Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Afghánská armáda mezi sebe přijala po dvaceti letech první ženy

V afghánské armádě od včerejška slouží 29 žen, které absolvovaly několikaměsíční výcvik pro nové brance. Do války proti radikálům z Tálibánu nezasáhnou, bojovat ale budou muset proti předsudkům tradiční afghánské společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bitkar

tak

ty fotky v tech kuklach, to me rozsekalo :D k uniforme to vypada fakt super. asi jako pyzamo v kombinaci s vecernima satama :))

0/0
27.9.2010 9:32

Tomáš22

držím palce

Hodně štěstí. R^R^

0/0
27.9.2010 9:29

Kosatka Dasha

o muj boooze

to dopadne:-P ;-D

0/0
24.9.2010 18:17

Mallinali

Inu

Jaké předsudky? Vždyť se to píše v Koránu, takže je to otázka jejich náboženství/ideologie... srovnej:

"Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte důvody! A bůh věru je vznešený, veliký.

Súra 4, verš 34

Svědectví ženy má také jen poloviční hodnotu co svědectví muže (2:282). Korán velice podrobně rozebírá dědické podíly (4:12 a dále) a i zde jsou ženy značně znevýhodněné. Všichni synové sice mají dědit rovné podíly a dědí i dcery, ale vdovy jsou z dědictví vyloučeny.

Takže stručně a jasně: bez amíků a celkového vlivu západu, by toho holky moc nenasloužily...

0/0
24.9.2010 15:01

Eureka!!!

Re: Inu

co tim chces rici nevim, treba stary zakon se o zenach a hlavne o dcerach zrozenych vubec nezminuje. Zenam pak dava stejne misto jako Koran.

0/0
24.9.2010 16:12

kars

Re: Inu

Nevím, jak znáš korán, ale Bibli asi moc ne.

0/0
24.9.2010 16:23

Mallinali

Re: Inu

Viz dole. Bible není bezpodmínečné a dokonalé nařízení jako Korán, je to jen boží inspirace a proto nevadí modernímu vývoji. A navíc je Starý zákon podřazený Novému zákonu úplně ve všem...;-) Chce to dopilovat znalosti.

0/0
24.9.2010 18:03

Mallinali

Re: Inu

A o tom stejném místě bych rád abys hodil odkaz, nějak nevím...ale odkaz z Nového zákona, ten je to hlavní pro křesťany. ;-)

0/0
24.9.2010 18:06

greenalien

Re: Inu

Mohl by ses doslechnout o jednom ze svých měst, která ti Hospodin, tvůj Bůh, dá k bydlení, že z vašeho středu vyšli ničemové, aby svedli obyvatele svého města slovy: „Pojďme sloužit cizím bohům“ (které jsi nepoznal). Tehdy

to prozkoumej a vyšetři; důkladně se na to vyptej. Pokud se najisto

potvrdí, že ve tvém středu byla spáchána taková ohavnost, musíš obyvatele toho města pobít mečem.

0/0
24.9.2010 17:01

Mallinali

Re: Inu

Jednak nemůžeš useknout půlku příběhu, protože Bible je o příbězích, Korán o nařízeních. Takže pro začátek neprznit. ;-) Za druhé, je to Starý zákon, ten je ve všem co nesedí nahrazován hipísáckým Novým Zákonem (v Koránu jsou naopak slabší ranné verše nahrazovány hrubšími verši z doby, kdy byl Mohamed už dost silný aby si to mohl dovolit) a za třetí a to je nejpodstatnější: Korán se má brát jako Dogma, jako nezpochybnitelná zjevená a dokonalá pravda. A Bible? Církev říká že je to sice boží inspirace, ale žel bohu zapsaná člověkem...tudíž je nedokonalá. Prostě to není Dogma. A stručně a jasně řečeno: Biblí se inspiruješ, Koránem se řídíš. ;-) A to je óóóóbrovskej rozdíl!

0/0
24.9.2010 18:00

greenalien

Re: Inu

Zaprvé, OK, budu pokračovat: Veškerou kořist z něj shromáždi doprostřed jeho náměstí a

spal to město i s jeho kořistí jako zápalnou oběť Hospodinu, svému Bohu. Ať je z něj navěky hromada sutin, ať už nikdy není vystavěno. Nic z toho, co propadlo klatbě, ti nesmí zůstat v rukou. Nic z toho, co propadlo klatbě, ti nesmí zůstat v rukou. Pak se Hospodin odvrátí od svého planoucího hněvu, prokáže ti milosrdenství a ve svém

smilování tě rozmnoží jak s přísahou zaslíbil tvým otcům. Proto poslouchej

Hospodina, svého Boha, zachovávej všechna jeho přikázání, která ti dnes

udílím, a čiň, co je v očích Hospodina, tvého Boha, správné.

