Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

OBRAZEM: Papež ve Španělsku vyzval ke smíru věřících s ateisty

Věřící a ateisté by si měli vyjít vstříc a upustit od vzájemné nevraživosti, prohlásil papež Benedikt XVI. na úvod své dvoudenní návštěvy Španělska. V celé Evropě včetně Česka by se ale podle něj měla obnovit víra. V Santiagu de Compostela uvítaly papeže tisíce lidí, řada z nich na hlavu katolické církve čekala už od pátku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Platebni doklad SIPO 14.364 Kc

není mi to jasné

1/ vůbec nechápu proč by nemohl být člověk slušný a mít v něco víru bez nějakého boha či náboženství.

2/ které to náboženství je vlastně správné

3/ proč když všichni ti féráci z jednotlivých církví jsou tak spravedliví a myslí jenom na dobro se mezi sebou řežou jak koně

4/ proč církve poměrně dost omezují svobodu jednotlivců v sexu a samy její představitelé dělají prasárny aniž by je někdo potrestal.

5/ proč drtivá část církví zcela pomírá rovnoprávnost mezi ženou a mužem - napřiklad prož žena nemůže bý farářkou...atd

0/0
9.11.2010 8:56

Platebni doklad SIPO 14.364 Kc

Re: není mi to jasné

6/ proč církev po celá staletí lže v oblasti vědy , techniky ......

7/ atd............války, promiskuita,peníze,..........v čem je vlastně rozdíl ?

0/0
9.11.2010 8:56

proLogos

Re: není mi to jasné

6/ Nevím, jaké lži máte na mysli.. Třeba v astronomii byla C. staletí lídrem - nejen v době, kdy na vědu státy prděly. Hodně se katolíkům předhazuje zpátečnictví ohledně tvaru země. Jenže diskuse o jejím tvaru probíhala od starověku po novověk a konečně byla rozseknutá až s 1. cestou do vesmíru.. A Třeba Bruno i Koperník byli katoličtí kněží, Galilei věřící.

Mylně se tvrdí, že astronomové byli za svá tvrzení ostrakizovaní. Ale jediné, co po nich doba žádala, bylo označovat svoje objevy za hypotézy. Mělo to svoji logiku, protože většina tvrzení nešla potvrdit a ponechával se tak volný prostor dalšímu zkoumání všech jiných vysvětlení. Současný kalendář taky vytvořila KC a jeho zavádění naopak jednotlivé státy brzdily..

Jinak: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_Catholic_scientist-clerics, http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jesuit_scientists, http://faculty.fairfield.edu/jmac/sj/sjgeom.htm

0/0
9.11.2010 21:01

proLogos

Re: není mi to jasné

7/ Jako celek Církev spíš války klidnila. Ale hodně tu záleží na kontextu doby a uznávám, že je dost kněží, kteří si s válkou pohrávali.. Pyšný na to nejsem, ale historii se odvážím soudit až po přečtení nějaké publikace.

Promiskuita se s církví přímo míjí, nevím, jak jste k tomu došel.. Od počátku do konce se apeluje na zodpovědnost v oblasti sexuality. Samozřejmě můžu podložit.

Peníze je velké téma v celé společnosti. Mění lidi, ale dost dobře se jim nelze vyhnout. Církví protékají obrovské prostředky a dochází i ke skandálům (vatikánská banka) ale zároveň v rozvojových zemích regulérně pomáhá. Kupy škol doslova po celém světě (nedávno se náš kněz vrátil z Indie, kde se nesrovnatelným způsobem vyučují nejchudší děti bez ohledu na svou víru - to samé v Africe). Hmotná pomoc, atd...

Rozdíl je minimálně v tom, že pro církev není důvod k pomoci nerostné či jiné bohatství toho či onoho státu.. Nechová se vypočítavě, pomáhá, kde je třeba. I u nás po povodních i osobním papežovým darem.

