Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ředitel šumavského národního parku rezignoval

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí poté, co ministr Drobil Krejčího rezignaci přijal. Park prozatím vede náměstkyně Zdeňka Šartnerová. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že se roztáčí obří hra o cenné šumavské dřevo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kareldrabek.blog.idnes.cz

Fotofrafie je zavádějící

U pramene Vltavy (vlastně přesněji pramenů) je situace daleko horší. Začínají hynout i borovice na rašeliništi.

http://kareldrabek.blog.idnes.cz/c/158209/Sumava-zasahovat-nebo-nezasahovat.html

0/0
2.11.2010 8:44

pavel.61.

Re: Fotofrafie je zavádějící

to je snímek z doby kdy právě nastoupil

0/0
2.11.2010 11:55

kuttna

Re: Fotofrafie je zavádějící

Nezlobte se, ale ten odkaz, na který upozorňujete, lže. Zajeďte se na Šumavu aspoň podívat. A zkuste to i na Bavorské straně, kde jsou v tom nezasahování trochu dál.

0/0
2.11.2010 16:55

Jitrocel

dobrá zpráva pro turisty?

V dosavadní diskusi (suchý les vers. těžařská lobby) bohužel úplně zaniklo, jaký to všechno může mít význam pro šumavskou turistiku. Nakonec snad po 20 letech házení hrachu do zdi dojdou sluchu požadavky obcí z obou stran, Klubu českých turistů a dalších vedením parku upozaďovaných subjektů.

Pro turistu by z toho mohlo např. resultovat alespoň částečné narovnání nesmyslných omezení a návrat ke stavu, který zde naposledy byl v r. 1947. Pokud to jenom trochu půjde, určitě nezůstávejme jen u otevřené cesty úbočím Špičníku k Modrému sloupu a dále na Luzný. Minimálně v rozumně omezeném režimu by stálo za to znovuotevřít i cestu na z české strany prakticky nedostupný Roklan (přes bývalou Roklanskou chatu) a okruh Mlynářskou slatí k Hraběcímu mostu u Modravy. Skoro by se chtělo říct - čím dříve, tím lépe. Dokud tam z té krásy ještě zbývá něco k vidění.

0/0
2.11.2010 8:25

kareldrabek.blog.idnes.cz

Fotofrafie je zavádějící

U pramene Vltavy (vlastně přesněji pramenů) je situace daleko horší. Začínají hynout i borovice na rašeliništi.

http://kareldrabek.blog.idnes.cz/c/158209/Sumava-zasahovat-nebo-nezasahovat.html

0/0
2.11.2010 8:19

Duke-Nukem

tak to dopada v zemi,

kde ministra ZP dela ekonom a jeste k tomu totalne neschopny..:-(

0/0
2.11.2010 7:32

vaclav13

Re: tak to dopada v zemi,

No jistě, zatímco předchozí "schopný" ministr dosazoval na podobné posty lidi ochotné naslouchat blábolům aktivistů, ten současný tam chce lidi schopné myslet vlastní hlavou a ochotné naslouchat skutečným odborníkům. Ekologistům a jejich papouškovačům se to pochopitelně nelíbí.

0/0
2.11.2010 8:01

wilderness

příroda je moudřejší než člověk

Tady v té diskusi většina diskutujících píše o problematice, které vůbec nerozumí. A z toho plynou nenávistné výpady proti ekologům a tzv. ekologistům. Tzv. mtrvý les na Šumavě žije, jenomže jeho obnova je trochu delší než je horizont jejich vidění. Ale hlavně, kůrovec se rozšířil na rozsáhlých plochách proto, že člověk dlouhodobě pěstuje umělé monokultury a tím pro kůrovce připravuje úžasné plantáže. V přirozeném lese je kůrovec normální součástí ekosystému a nikdy ho nezničí. jedinou perspektivní cestou do budoucna je  v národním parku přirozený les a přirozená obnova. na Šumavě je smíšený les s bukem přirozeně schopný růst až do 1200 metrů nad mořem.

V těch sporech jde ale hlavně o prachy a o dřevo a o tom to je. Obcím na území NP jde taky o prachy, což se dá chápat, ale ne podporovat za cenu ničení národního parku. Národní park slouží trochu jiným zájmům než prosperitě obcí.  

0/0
2.11.2010 6:46

computer

Re: příroda je moudřejší než člověk

Stále stejná ekologická báchorka. Byl jste někdy na Šumavě? Viděl jste jaký les se obnovuje? Zase jen smrková monkultura z náletu. V horních partiích se neobnovuje žádný les. Je to jen měsíční krajina porostlá travinami. A už mnoho let. Když se lesům nepomůže, bude se Šumavou konec a to hodně brzy.

