Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nevezmete nabízenou práci, přijdete o sociální dávky, navrhuje ODS

ODS chce navrhnout zpřísnění pravidel pro vyplácení sociálních dávek. Uchazeč o práci by měl na úřadu práce získat zaměstnání na plný pracovní úvazek do měsíce. Budou si moci vybrat z veřejně prospěšné práce, rekvalifikace nebo dalšího vzdělávání. Pokud si nevybere a nabídku nepřijme, bude z evidence uchazečů vyškrtnutý a přijde o dávky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hafusak2

Jenže to by se také musela zrušit praxe firem,

které sice pilně inzerují, že přijmou davy nových zaměstnanců, ale každého přihlášeného odmítnou, že místo je už obsazené. Po nějaké době nahlásí na pracák, že se nikdo na daná místa nepřihlásil a tak dostanou povolení zaměstnat cizince přes agenturu za mnohem nižší platy nežli by museli zaplatit našim občanům. A ještě přitom řvou, že naši lidé nejsou ochotni pracovat, že jsou líní a ti cizinci jsou jejich jedinou záchranou z nouze. Bohužel u nás je pracák natolik bezzubým úřadem, že takovou praxi nemá ani možnost zjišťovat, natož postihovat.

0/0
9.9.2010 10:00

Bouše

Dost dobře nechápu,

proč by člověk, který se celý život živil poctivou prací a formou "příspěvku na státní politiku zaměstnanosti" dlouhá léta do systému přispíval, nemohl při ztrátě zaměstnání dostat půlroční podporu v nezaměstnanosti, aby si mohl hledat jiné místo. Teprve po uplynutí této doby by měla přijít na řadu uvažovaná opatření. Takto jsou poctiví lidé, kteří měli jen tu smůlu, že přišli o práci, dávání do jednoho pytle s nemakačenky, kteří sociální systém dlouhodobě zneužívají. :-/ Rv     

0/0
9.9.2010 9:30

hafusak2

Hloupost vítězí!!!

Takže pokud je mi váce než 55 let, zaměstnavatel mi neplatí a já dám výpověď, budu ještě postižen, protože JÁ dávám výpověď. V tomto věku na mne nikdo nikde nečeká, takže o nějakou práci zavadit bude velice složité. Pracák mi nabídne práci nějakých 50-60 km daleko v místě kam není spojení za necelých 10 000,- Kč a pokud ji odmítnu, přijdu o všechno. Je vidět, že to pánové jsou natolik odtrženi od života, že už nejsou schopni vymyslet něco skutečně reálného.Rv

0/0
9.9.2010 8:49

kunta_kinte - jako bych tu nebyl

Re: Hloupost vítězí!!!

Treba jako umelou zamestnanost ?  Vase prace neni starost statu ale Vase...

0/0
9.9.2010 8:50

hafusak2

Re: Hloupost vítězí!!!

Samozřejmě, ale nutno rozlišovat, jestli ve chvíli, kdy je člověk v krizi mu stát má pomoci nebo jestli mu ještě má navíc házet klacky pod nohy.

0/0
9.9.2010 8:57

Bouše

Pokud ta nabízená práce bude adekvátní vzdělání,

fyzickým schopnostem a v neposlední řadě i sociálnímu postavení nezaměstnaného, proč ne? Pokud však knihovníkovi, propuštěnému dva roky před důchodem, nabídnou kopat kanály s kriminálníky, s tím ať jdou někam. Stejně jako s kydy o "poctivé práci, která šlechtí". To byla rétorika komunistů. :-/ Rv

0/0
9.9.2010 8:37

KarelV

To je AMERIKA, co ?!

Nemáte práci - tak se do něčeho pus'tte a makejte ! - vyrábějte vlastníma rukama něco, co pak dokážete i prodat. ;-)  Něco, aby to od vás taky někdo koupil. Třeba kolíbky, panenky, dřevěná autíčka...  - Poznejte, co je to ,,živit se vlastníma rukama, vlastní hlavou, vlastními schopnostmi.`` [>-] EU

Kapitalismus se o nikoho starat nebude. Kapitalismus, to je dost reálná možnost, že můžete kdykoli ztroskotat na své plavbě, ocitnout se na ostrově a přece chtít přežít.

0/0
9.9.2010 8:34

Bouše

Re: To je AMERIKA, co ?!