0/0
9.11.2010 21:18

pepkovo

Re: není mi to jasné

A proč by ženy měli být svěceny na kněze? 8-o

0/0
9.11.2010 10:33

Platebni doklad SIPO 14.364 Kc

Re: není mi to jasné

a mohu se zeptat obráceně....proč to nejde  respektive se to nesmí

0/0
9.11.2010 11:09

pepkovo

Re: není mi to jasné

Protože tak si to určili. Když se to ženám nelíbí nic jim nebrání založit si svoji církev a světit si koho chtějí.R^

0/0
9.11.2010 20:52

Poslední_Mohykán

Re: není mi to jasné

Souhlasím zcela s dotazem - a proč ne? U protestantských církví to není žádná výjimka (například Anglikánská).

0/0
9.11.2010 11:31

proLogos

Re: není mi to jasné

Anglikáni se v důsledku svěcení žen a ordinací homosexuálů rozštěpili. Možná právě proto, že to odporuje rané tradici křesťanství 60.léta 1. století.. (http://www.biblenet.cz/app/bible/Tim1/chapter/2#v12).

Níž jsem uváděl vyprávění bývalé lutherské pastorky, která konvertovala ke katolictví:

http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=3163

0/0
9.11.2010 20:32

proLogos

Re: není mi to jasné

1/ Člověk jistě může být v zásadě slušný i bez víry v Boha. Třecí plochy s věřícími jsou v zásadě jen v krajních případech, jako třeba v ochraně počatého života, nebo v otázce práv (např. svoboda svědomí).

2/ Ani tu nejde o náboženství, jako o hodnoty. Katechizmus katolické církve mluví o "křestu životem" člověka, který se snaží hledat a žít nejlépe, jak umí, vzhledem k podmínkám, z kterých vzešel a které ho obklopují.

3/ Všichni se neřežou =) Povšiměte si, že čím výš, tím větší snášenlivost k jiným směrům a náboženstvím. Řežby jsou třeba záležitostí kněží, kteří nemají celkový náhled a chrání si místní práva a výhody.. Pravda, to, co se dělo nedávno V Betlémě jsem nepobral..

4/ Sexuální morálka je všeobecná a v hierarchii katolické církve je daleko přísnější (celibát). Stejně, jako se najdou extrémy ve společnosti, tak se najdou i v hierarchii. Nejsou v ní ovšem chráněny ani tolerovány z pozice učení a práva. Reálně je četost případů zneužívání v hierarchii cca 1/4 oproti okolní spol.

0/0
9.11.2010 10:43

Platebni doklad SIPO 14.364 Kc

Re: není mi to jasné

Vy jste mi vlastně vůbec neodpověděl a na to co ano, drtivá část lidí absolutně jakékoliv náboženství vůbec nepotřebuje. Znám opravdu mnoho lidí, rodin co žijí neuvěřitelě spořádaným životem, včetně věrnosti ve vztahu, úcty ke stáří, práci , lidským hodnotám. Dbají na kukturu, vzdělanost a to jak svoji, tak svých potomků, jenž vedou ke k úctě a skromnosti.................A přitom náboženství nejen nepotřebují, ale mají k němu řadu zcela oprávněných výhrad.

Nechci nejak útočit, ale z méhu pohledu a nejsem rozhodně sám, církve vždy rády hromadily majetek, ovládaly společenství lidí a jejich náboženství vedla k mnoha válkáma pokud k některým né, rozhodně se jim nesnažila zabránit....a spíše z toho těžila........tak kde je ta morálka a její ochrana.

0/0
9.11.2010 11:21

proLogos

Re: není mi to jasné

Ale já slušnost mnoha nevěřících nepopírám - stejně tak neslušnost mnoha deklarovaných katolíků. V zásadě bychom museli být zločinná společnost, když se podívám na religiozitu v naší republice. Tak to ale zjevně není.

Já už nějak nezvládám po xté vysvětlovat dávnou historii. Tak se v ní nebudeme babrat.

Ale když se podíváte do doby 1. republiky (svobodná, majetkem obdařená církev), do doby komunismu (ožebračená, podzemní x oficiální - mnohdy kolaborantská církev), současnosti (svobodná, ale stále závislá církev) - znáte z doby 1. republiky případy, které popisujete? Neříkejte, že Církev někdy těžila z válek.. To neodpovídá logice věci. Válka škodí vždy a všem.

