Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Určité části ČR jsou nebezpečně protkány vyloučenými lokalitami a ghetty

Češi a Romové Kam jsme došli? Nedávný masakr v Bratislavě naznačuje, že vztahy mezi většinovou populací a Romy jsou natolik výbušné, že hrozí havárie. Jak jsme na tom vlastně v Česku? Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém existuje a že se dá měřit. Promarnili jsme spoustu let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pingu1

..nebyvala otevrenost clanku

8-o

0/0
28.10.2010 11:18

_-1-_

V určitých částech ČR se ve velkém počtu

nakumulovaly osoby, jejichž chování vykazuje bezpečnostní rizika ....................... tato místa se oficiálně nazývají vyloučenými lokalitami a ghetty.

Vstup do těchto oblastí se NEDOPORUČUJE.

0/0
12.9.2010 22:43

Táta medvěd

Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém?

Komu "nám"? Většina obyvatel už roky marně upozorňuje na "problém", jenže i kdyby se uřvala, tak to nikdo nechtěl slyšet. Když se někdo postavil na ulici s megafonem a pojmenoval problém vlastním jméném, pak z něj média jako vy dělala extremistu. Místo řešení problému se dal prostor takovým jako je Kocáb a dali jste přednost dvojímu metru. Tak běžte s takovým náhledem do (vy víte kam).;-O

0/0
12.9.2010 11:09

Kaaac

Re: Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém?

tohle my všichni přece víme, ale oni nám do hlavy stejně budou cpát, že jsme problém neviděli...

0/0
12.9.2010 21:34

Qíteček - nikoli alpský

Re: Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém?

Většinu diskutérů na idnes za to mažou...

0/0
12.9.2010 22:56

pepcad

Reseni?

Reseni nenasla ani Marie Terezie ani hitler....a ty meli v rukou moc o ktere si kazdy politik muze nechat jen zdat. Jedine reseni je nekam je odsunout, dat jim prostredky na vytvoreni vlastniho statu...pak si muzou zit jak je libo

0/0
11.9.2010 20:42

Qíteček - nikoli alpský

Re: Reseni?

Není kam. A oni by z tama stejně zdrhali za lepším. Je to přece snažší, natáhnout ruku, než něco budovat, ne?

0/0
11.9.2010 21:59

trapper

Re: Reseni?

Sahara je volná...

0/0
13.9.2010 16:05

tomas_tod

To jsou zase kecy

Normální lidí ví už dávno, že tady ten problém byl, je a bude. Bohužel v poslední době ho uměle přiživují média včetně idnesu svým "pozitivním" náhledem a cenzurou problémů, které jsou způsobovány každý den touhle menšinou.

A čas jsme nepromarnili my, ale druhá strana - to je potřeba si uvědomit, ale někteří nechtějí.

0/0
11.9.2010 18:18

Robert E.Lee

Re: To jsou zase kecy

Celý totáč byla pracovní povinnost,takže měli celá desetiletí na získání pracovních,hygienických a sociálních návyků.A drtivá většina jich ten čas opravdu promarnila.

0/0
11.9.2010 22:40

pingu1

Re: To jsou zase kecy

R^

0/0
3.11.2010 12:59

dresdener

Salónní literární cvičení...

Článek mě ohromil již na začátku: "Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém existuje a že se dá měřit. Promarnili jsme spoustu let". Doufám, že pan autor to MY vztahuje na hůmanistické aktivisty, zcela neschopná přiblbla na politické scéně a další zjevy. Nám, kteří s těmito roztomilými spoluobčany musíme žít, to trvalo velmi krátkou dobu, než jsme zjistili, že JE problém. Pamatujete na kauzu Matiční, kdy darebáci typu Uhl udělali kvůli plůtku z betonových prvků z většiny obyvatel Ústí nad Labem rasisty? Řešení to bylo možná nevhodné, ale okamžité... Vy, milí pražští salónní trubci, nemáte páru o tom, jaké to je, žít v domku, který sice pořád splácíte, ale jeho tržní hodnota se propadá a propadá,protože do okolí stěhují pražské a další vyčůrané realitky problémové jedince, aby v "rasově čistých" lokalitách za opravené bydlení zkasírovaly majlant? Je to jeden z těch dopadů neviditelné ruky trhu podle receptu toho bankovního úředníka s vyšmeleným profesorským titulem.