Ty's spadl z višně, nebo co? Myslíš, že je tak jednoduché začít dnes něco vyrábět vlastníma rukama a pak to prodat? V dnešní době, kdy je trh zaplaven vším možným z Číny a většinu živností pomalu převálcovávají velké společnosti? Ta doba, kdy si kdejaký zedník, nebo čalouník zřídil živnost a prosperoval, už je dávno pryč. :-/ Rv

0/0
9.9.2010 8:42

Deleter

Re: To je AMERIKA, co ?!

Ježiš ty seš chytrej a první, co po tobě bude někdo chtít bude atest zdravotní nezávadnosti a ten budeš platit TY.

0/0
9.9.2010 11:14

pavel.n

nabídky z pracáku

 pracák vám nabídne práci - správně - ale jakou - v rámci okresu ( za běžnou se považuje dojezdová vzdálenost 50km ) a za 10tis/kč to nelze dojíždět !! - odmítneš - chcípni - prima stanovisko .

0/0
8.9.2010 19:55

Kocourek-69

Re: nabídky z pracáku

O tom to je. U špatně placené práce dá člověk půlku výplaty na dojíždění a nezbude mu nic. Když bude sedět doma bude na tom stejně.

0/0
9.9.2010 8:29

KarelV

Re: nabídky z pracáku

O veřejně prospěšnou práci se můžeš přihlásit u svého starosty, ne? ... ;-)

0/0
9.9.2010 8:36

499

Tyto hesla razili již komunisti

v padesátých letech. "Kdo nepracuje, ať nejí".

0/0
8.9.2010 19:51

KarelV

Re: Tyto hesla razili již komunisti

Taky mě napadlo - že jsem opět SOCIALISMU čím dál blíž ! ... ;-D

0/0
9.9.2010 8:22

hafusak2

Re: Tyto hesla razili již komunisti

To opsali z Bible.

0/0
9.9.2010 8:50

rowman_

konecne

neco rozumnyho

0/0
8.9.2010 14:08

Václav Dobrák

Vláda chaotů

a nic víc....a navíc nebezpeční. Chudáci dozorci v Bohnicích , až je tam lidi vládu zaženou .... kdoví jestli tem smrad z ní přežijí .....

0/0
8.9.2010 13:56

Václav Dobrák

Aha tak to je těch 170 tis pracovních mist

co slibovala ODS, jo kulišáci neřekli že to bude za 10Kč/hod

0/0
8.9.2010 13:53

499

Re: Aha tak to je těch 170 tis pracovních mist

s odměnou to bude nejméne dvakrát tolik....

0/0
8.9.2010 19:52

KarelV

Re: Aha tak to je

Komu se to nelíbí, může si přece pojistné platit sám ... ;-)

0/0
9.9.2010 8:24

WocoWonic

Bez pevných základů

Opravdu by mě zajímalo, kde by pracáky braly ta volná místa pro tak obrovskou masu lidí. A je opravdu spravedlivé hodit na hromadu zmetka, co je buď ve výkonu trestu, nebo evidovanej na ÚP s někým, kdo leta odváděl do systému ze svého platu právě i na případ nezaměstnanosti a dostal se ne vlastní vinou mimo trh práce? Pro mnohý lidi je ponižující jít vůbec na pracák, ne často popisovaná slast nebo dovolená!

Už teď platí, že pracák člověka vyhodí za odmítnutí vhodnýho místa nebo za další a různý formy nespolupráce. Taky je něco jinýho, když se registruje někdo po x-letech práce nebo po x-letech v kriminálu nebo po předchozim vyšoupnutí z pracáku právě z důvodu odmítnutí pracovat, nebo že s ÚP nespolupracoval.

Prachy od pracáku má jen ten, kdo má odmakáno. Sociálka tuhle vazbu neřeší. A pracáky jsou plný zejména lidí, co berou sociálku od soc. odborů obcí, ne podporu od ÚP - na tu buď nikdy neměli nárok nebo už ho (dávno) ztratili.

