Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Se Sověty jste válčili i za naši svobodu, líčí šéf civilního týmu Afgháncům

Matyáš Zrno od února šéfuje už třetímu týmu civilních expertů, kteří v rámci českého Provinčního rekonstrukčního týmu pomáhají obnovit afghánskou provincii Lógar. Svůj tým i spolupráci s vojáky si pochvaluje. Afghánce ale podle něj zkazily miliony dolarů, které sem posílají Američané i další zahraniční dárci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

stargate

j

Nemůžu si pomoc ale ten chlap vypadá jako pilot vrtulníku co hrál  ve filmu Mad Max

0/0
25.10.2010 22:39

pm22

Clanek je pohledem na vec ocima

cloveka, co to tam proziva.

Pokud se tam tak vse dobre buduje, budou mit z toho Afghanci radost ?

Tezko. Tam maji otezich v rukou muzi a zeny maji zavrene a zaligrovane proti nezadoucim pohledum.

Mylna uvaha je ale ta, ze Afghanci bojovali s Rusama i za nasi svobodu.

Tam valcili dva nacelnici proti centralni vlade. Jo, Rusove ochotne vlade pomahali.

0/0
25.10.2010 17:27

pm22

Re: Clanek je pohledem na vec ocima

USA, ale, jak je i tradici, sli proti, snad oplatit Vietnam ?

VDo Pakistanu navezli amici stovky tun zbrani a munice a trhavin. Postavili Taliban, ten ale v jeho prvnim vystoupeni Rusaci smetli. No a potom Rusum ztraty pribyvalia tlak verejneho mineni je presvedcil, aby sli domu. Dva nacelnici porazili Nadzibulahovo vladu a potom ten mensi hrdina nechal zavrazdit toho vetsiho hrdinu. A dlouho si toho neuzil, objevil se Taliban podruhe.

0/0
25.10.2010 17:34

pm22

Re: Clanek je pohledem na vec ocima

Jestlize v te dobe v Afghanistanu se budovalo a zeny byly profesorkami na univerzitach a ridili tramvaje, tak za mesic uz teda ne. Po 30-ti letech je Afghanistan o 200 let zpet a zase by trvalo minimlne 30 let ci kolik, nez by se stal tim, cim uz byl.

Mam pocit ze to je nejvetsi mindrak Americanu. Ze dopoomohli, pres zbrojmi svoje company vytvorit az sileny muslimsky stat. Pakistan, nauceny od amiku, pokracuje i proti amikum. To je prave a to drzi Taliban, plus finace od ruznych muslimskych zemi a ti jich maji habadej, protoze mistni blbeckove neumi nic, jenom pestovat makovic

0/0
25.10.2010 17:34

Jsem tady

Re: Clanek je pohledem na vec ocima

Mistni blbeckove neumi nic? Čeští blbečci taky neumí nic. :)

A v Afgánistánu nikdy nejezdily tramvaje.

0/0
25.10.2010 17:39

brekebrekeke

Re: Clanek je pohledem na vec ocima

;-DR^;-D

0/0
25.10.2010 18:04

Jsem tady

Re: Clanek je pohledem na vec ocima

Hmm? a ty sovětské tanky a kompletní okupace? dva náčelnící? to jako, že afgánistán byly dva kmene?

Ženská emancipace je to, co právě takové rekonstrukční týmy (ale spíše ty, které staví školy - americké), mají na starosti iniciovat. Jde o to, že Islám ještě neprodělal renesanci, ale evropsko-americká pozornost ji přibližuje mílovými kroky, snad snad už brzy.

A rozhodně bude dobře, když z afgánistánu vznikne fungující země.

0/0
25.10.2010 17:36

Poconos

.

http://www.youtube.com/watch?v=gPUwQGmMSm0

0/0
25.10.2010 17:21

LUBr.doktorka_bačkorka

Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

židli. Ptát se někoho na názor, kdo žádný už z hlediska své funkce mít nesmí, je jako ptát se Nečase, jestli ODS je dobrá strana. O Češích se říká, že mají rádi mariáš, protože vyhovuje jejich povaze. Prostě vyčůranost, bez velkorysosti. Také mají tím pádem v Afghánistánu nejmenší ztráty. Vždyť nemusí přímo bojovat, stačí že se účastní a střelbě se věnují jen po místním bačovi.

