Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dětské domovy budou až krajní řešení, stát chce více krátkodobých pěstounů

Stát chystá změnu systému péče o ohrožené děti. Dětské domovy by byly až krajní možností v případě, že všechny jiné selžou. Hlavní roli by měli hrát profesionální pěstouni, u kterých by děti zůstávaly jen několik měsíců. Úřady chtějí také pracovat s rodinou v potížích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kotatkoxxl

To je nějaké divné a co psychika obou?

když jsem viděla nadpis, zdálo se mi to zajímavé, ale jakmile jsem si článek přečetla, je to blbost.

Když pominu zdravotní indispozici rodiče a krátkodobou péči pěstouna... budiž, to ještě beru, ale pokud rodina nemá peníze??? On si snad někdo myslí, že teď je nemá a za 2 měsíce je bude mít? Fajn, v tom případě stát může dočasně vypomoci místo platu pěstouna přímo rodině. Pokud rodina nebude mít peníze dlouhodobě, krátkodobá péče pěstouna to nevyřeší.

Dalším důležitým aspektem je citová vazba. Dítě si na pěstouna musí zvyknout a i za krátkou dobu si k němu vytvoří vztah (i opačně), po návratu do původního prostředí tato vazba zanikne?  Někdo může namítnout, že se mohou stýkat nadále a pokud to bude větší vzdálenost? Pokud bude mít pěstoun několik dětí ročně? Když by se sešly najednou všechny děti s pěstounem, to by se taky nemuseli všichni do bytu vejít. Když bude chtít pěstoun každému dítku dát dárek k vánocům, to se mu pěkně prodraží a ty děti to budou očekávat, jsou to děti...

0/0
26.10.2010 10:59

medvedice1

Hlavně že těm nízkopříjmovým rodinám ještě uberou

Někdy by stačilo, aby přidali nějaku korunu rodičům. Kdysi se v parlamentu diskutovalo o tom, jaká může být situace v rodině samoživitelky, když chlap zdrhne a neplatí výživné. Pan poslanec Laštůvka tam uváděl konkrétní případy, kdy matce ze sociálních dávek po zaplacení bydlení zůstane30Kč na osobu na den. Uváděl, že na psa v útulku jsou normy mnohem vyšší.

Teď vláda ruší sociální příplatek - právě ten mohl pomoci matce, co se dostala do nouze. Než by jí vláda dala tu tisícovku, raději sebere dítě a zaplatí ústav.

Životní minimum na dítě do 6 let je u nás asi 1500, na 14 leté dítě 2000. A to mnohé děti nemají.

Nedávno se tu psalo o učiteli, který má 13 tisíc a nemůže s tím vyjít, chudák sám. 

Kdysi jsem krátkodobě žila ze sociálních dávek, dostala jsem 7500 a z toho jsem platila 4500 za bydlení a ze zbytku živila 3 lidi.

0/0
26.10.2010 8:26

....s.........y

Re: Hlavně že těm nízkopříjmovým rodinám ještě uberou

Ten "chudák" učitel měl, pokud se dobře pamatuju, 13 čistého. Na středoškoláka slušný plat. Stěžoval si, že má stovku na hodinu a že je to málo. A kolik by chtěl? Za násobně vyšší kvalifikací mám dvojnásobek, ale z toho živím ženu na rodičovské a dvě děti. Jenomže vím, že se musím uskrovnit. Kdepak, peníze nic neřeší. Podporujte azylové domy, peníze na ruku se vždycky někde prožerou (prokouří, prochlastají).

0/0
26.10.2010 9:17

medvedice1

Re: Hlavně že těm nízkopříjmovým rodinám ještě uberou

Tak peníze nic neřeší?

Vaše žena má přece rodičák, ne? Pokud je rodičák 7800, tak by z něho měla uživit sebe i ty 2 děti. Tak to má samoživitelka. Uvažoval jste někdy takto?

A ta vaše výplata je vlastně nadstandard. Celkem máte minimálně 3násobek životního minima -tak o jaké šetření u vás jde?

Ruku na srdce. Dokázala by Vaše žena uživit sebe a děti z životního minima? Což je asi 6000? Spousty žen s tím musí vyjít, jinak jim odeberou děti, ale korunu nepřidají.

Nevím, kolik by z toho zbylo Vaší ženě na chlast.

