Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Řepa z Blázince, výhled z Cukrmandle. Jazykovědci luští mapu Moravy

Dvacet let zjišťovali dobrovolníci, jak na vesnicích místní říkají loukám, domům či cestám. Takzvaná pomístní jména zapsali a tisíce kartiček pak poslali do Ústavu pro jazyk český. Dopátrat se, co jména znamenají, je často práce pro detektivy. V brněnské pobočce se teď chystají sesbíraná jména zveřejnit na webu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kresinka

ani nevím,

kde se mohu zeptat, ale mě by moc zajímal význam místního jména jedné západočeské obce  Třebýcinka. Hlavně mi vrtá hlavou užítí ypsilonu ve slově

0/0
24.1.2011 8:59

kurzan

:)

Pridam jednu osobni zkusenost se vznikem pomistniho nazvoslovi. Priblizne od roku 1990 urzuje nekolik znamych tradici, ze kazdy spolecny vylet zacinal na jedne krizovatce na zacatku lesa tim, ze druzne vsichni vyzahli flasku zelene. Jednou v dobre nalade po pozitem alkoholu si v bohorovne nalade usmysleli, ze takovouto tradici je nutno zvecnit a nacmarali na cedulku nazev Zelena krizovatka a pripevnili ji na nejblizsi strom. No a cirou nahodou probihalo v te dobe zakreslovani novych map a nepouceny zememeric v dobre nadeji, ze se jedna o starobyly mistni nazev, zapsal tento do sve mapy. Od te doby se nazev Zelena krizovatka vyjima v mnozstvi turistickych a cyklomap jako pomistni nazev ;)

0/0
3.1.2011 14:52

tmf

já do toho ústavu

poslal asi před 7 lety dotaz proč se to u nás jmenuje tak jak se jmenuje a podobně se říká v obci podobného jména vzdálené asi 50 km a do dnešního dne nemám odpověď. Zařadili to snad a je někde seznam nebo výkladový slovník? Odkaz?

0/0
20.12.2010 12:38

tmf

Re: já do toho ústavu

tak jsme našel http://mam2.ujc.cas.cz/onomast-pj/ a není tam ani zařazené

0/0
20.12.2010 12:41

saldo

Na hlouposti je,

jak je vidět, peněz dost. Spíše bych uvítal kampaň za vymýcení hovorových nešvarů typu " "my bysme, já bysem", " nejideálnější, nejoptimálnější", "svým způsobem", "tři dny nazpátky" atd. Aspoň u spíkrů, moderátorů a politiků. Co se v tomto směru děje ve školách a rodinách? V tom druhém prostředí nic.

0/0
20.12.2010 11:29

thm69

A přitom stačilo...

A přitom stačilo napsat na cuzk@cuzk.cz a dostali byste pomístní jména (dříve pomístní názvy) z poloviny Česka v digitálu a zbytek jde opsat na katastrálním úřadu z map na PET fólii. Samozřejmě s pátráním po kořenech pomístního jména už katastr neporadí, ale prvotní databázi lze vyhotovit poměrně jednoduše.

0/0
20.12.2010 10:43

Hokki

Re: A přitom stačilo...

Velký omyl. Pomístní pojmenování je "živým organismem", v kterém se průběžné nové rodí a staré umírá v zapomenutí. To se nedá zjistit (s co možná nejbližším přiblížením ke skutečnému současnému stavu) jinak, než jak to dělali. V mém okolí jsou desítky a desítky pojmenování, které na žádném katastru nedohledají.

0/0
20.12.2010 10:52

thm69

Re: A přitom stačilo...

Velký omyl, při obnově katastrálního operátu se místní i pomístní jména zjišťují (revidují), ročně se tak provede revize pomístních jmen v cca 1000 katastrálních územích.

0/0
20.12.2010 11:09

Hovenyr-Oregor

Pomístní názvy jsou důležité i pro záchranu lidí

S některými pracuje i mapa, vytvořená českými [>-] profesionálními hasiči: http://gis.izscr.cz . Samozřejmě tam nejsou všechna jména, ale třeba "Amerika" je tam několikrát...

0/0
20.12.2010 10:12

Spravedlivý hněv

Začalo se s tím za komančů

dneska by se na to lidi vykašlali a byla by to škoda.

0/0
20.12.2010 9:54

Bereniké

Re: Začalo se s tím za komančů

Kdepak, začalo se s tím už za Rakouska- Uherska a v podstatě to pokračuje dodnes. Ten lístkový archív je neskutečný, jsou v něm i poznámky některých význačných českých spisovatelů. V poslední době se to vše digitalizuje, ale je to práce na dlouhou dobu, protože těch lístků tam jsou snad statisíce.