0/0
25.10.2010 16:50

Jsem tady

Re: Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

Bačkorka demence.

Hm. PRT je provinční REKONSTRUKČNÍ tým. Ne bojová jednotka - kterou nemáme po onom incidentu s těmi znaky třetí říše. Ani bych moc nechtěl ať tam střílíme, vždyť Afgánistán zdaleka není o střílení a kdo si to myslí je ve velkém omylu. Jde o vytvoření relativně stabilního státu. A ano, je to možné a právě takové jednotky jako naše PRT pomáhají tomuto nejvíc, a McC - odvolaný po tom, kdy si v letadle dělal legraci z Bidena před novinářem z Rolling Stone, zhuleného (ale relativně kvalitního viz. Generation Kill) časopisu i Petraus přeměnili velkou část americké armády na podobný rekonstrukční spolek - - proto od roku 2005 odřízli Bushe od velení a prostě mu řekli ať říká, co říká, mýlí se.

Zbraní stát nevytvoříš. Mysleli si to komunisti, mysleli si to nacisti, myslel si to Bush. Ale ne tak vytvoříš totalitu a pervertovanou společnost, odsouzenou dřív nebo později k zániku a novému konfliktu.

0/0
25.10.2010 17:08

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

Aha a nebylo by tedy místo Pandurů a vrtulníků lépe jim koupit kvalitní míchačky na maltu, třeba z nerezu?

0/0
25.10.2010 17:23

Jsem tady

Re: Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

SIce to nemá nic společného s tím, co jsem napsal, ale odpovím.

Asi bylo, ale jen kdyby jsme měli jistotu, že to budou dobře používat. Ale takové věci nikdy dobře a rozumně nerozdělíte. Musíte těm lidém dát práci a za ně peníze, ne věci a úkoly. Rozdíl mezi motivací ducha a nařizováním socialistického způsobu. PRvní se snaží motivovat úspěchem, druhé se snaží nutit k činu.

Ale takhle - vrtulníky se tam hodí, pandury máme hlavně pro účely nasazení v naší republice při mimořádných událostech. Sice bych věděl taky o lepší a levnějších strojích (proč zrovna Steyr, proč zrovna Steyr?! Celá západní evropa podopruje vlastní značky, nebo kupuje americké věci minulé generace (oni obměnují velmi často a neustále srážejí cenu)...asi proto, že to domlouvala čssd, ale to je jen hatefuck, na který se zapomělo), ale jsou relativně účinné a můžou se v česku hodit - při povodních, či třeba při něčem, co nás nyní ani nenapadne.

0/0
25.10.2010 17:32

LUBr.doktorka_bačkorka

Re: Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

Jak jsem tak dnes ráno jela přes Bílý Kostel, tak tam už je napadlo, co potřebují. Prohlubují staromódně koryta do původní hloubky a to rypadly. Nějak nevypadají dodnes šťastně, že byli moderní a z vesnice udělali polder.

0/0
25.10.2010 17:41

brekebrekeke

Re: Je lhostejné,co říká Zrno, říká, co by říkal každý na jeho

cas na maltu jeste neprisel,napred tam musi byt stabilita

0/0
25.10.2010 18:03

nenovak

+ SSSR

Vlastně jsem chtěl říci, že nesdílím názor p. Zrna, že by Afghánci bojovali za naši svobodu, když bojovali proti SSSR.  USA v Afhánistánu podpořily před 30 lety nesprávnou stranu konfliktu. Měly zvážit, zda je do budoucna pro ně nebezpečnější SSSR se svými satelity anebo islám. Vzhledem k tomu, že v té době již muselo být politikům jasné, že víra v komunismus je na těžkém ústupu, přičemž víra v islám není na ústupu nikdy, a dále u vědomí stagnující populace komunistických zemí a naopak jejího geometrického růstu v islámských zemích, prostě učinily špatné rozhodnutí.

Ať se kapitalistická společnost od komunistické lišila jakkoliv, to zásadní měly společné - víru v dobro pokroku. A toto je odlišuje právě od islámu.

0/0
25.10.2010 13:57

Jsem tady

Re: + SSSR

Hmm, víru v dobro pokroku není podklad ani jedné společnosti.

