Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Je tu šance prosadit přímou volbu prezidenta, míní Němcová i Škromach

Vzápětí po senátních volbách začali politici opět více mluvit o tom, že by příštího prezidenta mohli volit občané. "Existuje šance přímou volbu prosadit," řekla v televizní diskusi v ČT předsedkyně Sněmovna Miroslava Němcová z ODS. Přímou volbu podpořil i nový senátor, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Pokud nebude prezidentem Paroubek,

je mi úplně jedno, kdo a jak bude zvolen. :-P

0/0
26.10.2010 8:41

Přesvědčený socialista

Škromach se vždycky choval disciplinovaně a odpovědně

Jak ve stranickém aparátu, tak i jako člen vládní kandidatury. Je to dobrý funkcionář.

0/0
25.10.2010 10:13

Přesvědčený socialista

Re: Škromach se vždycky choval disciplinovaně a odpovědně

vládní garnitury, samozřejmě.

0/0
25.10.2010 10:13

jmhad

ten populista hrozí

představme si,že by tam byl třeba John,který se takhle dostal do vlády;-(

0/0
25.10.2010 6:31

Makala Muho Mahomeki

Ano!

Vox populi!Ať rozhodne hlas lidu......

0/0
25.10.2010 6:10

cocococ

Já pořád pro Václav Klaus zahájil aktivitu a plete

se i do rozhodování trestních soudů. On by totiž mohl kandidovat znovu.  Ochraňuj nás Bůh. [>-][>-][>-]

0/0
24.10.2010 23:49

Lokýt

Re: Já pořád pro Václav Klaus zahájil aktivitu a plete

Proč by? To by se musela změnit ústava i v tomhle, a to pokud vím nikdo neplánuje...

0/0
25.10.2010 0:01

denny2006

Re: Já pořád pro Václav Klaus zahájil aktivitu a plete

jak se plete do rozhodování soudů?

0/0
25.10.2010 7:38

cocococ

Přímá volba a referenda to chce určitou vyspělost

občanů. Ta u nás není.  

0/0
24.10.2010 23:48

Lokýt

Re: Přímá volba a referenda to chce určitou vyspělost

To je ovšem pravda.

I když na druhou stranu neexistence všeobecných hlasování vyžaduje určitou vyspělost zastupitelů - a ta není taky.

0/0
25.10.2010 0:00

Buster

Při přímé volbě lehce vyhraje

populůista nebo velmi známá osobnost. Takže reálně zní "Karel Gott na Hrad". A rozhodně by nebyl bez šancí. 8-o

0/0
24.10.2010 22:35

Lokýt

Re: Při přímé volbě lehce vyhraje

Při nepřímé volbě zas lehko vyhrává intrikán nebo kmotr, to máte úplně stejné. A ani s přímo zvoleným Karlem Gottem něbo někým obdobným by to nebylo horší než s nepřímo zvoleným Václavem Klausem nebo jiným bývalým stranickým předsedou.

Takže jediný rozdíl by byl, že bychom si za to mohli sami (a ne nějaký parlament) - a to vždycky beru.

0/0
24.10.2010 22:44

godays

Re: Při přímé volbě lehce vyhraje

R^:-)EU

0/0
24.10.2010 22:56

franta100

Je tu šance,že lid vyjde do ulic jako v Maďarsku

Politici občanům slibují přímou volbu už 15 let.

Stejnou dobu nás po volbách oblbují, proč že to nejde. Stejnou dobu slibují omezení svých výhod.

V tomto státě ještě někdo těmto lumpům věří ???

0/0
24.10.2010 22:11

Lokýt

Re: Je tu šance,že lid vyjde do ulic jako v Maďarsku

Bohužel ano; a dokonce se to počítá na miliony.

I když to taky nechápu.

0/0
24.10.2010 22:25

Lokýt

Vtipné...

Vládní koalice chce přímou volbu. ČSSD chce přímou volbu. Dohromady 88% parlamentu tedy chce přímou volbu.

A Němcová řekne, že "exituje ŠANCE přímou volbu prosadit".

No nezasmáli byste se?! To jsou jako parlamentní budovy začarované, aby v nich nešlo slova "přímá volba" vyslovit a tedy příslušný návrh podat?! Nebo někdo vyhrožuje masovou vraždou poslanců a senátorů, když o věci začnou jednat?!

Ach jo...

0/0
24.10.2010 20:21

denny2006

Re: Vtipné...

nevíš,o čem píšeš.Je to trapné:-/.