0/0
24.9.2010 18:29

greenalien

Re: Inu

Zadruhé: A co židé?

Za třetí: Proč by se Bible měla lišit od koránu, obsahuje-li taktéž přikázání do života? Tenhle úryvek nezačíná "Kdyby se ti to hodilo, tak by jsi mohl to udělat takhle, ale kdyby jsi náhodou byl ve 21. století tak je to spíše takové nezávazné doporučení o kterém je lepší pomlčet." Deuteronomium které tady cituji je sadou přikázání které dodnes židé dodržují (například že se nesmí jíst prasata apod.)

0/0
24.9.2010 18:32

greenalien

Re: Inu

Tedy dodržují samozřejmě až na takové ty drobnosti jako zabíjení nevěřících a tak. Pokud s tím dokážou žít, proč by to nemohli dokázat muslimové?

0/0
24.9.2010 18:34

pes Muki

Re: Inu

To je vecne nekonecna debata. Zijeme v pritomnosti a lide zacnou dokazovat, ze kdyz se tak chovaji muslimove,podle Koranu,dnes, tak krestane se take tak chovaji podle Bible a uplne jim unikne, ze mluvi o stredoveku.

0/0
24.9.2010 18:54

greenalien

Re: Inu

No jasně, ale logicky dokazovat že Islám je zkažená víra protože, hele, koukněte na ty texty je přeci nemožné když se právě podíváme třeba na naši historii před osvícenstvím.

0/0
24.9.2010 21:44

pes Muki

Re: Inu

Ja sem nikdy nerekl, ze islam je zkazena vira, Islam se povazuje za dovrseni judaismu a krestanstvi. Ja jen rikam, ze ty pasaze ktere pouzivaji ci zneuzivaji muslimsti fanatici dnes je jine, nez co se stalo kdysi. A proto upozornuji, ze dnes se v tomto smeru Bible nepouziva.

0/0
25.9.2010 7:00

Mallinali

Re: Inu

A co já s židama? Ti mě chtějí snad kolonizovat svýma dvanácti milionama příslušníků jako ta 1,5 miliarda (minimálně) muslimů? Ale dobře, pro notorické antižidy, přidávám poučení: Judaismus také neuznává žádná dogmata. V tom je velmi podobný křesťanství, které z něj tohle vlastně čerpá. Takže opět žádný dokonalý text, ale boží inspirace, je mi líto. Proto existuje i tzv. Ústní Tóra, která zahrnuje hromadu různých výkladů, v Judaismu vedle sebe bylo vždycky víc směrů...a proč? Protože neuznává dogmata, to je jeho součást, jeho základ! A co na to Talmud?

"Přišel jeden pohan k Šamajovi a řekl mu: Stanu se židem, pokud mě naučíš celému učení Tóry po dobu, co vydržím stát na jedné noze. Šamaj se rozlítil, neboť to považoval za drzost a pohana vyhnal. Tentýž pohan přišel k Hilelovi a učinil mu tentýž návrh. Hilel řekl: Co nechceš, aby druzí činili tobě, nečiň ty jim. To je podstatou Tóry, vše ostatní je jen komentář. Nyní jdi a uč se."

0/0
24.9.2010 20:06

pes Muki

Re: Inu

Koran, ale take vychazi s jude-krestanske tradice a uznava Mojzise a Jezise za proroky.

0/0
24.9.2010 20:10

Mallinali

Re: Inu

No, to sice uznává, ale jednak jsou v jeho verzi tak trochu zprzněný a podle nich sami židovští prorokové a Ježíš Aláhova poselství zprznili, druhak to že uznává Ježíše jako proroka a ne jako trojjediného boha naprosto degraduje všechno na čem stojí Křesťanství a hlavně: Korán se bere jako dokonalé a neměnné Dogma. Tím se musíš řídit, i kdyby si nařízené mlácení ženský prováděl jenom párátkem, protože na to nemáš žaludek. A to je opravdu slušnej rozdíl oproti judaismu i křesťanství a taky jeden z důvodů, proč se ručníkáři zasekli intelektuálně ve svém pravěku...

0/0
24.9.2010 20:18

greenalien

Re: Inu

Židé se přeci novým zákonem neřídí, nebo snad ano? Jak si tedy vysvětluješ jejich schopnost žít normálně navzdory takovýmto plamenným textům, pakliže nahoře píšeš jaká že je to zvrácená ideologie islámu když tam mají ve svatých textech takovéhle cancy?

