Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nenažraná Praha, zní Krumlovem. Epopej na zámku už nikdo neuvidí

Na zámek do Moravského Krumlova dorazila tři auta z Prahy. Přijeli v nich restaurátoři a také pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. Stěhování Muchovy Slovanské epopeje tak začalo. Balení a převoz pláten rozsáhlého cyklu z dějin Slovanů zabere zhruba tři týdny, expozice už je pro veřejnost uzavřena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sokol68

Zlodějové v Moravském Krumlovu,

kteří se pokoušejí ukrást majiteli Epopej, dostali za tento pokus pokutu. Doufejme, že příště ta pokuta bude daleko vyšší, já bych navrhoval takových 80 milionů korun.

0/0
14.10.2010 5:19

noorange

mohla by vzniknout Moravská epopej,

... něco hóóóódně patetickýho

0/0
13.10.2010 21:07

noorange

Prosím klid, na Balkáně

:-)

0/0
13.10.2010 21:04

taktomabyt

Zastánci umístění díla v Krumlově mají geniální "argument":

"Darovací smlouva, kterou Alfons Mucha věnuje epopej Praze, je sice platná, ale ne účinná. "

0/0
9.10.2010 21:46

taktomabyt

Jednoduchá otázka:

Co má větší váhu? Soudní verdikt nebo rozhodnutí nějakých městských úředníků.

0/0
9.10.2010 21:40

DRJ

tunelujem, tunelujem, jen se práší za kočárem

Mně to připadá jako nový tunel.

Skupina gaunerů má připravený plán, jak přiját k několika drobným melounů,.

A policie jako vždy o ničem neví

0/0
9.10.2010 12:08

lulinpodkosulin

Hlavně

že máme to naše KDO NESKÁČE NENÍ ČECH HOP HOP HOP

0/0
8.10.2010 16:45

Hillar

Re: Hlavně

;-D jak vysoko ? V [>-]V

0/0
9.10.2010 21:43

poppycock

Socanský výmaz Hašek

to zas postavil uplně špatně. Ostatně co taky čekat od tupých oranžových hlav. To není žádný spor Čechy - Morava, Praha - Brno atd. Tady jde o to, že jedno megaměsto, které je už kulturně a památkově přesycené si chce hamty hamty dotáhnout další památku, která tam bude jako kapka v rybníce, zatímco v MK a jeho malebném krásném okolí je tahákem číslo jedna a má zásadní pozitivní vliv na tamní ekonomiku a v neposlední řadě taky zájem o kulturu. Řval bych proti tomu, kdyby se to dělo jakémukoliv městečku s nenažraným megakolosem jako je Praha.

0/0
8.10.2010 11:42

M61

Hmm

Půjčím si od někoho peníze a pak mu je nevrátím s tím, že on jich má dost a já nemám žádné.

Řeči o zchátralém zámku apod. jsou pouze zástupné. Podstatné je právo. Buď to dílo patří dědicům nebo Praze (ať to rozhodne soud), ale rozhodně ne Moravskému Krumlovu.

0/0
8.10.2010 11:34

taktomabyt

Re: Hmm

Autor dílo věnoval Praze, to je nezpochybnitelné. Jako podmínku však stanovil umístění v odpovídajících prostorách (to není citace ale významově to odpovídá). V M.K. je Epopej jen dočasně a podílí se i na zisku ruské firmy Incheba, která je vlastníkem (pronajimetelem?) zámku.

0/0
9.10.2010 21:44

denny2006

Re: Hmm

jen pro upřesnění,autor nemohl nic věnovat,neboť pracoval na zakázku,za kterou dostal zaplaceno. Incheba je slovenská a.s.

0/0
9.10.2010 23:03

taktomabyt

Takže podrobně, nepočítal jsem s nutností polopatismu

Alfons Mucha si přál zachytit dějiny Slovanstva v kolekci obrazů, která by symbolizovala jejich cestu dějinami. S myšlenkou vytvoření Epopeje si pohrával už na začátku 20. století, nicméně kvůli nedostatku financí musel myšlenku odložit. Po svatbě s Marií Chytilovou v Chicagu nachází průmyslníka Charles R. Cranea, který byl ochoten nést veškeré náklady spojené s vytvořením Slovanské epopeje. Mucha se vrátil roku 1910 do rodné země, aby si pronajal část zámku na Zbirohu a zde tvořil Slovanskou epopej, jež mu dohromady zabrala 18 let života. Dokončil ji roku 1928, kdy ji spolu s Charlesem Cranem PŘEDAL Praze a veškerému československému obyvatelstvu.