0/0
24.10.2010 21:02

Lokýt

Re: Vtipné...

Škoda, že poučení (když tedy jako nevím) už se nedočkám...

0/0
24.10.2010 22:26

denny2006

Re: Vtipné...

problém přijetí změny ústavy ve věci volby presidenta netkví v zda ano,či ne,ale ve způsobu volby,případných změnách presidentských kompetencí,kdy jedni tvrdí,že přímou volbou získá president silnější mandát,a proto je třeba jeho kompetence zvýšit,jiní tvrdí,že to není třeba,podobně na samotném způsobu volby,zda jedno,či dvě kola a kolik by mělo postoupit kandidátů z kola prvního a pod.! Na těchto "ďáblech ukrytých v detailech" pokaždé snaha o uzákonění přímé volby pohořela.

0/0
25.10.2010 7:17

Lokýt

Re: Vtipné...

Děkuji.

Ovšem nesouhlasím; ZDA a JAK jsou dvě zcela různé věci. Fungující způsob volby jediného zastupitele za určité území už vymyšlený máme (volíme jím senátory) a je funkční, takže není problém metodu aplikovat i na prezidenta. Kdyby opravdu někdo byl přesvědčený, že takhle zastupitele volit nejde (protože xy nevímco), usiloval by především předělat volby do senátu (protože tam taky xy nevímco); a to nikdo nedělá.

Takže podle mě tady opět platí, že kdo chce, hledá způsob, a kdo nechce, hledá důvod.

(Totéž platí pro otázku kompetencí prezidenta. V ústavě už jedny jsou, takže vymýšlet je není nutnost, ale jen chtění - a to jde realizovat kdykoliv bez souvislosti se způsobem volby. )

0/0
25.10.2010 14:14

denny2006

Re: Vtipné...

hloupost.Senátora a presidenta nelze srovnávat,každý má v našem ústavním systému jinou roli. Volby do senátu nejsou dokonalé,ani vždy spravedlivé,např. názor na jednokolové volby do senátu jsou dle mne na místě,ale to bude u volebních systémů věčné téma.Já preferuji u přímé volby jedno kolo a tedy,vítěz bere vše.Takhle se v druhém kole vytvářejí jakési účelové koalice nikoli pro někoho,ale proti někomu.Změna kompetencí ano či ne je věc názoru a právě zde je také ukryt ten ďábel.Btw.nesouhlasím s přímou volbou presidenta vzhledem k bídné úrovni IQ většinového voliče.To se týká i využívání institutu referenda,coby nástroje přímé demokracie.Naše postsocialistická společnost na to není připravena.

0/0
25.10.2010 20:55

Lokýt

Re: Vtipné...

Samozřejmě že senátor a prezident mají jinou náplň práce. Ale co to má co dělat s faktem, že oba jsou veřejní zastupitelé občanů a tudíž jedině ti můžou a mají rozhodovat, KDO je takhle bude zastupovat?!

Debata, zda je lepší volba jedno- či vícekolová, by opravdu byla na dlouho. Mně třeba naopak připadá naprosto nedemokratické a vůbec absurdní považovat za zvoleného (a označovat slovem "vítěz") kohokoliv, kdo nedostal nadpoloviční většinu hlasů.

Co se týká smyslu všeobecných hlasování, tak 1) - kvaltiních voličů máme opravdu  pomálu, ovšem kvalitních funkcionářů (volených i nevolených) taky. Což je ostatně důvod, proč hlasovat proti někomu (místo pro někoho) je nejen naprosto legitimní, ale v našich podmínkách často dokonce žádoucí. 2) Tvrdit, že na základě přímé volby hlupáků může vzniknout chytrý parlament, ale ne chytré rozhodnutí (v referendu) nebo chytrý prezident, si samo protiřečí. A 3) - kdo a kde jsou tedy ti Připravení, kteří mají rozhodovat, když voliči to podle Vás nejsou?!

0/0
26.10.2010 0:03

denny2006

Re: Vtipné...

pouze do senátu se volí přímou volbou,ovšem volí se lidé nominovaní,tedy prověřeni pol. stranou.Těch několik tzv. nezávislých jsou povětšinou bývalí straníci,nebo lidé podporovaní pol. stranou a lidé proto volí stranicky i do senátu.Formou referenda rozhodovat o důležitých,často odborně postavených otázkách prostě nemůže ulice.Postsocialistický volič je příliš náchylný podléhat demagogii,populismu a virtuálním mediálním realitám.Ti připravení musí generovat v politických stranách.Demokracie není lehce manipulovatelná vláda ulice,to je potom anarchie.

