Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Slušovice by dnes vydělávaly 150 miliard, tvrdí Čuba. Užívá si důchodu

Když šéfoval před dvaceti lety JZD Slušovice, mluvilo se o ekonomickém zázraku. Nyní pětasedmdesátiletý František Čuba tvrdí, že to žádný zázrak nebyl. "Třeba mi to nevěříte, ale šlo o to převést myšlenku na výrobek. Tu šanci měl každý. My ji využili," říká v exkluzivním rozhovoru, který poskytl po letech mlčení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

čokrda

Slušovice

Musím říci, že Slušovice byly pro mne velmi atraktivní. Níkoliv letadlem na náměstí, pseudotuzexem, které lákaly občany celé republiky, ale systémem hospodaření . Například, při periodicitě 6 měsíců jsem se málokdy na postu vedoucího potkal ze stejným pracovníkem a přesto slíbené z předchozí návštěvy bylo vždy dodrženo. Je však nutné říci otevřeně, že systém  byl pouze pro aktivní činorodé lidi. Ostatní neměli šanci.  Což byl hlavní hnací motor. Mimo nejužšího vedení družstva, které vědělo co chce, jak tohoto docílit. Což do dneška mnoho vedoucích pracovníků neumí.Stejné platilo i o soukromém životě, Kdo něco uměl a mohl nabídnout, tak ve Slušovicích uspěl. Tento trend byl pro ostatní nestravitelný a nebezpečný. Proto také se po revoluci  paradoxně svobodně „vrhly“ všechny politické a ostatní síly a Slušovice udusily.  Co umí česká 

Plocek  Teplice

0/0
15.12.2010 12:07

calypsol

slusovice

Me osobne Slusovice zklamaly. NAvstivili jsme ten "zazrak" nekdy v roce 1984-1985, s rodici kdy mi bylo 12 a vrcholila ceckomanie. tradovalo se, ze je tam velka burza na ktere se da sehnat vsechno. Ale bohuzel, cecka jsme tam nekoupili. ty jsme pak sehnali az na strojirenskem veletrhu v Brne ;-D Jako detem se nam nejvic libila restaurace v letadle

0/0
4.11.2010 9:16

buranumdopamatniku

neuveritelne tlach budovatelu tretich cest

Vase prispevky, damy a panove, ukazuji, jake predstavy  jste si  z toho bolsevismu prevedli do soucasnosti.  Slusovice byl  podvod zacinajici nasilnou kolektivizaci  az  do  faze i rozpadu tohoto molocha, vytvoreneho  jako PR na ceste do komunistickeho raje.

0/0
3.11.2010 23:11

Buddy2

Re: neuveritelne tlach budovatelu tretich cest

http://info-slusovice.cz/index.php/frantisek-cuba-jzd-slusovice.html

0/0
3.11.2010 23:44

BigM

Tolik? Kecy

0/0
2.11.2010 17:21

běžný ovčan

...

faktor strachu? to je ta inteligentní soutěž na prima kúl? 8-o

0/0
2.11.2010 14:58

beda venerabilis

Re: ...

fucktor

0/0
3.11.2010 16:10

kaleráb

.....

V ČSSR boli SLUŠOVICE, v Maďarsku bola BÁBOLNA, v NDR tiež určite nejaký podobný podnik, ktorý to akože robil inovatívne a výkladovo skriňovo.

Bolo chybou, že SLUŠOVICE ako systémovo dobre zabehnutý podnik bol zlikvidovaný na základe nejakého cirhotického záchvatu Václava Havla, ktorý bol v čase svojej inaugurácie a dlho potom značne zdezorientovaný do tej miery, že medzi iným amnestoval skoro všetkých zločincov kriminálnikov, amnestoval celý systém ŠtB, vymenoval všetkých sudcov do stavu až nadosmrti a celé to bolo úplne kontraproduktívne, Veľmi sa tomu vytešoval, že revolúcia je sametová a všetci ho hladkali a chválili, až sa republika rozpadla. A je zaujímavé, že takýto trkvas je ešte aj dnes akousi morálnou autoritou medzi slušnými ľuďmi.