Ty sice víš že dle Islámu je korán svatá kniha a dokonalé boží slovo, jenže přehlížíš fakt že šlo, stejně jako v případě bible, o kázání které pochází z před nějakým jeden a půl tisíciletím. Logicky tak mnoho muslimů dochází k závěru že dneska jsou už jiné poměry, ktrerým se je třeba přizpůsobit, a mnohým z nich se to daří.

Ale jasně že chlápek co má stánek s kebabem, děti posílá do školy, a řádní platí daně nikdy nebude tolik in a kůl jako lidi co si Korán vykládají doslovně.

0/0
24.9.2010 21:49

Mallinali

Re: Inu

Právě jsem ti to popsal. Ale asi si neměl čas, takže ještě jednou:Ne, židé se neřídí Novým zákonem, ale jeho nedokonalost anóbrž pouze boží inspiraci mají s křesťanstvím podobnou. Proto se nevraždí jen kvůli nějakému příběhu.Takže chápeš už ten rozdíl? Muslimové se tím řídit musí...to že se tím chlápek s kebabem neřídí doslova na zrůdnosti Islámu nic nemění, ale i ten chlápek s kebabem má dostatečný základ k tomu, aby se radikalizoval a mobilizoval, nebo aspoň toleroval svinstva. To je jasný z jejich postoji k Izraeli i tím že drtivá většina i těch umírněných nijak proti terorismu neprotestuje.A ano, moderní doba přináší hromadu podnětů, jenže nesmíš zapomenout že muslimové mají jinou mentalitu, jejich mentální mapa je odlišná od té západní i východní-některým dochází že je islám už mimo a jsou muslimové jen kvůli kořenům, pár jich konvertuje, ale obrovská část plno podnětů moderního světa odmítá a radikalizuje se, vrací se ke kořenům...což podporují i ropné prachy od wahabistů a spol.

0/0
25.9.2010 17:53

Mallinali

Re: Inu

Dokonce jsem slyšel že v mnoha muslimských zemích je nastartovaný proces rozpadu tradičního islámského pojetí kultury, ale naopak že radikalizace přichází z evropských muslimů...často už několikátých generací přistěhovalců kterým islám nedovolil integraci. No, vývoj v muslimském světě je asi hodně složitej, navíc moderní multikulti a politkorektní způsob provádění všeho možného nám dost ztěžuje orientaci v problematice. Je zde hodně aspektů...od těch optimistických, že wahabistické ženy v Saúdské Arabii, Kuvajtu či Emirátech držené ve zlaté ropné kleci se můžou postupně jistým způsobem emancipovat, po pád iránské vlády a nastavení prozápadního postupu mladou generací (skutečně mladí lidé z měst jsou velmi prozápadní) až po pesimistické, jako např. že pád západu pod masovou imigrací nastartuje opačné procesy opětovné radikalizace a omezování demokratických postupů...a navíc noví globální hráči v čele s Čínou se na lidská práva moc neptají, zatím.

0/0
25.9.2010 18:02

Rajon-KTS STB

Re: Prostě to není Dogma...haha

a upalovací hranice pro kacíře nikdy nebyly , a Hus byl machometán

0/0
24.9.2010 20:43

Mallinali

Re: Prostě to není Dogma...haha

Jdeš na to špatně. Spíš se zeptej: "Kde je v Bibli a spol. něco o upalování nevěřících a inkvizici?" A po přečtení zjistíš, že tam toho moc není a spíš naopak je Nový Zákon jako pro hipíky. Takže ti dojde, že tyhle úkazy musíš dát do kontextu a uznat, že to byla reakce na tehdejší potřeby společnosti a jejich elit. Kontext je dost složitý, je v tom okleštění Evropy Arabskou expanzí - což jí výrazně pomohlo se zformovat jako jednotný civilizační kulturní okruh, ale také to pomohlo výrazně zvýšit religiozitu, protože se muselo proti útočníkům jak arabským, tak kočovníkům z východu bránit...a to i ideologicky. Je v tom spousta dalších aspektů, různých impulsů a podobně...pomůže je osvětlit třeba každá druhá knížka od francozské historické školy Annales, např. Kultura středověké Evropy, Encyklopedie středověka, Králové divotvůrci atd. atd. atd. nebo i blbá učebnice českých dějin pro základní školy. Stačí se jen mrknout.

