Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podívejte se na neznámou tvář hrdiny Kubiše. Parašutisty, co zabil Heydricha

Víme, že hodil bombu na třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Z jeho soukromí neznáme skoro nic. Album snímků parašutisty Jana Kubiše, které vznikly ve Francii a Británii před osudovou misí, zveřejnila jeho rodina až nyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

freak5

...

Srovnávat parašutisty co sejmuli Heydricha a jejich další spolubojovníky v II WW, s odpadem typu Mašíni, by měl být státem tvrdě trestaný zločin.;-€;-€;-€

0/0
8.10.2010 0:01

Vlastimil.Kornas

legrace

No je vidět,že Beneš odtud utíkal s holým zadkem,že neměl prachy na profesionálního střelce,který by Heydricha zastřel tak,aby řidič na to přišel,že nespí,až v cíli.Místo toho tam poslal amatéry s atrapou samopalu a groteska"atentát na Heydricha"mohla začít :nejdřív před auto vběhl Andropoid se samopalem a naznačoval střelbu na autoˇ.Řidič se lekl a dupnul na brzdu/Kdyby šlápl na plyn,tak ho přejel a nic by se nestalo/.Tu VEDLE ,STOJÍCÍHO,auta,BEZ STŘECHY,vybucha bomba,vržená druhým Andropoidem.Tu posádce došlo,že to není recese a řidič se jal jednoho Andropoida pronásledovat ÁÁÁÁ.Naštěstí se ukázalo,že řidič je ještě horší střelec než oni.Ovšem vrátit se zastřelit Heydricha se báli-on uměl totiž střílet.Dorazit ho museli až doktoři.Potom se ukryli do kostelíka a trapně čekali,až je někdo práskne.Místo toho,aby si to na Pečkárně vyříkali,terminátorsky.Např."Přišli jsme pro odměnu".

0/0
7.10.2010 17:23

vsemocny skalpel

Re: legrace

8-o

0/0
7.10.2010 18:28

Vlastimil.Kornas

Re: legrace

Jó ta opravdická historie bez příkras je celá takových legrací.A asi nejvíce tragikomické období reálného socialismu.

0/0
7.10.2010 19:57

duracel

pepa z depa

Jozef Gabčík a nie Josef. Nebol to žiadny pepa.

0/0
25.9.2010 12:59

weneto

Vážení

Pokud tady pár lidí hodlá porovnávat dvě zcela neporovantelné věci jako jsou Mašíni a Anthropoid tak si před tím uvědomte, že Kubiš,Gabčík a potažmo Valčík zabili jednoho z nejmocnějších nacistů a vrcholného představitele jejich režimu - pokud by se zmohli na podříznutí pár protektorátních četníků tak by to na metál nebylo.

Srovnáváte nesrovnatelné     

0/0
30.8.2010 11:03

kuck.fsčm

Re: Vážení

Viděl bych to jinak.Ať už "Gabčík" nebo "Mašíni" se postavili proti zlu vzhledemk možnostem,jaké měli.Gabčíkova skupina byla vycvičena a plnila určitý úkol,Mašínové na to šli po svém.S odstupem času je vidět,že "Gabčíkovi" bayli na straně "těch hodných"(kteří pár let předtím nehnuli ani prstem,aby pomohli) a "Mašíni"byli "jen za sebe.Jen mě ještě napadá-kdyby Gabčíkova skupina přežila.co by asi s nimi bylo v 50 letech...?

0/0
31.8.2010 2:17

proxima centauri

Re: Vážení

rozdil je ten, ze parasutisti se obetovali pro tento narod a odpravili muze c.3 nacisticke rise.  Masini neobetovali nic, jen prospecharsky ukradli penize a zavrazdili pri tom nekolik statnich zamestnancu (tedy zadneho vyznamneho funkcionare KSC).

Opravdu se tady srovnava nesrovnatelne a je to urazka tech kluku co za nas polozili zivoty.

Otazka ani neni tak co by se s nima stalo v 50. letech. Otazka zni, zdali melo cenu se obetovat za tento pitomy narod, ktery si jejich cinu ani nevazi, relativizuje ho, stale sam sebe mrska a sype si popel na hlavu, omlouva se Nemcum a nema ani trochu hrdosti...