O tempora o mores!

0/0
2.11.2010 12:27

beda venerabilis

Re: .....

Ach kedlubno, kedlubno. Kdy a jakým rozhodnutím byly Slušovice zlikvidovány?  Jaké měl Havel pravomoci zasahovat do existence nějakého JZD?

Slušovice byly v tichosti rozkradeny zúčastněnými, a nikoli někým "zlikvidovány".

0/0
3.11.2010 16:08

řehoř z řep

Čuba profitoval

ze spolupráce se zločinným režimem, který daleko víc dobrých českých podniků potopil, než kolik jich vyrobil. To je důvod, proč ho nelze obdivovat, byť by byl organizátor sebelepší.

Za jeho úspěchem stojí podlézání komunistům a to, kolika lidem režim bránil se realizovat - nebyla tu prostě konkurence.

Je smutné a příznačné, že tady Čubu obhajují různí příznivci minulého režimu, kteří za kdejakým neúspěchem vidí americké brouky a vrahy z Vólstrýtu. Že z toho režimu slušní a schopní lidé utíkali, to se takoví budou snažit asi až do konce života vytěsňovat a popírat.

0/0
2.11.2010 3:23

ZabakKvak

Re: Čuba profitoval

Tohle je samozřejmě nesmysl.  15 milionů lidí v bývalém Československu bylo nuceno žít za komunistického režimu a hledali cesty, jak ten režim nějak obejít, jak se nepodílet na zločinech komunismu ale "normálně"  žít. A doufali, že ten režim padne v situaci, kdy už nebudou moci přijet tanky.

Slušovice pomohly mnoha lidem, kteří neměli "kádrové předpoklady" a tudíž mohli vykonávat jen podřízené práce. Čuba měl dokonce odvahu zaměstnávat "Chartisty" a to nikoliv v kotelně, ale ve vývoji počítačů (!).

Agrokombinát Slušovice (resp. lidé v něm) se těšili, že po pádu režimu budou moct teprve dokázat, jak jsou schopní podnikat v podmínkách volné soutěže. Podporovali sametovou revoluci mnoha způsoby. Dopadlo to bohužel tak, jak to dopadlo ... Revoluce velmi rády "pojídají" své děti a "když se kácí les, létají třísky" .Les se pokácel, ale nějak některým lidem zatím nedochází, že nebude lehké ho znovu vysadit (tím myslím samozřejmě vybudovat prosperující podniky).

0/0
2.11.2010 10:21

Poslední_Mohykán

Re: Čuba profitoval

Prosperujících a výhradně českých firem je až až. A neměly ty rozjezdové podmínky, kterými oplývaly Slušovice. Ptám se, proč se Čuba nepokusil zúčastnit se volné soutěže. Nevím. Nechápu. Zmínky o 150 miliardách jsou v tomto kontextu přinejmenším směšné.

0/0
2.11.2010 10:35

ZabakKvak

Re: Čuba profitoval

V kontextu toho, co se dělo ve Slušovicích po revoluci je vůbec zázrak, že to některé části přežily. 

0/0
2.11.2010 11:09

Gaston

Re: Čuba profitoval

Co se tam dělo tak drastického?

0/0
2.11.2010 15:26

ZabakKvak

Re: Čuba profitoval

Raději to ani nechtěj vědět, stejně i kdybych to všechno popsal, tak by tomu většina lidí nevěřila .... jen pro ilustraci :ani běžný obchodní inzerát obsahující slovo "Slušovice" nemohl všude vyjít ....