0/0
26.10.2010 8:08

Lokýt

Re: Vtipné...

To bych zas mohl říct: "Postsocialistický funkcionář je příliš náchylný podléhat penězům, pocitu moci a svému politickému spolku. Demokracie není nekontrolovatelná vláda malých organizací, to je potom plutokracie."

Nemůžu si pomoct od pocitu, že jste právě napsal, že k výkonu moci člověka opravňuje členství v nějaké organizaci (protože vstupem do ní se stává Připraveným, který věcem rozumí a je neovlivnitelný), a ti, kdo v takovém spolku nejsou, do toho nemají co mluvit (protože jsou Ulice, nerozumějí ničemu a nechávají sebou manipulovat)...

0/0
26.10.2010 16:24

denny2006

Re: Vtipné...

ano,postsocialistický politik je příliš náchylný podléhat penězům.Demokracie u nás,podobně jako v ostatních civilizovaných zemích, je demokracií zastupitalskou,tedy tento přívlastek hovoří za vše.Tedy k výkonu politické moci opravňuje v tomto typu demokracie jeho členství v nějaké organizaci,zpravidla tedy v organizaci k tomu určené a tou je politická strana.Ti,kdo v takovém spolku,který dostal důvěru v demokratických svobodných volbách,nejsou,nemá mandát od ostatních občanů disponovat politickou mocí,to ovšem neznamená,že do "toho" nemohou mluvit a to se děje na příkladu různých nevládních organizací,združení,spolků,iniciativ.Výkon politické moci je zhodnocen občany ve volbách.

0/0
26.10.2010 21:01

Lokýt

Re: Vtipné...

Tož za prvé - "zastupitelská demokracie" (jako protiklad "přímé demokracie") znamená, že o věcech nerozhodují přímo sami občani, ale jejich zastupitelé. V této definici dokážu najít pojem občan (což je fyzická osoba) a pojem zastupitel (což je taky fyzická osoba), ale o nějakých spolcích se tam neříká nic; takže nevím, za co "vše" by měl pojem "zastupitelská demokracie" hovořit.

Za druhé - pokud skutečně "k výkonu politické moci opravňuje členství v organizaci k tomu určené a ti,kdo v takovém spolku nejsou,nemají mandát disponovat politickou

mocí", je jednak zbytečné konat nějaké volby a jednak nesmyslné říkat tomu demokracie (s jakýmkoliv přívlastkem), když jde právě o učebnicovou definici plutokracie či oligarchie. A mimochodem, u nás takovýto systém není - kandidovat a být zvolen je u některých zastupitelských funkcí stále ještě (naštěstí) možné i bez jakékoliv spolupráce s politickými stranami; jen je to neskutečně obtížné (protože zákony tomu cíleně kladou kvantum překážek).

0/0
27.10.2010 13:31

Lokýt

Re: Vtipné...

Samozřejmě si všímám, že ve svojem (mnou právě citovaném) tvrzení také (mimo ty části, které jsem ocitoval) několikrát zdůrazňujete, že se to všechno vždy musí dít "v demokracii", "v demokratických svobodných volbách" apod.

Jenže Vámi popsaný systém (stejně jako systém, který u nás teď reálně máme) NENÍ demokracie. Neplatí v něm totiž zásada rovného a přímého volebního práva.

0/0
27.10.2010 13:37

denny2006

Re: Vtipné...

zastupitelská demokracie,již svým názvem a již to nebudu znovu opakovat,navozuje skutečnost,že se občan-volič dobrovolně zříká přímého výkonu politické moci svou osobou a tuto moc deleguje svému zastupiteli.

být na volební kandidátce,nebo kandidovat v přímé volbě  a získat politickou moc  ve volbách je přesně dané zákonem,proto doporučuji nastudovat.

0/0
27.10.2010 20:21

Lokýt

Re: Vtipné...

Přesně tak, zastupiteli. ZASTUPITELI, ne straně. To za prvé.

No a za druhé - zastupitel je technicky fungující náhradní řešení technicky nemožného přímého hlasování, ne povinnost. Takže taky už jen zopakuju - zastupitel má dělat jen to, co z technických důvodů nemůže dělat občan sám, a nikdy ne rozhodovat věci s nejvyšší důležitostí (změny státoprávních poměrů, uzavírání vojenských spojenectví, výběr hlavy státu). Toť vše.