.. třeba JXXIII se připisuje velký přínos při uklidnění Kubánské krize (3.SV), Oba poslední papežové se snaží mírnit rozpory mezi muslimským a západním světem (který je mezi muslimy brán jako "křesťanský").. Světové křesťanství je taky mocná páka proti totalitě.

0/0
9.11.2010 11:52

Platebni doklad SIPO 14.364 Kc

Re: není mi to jasné

S posledním odstavcem souhlasím beze zbytku možná bych akorát více vyzdvihl papeže předposledního. Poslední promarnil ohromnou šanci se okamžitě vyjádřit k problému svých "podřízených" v o blasti sexualních hrátek a oproti JP je zbytečně konzervativní ve věcech, které by v případě "revize" církvi jen prospěly.........

0/0
9.11.2010 12:27

proLogos

Re: není mi to jasné

Slovo konzervativní evokuje v mnoha lidech význam "zpátečnický". Tady je třeba si uvědomit, že moderní média jsou hromosvodem moderního dění a chovají se tržně - pro sebe výhodně. Novinářská etika je zapomenutý pojem a zprávy o konzervativním dění jsou plné předsudků a polopravd.

V současných médiích téměř nemůže být konzervativní názor prezentován jako moudrý. Nutně se obrací do historie, vede k zamyšlení a umenšuje výdělky z různých mód a chvilkových nálad. Navíc je prezentován černobíle, navzdory tomu, že třeba skandály vznikly po 2VK (liberální směr) za předchozího papeže.

B16 je naopak mnohem nesmlouvavější vůči prohřeškům uvnitř církve a stačí si jednou z partesu přečíst nějaké papežovo vyjádření k aktuálnímu tématu - zní to jinak. On sám byl v době 2VK příslušníkem liberální strany. Sám poznal, že moudrý konzervativizmus má ve své plynulosti víc výhod, než roztěkaný a ztřeštěný liberalismus. Utíkat nedokáže každý: a rozdíly vždycky byly třecími plochami nových nepokojů.

0/0
9.11.2010 15:32

proLogos

Re: není mi to jasné

5/ Rovnoprávnost je moderní pojem. Vnucuje představu, že vnitřní rozdíly mezi mužem a ženou jsou neopodstatněné a lze je výchovou rušit (gender studies). Pak mohou všichni přijímat všechny role. Praktická aplikace ale selhává (http://cs.wikipedia.org/wiki/John_Money#Kauza_Bruce.2FBrenda.2FDavid_Reimer).

Tradiční přístup uznává rozdíl mezi pohlavími a dává mužům a ženám jejich zásadní role, bez kterých se společnost neobejde. V osobním smyslu nejde o zákaz určitého chování, ale o přijetí chování, které přísluší mému pohlaví, případně pro které mám vlohy. Nicméně, do role v Církvi promlouvá i teologie a liturgie, pojetí kněžství v té které církvi.

Hezky vysvětlený katolický přístup je tady: http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=3163

0/0
9.11.2010 11:24

viper

Nechci do nebe kde by vládli klerikálové.

A celý Vatikán,obskakovaný hloučky blahoslavených chudých duchem.Smír měli v rukách oni a místo toho byly křížové výpravy,vraždy,inkvizice a v moderní době i pedofilie.Nedivím se,že těch chudých duchem ubývá a podpora církví,která nic netvoří,jen se odvolává na fiktivní bytosti rapidně klesá.Lidé začínají věřit sami sobě a to bude konec zlatem obdarované instituce.

0/0
8.11.2010 15:22

truthspeaker

hádanka

V které jediné zemi na světě je zcela legální prznit dvanáctileté děti? RvRvRv

0/0
7.11.2010 19:32

proLogos

Re: hádanka

A kde se jistě taky przní =)

Co si vůbec představujete pod slovem "prznit"?