0/0
10.10.2010 11:07

taktomabyt

Re: Takže podrobně, nepočítal jsem s nutností polopatismu

Obrazy byly během války schovány na dvou místech v Praze. Obrazy zde byly poškozeny vlhkostí. V 50. letech převezeny do Moravského Krumlova, kde byly za pomoci místních občanů restaurovány a od 4. srpna 1963 jsou pak vystaveny na zdejším zámku. Obrazy sem ZAPŮJČILA Galerie hlavního města Prahy, která je správcem díla. MAJITELEM obrazů je od roku 1928 město Praha, jemuž Mucha (spolu s Cranem) obrazy daroval s podmínkou, že obrazy budou zveřejněny a důstojně umístěny (neuvedl však pro to žádnou lhůtu). Tato podmínka nebyla dosud splněna. Obrazy stále zůstávají vystaveny v Moravském Krumlově.

V červenci roku 2010 měl být soubor přesunut do Prahy. Advokáti dědiců Alfonse Muchy však podali žádost o předběžné opatření, krumlovský úřad jejich argument uznal a zakázal manipulaci s dílem. Naopak SOUD ve Znojmě 30. 9. 2010 určil předběžným opatřením, že Krumlov MUSÍ umožnit převezení obrazů na připravovanou výstavu do Prahy.

0/0
10.10.2010 11:07

taktomabyt

DOPLNĚK.

Ing. Alexander Rozin, CSc., slovenský podnikatel ruského původu......

0/0
10.10.2010 11:10

Meron1

Nikdy

mne nenapadlo posuzovat kdo odkud je a mám ráda celou naší zemi. Samozřejmě, že rodné město a to Prahu v mém případě mám nejraději, tak jako každý z vás. Setkávám se v Praze s lidmi, kteří jsou z Moravy a jiných koutů české republiky, v politice také sedí lidi z celé naší země. Takže ráz Prahy udávají lidé z celé naší země...Praha je hlavní město a tudíž je samozřejmě, jako v každém jiném státě, soustředěna největší pozornost sem. Ovšem v jiných státech mají ke svému hlavnímu městu vztah, jelikož jsou to nacionalisté. Ale u nás ne. U nás má Morava věčně s něčím problém...mám přátele i z Moravy, naštěstí jsou zcela normální a tyto názory také nechápou, takže je vidět, že ne všichni na Moravě jsou zamindrákovaný a šílený. Co vlastně čekáte od rodilých Pražáků? Že se nebudou bránit? Tím, co děláte a jak se chováte si děláte sami náš vztah k vám. Vždy jsem říkala, že Morava je krásná část naší země a je to pravda, ale kde se ve vás bere ta malost, to nechápu...a je mi to už i jedno.

0/0
8.10.2010 11:00

expat47

Re: Nikdy

...jen tak na vysvětlenou, hlavně té mladší generaci. Morava byla po rozpadu Velké Moravy na počátku 11 století násilně připojena k Čechám. Moravská šlechta byla vyvražděna a její majetky zkonfiskovány. Spytihněv II, český vévoda dosadil na Moravu své lidi, kteří na Moravě krutě vládli. Od té doby je Morava Českou kolonií. A teď taková malá kontrolní otázečka: "Vy by jste s tím problém neměla"? Samozřejmě, že až do dneška neměla, protože tato část "soužití" Čechů a Moraváků byla před Vámi pražskými vládami utajována.  

0/0
8.10.2010 13:06

cornux

Re: Nikdy

Chcete mi říct, že nemáte rád Prahu kvůli Spytihněvovi z 11. století? No, tak to je Vaše zášť naprosto oprávněná a logická a máte mé plné politování.;-)

0/0
8.10.2010 14:52

expat47

Re: Nikdy

.....díky a to samé také Vám....