0/0
11.9.2010 15:35

dresdener

Re: Salónní literární cvičení...

Dokončení:

My tady na severu už několik let čekáme, že situace může skončit i ozbrojenými a násilnými střety, protože pomalu leč jistě přituhuje. Mj. vím, že např. policejní papalášové budou mít v krajním případě na krku vzpouru, bude-li vyžadován velký policejní zásah proti zlým bílým rasistům, kteří týrají dyskrymynované. Vy, salónní kouzelníci, pisálkové a samozvaní intelektuálové si neumíte představit, jaké to je, žít v bordelu, smradu, řevu, bát se o děcka (když je neztluče, tak je černá smečka aspoň okrade), nechávat na sebe beztrestně pokřikovat od roztomilých hloučků "svině bílá chcípni, tě podřeeeežem rozumýýýýš", muset si nechat poškozovat a krást majetek, a pak se ještě dozvídat, jakej jsem vlastně šmejd a rasista, když se mi to nelíbí a chci se bránit. Demokracie není bezbřehé nadržování jedné skupině. Demokracie je vyžadování práv, ale i POVINNOSTÍ A ZODPOVĚDNOSTI v případě každého. A kdo zodpovědnost a povinnosti odmítá, ať změní stát, nebo ať je k nim SILOU přinucen.

0/0
11.9.2010 15:46

tomas_tod

Re: Salónní literární cvičení...

R^R^R^

0/0
11.9.2010 18:19

Robert E.Lee

Re: Salónní literární cvičení...

R^R^R^

0/0
11.9.2010 22:42

Soininen

To se prostě nedá

Je naprosto jasné že ghetta by se měli srovnat se zemí a cikány a spol prostě rozptýlit, ať už chtějí nebo ne. Když jsou pohromadě, to je fakt bordel. Na takové jako jsou oni se musí jedině tvrdě, ničemu jinému nerozumějí. V horším případě, co jde vyhostit to vyhostit. Beztak je jejich přínos pro společnost nulový a mohou být prospěšní tím, že prostě jednou provždy vypadnou.[>-]

0/0
9.9.2010 18:52

Robert E.Lee

Re: To se prostě nedá

Jen nám je pošlete.Máme už jednu slušnou rodinu,máme ji tak rádi,že za ni platíme teplou i studenou vodu,topení,fond oprav(bydlíme v družstevním) a nemůžeme se jich zbavit,údajně proto,že mají děti.Umí se nádherně kravit celý boží den,to ocení hlavně dělníci po noční.A jak pěkně nakupují,když poberou dávky,na které jim také rádi přidáme z daní.

0/0
12.9.2010 23:44

zrzecek

Už se chystá další gheto.....

Brněnská radnice asi za podpory Kraje chystá přesídlit z Brněnského Bronxu početnou skupinu nepřizpůsobivých do prozatím klidného Vyškova. Tak se páni radní

ve Vyškově připravte na pěkné soužití. Jdou zprávy , že jsou obležené prodejny zbraní

na osobní ochranu občanů.Konkrétně jde o  oblast - dům - výpadovka na Kroměříž,těsně za křižovatkou.Přijdou posílit Oranžové a komouše.Rv  