0/0
26.10.2010 9:28

me2di

Krok dobrym smerem

R^

0/0
26.10.2010 8:22

procnemateradilidi

co je za blbost :-(kdo vymýšlí tyhle pi....

To jako znamená že když vam dojdou peníze tak vam stát pomuže tím že ude platit tisíce měsíčně nějakým cizím lidem .Vaše děti,místo toho aby ty ticíce dali vám,seberou ......Kocourkov hadr a pak že tu nemame středověk i když tohle se nedělalo ani ve středověku :-(chce se mě z tohodle zvracet ;-O;-O;-O;-O;-O

0/0
26.10.2010 8:13

Neandrtalec_

Přetíženost OSPODů

Odbory sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) nejsou přetížené,  pouze maximálně neefektivní. Možná jsou výjimky, ale proč by úředník měnil pohodlí kanceláře za terénní práci? Zákon ukládá kontrolu  jednou  za půl roku. Tak proč, přesto že to situace vyžaduje, dělat kontrolu třeba 2x týdně? Proč by měl úředník využívat služební auto, díky němu by za dopoledne stihl objet 5 rodin, když může jet autobusem(Né že by chtěl,nic jiného mu nezbývá). Takže do některých lokalit je cesta celodenním výletem.

Na OSPODech nefunguje téměř žádné metodické vedení. Každý OSPOD si žije svým životem. Sice je činnost OSPODu regulována zákonem, jeho výklad je však značně pružný, a bohužel není žádná autorita, která by sjednocovala jejich činnost. Autorita která by na jednotlivé úřady dohlížela zda pracují efektivně, sjednocovala jejich práci, byla oporou v nových problémech.

0/0
26.10.2010 8:05

Vážný

Řada problémů

První problém v příspěvku je s tím jedním dítětem v pěstounské rodině. Je to pěkný ideál, ale realita je, že řada pěstounů má 2-3 děti, které dostala postupně, protože jich není dost. A jim se prostě zželelo dalších natahujících se ruček.

Musí k tomu být i určitá nátura v rodině. Znám rodinu, kde mají cca 5 vlastních a 4 pěstounské děti (postupně). Jenže to jsou lidi, kteří dokážou přežít z vody. Oba rodiče jsou VŠ, ale přitom řemeslně schopní, oba bývalí výkonnostní sportovci.Taťka celou dobu makal většinou na dvou zaměstnání, z toho jedno bylo farář (protestantský, takže má rodinu).

Druhý problém je, že podle rozsudků ESLP (nemá nic společného s EU) nesmí být  dítě odebráno, pokud rodina jenom nemá na živobytí (není tam jiná patologie) a stát či obec mají povinnost se postarat... To podle lidskoprávních smluv, které mají ústavní sílu. Za to nás kritizují též.

0/0
26.10.2010 7:52

OrignalTrotl

Chcete si dítě půjčit na víkend? Zavolejte

Chci vidět co to udělá s dětskou psychikou po několika takových 'vypůjčkách'. Nemyslím si, že je dětský domov nějaké terno, ale toto mi připadá opravdu přitažené za vlasy. Nebo to přinese pouze další sponzoring naší 'drahé' populace.

0/0
26.10.2010 7:49

lk75

Jak to bude fungovat???

Tak se mi zase zda, ze to smeruje jednim smerem. Zajima me, z ceho se to bude platit, protoze na pracovniky v terenu bude jiste potreba vice lidi, nez je jich v jednom Domove, kdo budou ti pestouni. Budou se hlasit dobrovolne, nebo se nam deti zacnou pridelovat, jako na zacleneni a prizpusobeni. nebo si budou c.sousedky navzajem brat mrnata do pece, aby si prilepsily. Nechapu.8-o

0/0
26.10.2010 7:46

babace-k

Dětské domovy

Do nouze se může dostat každý, to lze chápat. Dnes však jsou různé sociální dávky, azylové domy a podobné vymoženosti dnešního světa. Přesto mnohdy ´´ rodiče ´´ odkládají děti jako nepotřebnou hračku. Jak známo z historie tak chudina měla vždy nejvíce děti a i bez prostředků dneška se o děti dle svým možností starala a tak nekončilo spoustu dětí v chudobinci které dnes nazýváme dětské domovy. Pak bych byl místo vydávání různých manuálů jak na korupci jako při havárii automobilu apod. dělal skutečnou osvětu aby se nerodily děti nechtěné. Nedivme se však tomu když celebrita která je pro mnohé modlou řekne, že dítě je jaký drahý vůz který hodně žere. Ta slova snad nepotřebují komentář.

