Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čína chce ve školách zrušit Tibetštinu, tisíce studentů vyšly do ulic

Mezi studenty v čínských městech s početnou tibetskou menšinou se rozšířila zpráva, že Peking hodlá zrušit výuku tibetštiny na základních školách. I když ministerstvo školství vyhlášku ještě oficiálně nezveřejnilo, ulicemi už pochodovaly tisíce studentů a skandovaly: "Svobodu pro náš jazyk."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

skandin

Cina

 :-(

 

 je mi z teho smutno! Co bude dal? co si dovoli cinska vlada?

 nerozumim temu! to si to nechaji libit, cinsky lid? to jsou tak zatvrdli?

 nerozumi temu :-(

0/0
23.10.2010 21:10

Nevím 92

Likvidace Tibeťanů

Je mi hodně do breku;-(...takový mírumilovný národ a nikdo s tím nic neudělá jen kvůli tomu že díky číně se ještě nerozsypal globální hospodářský systém...přímo před očima nám legálně ničí nádhernou kulturu...

0/0
23.10.2010 16:41

viveka

Re: Likvidace Tibeťanů

Bohužel  ;-(

0/0
23.10.2010 17:37

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: Likvidace Tibeťanů

Naštěstí Čína je chápe, jako zasmrádlou zaostalost a větrá tam.

0/0
23.10.2010 17:58

viveka

Re: Likvidace Tibeťanů

Jo, čína je svým způsobem chápání proslulá.

0/0
23.10.2010 18:32

davexd

Kdyby

se vzepřela cela zeme tak by snad ten komunismus zhodili.

0/0
23.10.2010 13:42

swoshik

Hustý

Je vidět, že mírová cesta né vždy vede k lepším výsledkům pro zužované

0/0
23.10.2010 11:44

JirkanSirkan

Bojktujme čínské zboží

i když jen tam kde existuje i nečínská alternativa. Současná Čína je expanzivnější a silnější než echt komunistická Čína před 20-ti lety, a budoucí jakási feudální Čína bude ještě horší  než ta současná. Je nutné s ní bojovat už nyní. Hledejme nečínské alternativy, chtějme domácí výrobky

0/0
23.10.2010 9:44

swoshik

Re: Bojktujme čínské zboží

To je asi nejlepší způsob, jak vyjádřit odpor, ale čínské zboží je všude a v něčem ani jiné není.

0/0
23.10.2010 11:46

xal

Re: Bojktujme čínské zboží

bojkotuju všechno, co jde (a jde toho ještě pořád dost)  přes dvacet let - a jsem nas*aná, že se všechny státy, včetně našeho chovaj jako prodejný DEVKY a s čínou se paktujou kvůli obchodu. Ale to si jenom podřezáváme větev sami pod sebou - až bude čína silná - i kvůli naší podpoře., vytře si s náma maximálně tak zadek a obydlí nás tady!!!!!!

0/0
23.10.2010 12:30

duhacenzor

Šikovná akce po vzoru

leninského řešení národnostní otázky v SSSR - nápověda: Podíváte-li se na různé ty "menšiny" v současném Rusku, tj. původní národy Povolží, Severního Kavkazu, Uralu, Sibiře a Dálného Východu, kterým Rusové v 16. až 19.století dobyli a anektovali jejich země, zjistíte, že sice mají v občance Jakutové, Tataři, Mansijové, Nivchové apod. ale že hovoří vesměs jen rusky, jejich vlastní jazyky téměř vymřely.

Ani to leninské řešení ale není původní, originál pochází z revoluční Francie, ta menšinám (tvořily mimochodem ještě 1789 polovinu obyvatelstva) nejenže pod trestem smrti zakázala používat jazyk a zrušila jim všechny školy, ale nenechala jim ani pojmenování. Takhle se to děla, hoši, a jak vidno Francií ani Rusku to nikdy nikdo nevyčítal, ani Číňanům anexi Tibetu 1950 a vyhlazení Tibeťanů nikdo vyčítat nebude, za pár let budou Tibeťané historií.

