Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vnučka po 92 letech odkryla příběh účastníka rumburské vzpoury

Dědeček Jany Mislolerové z Chomutova Karel Troják se v roce 1918 účastnil rumburské vzpoury. Jeho vnučka navštívila místa, která se mohla stát hrobem celé rodiny, a poprvé zveřejnila příběh uzavřený po 92 let jen v rodinném kruhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JirkaVonErzgebirge

Nejmenuje se ta paní jinak?

V Chomutově a okolí znám Mistolerovi, ale můžu se mýlit ...

0/0
10.11.2010 8:44

petrph

díky za zajímavý námět

Ten závěr "Republika se ale zdráhala uznat vzpouru za odboj proti monarchii a někteří generálové opovrhovali těmi, kteří se do revolty zapojili." mne opravdu dorazil.

Když si uvědomím že jádro oslavovaného prvního odboje, t.j. čs. legií tvořili čeští vojáci co zdrhli v boji z rakouských jednotek, tak nevidím moc rozdíl. a když si pak uvědomím, že tyto légie působily v Rusku, ve Francii, v Itálii, a do osvobozování naší republiky vůbec nezasáhly, tak je mi do pláče. Sice bych dokonce mohl dodat-ono se vůbec žádné osvobozování nekonalo protože Rakousko se rozpadlo samo, ale jak je vidět z rumburské vzpoury, tak i za naší svobodu doma umírali lidé.

No ale když ono se tenkrát hlásalo že nás osvobodil tatíček Masaryk prezident osvoboditel co to dojednal až v Americe, takže to co se dělo doma se vlastně nepočítá...:-/

0/0
10.11.2010 7:56

Sladek

Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

To, ze  nedezertovali v houfech jako my vysvetluje taky hodne. 

0/0
10.11.2010 0:23

Rodnok

Re: Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

Minimálně francouzští vojáci se v 1917 bouřili masově, něco si o tom zjistěte. Němci taky nakonec kapitulovali, když se jim vzbouřilo zázemí.

0/0
10.11.2010 1:09

Vifon

Re: Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

Zato "hrdinníů moravané určitě bojovali do posledního muže!!!;-O

0/0
10.11.2010 7:01

petrph

Re: Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

To se ví že dezertovali a mnohem víc.A taky jejich vedení vypisoval pro "udržení pořádku" mnohem víc poprav.Taky pro ty dezerce byl víc důvod.Zejména francouzské vedení projevovalo absolutní neschopnost i absolutní bezohlednost vůči vlastním vojákům.Nařízené útoky pěchoty v otevřené krajině proti chráněným zákopům s kulomety a děly Ztráty šly do statisíců.Přitom ani neexistovaly strategické plány jak dobyté území držet,přisunout další jednotky a rozvinout další útok.V naprosté většině případů se stalo že i když se pěchotě podařilo podařilo za cenu ohromných ztrát získat několik kilometrů (nebo spíš jen několik stovek metrů) prostoru,padla na zem. a jen s hrůzou očekávala protiútok Němců - vlastních záloh se dočkala jen zřídka.

Jako názorný příklad,když už mluvíme o legiích-čs.rota Nazdar působící ve Francii, složena z místních č.s.dobrovolníků.Při jedné z prvních akcí na rozkaz francouzského vedení zaútočila jen s puškami na silnou obranu nepřítele. Vybita skoro do posledního muže.

0/0
10.11.2010 8:19

Sladek

Re: Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

Diky za rozpis.  Kdykoliv muzu, tak sleduji na Military Channel deni I s. valky a je to hlavne myslim z britskych zdroju.  Nikdy tam nic nepadlo o dezerci a vzpourach.  Zato znam nejake lidi co jsou na to velmi hrdi, kdyz jejich deda dal do zajecich......

0/0
10.11.2010 23:11

ábeles1.

Re: Bourili se treba Nemci, francouzi, Briti tak jako Cizci?

pakliže máš zájem o Military Sladku, zkus Palba.cz Tam si mlaskneš.R^;-)

0/0
11.11.2010 0:26

Banned_User

Jsem rád

Za zajímavý článek z první světové, která zůstává již mimo zájem novinářů ačkoli její hrůzy určitě nebyly zanedbatelné

0/0
9.11.2010 17:01

Mirco1

Re: Jsem rád

Především to však byla válka, která poslala 500 let kumulované síly, moci a prestiže Evropy do stoupy. Vilém II. by měl být nazván evropským hrobařem.

0/0
9.11.2010 19:35

xaeris

Kucí, kdybyste tak jen tušili, co bude.............

No a dneska je celá slavná česká armáda jen o miliardách bokem a velí tomu modrá knížka Vondra.Kucí, kdybyste to tak věděli..........

0/0
9.11.2010 16:01

ladaxxt

Re: Kucí, kdybyste tak jen tušili, co bude.............

a máme se jako prasata vžitě..;-)

0/0
9.11.2010 17:05

Spravedlivý hněv

Re: Kucí, kdybyste tak jen tušili, co bude.............

jim ale nešlo o ČSR natož o českou armádu. Jim šlo o to, aby dostali najíst a neposílali je na téměř jistou smrt na frontu.

0/0
9.11.2010 19:54

xaeris

Re: Kucí, kdybyste tak jen tušili, co bude.............

No dyť jo, tenkrát bejt v Čechách u vojska znamenalo mít hlad a nebo být vyslán na jistou smrt a nebo trest za vzpouru, zatímco dneska bejt v Čechách u vojska znamená "válčit" pod Parkanovou nebo pandurem Vondrou, to jest BEZTRESTNĚ se pakovat bokem na státní útraty.Jo vono se řekne vojna, ale teď je to jen pořádně macatá kojná.A vůbec jim nevadí, že ti zelení korupčníci přitom už cucaj  mlíko i našich vnuků.

0/0
9.11.2010 21:43

Najdete na iDNES.cz