0/0
7.11.2010 23:06

Poslední_Mohykán

Re: hádanka

Vše od zanášená nesmyslů do mladých hlav až po sexuální násilí třeba?

0/0
8.11.2010 12:16

proLogos

Re: hádanka

Nesmysly jako třeba povinný přehled o různých sexuálních praktikách a normálnosti promiskuity už u dětí na prvním stupni?

Nebo to sexuální násilí, kterého četnost je v sekulární společnosti až 5x větší, než ve skandalizované katolické hierarchii?

0/0
8.11.2010 18:00

Poslední_Mohykán

Re: hádanka

Ano? A jak to víš? Nějkaký průzkum STEM?

0/0
8.11.2010 18:31

proLogos

Re: hádanka

Prosté srovnání z USA. Věřte nebo ne, existují tam plošné studie z hierarchie Církve, státního školství a shrnutí federálních statistik. Stačí to srovnat. (Vygooglete si paní Shakeschaft: "According to a 2006 National Review Online opinion column republished by CBS News, Shakeshaft said that "... the physical sexual abuse of students in [public] schools is likely more than 100 times the abuse by [Catholic] priests." She estimated that about 290,000 students were victimized between 1991 and 2000."

A je fakt, že ono 5x je nepřesné: obiněno bylo za rok 2008 26 kleriků a při konci roku jich stále 6 nebylo uznáno vinnými.. (Dál jsem po tom nepátral)

Takže je to cca od 1/3 po 1/5 četnost.

0/0
8.11.2010 18:55

Poslední_Mohykán

Re: hádanka

Ono to má asi takovou výpovědní hodnotu, jako PŘEDPOKLÁDANÉ počty případů domácího násilí nebo procentuální poměr homosexuálního obyvatelstva k heterosexuálně orientované populaci. Ty čísla jsou jen pouhými odhady, které vycházejí z nepřesných východisek.

0/0
9.11.2010 9:04

proLogos

Re: hádanka

Jsou to policejní statistiky, tedy hlášené, vyšetřované a souzené případy.

0/0
9.11.2010 10:23

Poslední_Mohykán

Re: hádanka

No právě.

0/0
9.11.2010 10:37

proLogos

Re: hádanka

Takže nic předpokládaného.

0/0
9.11.2010 12:02

b arbudo

Re: hádanka

... ve Vatikánu ...

... ale ne jen tam ...

0/0
8.11.2010 7:42

moš

Slyšel jsem jiný projev.

Žurnilista,kryjící se za značku čtk.Zřejmě nějakým nedopatřením dostal úplně jiný projev papeže než jaký skutečně pronesl.Skutečně vydařená dezinformace.

0/0
7.11.2010 18:31

holkazdaleka3

Re: Slyšel jsem jiný projev.

dyt je to jedno, co on placa. ;-D koho to zajima?

0/0
7.11.2010 18:47

b arbudo

Re: Slyšel jsem jiný projev.

... že jo? Já taky zachytil cosi o boji ...

0/0
7.11.2010 18:47

moš

Re: Slyšel jsem jiný projev.

Problém,těch hochů z dezinformací jsou zahraniční média,nějak neumí zařídit,aby je v česku nikdo neviděl, neslyšel.To s lidí dělají pitomci tak těžko.Ještě,že ta jazaková vybavenost je celkově slabá.

0/0
7.11.2010 18:54

Poslední_Mohykán

Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Věřící nemusí k tomu, aby měl víru, být příslušníkem žádné církve. Naproti tomu příslušník jakékoli církve věřící být nemusí.

0/0
7.11.2010 17:35

holkazdaleka3

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

kdyz neveri, proc je v cirkvi? 8-o

0/0
7.11.2010 17:43

Petrsafra

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

dobrá otázka. 

0/0
7.11.2010 18:15

blondie76

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Třeba chodí do kostela, protože se to od něj očekává - takových znám...

0/0
7.11.2010 18:40

2Mac7

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

každý něčemu věří :-)

0/0
7.11.2010 17:45

moš

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Pěkná agitka,pán bude sekularizovaný ateista,kterého trápí špatné sny.