0/0
20.12.2010 11:22

Brainwashingtonsban

V jednom jihočeském městě bejval hostinec V prdeli.

Sice měl i nějaký ten oficiální název, ale nikdo mu jináč neřek, nežli takto. I dítka školou povinná a postarší důstojné matróny. Prostě to byl fakt a celospolečenský konsens. Pokud by však někdo myslel, že jest název odvozen od té veledůležité části tělesné schránky, byl by však na velikém omylu, což se i přespolním a cizákům nezřídka stávalo a stává, zvláště pak Pražákům. Jméno hostince totiž vzniklo tak, že jel kolem koňmo pan barón a uviděv oknem uvnitř známé tyčinky, zvolal: "Prrr, Deli"! Zvolání pana barona se lidu obecnému tak zalíbilo, že záhy hostinci už nikdo jináč neřek, nežli "Prrr deli"! Hostinec tento jest hojně navštěvován a taj jest logické, že na otázku, kde je zedník Pepa se svou partou, odpověď zněla stručně "V prdeli"! A, tak už to zůstalo. Dodnes název vybuzuje, jak už jsem předeslal, název tento u Pražáků růměnec na tváři a lehké zalapání po dechu. Ale oni nevědí, že jest to zcela jinak.:-)

0/0
20.12.2010 9:49

tamten

Re: V jednom jihočeském městě bejval hostinec V prdeli.

V Mladé Boleslavi na Staroměstském nám. byla hospoda stejného pojmenování. Tam to ovšem vzniklo snad nějakou recesí. Byl tam prý nějaký výklenek a měl závěs. Každý se tam ze zvědavosti podíval, ale nic tam nebylo. Až jeden šikovný řezbář udělal ze dřeva torzo lidského těla a to právě zezadu. Umístil ho do tohoto výklenku a k tomu aby se název "V prdeli" ujal, už netrvalo dlouho.

0/0
20.12.2010 12:15

bapial88

Nechci bejt škodolibej

Ale je úžasné, čím vším se u nás lidi dokážou dobře živit...

Jistě na to přispěla nějakým grantem i Evropská unie (kde pošlete stovku a oni vám s velkou pompou vrátí padesátku zpátky)...

0/0
20.12.2010 7:45

Vlado Z

Re: Nechci bejt škodolibej

Myslím, že na tomhle se žádné velké peníze netrhli, studenti to udělali zadarmo v rámci diplomových  či seminárních prací a vyhodnotili to vědci v rámci svých paušálních platů na katedrách. Skutečné penězovody vedou jinde.

A tychle názvy a jména jsou kusem naší historie, našich kořenů. Strom bez kořenů nemůže žít a my také ne, byť nás kozmopolité přesvědčují o opaku.

0/0
20.12.2010 8:51

J i ř í

Re: Nechci bejt škodolibej

Nemáte v tom trochu zmatek? Apriorně nadáváte, že EU podporuje národní identitu (i když o tom v článku nic není a pochybuji, že v r. 1980 by nějaká EU na tohle přispívala). Kdyby EU národní identitu potírala, to by Vám nevadilo? A pokud Vám vadí tyhle akce, myslíte, že k podpoře české identity stačí jednou za 4 roky se ožrat při mistrovství světa?

0/0
20.12.2010 9:21

Toranoko

Re: Nechci bejt škodolibej

Rozhodně je to užitečnější, než se živit tunelováním :-))

Já na tom nic špatného nevidímm, naopak, mě vždycky původ slov a jmen hodně zajímal :-))

0/0
20.12.2010 9:38

Bereniké

Re: Nechci bejt škodolibej

Oni se tím zas tak dobře neživí, o platech v ÚJČ něco vím, a jsou to většinou vysokoškoláci. Nadprůměrné platy tam opravdu nemají, ale jsou to fandové, které to opravdu  baví.

0/0
20.12.2010 9:38

Fanklub MF Dnes

Re: Nechci bejt škodolibej

Nejste škodolibej, jen blbej. :-/

0/0
20.12.2010 9:54

Hokki

Re: Nechci bejt škodolibej

Je naopak úžasné, že do pestrostí života (zatím) patří i taková "zbytečnost" jako pomístní jména. Ti, kterým to nijak nezapadá do žádné škatulky jejich zájmů, se místo toho mohou za pár týdnů zase realizovat po svém: "Kdo neskáče, není Čech - HOP, HOP, HOP!"

0/0
20.12.2010 10:45

Najdete na iDNES.cz