Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nejistota, otazníky. Studenti zvěstují studentům, co je čeká u státní maturity

"Nebudeme vám říkat, jak je státní maturita super, řekneme vám, jak bude vypadat," začíná devatenáctiletý Štěpán Štrébl seminář o nové podobě zkoušky. Před rokem ho napadlo, že by mohlo zafungovat, když by studenti školili studenty v tom, co obnáší maturovat po novu. Po republice už zorganizoval na šedesát školení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tenkdomacas

A to je opravdu pravda,že se i státní maturita

bude dělat prostřednictvím testů ? A co třeba z češtiny. tam nebude ani slohová práce nebo se pravopis bude kontrolovat pomocí testu ,kde budou jen vynechána písmena a bude si student moci vybrat ze 3 možností ? Proč vůbec byly zrušeny státní maturity ? Nebylo to náhodou kvůli zvýšenému zakládání soukromých škol , které již nemohly mít odpovídající kvalitu učitelů ? Jak vidíte otázek mám stále moc a to jsem maturoval v rode 1958. Měli jsme tenkrát asi 30 otázek z každého předmětu, které byly pouze rámcové.Takže aby měl člověk alespoň trochu jistotu, že opravdu maturitu udělá na 1. pokus,musel mít o otázce alespoň minimální povědomí.Teď má maturitu opravdu každý blbec a je to na těch studentech i vidět:

0/0
22.9.2010 21:15

tenkdomacas

Re: A to je opravdu pravda,že se i státní maturita

Nás maturuvalo tenkrát asi 30 a na1.pokus to udělalo 20 žáků,takže dvě třetiny.Dnes by takovou maturitu neudělalo ani 5 % žáků a to si myslím, že jsem optimista.

0/0
22.9.2010 21:18

eltanin

Re: A to je opravdu pravda,že se i státní maturita

Slohovka by, tuším, v těch státních maturitách měla zůstat, ale v nějaké dost osekané formě. Žádné čtyři hodiny, jedna bohatě stačí a v žádném případě se nemá hodnotit literární kvalita - to se prý objektivně nedá. Takže to bude nějaký elaborát na A4, témata tomu odpovídající (tuším, že v ukázkových pro nižší obtížnost bylo jedno zhruba takovéto - "Dopis zastupitelstvu vaší obce ohledně třídění odpadu.") Jenom hádám, ale myslím, že se slohovkou z roku 1958 se to asi nebude dát moc srovnávat. :-)

0/0
22.9.2010 23:30

hapee

Re: A to je opravdu pravda,že se i státní maturita

Maturita z roku 1958 se opravdu hodně změnila oproti dnešku. Dnes už není potřeba vědět, kolik traktorů vyjelo do polí  a jaký je ekonomický plán na příštích 5 let. Musím oponovat názoru, že DNES udělá maturitu každý blbec (nebudu započítávat učiliště, tam se dává maturita jen za příchod, a proto to pro mě není MATURITA). Myslím, že netušíte,co se na středních školách probírá a jaké jsou kladeny nároky na studenty.

Statní maturitu by měli mít studenti, kteří právě nastoupili do prváku. Budou připraveny na státní maturitu, protože to už není o tom, naučit se mluvit 15 minut. V jazycích je zahrnut poslech (který se musí procvičovat), test a slohovka. V češtině je test z literatury a slohovka, která je mnohem těžší než okecávání tématu na 4 stránky atd.

0/0
30.9.2010 12:15

kvocna

Kde je problém?

Maturovala jsem před 25 lety, tehdy si žádná škola testy (krom asi 2 odborných předmětů) neurčovala sama, otázky ze všeobecných věcí se vyhlašovaly státním rozhlasem. V čem je dnes problém nebo co je na tom tak drahé? Snad ne to, že se ukáže, že některé školy "produkují" maturanty za každou cenu, aby nepřišly o státní dotace, kdyby jejich absolventi něco nestíhali?

0/0
22.9.2010 20:58

Hrustic

Kdo ma o maturitu opravdu zajem

tak statni zkousku privita. Par procent stredoskolaku to odfiltruje a aspon trosku vrati maturite smysl. Dnes ji ma kazdy trouba a k nicemu to neni ....

0/0
22.9.2010 20:32

Najdete na iDNES.cz