Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud se zastal šoféra, který přišel o řidičák. Policie totiž chybovala

Nejvyšší správní soud vydal rozsudek, který může mít dopad na odebírání řidičských průkazů. Řidič z Liberecka prozatím uspěl se svou žalobou, ve které namítal, že mu policie neoprávněně připsala 12 trestných bodů a odebrala řidičský průkaz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Paul Weiss

To je zase slátanina.

- "...policie neoprávněně připsala 12 trestných bodů..." - body nepřipisuje e neuděluje policie, ale příslušný dopravní úřad, resp. odbor dopravy příslušného městského úřadu.

- "... spisový materiál neobsahuje žádné důkazy svědčící pro konstatování, že se stěžovatel dopustil 19.6.2008 přestupku, který byl

projednán v blokovém řízení a za který mu byla uložena pokuta a proveden

odečet bodů," uvádí se v rozsudku." - jestli tohle skutečně stojí v rozsudku, tak by se i soudce měl asi dovzdělat, protože odečet bodů by řidič jenom uvítal - trestné body se totiž přičítají. Navíc pokud byl přestupek vyřízen blokově, pak byl vyřízen přímo s dotyčným,  jehož totožnost byla na místě řádně prokázána.

0/0
4.9.2010 14:12

hoří

Re: To je zase slátanina.

R^

0/0
5.9.2010 17:44

chezafan

Nechápu

v blokovém řízení se projednávají přestupky jen v případě, že s tímto přestupce souhlasí, takže v čem vidí soud ten problém ? K doložení přestupku by tak klasicky měl stačit podepsaný bloček. Pokud by nesouhlasil, tak by to šlo do příkazního nebo správního řízení.

0/0
4.9.2010 11:57

semafor

Protože,

dosáhl 12-ti bodů a pouze v jednom případě je problém, tak to je jen "vychcánek"!

0/0
3.9.2010 18:44

grandemi

Re: Protože,

Šibal z ČSSD. ;-D:-P

0/0
4.9.2010 14:55

old fashioned Vince IV.

odečet bodů neexistuje

:-/

0/0
3.9.2010 17:58

Chytrakz hospody

Ode zdi ke zdi

Kdysi byl v řidičáku kupon (správně tuším vložka k ŘP). Ten se tzv štípal, tam policista zapsal skutečně hrubý přestupek. Nebyla žádná evidence a přestupky se řešili na místě, výjimečně na policajtárně, když vás někdo prásknul, ale to už chtělo něco většáho a ne chybějící lékarničku. Kupon šel tuším po 6 měsících vyměnit za nový a žádní korpce v tom nebyla. Za bolševika si ji moc lidí nedovolilo.  Dnes dáváme body za p....oviny jako je např. nepřipoutání, nebo drobné prohřešky, anpř.  mírné překročení rychlosti. Pak se nedivme, že řidič, který by byl přestupek i ochoten přiznat a zaplatit pokutu se brání přestupku anblok a dokonce se soudí. Odebírejme řidičák lidem co jezděj jak prasata, perou se nebo dokonce střílej, ale ne drobnejm hříšníkům, kteří sice občas něco překročí, ale to by spravila pokuta a ne přitroublé body.  ;-O

0/0
3.9.2010 15:47

nekorektní, ale pravdivé

to by Česká republika nesměla být kolonií

a policejním státem ;-€;-€

0/0
3.9.2010 20:23

egi

Re: Ode zdi ke zdi

On se technicky vzato opravdu "štípal".

Po obvodu byly vyznačeny v rámečcích některé vyjmenované přestupky - rychlá jízda, nedání přednosti atd. Při spáchání přestupku vám tam policajt kleštičkami (jako průvodčí) cvaknul dírku. Případně šlo vyznačit propiskou. (Jestli a kam se zaznamenávalo datum, to sám nevím.)

Tím bylo obratem patrno další hlídce, že jste vejlupek, který byl za uplynulý půlrok už dvakrát chycen při větším přestupku. Od toho se odvíjela výše pokuty, případně jste byl předvolán na dopravní inspektorát (tehdy součást policie, tedy VB), tam vám byl řidičák sebrán a basta.

0/0
3.9.2010 21:17

Deleter

Re: Ode zdi ke zdi

No jestli myslíte vážně, že za bolševika korupce nebyla, tak zřejmě pocházíte z jiné planety.

0/0
4.9.2010 15:04

grandemi

Soud se zastal šoféra

České právo nezná precedenční zákon a tedy k žádnému průlomu nejspíše nedojde.

0/0
3.9.2010 15:28

egi

Re: Soud se zastal šoféra

Precedens jako těžko prolomitelný vzor, kterým se řídit soudy vpodstatě musí, to ne, ale dříve vydaná rozhodnutí jako judikáty, ke kterým se velmi často přihlíží, to se běžně používá.

Soud má ostatně pravdu - prokázat vám přestupek musí. Ne, že si někdo něco vymyslí, případně přijde rozmazaná fotka z nějaké buzerbudky, načež jste předvolán rovnou k odevzdání "not".

Těm, co jezdí jak prasata, řidičáky vybírat. Ale zase se Policie a ouřady musí trochu snažit ty přestupky zdokumentovat a prokázat.

0/0
3.9.2010 21:20

Paul Weiss

Re: Soud se zastal šoféra

Jestli byl přestupek vyřízen blokově, tak si můžete být jist, že to bylo přímo na místě a ne na základě "rozmazané fotky z nějaké buzerbudky".

0/0
4.9.2010 14:15

grandemi

Re: Soud se zastal šoféra

Problém vidím především v tom, že většina soudců zákony pouze odříkávají a nic víc. ( na jejich omluvu musím říci, že bohužel tak jim to bylo vštěpováno ) Ono je také nutno používat mozek. A proto vítám krok Pospíšila který by chtěl aby staří páni soudci již skončili.

0/0
4.9.2010 14:53

Najdete na iDNES.cz