Obcas se mi z nas chce zvracet Rv

0/0
31.8.2010 7:22

pefben2

Re: Vážení

Na otázku jednoduchá odpověď - v 50. letech by skončili v gulagu. Jejich "štěstím" bylo, že nepřežili. :-/

0/0
31.8.2010 9:15

Vojta365

Že si ho vůbec bere do úst

Divím se že si pana Kubiše dovolí brát do úst někdo jako pisálek Gazdík. Měl by chodit kanálama po tom co předvedl s Protěží...X

0/0
30.8.2010 10:58

kevinbb

Problem

nekterych primitivu je to, ze se snazi zpochybnit nezpochybnitelne a to, ze dalsi nevini zahynuli neni duvod k nejakym pochybam o prospesnosti veci vzhledem k budoucnosti republiky, tecka!

Tady neni zadna alternativa, bud bila a nebo cerna, jak se furt nekteri "myslitele" snazi zpochybnovat tyto ciny ktere byli nutne, protoze byla valka a my jsme byli okupovany narod ktery mel pravo se branit jakymikoliv ciny! A kazdy soudny clovek chape, ze se musi pro svobodnou zemi prines nejake objeti a tenkrat to byly nutne objeti i kdyz ve skrytu duse se doufalo, ze jich nebude tolik a ze se nasi vojaci kteri byli vyslani do okupovane zeme, zachrani!

0/0
29.8.2010 15:09

Edd

Největší úspěch pana expresidenta Beneše

Největší úspěch pana expresidenta Beneše byla následná likvidace Lidic a Ležáků. Ti vojáci, co je poslal zabít Heydricha a tím na smrt, byli pouhými figurkami, kterými se pan Beneš pokusil zvrátit výčitky "spojenců", že v Česku je klid a Češi pracují na vitestvi Říše. Heydricha, který se bezpečně pohyboval po Praze (na rozdíl on našich milovaných státníků) v otevřené limusině se šoférem, nahradil Frank, který" úřadoval" ke spokojenosti pana expresidenta.

0/0
29.8.2010 12:54

Vlastimil.Kornas

Re: Největší úspěch pana expresidenta Beneše

Jaké výčitky,že Češi poctivě pracují pro blaho Velkoněmecké říše?Vždyť jsme to od spojenců dostali striktně nařízeno!

0/0
7.10.2010 17:31

Oerteplur

Tak by mě zajímalo, kdo je v ČR větší hrdina

zda jsou to členové skupiny Silver nebo Mašínové 8-o

0/0
29.8.2010 11:45

radio_svobodna_evropa

Re: Tak by mě zajímalo, kdo je v ČR větší hrdina

vase otazka je jednoducha a jen jednoduchy clovek na ni nedokaze odpovedet, vase otazka smeruje bud za a/ k rozpoutani fanaticke diskuze b/ uvedomeni si vasi jednoduchosti

0/0
29.8.2010 14:38

pingu1

..clanek o fotografiich

..a ty scany jsou tak mizerny ,ze na nich neni nic videt...:-/

0/0
29.8.2010 10:59

babacek

Hrdinové? Ano !

Tímto činem se zapsali do historie jako hrdinové. Pokud by skupina Mašínů měla stejné šance na výcvik a ozbrojení také by jejich hrdinský čin nikdo nezpochybňoval.

0/0
29.8.2010 9:14

matysek-k

Re: Hrdinové? Ano !

oni ten výcvik měli také

0/0
29.8.2010 9:18

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Oni měli specielní záškodnický výcvik a nebo jen běžný vojenský ? 8-o

0/0
29.8.2010 9:20

matysek-k

Re: Hrdinové? Ano !

uvádí se, že měli výcvik pro partyzánský boj.

0/0
29.8.2010 9:21

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Dejme tomu. Co jim však platný výcvik bez zbraní. Nebo se domníváš, že Kubiš a Tančík by i navzdory výcviku byli úspěšní s mávátky či kynutými knedlíky ?