0/0
8.10.2010 15:38

_Petr_

Re: Nikdy

No, ja si myslim, ze v tomto pripade se Praha nebrani, ale ze je Praha spis agresor ...

0/0
8.10.2010 13:45

cornux

Re: Nikdy

Chce, aby jí bylo vráceno to, co jí patří. To je agresivita?

0/0
8.10.2010 14:54

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Praha je jistě krásné město, to je mimo diskuzi. Praha, je ovšem také jistým symbolem centralistické správy země. A je faktem, že např. Brno bylo do roku 1949 hlavním městem Moravy, kdy komunistický režim zemské zřízení zrušil  a nahradil kraji. Je to známý fakt. A jakkoli to samozřejmě s problematikou Slovanské epopeje nesouvisí, vždy se ta nespravedlnost s Moravou jako červená nit vyjevuje i při takových věcech. Ono lze selekcí a tedy účelovým zdůrazňováním  a naopak potlačováním  určitých faktů lze ve společnosti vytvářet politicky žádaný typ myšlení. A tak české společnosti přijde normální bohemocentrické pojetí našich dějin kde je Morava prakticky zatlačena do pozadí ačkoli reálné dějiny této země jasně ukazují že to byl politicko správní útvar s vlastní představou o tom,  jak zemi spravovat  a to min do 17. století. Lidé jako Karel Starší ze Žerotína, moravský zemský hejtman  byli v mnohé větší politickými  realisty než elity v Čechách.

0/0
9.10.2010 21:02

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Ukazuje se, že Žerotín správněji odhadl situaci a varoval před krachem politiky českých stavů. Dávno již totiž Habsburkové hráli prim v geopolitice střední Evropy. Kdyby místo furiantského impulzivního přístupu české elity toto uznaly a pragmaticky přistoupily na tento fakt, nemuselo dojít k té frašce na Bílé hoře a české země po Vestfálském míru, pokud by byla politika z české strany konzistentní, mohly vytěžit paradoxně více jako spolehlivý partner Habsburků. Ovšem už naše nechvalná husitská minulost musela hrát svoji roli jako nespolehlivých rebelantů, navíc praktickou politiku polovičatě realizujících. A toto milý Žerotín dobře věděl a protože také věděl, že v rámci kompetencí často české stavy porušovaly pravidla hry a věčné zasahovaly do moravských záležitostí - volba panovníka a pod., tušil, že česká strana není schopnao pravidla hry dodržovat a věcně situaci pochopit a podle toho jednat. Vždy kritizoval manský přístup české strany k Moravě.

0/0
9.10.2010 21:15

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Málokdo si uvědomuje ale někteří historikové to již konstatovali, že české země před Bílou horou jednoznačně spěly k federaci stavovských republik kde se začal vytvářet  počátek federalismu a a parlamentarismu moderního typu. Bohužel díky 30leté válce a Bělohorskému debaklu, za nějž si ovšem z velké části mohli češi sami, jsme nedospěli k rozvinutí tohoto federalismu a vývoji stavovského systému, byť rámci monarchie. Tady se ukazuje, prapočátek formování české skepse vůči institucím a i nepochopení Moravy a jejího lpění po samosprávě. Český pohled na Moravu totiž zamrzl ve zbytcích lenního přístupu českých stavů k ní, stavům jaksi uniklo, že v obdobných jiných zemích v Evropě vývoj spěje právě k federalismu. Zčásti i díky českému furianství a nedostatku věcnosti se kyvadlo zřejmě vychýlilo příliš. Habsburkové nakonec nastolili absolutistický režim, ačkoli již Žerotín naznačoval, že kdyby té věcnosti bylo na české straně více, nutně nemusela monarchie tou svěrací kazajkou tak silně být.

