Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Heger představil pilíře reforem. Půjčíme si z rezervy na krize, připustil

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil na žofínském fóru tři pilíře zdravotních reforem. Počítá se stanovením úhradových standardů, nerozšiřováním současného standardu péče a změnou smluvní politiky zdravotních pojišťoven. Kvůli odchodům lékařů ČSSD požádala ČSSD o mimořádnou schůzí Sněmovny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ayahuasca

dvojnasobek za dvojnasobnou praci

Pral bych cele ceske verejnosti, aby pri cetbe clanku a zmince, ze platy lekaru stouply z 1,9 nasobku na 2,1 nasobek ceskeho prumeru STALE a TRVALE meli na pameti, ze jde o plat ve valne vetsine za praci v stanovene pracovni dobe ( cca 40 hodin tydne) PLUS prescasovou praci na sluzbach v noci a o vikendech, ktere jsou pro lekare povinnou soucasti jejich prace, a casto prescasova prace je sdvym rozmerem shodna s praci v zakladni pracovni dobe - cili - pokud lekar pracuje dvakrat tolik, co prumerny cesky zamestnanec,bere-li za to dvojnasobek, znamena to, ze za svoji RADNOU pracovni dobu bere jen radny PRUMER ceskeho zamestnaneckeho platu.

Lekari - podekujte, odejdete .

0/0
19.12.2010 5:12

ayahuasca

Re: dvojnasobek za dvojnasobnou praci

Druha poznamka k clanku: jak clanek uvadi, lekari ALE pozaduji trojnasobek prumerneho platu. Preji lekarum jejich trojnasobek, a pral bych si take, aby si ceska verejnost byla vedoma toho, ze lekari, kteri chteji takovy trojnasobek, nechteji, aby toho bylo dosahnuto trojnasobkem pracovni doby ! ( Pokud rada lekaru odejde, muze ''reforma'' tak oslabeneho zdravotnictvi lehce nabidnout neomezenou poracovni dobu zbylym lekarum s garanci, ze jim bude platit trojnasobek platu, aniz se v systemu cokoliv zmeni.

Pozadavek lekaru, ktery povazuji leta za zcela opravneny je, aby meli trojnasobek za svoji zakladni pracovni dobu!! cili, za cca 40 hodin sve tydenni pracovni doby.

Snad to je kazdemu jasne, v cem novinove clanky stale mohou hrat osidnou roli pri tom, jak interpretovat sikovne napsane vety.

0/0
19.12.2010 5:17

ayahuasca

Re: dvojnasobek za dvojnasobnou praci

Do tretice: V NEKTERYCH nemocnicich si lekari stezovali, ze MUSELI podepsat vypovedi pod NATLAKEM.

Mila Mlada Fronto, prosim, uved konkretne, na co jsi prisla - kolik lekaru DOBROVOLNE podepsalo svoje vypovedi a o kolika pripadech NATLAKU sama vis, v kterych nemocnicih se to stalo - at ma cesky obcan nejen spekulativni informace. Dekuji.

0/0
19.12.2010 5:20

jarda

NEPŮJČOVAT !

Doktoři hrozí hromadnými výpověďmi. Co to je? Znamená to,že je dávají na hromadu? Je to neetický nátlak. Všichni musí šetřit,jen doktoři ne?!? Rv

0/0
15.12.2010 13:58

vodnicivcechach

no,heger nezklamal,podrazi vas doktori v cesku!

;-€ Rv vyhazuje lidi z fakultek,ktery jediny mu patri,kde ma pravomoc.tohle nedopadne dobre,je to spatnej clovek,moc spatnejRv

0/0
15.12.2010 11:28

ayahuasca

Re: no,heger nezklamal,podrazi vas doktori v cesku!

Ve statnim fondu zivotniho prostredi tato vlada v cele s ODS rozkrada miliardy pro par jedincu, ktere miliardy by poprve v dlouhe ceske historii nastolily dustojne postaveni a platove ohodnoceni tisicu ceskych lekaru.

