj. Důchodce s Viagrou? ;-)

0/0
19.12.2010 0:08

Leninovo pravé ucho

Re: Zase chlap!

páč sou natvrdlejší, ty lumene ;-D

0/0
19.12.2010 0:08

Dyna

Re: Zase chlap!

;-D;-D

0/0
19.12.2010 0:09

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: Zase chlap!

Problém je, že díky péči silničářů a min. dopravy už v ČR nejsou krajnice - nikdo je nemaluje. :-/

0/0
19.12.2010 3:41

Mychal.B.

Re: Zase chlap!

Mimo přechod se chodec na silnici v obci může vyskytovat naprosto legálně. Například může naprosto legálně přecházet silnici mimo přechod, jestliže tento je vzdálen více než 50 m od místa, kde přechází. Někde v obci nejsou chodníky a možná bysme našli i jiné případy. Vrať řidičák :-P

0/0
19.12.2010 9:59

Dyna

A není to chyba tisku?

Pozor senátor!

0/0
18.12.2010 22:38

Kittanya

Re: A není to chyba tisku?

A to je! Určitě tam majú chybu :-)

0/0
19.12.2010 13:04

peter9

To znamená, že mně budete sledovat

s tou pitomou značkou v ruce, nebo už víte kudyma chodím???

A co když změním trasu?

Kterej pitomec je za tento nápad placenej?!!!!!

Ten co to vymyslel by měl sám sobě vyhledat psychiatra, a ten co to podepsal

doživotní blázinec! ;-€ Senát-parlament = BLÁZINEC! To už ani není sranda;-O

0/0
18.12.2010 22:15

Leninovo pravé ucho

Re: To znamená, že mně budete sledovat

ne, budete to mít vyšitý přes celý záda ;-D

0/0
19.12.2010 0:09

Kittanya

Re: To znamená, že mně budete sledovat

A na botkách projistotu aj odrasky:-)

0/0
19.12.2010 13:05

Depresivní Robot Marvin

Chodci na vozovku nepatří

Značka je nesmysl. Chodci (včetně seniorů) na VOZovku (od slova vůz) nepatří! Chodci patří na CHODníky a na přechody pro CHODce. Výjimkou jsou právě děti, které občas na vozovku vběhnou za míčem, takže na ně dáváme větší pozor. Ostatní mají chodit tam, kde patří, a ne z lenosti přebíhat VOZovku, kde se jim zachce.

.

Pro hnidopichy: nemluvím o silnicích (hlavně mimo město), kde chodník není. Nicméně tam se zase značka "Pozor chodci" neumísťuje.

PS.: I já přecházím mimo přechod, ale tak, abych neomezil a neohrozil jedoucí auta.

0/0
18.12.2010 22:03

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.