0/0
9.10.2010 21:31

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Jistě kdyby v dějinách neplatí ale my se musíme zbavit toho obrozeneckého vnímání našich dějin, věčně polarizovaného ve světle česko-německé potýkání. Ve střední Evropě neexistovaly do konce 2. světové války etnicky homogenní státy Morava a moravanství jsou u nás vnímány jako jakýsi anachronismus, ovšem naprosto mylně. Jistý rozměr zemského patriotismu v Čechách chybí, protože ony se cítí být pravými nositeli národně pojatého češství, kdy se Čechami stává celé území republiky  a zcela se ignoruje fakt, že takto češství nikdy na Moravě vnímáno nebylo. Morava ve skutečnosti nebyla periferií státu, naopak, jako dopravní koridor otevřený na sever a na jih nasávala mnohéi mpulzy třeba z podunají. Proto možná politikové své doby jako Žerotínové viděli dál, než horami geograficky uzavřené Čechy. Bez Moravy by totiž Praha nemohla ve středoevropském prostoru hrát významnějí geopolitickou roli. Proto ta úporná snaha Prahy centralizovat veškerý život v zemi a Moravu "držet na krátkém vodítku".

0/0
9.10.2010 21:42

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Dá se s trochou nadsázky říci, že české lenní myšlení vůči Moravě defacto přežívá i dodnes. Když k tomu ješte vezmeme to až nezdravé rozvíjení myšlenky Prahy jako matky českých měst, ony Bohemocentické atributy češství s Matičkou stověžatou v čele, který se tak velmi zažral do podvědomí myšlení českých, resp. pražských elit,  tak je jen logické jak fatálně nikdy nepochopily  ty emancipační snahy Moravy  v době meziválečné a potom vždy v období krizí českého státu - třeba v roce  1968 a  v roce 1989, kdy zcela logicky moravské hnutí oživlo.  Jakkoli mám rád např. Zd. Svěráka, či J. Suchého, lidé této sorty příliš spjatí s pražským prostředím nikdy zřejmě nepochopili  legitimitu té určité moravské dušem a pocitu moravanství. Svět jiných elit, o kterých se bohužel moc nemluví  - jako byli Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, Jan Zahradníček, Janáček, Bezruč a mnoho dalších, prostě elity aktivně tvořící na Moravě tuto rovinu moravanství cítili a mnozí i otevřeně vyjádřili.

0/0
9.10.2010 22:05

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Pamatuji si na hloupé reakce pražských umělců na začátku 90. let, když moravské hnutí uspělo a dostalo se do parlamentu. Člověk byl svědkem proměny těchto jnak sympatických světáků z velkého města  v hloupě demagogické vykladače zlé, separatistické a nacionalistické Moravy. Najednou člověk viděl docela hloupé úzkoprsé lidi, kteří měli samolibý pocit, že když by jim země  jako celek nezobala z ruky, že by snad nedej bůh došlo k nějaké národní katastrofě. Ovšem agilní kulturní fronta ze severní Moravy jim připěchala na pomoc a jako hnutí mlčících Moravanů ukázala platnost hesla  bližší košile než-li kabát ve vidině ztráty zakázek v Praze. Protože po takové Česko-Moravské kulturní roztržce by si v matičce neškrtli.  Zdravý česko-moravský rozkol (zvl. na té kulturní frontě, která tady vždy hrála významnou roli a to i tam, kde by v normální společnosti hrát neměla) by spíš vyčistil ty metrové vrstvy špíny v našem Augiášově chlívě. Jenže my zahníváme vesele dál.

0/0
9.10.2010 22:23

Skeptik Pavel

Re: Nikdy

Dokud se bude národ až místy chorobně vztahovat k Praze jako alfě a omeze všeho u nás při každém z odpuštěním "uprdnutí", dokud nebude tenhle pražský fetiš odhozen, dokud si z Járy Cimrmana budeme neustále dělat samospasitelné foukáníčko na bebí, připomínající mi již někdy otravnou masturbaci, pak tu budem dál žít jak v Kocourkově.

0/0
9.10.2010 22:46

kakaki

Vadí mi

nabubřelá arogance a nadřazenost Prahy. Epopej by se měla řešit  rozumem, citem a dohodou. a to bych po mnohých zkušenostech  od pražáků v žádném případě neočekával.