0/0
23.10.2010 7:18

dr.Dvojka

Až na Zemi nebude ani jeden Číňan, Američan,

Rus..., v Tibetu budou stále žít Tibeťané a těšit se ze svého Dalajlámy.. Není to o moci, je to o duši. A tu tibetskou čínští chrliči šmejdů nikdy nedostanou. Je to jako chtít vyhubit Židy, divím se, že nejvyšší Číňan nemá víc rozumu.

0/0
22.10.2010 22:27

pes Muki

Re: Až na Zemi nebude ani jeden Číňan, Američan,

Doufam ze mas pravdu, jenze cinane tim, ze presunuli obyvatelstvo  han cinanu do uzemi osidlenych jinym obyvatelstvem byli docela uspesni, takze se to muze stat i v Tibetu

0/0
22.10.2010 23:22

JirkanSirkan

Re: Až na Zemi nebude ani jeden Číňan, Američan,

číňan a světě bude až už nebude evropan

0/0
23.10.2010 9:45

viveka

Re: Až na Zemi nebude ani jeden Číňan, Američan,

Krásná vize, díky za útěchu :-)VR^

0/0
23.10.2010 17:39

LUBr.doktorka_bačkorka

Co takhle podívat se za humna na postavení Lužických Srbů?

Nějak se o tom rozepisovat pro čtenáře iDnes nemá smysl, tak jenom stačí se tam podívat zeptat se, kam zmizely dvojjazyčné nápisy a zeptat se jich, proč neradi s cizinci svým jazykem hovoří a jejich prezentace se omezuje jen na pár místních slavností. Než mě zasypají místní neználkové svými moudry, tak je ujišťuji, že se osobně znám s představitelem česko-lužického přátelství Prof. Františkem Vydrou, mimochodem autorem česko-lužického slovníku a v Lužici pobývám minimálně 1x týdně.

0/0
22.10.2010 22:23

pes Muki

Re: Co takhle podívat se za humna na postavení Lužických Srbů?

Kdyz jsi to zacla, tak jsem si vzpomel, ze jsem kdysi chodil na techniku s par srby, kteri studovali v Cesku. Ti si stezovali, ze ackoliv rusove okupovali Nemecko, nic pro ne pres jejich zadosti neudelali, dokonce okupacni sprava umistila do tech par ciste srbskych vesnic odsunute nemce s naseho pohranuici, cimz se urychlila germanisace. Take nase vlada jim nijak nepomahala, aby si nenastvala nemecke soudruhy. Dolni Luzice je pry jiz dnes zgermanisovana, a po tech letch od valky, bych rekl, ze asi pokracovala i v Horni Luzici.  Docela rad bych znal tvuj nazor, kolik jich doopravdy jeste existuje. Vzhledem ze se ted stalo modou krisit vymirajici jazyky v Evrope, dokonce i francouzi podporuji occidentalni a bretonsky jazyk tak by snad mohli dostavat podporu s EU, ne. Od cechu as moc podpory nedostanou

0/0
22.10.2010 23:19

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: Co takhle podívat se za humna na postavení Lužických Srbů?

Nevím odkud začít. Tak třeba tou Dolní Lužicí. ta je skutečně daleko více zgermanizována a vyvíjela se od Horní Lužice jinak, protože historicky patřila pod jinou německou zemi. Takže Horní Lužice patřila na saské území a Dolní Lužice pod Braniborsko. Já se však soustředím na Horní Lužici (Oberlausitz), protože to je moje parketa. Když si hraju s Internetem v pondělí a úterý, jsem na tom území. Oni jsou dokonale dvoujazyční a kromě své pospolitosti a svých webových stránek, s nikým dnes svým jazykem nehovoří. Dokonce používají i německá jména, ale mezi sebou a v rodině, není třeba Bernard, ale Bjarnaj a není Georg, ale Jurij. Cítí se být velice Slovany a proto tvou poznámku o jejich nevraživosti k Rusům neberu vážně. Opravdu jich u nás za socialismu studovalo hodně a proto i češtinu jich mnoho ovládá. Jen mají zato, že lužičtina o mnoho lépe zní. Jak se cítí nejlépe prozradí, jakou řečí mluví třeba při sledování fotbalu.