0/0
2.11.2010 7:52

vaclav13

Re: příroda je moudřejší než člověk

No, zajímalo by mne, kdy už s těmito báchorkami skončíte. Sama Šumava tyhle Vaše bludy vyvrazí. A pokud jde o ekology, tak ti jsou ze stavu Šumavy neštastní stejně jako starostové, hejtmani a všichni obyvatelé. Skutečný ekolog totiž ví, že po staletí obhospodařované smrkové pole se samo neobnoví. Radost z toho stavu mají jen ekologisté a podobní blouznivci, jejichž přírodovědné vzdělání se ovšem blíží nule. To se Vám líbí?

0/0
2.11.2010 7:58

pavel.61.

Re: příroda je moudřejší než člověk

jsem neodborník a tohle jsem opravdu nevěděl

Takže když se za ekologického vëdení těží 60x více tak nejde o prachy. To že chtějí stovky milionů na bezásahovost - to už se mě trochu dotýká.

0/0
2.11.2010 9:22

milmil

tady je dobrá reportáž(a důvod rezignace) pana ředitele

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210562248410023-pridej-se-na-vetvi/.

0/0
1.11.2010 23:14

skybedy

Ekologové

Ekologové jsou mor naší doby. Ústřední filosofií je negace všeho kromě vlastních bizarních vizí, financovaných z cizích kapes, bez ochoty nést jakoukoli zodpovědnost za cokoli.

0/0
1.11.2010 21:21

werr

Re: Ekologové

Problem je, ze jsou Ekologove a ekologove. Ti co to skutecne studovali tak maji prirodu radi a vetsinou s temi druhymi nemaji mnoho spolecneho. O tech druhych, kteri jsou bohuzel vice videt, pisete a ja s Vami 100% souhlasim. Jen v pripade Sumavy si nejsem jist, ktery postup je spravny.

0/0
1.11.2010 21:31

habr

Re: Ekologové

Mám pocit, alespoň podle reakcí lidí okolo sebe, že mnoho lidí kteří vnímají skutečnou problematiku péče o krajinu jistou skupinu lidí, kteří vytrhují určitý problém ze  souvislostí přímo nesnáší. Proto se domnívám, že bychom se my laici měli naučit rozlišovat mezi  zelenými demagogy a lidmi kteří chtějí přispěk ke skutečnému zlepšení životního prostředí.

Nicméně i doktor Cvach ze seriálu Nemocnice na okraji města byl doktor.

0/0
1.11.2010 22:01

werr

Re: Ekologové

Jenze doktor Cvach byl fiktivni filmova postava (ikdyz realny zaklad urcite mel) ale zeleni demagogove jsou skutecnost a to dost neprijemna...

0/0
1.11.2010 22:13

pavel.61.

Re: Ekologové

dobrý postřeh (mělibychom se naučit rozlišovat kdo to s ŽP myslí dobře) ale jak to udělat? Vychovou k rozumu? Zelenou výchovou? ČEZ udělal pro ŽP víc než všichni zelení dohromady a kdo je tu vnímám za ochránce ŽP? 

0/0
2.11.2010 9:27

jmhad

Re: Ekologové

Ano,jsou ekologové a ekologové.Jsou ti opravdoví a ti,kteří zastupují zájmy různých skupin podnikatelů a pod záminkou ochrany přírody brzdí a dělají problém.Zpravidla je za tím nafta.Třeba jez ke zplavnění Labe,kdy by část zásilek přešla ze silnice na vodu a třeba i ,ač se to nezdá,dálnice D8,jejíž dokončením by se nějaký ten litřík nafty nejen u kamiónů ušetřl.Ale i něco jiného.Na základě přání ekologů,aby lidé netopili v kamnech vším a jen drahým uhlím,obec zavedla poplatek za odvoz odpadu pro všechny.Každý,kdo má v obci trvalý pobyt,musí zaplatit i když třeba půl roku je za prací mimo a žádný odpad nevyrobil.Čisté vydírání R^

0/0
2.11.2010 6:01

mysliveček

Re: Ekologové

No tak vy jste dobře mimo. Zaprvé způsob vybírání poplatků za svoz odpadu neurčují ekologové, ale jednotlivé obce. A zadruhé to o té naftě je čirý nesmysl. To, co by se vozilo po vodě, se nyní vozí po železnici, nikoli kamiony. Hlavně uhlí. A železnice je po celé délce Labe samozřejmě elektrifikovaná. To nemá s naftou nic společného, je to pouze lobby plavebních, stavebních a betonářských společností.