0/0
8.10.2010 9:47

cornux

Re: Vadí mi

Hlavní chyba Prahy je evidentně v tom, že nechali v Krumlově obrazy zapůjčené tak dlouho, až si někdo začal myslet, že Krumlovu patří.

0/0
8.10.2010 14:55

syn.temp

Re: Vadí mi

Jojo, tak nějak to bude. Čímž jen tak mimochodem nějakých 50-60 let neplnili podmínku pod kterou jim to autor daroval.

Nevím sice zda jsem to odchytil úplně přesně, ale já četl že "Praha si epopej vezme zpátky, na půl roku ji vystaví, a pak uloží do depozitáře něž pro ni najde adekvátní místo". Takhle je to samozřejmě blbost jak troky, normální postup by byl vzít to na výstavu, po skončení vrátit zpět kde má dobré místo a tradici, a teprve PO nalezení odpovídajícího místa pro trvalé vystavení případně převézt.

Takhle pochopitelně vzniká dojem (který je asi dost těžké Moravákům vymluvit) že ta plátna naše hlavní město mnohem raději nechá hnít v archivu než by připustila jeho návrat "někam na venkov".

0/0
11.10.2010 11:54

warekkonecnesmazan

trapna epopej

udelal bych lepsi :-P

0/0
8.10.2010 9:37

trodas1

Děkuji moravákům za lekci!

Poučil jsem se. Jste si milí moraváci vědomi toho, že dotyčné obrazy byly do Krumlova zapůjčeny (!)? Jestliže ano, znamená to, že považujete za normální nevrátit to, co jste si vypůjčili. Zajímavé!  Moravákovi napříště nepůjčím nikdy ani kapesník! Co mne se týče, klidně bych vám ta plátna nechal. Jejich historická hodnota je nulová, umělecká hodnota pochybná. Jedná se o typický projev  megalomanského dobového vlastenčení ba přímo nablblého nacionalismu, takže místo, kam patří je skutečně Moravský Krumlov. Tam zřejmě dokážou stupiditu těchto politických plakátů své doby ocenit. Na těch obrazech jsou velké pouze jejich rozměry. Jinak nic! Já na nich nic neshledávám a tam, kde mají být umístěny budou jako pěst na oko .

0/0
8.10.2010 8:04

pteryx

To není problém Moraváků,

co tady prezentujete je Váš osobní problém, který si někam pouze promítáte. Do diskuse se z Moravy celkem pochopitelně zapojují především lidi kterým přesun epopeje vadí, nebo moravští nacionalisté (kterých se tady taky pár najde). Na co tu hlavu na krku máte? No jo, dá se s ní pěkně plivat, že?

0/0
8.10.2010 8:52

medved.m

Ale neplácejte tady blbosti, kdo dal komu lekci,

neb jste jen za větší negramotné hlupáky.

Pražáci tady holt jeden přes druhého křičí, jak "bez nich by všichni chcípli hlady", protože u nich jsou všechny centrály a banky a ředitelství :-)atd.

Asi jim příliš nedochází, že to všechno je tam tak maximálně z nutnosti, co? A vytvoření nového "centra" (či center) by bylo otázkou spíše dní než roků.

0/0
8.10.2010 8:54

markyz.Gero

Re: Děkuji moravákům za lekci!

nikdo po vás žádný kapesník nechce ;-D

0/0
8.10.2010 9:01

medved.m

Re: Děkuji moravákům za lekci!

Pražáci musejí vozit kapesníky z venkova :-)

Kterej má asi na mysli? Bavlněné z Police nad Metují? Celulózové z Veverské Bitýšky? Aha, ty ze slovenského Harmance ;-)

0/0
8.10.2010 9:05

markyz.Gero

Re: Děkuji moravákům za lekci!

třeba si mezi sebou v rámci úspory půjčují použité kapesníky

0/0
8.10.2010 9:07

medved.m

A je to nadobyčej zajímavá věc,

jak se tu - pražští "zachránci národní kultury" - navzájem i ostatní ujišťují, že ta Epopej je "stupidita", "plakát své doby", "přiblblý kýč", "megalomanský projev dobového vlastenčení" atd...

ale jedním dechem přidávají bez rozdílu, dupajíce nožičkama,  "A JÁ JI CHCI A CHCI A CHCI, VY VOŠKLIVÝ MORAVÁCI!"