0/0
9.9.2010 15:55

aadler

Nemohu se zbavit dojmu,

ze jiste zajmove skupiny usiluji o skutecne tvrdou obcanskou valku. Jinak nelze pochopit vytrvale drazdeni majority dvojim metrem pro minoritni kriminalniky. I ten (mo)mentalne nejzaostalejsi majoritni jedinec hbite pochopi, ze musi pracovat, vydelavat, platit dane, najemne nebo hypoteku, elektrinu, vodu... a uz vubec nepochopi, jak je mozne, ze tolik jeho spoluobcanu nedela nic, ma tisice ruznych vyhod a prav, neplati nic, a kdyz je nouze nejvyssi, staci zacit rvat neco o rasismu. Jak uz tu nekdo trefne poznamenal, pece o minority je vytecny byznys. Dobre reseni by asi bylo zarazit to vsechno a ponechat vecem volny pruchod. Jak uz tolika zdejsim politikum blizky ideolog pravil: kdo nepracuje, at neji. Usetrene prostredky by se ovsem musely vyuzit na udrzovani spravedlnosti. Protoze zakony nejsou k nicemu, kdyz se jejich dodrzovani neda prosadit. A kdyz zavrou hlidace, ktery v sebeobrane pouzije sluzebni zbran, a lupici v pohode tahnou domu, tak.... mame zadelano na poradnej problem.

0/0
8.9.2010 22:16

Kartony

Proč se tomu říká ghetta?

V ghettech byli přece židi. Na Slovensku ghetta nejsou; jsou tam jenom osady. Cikáni jsou v Evropě minimálně 400 let a za tu dobu se jich podařilo integrovat jenom minimum. Dnes si říkají Rómové a je jich stále více. Pochybuju, že až nějaké výjimky se je podaří integrovat do většinové společnosti, která za těch 400 let urazila dlouhou cestu k dnešní civilizaci, zatímco Rómové zůstali  na stejné úrovni jako kdysi. Při tom u nás to není jako s Afroameričany a Indiány v USA. Usedlíci se nastěhovali do dnešních USA a zabrali tam Indiánům jejich půdu a prostředky k obživě. Teď je řada Indiánů v rezervacích a neříká se tomu ghetta. Afroameričany si tamní přistěhovalci přitáhli z Afriky jako otroky.

U nás je situace naprosto odlišná. Když k nám přišli cikáni, tato země už byla naše. Oni jsou tu jako hosté a když už nic jiného, musí se chovat podle našich zákonů, stejně jako jiné národnosti.To, že musí udržovat pořádek, posílat děti do školy a nedělat hluk je jejich povinnost ze zákona.

0/0
7.9.2010 11:57

Pražák

Ghetta ani věznice opravdu nejsou řešení, nestačily by

Práce není často pro bílého, natož pro Roma. Navíc bílý je na tom vzhledem k zázemí a určité kulturní a vzdělanostní úrovni přecejenom o dost lépe. Sebrat Romům poslední podpory a dávky, nahnat je do ghet a za betonové zdi znamená, že (jejich) pud sebezáchovy - nikdo totiž dobrovolně neumře hlady - je dožene mj. k tak vysoké kriminalitě, že se nám o ni ani nezdá. A že to nastane, nezačne-li se co nejrychleji se skutečně podpůrnými a socializačními programy (hygiena, vzdělání a zaměstnání), je nabíledni. Už Villon realisticky napsal, že "vlky z lesů žene hlad".

Takže řešme ten problém, dokud je čas.

  o--:-/--o

0/0
6.9.2010 21:47

Lovec.ryb

Re: Ghetta ani věznice opravdu nejsou řešení, nestačily by

Lze souhlasit jenom zčásti. Zrušením dávek naroste sklon ke kriminalitě, jenže ten oni měli vždycky. Chybou by bylo peníze uspořené zrušenými dávkami investovat například do silnic. Uspořené peníze třeba investovat do vybavení policejních služeben v romské lokalitě aby bylo možno zabránit cikánům krást a loupit. Taky stoupne provoz ve věznicích ale to je asi všechno Potlačit cikánskou kriminalitu lze.