0/0
26.10.2010 7:04

Profesor0

Re: Dětské domovy

Realita je jiná. Chudí lidé neodkládají své děti z hmotných důvodů, ale STÁT prostřednictvím sociálních úřadů a soudců, pokud se jim zdá, že životní standard dětí neodpovídá jejich pohledu na dnešní životní styl.

Stát se to může lehko.

Chlap nechá ženu i s dětma. Neplatí alimenty, zavřou ho, ale matka nedostane nic a pobíhajíc kolem dětí si sama nevydělá, aby dosáhla na úroveň úředníků a soudců. Na avízo sociálky soud rozhodne o ústavní péči, mj. s náklady cca 20 tisíc Kč/dítě/měsíc.

Papírová reforma je zajímavá věc, ale vše bude trvat velmi velmi dlouho, dokud se nezmění lidé na úřadech. Utopeni v reálně zbytečnostech pak "nemají čas" na děti, o které se přece starajíprofesionální ústavní tety.

Pěstoun.

0/0
26.10.2010 7:26

babace-k

Re: Dětské domovy

Jsou rodiny kde jsou zaměstnaní oba rodiče a nevydělají ani jeden průměrný plat uváděný státem. Přesto mají děti a starajíce. Je však faktem, že úřady nás vlastně vlastní jako nějaké králíky.

My jsme měly babičky. A i moje babička byla ´´ zaměstnaná ´´. Byla dlouhá léta ve Smetanovém divadle ( dnes státní opera ) a když nebylo hlídání tak jsem byl s ní v divadle. Tak jsem navíc ještě získal kladný poměr k divadlu. Nechce se mě věřit, že by dnešní babičky neměly o své vnuky zájem.

 

0/0
26.10.2010 7:35

OrignalTrotl

Re: Dětské domovy

Ne všichni máme takové babičky. ;-(

0/0
26.10.2010 7:44

babace-k

Re: Dětské domovy

Jistě, že ne někteří prostě rodiče, tety apod. nikdy neměli.

0/0
26.10.2010 7:49

Vážný

Re: Dětské domovy

A co víc, pak další soudci, a to na Ústavní a evropské úrovni odsoudí ČR na bohulibém principu, že dítě patří domů a že byla povinnost obcí se o ně postarat.

Ještě jste neuvedl, že většina sociálních pracovnic je neskutečně motivovaná najít nějaký důvod dítě odebrat, protože ústav je v jejich hlavách lepší řešení, neboť to křepčení kolem rodiny považují jen za módní výstřelek dneška na podkladu správné organizované (komunistické) výchovy.

Podle mne by měly náklady na odebrání dítěte měla nést obec trvalého bysliště a ta by se secsakra postarala, aby k tomu nedošlo.

0/0
26.10.2010 7:57

Arkadij L. Turagyn - anarchyst

Někdy mne mrzí,že nejsem příživník a neřvu na úřadě

s nata žěnou rukou DEJ,DEJ,DEJ !!!

0/0
26.10.2010 6:56

Vojta365

Re: Někdy mne mrzí,že nejsem příživník a neřvu na úřadě

se běž nejdřív opálit...

0/0
26.10.2010 7:09

babace-k

Re: Někdy mne mrzí,že nejsem příživník a neřvu na úřadě

Koukni sem včetně diskuse.

http://derstandard.at/1287099279086/Roma-Politik-Positiv-diskriminieren

0/0
26.10.2010 7:12

josim

...jen hloupost?

... Romové těšte se - další balík peněz je na cestě ...bravo!!!

0/0
26.10.2010 6:40

Vojta365

Přeloženo do češtiny

... cikáni, těšte se - další balík peněz je na cestě ...bravo!!! ;-)

0/0
26.10.2010 7:10

Arkadij L. Turagyn - anarchyst

A já přemýšlel kterým penězovodem budeme teď

financovat parazity, když všechny strany řvou o krácení sociálních dávek. Takže krácení sociálních dávej se dočkají jenom skuteční mrzáci a opravdu potřební, kdežto paraziti už mají nový zdroj a nuzovat určitě nebudou!RvRv

0/0
26.10.2010 6:38

Vojta365

Bubáci kam se podíváš...

0/0
26.10.2010 6:32

Najdete na iDNES.cz