Proč ji chcete?

Nějakej mindráček? :-)

0/0
8.10.2010 9:02

flaneker

vsázím dolar oproti kokosovému ořechu

do 5 let , už epopej bude v soukromých rukách, neboť radní z cajzlova jasně usoudí, že nejlepší starostlivosti se jí , právě v soukromých rukách dostaně.  To by se v MK nikdy nestalo. Jsem hrdý, že nejsem Čech.

0/0
8.10.2010 6:30

Amanita phalloides erectus

Re: vsázím dolar oproti kokosovému ořechu

To máš být na co hrdý, to je ale zásluha. ;-D 

0/0
8.10.2010 6:32

nestačímsedivit

Re: vsázím dolar oproti kokosovému ořechu

V úhlu pohledu toho původního přispěvatele nebýt Čechem a už vůbec ne pražákem je zásluha velká. Vůbec se nedívím jednomu známému který takové lidi nazývá Prahajzly, dost jim to sekne!

0/0
8.10.2010 9:07

cornux

Re: vsázím dolar oproti kokosovému ořechu

Klobouk dolů, na cizince píšete docela obstojně česky.

0/0
8.10.2010 15:00

DRJ

Re: vsázím dolar oproti kokosovému ořechu

já si taky myslím, že blbečkové z Prahy a Moravy za tři roky budou bečet.

Jakýsi renomovaný odborník se bude ptát: Co je to EPOPEJ? Existovalo vůbec něco takového?

Důležité je prát se, nadávat si a vůbec dělat velký hluk. Je to vynikající pozadí pro loupež století v přímem přenosu TV a nezájmu policie.

A nejlepší je odvolávat se na naši zkorumpovanou soudní moc. Zeptejte se, kolik by stálo jakékoli rozhodnutí v prospěch kohokoli, třena ve prospěch nádražní lampárny.

Bavím se tu.

0/0
9.10.2010 12:18

dogi

Já tedy myslím,

že Epopej je odvážena z Moravského Krumlova na poslední chvíli. Kdyby tam byla ještě nějaký čas, tak hrozí, že bude pohřbena v rozvalinách zámku, jehož majitelem je Incheba. Pro nezasvěcené  je to ta firma, která nechala vyhořet polovinu Sjezdového paláce v Praze.  Nemáte náhodou strach, že by mohlo v zámku dojít k "náhlému" požáru? I když, přiznejme si to otevřeně, Veletržní palác v Praze... Tam bývají také ošklivé požáry!

0/0
8.10.2010 5:10

flaneker

Re: Já tedy myslím,

Myslíš ? hm, zajímavý názor u pražáka. Nicméně, kde byli pražáci v roce 1938 ? Vítali Hitlera ? Že se nepostarali o epopej. Zajímavé.

0/0
8.10.2010 6:27

John Coffey II

Re: Já tedy myslím,

Ty jsi ale velkej pitomec, kdyz si tak procitam tvoje reakce a nazory...

0/0
8.10.2010 7:31

denny2006

Re: Já tedy myslím,

Obrazy byly během války schovány na dvou místech v Praze. Obrazy zde byly poškozeny vlhkostí. V 50. letech převezeny do Moravského Krumlova.

0/0
8.10.2010 7:41

mamina2

Re: Já tedy myslím,

Epopej před Němci schovali. To bylo v té době celkem logické.

0/0
8.10.2010 8:14

medved.m

Re: Já tedy myslím,

Chacha, ty nejseš Pražák? Jen že jsem si dlouho myslel, že to, co vyhořelo, nebyl Sjezdový, ale Průmyslový palác.

A ve Veletržáku byl požár naposled kdy? (to není narážka - bydlím dál, tak to opravdu nevím).

Mně by to, kde bude Epopej, bylo celkem putna - ale obávám se, že prostě Veletržní palác není ten důstojný svatostánek, který si Mucha pro ni přál a byl by pro ni vhodný.

0/0
8.10.2010 8:46

Najdete na iDNES.cz