Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vláda znovu navrhne snížení platů soudců přes hrozící zpochybnění

Kabinet Petra Nečase do dvou týdnů navrhne snížit platy ústavním činitelům včetně soudců o pět procent. Učiní tak s vědomím, že soudci takový krok zřejmě opět napadnou u Ústavního soudu. V České televizi to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kuttna

Četl jsem vyjádření ústaních soudců

a myslím, že mu rozumím a souhlasím s ním, i když nemám naštěstí se soudy nic společného.

Osobně se mi nechce krmit Kalouskovy tunely, ale to je zase jiná písnička.

0/0
27.9.2010 22:30

12mmmm12

Souhlasím, soudci nemohou být stát ve státě.

A obecně platí pokud mi něco nevyhovuje jdu dělat něco jiného! U mnohých by to bylo ku prospěchu věci ;-D;-D;-D

0/0
27.9.2010 9:35

tetek.

Za to, co se tu děje,

by soudci měli platit státu! ;-€

0/0
27.9.2010 7:55

Mokb

Snížení platů soudcům? Nesnížím si jej!

Kdybych ja si rozhodoval o svém platu, taky bych si jej nesnížil. Z toho plyne jediný závěr: O platech soudců nesmí rozhodovat soudci!

0/0
26.9.2010 22:20

doktor_bota

Celkem jsem o tom přemýšlel

a zajímalo by mě, jak by ÚS reagoval na moratorium, které by stabilizovalo platy soudců - dejme tomu - na sto let. Plat je nesnižitelný? Ok, tak ať jej definuje specializovaný zákon a, no, až budou mít míň, než kamelot, třeba změní na plošné snižování platů názor. A opakuji plošné, pro případné právní rýpaly a čekatele.

0/0
26.9.2010 21:38

josefl

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

Proč? bohatě by stačilo mít zákon, který by určil něco ve smyslu: platy státních zaměstnanců, poslanců a ústavních činitelů  se odvíjí od průměrného platu v soukromé sféře takto: Prezident x násobek, a další po něm x-y násobek. Pro všechny tyto zaměstnance platí stejné odvody a daně z platu jako pro zaměstnance v soukromé sféře. Rovněž tak pro ně platí všechny zákony a nařízení o danění peněžitých a nepeněžitých náhrad a o cestovních náhradách. 

0/0
26.9.2010 21:55

doktor_bota

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

Tak by se mi to líbilo taky. Ale jednak nelze odvíjet plat ve státní správě od průměrného platu ve správě soukromé (proč taky, ta si na sebe vydělá) a hlavně opakuji, tady šlo o plošné snížení, kdy soudci měli mít platy sníženy méně, než ostatní složky státní správy - přesto to shledal ÚS jako nemožné.

Stručně a jednoduše, jediným řešením je zakotvení konkrétního příjmu soudců zákonem, na který Parlament sáhne až poté, co soudci pochopí, že i oni musí respektovat stav státní kasy.

0/0
26.9.2010 22:16

FB13624

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

Bože, lidi, o čem to píšete, plat soudce se přece odvíjí od průměrného platu v nepodnikatelské sféře  vždy za předloňský rok, respektive od trojnásobku toho platu. Takže v roce 2007 byly platy podle základny z roku 2005, pak se to zmrazilo a pak ještě snížilo. Takže většina přispěvatelů tluče do otevřených dveří. Také to znamená, že když se platy v nepodnikatelské sféře popravdu sníží, tak klesnou se stejným opožděním jako rostou, i platy soudců. P.S. Soudce na okresním soudu začíná s koeficientem tuším 0,80, takže má cca 2,4 průměrného platu v nepodniktelské sféře, ovšem vždy z předloňska! Zdá se Vám to moc? Mně tedy ne.

0/0
27.9.2010 6:37

hujerroku

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

vzhledem k tomu, že za soudce udělá 90% práce vyšší soudní úředník (který nemá ani 20 tisíc hurbého) je skutečnost, že soudce, který začíná dostane cca 35 tisíc čistého víc, než by si zasloužili.

Dále jich většina nepracuje 8,5 hodiny, jak my- obyčejní- zaměstnanci. Mnozí by měli platit za to, že si ten talár můžou obléknout a ne opačně...