0/0
7.11.2010 18:23

Poslední_Mohykán

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Ani ne. Jen nechápu, proč by měl věřící (a to jakýkoli, nejen křesťan) potřebovat ke své víře jakoukoli organizaci.

0/0
8.11.2010 10:44

antidepka7

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Novozákonní církev není žádná náboženská organizace a "křesťanství" není náboženství, ale živý, aktuální vztah s Bohem.:-)

0/0
8.11.2010 12:19

Poslední_Mohykán

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

A novozákonná církev je tedy co?

0/0
8.11.2010 15:49

proLogos

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Církev znamená "Boží lid": není zas takový problém si to najít na wiki včetně cizojazyčných významů a původu slova.

Příslušnost k Církvi se neomezuje na povrchní deklaraci, ale zásadní jsou vnitřní hodnoty: tíhnutí k dobru, harmonii, lásce. Mimo pozemskou Církev chybujících lidí je u Boha Církev nebeská bez poskvrny. Obě jsou spolu nerozlučně spojené z titulu povolání každého člověka k věčnému životu.

0/0
8.11.2010 18:10

2Mac7

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

křesťanství je nábožentsví. Můžete nějak blíže popsat ten živý, aktuální vztah s Bohem ?

0/0
8.11.2010 18:04

proLogos

Re: Víra a církev jsou dvě odlišné kategorie.

Křesťanství je víra. Víra se vyznačuje určitými skutečnostmi, v které se věří a hodnotami, které se udržují.

Naproti tomu náboženství se vyznačuje určitými způsoby uctívání Boha, určitými způsoby předávání hodnot a učení - je záležitostí společenství věřících. Jedno bez druhého není, ale jsou to dvě rozdílné věci.

Živý vztah s Bohem Vám málokdo popíše v diskuzi, protože, jako vztah - proces, bývá tématem celých knih a každý ho pociťuje a buduje jinak, podobně, jako se s různými kamarády bavíte o různých věcech.. Ale je to vztah - k Někomu. Jako mezi lidmi se vyznačuje společnými zájmy, uspokojením, radostí a očekáváním, zklamáními, překvapeními a podobně..

0/0
8.11.2010 18:22

Petrsafra

mám vás rád

milí ateisté. jako osinu v ...   vy jste tak chytří, tak spravedliví, tak lidumilní,až je z toho jednomu blbě. ne tak mně. nenechám se znechutit. s pomocí Boží vás mám rád.  

0/0
7.11.2010 16:45

2Mac7

Re: mám vás rád

nepotřebuji ničí pomoc, abych proti vám nic neměla, dokud nezjistím, že nejste dobrý člověk. Víra nedělá dobrého člověka a ateismus nedělá špatného člověka , Bůh by vám pomoct v přemýšlení ;-)

0/0
7.11.2010 17:01

holkazdaleka3

Re: mám vás rád

buh neni.... a cirkev lidi premyslet nikdy neucila. :-P v tomhle si komunisti a cirkev nezadali.

0/0
7.11.2010 17:06

Petrsafra

Re: mám vás rád

díky  Bohu,že nejsem tak chytrý,abych si pak myslel ,že rozum  není Boží dar a že jsem na Něm nezávislý. 

0/0
7.11.2010 17:20

2Mac7

Re: mám vás rád

nu vy závislý jste , já ne, díky Bohu ;-D

0/0
7.11.2010 17:22

Petrsafra

Re: mám vás rád

 od čeho je odvozeno ono slovo pohan?  že by uměl jen hanit člověka,kterého nezná? opravdu rozumné.. 

0/0
7.11.2010 17:27

holkazdaleka3

Re: mám vás rád

Pohanství, též paganismus (původem z latinského přídavného jména paganus, což znamená „venkovský“) je výraz používaný dnes především v křesťanské kultuře v podstatě pro veškerá polyteistická náboženství vyznávaná zejména v oblasti Evropy. Jedná se o náboženství a kulty, které uznávali především staří Germáni, Slované, Keltové a jiné evropské národy.

0/0
7.11.2010 17:32

Najdete na iDNES.cz