Větě o zákoně se mi nepodařilo porozumět. Jak funguje náš volební systém vím - a dál?

0/0
28.10.2010 1:28

denny2006

Re: Vtipné...

zastupitel,jemuž je dána důvěra voliči,musí vykonávat svůj časově omezený mandát dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a jestli-že se voliči,kteří mu dali hlas-důvěru budou domnívat,že jejich zájmy špatně prosazuje,tuto důvěru mu v příštích volbách již nedají a nedelegují ho,aby jejich zájmy prosazoval.

Zákon jasně a pragnantně určuje,kdo,který a za jakých podmínek se může ten který subjekt ucházet ve volbách o přízeň voličů.

Politiku fiskální,zahraniční,vojensko-strategickou,bezpečnostní nelze přenést na přání ulice institutem referenda.

0/0
28.10.2010 12:37

Lokýt

Re: Vtipné...

První dva odstavce - celé pravda, ale co z toho vyplývá pro témata, o kterých jsme se doteď bavili?!

Třetí odstavec - souhlas, pokud se tím nemyslí celkové směřování té politiky v oblastech, kde si lze vybrat z více schůdných možností (tj. rozhodnutí typu "nakolik se bude stát angažovat v hospodářství", "budeme spojenci Západu/Východu" apod.). O tom sami občani rozhodovat mají - a v případě té fiskální, hospodářské politiky už to koneckonců i dělají (protože do poslanecké sněmovny se u nás volí především právě podle přístupu stran k hospodářství a penězům). V ostatních oblastech nám to občas umožněno je (členství v EU), většinou bohužel ne (změna státoprávního vztahu k EU Lisabonskou smlouvou, členství v NATO, povolení základny zahraniční armády na našem území).

0/0
28.10.2010 16:41

denny2006

Re: Vtipné...

..."a v případě té fiskální, hospodářské politiky už to koneckonců i dělají

(protože do poslanecké sněmovny se u nás volí především právě podle

přístupu stran k hospodářství a penězům)." no jistěže rozhodují občané,ale formou jimi zvolených zastupitelů (zastupitelská demokracie) a delegovaných k rozhodnutím,nikoli přímo institutem referenda.Členství v NATO a zahr. armády (radar) jsou pravě ta strategická rozhodnutí,kde referendum,tedy přenesení rozhodnutí,nikoli odpovědnostina "ulici" není možné!

0/0
28.10.2010 17:37

Lokýt

Re: Vtipné...

Ano, u záležitostí s krátkodobým dopadem a dlouhodobou proměnlivostí

(jako je hospodářská politika, střídající se podle

vládnoucí strany=názoru) je vhodným způsobem řízení státu skutečně výběr odpovídajících kandidátů (= názorů) ve volbách (o tom, jaké ty volby mají být a jaké ve skutečnosti jsou, už řeč byla). Neplatí to ovšem u jednorázových záležitostí s dlouhodobým a nevratným/neodvolatelným dopadem (jako je přijímání mezinárodních závazků).

Lidi se u nás ve volbách rozhodují jen podle toho prvního, jimi zvolení zastupitelé ale rozhodují o obojem. A ti lidi to tak dělají částečně z hlouposti (co si budem vykládat), především ale protože jim nic jiného nezbývá - volební systém neumožňuje vyjádřit se ke všemu (tolik stran, aby byly zastoupeny všechny kombinace základních názorů, zákon ani nepovoluje) a volební období je koneckonců tak dlouhé, že ani nejde odhadnout předem, o čem všem se bude rozhodovat. (Pro jistotu opakuju, že pořád mluvím jen o rozhodování NEJZÁSADNĚJŠÍCH věcí.)

0/0
28.10.2010 21:51

Lokýt

Re: Vtipné...

Díky tomu se mohlo stát např. že zastupitelé podepsali Lisabon, ačkoliv ho většina občanů nechtěla - protože kvůli nefunkčnímu způsobu volení názory zastupitelů neodpovídaly názorům občanů a kvůli neexistenci povinného referenda se s tím nedalo nic dělat.

A rozhodně není pravda, že občani za svoje rozhodnutí (třeba formou referenda) nenesou odpovědnost. Naopak, právě oni jsou to, kdo u takového rozhodnutí pak taky ponese následky (nebo máte pocit, že o vstupu do EU rozhodli občani, ale jeho následky na sobě pociťují jen politici?!), kdežto politici dělají rozhodnutí bez odpovědnosti (nebo máte pocit, že za následky podpisu Lisabonu budou někdy v budoucnu příslušní úředníci postihováni?!)