0/0
27.9.2010 10:55

Jean-Jacques

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

A jak jste přišel na to, že 90% práce za soudce dělá VSÚ? VSÚ dělá práci, na kterou není třeba vysokoškolské vzdělání (které ostatně většina VSÚ nemá), jako shánění adres účastníků, výzvy "zašli-pošli-předlož" apod. O to více soudce udělá kvalifikované práce, tj. rozhodne o nárocích účastníků. Soudci samozřejmě pracují stejně dlouho jako zaměstnanci (i pro ně platí v tomto směru zákoník práce) a pracují-li přesčas nebo o víkendech, což je u soudu prvního stupně železné pravidlo, nemají za to žádné příplatky. Jinak odpovědnost za práci VSÚ nese soudce, pro kterého VSÚ pracuje, musí ho řídit a kontrolovat. A pokud se někdo domnívá, že má soudce k ruce "celého" VSÚ, tak se sakra mýlí, protože o VSÚ se dělí se dvěma, třemi i více kolegy.

0/0
27.9.2010 12:47

why so serious?

Re: Celkem jsem o tom přemýšlel

souhlasím s hujeremroku a to z jednoho prostého důvodu, jsem VSÚ, vysokoškolák a za soudce dalám 90% práce. Jestli máte VSÚ na zjisti- doruč- předlož tak chápu, proč se k VSÚ tak chováte.

Ale já jsem VSÚ, který dělá VŠE tj. rozhoduje o nárocích, o singulární sukcesi, zamítání, odmítání, postoupení z důvodu místní nepříslušnosti, zastavení, předložení věcné nepříslušnosti, nesouhlasy s postoupení a veškerá rozhodnutí píšu celá od záhlaví po referát. Pracuji pro 2 soudce a "pro" oba dělám to, co dělám a oni nemusí moji práci kontrolovat, protože není co....jako, že rozhoduji v souladu se zákonem, mám minimum atoremedury (za celou mou praxi byly 2)

a pro Vaši informaci beru 18700 hrubého, pracuji 8,5 hodiny, někdy i dýl a moji soudci 6 maximálně...takže jaký zákoník práce? když se ohání nezávislostí, což znamená, že jim nikdo nemůže přikázat, aby pracovali 8,5 hodiny? Máte to pěkně vymyšlené, co se vám (soudcům) nelíbí je zásah do nezávislosti. Tohle fakt přeháníte.

0/0
27.9.2010 13:53

luban12

Kdo je u nás nejvyšší správní orgán?

Vždy jsem byl přesvědčen,že je to poslanecká sněmovna a nyní zjišťuji,jak hluboko jsem se mýlil.Většina poslanců podporuje vládu a když vláda vydá nařízení,které se týká i soudců,tak ti si o sobě rozhodnou ve svůj prospěch.Podobné je to v NKÚ kam byla poslanci vyslána kontrolní komise a ředitel je vyhodil,a to bez jakýchkoliv dohadů a následků pro něho ;-(

0/0
26.9.2010 20:54

jarda

Re: Kdo je u nás nejvyšší správní orgán?

Zřejmě je "rovnější" než ti rovní. Dohnal nejen,že měl být již dávno vyhozen, ale za ty lumpárny i odsouzen a zavřen. Ano,pane "luban12" je to k pláči. ;-(

0/0
26.9.2010 22:11

jarda

SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

S tímto návrhem nesouhlasí jak páni soudci, tak ČSSD+KSČM a jejich "obyčejní lidé". Zřejmě plánují cestu do Řecka. :-PRv

0/0
26.9.2010 20:04

Rajon-KTS STB

Re: SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

jste nějak mimo realitu. Chybí vám tam Paroubek  !!!!!!

0/0
26.9.2010 20:10

jarda

Re: SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

Pane "Rajon-KTS STB" jste na omylu. Paroubek plánuje svůj blog, kde mu budou radit UFONI . Ale chyběla tam ještě  Vesecká,sudci Kučera a Němec. :-P

0/0
26.9.2010 20:19

vítek z prčice

Re: SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

Ta blbost s tím Řeckem je už dost obnošená. Víte co je HDP? Tak to má Řecko větší než ČR.  A ČR hrozí mnohem horší věci - Kalouskovo Česko !!