0/0
22.10.2010 23:50

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: Co takhle podívat se za humna na postavení Lužických Srbů?

Vlastně ses ptal kolik jich je. To těžko říct. ne všichni se nějak zapojují do společenského života. Odhad Prof. Vydry je asi 50.000. Z ojí zkušenost mohu říct, že jsou tam dvoujazyčné mateřské školky, potom škol základních jen minimum, ale gymnázia a vysoké školy už zase srbštinou hovoří. Tím vzniká paradox, že nejlépe a nejvíce užívají srbštinu lidé s vyšším vzděláním, ačkoliv v minulosti to byl jazyk především venkovanů. Jestli chceš vědět více, tak si na google vyhledej "Cyberwjeska" to je jejich svobodný internet a z jejich diskusí se toho divíš více. Také tam dopisuji, ale má znalost srbštiny není tak dobrá a musím si pomáhat slovníkem.

0/0
23.10.2010 0:16

pes Muki

Re: Co takhle podívat se za humna na postavení Lužických Srbů?

dik docela mi to zajima

0/0
23.10.2010 3:56

Pouyit

Hloupe rozhodnuti Cinanu

Rv

0/0
22.10.2010 21:32

viveka

Re: Hloupe rozhodnuti Cinanu

Nikdy bych neřekla, že s tebou někdy, vietkongu, budu souhlasit. R^

0/0
23.10.2010 17:40

l.g

Je třeba to uvést na pravou míru.

Poměr Tibeťanů k Chanům je několikrát menší než u nás poměr romského obyvatelstva k neromskému. V kolika školách u nás se učí romština? Je romština úřední jazyk? Je romština zakotvena v ústavě jako jeden z jazyků, kterým se mluví v ČR? Tohle vše tibetština má. Jen teď MOŽNÁ přestane být povinným předmětem ve školách. Pro představu: Tibeťanů je cca 5 mil.

0/0
22.10.2010 20:18

net.Xtreme počtvrté

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

Jenže 1) Tibeťané jsou poměrně koncentrovaní na relativně malém (vzhledem k Číně) území

2) Byly by na tom území i většinou, kdyby Čína se je nesnažila eliminovat a nepřestěhovala tam více Číňanů...

3) Bylo by to soběstačné území a svrchovaný stát nebýt Číny...

 

Jde to pomalu, ale jistě Čína se prostě snaží Tibeťany vyhladit a integrovat tak, aby jako takoví přestali existovat...podobá se to situaci řady indiánských kmenů v USA v historii, až na to, že Tibeťané jsou přeci jen vyspělejší a civilizovanější.

0/0
22.10.2010 20:28

zdeseny obcan

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

Navic Tibetane maji starou kulturu a behem sve histoprie vytvorili nejednu vyspelou risi, nejsou to nejaci barbarsti nomadi kteri se k nekomu nedavno nasomrovali.

0/0
22.10.2010 20:44

Karboxyl

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

Nemám nic proti Romům, ale mezi Romy a Tibeťany je kardinální rozdíl. Zatímco Romové přišli jako kočovníci do již obydlené Evropy a v podstatě tak už od prvopočátku byly národnostní menšinou všude, kam přišli. Tibeťané odjakživa žijí v Tibetu (v tom původním Tibetu, který zahrnoval i provincii Qinhai, část Sihuanu a Yunanu), měli dřív svůj vlastní stát, i když byli častokrát mocensky připojeni k Číně a vždy byly na svém území většinou. Až v posledních desetiletích po masivní čínské kolonizaci Tibetu se stávají menšinou. 

Je to stejné, jak kdyby teoreticky třetí říše pokračovala dál a Němci by

začali protektorát výrazně zabydlovat, až by se  jednoho dne stali

většinou a pak by zrušili výuku češtiny na školách.