0/0
8.9.2010 12:17

Oerteplur

Pravicová vláda a opětovný návrat k socialismu

nasvědčuje tomu centrální regulace platů ve státním školství a zdravotnictví, perzekuce občanů bez zaměstnání a potlačování soukromého sektoru, který stát nemůže nijak ovládat. Z konkurenčního prostředí zdravotních pojišťoven zůstala pouze VZP. Kdo s ní nemá smlouvu, může to zabalit. Regulace cen energií s tichým požehnáním státu skrze podíly v ČEZu. Vláda má zřejmě oprávněný strach, že bez mocí nad přerozdělováním peněz bude všem jen pro dobrý den ;-)

0/0
8.9.2010 11:47

white_crow

blbost

Pěkná sci-fi. Najít práci do měsíce? No možná v Praze, mimo ni to trvá déle. Nejvíc to odnesou ti, kteří pracovat chtějí, ale hned zaměstnání nenajdou. Místo obcházení konkurzů a rozesílání životopisů budou zametat ulice?

Navíc najednou tu budeme mít zástupy lidí na veřejných pracích a co s nimi? Už teď radnice zájemce odmítají, protože pro ně není práce.

V podstatě s tím návrhem souhlasím, jen bych tu hranici nenastavila na měsíc ale třeba tři nebo půl roku.

0/0
8.9.2010 11:15

Gamehoror

Příživnictví a potulka.

Jako bych to už někdy zažil. Kdo neměl razítko v občance byl příživník a byl odsuzován a stíhán státem.

Ještě pár týdnů a jsme tam co jsme byli.

Tak šup sem ten zákon že všichni musej mít zaměstnání a dokončit předrevoluční myšlenky do práce jen na šest hodin denně nebo 4 dny v týdnu aby se dostalo práce na všechny.

0/0
8.9.2010 10:47

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: Příživnictví a potulka.

jenže tady nebude člověk stíhán a odsuzován, pouze nebude státem finančně podporován ;-)

0/0
8.9.2010 10:51

Gamehoror

Re: Příživnictví a potulka.

Nemám obavy k tomu stíhání se taky propracujou :-)

0/0
9.9.2010 0:11

Oerteplur

Vláda vytváří o lidech registrovných na ÚP

jako o něčem špinavém a parazitujícím. Přitom hlavní vinou těchto lidí propuštěných často z "organizačních důvodů" je jejich vysoký věk a neschopnost si sám najít práci. Účastnit se divadýlka u 10 výběrových řízení, kde je dopředu dané, kdo vyhraje je také dost deprimující...A kdy konečně kromě pasívních škrtů začne pracovat i vláda ? Současný trh práce v podstatě neexistuje, kvůli neúměrné finanční zátěži zaměstnavatelů. Na rozdíl od vlády považuji za špinavou a parazitující naopak politiku a lidi, kteří se v ní angažují. Ti se totiž během pár let dokážou v ČR i s rodinou "zabezpečit" nadosmrti.;-(

0/0
8.9.2010 8:12

korzár

Že by konečně někdo dostal rozum?

Něco tak jasného přece mělo být od začátku. Jenže to by ti nezaměstnaní nesměli mít volební právo. Jen tak dál, Nečasi R^

0/0
8.9.2010 7:56

Fonon

Re: Že by konečně někdo dostal rozum?

a proč je mi tedy odváděno ze mzdy sociální pojištění, když z něj nic v případě potřeby nedostanu?????

0/0
8.9.2010 8:29

Deleter

Hmm,

tak měsíc jsem na ÚP byl, ostatně, systém dotuju dostatečně, proč si nesosnout. Pan zprostředkovatel mi řekl "Vám stejně nic nenajdu, přijďte za 4 měsíce" ;-D

Ale do měsíce jsem práci měl, tak co řešit.

0/0
8.9.2010 7:49

Azereth

Hlavně by se měli hoši dohodnout.

Drábek chce rušit úřady práce a ponechat jen zprostředkovatelky a výplatu sociální podpory, takže žádné rekvalifikace a dotace zmaěstnavatelům. Nečas zase lidi posílat do rekvalifikací...Už by se mohli dohodnout a začít mluvit, až budou mít jasno. Zatím to beru jako předvolební rétoriku. 