0/0
2.11.2010 17:19

vita.nek

Re: Čuba profitoval

Dočasně prosperujících je možná až až, ale čím může Česká Republika konkurovat?  Máme zde nějaký vývoj? Něco co zdokonalujeme a nemůže to nabídnout konkurence jinde? -Největší podniky jsou montovny z dovezených dílů naprojektovaných někde v zahraničí, vyrábíme v licenci na cizích technologiích z mnohdy importovaných surovin/polotovarů. Kdokoli si může koupit stejné stroje a začít výrobu jinde. Tahoun českého průmyslu je již několik let Škoda Auto, kterou vlastní Němci, dodávají do ní díly země celé EU, takže finální produkt je spíše evropský než český.  A kvalita takto montovaných "českých" výrobků? -Tento týden ke mně dorazilo 5LED monitorů DELL s hrdiným nápisem Made in Czech, dva z nich nefunkční ani při prvním zapnutí. Tam kde není vývoj není podle mě moc světlá vidina hospodářství, protože jakmile skončí životnost nebo rentabilita výrobních linek v ČR, investoři zafinancují stavbu nových v levnějších krajích.....

0/0
2.11.2010 11:48

Poslední_Mohykán

Re: Čuba profitoval

K tomu snad jen jediný dotaz: co Slušovice samy vyvinuly a vyráběly, přičemž byly schopny mezinárodní konkurence? Montovaly počítače z dovezených dílů a prodávaly je za pětinásobek běžné ceny, jen proto, že si prostě nikdo nebyl v důsledku absence devizových prostředků koupit něco podobného venku. Dále pěstovaly zemědělské plodiny a možná něco chovaly.

0/0
2.11.2010 17:28

vita.nek

Re: Čuba profitoval

Teď nevím, jestli si ze mě děláte legraci. Jestli ne, tak stejně jako hromada dalších ostatních nevíte o Slušovicích téměř nic. Takže podle Vás Slušovice zbohatli na počítačích a krom toho, ještě možná něco pěstovali a chovali :), za předpokladu, že největším rozmachem Slušovic byla šedesátá léta, přičemž počítače tam začli ve velkém jet až v osumdesátých letech, je Vaše tvrzení značně úsměvné. Nepopírám, že se Slušovice na prodeji počítačů dobře napakovali, nicméně podobné předražené obchody probíhají ve státní správě neustále, ale tahounem vývoje ve Slušovicích nebyly, celou dobu tady v diskuzích říkám, že ty počítače jim dali především prestiž. Z výrobního programu toho bylo mnoho - chovaly se krávy s vysokou dojivostí, záváděly se netradiční metody pěstování, což zvyšovalo úrodnost v jednotlivých lokalitách, vyvíjela se hnojiva, slušovice byly největším producentem embryí krav na světě.

0/0
2.11.2010 19:29

vita.nek

Re: Čuba profitoval

Záváděli biotechnologie - fermentační nádrže za milionové investice v areálu BIO HROBICE dokázaly velmi rychle vydělávat miliardy. Podobné technologie se teď po dvaceti letech od revoluce a po více jak třiceti od vzniku ve Slušovicích zavádějí ve světě. Co se mi ve Slušovicích líbilo nejvíc, byly plně automatické skleníky řízené počítači -hnojení, výživa, zalévání - vše řídil a vyhodnocoval počítač - a to byl pokrok v oblasti výpočetní techniky, tato technologie se začala ve světě zavádět až v posledních deseti letech - například ve Španělsku si bez automatiky u rajčat snad ani zemědělství nedokážou představit. Další výrobky byly buď vylepšení stávajících nebo zrovna vývoj nových zemědělských strojů, snažily se zlepšovat zaběhnuté postupy nejen v zemědělství, ale i ve strojírenství a stavebnictví. Vzniklo tam mnoho zlepšováků v mnoha oborech, ano nebyli třeba vyloženě přínosné, ale bylo vidět, že když tam někdo něco vymyslel, měl šanci na úspěch a nebyla jeho snaha zapomenuta v archivu

0/0
2.11.2010 19:37

ZabakKvak

Re: Čuba profitoval

Pro přesnost .. ne "vydělávat miliardy", ale vytvořit tržby v podobné relaci. To je jako s tím "vydělávaly by 150 miliard" .. samozřejmě Čuba měl na mysli tržby, nikoliv zisk.