Snad si kazdy jednotlivy lekar s vetsi zkusenosti uvedomi, ze za poslednich 20 let se nic podstatneho nezmenilo v tom, jak se na nej divala v minulosti vlada socalistickeho Ceskoslovenska - neverim zadnym slibum soucasne vlady.

Soucasny ministr se v krajich se zrika jakekoliv odpovednosti a peskuje krasjke zastupitele v Pardubicich za vyjadrenou moralni podporu tamnim lekarum. Zza zdravotnictvi je v konecnem dusledku zodpovedny v ramci cele zeme nejvice, nebo ne?

Ze je to ministr relativene novy, to je prece jedno vsem lekarum, kteri pracuji leta v systemu, ktery novy neni! Tento ministr se svoji pripravovanou reformou uspeje jedine pokud se mu podari lekare do prace v ceskem zdravotnictvi zpet dostat - at prestane ignorovat, ze jiz vypovedi dali !! At maka, vlada s nim!

0/0
19.12.2010 5:37

kačer51

stále se tváří , že již změnili ústavu...

Všechna vyjádrření politiků obcházejí fakt, že zatím nebyl z ústavy zrušen zákon č.20 o zdraví lidu a tudíž jakýkoliv blábol na téma změn vyhláškou pokud tomuto zákonu odporuje je neústavní ( tudíž pávo občana být léčen na úrovni vědy a soušasného poznání , zatím neumožňuje politikům redukovat péči ...apod ) stále čekám, který z politiků to řekne...;-)

0/0
15.12.2010 10:26

vodnicivcechach

Re: stále se tváří , že již změnili ústavu...

to bude muset rict premier.heger je na to zbabelecRv

0/0
15.12.2010 11:29

ayahuasca

Re: stále se tváří , že již změnili ústavu...

hmm, tusim, ze v zakonu je uvedena povinnost statu vuci ceskemu obcanovi poskytnout DOSTUPNOU zdravotni peci - a pri rozkradani statniho fondu zivotniho prostredi tak tusim, ze ve vlade se najde rada sibalu, jak obelstit ceskeho obcana i ve zdravotnictvi, treba i tak, ze proste xzdravotni pece, ktera se diky nedostatku lekaru stane NEDOSTUPNOU , podle zakona poskytovana byt nebude muset.

0/0
19.12.2010 5:41

Mak76

Ad ODSakEda

Jak jste přišel na to, že 99% lékařů a zdravotníků jsou státní....???? 8-o

0/0
14.12.2010 19:20

ODSakEda

Re: Ad ODSakEda

Tak pardon, jen 90% ;-)

0/0
14.12.2010 20:09

ayahuasca

Re: Ad ODSakEda

To, ze se z rady puvodne statnich nemocnic staly nemocnice krajske a podobne, jen diky taktice vlady se zbavit zodpovednosti nejvyssich statnich predstavitelu za ''tento horky brambor'' , se jinak zadny zazrak nestal - kraje nejsou o nic bohatsi nez stat v rukou nenasytnych nejvyssich statnich predstavitelu, a tam dole, na kazdem jednom zdravotnickem oddeleni, takova ''reforma'' nic na postaveni a platovem ohodnoceni puvodne vsech ''statnich lekaru'' kteri bez sve vule byli prevedeni na lekare krajskych a akciovych spolecnosti, tak dole se v jejich platech zadny necekany zazrak za poslednich 20 let nestal.

( mimochodem - s prevodem majetku ze statu na kraje automaticky vsichni  puvodne statni zamestnanci byli prevedeni na zamestnance nestatni - mno, urcite vetsina lekaru se nenechala nove zamestnat v takovych ''novych'' olrganizacich, v nichz - ac pod hlavickou novou., nektere poradky jsou zastarale i z dob socialismu , napr. v odemnovani).

0/0
19.12.2010 5:48

chachar58

Takovou komedii by nenapsal ani

Shakespear. Někdo si z lidí - platících daně, odvody na soc & zdrav.pojištění dělá legraci a připravuje je - touto trapnou formou - na zvýšení odvodů státu (jedno, v jaké formě). Píšu to všude, kde mohu - vládo, zabal to a nechej vládu odborníků! Již jste se vším legrační (a Mr.John potře korupci - co kdyby začal u zdravotnictví a farmaceutických firem?).. Historicky jste už v ....