Další věcí je že práce není a pro cikána který nikdy nepracoval ani nebude pokud se cikán pracovat nenaučí. Takže když není práce často ani pro bílého, třeba vytvořit umělou práci pro cikány aby měli kde se naučit pracovat a kde získat pracovní návyky. Bez toho je cikán nezaměstnatelný ani kdyby byl té práce nadbytek a pracovních sil nedostatek. Poslat cikána pracovat naostro někam k zaměstnavateli je možno až cikán bude pracovat umět, bude mít na rukou mozoly a schopen do té práce na šest ráno přijít, jinak cikán vyletí do dvou dnů i kdyby tu práci nakrásně někde dostal.

0/0
6.9.2010 22:40

StanleyP

Re: Ghetta ani věznice opravdu nejsou řešení, nestačily by

R^ Trefné, taky to tak vidím.

0/0
9.9.2010 0:00

v.vilik

Zajímavé,

že dříve, kdykoli se objevil nějaký článek o hnědopřistěhovalcích a těch bylo velice málo, byly články důsledně uváděny bez možnosti diskuze pod nimi. Od chvíle, kdy to Francie a další státy rozštíply se periodika předhánějí, kdo bude mít těch článků více. A nejen to. Pod články jsou dokonce diskuze. Moderované, ale jsou.

0/0
6.9.2010 20:42

banánový huffnagelův duch

Re: Zajímavé,

Přesně tak, je toho čím dál víc...

0/0
6.9.2010 21:17

Lovec.ryb

Re: Zajímavé,

Diskuze jsou protože si s cikány neví rady, tak potřebují názory. Já jim teda svůj názor poskytnu.

Cikánům by se mělo vyhradit nějaké území, kde by mohli stvět své chatrče a mohli tam žít aniž by obtěžovali majoritu. Obdoba romských osad na Slovensku, tak u nás bychom měli romské město. V soustředěné lokalitě lze romům poskytovat soustředěnější péči. Vybavenější policejní služebny, sledovací kamerové systémy, zvláštní policejní pravomoce ale taky všelijaké agentury mohly by působit na jednom místě ve vyhledávání těch, kteří mají snahu pracovat. Pracovitého Roma kdyby se snad našel možno propustit mezi normální lidi na zkoušku zdali se bude umět přizpůsobit. Pokud ano, tak OK a pokud ne tak zpárky do romského města.

Stovky vyčleněných lokalit, to je na nic. Rozptyluje to práci policie a taky pracovní podmínky pracovníků, kteří pracují na sociálním začlenění Roma.

V okolí časem možno vybudovat jednoduché manufaktury anebo montovny kde by romi pracovali ať se začnou živit sami

0/0
6.9.2010 21:24

pingu1

Re: Zajímavé,

.. a v clancich je to za co se v diskuzich mazalo...;-D

0/0
9.9.2010 20:19

johnymistr

tohle je

sice seriózní a jistě aj pravdivý článek, ale my, co žijeme poblíž těchto ghet, mající špatné zkušenosti s cikány, jej asi stejně nepřijmeme

0/0
6.9.2010 20:08

???...!

Mimochodem, je vidět, že ty socialistické paneláky jsou

postavené pěkně festovně, když vydržely tolik vybourávání svých panelů, oslabovaní své konstrukce, mnohaletou neúdržbu,.... aniž by se zřítily.:-P

0/0
6.9.2010 20:00

net.Xtreme počtvrté

Re: Mimochodem, je vidět, že ty socialistické paneláky jsou

většinou jsou plné příček a nosná je konstrukcep o obvodu a tu vybourat je pořádná fuška;-D

0/0
6.9.2010 20:17

František Procházka

Re: Mimochodem, je vidět, že ty socialistické paneláky jsou

Najskôr to držia po kope iba tapety;-)

0/0
6.9.2010 21:44

bubacik_1

...