Takže mezi situací Romů a Tiběťanů je výrazný rozdíl. Samozřejmě neříkám, že by se romština neměla vyučovat jako volitelný předmět na školách, ale srovnávat to moc nejde.

0/0
22.10.2010 21:04

- lopenik -

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

zvanis nesmysly, soudruhu,  tohle rozhodnuti cinskych diktatoru se da porovnat s rozhodnutim nacistickeho nemecka... tibet ma PRAVO na nezavislost, tibet ma PRAVO na sou kulturu a tibet ma PRAVO na svuj jazyk, cinska okupace je nezakonna a tento jazykovy krok je dalsim krokem k LIKVIDACI tibetskeho naroda... a je uplne jedno, kolik je tibetanu...

0/0
22.10.2010 21:37

bentley007

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

Soudruhu, nejdriv si neco zjistete. Tibetane meli svoje vlastni mesta, svoje vladu atd.  neni to zadne kocovne etnikum. Srovnani s romy je absolutne mimo misu.  Spise bych to prirovnal pripojeni Cech formou protektoratu k nacistickemu nemecku. cesi byli ve sve zemi mene nez nemci a byli jaksi postupne eliminovani :-/  jenze tady k obratu nedojde a tibetsky narod zanikne, stejne jako zaniklo sobestacne a samostatne uzemi  Tibetu. Rv

0/0
22.10.2010 22:07

xal

Re: Je třeba to uvést na pravou míru.

tohle může napsat jedine úplnej tydýt;-€!!!!!!

0/0
23.10.2010 12:34

miluji japonské školačky

Čínská komunistická strana

V Číně rudí soudruzi povraždili v komunistickém pekle víc vlastních spoluobčanů, než se podařilo povraždit Stalinovi.Hitler je oproti těmto dvěma zrůdám ještě pomerně břídil.

Jedna ideologie je dnes pronásledována, zatímco druhá ideologie se v mnoha zemích podílí na vrcholné politice a dnešní mocenská elita světa nepokrytě tuto ideologii obdivuje.Rv

0/0
22.10.2010 20:07

cinclant

Re: Čínská komunistická strana

Ty nepřestaneš... ;-D

0/0
22.10.2010 21:28

- lopenik -

Re: Čínská komunistická strana

R^

0/0
22.10.2010 21:38

Advisor1

Cinska okupace Tibetu pachana rudou mafii ma jasny cil

Vyhladit tibetsky narod z povrchu sveta. Dalajlama jiz pred lety upozornoval svet, ze Cina provadi na okupovanych uzemich kulturni vyhlazovaci valku proti tibetskemu narodu. Bohuzel svet nenasel dostatek odvahy, aby se cinskemu rudemu teroru vzeprel.Rv:-(

0/0
22.10.2010 20:03

pes Muki

Re: Cinska okupace Tibetu pachana rudou mafii ma jasny cil

A jak by to mel podle tebe udelat?

0/0
23.10.2010 4:00

mejlak

Čína? Diktatura !

Ale unii to tak nepřipadá, čína je ekonomicky zajímavá a tak se z ní EU podělá. Už teď se jí bojíme, a tak proč s ní neobchodovat že ?

0/0
22.10.2010 19:57

simyr

Re: Čína? Diktatura !

Máte pravdu, podle článku dokonce Rudá Čína dokonce nutí Tibeťany studovat, třikrát fuj, měli bychom se nějak zapojit do protestů. Třeba vyvěsit vlajky Tibetu!!!

0/0
22.10.2010 20:05

net.Xtreme počtvrté

Docela škoda

Tibeťané mi vždy přišli jako docela sympaťáci...ale trend je jasný...

0/0
22.10.2010 19:52

LUBr.doktorka_bačkorka

V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Číňané. To si tedy neumím představit, že ti Číňané by měli chodit do čínské školy, kde by nerozuměli řeči.Tibet přece žádné školy neměl a tak tam jiné školy, než čínské ani být nemohou. Navíc Tibeťané vesměs čínsky umí, takže nebezpečí, že ty dva národy měly problém se dohovořit, nehrozí.