Podle toho co píšete se zdá, že víte, o čem mluvíte. Možná by se našlo dost diskutujících, které by zajímalo, co je dnes s Bio Hrobice a těmi skleníky .. pokud to víte ....

0/0
2.11.2010 19:53

vita.nek

Re: Čuba profitoval

Omlouvám se za nepřesnost, předpoklad byl ovšem takový a vyhlídky byly jasné, že po dalším rozvoji Bio Hrobice a založení Bio Spytihněv by opravdu byly zisky v miliardách. Co je dnes v areálu v Hrobicích netuším, nicméně nerez nádrže za miliony skončili povětšinou ve sběru za statisíce, protože majetek družstva byl na základě rozhodnutí vedení státu převeden na družstevníky, kteří vložily do družstva svá pole (družstvo muselo rozdělit celý svůj majetek a ne jen majetek zemědělský). Stejnětak to dopadlo v ostatních oborech - každý si chtěl urvat co nejvíce, takže tam po rozdělení nezůstalo nic na čem by šlo podnikat. Skleníky byly prodány tuším někam do Polska, nový majitel si odvezl technologii a skleníky na místě rozbil - když jedete do Slušovic tak na jejich začátku po pravé straně od cesty je obrovská betonová plocha poseta sklem - to "jsou" ty skleníky. No a tak nějak podobně to díky nařízení "shora" o neuváženém rozdělování dopadlo ve Slušovicích se vším.

0/0
2.11.2010 20:04

děda Chasan

Dnešní režim je ještě zločinnější.

;-€

0/0
2.11.2010 19:41

ZabakKvak

Re: Čuba profitoval

Čuba pro mnoho lidí, kteří by museli utéct, aby mohli dělat kvalifikovanou práci, vytvořil ve Slušovicích takové podmínky, že utíkat nemuseli .... kde jinde mohli být nestraníci ředitelé závodů a chartisté pracovníci ve vývoji ?

0/0
2.11.2010 19:56

pteryx

Slušovický "zázrak"

Slušovičtí byli velmi šikovní, ale bez politického krytí by nic nedokázali. Prodat za 200 tisíc Pécéčko, které se koupilo za 30 tisíc, tak to je opravdu hospodářský zázrak na spadnutí. Kdo si chtěl tehdy pécéčko koupit za koruny, tak vlastně jinou možnost než Slušovice neměl. Takže jednou z hlavních slušovických deviz byla notná dávka drzosti a štěstí. V normálním konkurenčním prostředí by asi jejich růst nebyl tak raketový.

Co se týče zemědělství byly Čubovy Slušovice nepochybně na úrovni, u nás se dnes leckde nehospodaří moc dobře. Kdybych byl reportérem, spíše bych se ho zeptal jaké má názory na biozemědělství, biopaliva, GMO, solární články atp. ...

0/0
1.11.2010 18:35

ZabakKvak

Re: Slušovický "zázrak"

Na všechny tyhle otázky by Čuba zřejmě odpověděl "Jaké náklady na investici je třeba vynaložit, jaké budou provozní náklady, jaký lze očekávat zisk a kdy se náklady na investici vrátí. Pokud někdo přišel za Čubou a taková čísla vypadal reálně a slibně, mohl se stát ze dne na den ředitelem nově založeného slušovického závodu.

Pro Slušovice je možná dobře, že tu teď není JZD AK ... jinak by všechna nevyužitá půda v okolí byla pokryta solárními panely ;-D

0/0
1.11.2010 19:02

Si0 po třetím zákazu

Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

nepodařilo přesvědčit žádnou banku nebo bankovní konsorcium. Investiční peníze dnes lítají v luftě a hledají, na jakou "skvělou" investici si sednout. Jen jsou velmi plaché.