"Bohužel dlouho nám trvalo, než jsme si přiznali, že problém existuje a že se dá měřit. Promarnili jsme spoustu let." ... a promarnime dalsi leta, jestli tohle koryto nezustane Kocabovi ... :-P

0/0
6.9.2010 19:51

František Procházka

Nezmysel :

"Podstatná část romské populace se náhle ocitla mimo strukturální vývoj ekonomiky...." : to je nezmysel, veď predsa vďaka nim sa ekonomika hýbe - novinári majú prácu, policajti majú čo robiť, neziskovky zarábajú peniažky, politici na nich ryžujú...a predstavte si, koľko ľudí by bolo bez práce, ak by sa toto etniku zo dňa na deň zapojilo do pracovného procesu a začalo sa riadiť zákonmi spoločnosti v ktorej žijú.

???

0/0
6.9.2010 19:48

???...!

Re: Nezmysel :

A největší legrace je v tom, že váš příspěvek vůbec nelze brát jako ironii a vtip. On je totiž naprosto pravdivý.

0/0
6.9.2010 20:07

polednice

Mě ale teď napadá, že si třeba někdo myslí že bychom se

měli integrovat spíš my ? A jen tak mimochodem neviděl jsem člověka, který pracuje, stará se o rodinu a třeba dům, aby někde dělal gheto, nebo nějakou vyloučenou lokalitu...

0/0
6.9.2010 19:43

net.Xtreme počtvrté

Re: Mě ale teď napadá, že si třeba někdo myslí že bychom se

řešit to musíme my, protože nám vadí jejich životní styl, oni jsou spokojení, když na ně někdo dělá.

0/0
6.9.2010 19:47

Ocas5

Re: Mě ale teď napadá, že si třeba někdo myslí že bychom se

Mohli bychom je hubit...

0/0
6.9.2010 20:46

gilhad

Re: Mě ale teď napadá, že si třeba někdo myslí že bychom se

Pravda je, ze pokud budou oni se stavem spokojeni a my ne, tak oni nebudou mit duvod menit svuj pristup. Takze jedno z moznych reseni by bylo proste prestat sypat nase penize do nich a sypat je radsi treba do zvyseneho zajisteni bezpeci danovych poplatniku - nam by to prilis nevadilo (dane stejne, bezpeci taky, ne-li lepsi), oni by byli nespokojeni a meli by duvod ten pristup zmenit (kriminalita by diky zvysenym investicim do bezpecnosti nebyla vynosna, penize by se samy nehrnuly, takze by zbyvalo jen zacit pracovat - oproti treba Vietnamcum, kteri se dokazali bez nasich penez zaclenit behem par let i prez silnou jazykovou barieru by cikani meli aspon tu vyhodu, ze cesky rozumi a obcanstvi uz maji).

0/0
7.9.2010 20:14

salamoscv

Kolik?

Mě by jen zajímalo, kde vzal autor článku cifru "asi 190 tisíc" cikánů? Při posledním sčítání se k tomuto etniku přihlásilo pouze 20 tisíc!

0/0
6.9.2010 19:36

polednice

Myslím že se na tu integraci čeká docela dlouho.

Víte jak je smutné, když se čtvrť, která byla tichá, čistá a bezpečná začne proměňovat v bordel, řev , chlastání a vykrádání aut, třeba kvůli 30 lidem ?

0/0
6.9.2010 19:30

Tectosagos_:

mám to z první ruky, jedna tlupa zničila celé sídliště.

To je výsledek tzv. "začleňování" a "integrace", kterou si multi-kulti představují jako že se přizpůsobíme MY, přivykneme na zlodějiny, řev, vandalismus, šikanu.

Oni nemusí nic.

Všechno zařídily sociální dávky které umožnily "nepřizpůsobivým" nastěhovat se na sídliště.

0/0
6.9.2010 19:37

Jozka.Kadrnozka

Co je za hloupost?

My jsme si dlouho nepřiznali........Že jsou s Romy problémy věděli už naši praprarodiče, jenom naši politici pod vidinou volebních hlasů se tvářili, že žádný problém neexistuje a také ho neřešily. Co se stalo v Bratislavě je pouze jeden z důsledků.