Kapitalismus není společenská, ale ekonomická teorie. Jde o chytrý způsob vybírání kavlitních, chtěných, služeb a produktů. Západní ideologii je demokracie, myslíte-li že kapitalismus, někde se stala chyba a ta chyba pervertuje západní demokracii. Komunismus je socio-ekonomický systém, teoreticky založený na tom, že bude-li všechno všech, odstraní se problém z různosti majetku. Problémem je, že v praxi tento předpoklad akorát zvýrazní jiné problémy, majetek stejně nemají všichni stejný a přejde se od hodnocení užitečností penězi - čili nějákou relativní, či skutečnou hodnotou - k hodnocení skrze podrbání zad a osobních vedlejších bonusů, od mírných po hnusné. Navíc je to společnost kde kolektiv má větší hodnotu než jednotlivec - v tom, že jednotlivec nemůže přehlasovat kolektiv a musí se podřítit - demokracie respektuje většiny, menšiny a navíc také jednotlivce - proto je to pomalý a komplexní systém.

0/0
25.10.2010 17:18

Jsem tady

Re: + SSSR

A SSSR v afgánistánu? No, šlo o to, že kdyby SSSR dobyla afgánistán, měla velice strategickou pozici k vstupu do Iránu a Iráku, kde leží ropa. Ropa, na které byly/jsou velice závislé spojené státy. (Natolik, že bez těchto dodávek by se zastavila funkce jejich civilizace.) A USA to nechtěly nechat jen tak, protože to byla potenciálně Nukleární situace (a tu nechce nikdo, kdo uvažuje) (viz. Threads), ale vzhledem k delikátnosti nemohli vyhnat sověty silou. Proto je podpořili takto. Není bez zajímavosti, že původním plánem bylo po osvobození od sovětů, začít finančně a hlavně materiálně a technologicky a vzdělanostně modernizovat Afgánistán, ve spojených státech proto však chyběla politická podpora. Ale to se těžko vysvětluje čechovi, který nezná vnitropolitckou metodu USA.

SSSR Afgánistán taky nechtělo tak něják ovládnout, proto aby vylepšili Afgánistán - bylo to jen políčko na nukleárně-ropné šachovnici s jejich nějákým soubojem s USA, který po roce 60 už nikdo stejně nechápal.

0/0
25.10.2010 17:23

Jsem tady

Re: + SSSR

Jelikož USA neměla komunisty ráda hlavně proto, že v roce 1919 bylo odhaleno docela dost plánů na teroristické útoky za účelem svrhnutí USA demokracie a zavedení komunismu. Pak to, že Sověti neustále portrétovali USA jako nepřitele, pak to, že emigranté a utečenci z sovětských gulagů šli do USA a tam o tom mluvili a pak taky to, že Sověti nechápali demokracii(protože ji nikdy neměli).

0/0
25.10.2010 17:28

nenovak

+ SSSR

Ať byl Sovětský svaz jakýkoliv, v jedné věci byl úspěšný tak, že se o tom může současným vyspělým zemím jen zdát. Dokázal totiž muslimské středoasijské republiky sekularizovat a ženy v nich emancipovat. Přivedl do těchto zemí pokrok (samozřejmě, že v horším standardu než byl v nejvyspělejších zemích). Dokázal přesvědčit tamní národy, že pokrok je dobrá věc. To se zdá být banalita, ale jen málokterý muslim považuje pokrok za něco dobrého. Možná, že prostředky nebyly vždy korektní, ale v tomto případě určitě platí, že účel světí prostředky.

0/0
25.10.2010 13:46

zadek_1

Re: + SSSR

Nic takového nepřinesl a nedokázal. Pouze vnutil násilím a ihned po rozpadu se vše vrátilo do starých kolejí

0/0
25.10.2010 13:50

nenovak

Re: + SSSR

Vrací se to asi zpátky, ale pořád je ten stav společnosti lepší, než kdyby ty země nikdy Sovětským svazem ovlivněny nebyly. Či-li pro tyto země byl rozpad SSSR spíše mínusem, na rozdíl od nás. Vše je relativní.

0/0
25.10.2010 14:05

Jsem tady

Re: + SSSR

Nu, to je jako tvrdit, že restriktivní a nutící učitel je dobrý, pokud učí tři generace a víc, protože pak si nikdo nepamatuje, proč to je jak to je.