A pak je tu zásadní věc. Měl tento čin skutečně takový efekt aby se to vyplatilo a mnoho našich občanů to zaplatilo životem ? ;-(

0/0
29.8.2010 9:26

Hucinak

Re: Hrdinové? Ano !

Mašínové získali zbraně ze cenu smrti dvou policajtů,  zastřelili pokladníka a získali peníze, vykradli sklad výbušnin a měli pár desítek kilo trhavin..pak zapálili pár stohů a zmrzačili hasiče... a co dál?

0/0
29.8.2010 11:11

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Jak jinak je mohli získat? Dát si kolkovanou žádost ? A nemluv o nevinných kteří mají zbraně aby bránili ne sebe, ne majetek, ne rodinu ani ne vlast, ( jak se to snažil bolševik lidem namluvit ) ale režim. ;-€

Tolita fašistická nebo bolševická pořád je to totalita. A tak stejně jako Němci vyhlásili boj tak i komunisté vyhlásili boj a Mašíni boj přijali. Naopak bolševik se ozbrojoval až po uši. Nestačila mu již ani policie, StB a vojsko, museli ještě zavést milice a PS-VB !

0/0
29.8.2010 15:03

Hucinak

Re: Hrdinové? Ano !

Já narážel na to, když jsi uvedl, že neměli prostředky k odboji, měli zbraně, peníze, trhaviny....a činy? Musel se jich režim bát? Ty jejich činy nahnaly akorát strach těm dole, ti se báli o své krky, výplaty a kdo jim nabídl pomoc, že je ochrání? Ty jejich činy režim převrátil v kriminální a nic ho to nestálo a lidi se schovali pěkně pod ochranná křídla strany. Co jiného si mohla vrchnost přát?

0/0
29.8.2010 16:27

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Takto by se daly bagatelizovat téměř všechny protestní akce a to násilné i nenásilné.

P.S. Co jiného si fašistická vrchnost mohla přát než násilnou akci tedy atentát na ´´,,H´´aby mohli rozpoutat další peklo. Takto by se dala omlouvat každá taková činnost.

0/0
30.8.2010 7:32

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

P.S.

Majora Zemana znáš skutečně z paměti.Bravo. ;-DCo mě povíš o Babicích za pohádku ? 8-o

0/0
29.8.2010 15:05

Hucinak

Re: Hrdinové? Ano !

Ale no tak, pohádky mám rád, a žádná o Babicích neexistuje, tam to bylo v režii STB, což Mašínové režimu ulehčili a poškodili ostatní odboj, posunuli jej na úroveň kriminálních činů. Papáláši se nemuseli bát, jim hlavy neřezali. Co myslíš, jak v cizině zapůsobila zpráva o smrti Heydricha a jak asi o smrti pokladníka a uloupení peněz? Dá se tohle vůbec srovnávat? Ta první obletěla svět, v každé okupované nejzapadlejší vesnici napříč Evropou, od okupovaného Norska, Belgie, Srbska, Řecka určitě na lidi zapůsobila...a ta druhá? Ta snad ani nestála za zveřejnění. Jo a jinak Rambouskův - Jenom ne strach - jsem četl tak jako ty, právě z toho čtení jsem se ve svém názoru utvrdil. A neprskej, je to jen diskuse.

0/0
29.8.2010 16:17

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Mašíni nic svým činem neposunuli. Kriminalizovat odpůrce režimu začal režim onoho později a to když již nebylo únosné skrývat kolik je zde politických vězňů a vražd. V Zemanovi není pohádka o Babicích, skutečně ?

P.S. I navzdory všem skutečnostem má bolševický totalitní systém víc obětí jak ten fašistický. Klidně prskej. ;-D

0/0
29.8.2010 16:25

Hucinak

Re: Hrdinové? Ano !

Už se dostáváme mimo tuto diskusi a prskáš ty. Až bude zas něco o Mašínech, rozeberem, toto je tady diskuse o opravdových hrdinech.

0/0
29.8.2010 16:30

babacek

Re: Hrdinové? Ano !

Žádné mimo, to velice souvisí !