0/0
22.10.2010 19:47

Advisor1

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Pletes si dusledek a pricinu. Okupanti importovali do okup[ovanych oblasti Tibetu miliony etnickych cinanu, aby puvodni tibetsky narod zlikvidovali demografickym vyvojem. Co taky cekat o rude mafie, ze? Rv

0/0
22.10.2010 20:07

xal

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

tibetani svoje tiobestké skoly měli a jaké!!!

0/0
23.10.2010 12:37

viveka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Omyl, v Tibetu byla spousta škol, v každém kláštěře byla škola a že jich bylo.

0/0
23.10.2010 17:43

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Mletí zaříkávadel do vyčerpání a skákání způsobem na žábu moc člověka nevzdělá. Dělat si ze stehení kosti mrtvol trumpety, také za hudební výchovu nepovažuji.

0/0
23.10.2010 17:55

viveka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Nezlobte se, ale víte o tom kulový.

0/0
23.10.2010 18:31

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Tak, samozřejmě to není destinace kam bych někdy chtěla na dovolenou, ale mám knížku od nějakého italského cestovatele, který Tibet navštívil někdy ve 20. letech min.stol. Nemám důvod mu nevěřit. Knížka má název "Za Velkou zdí". Autora už nepamatuji, musela bych to hledat. Ale po přečtení jeho cestopisu, bych všechny ty lámy postavila ke zdi.

0/0
23.10.2010 18:39

viveka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Rozumím, s lidmi kteří po přečtení jednoho cestopisu staví lidi ke zdi má svět bohaté smutné zkušenosti.

0/0
23.10.2010 18:45

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Takže oprava. Ta kniha se jmenuje "Za velikou zdí", autor Appelius . Radím přečíst a potom diskutovat.

0/0
23.10.2010 18:47

viveka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Vy jste fakt roztomilá ;-D

Mám o Tibetu nastudováno desítky knih, zasvěcené i původní literatury, cestovní dojmy nějakého Apelia, zvláště pokud jsou tak kvalitní jak zmiňujete, mě nezajímají.

0/0
23.10.2010 18:55

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Rozumím, Karel Wienfurter a jeho nesmrtelné dílo.

0/0
23.10.2010 19:07

viveka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Za solidní zdroje informací o Tibetu považuji například Helenu Petrovnu Blavatskou, Alexandru David Neelovou, Heinricha Harrera, Jeana Marqués Riviéra, Lobsanga Rampu, od nás Eduarda Tomáše, Květoslava Minaříka..

0/0
24.10.2010 9:19

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: V článku je psáno, že je dnes v Tibetu silně zastoupeni

Z těch jmen jsou mně známa dvě a to Blavatská, která byla mnohokrát hledána a vyšetřována policií po celém světě za podvody, ale co je lahůdka, to je Minařík. Není možné bydlet v Jablonci a tuhle postavu neznat i osobně, Asi takto. Minařík bydlel ve čtvrti, které se říká Pod Petřínem. Živil se jako pomocný dělník u zedníků a míchal jim maltu. Ačkoliv psal o klidu duše a meditaci, byl něco, jako pošuk, v jednom pohybu po a pověstný nervák. Hned kousek od něho bydlel reverend Unitárie Palka a byli to dva kohouti na jednom smetišti. Potom se k němu nastěhovaly dvě ženy a ještě dospělá dcera jedné z nich a v této komuně vyprovokovali zájem STB a vědělo se, že měl pár domovních prohlídek. Potom jedna z těch žen zdědila někde barák, kde už si nevzpomenu, on už v tu dobu měl důchod, tak odtáhli. Jestli tohle individium někdy bylo v Tibetu, tak já jsem Alžběta Voková. Já pochybuji, že by někdy byl dále než na Slovensku, dále na východ nebyl.

0/0
24.10.2010 11:24

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.