Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vražda na knize není zločinem (2): Cena za vlastní jazyk

Žijeme v bezohledném informačně-ekonomickém sevření. Jakoby nic jiného než ekonomická měřítka nemělo (a nesmělo) hodnotit kvalitu našeho bytí, jakoby nebylo jiných stejně oprávněných pohledů na život, nebylo jiných hodnot. Takto otevírá svoji druhou úvahu o současnosti a postavení literáta v ní pražský spisovatel a nakladatel Bohuslav Vaněk-Úvalský. Jde o druhý ze série autorových textů, které Kavárna on-line publikuje coby volný cyklus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sběratelka času

Jazyk - páteř národa, sebeurčení nebo chcete li identita...

Zmenšil se skutečně počet čtenářů, či jen poklesl zájem o nákup knih? Zaznamenaly útlum také knihovny a antikvariáty, když knihkupci a nakladatelé obohacují své pulty cizojazyčnými hity s mnohdy mizernými překlady a již zmíněnými kuchařkami rádoby celebrit se zaručeně originálními recepty? Jsem optimistou. Kdo četl, čte i nadále a svou lásku k tištěnému slovu předává i další generaci. Nic nemůže nahradit vůni knihy a pocit svobody začte li se člověk do jejích stránek. Knihy 20.let minulého století jsou kouzelné svou češtinou, 60.a 70. léta dýchají navzdory komunismu svobodou. Pohádky z let minulých nás okouzlují poezií. Vždy je to o svobodě volby – zatím. Nakladatelství a knihkupci reagují pouze na poptávku svých zákazníků. Situace je stále stejná, jen se mění čas a obsazení. Včera to byla němčina, dnes jsme atakováni angličtinou. V budoucnu, pakliže v ní už nejsme nyní, nás pozře globalizace spolu s univerzálním myšlením. Pak se možná budou vykupovat české knihy zlatem.

0/0
15.10.2010 13:06

blackcheese

Ano,

reflexe současnosti. Jazyk se vyvíjí, žije svým životem, a často mám pocit, že čeština skomírá, zazvoní jí hrana. Protože jak zastavit trend špatně dabovaných filmů, narychlo přeložených knih, řeči politicky korektní...? Přesně jak autor píše: budeme ještě schopni pojmenovat své pocity, vyznat se sami v sobě, komunikovat...?

0/0
12.10.2010 10:44

Alrauna

Re: Ano,

A kolik čtete českých knížek? Ač to podle téhle serie úvah nevypadá, opravdu vycházejí a dokonce se i prodávají, i když to nejsou kuchařky. Pro tak malý trh je těžké vydat vysoce intelektuálskou knihu a prodat jí dost, aby se zaplatila, ale například česká fantastika vychází a prodává se v nákladech, které, když už neuživí spisovatele, uživí alespoň malá nakladatelství.

0/0
16.10.2010 23:27

babacek

(2)

Tento článek nebo lépe úvaha nad sebou samotným je skutečně důvod k zamyšlení. R^

0/0
12.10.2010 8:57

Najdete na iDNES.cz