Nevím, toto má perspektivu být mnohem lepší, neboť se snaží skutečně vyřešit problémy - tzn. vytvořit skutečnou a funkční vládu, dát tam infrastrukturu, vzdělání a podmínky muslimské renesance - jejich procitnutní do světa vzdělání a racionálního rozumu. Není to těžké, vždyť taková je většina mírných muslimů v evropě a spojených státech, jen k tomu mít podmínky - rozvoj, vzdělání, mír.

0/0
25.10.2010 17:10

jayvee

Re: + SSSR

Idioti ve zdejší diskuzi samozřejmě vaší pravdu nikdy nepochopí :-/

0/0
25.10.2010 17:24

děda Chasan

A teď válčí za naši svobodu s Američany

R^

Jen by mě zajímalo zda ti Afgánci jsou tak hloupí jak je Zrno a spol chytrý. A myslí si že ty dary jsou od jejich vlády.:-P?

0/0
25.10.2010 11:24

Isaac Rokosowski

Re: A teď válčí za naši svobodu s Američany

Afghánci válčí s Ami? Afghánská armáda válčí na straně Ami ;-) a ano za naší svobodu ;-)

0/0
25.10.2010 13:36

zadek_1

Re: A teď válčí za naši svobodu s Američany

Afgánská armáda možná. Ale zbytek ne.;-D;-D

0/0
25.10.2010 13:49

Jsem tady

Re: A teď válčí za naši svobodu s Američany

Zbytek? Hmm.... vy o tom nevíte, že?:D

0/0
25.10.2010 17:11

Abwehr

Re: A teď válčí za naši svobodu s Američany

Tak za  Sovetu  Afganska armada valcila na srane  CCCP tak v cem je rozdil?

0/0
26.10.2010 2:05

CRoman

Re: A teď válčí za naši svobodu s Američany

:-)R^

0/0
7.11.2010 17:14

SCHNECK1984

je supr, že něco takovýho funguje

je lepší naučit člověka rybařit, než mu dát rybu..

0/0
25.10.2010 8:17

berber111

Re: je supr, že něco takovýho funguje

;-D;-D;-D;-D tvoja naivita nemá medzí!

0/0
25.10.2010 10:56

pyjonýr tup09

....

;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
25.10.2010 7:53

danny47

Odborník na dění na Balkáně....

hovoří srbochorvatsky ....... a proto šéfuje týmu v afghánistánu ? 8-o ? 

0/0
25.10.2010 6:48

pyjonýr tup09

Re: Odborník na dění na Balkáně....

Asi nás bratři z UCK osvobozují v Afghánistánu.A osobní známosti a znalost řeči se vždy hodí.

0/0
25.10.2010 8:05

Jsem tady

Re: Odborník na dění na Balkáně....

Ne, protože má zkušenosti z dlouhými operacemi v okupovaných oblastech. Jestli pamatujete 1999 a tu avantýru NATO.

0/0
25.10.2010 17:12

neandrtálec

Tak tohle platíme z našich daní a státních půjček ?

Tak proto oni nosí Edelweis na čepici, aby ukázali, kdo se o nás zasloužil ?

:-)

0/0
25.10.2010 6:43

skajwolkr

Za naši svobodu

Je to trochu zavádějící tvrzení, protože do důsledku vzato, za naši svobodu bojovalo cokoliv co vykrvácelo SSSR. Tedy děkujme i mandelince bramborové za nižší úrodu brambor, studeným zimám za špatné sklizně, severnímu větru, který je krutý kdekoliv, i na jihu, myšlenkově vyčerpané KSSS, Měsíci za pravidelný odliv a tak dále.

Ale to jsme asi my, že se vždy zasazujeme do centra dění bez ohledu na realitu a soudnost.

0/0
25.10.2010 6:36

ábeles11

Koukám, že Zrno

je spíš pleva.Rv

0/0
25.10.2010 4:13

Abwehr

Valka za svobodu......

Ta  valka za svobodu pomalu presla ve valkou ze svymi dobrodinci;-D;-D;-D

0/0
25.10.2010 2:50

Abwehr

Se Sověty jste válčili i za naši svobodu, líčí šéf civilního

A kdo  s kym valcil za jakou svobodu??? Nejak ne pochopil ten  nazev clanku....