0/0
2.11.2010 8:00

mysliveček

Re: Ekologové

R^No tak vy jste dobře mimo. Zaprvé způsob vybírání poplatků za svoz odpadu neurčují ekologové, ale jednotlivé obce. A zadruhé to o té naftě je čirý nesmysl. To, co by se vozilo po vodě, se nyní vozí po železnici, nikoli kamiony. Hlavně uhlí. A železnice je po celé délce Labe samozřejmě elektrifikovaná. To nemá s naftou nic společného, je to pouze lobby plavebních, stavebních a betonářských společností.

0/0
2.11.2010 8:00

kuttna

Re: Ekologové

Kde jste vzal tyto "informace"?

0/0
2.11.2010 16:56

666

Tak který ministr by se vám líbíl?

Já jsem spokojena. Poku dobře pamatuji, dal min. Drobil panu Krejčímu šanci.  Zdá se, že pan Krejčí raději odstoupil, než aby začal odpovědně uvažovat a rozhodovat co dál.

0/0
1.11.2010 21:12

habr

Re: Tak který ministr by se vám líbíl?

Záleží na vašem vzdělání a tedy o odborném pohledu na problém ochrany a hospodaření  šumavských lesů a luk.

Je to o trochu složitější než laik si myslí. Ředitel třeba ze svého odborného hlediska raději odešel, než aby porušil svoji profesní odbornost za nějaký mrzký peníz.

Hodnotit budeme moci o několik let později, až se projeví výsledky práce nového ředitele. V této chvíli je velmi hloupé krok současného ředitele hodnotit slovy aby začal odpovědně uvažovat ... .  Jak byl odpovědný se skutečně projeví po několika letech.

0/0
1.11.2010 21:57

pavel.61.

Re: Tak který ministr by se vám líbíl?

a jak nový ředitel obnoví les? Nezbude než čekat, a vynakládat miloóny na sazení. Také může zašít s kurovcem normálně bojovat ale to bude dost obtížní v tomto rozsahu. Obávam se, že je již dost pozdě.

0/0
2.11.2010 9:30

dr.Dvojka

A bez ministra by to nešlo? Zcela jistě ano..

A bez tohodle ministra mnohem líp.

0/0
1.11.2010 20:44

puk

Tak kdo, kromě Žlábka chce rozkrást Šumavu?

Tak povídejte , synci. Kolik Březníků ještě chcete ukrást? Jen se přiznejte! Zemanem počínaje.

0/0
1.11.2010 18:50

trrk

kvůli zeleným mozkům jsem na šumavu přestal jezdit...

tak kůrovcem zdevastovaná krajina snese srovnání jen v severních čechách nad teplicemi a nebo na ostravsku. Raději jezdím do západní části krušných hor, smrčin, novohradek a jiných rozumně vedených oblastí. Nejlépe se o krajinu postarají lidé, kteří mají ke krajině trochu vztah, zelení jsou jen líní něco dělat...

0/0
1.11.2010 18:08

TF209

Re: kvůli zeleným mozkům jsem na šumavu přestal jezdit...

Odkud ?R^

0/0
1.11.2010 18:32

habr

Re: kvůli zeleným mozkům jsem na šumavu přestal jezdit...

kdyby již Karel IV nestanovil určitá pravidla na ochranu lesů, tak ti místní by je již dávno zničili pro svůj okamžitý přínos.  Je pravda, že o krajinu se nejlépe postarají lidi kteří k ní mají vztah, ale to je teorie. V praxi to tak nefunguje protože pokud je společnost nepodpoří, tak ti co mají vztah si krajinu mohou tak malovat na kus papíru.

0/0
1.11.2010 22:05

pavel.61.

Re: kvůli zeleným mozkům jsem na šumavu přestal jezdit...

O krajinu se stará ten komu patří a ví že mu ponese obživu přes generace. Takový majitel les nikdy nevykácí na holinu. A vždy mu naroste víc než vytěží.  To je normální hospodaření

0/0
2.11.2010 9:33

obambiodřekykunene II.

Tohle je jen taková malá overtura

Počkeje, co se bude dít příští rok, až s.p. Lesy ČR budou převedeny na a.s.(údajně jen částečně;-D;-D)....to se začnou dít věci;-)

0/0
1.11.2010 17:48

TF209

Re: Tohle je jen taková malá overtura

Co zase ;-(?

0/0
1.11.2010 18:37

computer

A je to!

Konečně je pryč ekologický naivka, který si myslel, že šumavské lesy spasí sama příroda. Když se na tu spoušť díváte z letedla, je to jako rakovina, rozlézající se mimo šumavský park. V parku už skoro žádný les není. Teď se kůrovec přenese dál mimo park.  A pan Krejčí bude tvrdit, že se les masivně obnovuje. Houbeles, běžte se podívat třeba na Trojmezí. Měsíční krajina pro nejméně dvě generace. A tím to bohužel nekončí.

0/0
1.11.2010 17:41

Johny_S

Re: A je to!