0/0
28.10.2010 21:52

Komisař Clouseau de John

ČSSD už zákon o přímé volbě presidenta předložila

akorát střelci z pravice náko pořád váhají, prý jestli dvoukolové či jednokolové.

Jednokolo při více jak dvou kandidátech prý nemá nikdo a stálo by to za to vyzkoušet.

;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
24.10.2010 20:18

pták2

NO nehádejte se

víc jak dvacet let po psedoroveluci a všude pořád samý komunista, dokud v tomto nenastane změna bude to pořád stejný b o r d e l.

0/0
24.10.2010 19:52

dávám tomuto nicku tak měsíc

Re: NO nehádejte se

Není to o komunistech. Četl jsem encyklopedie a soudru je - příslušní skupiny zaujímající stejné stanovisko. Tudíž...soudruh může být kdokoli. A na závěr...je to o osobnosti, prioritách a vlastnostecgh.

0/0
24.10.2010 20:11

zberanek

Už by měli střidat

Přímá volba prezidnta je ten njmenší problém. Němcová a Škromach jsou v politice již dlouho a ani jeden z nich toho moc pro blaho Česka neudělal, vždy jen oba žvaní nesmysly.

0/0
24.10.2010 19:49

godays

85% občanů si přeje přímou volbu prezidenta...

a většina stran jí už 20 let slibuje...tak kde je problém...?8-o

0/0
24.10.2010 19:29

dávám tomuto nicku tak měsíc

Re: 85% občanů si přeje přímou volbu prezidenta...

...není vhodný kandidát. Ale já bych to dal.

0/0
24.10.2010 20:34

godays

Re: 85% občanů si přeje přímou volbu prezidenta...

že by v zemi kde žije 10 mil lidí nebyl vhodný kandidát...????:-)EU

0/0
24.10.2010 22:57

dávám tomuto nicku tak měsíc

Chci být prezident...

...byl bych dobrým a spravedlivým králem. Nikomu bych nic nedal zadarrmo, ale kdo by si zasloužil, měl by možnost...

0/0
24.10.2010 19:27

Bezevlas

New york,Tokio,Moskva,Londýn,Mexico City aj.

mají tolik obyvatel jako naše republika,tak by mě zajímalo,jestli tam má starosta taky tolik politiků a žvanilů,kteří se živí na náš účet.

0/0
24.10.2010 18:34

Nenecháme se okrádat kapitalisty

Re: New york,Tokio,Moskva,Londýn,Mexico City aj.

R^

0/0
24.10.2010 18:38

franta100

Re: New york,Tokio,Moskva,Londýn,Mexico City aj.

;-DR^;-D

0/0
24.10.2010 22:13

Bezevlas

přímá volba

Jsem zvědavej to nastavení přímé volby,jinak se těším na frašku a nakonec budeme mít za presidenta Kájínka nebo Jágra:-)

0/0
24.10.2010 18:26

orinka3

ale vždyť je to jedno

prezident je stejně jen figurka na reprezentaci a kladení věnců.;-D

0/0
24.10.2010 18:12

Martin N.

To mate jedno

vsechno je to jedna banda a vsichni jsou kamaradi. Beztak si to tady procitaj a musi

se  strasne smat az se za ty sva vyzrana pandera popadat, jak se tady

handrkujem jak blbci jestli modra nebo oranzova, jestli Franta nebo

Pepa, Praha vs. morava, oni to potrebujou. Nesou si to z totalitnich dob vsichni, takove to prislovi, kdo nekrade... Chtelo by to kompletni obmenu, skoda ze je to nerealne;-D

0/0
24.10.2010 17:19

Xladi

Nikdo výhody nevyužívá

Ale pořád se to jaksi nedaří zrušit. Nejde mi do hlavy proč se poslancům proplácí létání, když pobírají náhrady na dopravu, nechť si z toho vše platí, jako normální zaměstnanci, kteří si dopravu platí z platu a náhrady za dojíždění mají jen velmi zřídka.

0/0
24.10.2010 17:18

nepouziva

Přímá volba presidenta

Aby se levice a pravice domluvila na přímé volbě není zdaleka v té naší politické střelnici jednoduché. Strany by se například musely shodnout jaké barvy budou obálky, kterou rukou se mohou házet do urny a řadu dalších zásadních problému. Doporučují zřídit parlamentní komisi.

0/0
24.10.2010 17:18

Najdete na iDNES.cz