0/0
25.10.2010 2:47

Larry Matejka

Re: Se Sověty jste válčili i za naši svobodu, líčí šéf civilního

Mají asi namysli tu "Phony War on Commies," které si američtí korporátní socialisté velmi hýčkali, podporovali obě strany půjčkami i technologiemi a náramně na tom vydělávali... Prosťáčkům se to prodávalo jako Studená válka:)  Autor zřejmě naráží na Brzezinského tvrzení, že Afghanistán byl klíčem k pádu Sovětského svazu. Ve skutečnosti se obr rozložil zevnitř. Rozežrala ho korupce a nedostatek ideí. K velké lítosti Rand Corp. a celého vojenskoprůmyslového komplexu, který počítal se studenou válkou ještě cca 20 let a musel ji pracně nahradit současnou "Phony War on Terror"...

0/0
25.10.2010 3:30

děda Chasan

Re: Se Sověty jste válčili i za naši svobodu, líčí šéf civilního

R^

0/0
25.10.2010 8:49

Larry Matejka

To se to utrácí dolary taxpayers :))

Připomíná mi to 667 mil dlouhou dálnici z Ruska do Kábulu, kterou tam stavěli kolem roku 1970. Mosty byly konstruovány tak, aby unesly Sovětské tanky a těžkou techniku a byla to bezkonkurenčně nejdražší dálnice všech dob. Projektík byl součástí plánu "Great society" Lyndona B. Johnsona. A tak sovětští a  američtí inženýři utráceli ruku v ruce americkou zahraniční pomoc spolu se sovětskými penězi. Místy stála maile až 650 000 tehdejších dolarů. Skoro se divím, že později při invazi neměli Rusové na svých tancích nápis "U.S. Highway Tax Dollars at Work." Nutno říci, že na tom závisela rychlá invaze a těžko by se jim jinak povedlo obsadit Kábul přes noc... ;-D

(The Best Enemy Money Can Buy, Antony C. Sutton)

  

0/0
25.10.2010 2:34

tučňák v exilu

Tak koukám, že se opět nedozvím,

jaké že to zbraně dodávali američané Saddámovi... :-)

Dobrou noc.

0/0
25.10.2010 0:29

kaktusak

Re: Tak koukám, že se opět nedozvím,

Dodávali je Chomejnímu (utrženými penězi financovali nikaragujské teroristy) a Saddám je pak ukořistil.

0/0
25.10.2010 0:38

Poconos

http://www.counterpunch.org/dixon06172004.html

While the August 18 NYT article added new details about the extent of US military collaboration with Iraqi dictator Saddam Hussein during Iraq's 1980-88 war with Iran, it omitted the most outrageous aspect of the scandal: not only did Ronald Reagan's Washington turn a blind-eye to the Hussein regime's repeated use of chemical weapons against Iranian soldiers and Iraq's Kurdish minority, but the US helped Iraq develop its chemical, biological and nuclear weapons programs.

0/0
25.10.2010 0:52

mraduk

Re: http://www.counterpunch.org/dixon06172004.html

No to je vskutku kvalitní zdroj... rychlý pohled na další články odhaluje např. článek podporující stávkující příživníky ve Francii, který jako by vypadl z Rudého práva někdy v sedmdesátých letech - "French workers are on the front lines choking on tear gas and fending off billyclubs in hand-to-hand combat with Sarkozy's Gendarmerie. That's because the French haven't forgotten their class roots." a podobné kvalitní hlášky (nadšené chrochtání nad destrukcí soukromého majetku například). Prostě rudý dobytek.

0/0
25.10.2010 1:11

Poconos

Re: http://www.counterpunch.org/dixon06172004.html

Ten clanek odkazuje na ny times.Mas lepsi zdroj?

0/0
25.10.2010 1:42

Abwehr

Re: http://www.counterpunch.org/dixon06172004.html

Ma- tucnaka  v exilu:-P

0/0
25.10.2010 2:51

Generál Ugarte - vivido

Re: http://www.counterpunch.org/dixon06172004.html

Tučňákovi tedy rozhodně věřím víc než NY Times. (beze srandy) :-P

0/0
25.10.2010 7:24

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.