Samozřejmě. Každý skutečný odborník přeci ví, že bez člověka by lesa vůbec nebylo!

0/0
1.11.2010 17:42

dunil_3

Re: A je to!

R^

0/0
1.11.2010 17:48

TF209

Re: A je to!

R^

0/0
1.11.2010 18:38

dana33

Re: A je to!

Kurovec se nerozsiruje ve smisenem lese, jenom v monokulture vysazene lidmi pro zisk! Samozrejme, kdyz lidi nechaji prirodu napokoji, tak si poradi! Novy smiseny les roste pomalu ale zotavi se! To se samozrejme nelibi lobystum!

Dana

0/0
1.11.2010 17:55

Juan Monaco

Re: A je to!

ha ha, v monokultuře? Vy tomu, koukám, rozumíte. Ve smrkovém vegetačním stupni roste (z klimatických důvodů) pouze smrk!

0/0
1.11.2010 18:08

Johny_S

Re: A je to!

Ovšem jeho populační struktura je poněkud jiná než v pěstované monokultuře....

0/0
1.11.2010 18:10

weneto

Re: A je to!

Á kolega má lesnické učiliště, že? Nechť nám neználým tedy prozradí kolik procent parku je ve vegetačním stupni smrku:)?

0/0
1.11.2010 18:16

Veřejný Vůl - VV

Re: A je to!

Smrkový vegetační stupeň (8. lvs). • na území ČR přibližně nad 1300 m n.m.;-D;-D;-D

0/0
1.11.2010 18:22

werr

Re: A je to!

Pred cca 5-6 stoletima nez se na Sumave zacali usazovat sklari (proc asi hodne vesnic na Sumave ma v nazvu slovu hut?) byly Sumavske lesy smisene. Smrk ale rychle roste takze poskytne dostatek paliva pro pece.

A z vlastni zkusenosti vim na Sumave o miste kde v 1025mnm rostou listnace a jak dobre se jim tam dari.

Listnatych stromu je na Sumave dost takze obnova smisenym lesem je spravna cesta.

0/0
1.11.2010 21:39

habr

Re: A je to!

Přirozenou cestou bez podpory člověka? Trochu idealismus, protože semínko buku, níž dubu se od svého mateřského stromu daleko nedostane. takže v tisícíhekterových monokulturách ten návrat ke smíšenému lesu bude trvat opět století. Tedy do monokultur nalétnou břízy, javory, ale tyto dřeviny potřebují ještě maličkost - prostor pro svůji existenci a ten pod smrkovou monokulturou moc nemají. takže nějaká ta přirozná holina není naškodu, pokud nezaroste buření jako jsou třtiny apod.

0/0
1.11.2010 22:11

werr

Re: A je to!

Na nepsal nic o tom jestli prirozenou cestou nebo s pomoci. Clovek kdysi sumavske lesy v jejich puvodni (a kdovi jestli byla puvodni) podobe znicil by ji ted musel pomoci. Ale jak jsem napsal vyse (tam jste na mel taky reagoval) tak sam nevim (i kdyz si myslim) jaky postup je ted spravny a jsem rad, ze nemusim rozhodnout. Na Sumave mam pribuzne a rad tam jezdim takze vim jak to tam vypada ale to je asi tak vse.

0/0
1.11.2010 22:18

navsteva je lepsi

Holina a mesicni krajina ma statut

Narodniho parku?? Tak ted nazral cas ten park zrusit.

0/0
1.11.2010 17:38

habr

Re: Holina a mesicni krajina ma statut

Na Šumavě měsiční krajina není, jen tam probíhá věková proměna  převážně monokulturního lesa. A národní parky jsou zřizovány mimo jiné o pro studium přirozených cyklů vývoje přírody.

Naokraj - jsem pro včasnou likvidaci kůrovce, ale to co se na Šumavě stalo není z hlediska přírodního měsíční krajina.

0/0
1.11.2010 22:14

anozavislak

Prachy az na prvnim miste

a spravni lide lsou odejeti z pozic, ne kterych delaji pred skutecnimi SKUDCI uzitek.

0/0
1.11.2010 17:22

jarda

A BEZ ŘEDITELE BY TO NEŠLO ?

Co takhle  zjistit jestli by tu funkci nevzal "jezevec z Vysočiny". :-P

0/0
1.11.2010 17:07

pavel.61.

Re: A BEZ ŘEDITELE BY TO NEŠLO ?

a koho by zajímaly vzrostlé zelené nepůvodní smrky a nikde kouska měsíční krajiny

0/0
1.11.2010 17:24

Johny_S

Re: A BEZ ŘEDITELE BY TO NEŠLO ?

Nikde? Já myslel, že paseka jako měsíční krajina docela vypadá...

0/0
1.11.2010 17:35

Najdete na iDNES.cz