0/0
14.12.2010 18:17

ODSakEda

SOCIALISMUS ve zdravotnictví zůstal...

Proč je jen tzv. "pojištění" daní a né pojištěním (počítají se % z příjmu/zisku!..., výši sazby určuje stát!) , proč jsou "pojištovny" pouze přerozdělovny (ceny léků a úkonů určuje opět stát až po extrémy: hrazen plně a a vůbec!!!... Např. el. invalitní vozík není hrazen vůbec! Jakoby jste ani nebyl pojištěn! Však taky nejste, je to jen další daň!...).

Jakto že zůstalo zdravptnictví socialistické = řízené státem, politiky a 99% doktorů a personáli jsou 20 let po revolici stále státní(!!!) zaměstnanci???...

Ostatní obory nikdo s politiků neřídí a jak panečku fungují! A když né jdu ke konkurenci! A zaměstnanci (dochtoři) si mohou štěkat nebo vynucovat platy leda u majitelů /vedoucích nemocnit a nikoliv na vlády!!!

V tom je celý a jediný problém zdrav. pojištění - není pojištěním ale daní!.;-€

0/0
14.12.2010 18:11

jekkal

Re: SOCIALISMUS ve zdravotnictví zůstal...

Pravicovýmaďarský parlament včera schválil zákon, jímž se znárodňují úspory občanů v penzijních fondech. Z peněz, které si povinně ukládali od roku 1997, si budou smět nechat pouze úroky. Zbytek musí odevzdat do státního rozpočtu.

Ti, kteří se do konce ledna nevrátí i s penězi do státního důchodového systému, riskují obrovské pokuty a krácení důchodu v budoucnu.

Zabavené úspory představují částku přes čtvrt bilionu korun. Maďarští konzervativci,  od svého drtivého volebního vítězství v dubnu praktikují svérázný ekonomický pravicismus.

0/0
14.12.2010 18:19

ODSakEda

Re: SOCIALISMUS ve zdravotnictví zůstal...

Co je defacto na znárodnění(!), pravicového??? Naopak pravice je od začátku pro individuální účty! jen to neprosadila proti levicové opozici!!! V Madarsku zkrachoval právěže stát! Nikoliv ty soukromé(!!!) fondy! Jestli vám to jaksi nedošlo...

A co je na takové madarské vládě pravicového??? Asi jako "demokrat" obama... Levičák jak vyšitek činy a návrhy zákonů... Chtěl v USA prosadit právě takový socialistický zdravotní "pojištění" jako v čR! Aby bylo dostupné všem tedy i těm co nepřispívaj a na úkor těm co přispívaj dobrovolně i mnohem více!

Naštěstí mu to tento tejden US ústavní soud zamítl, jak proti úsatvní, kde se chrání individualita a né kolektivistické nezodpovědné systémy...Rv

0/0
14.12.2010 18:27

WoCoGo.v2

Re: SOCIALISMUS ve zdravotnictví zůstal...

myslim,ze to zamitl jen soud u jednoho statu,ale jinak souhlas

0/0
14.12.2010 19:33

jekkal

Už bečí

Ministerstvo zdravotnictví uznává, že akce LOKu je to dobře programovaná. Zároveň je to profesionálně agenturně vedená nátlaková akce, která eskaluje za hranici dobrého vkusu a stala se vyhrožováním.

Ministerstvo zdravotnictví  nemá díky ekonomické krizi  k dispozici žádné zdroje mimo zdravotnický systém pro navyšování platů vybrané části zdravotníků. Obzvláště pak v době, kdy klesají mzdy jak v komerční sféře, tak ve státní správě.

Vláda více peněz do zdravotnictví systémově  dát nemůže.  Mají-li se v roce 2011 zvýšit platy lékařů, musí nemocnice hospodařit velmi dobře. Mají-li pak platy růst i v roce 2012, musí se zefektivnit práce v celém zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví nepopírá, že je zde určité riziko masových výpovědí lékařů. Pokud by se tak stalo a 4 000 lékařů napříč zdravotnictvím by odešlo, nastalo by něco jako prázdninový provoz udržitelný několik měsíců.