0/0
1.11.2010 13:32

ZabakKvak

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

První zkus přesvědčit nějakou banku, aby ti na něco půjčila třeba milion bez zajištění ... a pak teprve piš komentáře.

Banky rády půjčí třeba 10 G, pokud ovšem máš majetek na ručení ... pokud ne, máš smůlu.

0/0
1.11.2010 18:55

Poslední_Mohykán

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

Oni neměli žádný majetek?

0/0
1.11.2010 18:57

ZabakKvak

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

Mluvíme o dnešku ... Agrokombinát dávno neexistuje a Čubův soukromý majetek je zřejmě o dost řádů níže ....

0/0
1.11.2010 19:06

Si0 po třetím zákazu

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

Naznačujete správně, banky umějí správně vnímat riziko podnikání, na rozdíl od podnikatelských dobrodruhů. Ono i to riziko se umí vyčíslit v penězích a banky to dělají.

Na velké podnikatelské plány jsou banky schopny dát úvěr i bez plného zajištění majetkem, pokud vidí před sebou prvotřídního dlužníka a vynikající podnikatelský záměr. V případě pana Čuby se ale zřejmě o nic takového nejedná. To ale není chyba věřitele.

0/0
2.11.2010 8:35

ZabakKvak

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

Docela rád bych slyšel o podnikateli, který v současné době dostane obrovský úvěr bez dostatečného zajíštění (zajištění může samozřejmě být i garance státu apod.). Je vidět, že jste zřejmě ještě nikdy nejednal s bankou o úvěru ....

0/0
2.11.2010 10:25

Si0 po třetím zákazu

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

Jednal jsem mnohokrát. Opakuji, že banka je ochotna jít i na ručení kvalitním podnikatelským záměrem, akorát nechce riziko nést sama, chce, aby se na něm podílelo víc subjektů, např. kvalitní bankovní zárukou jiné banky, částečným vstupem vlastního kapitálu podnikatele nebo jeho společníka či účastí v bankovním konsorciu, kde se o svá rizika podělí i více bank. I státní záruka je velmi vítaná, alespoň na část vkladu. Uvědomte si, prosím, že vysoký úvěr na vynikající projekt je pro banku naopak výborný kšeft, který si nerada nechá ujít. Potíž je v tom, že ten Čubův takový nebude, takže se s tím může jít vycpat.

Pro mne je přístup bank při podpoře projektů určující, protože jednají profesionálně.

0/0
2.11.2010 12:31

ZabakKvak

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

To je jak z pohádky o kohoutkovi a slepičce ... banka půjčí, pokud subjekt bude mít záruku jiné banky, ta dá záruku, pokud bude mít záruku ... jedna věc je teorie a druhá skutečná realita dnešní doby. Vysoký úvěr na výborný podnikatelský záměr je pro banku samozřejmě výhodný ... ale subjekt musí mít čím ručit. Jste výborně připraven teoreticky, ale mám celkem vážné pochyby, že jste někdy v letech 2009-2010 nějaký skutečně vysoký a ne plně zajištěný úvěr dokázal dojednat (před krizí banky byly ochotny riskovat a viděli jsme, jak to dopadlo) ....

0/0
2.11.2010 12:54

Si0 po třetím zákazu

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

To není teorie, ale praktické zkušenosti, i když dobře vím, že taková věc se jednoduše napíše, ale v praxi vyžaduje zdlouhavá a složitá jednání, mnohdy řadu let .... (rozsah 2009-10 je na tohle dost málo). Je vidět, že to až tak moc neznáte.

Ono to ale záleží na oboru ... Pokud je ten obor neperspektivní, jako třeba české zemědělství, tak vám dávám samozřejmě za pravdu. Ale pokud mu do toho nepůjdou profesionální banky, tak nevidím jediný důvod, proč by to toho měl strkat peníze kdokoliv jiný, leda by byl šílenec nebo nějaký šejk, který se baví a kterému na pár miliardách nesejde.;-D Ale třeba taková solární energetika ...