0/0
8.9.2010 7:01

maharal1

hahaha hohoho

pravicový populismus se snahou zalíbit se pražským voličům pravice, já jsem sice pravičák, ale nad diletantismem a arogancí našich vůdců kroutím hlavou dnes a denně ty paka jaktěživo nevytáhli paty z Prahy, jinak by se nestačili divit, jak to v jiných regionech vypadá, ne každý zaměstnavatel je lump který chce podřízené vysát, aby byla zaměstnanost nepomůže šikana nezaměstnaných, opravdu si myslíte, že každý je na pracáku z radosti a těší se jak se o něj postará stát? Aby byla zaměstnanost je třeba aby měl soukromý sektor řádnou podporu, kdo nemá zakázky a je v krizi, zaměstnat nemůže ani kdyby chtěl ve spoustě krajů nefunguje průmysl, nefunguje zemědělství, soukromý sektor skomírá, stejně jako živnosti, profitují jen Čezy a supermarkety zahraniních investorů, kteří si u nás mohou dovolit, to co by doma nemohly, města na úklid chodníků mají svoje TS, obce na VPP nemají peníze, rekvalifikační kurzy jsou na nic tam kde práce není  ji nenakreslíte a všichni se do Prahy odstěhovat nemohou

0/0
8.9.2010 5:18

DaliborX

Re: hahaha hohoho

Máte pravdu. Byl jsem na pracáku s manželkou, která hledala práci. V životě jsem nic tak ponižujícího nezažil.  O 30 let mladší holka nám tam dělala kázání co všech musíme a nesmíme dělat, jednala s námi jak s odpadem. Nechápu, kdo může být nezaměstnaný rád. I když i takovi se asi najdou.

0/0
8.9.2010 8:51

sasaxa

solidarita

je opravdu "vtipne" jak se mluvi o solidarite v souvislosti se zdravotnim a socialnim pojistenim ...

kdyz Vam nekdo pohrozi ze Vas nejakym zpusobem zlikviduje, kdyz mu neco nedate bez adekvatni protisluzby, taky tomu rikate, ze jste s nim solidarni? ja osobne tomu rikam loupez

vysvetleni proc bez protisluzby: lekarskou peci aktualne cerpam naprosto minimalne, az za nekolik desitek let pujdu do duchodu, uz mi na nej nebude mit kdo vydelavat, stejne tak na zdravotni peci, kterou budu potrebovat ... takze to budu platit vsechno dvakrat.... a vzhledem k tomu ze jiz ted odvadime vic nez 50% ze superhrube mzdy statu, tak vlastne ani nemame sanci si na to stari usetrit....

0/0
8.9.2010 4:30

JAN2010

Kraviny

 Jeden chodník bude zametat 5 lidí 3 krát denně.? Všichni budou chrnět na kursech, které jsou jim stejně na tři věci. Vymyslet něco pořádného neumí jen hlouposti. To je ta vláda co nás zachraňuje před osudem Řecka.Stejně vymyslí prd a jenom budou buzerovat lidi, kteří se pak nas.... a půjdou volit komouše. Nejlepší je Kalousek. Ten přizná, že má několik stavebních spoření, ale že je rád že se jeho podpora sníží.Prý jenom využíval státní podpory.Vžyť by byl proti sobě, ne? A tidle chtějí vyčítat někomu, že využívá státní podpory? Vždyť je to k smíchu!

0/0
8.9.2010 3:44

tenosten

to jsou kroky zoufalců a diletantů.

 Jsem hudebník z povolání. A co dejme tomu za čtrnáct dnů  udělá  z nutné pohyblivosti a pružnosti mých prstů, třeba  jen vytrhávání nějaké buřiny,  kopřiv, práce s lopatou  a pod. Samozřejmě, že  nabídku takové  veřejnoprospěšné práce,  jsem nucen  odmítnout, ikdybych snad nechtěl......

0/0
7.9.2010 23:55

Nemesiss

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

...můžeš se rekvalifikovat třeba na sochaře...a také máš možnost dokončit si základní školu...:-)...

0/0
8.9.2010 0:02

DaliborX

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

Tady na netu se podpory nedočkáte. Jen výsměchu od lidí bez životních zkušeností. Kroky vlády jsou populismus, vedený snahou zalíbit se pravicovému voliči. Žádná velká úspora to nebude. Doporučuji dožadovat se jazykového kurzu.

0/0
8.9.2010 1:17

JAN2010

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

R^

0/0
8.9.2010 3:23

Azereth

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

Bohužel, jazykové kurzy podle zákona o zaměstnanosti ÚP hradit nesmí :-(. leda nějaký kurz, kde je jazyk jedním z vyučovacích předmětů.

0/0
8.9.2010 6:50

DaliborX

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

Přitom právě znalost jazyků by mu pomohla najít si práci v nějakém klubu v zahraničí.

