Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nastane poslední jaderná zkouška? Existuje naděje, že by tomu tak skutečně mohlo být

Prvního listopadu zahajuje tým čítající přes tři desítky expertů nácvik inspekce v místě simulované jaderné zkoušky nedaleko od Mrtvého moře v Jordánsku – jde o další krok k dokončení globálního ověřovacího systému Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lobo - poslední Czarnian

Poslední zkouška

Jenom aby to pak už nebylo naostro:-P

0/0
1.11.2010 11:53

gokni@seznam.cz

Pěkný přehled jaderných výbuchů v letech 1945 až 1998

http://www.youtube.com/watch?v=-dpaw0OBmB4

0/0
1.11.2010 11:45

Jsem tady

Dá se říct, že jen konečně

Dá se jen říct, že konečně.

Nukleární válka nemá výherce, jen poražené - lidstvo a vlastně vše živé.

Není to staré uvažování, 1965 http://video.google.com/videoplay?docid=2864871032688882557# (45 minut)

1984 http://video.google.com/videoplay?docid=-2023790698427111488# (120 minut)

Doufejme, že se to pobere tímto novým, rozumným směrem. Už nechci při každé zkoušce sirén přemýšlet, je li to opravdu zkouška, nebo mám posledních 10 minut života a civlizace. Je načase.

0/0
1.11.2010 11:03

tomashr

Re: Dá se říct, že jen konečně

Víte, nechci brát iluze, ale ve skutečnosti může razantní snížení arzenálu Ruska, USA a dalších velmocí vést spíše k nárůstu obav.

Dosud totiž právě díky té téměř jistotě naprostého zničení příliš skutečné nasazení nehrozilo - v "normální" válce je pravděpodobnost prakticky nulová, riziko terorismu je sice velmi nepříjemné, ale nasazení několika jednotlivých hlavic to by i přes ohromné škody přece jen neznamenalo konec lidstva.

Pokud by ale došlo k výraznému jadernému odzbrojení, tak hrozí to, že pokud si nějaký stát tajně připraví byť i poměrně malou jadernou sílu (už třeba jen rozsahu deset raket a sto hlavic), tak může začít s extrémním nátlakem na všechny ostatní a případně i opravdu zahájit jadernou válku v představě, že v omezené podobě se dá přežít.

Ona je doktrína "vzájemně zaručeného zničení" naprosto nechutná a k zblití, jenže je smutnou pravdou, že funguje u několik desítek let - a nejsem vůbec přesvědčen, že by teoreticky krásné odzbrojení pod kontrolou OSN fungovalo také.

0/0
1.11.2010 12:59

Jsem tady

Re: Dá se říct, že jen konečně

Nu ano, ale ke zničení světa (kompletní zničení povrchu a decimace ozónové vrstvy na dlouhé dekády) stačí 3000 megatun, což je nějákých 200 běžných (á 50 MT) raket. Ono není třeba víc raket než k tomu jednomu zničení, což?

Já bych se nebál, samozřejmě, že arzenál vždy bude, a je třeba si ho nechat - už jen kvůli potecionální hrozbě mimozemské zloby (ne že by to k něčemu bylo, ale třeba bude.:) ) - jen je opravdu zbytečné mít těch raket tolik.

0/0
1.11.2010 17:24

tomashr

Re: Dá se říct, že jen konečně

Nejprve poznámka - s hodnotami pro totální zničení země bych byl opatrný. Třeba  "jaderná zima" je v podstatě velice vycucaná z prstu Saganem a dalšími. Že to nikdo nerozporoval je dáno tím , že se tato teorie paradoxně hodila všem - jak aktivistům bojujícím za odzbrojení, tak ale paradoxně i "vojákům", protože podtrhovala odstrašující doktrínu.

Hlavně se ale mýlíte v tom, že běžná raketa je 50MT - ani náhodou, USA měly jako maximum hlavice 10MT na raketách Titan 2 (už dávno vyřazené), Čína snad pár takových má dosud na svých plagiátech Titanu (CSS4), ani u Sovětů/Rusů nebyl podobný kalibr běžný a objevoval se spíše v počátcích raket. S postupným růstem přesnosti zásahu se hlavice odlehčovaly - 150-350kT běžně, 1MT spíš výjimečně. I když se sečtou multihlavice, tak jen málo raket přeleze 5MT. Přitom ale i menší rakety stačí na obrovské ztráty na životech a v tom je potíž  - při velkém odzbrojení by si někdo mohl postavit sílu na vydíraní, přitom ale bez totální destrukce Země :-(

0/0
4.11.2010 12:17

Jsem tady

Re: Dá se říct, že jen konečně

Jaderná zima, jaderná podzim a hlavně - to jsem měl na mysli spíše - tzv Jaderné Léto, není ideologická věc. Toto se zkoumá poslední 30 let bez ideologické zástěrky, protože už jsem opravdu potřebovali vědět, co se stane. Poslední výzkum MIT, nebo Los Angelské univerzity - teď si nejsem jistý odkud - z roku 2008 prokázal, že kdyby došlo k lokální jaderné válce o 50 bombách typu Nagasaki mezi Izraelí a Pákistánem, 9-15 let by byl problém vypěstovat na planetě plodiny, díky zničení velké částí ozónové vrstvy. Když by už lidi přežili tu destrukci a radiaci, tak ono UV by jim způsobilo snad i nemožnost cokoliv jíst a v případě globální války na skutečně DLOUHOU dobu.

a ano 50 MT jsem přehnal, podle všeho je těch 10 až 20 MT max. běžné. Ale jiná věc jsou ostatní data o kilotunáži na destrukci povrchu a o kilotunáži na zničení přírodních podmínek vhodných pro člověka. To se už da spočítat, protože tu reakci jsme zkoumali podrobně. (Proč jaderné zkoušky nezničily svět? Díky místům kde byly.)

0/0
5.11.2010 11:15

pes Muki

Re: Dá se říct, že jen konečně

No jenze stoji za uvazenou, co az se dostane nuklearni zbran do rukou tech co se neboji sebevrazdy?

0/0
2.11.2010 5:57

erth

Re: Dá se říct, že jen konečně

    existence jad. zbraní je posledním stavebním kamenem standardního mezinárodního práva. Bohužel. Ti vaši teroristi by způsobili škodu i z klediska menšího státu malého rozsahu,  zato při absenci jaderného arzenálu v případných cílových zemích, to by se mohly dít věci.

0/0
2.11.2010 14:26

Najdete na iDNES.cz