0/0
24.9.2010 21:03

Pořízkovabašta

Re: Prostě to není Dogma...haha

Tak R^R^

0/0
25.9.2010 11:02

1001010015

lépe řečeno

bojůvky afghánských kolaborantů:-)

0/0
24.9.2010 14:47

Mallinali

Re: lépe řečeno

Ty seš muslim? Inteligence politruka by tomu odpovídala. :-)

0/0
24.9.2010 14:56

1001010015

Re: lépe řečeno

nejsem

jen nazývám věci pravými jmény:-)

0/0
24.9.2010 15:10

vitaboch

Re: lépe řečeno

V tom případě, pokud nejsi muslim, tak jsi debil.

Taky nazývám věci pravými jmény :)

0/0
24.9.2010 15:25

1001010015

Re: lépe řečeno

nechovej se jako bolševik:-P

0/0
24.9.2010 15:36

kars

Re: lépe řečeno

Je opravdu obtížné na tvůj blábol reagovat kultivovaně.

0/0
24.9.2010 16:26

Kosatka Dasha

Re: lépe řečeno

je to normalni cvok,anebo provokaterRv

0/0
24.9.2010 18:18

Mallinali

Re: lépe řečeno

;-D ty normálně parafrázuješ klasiku: Zloděj křičí chyťte zloděje! ;-D Že tě nahlásím na stranickém sekretariátu...;-D

0/0
24.9.2010 18:04

Mallinali

Re: lépe řečeno

Aha, tak proto o sobě vůbec nemluvíš...musel bys totiž být velmi sprostý, to chápu, BAN by byl otázkou několika minut...:-)

0/0
24.9.2010 18:05

greenalien

Re: lépe řečeno

Nerozumím, Afgánská národní armáda bojující za svůj stát proti Talibanu a zahraničním žoldákům z Arabského světa jsou kolaboranti?

0/0
24.9.2010 17:02

1001010015

Re: lépe řečeno

ano přesně tak:-)

0/0
24.9.2010 17:58

pes Muki

Re: lépe řečeno

Zas tak blbej nemuzes bejt, jen se pretvarujes,Jeste ny rekni, ze ti arabove co bojovali v Bosne a Kosovu, byli jugoslavsti vlastenci.

0/0
24.9.2010 18:51

Roko Blábola 7

Re: lépe řečeno

Abnormálně tupá provokace. Asi bude z tvé hlavy.

0/0
24.9.2010 17:08

pes Muki

Re: lépe řečeno

Ty maly sadisto, kazdy kdo nepovazuje zenskou na roven dobytku je kolaborant

0/0
24.9.2010 18:46

Mallinali

Re: lépe řečeno

R^

0/0
24.9.2010 21:05

miluji japonské školačky

foto

Ty fotky na mě působí jako z nějakého utopistického románu ala 1984 od Orwella.Všichni krásně uniformovaní, krásně jednotní, krásně stejní, prostě ať žije kolektivismus.:-/

0/0
24.9.2010 14:21

re_visor

Re: foto

jaké to překvapení, že při armádním ceremoniálu jsou všichni uniformovaní a ještě ke všemu všichni stejně...

0/0
24.9.2010 14:33

miluji japonské školačky

Re: foto

Kde píšu něco o překvapení rozumbrado?:-)Psal jsem pouze co mi ta fotka připomíná a to bych řekl, že je trochu něco jiného.

0/0
24.9.2010 14:37

pes Muki

Re: foto

Ty vazne veris, ze zenska ma byt jen na urovnii domaciho dobytka?

0/0
24.9.2010 19:00

Coldboy

Re: foto

jj, tady to ale vynikne ještě lépe ;-D http://zpravy.idnes.cz/foto.asp?r=zahranicni&foto1=JB2fab39_koreee.jpg 

0/0
24.9.2010 14:39

re_visor

Re: foto

mě přijde že nejmíň polovina těch vojáků se tváří, jako by vedla Kima na popravu... ale vyznej se v těch asijských obličejích ;-D

0/0
24.9.2010 14:45

pes Muki

Re: foto

Narody v Afganistanu patri rasovym puvodem i jazyky k arijske rase. Zvlaste persane- tadzikove, jsou prislisniky jednoho s nejstarsich narodu na svete a nas jazyk patri do stejne skupiny.

0/0
24.9.2010 19:03

miluji japonské školačky

Re: foto

;-DTaky dobrá.R^

0/0
24.9.2010 15:01

1001010015

Re: foto

ten uprostřed je kim čong nečas?:-P

0/0
24.9.2010 15:11

Coldboy

Re: foto

No, nebýt asijského vzhledu, řekl bych, že je to poručík Colombo ;-D

0/0
24.9.2010 15:30

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.