Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vražda na knize není zločinem: Spisovatel: nadstandard, nebo spolutvůrce národa?

Každý národ je určen jazykem, historií a (také) prostorem, který obývá. Národ, který ztratí jeden z těchto pilířů, ohrožuje svou vlastní existenci, tak začíná svoji úvahu spisovatel a nakladatel Bohuslav Vaněk-Úvalský. Jde o první ze série autorových textů, které Kavárna on-line otiskne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

LUBr.doktorka_bačkorka

Komu ta Vaše úvaha byla určena?

V knihkupectví jsem též jednu chvíli byla zainteresována, bylo to oddělení v obchodu, který jsem mívala ve městě. Skončilo to před 14 lety a už bych to nechtěla. Drželo to jednu prodavačku a kromě Vánoc a prázdnin do byla bída. Fronta až ke dveřím tam jindy nebyla. Denně jsem musela vyhazovat dealery. Na to člověk nemá čas, takže to muselo být rázné. Proti oddělení s trafikou byla tržba jen zlomkem a to nesrovnávám s prodanou pyrotechnikou. To oddělení knih byl životní omyl a paní, která mě do toho přemluvila a domnívala se, že tomu rozumí a vezme si to na starost, mě dodnes nezdraví, protože jsem ji musela propustit a na její místo dát vyučenou servírku. Ještě dlouho jsme se zbavovali románů a knižních skvostů, které ta paní za mé peníze nakoupila. Servírka okamžitě pochopila, že smí knihy brát jen do komise a to jedině kuchařky od známých osobností, knižní ztvárnění teleseriálů, leporela, atlasy, encyklopedie a hlavně bestselery-návody na hubnutí. Skončila ztráta a s bídou to šlo.

0/0
2.10.2010 11:45

babacek

Komentář by byl zbytečný.

R^R^

0/0
2.10.2010 10:23

Englishman

Překombinováno

O psaní, vydávání a o prodeji knih něco vím. Vydavatelé dnes sázejí na jistotu a noví autoři jistotou opravdu nejsou. Jistotou jsou celebrity, autoři bestesllerů a překlady bestellerů z cizích jazyků. Neznámý začínající autor je naprosto bez šance něco prodat. Pokud má velké štěstí, vydá ho nějaké obskurní vydavatelství. Může si knihu vydat sám. Ale ani v jednom případě ji nedostane na pulty knihkupectví takovým způsobem, aby něco prodal.

Tohle ale není specifikum češtiny nebo českého trhu. Je tomu tak úplně všude. V anglickém jazykovém prostředí mají ze seznamu uvedeného výše samozřejmě navrch autoři bestsellerů, v Česku překlady. Ale je to v zásadě opravdu všude stejné. Míchat do toho českou historii je zbytečné.

0/0
2.10.2010 9:22

Paa1

Re: Překombinováno

Druhý odstavec vaší reakce, prozrazující rezignaci, svědčí o tom, že ani takovéto napohled "překombinované" výkřiky a skryté apely nejsou zbytečné - byť se nám může oprávněně zdát, že situace je nevratná a změnu může přinést jenom nějaký velký třesk.

0/0
2.10.2010 9:49

Englishman

Re: Překombinováno

Situace se zdá být nevratnou na knižním trhu. Kromě fyzických knih jsou tady ale i e-books, které může vydávat každý s nulovými náklady. Problémem e-books nejsou grafomani, jak se domnívá Vaněk-Úvalský, ale jejich nepatrná pernetace. E-books jsou už asi 15 let "next big thing" - a pořád nic. Výrobci čteček v současné době věcí trošičku hýbou kupředu, ale jde to opravdu velmi pomalu. Velcí vydavatelé z toho mají strach a proto jsou e-books v reálu obvykle dražší než fyzické knihy. Malá vydavatelé a samotní autoři to nerozhýbou.

E-books ale jsou reálnou nadějí nových autorů. Toho, že se kvalita ztratí v záplavě balastu, se nebojím. Na internetu jsou běžná hodnocení uživateli, která kvalitu (ale samozřejmě i kýč) zviditelní.

0/0
2.10.2010 10:29

Najdete na iDNES.cz