Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Také učně čekají jednotné zkoušky, sjednotí kvalitu klempířů či kuchařů

Ministerstvo školství chce v roce 2014 uzákonit, aby studenti na učňovských oborech skládali povinně jednotné závěrečné zkoušky. Od loňska je testování dobrovolné, na rozdíl od státních maturit ale školy novou podobu zkoušek podporují. Loni si je vyzkoušelo osmdesát procent učilišť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zlata47

Je to akutní....

protože úroveň některých profesí je úděsná. Pak se divíme, že v restauraci nám uvaří něco, co se ani vzdáleně nepodobá tomu, co jsme si objednali...

Kdysi prodavači měli tzv. zbožíznalství (třeba prodavačka v textilu musela znát všechny druhy látek, jak o ně pečovat, jak je čistit či prát atd.). a teď? Dnes jsem se v papírnictví zeptala, kolik stojí 1 arch barevného papíru A4. "Máte to tam napsané", byla odpověď. Nebylo ... "Tak na pultě pod tím". Nebylo (pouze gramáž, tu já zas tak nutně nepotřebuji znát). "Nooo - tak asi korunu nebo dvě..." - opravdu takovou odpověď  nepovažuji za informaci. Potřebovala jsem těch papírů 200, takže jestli mám platit 200,- nebo 400,- je podle mě dost rozdíl. Pro slečnu ale asi ne. Mimochodem: v obchodě jsem byla jen já a ještě jedna zákaznice a ty papíry jsem si nakonec koupila v obchůdku naproti (200 ks za 100,- Kč!!).

0/0
8.12.2010 21:11

Pepa-1

Jednotný zmatek

Myšlenka jednotné zkoušky se zdá lákavá, úroveň absolventů všech škol je opravdu různá až hrůzná - to od ZŠ po VŠ. Ovšem, kdo stanoví obsah zkoušky. Odborné učivo je totiž v RVP definováno pomocí "kompetencí" asi tak na 5 stránkách více či méně zmateného  textu. Pak úroveň a obsah zkoušky určí pár lidí a školy se to dozví až při zkoušce. V takovém (ne)systému může pohořet i velmi dobrá škola, která dá důraz na jiné témata než v zadání zkoušky. Možná by bylo lepší nejdříve jasně definovat požadavky na absolventy a pak ověřovat měřitelný výstup.

0/0
8.12.2010 19:40

DeliriumTremens

Jednotné zkoušky

Jednotné zkoušky nemají a nemohou vytvořit stejně dobré vyučence. Pouze zajistí stanovenou minimální úroveň, kterou musí učni pro dosažení vyučního listu dosáhnout. Pokud budou někteří lepší, pak je to jejich plus.

Je to správný krok, protože učňovská střediska (ale i střední školy) jsou schopné pro udržení chovanců, a tím i dotací, udělat cokoliv. Konkurenční prostředí v současném vzdělávacím systému nefunguje - stejně jako všude, kde se počítá s dotacemi.

0/0
8.12.2010 15:30

danax

to i střední a vysoké školy

jen na tom učňáku předpokládám spíš něco jiného, než klasické vzdělání...kolikrát můžeme být rádi, že ho vůbec dokončí.

0/0
8.12.2010 15:33

DeliriumTremens

Re: to i střední a vysoké školy

Tomu musí být přizpůsobena míra a zaměření zkoušek.

0/0
8.12.2010 15:38

J.K. 7

Re: Jednotné zkoušky

A nebylo by lepší, než současná snaha o unifikaci obyvatel, zrušit ty dotace? Tyhle školy by si správně měla platit soukromá sféra. Nevznikaly by pak obory, které nemají žádné uplatnění na trhu práce. EURv

0/0
8.12.2010 15:34

DeliriumTremens

Re: Jednotné zkoušky

Bez dotací to nepůjde. Lidé by prostě nedokázaly vyučení svých dětí zaplatit.

Nicméně by mohla vzniknout varianta, kdy dotace by školy nedostávaly jen paušálně podle počtu žáků, ale podle společenské potřeby (fuj to je hnusné slovo) - některém oborům více jiným méně, což však bohužel zase vytváří předpoklady pro korupci. Rovněž by nezaškodila určitá finanční spoluúčast rodičů na vzdělávání jejich ratolestí.

0/0
8.12.2010 15:43

danax

jak můžeme mít celkově chytřejší děti

když máme nevyrovnanou porodnost jednotlivých skupin obyvatelstva....

0/0
8.12.2010 15:18

DeliriumTremens

Re: jak můžeme mít celkově chytřejší děti

Nevidím to tak černě. Matka příroda si to zajistila určitým koeficientem náhody a tak se může stát, že se vysokoškolákům může narodit hlupák a hlupákům inteligentní jedinec.

0/0
8.12.2010 15:33

danax

to teď budou solit všichni stejně?

nebo se budou učit vypočítat sílu nutnou k úderu kladiva o váze 500 g na vyrovnání plechu železa o tloušťce 3 mm?

0/0
8.12.2010 15:16

J.K. 7

Já rovnou navrhuji

všem občanům SESR ihned po narození odebrat mozek a nahradit jej jednotným univerzálním prorežimním zařízením na bázi ovčího mozečku. ;-OEURv

0/0
8.12.2010 15:02

Najdete na iDNES.cz