Vraždění nacistů ve válce bylo odsouzeno a odpor ctěn. Vraždění komunistů v době "míru" má být snad slaveno a aktivní odpor proti vraždění nevinných komunisty odsuzován?! Mají snad jen komunisté v době míru právo beztrestně vraždit, krást a zavírat nevinné a právo aktivního odporu vůči těm, co to umožňují upíráno? Mám se nechat bez odporu zastřelit či držet zbaběle, nedůstojně „hubu a krok“, přestat být svobodným člověkem, ale jen ubohým slouhou? Někomu to vyhovuje a zdá se, že takových je mezi námi stále dost. Kdysi byl Václavák zaplněn při zpěvu hymny - a celý hajloval… Kdo prosadí zákaz válek, nebo zákaz vraždění a zabíjení během nich, zasluhuje Nobelovu cenu. Nebude nikdy udělena – realizovat dokonalého člověka je nesmysl, proto nelze nikdy realizovat komunismus. Výsledkem budou vždy jen potoky krve a bída. Následky vlády KSČ stále pociťujeme a budeme pociťovat ještě dlouho. 

Pokud na tebe prskám tak si vezmi deštník. :-D

0/0
30.8.2010 7:40

matysek-k

Re: Hrdinové? Ano !

tento čin měl velký význam. Je smutné, že ho spousta lidí odsuzuje. Datum, kdy se tento čin stal, by měl být každým rokem oslavován jako symbol našeho boje proti okupaci a proti nacismu. Vždyť i např 17.listopad je státním svátkem. Není sice nutné vyhlašovat st. svátek, ale významným dnem by to mělo být.

0/0
29.8.2010 11:24

babacek

Dobrý nápad.

A no v té době to byl bezesporu hrdinský čin a je jím stále. Jen s velkým odstupem času vystává otázka zda to stálo za vypálení Lidic apod. :-/

Doba již uzrála tak to zkus navrhnout poslancům, senátorům a prezidentovi aby to byl alespoň významný den. Nic tě to nestojí a jistě to bude mít podporu. R^

0/0
29.8.2010 15:10

matysek-k

Re: Dobrý nápad.

jisté je, že ti co plánovali atentát na Heydricha počítali s pomstou. Pochybuji však, že je napadlo jak obrovská to bude pomsta. Jedno je jisté, mělo to posílit jméno naší vlády a možná i to měla být vzpruha pro odboj. V žádné okupované zemi se nic podobného nestalo, měli bychom být hrdí na to, že se povedlo odstranit jednoho z nejvyšších nacistických pohlavárů.

Pokusím se iniciovat v parlamentu a v senátu debatu o tom, že by 27.5, mohlo být významným dnem.

0/0
29.8.2010 17:39

babacek

Re: Dobrý nápad.

Já je za hrdiny považuji i když si kladu otázky. To je snad normální.

0/0
30.8.2010 7:42

matysek-k

Re: Dobrý nápad.

ano, normální člověk tak přemýšlí. GratulujuR^

0/0
30.8.2010 20:36

Borec z Prahy co fandí Spartě!

Re: Hrdinové? Ano !

Mašínové útočili na exponenty režimu nebo zbaběle podřezávali obyčejné lidi navíc omámené chloroformem? ;-D

0/0
29.8.2010 9:47

pefben2

Re: Hrdinové? Ano !

Bojovali proti režimu. Každý voják wermachtu, kterého zabili třeba partyzáni byl nacistický fanatik?

0/0
31.8.2010 9:16

kevinbb

Je nam

stydno kdyz cteme nektere ty prispevky. Hnus!

Rv

Tihle vojaci patri k nasim nejvetsim hrdinum a cest jejich pamatce. Nastesti muzem byt na vetsinu nasich vojaku hrdi, zvlaste na nase parasutisty kteri se zaslouzili o nasi zemi a zaplatili za to nejvetsi cenou, svym zivotem. Samozrejme, ze do toho patri i nasi nekteri hrdini odbojari napr. "tri kralove" a dalsi kteri tez zaplatili za nasi svobodu svym zivotem. A to plati treba i za nektere nevine objeti komunisticke stalinisticke luze, treba Jan Masaryk, H. Pika, Gen. Janousek a spousta dalsich.