0/0
14.12.2010 17:54

jekkal

Re: Už bečí

Pokud by výpovědi podali lékaři jedné odbornosti, například anesteziologové nebo chirurgové,  jednalo by se o výjimečnou krizovou situaci, na níž by vláda a bezpečnostní rada státu musela reagovat jako na stav nouze a musela přijmout řadu nestandardních krizových opatření, včetně nalezení viníků.

Ministerstvo zdravotnictví bylo a bude ochotno jednat, ale současnému hrubému nátlaku a stupňující se agresivitě Lékařského odborového klubu a ČLK již neustoupí.

0/0
14.12.2010 17:54

ayahuasca

Re: Už bečí

Z pohledu treba jednotliveho anesteziologa, ktery podal vypoved, muze byt jedno, jakou cestou dosahne sveho pozadavku a/nebo co se stane, az odejde.

Verim, ze rada lekaru muze byt po pravu primo rozezlenych nad tim, jak cela leta vlady se svymi predchozimi pseudolreformami jen slibovaly, ale za sliby nahravaly systemu, ktery vydelaval penize jinym lidem, nez lekarum, na nichz uspech a kvalita zdravotnictvi stoji.

Pokud je s platem nespokojeny treba anesteziolog, ten ted muze byt dokonce potesen, neni-li na oddeleni sam takovy. Toho prece pak nemusi zajimat ani to, co na to chirurg nebo ortoped, protoze koncem unora, zavrou-li anesteziologii, zadny chirurg nebude moct operovat. 

A jestli se kvuli tomu bude muset sejit bezpecnostni rada statu nebo ne, muze byt jednotlivemu anesteziologovi jedno. Snad mu to muze byt i k smichu, ze kvuli nemu osobne se sejde bezpecnostni rada statu.

Dukaz, ze zijeme v kocourkove. LOL.

0/0
19.12.2010 6:04

obhájkyně zájmů pacientů

Rušme nadbytečná lůžka

To je jediné, s čím lze souhlasit: nezvyšovat výdaje na zdravotnictví, ale rušit nadbytečné menší nemocničky a redukovat nadbyteč. oddělení i ve fakult. nemocnicích. Máme daleko více FN než např. Rakousko.

0/0
14.12.2010 17:49

jarda

Re: Rušme nadbytečná lůžka

Paní "obhájkyně", naprosto s vámi souhlasím. R^

0/0
15.12.2010 14:00

ayahuasca

Re: Rušme nadbytečná lůžka

Vice fakultnich nemocnic asi souvisi s tim, ze mame vice lekarskych fakult. Pocet sam o sobe duleazity neni. Dulezita je kapacita.

Pokud jde pak o ''kapacitu'' fakult, kolik takove fakulty dokazi vyprodukovat novych lekaru, fakt ze mne v jednom z prispevku an tema zdravotnictvi prekvapil jeden autor, ktery uvadi, ze letos v CR odpromovalo jen 177 lekaru, z nichz ale jen polovina nastoupila skutecne do zdravotnictvi. Mno, v takovem pripade bychom potrebovali jeste aspon dalsich deset fakult ( a s nimi logicky i deset fakultnich nemocnich), abychom meli lekaru nastupujicich do ceskeho zdravotnictvi tolik, co Rakousko.

0/0
19.12.2010 6:09

obhájkyně zájmů pacientů

Čeští pseudoodborníci

V ČR se stále zaměňuje veřejné a soukromé pojištění. V SRN se důsledně uplatňuje veřejnoprávní systém, takže občan si v něm nemůže vybrat žádný zvláštní "produkt", je stále ve stejné režimu - nárok na stejně kvalitní péči, ale chronicky nemocní mohou využít zvláštní služby, oš. lékař jim poradí nejlepší pohyb po službách, aby šlo o maximálně kvalitní i účelnou péči.

0/0
14.12.2010 17:46

Mychal.B.

Kdopak ty lékaře asi nutil podepisovat výpovědi

ve zmíněném případu?