Takže nechápu bědování Čuby, že je všechno OK, ale chybí mu jen pár miliardek. OK to u něho není.

0/0
2.11.2010 18:09

ZabakKvak

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

No, myslím, že to znám docela dobře. I ta zdlouhavá jednání. A horizont 2009-2010 jsem uvedl proto, že třeba v letech 2005 - 2007 bylo získání úvěru oproti dnešní situaci "procházka růžovým sadem".

Možná by ale bylo dobré, abyste příspěvky (i to, co říkal pan Čuba) četl troišku pozorněji. Je podstatný rozdíl vyzobávat "třešničky na dortu" (třeba ten solár) a chtít vybudovat moderní zemědělský komplex se zpracovatelským průmyslem (jatka, konzervárny, mlékárny, ...), odbornými pracovišti (biotechnologie,..) a obchodní síti. Pokud budou zemědělci jen prodávat "suroviny", tak se budou u nás potácet na hranici existence (výjimka mohou byt třeba vinaři, i když i ti jsou už pěkně "zregulováni"). Toto měl pan Čuba na mysli, když mluvil odhadem o 10 miliardách ...

Na toto ale banky nepůjčí, protože to je rizikové i z pohledu nevypočitatelné dotační a regulační politiky EU.

0/0
2.11.2010 19:42

vita.nek

Re: Zajímavé, že se panu Čubovi o těch 10 miliardách

No jasně, české zemědělství je pro banky neperspektivní a proto Agrofert Holding v první pětce nejúspěšnějších firem z hlediska tržeb i zisků nemá šanci na žádný úvěr - hezká pohádka  :) No a sám jsem snad ještě neviděl banku, který by půjčila miliardu, nebo rovnou deset sebelepšímu podnikatelskému záměru na zelené louce, téměř bez záruk.....

0/0
2.11.2010 21:48

miš1

Pan Čuba

je chytrý člověk, který napomohl k rozvoji nejen Slušovic, ale celého regionu. Samozřejmě za přispění kvalitně pracujících členů družstva. Pan Čuba dokázal využít kvalifikovanou pracovní sílu právě motivačními prostředky viz.. článek. V prostředí skomírajícího socialismu to bylo jako zjevení. Konkurenční prostředí by ustáli podle mně jen stěží, stejně by se museli rozdělit na menší podniky. Ale pro mě, bez politických hledisek  má pan Čuba jednoznačně R^

0/0
1.11.2010 9:24

vita.nek

Re: Pan Čuba

Vždyť to taky p. Čuba udělat chtěl, nicméně když mu na popud tehdejšího vedení, rozebrali to co fungovalo před očima a on s tím nemohl nic dělat, tak těžko mohl jen tak pokračovat. Podle Vás nejde podnikat v konkurenčním prostředí? - Slušovice měli zázemí a kvalitní lidi - trh byl volný a hladoví, sice by se nemohlo zboží prodávat za miliony ale za desetitisíce v daleko větším množství - vždyť se na tomhle principu napakovalo hromada lidí, on byl ale problém, že lidi víc slyší na anglické názvy společností než na Slušovice, byť ve Slušovicích byly lidé, kteří problematice mnohdy rozumněli lépe než Ti, kteří ze dne na den začli prodávat zboží ze zahraničí, byť o něm věděli kulové.

0/0
1.11.2010 10:20

Poslední_Mohykán

Re: Pan Čuba

Měl bych k tomu příspěvku řadu faktických výhrad, ale shoda podmětu s přísudkem mezi nimi po formální stránce vévodí.