R^[>-]R^

0/0
29.8.2010 5:06

vodnicivcechach

Re: Je nam

souhlasim.palec nahoru :-)

0/0
29.8.2010 5:28

pefben2

Re: Je nam

R^

0/0
31.8.2010 9:13

Forum angažovaných křesťanů

Zapomenutí hrdinové

18.6. t.r. uplynulo 68 let od smrti sedmi parašutistů, aktérů atentátu na Heydricha. Útok provedl jeden Moravan - Jan Kubiš z Dolních Vilémovic a jeden Slovák - Jozef Gabčík z Poluvsí u Žiliny. Velitelem skupiny, která po atentátu zahynula v chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, byl další Moravan - Adolf Opálka z Rešic u Moravského Krumlova. Čest jejich památce ! Krátký dodatek : Zatímco občané Rešic vzpomínají na svého rodáka Kulturním domem s jeho jménem, i Památníkem, který ocenila i samotné Její Veličenstvo, britská královna - je rodný domek hrdiny ceskoslovenského odboje Jozefa Gabcíka v Poluvsí-Rajeckých Teplicích téměř opuštený a na podobné ocenění svými rodáky zatím jen čeká.

0/0
29.8.2010 0:40

matysek-k

Re: Zapomenutí hrdinové

co tím Moravane chceš říct? Oni byli Čechoslováci a byli na to jistě hrdí.

0/0
29.8.2010 9:20

Askold

Re: Zapomenutí hrdinové

Proc se nikdo nezmini o pravoslavnem knezi Petrekovi ktery parasutisty ukryval a byl take Nemci popraven?

0/0
29.8.2010 14:39

CCIR

Re: Zapomenutí hrdinové

Podľa Jozefa Gabčíka je za jeho zásluhy pomenovaná obec na južnom Slovensku - Gabčíkovo! Toto meno obce  nemal odvahu zmeniť ani komunistický režim!!

0/0
29.8.2010 20:35

Askold

Re: Zapomenutí hrdinové

 Hrdina o kterem se jeste nikdo nezminil byl pravoslavny knez Petrek.On parusutisty v kostele ukryval a byl pozdeji nacisty zastrelen.

0/0
7.10.2010 23:52

DavePrague

Je tady hodně zajímavých názorů.

Musím uznat, jak nerad čtu diskuse iDnes, tak tady jsem našel odpovědi na některé vnitřně uložené otázky. Ne vše co se udělá je správné pro všechny, ovšem co se neudělá může mít strašlivý dopad na všechny.

0/0
28.8.2010 23:52

Borec z Prahy co fandí Spartě!

Chachacha.

Tenhle článek psal zase nějakej "odborník" z IDnesu.

Každé malé dítě ví, že v Cholmondeley žádný výcvik neprobíhal.

Československé jednotky tam byly dislokovány po ústupu z Francii. V Cholmondeley si měly odpočinout a především nabrat nové duševní síly.

Naopak tam vypukla jediná vzpoura našich vojáků během 2WW proti československému nejvyššímu velení.

0/0
28.8.2010 19:10

vodnicivcechach

Re: Chachacha.

jj,tak vznikaji dezinformace :-( nosne tema jsou ti paragani,hl.kubis a uz na uzemi cech.vetsina to cholmondeley prehlizi,pze to stale neopravili :-(

0/0
29.8.2010 5:33

Oerteplur

Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným atentátem ?

Podle mne je atentát vždy násilným činem a je hodnocen buď kladně či záporně, podle toho, jak se otočí politická korouhvička. I atentát na Reagana byl v USA odsuzován a v Rusku hodnocen v podstatě kladně.Rv

0/0
28.8.2010 17:43

Reeve

Re: Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným atentátem ?

Atentát na Reagana NEBYL v SSSR hodnocen "v podstatě kladně". Sovětské vedení i sdělovací prostředky ho odsoudily, jak je v moderní době dobrým zvykem.

0/0
28.8.2010 20:10

Najdete na iDNES.cz