0/0
8.9.2010 9:05

paltt

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

Pokud prijdete o praci jako profesionalni hudebnik, a nemuzete vykonavat verejne prospesne prace, muzete prece vyuzit nabidky rekvalifikace a nebo dalsiho vzdelevani.

Nicmene, pokud jste prisel o praci a hledate pouze zamestanani v oboru. A nejste ochoten se ''preskolit'' kdyz vase odbornost neni vyhledavana. OK, nevidim jediny rozumny duvod, proc vas nejak spozorovat. Rikejte si na to co chcete, ale clovek ktery chce praci, pro to musi holt neco udelat, a pokud ne? OK klidne si hrde umrete hlady. Nevidim jediny duvod proz zrovinka vas dotovat.

PS: sam jsem se 10let ucil hrat na hudebni nastroj, a hral jsem pozdeji i jako profik. Ale je to nevdecna rehole, vynikou pouze ti nejlepsi z nejlepsich. Proto jsem radeji doktor.:-P

0/0
8.9.2010 2:29

Blablador

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

pan rozumný zřejmě neprošel institute ÚP a neví o čem  mele. Na rekvalifikaci jsem čekal víc než půl roku a její úspěšné dokončení není stejně žádná záruka na získání práce. Navíc si myslím, že nabídka práce či rekvalifikace by měla odpovídat dosaženému vzdělání, či pracovním zkušenostem, což se leckdy neděje. Známá jako ekonomka podniku byla odeslána na základní kurz pro počítače, kde ji dokonce  dnešní době vysvětlovali práci s disketovou mechanikou. Prostě ÚP nemají chybu a jsou rozhodně přínosem pro získávání zaměstnání.;-D

0/0
8.9.2010 2:58

maharal1

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

máte pravdu, nejvíc urážejí nezaměstnané ti, kteří na UP ještě nebyli,jakmile na ně dojde  pak pokorně sklopí uši a mlčí neboť už vědí zač je toho loket osobní zkušenost je nepřenosná, u nás UP nabízí neustále ženám rekvalifikaci na pečovatelku, přitom ty nány z UP si neráčily zjistit, že ŽÁDNÝ ústav sociální péče ani nemocnice nebo pečovatelská služba nové pečovatelky nepřijímá a nepotřebuje, a to dokonce ani v sousedních krajích, ba dokonce už ani na pořadník, chudáci ženské absolvují rekvalifikaci a jsou na dlažbě znova, ale hlavně že jsou rekvalifikované;-D

0/0
8.9.2010 5:25

Azereth

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

Spíše- hlavně, že za za dobu rekvalifikace dostanou slušnou dávku podpory v rekvalifikaci, která je vyšší, než normální podpora v nezaměstnanosti ;-). Proto jdou do kurzů většinou ty ženské dobrovolně.

0/0
8.9.2010 6:48

maharal1

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

vy jste doktor, no potěš, nejpíš z Plzně ne?

0/0
8.9.2010 5:21

Deleter

Re: to jsou kroky zoufalců a diletantů.

VPP můžete dělat, když budete fidlat u městskýho muzea. Holt chcete peníze, tak pracujte. Nevím, proč byste měl dostávat peníze "za nic" proto, že máte jakýsi jemný prsty.:-)

0/0
8.9.2010 7:59

poberta

nezamestnany

lidi nechtej podnikat tak pujdou na uran to je pro cez velmi verejne prospesny

0/0
7.9.2010 23:07

digitaaalek

Jine reseni

Co takhle firmy, ktere odmitnou prijmout zadatele o zamestnani, a maji danove ulevy ci pobiraly investicni pobidky, tak at ti penize vrati zpatky do statni kasy at se muzou pouzit treba na podporu v nezamestnanosti ;-)

0/0
7.9.2010 23:04

phi

nesmysl

Nečas je s prominutím hlupák, kydá v televizi o zneužívání zatímco kolegové poslanci pilně staví rodinná sídla z poslaneckých náhrad. Pokud je sociální pojištění pojištěním a nikoliv daní, a že do něj sypu měsíčně několik tisíc, mělo by mi zajistit dostatečně dlouhou dobu pro nalezení zaměstnání a ne mne po měsíci nahnat do lágru nesmyslných rekvalifikačních kurzů, které jsou jen dalším tunelem do státní kasy. A vůbec, kde se tahle naprosto nevýhodná pojistka dá vypovědět ?

0/0
7.9.2010 22:53

Najdete na iDNES.cz