0/0
26.9.2010 21:29

josefl

Re: SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

Nechci ani Řecko, ani Paroubky a ani Kalousky. Chci slušně žít. Mimochodem, to Řecko není ani blbost a ani obnošená. Jen blb může nevidět co se stalo v zemích které hospodařili jako Řecko. Naše dosavadí hospodaření to v ledčems připomínalo a bohužel ještě připomíná. Dluh roste a jeho snižování je v nedohlednu. Místo toho se vydávají dluhopisy na splátky úroků a starých dluhopisů. V klidu si věřte téhle vládě a jejímu hospodaření, uvidíte jak dopadnete. Za rok, touhle dobou si to můžeme povědět, budete-li mít ještě na internet. Ale možná ano, protože podle těch samých soudců je internet nezadatelné právo každého občana a nikdo nemá právo chtít aby občan místo připojení k internetu platil své dluhy.

0/0
26.9.2010 21:48

jarda

Re: SOUDCI ŽIJÍ ZŘEJMĚ MIMO REALITU

Pane "vítek z pečice", vím co je HDP = hrubý domácí projekt. V Řecku dostávají státní zaměstnanci 3x větší plat ne u nás a jsou placeni za to,že alespoň občas chodí do práce.Proto jsou tam, kde jsou. Ani ta enormní půjčka od EU jim moc nepomohla,tak "dobře" se mají Řekové. Klausovo Česko doufám že ty poslední jeho působení přežije. a vy  můžete jít do Prčic. :-PRv

0/0
26.9.2010 22:06

Bílý rytíř

Proč

vláda chce snížit platy soudců o 5% a ostatních státních zaměstnanců o 10%? To mají být ty systémové kroky party kolem Kalouska? Proboha lidi, proč jste toho ......... volili? To nemáte v sobě alespoň trochu soudnosti? To vám nestačí, co tu napáchal za posledních 20 let a dáváte mu mandát, aby v tom pokračoval i nadále?

0/0
26.9.2010 19:17

-dejf-

Re: Proč

protoze ty d....e ten kalousek chtel snizit vsem stejne, ale trochu mu to zatrhl nejaky soud.....

0/0
26.9.2010 23:07

Aqua

Ústavní soud má přece neomezenou moc

tak co by si to nechal líbit. Když si dovolí zrušit i ústavní zákon (předčasný volby loni), tak může zrušit i vlastní zrušení...

0/0
26.9.2010 18:38

Jiricek 1

Re: Ústavní soud má přece neomezenou moc

No,jsme přece "právní stát" a tam platí jen právo pro poslance,soudce,lékaře,učitele a ten ostatní blebs-ten jim na to musí vydělat !!Nikdo nemá jistotu výšky platu jenom  oni a ještě jsou nenažraní!!

0/0
26.9.2010 22:16

pták2

soudci

noví nadlidé, myslím, že jsme to tu už jednou měli. Práce soudců v mnoha případech velice nedokonalá, pomalá, liknavá, mnohdy bez potřebných odborných znalostí, ale hlavně dobře zaplacená včetně přísunu bočních finančních zdrojů, aby soudní výrok byl příznivý pro vyvoleného, holt pořád platí, že k českým soudům se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek!

0/0
26.9.2010 18:37

Rajon-KTS STB

Re: soudci

jdi si stěžovat do Plzně na lampárnu k Pospíšilovi ;-D;-D;-D

0/0
26.9.2010 20:11

Sidewinder1

Soudci

Kdyz vidim, na jake urovni je nase justice, tak nechapu, ceho se ti darebaci za svou spatne odvedenou praci jeste dozaduji...

0/0
26.9.2010 18:25

The last boy scout verze 1.4

Veskrna nechal zridit ustavni soud, aby

nahodou nikoho nenapadlo komance zrusit a oni si dnes delaji co chteji tak, ze nejen nejde zrusit komance, ale hlavne ani ten stbackej soud..;-D;-D;-DR^R^bleeeeeeeeeeee

0/0
26.9.2010 18:22

fanfan tulipan

Volební tyátr

který je pro koalici gratis,sliby nic než sliby!!

0/0
26.9.2010 14:54

Najdete na iDNES.cz