0/0
14.12.2010 17:44

Dalšínickvpekle3

Nejdůvěryhodnější server

idnes-iplesk . Titulek jak z Hromu , půjčení si peněz NENÍ žádným pilířem reforem . Tady vážně může publikovat svoje idotský články každý d...lní pisálek

0/0
14.12.2010 16:44

chachar58

Čtu potřetí a kromě ČSSD a ČSSD jsem

pouze poprvé zaregistroval, že chtějí trojnásobek průměru. Nejsem ekonom, ale laicky je to začátek konce.. Místo, aby se udělal pořádek v toku financí - kterých je už dvojnásobek, tak raději vyvoláme válku mezi "profesními odborníky". Solidárně platím do systému skoro 45 let, čerpal jsem minimum - malé šití.. A Te´d až mne šlehne, budu platit asi cash, protože v systému peníze nejsou.. Děkujeme, vládo odejděte..(to neznamená, že bych uvítal příchod levice, ale vládu odborníků).

0/0
14.12.2010 16:39

KiraKira

Ani to nečti

Proč by se měli brát peníze z rezervy na krize? Pokud odejde onich 7 tisíc doktrorů, kteří průměrně berou 30 000 ušetří se 210 tisíc.Plat se zvýší těm, kteří zůstali a jede se dál. Stejně ale nerozumím tomu proš politici berou více než doktroři, když dělají mnohem záslužnější práci Navrhuji snížení platu všem politikům, senátorum, ministrům atd a z těch stejných peněz bych navýšil doktorům. Radši bych brál doktorský stát než, politický, který máme v této době.

0/0
14.12.2010 16:27

brekebrekeke

Re: Ani to nečti

cesko ma vetsi snemovnu a senat nez australia.at mi nekdo vysvetli na co?

0/0
14.12.2010 16:33

pralinka_rumova

Re: Ani to nečti

Zřejmě máme více problémů k řešení než Austrálie. A tyto problémy bychom neměli, kdybychom neměli tak velký a kreativní parlament;-D

0/0
14.12.2010 16:44

136N

Re: Ani to nečti

Asi proto že po převratu musel každej zkdo se považoval za aktivního ( disidenti  a herci ) dostat krejtko , no a potom už tak zůstalo. A aby nebyli po uplynutí volebního období kráceni v požitcích za " zásluhy " tak se zřídilo i odkladiště zasloužilých senát.

Eventuelně i proty na které nahoře nevybylo .

0/0
14.12.2010 16:57

tyrael

Heger opsal Julinka.

Prakticky doslova opsal Julinkovu reformu - jinak je jasne ze lekarum nakonec prida, jak uz jsem tady psal, nemuze si dovolit aby se byt na jeden tyden zavrely nemocnice nebo se omezil jejich provoz. A lekari doma mesic vydrzi, ale Heger a vlada by to nevydrzeli. Penize se najdou, platy se zvednou a jede se dale.

0/0
14.12.2010 16:12

Vlk-Honzi

Re: Heger opsal Julinka.

Jistě v pohodě ... na měsíc se zvednou platy, pak se sníží zase zpátky, lékaři budou zase podávat výpověď a v těchto čtyřměsíčních cyklech pojedeme dál :-)

0/0
14.12.2010 16:21

tyrael

Re: Heger opsal Julinka.

To je nesmysl, pri nastupu zpet podepisou nove smlouvy s vyssi mzdou.

0/0
14.12.2010 16:23

brekebrekeke

Re: Heger opsal Julinka.

musite chtit smluvni hele,fixni.zadny pohyblivy nejisty slozky;-€jinak z vas zase udelaj piipRv

0/0
14.12.2010 16:34

WoCoGo.v2

Re: Heger opsal Julinka.

no treba takova fakultka v ol zacala propoustet prakticky vsechny se smlouvou na dobu urcitou,rusi uz nektera oddeleni atd...nemyslim si,ze by to bylo tak easy,jak tady pisete

0/0
14.12.2010 19:35

vodnicivcechach

Re: Heger opsal Julinka.

pze jedine naf fakultkami ma heger moc

0/0
15.12.2010 11:15

Najdete na iDNES.cz