0/0
6.9.2010 19:27

Qíteček - nikoli alpský

Re: Co je za hloupost?

Tak tak. Oni se dnes chovají, jako kdyby měli imunitu, a nejspíš ji i mají. Nebo jak je jinak možné, že si partička zlodějů stavebního materiálu dovolí zlynčovat policajty? Střílet po nich plynovou pistolí?

http://zpravy.idnes.cz/romsti-zlodeji-zautocili-na-policisty-strelbou-a-latemi-jednoho-zranili-1q1-/krimi.asp?c=A090927_192941_krimi_abr

A je ticho... Podobných případů bude samozřejmě víc...

0/0
6.9.2010 19:44

Pražák

Re: Co je za hloupost?

Práce není často pro bílého, natož pro Roma. Navíc bílý je na tom vzhledem k zázemí a určité kulturní a vzdělanostní úrovni přecejenom o dost lépe. Sebrat Romům poslední podpory a dávky, nahnat je do ghet a za betonové zdi znamená, že (jejich) pud sebezáchovy - nikdo totiž dobrovolně neumře hlady - je dožene mj. k tak vysoké kriminalitě, že se nám o ni ani nezdá. A že to nastane, nezačne-li se co nejrychleji se skutečně podpůrnými a socializačními programy (hygiena, vzdělání a zaměstnání), je nabíledni. Už Villon realisticky napsal, že "vlky z lesů žene hlad".

Taže řešme ten problém, dokud je čas.

  !!!

0/0
6.9.2010 21:45

Lovec.ryb

Re: Co je za hloupost?

Především policajti zapomněli co to nosí u pasu. Pro parádu a někdy tím postřelí sami sebe.

0/0
6.9.2010 22:44

Robert E.Lee

Re: Co je za hloupost?

Vždyť za komančů museli chodit do práce dostávali byty mezi bílými a co z toho?Několik desetiletí jim nestačilo,jak myslíte že to zvládnou nyní?Na vysokou kriminalitu bude muset reagovat policie a až bude nejhůř,tak domobrana.

0/0
12.9.2010 23:51

Winston77

Řešení

Jediné možné řešení je sloučení velkého počtu vyloučených lokalit do jedné velké vyloučené lokality. Ti kteří se do většinové společnosti začlenit chtějí tu možnost mají. Ostatní kterým se naše kulura nelíbí, ať si žijí podle své kultury, ale ať tím neobtěžují ostatní.

0/0
6.9.2010 19:18

Ulrich

Vyloučení je svým způsobem řešení...

Přinejmenším pro začátek - jako ochrana před těmi, kdo se prostě přizpůsobit nechtějí nebo neumějí. Mimochodem, ghetta nejsou koncentrační tábory. Nikdo tam nikoho násilím nedrží. Trh tam prostě zatlačí ty, kteří jsou by ostatní obtěžovali svým způsobem života. Těm, kdo opravdu chtějí pryč a integrovat se, bychom měli pomoci. U těch ostatních je lépe, když zůstanou, kde jsou.

0/0
6.9.2010 19:16

krpec_34

Re: Vyloučení je svým způsobem řešení...

problem je, ze pak se musi zrejme zlegalizovat drogy a prostituce, jinak se tyto veci nabali na tyto gheta a pak se problemy rozrustaji z nich ven

0/0
6.9.2010 20:58

gilhad

Re: Vyloučení je svým způsobem řešení...

A budeme take muset zlegalizovat jizdu na cervenou, protoze se jinak nabali na krizovatky a zlegalizovat jizdu pod vlivem alkoholu,, protoze se jinak nabali na okoli hospod?

Nebo proste rekneme, ze nase zakony na uzemi naseho statu proste plati a kdo je porusi, ten bude potrestan?

0/0
7.9.2010 20:18

Najdete na iDNES.cz