0/0
1.11.2010 11:32

vita.nek

Re: Pan Čuba

Hledat formální stránku věci na naprosto neformální diskuzi je dle mého názoru kapku od věci. Ale nebojte nechci se tím nijak ospravedlnit, je to má ostuda a má vizitka, že vlastně nezvládám svůj rodný jazyk. Vám a všem zde diskutujícím se velmi omlouvám. Nicméně mě napadá myšlenka, rozšiřme ve školách a na pracovištích výuku rozdného jazyka na úkor odbornosti, sice se nám díky tomu hospodářství časem rozpadne, protože tu nebude nikdo nic umět, ale za to budou všichni mluvit a psát krásnou a dokonalou češtinou :)

0/0
1.11.2010 11:44

Poslední_Mohykán

Re: Pan Čuba

K tomu bych jen podotknoul, že pokud se někdo v rámci vysokoškolského studia specializuje na určitý obor, nemusí v rámci něj vůbec použít až do konce života biologii, chemii, fyziku či matematiku. Znamená to snad, že by se tyto předměty neměly od, řekněme, druhého ročníku střední školy v konkrétních případech ani vyučovat? Navíc snad nebudeme polemizovat s tím, že čeština jako mateřský jazyk by měla být samozřejmostí, a její elementární znalost nutností. Pardon, nechci se zásadně trefovat do formální stránky příspěvku psaného v rychlosti a lehce "na koleně". Jen mě prostě trochu tahal za oči.

0/0
1.11.2010 11:56

Buddy2

Re: Pan Čuba

Nic se nestalo.R^V

0/0
1.11.2010 12:12

Buddy2

Re: Pan Čuba

Nic se nestalo.

VRv

0/0
1.11.2010 12:13

pingu1

Re: Pan Čuba

..mas v tech R^Rv  gulas...;-D

0/0
2.11.2010 12:26

zab

Re: Souhlas !!!

Před rokem 1989 jsem se setkal s mnohými zástupci západních firem, ať to byli Češi, Němci či Japnci  a všichni měli při různých jednáních obdivuhodný tah na branku ve prospěch svého podniku. Z českých firem to byli pouze zástupci DAK Slušovice.

0/0
1.11.2010 11:05

Poslední_Mohykán

V prostředí, kde nebylo konkurence, byly Slušovice hvězdné.

V drtivé většině podniků všichni kašlali na všechno, protože za iniciativu a dobré nápady nedostal nikdo nic, kromě 150 korun osobního ohodnocení, pokud se zadařilo. Takže všichni na to kašlali a těšili se na výplatu mzdy, která se udělovala zcela stejná za pití kafe a čtení novin, jako za intenzivní pracovní vypětí. A potom mě ještě baví ty krásné nostalgické poznámky o tom, jak vlastně ve Slušovicích museli překonávat strašlivou nepřízeň Strany a Vlády. To jsem si málem potrhal bránici.

0/0
1.11.2010 8:09

zab

Re: Ale ono je to pravda!

O JZD, později DAK Slušovice nesměly noviny psát od doby kdy se staly známými, to trvalo více než 10 let, teprve když se to už nedalo udržet pod pokličkou tak byla o nich v Tribuně, to byl týdeník ÚV KSČ, jakási informace což bylo signálem k tomu že embargo bylo zrušeno.

0/0
1.11.2010 11:11

zajíci se králíkům nesmějou

to

bylo něco. milióny miliard jsme mohli mít!!!! kdyby nepřišli ti, tihlencti, pravdoláskaři. hrůza a děs a strašidla :-/

0/0
1.11.2010 0:09

Klement a Denisa

zase by

kdyby ;-D

0/0
31.10.2010 18:55

kdojsem

Vzpomínám,

jak jsem kolem r.1983 ve Slušovicích najížděl strojní technologický soubor pro agrokombinát a jak jsem byl fascinován, jak tam všechno organizačně klapalo, jaká tam byla vstřícnost a jak bylo i o lidi sociálně postaráno. Tehdy jsem si představoval, že tak nějak to asi funguje na západě.

0/0
31.10.2010 12:18

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.